handeling willen protesteeren, ook omdat de aanplak king van de oproeping9biljetteu vras geweigerd zoa- der opgaaf van redenen. Er stonden nog andero personen voor hetzelfde feit terecht, voor wie allen dozelfde boete werd ge vorderd, en die zich allen beriepen op de Grondwet tige vrijheid van drukpers. Uitspraak over acht dagen. Uit de kolonie Curacao wordt van 17 Febr. aan het Hbl. geschreven, dat op klaarlichten dag in het door schildwachten bowaakte fort Amsterdam, de krijgskas van het garnizoen, die zich bevond in eene ijzeren kist ten kantore van den ln. luit. waarnemend kwartiermeester Schotborgh, is gestolen. Deze vond, na een oogenblik afwezigheid met zijn sergeant schrijver terugkomende, de deur en kist opengebro ken. De geheele som f 8000, bestond uit bankbil- letten van de Curacaosche Bank. De directeur der bank maakte terstond bij trom melslag bekend, dat alie billetten ter stempeling moesten worden aaugeboden, en daar ze niet buiten de kolonie circuleeren eu het publiek uit vrees voor moeielijkhedeu meewerkte, was dit binnen weinige dagen afgeloopon. En nu bleek, dat het geheele in omloop zijnde bedrag van f 147.000, op enkele hon derden guldens na, met den stempel der eerlijkheid was voorzien. Ziedaar een raadsel, naar welks op lossing onze goe gemeente en ook de justitie ijverig zoekt. Een der minst verwerpelijke gissingen houdt een naar Venezuela gedeserteerd koloniaal voor den hoofdpersoon, een verloopen Duitsch student, die zich bij vele families had weten in te dringen, vaak in burgerkleeding zich vertoonde, en wien het daar om gemakkelijk viel, als passagier le klasse op eene Amerikaansche boot passage te erlangen. In de zitting van den gemeenteraad van Sittard op 5 Maart jl. De heer l)ols heeft een voorstel gedaan tot het toekenuen eener subsidie voor de stiereokeuring. Voorzitter. De provincialen weten goed wat ze doen. Pas zijn ze daarmee begonnen of u wilt het weer veranderen, dat zijn maar vinteo, veer kenue dat allemaol waal, en steuren us aan dig neit. Geef doe bet hier, keel, dat zeen eur bedoelingen. De heer Dols. Mijnheer de voorzitter, wij moeten... De voorzitter springt op, grijpt zijnen stoel, gooit dien achteruit en zegt: Ich schei oet, ich hub niks Biet dich te maken, ich schloet de kraom. De heer Dols. M. de V., ik heb u het woord gevraagd voor 2 punten, en u hebt geen recht de vergadering te sluiteD. Gedraag u toch fatsoenlyk. Voorzitter. Zie is geschloten en blif gesch'.oten. De heer Schrey. Mijnheer de voorzitter, u hobt ongelijk. Ik heb gehoord dat Zinken en ook Dols het woord hebben gevraagd. Voorzitter. Het is jao gelogen. De heeren Dols en Zinken. Wij verzoeken u de vergadering opnieuw te openen. Voorzitter. Ich wil mit dae kaèl niks te make hubbe, dae kaèl dae het allied get. Toch opent de voorzitter weer de vergadering onder groot spektakel. De heer Verheggen. Ik ben dat razen en schel den moe, dat is eenc schande, mijnheer de voorzitter. (Hij verlaat de vergadering). De heer Van der Heijden wa9 er al vroeger van doorgegaan. der, die het druk had met het verzenden van haar pakjes; voor de dochter, die zich gverig met schil deren bezighield, waren de dagen snel voorbij ge gaan; het laatste gedeelte van April, Mei en Juni waren verstreken, zonder dat zij op het vliegen van den tijd veel acht hadden geslagen. Nu en dan, evenwel, kwam de vader terug op zijn belofte, bij hun komst gedaan, om met Anie naar Biarritz te reizen; maar altijd was het om er den datum van te verschuiven. Eindelijk werd mevrouw Bariuc boos. Ik kan er knorrig om worden, als ik bedenk, dat mijn dochter op haar leeftijd nog nooit de zee heeft gezien, en dat er, zoo lang wg hier zijn, nog niet een paar dagen zijn gevonden kunnen worden om haar dit genoegen te verschaffen. Is dat mijn schuld? Anie, ik roep je tot getuige. Anie getuigde ten gunst? van haar vader. Nu ik eenmaal zoo oud ben geworden, zonder de zee te zien, komen eeu paar dagen meer of min der er ook niet op aan. Maar het is ren reis van nauwelijks ander half uur. Er werd bepaald dat men Zondag zon gaan, om Maandag naar huis terug te koeren; gedurende enkele uren kon het oog van den meester bij het werk wel gemist worden. Ten einde te voorkomen, dat Barinc wederom zou terugtrekken, verklaarde mevrouw, dat zij, in- Bij het einde der vergadering: De voorzitter en Amoldts roepen te gelijk: Niks der van, en Amoldts voegt er bij: ik vind dat een raadslid niet moest meewerken om eene veeverzeke ring te steunen, die moet voor de stadskas zorgen en niet voor onderlinge verzekeringen. Dat de boer ziet waar hij met z'n vee blijft, wat heeft de Raad met den boer te maken Ondertusschen maakt de voorzitter nog wat gebaren en roept: het is gesloten, laet dae kaèl, ich gaon." De heer Dols. „Adjuskus". Gisteren had te Amsterdam ouder leiding van rar. T. M. C. Asser, de de algomeeno vergadering plaats van aandeelhouders in de Nederlandsche Eleetriciieits- maatschappij (in liquidatie). Vertegenwoordigd waren 572 aandeelen, recht gevende op 142 st. De heer Tegelenberg las een verslag voor, opgemaakt, door den heer A. W. Krasnapolsky, liquidateur der maat schappij. In dit verslag wordt de lijdensgeschiede nis der maatschappg uiteengezet, van haar stichtings jaar 1882 tot. heden. Behalve de vergeefsche pogin gen om eene concessie te verkrijgen van gemeente wege, worden daarin gereleveerd do ongunstige uit komsten, verkregen met de installaties om het café Krasnapolsky van electrisch licht te voorzien en van daar uit ook do omgeving te bedienen. De installatie achter het café bleek door de „Socité électrique Edison" te Parijszoo slecht gemaakt te zgn, dat bijna geheele vernieuwing van den aanleg eo de ge leidingen noodzakelijk werd, die toen aan de tirma Möhring Co. te Frankfort werd opgedragen. Dat deze omstandigheden aan de Maatschappij be langrijke sommen hebben gekost, zal een ieder be grijpen. Gelukkig dat de maatschappg //Krasnapols ky" zich na voel onderhandelingen bereid verklaarde de installatie, die meer dan hot dubbele had gekost, in haar geheel voor een bedrag van 55.000 over te nemen. Hetzelfde slechte resultaat als met het café //Kras napolsky* hadden de pogingen te Rotterdam, waar ook werd gewerkt oudar de leiding van ingenieurs uit Parijs. Ook daar was de aanleg geheel onvol doende en leverde om een voorbeeld te noemen de aanleg voor de verlichting van de Passage eu omgeving een verlies op vau f 65,000, hetgeen hoofdzakelijk te wijten was hieraan, dat de instal latie niet aan anderen kon worden overgedaan, zoo als hier het geval was. De andere aangewende pogingen, o. a. do verlich ting van het leesmuseum, van het diorama, der Hol- landsche manége, Felix Meritus, te Scheveningen enz. zijn, wat het flnaucieele resultaat betreft, bg slot van rekening ook verre van gunstig geweest. Ten slotte wordt in het verslag goedkeuring ge vraagd van de overgelegde liquidatierekening, waaruit blijkt dat slechts 5860 ter verdeeling overblijft, zijnde 6.70 per aandeel van 250 gulden. Na breedvoerig discussie wordt de eindregeling der liquidatie in stemming gebracht en aangenomen met 98 tegen 42 stemmen. De heeren mrs. Caroli Calisch en Leoni verzoeken aanteekening in de notulen van hun tegenstemmen en van de verklaring dat zij namens hunne lastgevers zich alle rechten voorbehouden. De Zutph. Crt. geeft het volgonde uittreksel uit eeu brief van een gevangene uit de strafgevangenis te Groningen geval papa mocht verhinderd zijn, hare dochter alleen naar Biarritz zou vergezellen. Dat zult ge hiet doen! Waarom niet? Omdat ge mij niet het genoegen zult willen bmemen, de blijdschap van Anie te zien; is het niet het heerlijkste in dit leven, te deelea in de vreugae van hen, die men lief heeft? Indien ge er zoo op gesteld zijt, te genieten van Anie'* blijdschap, waarom hebt ge haar die vreugde dan niet reeds wat vroeger bereid? Zondag dan, of neen, Zaterdag. Werkelijk kwamen zij dan ook op den zoelen, schoonen namiddag van dien eerstvoigenden Zater- dag te Biarritz aan, en aan den arm van haar vader daalde Anie langs het met tamarisboomen geplante grasveld naar de zee af. Hier bleven zij een oogen- i blik staan om rond te kijken, en alle drie zetten zich neder op het door de ebbe steeds broeder wordende i strand. Het was het gewone baduur. Tusschen de badkoetsen en de zee was een onophoudelijk heen en weer geloop van dames en kindoren, in veelkleu- rige costumes, te middon van nieuwsgierigen, die hen nakeken on die er op hun beurt zeiven, door i hun uitheemsche gezichten, bun elegantie of slordige, in-het-oog-looper.de of belachelijke toiletten even vreemdsoortig uitzagen dat alles vormde eeu drukte, 1 een beweging, een geschuifel en een gewirwar, dat bij tusschenpoozen werd afgebroken door het geklot9 van den geregelden golfslag op het zand. ,/En dim vervolgens, gaat het mij hier heel goed, want ik heb nergens geen behoefte een en koude behoeven wg niet te lgden, want de pijpen zgn altijd goed warm en werk iu overvloed en eten meer als ik op kan ik heo er nu nog pleizier iu mijn leven bij als anders en daarbij allo dageu mijn ver diende loon eu nergens voor te zorgen, voor geene schulden of huisolgke zaken, want de schulden zijn nu allemaal voor mijn vrouw." Voor de arrond.-rechlb. te 's-Gravenbago had zich gisteren te verantwoorden M. J. den Hartigh, zich *ook valscholijk genoemd hebbende M. J. den Hartigh van Eok, en zich noemende directeur van do Verzekering en Landbouwraaatschappij Eerste ling, ter zake dat hij op 28 Maart 1891 te Ara sterdam in eene ter voldoening aan art. 38 W. v. K., ten overstaan van den uldaar gevestigdon nota ris W. K. opgemaakte akte van oprichting der naam!, venn. Verzekering- en Landmaatschappij de Eersteling te Amsterdam heeft doen opnemeu de valsche opgave, dat hg als mondeling gemachtigde optrad van vorschillende personen die de dag vaarding genoemd die een zeker aandeel in bet maatschappelijk kapitaal zouden hebben genomen, en dat hij die valsche opgaven heeft doen opnemen mot het oogmerk oin die akte, als ware die opga ven met do waarheid in overeenstemming, te ge bruiken voor inschrijving en openbaarmaking inge volge art. 38 W. v. K. en om als directeur dier vennootschap, in welke hoedanigheid hij volgens de akte van oprichting door de zoogeuaamde vennoo- ten zou zijn aangesteld verbintenissen aan te gaan, uit welk gebruik der akte nadeel kon ontstann voor personen die voor de nakoming der met die veu- noötsehap en met hem, als haar directeur, aangegane verbintenissen een waarborg meenden te bezitten in de koninklijke bewilliging, voor de oprichting der vennootschap verkregen, en die althans in de bij die akte vau oprichting opgegeven deelneming van daarbij genoemde personen, als wier gemachtigde beklaagde was opgetreden, een waarborg haddeu kunnen heb ben voor de nakoming van de verbintenissen, wan neer die personen werkelijk in die vennootschap hadden deelgenomen. En voorts, dat hij opzettelijk van die akte heeft gebruik gemaakt waaruit nadeel kan ontstaan, en dat hij daartoe op 31 Maart 1891 die akte heeft doen inschrijven in de daartoe bestemde registers ter griffie van de arrondissementen-rechtbank te Am sterdam, en raedo heeft doen opnemen in de Staats- courant van 8 Maart j 891- Bg het verhoor van den eersten getuige, den no taris door wien die akte gepasseerd was, deed zich bet incident voor dat de substituut-officier van jus titie mr. Van Buttingba Wichers requiroerdehet uitvaardigen van een bevelschrift tot het in beslag nemen van het van valschheid verdachte stuk, welke vordering echter door de rechtbank werd afgewezen. Om nu maar dadelijk tot het meest belangwekkende deel van het getuigenverboot' voor net publiek te komen, zij medegedeeld, dat de Verzekering- en Landbouwinaatschappij De Eersteling op l2 Jan. 189J failliet ging en de curator in het failissement geen enkele bate in kas vondslechts eenige accepten, waarop evenwel geen betaling was te verkrijgen. Een reservefonds ontbrak mede de boeken waren vrij wel bggehouden, alleen frappeerde het den cu rator dat er wat veel aan i/diversen" was geboekt. Nauwelijks waren zij eenige oogenblikken gezeten toen twee jongelieden voorbij kwamen, die een on verschilligen blik wierpen op de lichte toiletteo en de veelkleurige parasols De een was een knappje jonge man, met een echt- militaire houdingde ander, grooter, met breede schouders, had een klein, fijngevormd gelaat, dat sterk in tegenspraak was met zgn krachtige spieren en hem deed golgken op een Griekschen atheel, naar de nieuwste mode gekleed. Zoodra zij een paar passen verder waren, boog Barinc zich naar zgn vrouw en zijn dochter over. Kapitein Sixte, sprak hij. n Waar Hij duidde hen zoo goed hij kon aan. WeUe van de twee? vroeg mevrouw Barinc. Die, met die militaire houdingziet hij er niet knap uit Ik vind den andere knapper, antwoorddo me vrouw. En jij, Anie, hoe vind jij hem? Ik heb hem niet aangekeken; maar hij heeft een flink figuur. Waarom is hij niet in uniform? vroeg mevrouw. Hoe wil ik dat zeggen Hij gelijkt in 't geheel niet op je broeder. Dat is zoo zeker niet; zijn baard is blond, maar hij heeft donker haar. {Wordt vervolgd.') firgo, geld om aan de verzekerden te betalen was er niet. De zoogenaamde directeur Den Hartigh had bij de oprichting der vennootschap het baggatelletje van 150.000 ingebracht, (l. w. z. aan aandeelen geno men. Hoe hg aan die 150.000 in raontant zou komen bleef evenwel voor de rechtbank in het duis ter, evenals zooveel meer, want beklaagde verschool zich heden achter zgne mede-directeur Dorrestein door hem later gerechtelijk in zijne betrokking ge schorst die thans echter iu Amerika zit. Dit bleek evénwel, dat het door de inspecteurs gestorte geld verdwenen was en dit was nog zoo ge ring niet want de monschen moesten 500 als waarborgsom deponeeren. 7750 waren langs dien weg ingerekendevenzoo 3350 aan premiën. Vroegen de agentou later hun borgtocht terug dan ontvingen zij daurvoor in plnuts waardolooze aandeelen. Die Dorrestein echter had alle9 op zijn geweten. Door hem was het passeeren der akte verzocht en zooveel moer gedaan wat beklaagde thans, blijkens de dagvaarding, wordt ten leste gelegd. Uit het verhoor van de zoogenaamde aandeelhou ders bleek evenwel dat door Den Hartigh de aan deelen waren toegezonden en, wat nog mooier was, voor die aandeelen hadden de mensohen geen cent behoeven te storten. Het was oen cadeautje. Toch was er een raaar-tje bij dat cadeautje, want zonder dat de mensehen het wisten prijkten hunne namen als aandeelhouders van de Eersteling in de Staatccourant van 8 Maart 1891. Zij ontkenden evenwel pertinent ooit aandeelen genomen te hebben, of beklaagde te hebben gemachtigd hen als aandeel houders te noemen. De Staatscourantwaarin hunne namen voorkwamen, was hun ook niet toegezonden. Voor do zooveelste maal bleek heden hoe gevaar lijk het is, zonder onderzoek, op advertenties in de bladen af te gaan waarin hoog van verzekering- maatschappijen wordt opgegeven, of naar betrekkin gen te solliciteeren bij dergelijke maatschappijen waar voor borgstellingen wordeu gevorderd. Voor De Eersteling werden bij voorkeur oeretelingen in het verzekeringsbedrijf als inspecteur gevraagd. De men sohen beantwoordden dau niét aan de verwachtieg, werden ontslagen en kregen steeds in plaat» van hun borgstelling waardelooze aandeelen terug, of zij er mede ingenomen waren of niet, en wfaren aandeel houders van de zoo bloeiende verzekeringmaatschappij die duizenden winst zou afwerpen alsmen maar geduld had om er op te wachten. Het verder getuigenverhoor toonde aan dat men hier met eene zwendelarg op groote schaal te doen bad, en wel eene die reeds jaren se heen te zijn toegepast. De notaris Pollones te Amsterdam o. a. had het passeeren der akte geweigerd op grond van ingewonnen inlichtingen te Utrecht, hot vroegere terrein van operatie dat na afmaaiing verwisseld werd tegen Amsterdam en Den Haag. Het was eigenlijk trourig om te hooren hoe de over het algemeen minder ontwikkelde menschen meest uit den boerenstand er in geloopen waren en onwillekeurig vraagt men zich af, hoe kunnen de raenschen zóó lichtgeloovig zgn Eén getuige wonende te Amsterdam, wa6 zelfs totaal ongelukkig gemaakt door de zwendelaars, had zijne goed beklante nering moeten verkoopen en was geheel aan lager wal. Als men nu nog weet, dat eeu der aandeelhouders? commissaris was geworden op verzoek van de directie //alleen om is bij dat grappie van het passeeren van die akte te zijn" en als tgdelijk mede-directeur ongeveer 100 aandeelen van 1000 toekende zonder zich eenige rekenschap te geven of to kunnen geven van hetgeen hij deed, kan men wel nagaan hoe het bestuur der uaaralooze vennootschap De Eersteling er uitzag. Het openbaar ministerie ^ischte 6 jaar gevange nisstraf. De Tijd meldt: Tot ons leedwezen vernemen wij, dat het publiek zich gisteren bij de begrafenis van den oud-strijder den heer Outhuis te Arasterdam voor en op het kerkhof ergerlijk gedragen heeft. Terwijl het Ijjk nog in de kapel stond, konden slechts met groote moeite twee lijken door het //Genootschap van Barmhartigheid" de laan worden ingedragen, en achter de bedroefde familiën drong een baodelooze hossende hoop, onder het debi- teeren van whi, haen heden mede op het kerk hof zich schuldig makende aan baldadigheden, als het vernielen van gedachtenissen, welke op de graven lagen, enz. De politie, die den troep wilde tegen houden, geraakte onder den voet en kwam slechts met gohavende kleeren weder vrij. Hot grouw heeft de heidom verbroken en zelfs de hengsels meegenomen. Tq^HtaMuiakt onze berichtgever de opmerking, dat lPPHny begrafenis«en zooals die van den heer Outhuis, welke voor de volksmassa eene buitengewone aantrekkelijkheid hebben, voortaan geraden zal zijn, dat de overheid krachtigo maatregelen neme, om dergelijke stuitende tooneelen te voorkomen. Men hoort het vaak grooten mannen als verdienste aanrekenen, dat zij self-made zijn. Maar gewoonlijk schenkt men weinig aandacht aan het fait dat er ook vele self-made vrouwen geweest zijn. Gewoonlijk is er slechts bij mannen sprake, dat deze zich door eigen kracht eene positie in de maat- sch ppij scheppen. Doch er zijn ook een aantal vrouwen, die dat deden en onder de velen treden de volgende in net bijzonder op den voorgrond. Sarah Bernhardt was in hare jeugd leerlinge bij eene modemaakster Adelaide Nillson is kindermeid geweestMiss. Braddon, de bekende Engelsche schrijfster van een groot aantal romans, was vroeger aan een tooneelgezolschap verbonden, dat alle kleine steden bereisdeMrs. Langbry, de om haar schoon heid vooral zoo vormaarde tooneelspeelster, is de dochter van een eenvoudig, arm dorpspredikant. Do beroemde Franscbe actrice Rachel heeft een zeer treurige jeugd gehad. Bijna half dood van honger en koude, uitgeput door ellende speelde zij in do straten op de tambourijn. Christina Nillson werd uit arme boerenouders in Zweden geboden. Jenny Lind, eveneens eene Zweedsche was de dochter van een kostschool houderes. De vader van Minnie Hauck was een Duitscher en schoenmaker van beroep. Natuurlijk was de man verre van rijkMinnie's stem trok de opmerkzaam heid van een der rijkste mannen van New-York, die zich harur aantrok en hare geheele opvoeding en muzikale opleiding bekostigde. Een vrouw echter, die groote historische ver maardheid heeft gekregen, nl. Jeanne d'Arc, hoedde in baar jeugd de varkens. Omtrent den toestand te Beets (Fr.) schrijft men aan 't Nieuws van den dag Uw correspondent Geachte Redactie ging Maandagmorgen met de hb. Toering en Bouwer op weg, om nu hier, dan daar, de houten en rieten huisjes te betreden, van de bewoners inlichtingen in te winnen en eindelijk de huismoeders te verblij den met een weekgeld. Nooit zal ik dezen dag vergeten. De opgetogen oudjesin wier oogen tranen van dankbaarheid schitterden, hun hartelijke dankbetuigingen, zij zullen mij altijd bijblijven, evenals de tooneelen van armoede en ontbering, die ik opnieuw aanschouwde, 't Was mijn plan, slechts een korte mededeeling te zenden, maar de dag van 's morgens 10,tot 's avonds 6 uur in het veld was zoo rijk aan ondervinding, enz., dat een klein verslag daarvan te verkiezen is boven een bescheiden berichtje. Het eerste bezoek gold het gezui van den 60 ja rigen turfmaker K., bestaande'uit 10 personen. K. is een ijverig, best turfmakerhij had 33 jaren turf gemaakt voor den vervenor'J de B., die hom met Nieuwjaar den winkel had opgezegd, om welke redenen wist hij niet, daar hij altijd zijn plicht ge daan had dit jaar had hij n*g 600 roeden turf drooggemaakt. Hij had thans 27 schuld, wegens eetwaar. Sinds Nieuwjaar had dit gezin honger en ellende geledenin plaats van brood had men sne den rauwe koolrapen het middagmaal bestond uit bevroren aardappelen. Bij armvoogden wilde men niet vragen, omdat K. vroeger eens door dezen was afgewezen. De woning was een hout, doch schoon eu netjes, maar de bedden waren slecht. Van verschooning was geen sprake, evenmin van verwisseling van on- derkleeding bij de kinderen. Lakens, dekens kleeding waren hier noodig. De commissie stelde K. 10 ter hand, om daarvoor voor zijn talrijk gezin mondbehoeften in te koopen. Mocht later de commissie klderen enz. inkoopen, dan zal ook dit gezir. bedacht worden. 2. Gezin van den lossen arbeider S. v. d. D., bestaande uit ouders (35 jaar oud) met 4 kinderen. Steènen huisje, schoon als brand. Onderhoud van armvoogden was per week L25 plrri. 3 brooden, dat voor dit gezin ontoereikend was. Een vriend had hen geholpen aan eetwaren, enz de daardoor gemaakte schuld bedroeg f 35. Ligging en naGht- bedekking treurig; van verschooning der kinderen geen sprake. Moet de onderkleeding gewassen wor den, dan legt men de kinderen zoo lang ontkleed te bed. De oommissie gaf 6 voor eetwaren. 3. Gezin G. D. (43 jaar) met vrouw en 7 kin deren. Huisje en inboedel zeer slecht. Geen hulp van armvoogdep en geen cent schuld, ook niet bij den veenbaas. Als de commissie niet ondersteund had, dan ware geen uitkomst gekomen; men waste fier ergens hulp te vragen. Ligging en verschooning uiterst sob'T. De com missie gaf f 7.50 voor eetwaren. 4. Gezin B. de N. (54 jaar), vrouw met 5 groote kinderen, van welke een verlamd. iDe commissie meende hier een ernstig, waarschuwend woord te moeten laten hooren. Zij wees er in kalme bewoor dingen op, hoeveel in het afgeloopen jaar verdiend was, nl 545, een som, die wanneer met overlog gehandeld werd, voldoende was om als arbeider te leven. Die woordeu, op waardige wijze gesproken, maak ten indruk, vooral toen vader en moeder voorge houden werd hoe bet gaan zou, wanneer de oude dag kwam, de kinderen gingen trouwen, enz. De commissie gaf 5, er aan toevoegende dat, naar zij hoopte, deze gave de eerste en de laatste zou behoeven to zgn. Woning goed schoon, beddegoed eu verschooning vrij goed. 5. Hot gezin van den 68-jarigen E. H. en vrouw vormde het tegendeel van het vorige gezin. Het waren krasse oudjes; tot vóór 4 jaren had deze brave kerel nog gemeentebelasting 5) betaald nu behoefde dat gelukkig niet meer. Verleden jaar had dit gezin 181 verdiend met Nieuwjaar had hij ƒ15 van den baas gekregen sedert 5 weken was de krasse, oude man voor de armvoogden aan het klompenmaken, waarmede hij per week circa 1.75 door elkaar verdiende pl. 2 brooden. Honger had dit oppassende gezin niet geleden schuld had het geen centde Zondagsche kleeren hingen nog in de kast, om, als 't noodig was, nog knap voor den dag te komen. Do daagsche kleederen waren minnetjes, het bed kon ook wel beter, en men zou dit gezin in de wol ken steken met een paar nieuwe broeken en rokken. De laatste aardappelen waren juist 's middags opge geten. De commissie gaf aan deze kranige oudjes 3 gulden. 6. A. K. vrouw met 6 kinderen. Geen eetwaren geen geld. Van 1 Jan. af krijgt dit gezin 1.50 per week onderhoudt pl. 4 brooden. Bedsteden goed, maar dekking slecht een deken op elke bed stede. Als het koud is, slapen de 6 kinderen bij elkaar in éen legerstede, onder zakken, kleederen en twee dunne dekens. Verschooning der kinderen slecht; van Zondag sche kleeren is geen sprake. 7. J. S. (42 jaar), vrouw en drie kinderen, ver blijf houdende in een hut, zoo laag, dat we binnen moesten kruipen. Dit gezin krijgt bedeeling: 1.50 per week pl. 3 brooden. Alle leden van dit gezin slapen in éene kleine bedstede, met riet gedektEigen schuld is in de oogen der commissie (öd deze kern haar volkje) niet vreemd aan den deerniswaardigen toestand van dit gezin en S. moest een flinke vermaning aan- hooren, omdat 't met hem wel andere kon. Hier ontbrak alles huisraad, kleeding, bedde goed, enz daarenboven toonde de hut geen rein heid. Integendeel! De commissie gaf S. 2.50 als gift in eens en den raad dit jaar van zijne verdiensten iets bg den baas te laten staan voor den winter. 8. W. B. (70 jaar) met vrouw. De laatste rijst was 's middags genuttig l. Het wa9 in de houten woning rein ais zilver. De oudjes hadden de eerste veenspecie te Beets tot turf gomaaktheel veel werk wa9 door hen gedaan. Nu de oude dag gekomen was, noodzaakte de tijd her. hulp te vragen aan de armvoogden, die hun per week 1.25 pl. 2 broo den gaven. Den geheelen winter hadden deze oudjes op stroo met éen dekeu geslapen. Do kleerkast was geheel ledig; wat men bad, had men aan het lijf. Terwijl we hier waren en aan B. 2.50 uit reikten om eetwaren te koopen, kwam een jeugdige buurman binnen, die ook zijn nood klaagdehij kon zijn kroost geen eten gevun van hetgeen de armvoogden hem gaven. Hij verzocht der commis sie, te zijnen huize een kijkje te nemen. De tijd ontbrak daarvoor nu. We bezochten nog J. M. (33 jaar) vrouw en 4 kinderen, K. M., vrouw met 4 kinderen, K. M., vrouw met 4 kinderen, R. v. d. D., vrouw met 4 kinderen, waar de toestand overal dezelfde was armoede aan eetwaren, beddegoed en kleeding sober. Aan ieder dezer gezinnen werd f 6 uitgereikt. 't Liep tegen den avond, toen we het woonhok van den 32-jarigen J. de G. binnentraden, met hem door drie zusters, van 38, 29 en 22 jaar, bewoond. De woniug was laag, popperig, maar netjes. De huishouding was er echter niet geregeld. De com missie nam de leden a faire en oordeelde dat het beter ware hier bons voor eetwaren, dan geld uit te deelen. Nog geen deel der armen hadden we be zocht de avond belette oss de anderen te bezoeken. Onder den indruk van een en ander keerde ik naar huis terug; ik had armoede en lijdon gozien, maar daartegenover de handeliqgej£ der commissie leden, die het harde lot verzachtten, door woord en daad aanmoedigden om beter te worden, waar eigen 9c.huld mede oorzaak was van de ellende, en bemoe digende woorden spraken tot die kranige oudjes, wien zoo te leven al te zwaar viel. Zulk een commissie is in den edelsten zin des woords weldadig Zij deed mij een verzoek, nl. aan de lezf-ra en lezeressen van het Nieuws gaven in geld te vragen

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2