Bultenlandsch Overzicht. spreken over de oprichting van den Bond, die zich ten doel stelt het dragen van ter wille van opschik wreed gedoode vogeltjes tegen te gaan. Ter voldoening aan de gedane toezegging heeft de minister van Financiën aan de Tweede Kamer gezouden eenigo statistische tabellen betrekkelijk de onroerende goederen, niet vallende onder art. 25 der Wet op de Grondbelasting of de wet vau 80 Dec. 1887 en van in de Grootboeken der Nationale Schuld ingeschreven kapitalen, welke zich in de zoogenaamde doode hand bevinden, met uitzondering van die, behoorende tot het domein van den Staat en van het kroondomein. Daaruit blgkt dat de grootte in 1892 bedraagt 299,909,23.86 hectaren, tegen 317,333,39.26 heet. in 1877 en 369,284,91.94 hectaren in 1859. De belastbare opbrengst in 1892 bedraagt voor onge bouwd (oud) f 2,988,813.27 en voor gebouwd f 4,200,873. In 1877 waren do cijfers onderschei- delijk 2,804,022.14 en 2,986.891, in 1859 2,815,589.20 en 826,704. In handen van provinciën, gemeenten en water schappen bevonden zich 192,089,47.80 hectaron, van instellingen van weldadigheid 49,422,50.18 hectaren; van kerkgenootschappen en kerkelijke kassen 38,636,01.92 hectaren, van geestelijke instellingen, gestichten 1881,64.15 hectaren en van instellingen van verschillenden aard 17,879,59.80. Naar aanleiding van den te Heivoort gepleegden manslag meldt men het volgende Aan de op 20 Februari te Haaren plaats hebbende loting namen ook de lotelingen uil Hel voort deel. Het ging 's avonds in de herbergen vry rumoerig too. Zoo ook bij den herbergier A. de Bresser, te Heivoort, die, toen bet leveu te druk werd, do erg- sten van hou buiten de «leur zotte. Toon deze even later dreigden de ruiten te zullen stuk slaau ging do B naar buiten om hen dit te beletten doch werd plotseling aangevallen en ontving met eeu vooi werp zulk een hevigen slag op het hoofd dat hij bewus teloos neerviel. Hij dacht aanvankelijk niet dat die slag ernstige gevolgen zou hebben, maar dezer dagen kreeg hij hevigen pijn in het hoofd en ontstond op de plaats waar hij geslagen was een opening. Hij ging een dokter te 's Bosch raadplegen, doch deze moest hem medodetlen dat hij niet geholpen kon wordeu en dnt zijn einde nabij was. Drie dagen later, jl. Zondag, overleed de B. dan ook in zijne woning. De justitie die hier een onderzoek instelde is bij lijkschouwing tot de conclusie gekomen dat de B. tengevolge van den bekomen slag is overleden. De gearresteerden C. M. en W. v. fi. blijven te 's Bosch in verzekerde bewaring. In de Maandagavoud gehouden vergadering van de afdeeling «Dordrecht en omstreken" van de Ver- eeniginsr tegen de kwakzalverij bracht de voorzitter, dr. F. M. Cowan, in herinnering, dnt reeds Mesmer een eeuw geleden op dergelijke wijze te werk ging als Davenport nu, terwijl de meeningen over de waarde fijner geneeswijze ouder het publiek al evenzeer uit eenliepen als heden ten dage. Ook in dien tijd was er oen geestelijke (de abt Hervié) die Mesmer een godsgezant noemde, terwijl de lieutenant de police hel zich tot een eer rekende, Mesmer bij zich aan huis te ontvaugen. Spreker brengt in herinnering dat in den laatsten tijd dat Sequali in Dordrecht was zyn zon begon te taneii, en dat de afdeeling z. i. succes heeft gehad op hare non-interventie, waartoe in een bestuursver gadering reeds vóór Davenport's komst wus besloten. De secretaris deelde nog mede, dat een dokter te Dordrecht bezig is aan een werkje over Sequah's «gent zingen." Een zeer sterk voorbeeld van het zoogenaamde St. Elmu8vuur, ieder, althans bij name, bekend, beeft zich onlangs op het veen achter Kutenbroek dicht by de Nuderl. grens voorgedaan. Men weet dat de Oostfrie8cbe veneu, aldaar doorsneden door het kanaal Haren a/E Ter Apel, meurendeels nog onontgon nen zyn en vooral om dezen tijd van het jaar ware moerassen kunnen heoten. Twee personen gingen in eeu vry donkeren nacht door dat veen en hiel den zooveel mogelijk de met heide begroeide paden. Plotseling werden zij als door een geheimzinnig vuur overdekt, en het scheen alsof de vlammen uit het moeras opkwamen. Hoe meer zij hunue kleeren afwreven om zich van de vlammen to omdoen, des ie helderder werd het en te hooger steeg het. Bo vendien gaven de lange heidestruikeu, waarmede hunne voeten in aanraking kwamen, stroomen vuurs af. Hoewel het verschijnsel hoogstens 5 minuteu aanhield, en de beido wandelaars wolbekend waren met de verschijnselen van dit merkwaardig nachtelijk licht, liet deze ongewone onbrandbare vuurzee toch niet na, een beangstigenden indruk op ben te ma ken. In de veenstreken en in het algemeen in moe rassen ziet men zeer vaak St. Elmusvuur; vele lieden in de veenstreken zyn nogal bygeloovig eu sommigen zelfs zien er geesten van afgestorvenen in, on de meesten beschouwen dit «vuur" als oen toeken van naderend onheil. Inmiddels blijkt, dal zoowel de geesten als de voorteekeneu («voorloopen" genaamd) slecht Legen draiueeriug en ontginniug van de venen kunnen, in. a. w. dat zy wijken voor den invloed der allengs voortschrijdende beschaving, want in de in exploitatie zijnde venen wordt dit lichten al min- dor en minder waargenomen. Ook te Parijs en elders in Frankrijk is het sedert eenige dagen vinnig koud. Aan don weg tusschen Saint-Flour en Vedrines is Zondag een nog jong man dood gevroren gevonden. Te Limoges zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee mannen ran koude gestorven tn te Masles bij Alencon ia gisterenochtend een boer dood gevonden. ai.fi Op de agenda voor de jaarvergadering vau het «Nederlandsch Werkliedenverbond" die 17 en 18 April te Ams'erdam zal worden gehouden, komen o. a. de volgende pnnten van behandeling voor Centraal bestuur. Toepassing van het leerling wezen, (waarmede bedoeld wordt het sluiten van overeenkomsten tusschep de ouders van leerlingen en patroons) verdient alle aanbeveling iu beider belaug. Afd. Haarlem: «De algemeone vergadering van het «Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" besluite de afdeelingen uit te noodigeu krachtiger dan totnutoe party te kiezen vóór de opheffing van hut privaat bezit van den bodera en de monopolies en alle voorstellen die dit beginsel bevatten naar krachten te stounen." Afd. Arnhem: «De houding der Regeering tegen over de workeloosheid." Afd. Rotterdam «Meent v ons Verbond dat de uitbreiding van het kiesrecht door de regeering wordt vertraagd, dan behooren er middelen te worden beraamd om do regeering en vertegenwoordiging tot meerderen spoed aan te zetten." Afd. AmsterdumDe jaarvergadering besluite tot het indienen van een vorzoek bij de regeering, om zoo spoedig raogelyk een wet op den arbeid te geven, waarby de verschillende voorwaarden van den arbeid als contract, duur, loon enz. enz. ge regeld en Kamers van arbeid in het loven geroepen worden. Tevens besluite de vergadering ora ten spoedigste na het indienen vun bovengenoemd verzoek by de regeering ulle noodige stappen te doen, die leiden kunnen tot de oprichting van Kamers van arbeid op particulier initiatief. Afd. AmsterdamHet Verbond dringe by de regeering aan op beter toezicht op den langdurigeu arbeid bij het lossen en laden van zeil- en stoom schepen, daar deze langdurige arbeid vaak menschen- levens kost. Afd. LeidenInvoering van den persoonlijken dienstplicht. Afd. Leeuwarden: Is het standpunt dat het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond op staathuis houdkundig terrein inneemt, vierkant tegenovergesteld aan dat dor sociaal-democratie. Dinsdag stond voor de arroudissemonts-rechtbank te Rotterdam terecht G. Bakker, soheepsgezagvoerder, beschuldigd van in den avond van 19 Juli 1891 aan boord van hut stoomschip Obdamvarende tusschen New-York en Rotterdam, opzettelijk den stoker Simou Blom var. bet leven te hebben beroofd, doof met een geladen revolver een schot op hem gelost te hebben tengevolge waarvan Blom in de borst getroffen werd en korten tyd later overleed althans dat hij hem door dat schot had verwond. In cfeze zaak werden 21 getuigen gehoord. Uit hot getuigenverhoor bleek dat er reeds daags voor het vertrek van New-York onaangenaamheden aan boord plaats hadden met de stokers wegens het eten en dat beklaagde toen voor beter eten gezorgd had. Kort na het vertrek block het, dat er slecht werd gestookt. Op den bewuston avond kwam do le machinist Bol rapporteereu dat de stokers beweerden ziek te zyn, dat de dokter zeide dnt het niet waar was, doch dat zij niet wilden werken. Hij verzocht dus den kapitein beneden te komen, bem teveus waarschuwende op zijn hoede te zijn, want dat het een oproerige bende was. Daarop nam be klaagde een revolver mede. Hy sommeerde Blom, tot driemual, naar 't hospitaal of aan het werk te gaan, waarop Blom, hem op zonderlinge wijze aan ziende, alleen antwoordde «verrek". Daarop roepende «In naam des Koningshoeft de kapitein den re volver op hein afgeschoten en is Blom een nur later overleden. De getuigen legden allen de gunstige getuigenis af omtrent den bekl., die geschetst werd als een goed zeeman, een ernstig man een vertrouwd kapi tein en niet driftig in den algeineenen zin des woords terwijl de bemanning steeds gaarne onder hom vaart. Daarcntegon werd Blom door enkele getuigen, in wier dienst hij vroeger was, geschetst als een slecht brutaal, lui, vuil en gevaarlijk persoon. Dat medelijden had haar liefde evenmin kunnen verminderen als de herhaalde afkeuringenzij hield van hem, zij had hem lief, «dien armen papa," zoo innig, zoo vurig, als ware zij opgevoed in een eer biedige bewondering voor hem. Maar juist die eerbied ontbrak aan haar liefde, dre meer geleek op de hartelijkheid van een moeder voor haar «arm kind", dan op de liefde van een dochter voor haar vader; zij vergoodde, zij bewon derde niet; altijd was zij toegevend, bereid hem te beklagente troosten, te verontschuldigen, maar, juist daarom, om hem te beoordeelen. In welke nieuwe ondernemingen wilde hij zich nu weer steken Hij antwoordde op den vragenden blik, die op hem gericht was. Uw oom heeft langzamerhand door allerlei re denen deze gronden laten verwaarloozen indien ik zoo voortging, zoudt gij en uwe moeder de eersten zijn om dat af te keuren. Ik keur toch nooit iets van u af, niet waar Daar ben je een te goed kind voormaar je zoudt er toch recht toe hebben, als ik de zaken zoo liet. Laat ons daar bij die kromming van de Gave gaan staandan kan ik je beter mijn plan uitleggen. Weldra waren zij aan den kleinen heuvel geko men, vanwaar zij een ruim uitzicht in het rond hadden. Hier weidde Barinc in liet breode uit over al du verbeteringun, die hy zou aanbrengen, als de slechte wijnstokken waren qreggelnald en do gronden door flinke bemesting in vette weilanden zouden zijn herschapen, waar genoegzaam voedsel zou te viodeu zijn voor een grooto menigte koeien, waarvan de melk weder zou worden gebruikt om boter van te maken ea varken groot te brengen. Dat lykt wel op het fabeltje van Perrette met den melkemmer, zeide Anie vriendelijk glimlachend; maar het geld O, dat is geen bezwaar; voor de eerste on kosten is er nog geld genoeg aan waarde voorhan den voor het laten bouwen van de melkerij on voor de varkensfokkerij kan het geld govonden worden uit de meerdere inkomsten, dio wij door die verbe teringen van de landeryen zullen trekken. Ik heb alles goed uitgerekend. Gelooft ge ook niet, dat het wel te ondernemen zou zijn Anie had haar vader reeds zoo dikwyls met cijfers zien goochelen, dat zij niet durfde antwoorden. Indien ge zeker zijt van uw cijfers, zei zy eindelijk, dan zijn zij zeker heel verleidelijk. O, daar is geen twijfel aan al mijn redenee- ringeu berusten op solide grondslagen. Hoe meer onze goederen opbrengen, hoe beter ik ook voor de welvaart onder mijn landvolk kan zorgen. Niarmafe hij verder kwam in zijn plannen, was zij hem dichter genaderd en had stilzwijgend zijn hand gegrepen Toen hij zweegsloeg zij haar arm om zijn hals en kuste hem. Vergeef go mij vroeg zij. j Je vergeven? Wat moet ik je vergeven vroeg hij en keek haar vol verwondering aan. Indien ik het u zeide, zoudt ge my niet ver- I geven. Wat is er dan? Zeg mij eerst, dat ge mij absolutie schenkt. Wil je Hover niet op Ourteau blijven wonen? j Schenk mij absolutie. Die schenk ik je. I Wees dan maar gerust. Ik wil geen veraDt- woording hebben; maar ik beloof u, dat mama zelve u zal verzoeken bier te blijven. TWEEDE GEDEELTE. I. Anie, getrouw aac haar belofte, had haar moedor overgehaald, zelve te verzoeken, het kasteel niet te verkoopen. In de voorname kringen brengt men tegenwoordig het grootste gedeelte van het jaar op het land door, en men komt eorst naar de stad terug, als Parijs in den vollen glans-van hot seizoen is. Waarom zouden zij zich niet schikken naar dit gebruik, dat voor hen voordeelig was. Wordt vervolgd.') De verschillende stokers die als getuigen gehoord verden, hielden in strijd met de verklaring van den dokter beslist vol, dat Blom werkelijk ziek wa9 en niet werken kon. Het O. M. achtte den doodslag voldoende bewe- j0D en eischte oen gevangenisstraf van 4 jaren met ver oordeeling iu de kosten van bet geding on verder de oiiiniddolijke inhechtenisneming van beklaagde. 'Do verdediger van bekl. mr. J. A. Bik, weesop het orn8tige vau hetgeen \ooraf had plaats gehad. Er was verzet, de kapitein behoefde niet te wachten tot hij aangegrepen werd, dat is niet noodig om noodweer in liet leven te roepen, die anders veeltijds to laat zou komen. Hij conoludeerde dan ook tot vrijspraak subsidiair tot outslag van rechtsvervolging. l)e rechtbauk in raadkamer vergaderende, achtte geen termen aanwezig tot onmiddelijke inhechtenis neming. Uitspraak over 14 dagen.. Militaire rechtspleging. Het «Utr. Dagbl." stemt in hoofdzaak in mot het betoog, onlangs door den heer De Geer van Jutphaas in de Tweede Kamer gehouden, dat de militaire rechtspleging verbetering dringend noodig beeft. llot stelsel, dat thans gehuldigd wordt, deugt niet. Het strijdt met onze moderne rechtsbegrippen dat de auditeur verdediger en aanklager, daarenboven griffier en soms ook nog rechter is en dnt de go- dingvoering in het geheim geschiedt. Zij, die ge roepen zyn om de militaire rechtspraak uit te oefe nen, trachten dikwerf dour tact eu goeden wil het kwaad zoo gering mogelijk te maken doch met den besten wil ter wereld zijn alle ongerechtigheden van ons middeleeuwsch militair strafrecht niet to vermijden. Bij een hervorming mogen do onverbiddelijke eischon vun een goede discipline niet uit het oog worden verloren. Deze is eeu eerste plicht in de mil'taire wereldeen troep zonder krijgstucht is niemendal waard. Zij eischt onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid, het stipt eu zonder redeueuren opvol gen van gegeveu bevelen, ook al is het levhn er mede gemoeid. Den meerdere wordt alleen hierdoor reeds een groote macht over zijne minderen gegeven. Wordt nu misbruik van die macht gemaakt, en kan zulk» afdoend bewezen worden, zoo behoort van hoogerhaud met onverbiddelijke gestrengheid te worden ingegrepen want^ een goede discipline moet niet alleen gegrond zijn op plichtbesef, ook op ver trouwen. «Hier nu inzonderheid is de wonduplek," zegt het «Utr. Dbl.« «Het is niet een rechtscollege, waarop uit den aard der zaak een behoorlijk beroep bestaathet is veelal één enkel persoon die straftmoerend eels geringe overtredingen der krijgstucht, ook meer ern stige vergrijpen. «En het zg. hooger beroep in dezen is al zeer gebrekkig geregeld «Dat disciplinaire stratfen wel eens wat luchthar tig worden toegepast, zal men niet kunnen tegen spreken zelf tegenover officieren waren daarvan sprekende voorbeelden bij te brengen. «En zou men het kunnen gelooven, dat wanneor eeu gestrafte bij een hoogere autoriteit zyne bezwa ren iubrengt, de klager niet verneemt wat hij, die van willekeur beschuldigd werd, tot zyne veront schuldiging gelieft aan te voeren. Deze kau de zaken onjuist voorstellen, uit haar verband rukken of wat dau ook, de verongelijkte verneemt daa* niets van, zelfs niet al wordt bem opnieuw onrecht aange daan. Een merkwaardige rechtspleging «Onder zulke omstandigheden is dua de ergerlijke willekeur niet denkbeeldig. «Want volgens eeno dispositie van het Hoog Mi litair Gerechtshof dd. 20 Maart 1818, sluit eene beslissing, door de bevoegde militaire autoriteit op een klacht genomen, de mogelijkheid eener latere beoordeeling dier klacht door den militnireu rechter uiten deze dispositie werd sedert, althans jaren lang, niet als eeu doode letter beschouwd. «Daarom zegt het «Utr. Dagbl." is het onze in nige overtuiging, dat de rechtstoestand v n den mi litair dringend verbetering behoeftdat geen partieele voorzieningen kunnen baten maar de geheele mili taire jurisdicte op beteren grondslag moet worden gevestigd. Het moge treurig zyn, dat dit niet lang voor dezen plaats had nu althaus moge er zonder verder verwijl toe worden overgegaan «Want zy, die betoogen dat er voor den militair geen rechtszekerheid bestaat zij hebben geen ongelijk." Eene vrouw Maupy te Parys, bekend als de moe der der voddenrapers die vele jaren met haar man iu een aantal barakkon in de wijk Montmartre huis vestte, heeft zich van het leven beroofd. Eenige weken geleden was haar man gestorven en do vod denrapers hadden zich bij de begrafenis zeer oneer biedig gedragen, waarom zij hen de huur had op gezegd. In haar testement verlangt zij eene wereld lijke begrafenis en vooral geen voddenrapers er achter. Verleden Zaterdag opende men te Mondovi bij Bone (Algerié) de gemeentegevangenis om er twee personen op te sluiten en vond er oen half vergaan lijk. Het bleek, dat men er 24 dagen vroeger een beschonken Arabier had ingebracht en ver gelen. Mén onderstelt, dat de ongelukkige reeds den eersten nacht zal gestorven zijn, daar niemand iets gehoord bad. Een veldwachter of de gendarmes worden voor hot gebourde aansprakelijk geacht, daar de vrederechter te Mondovi eorst veertig dagen ge leden zijn ambt aanvaard heeft. De twee gevan genen hebben van de algemeone ontsteltenis gebruik gemaakt om te ontkomen. Uit Beverwijk wordt gemeld Het is een aardig tooneel heden avond in onze gemeente. Van middag ontvingen de ingezetenen, die «gas" I verbruiken, een heel beleefde boodschap van de gas- commissie, dat er geen gas to krijgen was en zij zich dus vóór den avond van andere middelen moesten voorzien om licht te maken, Loopt men andere avonden met genoegen langs de gezellig verlichte Breestraat met haar fraaie winkels, nu was de aanblik huiverig en onaangenaam. Geen enkele lantaarn brandde. In de winkels zag men hier en daar een petrole umlamp een flauw en gebrokkig licht geven ja sommige winkeliers durfden zich daar niet eens aan wagen en sloten hunne affaire bij zonsondergaug. De avondscholen gaven vrijaf, kortom de geheele boel is in de war. Gelukkig hebben we tot nog toe geen persoon lijke ongolukken te betreuren, die door botsiugen c. s. ten gevolge van deze zware duisternis zo aden kunnen plaats' hebben. De maan wil ons ook niet bölpen Aan oen onlangs verschonen werk The London Postal Service of to day worden du volgende bijzon derheden ontleeniloratrent het postwezen in de grootste stad der wereld. Hut Loncleusche postgebied omvat 250 vierkante Engelscho mijlen met ongeveer 5 millioen inwoners. De nieuwe aanbouwen te Londen zijn, zegt de schrijver, zoo aanzienlijk, dat alle jaren aan het post gebied een aantal huizen worden toegevoegd, gelijk in aantal aan die van de steden Oxford .on Cambridge. Jaarlijks worden bijgebouwd straten ter lengte van ongeveer 35 mijlen en aangebouwd 15,000 huizen. Te Londen zijn 107 kantoren belast met de be stelling der brieven. Het hoofdpostkantoor behandelt 'sjaarlijks 800 millioen brieven en drukwerken met zulk eeu spoed, dat in vele gevallen tusschen 'do ter post bezorging en de verzending nauwelijks 30 minuten verloopen. Gemiddeld bestelt een brievenbesteller jaarlijks 154,000 stuks of 494 per dag. Sedert men do huizen zoo hoog bouwt en den vorm geeft van groote blokkeh is de bestelling der brieven zeer moeilijk geworden. De brie/enbusteller klimt van den groud naar dé bovenste verdieping, loopt over het dak, en werkt zich aan de andere zijde weder van boven naar beneden. Ondanks deze moeilijk boden is de dienst voortreffelijk, want in het laatste jaar werden slechts 220 klachten ingediend, waarvan slechts 22 aan nalatigheid of onervarend- heid der bestellers waren toe te schrijven. 850 mil lioen brieven, dat is ongeveer 170 stuk per hoofd, worden jaarlijks te Londen ter post bezorgd. Daar onder zyn 40 pet. stadsbrieven, 50 pet. voor de provinciën en 10 pet. voor het buitenland. Van 6 tot 16 maal worden de brievenbussen, naar gelang der richting gelicht. De bussen kunnen te zamen 1940000 briefpostzendingen inhouden. De verhouding der handels- en familiebrieven op het gezamenlijk aantal is zeer verschillend in de verschillende stadsdeelen. In de «City" zijn 83 pet. van alle brieven handelsbrieven, in het Oxford- district is de verhouding juist andersom, daar 80 pet. van alle zendingen tot de familie-correspondentie behooren. In het Witechapel-district is het getal beide correspondentie-soorten nagenoeg gelijk. Hetzelfde onderscheid valt op te merken in de deelneming der verschillende districten aan het post verkeer. Het uitgebreide Oost-district, het grootste van Londen, met zijne overheerschend arme on on- hesohnafde bevolking, verzendt wekelijksch slechts 190.840 brieven per Eugelsche vierkante mijl ter post, terwijl het Zuidoostdistrict 411,902 op de vier kante mijl, en het West-district 1,076,072 stuks brieven wekelijks verzonden. Eene eigenaardige fi uur ander de 5820 Londen- sche bestellers is de «river postman", die ziju beroep uitoefent op de Theems. Hera, is de bestelling dor brieven op de, in de Theems, ankerende schepen opgedragen. Half als postbeambte, half als schipper gekleed, scheept hij zich 's ochtends te 8 ure aan de «Customhouse quay" op zijne boot in, om voor zichtig tusschen de schepen en de kleine rivierbootjes door te roeien, hier en daar brieven afgevende en andere ter verzending aannemende. Het ambt van «rivcr postman" bevindt zich sedert meerdere geslachten in dezelfde familie. De groot vader van den tegenwoordigen postbode bezat het ambt reeds onder de regeering van George III. Men verzekert, dat de Engelsche mijn werkers niet van plan zijn, de werkstaking langer dan een week te doen duren. Het voorstel om de «strike" 14 dagun te doen aanhouden, zal zoo sterk mogelijk bestreden worden. Overigens is in den toestand geenerloi verandering gekomen. Er heerscht onder de Britsche liberalen groote vreugde over den uitslag der verkiezingen voor de Londensche County Councildie hun stoutste ver wachtingen verre overtreft. Hoewel de bij de wet van 1888 ingevoerde graafschapsraden louter admini stratieve lichamen zijn eu de politiek ook bij de eerste verkiezingen niet mede te spreken had, heeft zij dit maal haar stem bij de verkiezingen te Londen dui delijk laten hooren. Terwijl bij de stemming iu 1889 de candidaten eenvoudig als progressisten en gematig den optraden naar gelang zij voor of tegen uitbreiding van het tramwaynet, gas of waterleiding waren, zon der aan tram, gas of water een politieke kleur toe te kennen, speelde thans de politiek een hoofdrol. De progressisten, met nadruk zich voor ingrijpende maatregelen iu het administratief bestuur verklarend legden onomwonden hun syraphatie voor bet staat kundig programma van Gladstone aan den dagde Moderates kwamen niet meer openlijk voor hun in stemming met de conservatieven uit, zoodat deze verkiezing ton slotte het karakter verkreeg van een geveebt tusschen liberalen en uuionisten. Gelijk hierboven gezegd de eersten bezitten alle reden tot tevredenheid over den uitslag. Iu de County Council van 1889 zaten 71 progressisten en 47 ge matigden in de nieuwe zullen plaats nemen 83 pro gressisten eu 35 Moderates, zoodat de meerderheid der eersten van 24 op 48 is gestegen, verdubbeld aldus. Wanneer nu de nieuwe Aldermen (de helft der ouden moet aftreden) worden gekozen, evenals te voren, uit de talrijkste party, dan zal de nieuwe graafschapsraad bestaau uit 102 progressisten en 36 gematigden een meerderheid van 70 of meer dan 3 tegen i. Deze overwinning is inderdaad schitterend. Zy verkrijgt nog bijzondere beteekenis met het oog op de aanstaande algemeone verkiezingen voor het par lement. London is tot heden het bolwerk der con servatieven gebleven. Beteekent de uitspraak der Londensche kiezers op Zaterdag II. een wijziging in hun politieke overtuiging Op deze vraag blijft men het antwoord schuldig. De liberalen zelve waar schuwen om de waarde der verkiezingen voor de Londensche County Council niet te overschatten, daar do kiezers voor de graafschapsraden niet dezelfde zijn als voor het parlement. Onder meer bezitten onge huwde vrouwen en weduwen in Engeland het stem recht voor de County Concilswat zij voor de wetge vende vergadering nog niet hebben veroverd. Maar moge de uitslag van Zaterdag 11. ook niet een geheel juisteu maatstaf geven voor (ie aanstaande parlemen taire verkiezingeu, ongetwijfeld mogen de aanhangers ran Gladstone dit resultaat, toegevoegd aan de tal rijke partieele verkiezingen, als een nieuw gunstig voorieeken beschouwen voor de zwenking, welko in het kiezerkorps te hunnen gunste heeft plaats ge vonden. De werkeloosheid en nooddruft in groote steden bij het einde van den winter wekken innige deelne ming en medelijden, maar zijn deze niet voor een goed duel misplaatst of overdreven Men zou het haast gaan busluiten uit hetgeen een corre spondent van de Times mededeelt over den toestand te Weenen, waar de meergegoeden in weinige dagen tijds niet minder dan 100,000 florijnen gaven voor de werk- loozen en behoeftigen. Niet altijd, zegt de correspondent, bereikt de on dersteuning hen, die haar het moest behoeven, en hot blijkt meer en meer, dat verscheidene arbeiders liever werkloos blijven om van de giften mede te genieteu, dan er een aansporing tot arbeid in te zien. Verschillende groote fabrieken konden geen handen vindeu, waar zij die noodig hadden. Een der grootste fabrieken kon 200 werklieden plaatsen maar slaagde er mot moeite in, een veertigtal bijeen te krijgen. De Donau-stooravaartraaatschappy doet vergeefsche moeite haar personeel voltallig te maken en zelfs voor de sneeuwopruiming komen z ch geen werkloozen aanmelden, t rwijl dat werk toch met 1 florijn por dag wordt betaald. Een groot aantal kaarijes voor de gaarkeukens bleef ongebruikt en

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2