Ruitenlanilscb Overzicht. Te Petersburg is het een zeldzaam strenge winter kort geleden teekendo do thermometer des morgens meer dan 20 graden Réaumur vorst. Wanneer de thermometer onder 10 graden R. beneden het vries punt daalt, worden in de straten vuren ontstoken en onderhouden voor de talrijke huurkoetsiers die den geheelen dag in de open lucht doorbrengen. Omtrent de belastingplannen van miuister Pierson zal, volgens don briefschrijver uit de hofstad van do Midd. Ct., het voorloopig verslag geen zekerheid geven voor den afloop. Algemeen brengt men in de afdeelingen der Kamer hulde aan de helderheid en de volledigheid der toelichting en afkeurend zal dan ook het oordeel althans vooralsnog niet luiden doch in verscheidene afdeelingen wil ineu zich een bepaalde uitspraak voorbehouden totdat ook het voor stel omtrent do in uitzicht gestelde bedrijfsbelasting zal zijn ingekomen, aangaande de peraequatie van deu grond zal zijn beslist en de minister van binnen- landsche zaken zal hebben medegedeeld welke zijne inzichten en voornemens zijn betreffende de regeling van de gemeentelyke financiën. En niot enkel de anti-ministerieelen oordeehn zoo ook vrienden van het Kabinet achten meer licht noodig. Het is dan ook moeilijk tegen te spreken, dat do genoemde onderwerpen van grooten invloed kunnen zijn op de beoordeeling van de nu aanhangige belastingplannen. Vermoedelijk zal dus indien de minister althans gehoor geeft aan den wensch om meer opening van zaken nog wel geruime tyd verloopen voor de memorie van antwoord inkomt, en daar het in de bedoeling ligt de Kamer, als ze nu uiteengaat, niet voor het iukoraen van dat stuk weer bijeen te roe pen, kan een reces tot het einde van Al ei worden teeemoet gezien. Of dan spoedig de openbare be raadslaging zal aanvangen, m. a. w. of dan reeds dadelijk eindverslag zal worden uitgebracht, is nog lang niet zeker. Er is een groote strooming, die genoegen zal nemen met toezeggingen aangaande de te verwachten nadere belasting-voorstellen, maar die deze zelve zien wil alvorens het uu aanhangige ont werp af te doen. Het zal nu maar de vraag zijn of die strooming in de commissie van rapporteurs meer of minder sterk vertegenwoordigd is, zoo ja, dan zal de heer Pierson zich moeten haasten met zijn bedrijfsbelasting om die nog in Mei of het be gin van Juni de Kamer te doen bereiken. De leden hebben dit jaar niet te klagen ovev groote drukte; er is zoo weinig te doen dat de Ka nier waarschijnlijk in het eind dezer week over acht dagen zal uiteengaan, en dan tot einde Mei het is een vacantie om jaloersch van te worden voor dengonen, die er niet in deelen. De moord te Haarlem. Iu den laten avond van Zaterdag werd in Haarlem het gerucht verspreid, dat vrouw Oxener, de werk ster der twee vermoorde vrouwen op den Raamsingel, door de justitie was in hechtenis genomen. Daar dit bericht reeds eiken dag van de week was gehoord, sloeg niemand daaraan geloof, en bij onderzoek bleek dan ook, dat bet ook nu geen waarheid bevatte. Toch was in verband met den dubbelen moord eene arrestatie gedaan, die van groot belang kan worden geacht. 's Middags was den heer rechtercommissaris jhr, Liotelo de Geer medegedeeld dat de 66-jarige Parnèse, zeide Anie. Die wending van het gesprek viel niet in den smaak van mevrouw Barinc, en gaf geen uitsluitsel op hetgeen haar als moeder na aan het hart lag zij wildo dus haar vragen wat duidelijker stellen. Dat is een levenswijze, die nog al geld moet kosten? vroeg zij. Dat weet ik nietmaar 't is in elk geval niet zoo krstbaar, als wannoer meu zich met wedrennen of met spelen bezig houdt. Ik geloof echter, dat het fortuin van D'Aviguac hem wel dergelijke uit gaven veroorlooft, eD al kostte het hem veel, zeer veel zelfs, dan nog zou hg het er niet om laten, geloof ik, want hg vermoeit zich nooit veel over geldzaken. Mevrouw Barinc zou gaaroo zijn blijven doorpra ten over den baron, zijn karakter, zijn betrekkingen, rijn fortuin, zijn verleden eu zijn toekomst; maar Anie bracht het gesprek op onderwerpen, die geen terugkomen op D'Avignac meer mogelijk maakten rij wilde aen kapteio niet laten denken, dat zij instemde met dit soort van onderzoek naar een man, waarmede zij slechts één keer in gezelschap was geweest. De zorg voor een huwelijk had haar te lang ge kweld, om haar niet een gevoel van verlichting te geven, nu zij er van was ontheven. Het had haar vroeger genoeg gehinderd, als zij met haar moeder de vraag moest bespreken, of deze of gene man, dien zij had ontmoet of ontmoeten Alida Seeders, weduwe van Hendrik Oxener, en schoonzuster van de werkster, olieverkoopster van beroep, zich had uitgelaten, in hare woning goede ren to hebben verborgen, die aan de vermoorde vrouw Bekkers hadden toebehoord, en reeds om 6 uur was zij daarop op het paleis van justitie go- bracht, waar zij een scherp verhoor onderging. Dit moet aanleiding hebben gegeven haar te laten door zoeken, waartegen zij zioh zeer verzette, maar wat toch plaats had door mejuffrouw Stoeukamp, die daarbij, in hare onderbroek verborgen, een knipje vond waarin 32.50 aan zilvergeld. Haar verzet tegen de doorzoeking en haar draaien omtrent de herkomst van het geld gaven al dadelijk nanleiding haar voor loopig naar het politiebureau ter bewaking over te brengen, waar zij vau 9 tot 12 uur 's nachts bleef. Iutusschen hield de justitie eene huiszoeking in hare woning, Raamstraat 198, waar werkelijk eenigo voor werpen werden gevonden die aan de vermoorde vrouw Bekkers hadden toebehoord, waaronder krui denierswaren, die den dag van den moord door de oudjes waren gekocht. Vrouw Seeders word daarop naar hot huis van bewaring overgebracht. Zondag oohtend was de rechter-commissaris, de officier van justitie, jhr. rar. Rethaau Macnré, diens substituut rar. Van Outeren, de waarnemende griffier, mr. Van Thiel, en de substituut-griffier, mr. Scholten, met de noodige politiemacht reeds vroeg in do Raamstraat, waarvan het slop, waarin vrouw Seeders eu ook vrouw Oxener wonen, werd afgezet, en waar nu eene huiszoeking werd gehouden, zoowel in de beide woningen door deze bewoond als in die der buren. Een groot publiek stond vóór het slop opgepropt, en er werd gesproken van h.-t vinden van eene bijl met bloed bevlekt, doch hiervan is niets aan. Tot half 4 werd de huiszoeking doorgezet, waarop de rechterlijke ambtenaren zich naar hot paleis van justitie begaven, waarheen ook vrouw Oxener, de werkvrouw, door een rechercheur word geleid. Eene groote menigte volgde haar, haar uitscheldende voor moordenares eu haar allerlei verwenschingen naar het hoofd slingerende, en de politie trachtte, door eenige straten af te zetten, den stroom tegen to houden, doch dat gelukte niet. Voor het paleis van justitie stoud nog laug een groot publiek te wachten. Na eon verhoor van een goed uur werd vrouw Oxener weder losgelatuu en ging zij naar huis te rug. Op baren tocht naar het paleis van justitie was haar gelaat onverstoorbaar kalm. De arrestatie van vrouw Seeders, die met de oudjes goed bekend moet zijn geweest, geeft tot allerlei vermoedens aan leiding en doet velschillende zaken in een geheel ander licht verschijnen dan tot nu toe. Het vinden van vrouw Stokman, dood op huren stoel zittende, bet naaiwerk nog op haren schoot, vindt men nu verklaarbaar. Iu de idee dat een goede bekende deu moord moet hebben gepleegd, wordt men ver sterkt, doordat alleen blijkbaar aan vrouw Bekkers, vau wie men wist dat zij geld had, het goed van het lijf was gescheurd eu dat do bijlslagen haar toegebracht geen van alle iu de hersens zijn door gedrongen, brengt raeri nu in verband met de idee, dat de zwakke hand eener vrouw die slagen moet hebben toegebracht. Hoewel daarvan niets mot ze kerheid valt te zeggen vooralsnog, is voor de waar schijnlijkheid wel iets aan te nemen. Omtrent het voornemen van het bestuur der afd. zou, een geschikt echtgenoot zou wezen of hij haar beviel, of hij aanneembaar was, wat in zijn voor- en nadeel sprak. Nu de fortuin haar de vrijheid had gegeven, wilde zij van zulke besprekingen niets meer weten. Bood zich een echtgenoot aan, dan zou zij zien of hij haar be*iel; maar zij verkoos hem niet meer op te zoeken Dienzelfden avond, nadat de kapteio was ver trokken, zeide zij haar moeder ronduit haar meening. Heb ik niet reeds dikwijls inlichtingen geno men omtrent een of anderen jongen man, zonder dat het je boos maakte vroeg mevrouw Barinc verwonderd. De tijden zijn veranderd. Juist omdat het vroeger zoo dikwgis geschied is, wil ik nu niet meer, dat het gebeuren zal. Is het beste van den rijkdom niet juist, dat wij zijn ontheven van de vernederingen der armoede? Ik heb geld gênoeg laat mij nu ook mijn waardigheid behouden. Maar deze opmerkingen beletten niet, dat mevr raw Barinc bleef volharden in haar verlangen om de wedstrijden van Habas te gaan bijwonen. Met Ü'Avignac op een plaats samen komeu, is daarom nog niot hem gaan opzoeken, en wij hebben geen reden om hem to outviuchten. Indien men mij maar niet houdt voor een meisje op jacht van een echtgenootdat is alles 1 wat ik vraag, en ik zal het hem duidelijk maken,, soodat hij zich niet in mijne bedoelingen kan vergissen, 1 's-Gravenhage van de ,/Nederlandsohe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde», om in don zomer van 1893 door do afdoeliug eene speciale rozenten- toonstelling ter eere van H. M. Koningin Wilhel- mina to houden, wordt nog gemeld Alle soor ten van rozen zoowel oudere als nieuwere zullen worden gevraagd in alle vormen (als struik, hoogstam, pyramide, treur- en klimroos) terwijl ook nieuw in den handel gebrachte rozen eene plaats zullen vinden. Hoewel het plan bestaat, pryzen voor afgesneden rozen uit to loven, ziet het bestuur er tegen op daarvan hoofdzaak te maken. Om deze on andere redenen weuscht het bestuur de hoogste prijzen nit te loven voor de schoonste verzamelingen in pot. Bestaat er gegrond uitzicht op flinke inzendingen, dan wensoht de afdeeling uit te loven, onder anderen Voor do schoonste verzameling bloeiende stamrozen in de pot (minstens 50 in minstens 25 soorten) 1 e prijs, gouden medaille en ƒ100; 2e a w n tl 50 3e a a a Voor de schoonste verzameling bloeiende struik rozen in pot (minstens 50 in minstens 25 soorten) le prijs, gouden medaille en 50; 2o a 3e a verg. zilv. med. en 10 j Hot voornemen bestaat ook aan de inzenders ge legenheid tot verkoop te gevou. Een d«r lezeressen van de A. Cth ad eene ad- vortentie geplaatst voor een dienstmeisje. Den volgenden dag meldt zioh een meisje aan, zoo groot als een polderjongen en minstens 30 jaren oud. Mevrouw ziet haar aan en zegt «Neen meisje, je bent me te oud.» «Te oud gilt de beleed'gde maagd, «de duivel is oud, wat Iet me, of ik sla je voor je kop, flod dermadam De dame maakte verschrikt haar excuus en was blij, dat ze bet meisje goedschiks de deur uit kreeg. De firma J. J. Beynes te Haarlem leverde giste ren morgen aan de Hollandsohe IJzeren Spoorweg maatschappij een vijftal rijtuigen, gemengd eerste eu tweede klasse, die zóó schoon zijn afgewerkt, dat zij met het beste wat daaromtrent in het buitenland wordt geleverd, kunnen concurreeren. Ieder rijtuig bestaat uit drie coupe's tweede en twee en een halve coupé eerste klasse. De halve coupé is voor dames bestemd. Bekleed met rood velours heeft zij eeu achtergrond van spiegelglas en tevens zijn or voor het geraak der passagiersters twee tafeltjes in aangebracht. De verwarming zit onder deu vloer in de Westinghouse-rem in den coupé. Zolder en wand zijn beschilderd eu rolgor dijnen geven gelegenheid, de zon af te sluiten. In de zoldering is eene zuig-veutilatie aangebracht. De coupé's tweede klasse hebben de gewone bekleeding van de andere rijtuigen vau die klasse, en onder scheiden zioh alleen van de coupé's der eerste, door dat de wanden en de zoldering hier bestaan uit ge politoerd teakhout. Onder do bagage-netten heeft men hier ook netton voor parapluies en stokken ge maakt. De rijtuigen rusten op drie stellen assen en wielen met veeren van 2 meter lang en zijn naar het nieuwste systeem van den heer Middelberg daarin opgehan IV. De wedstrijdeu van Habas worden altijd zeer druk bezocht; do wegen uie naar het dorpje voeren zijn op dien Zondag in Juli altijd bezaaid met rytuigen iu allerlei vormen, en de paden, aan weerszijden begrensd door groene heggen van doornstruiken on klimplanten, eu beschaduwd door hooge kastnnja- boomen, zijn overvol van voetgangers, met nieuwe schoenen aan de voeten, de pet met de klep over do oogen getrokken en om het middel een broeden rooden of blauwen sjerp en, terwijl sommige vrou wen trotsch zijn op haar nieuwmodische hoeden, naar den laatsten Parijscheu smaak, drageu anderen nog de bonte zijden foulards, de kleederdracht van hun land. Toen de landauer van de familie Barinc, na de versierde straten te zijn doorgereden, voor de herberg «Belle-Hötesse" stilhield, ontstond er een beweging van nieuwsgierigheid onder de menigte; want hoe talrijk ook de karren en de ezelwagons waren, een landauer was een zeldzaamheid op het dorp. Het rumoer werd overstemd door trompetgeschal dat was de waarschuwing om zich te verzamelen, en iedereen begaf zich naar het strijdperk, opgesteld op een plaats, die voor dat doel was in gebruik gegeven. Wordt vervolgd.) pn. Onder de rijtuigen zijn behalve de luchtketol n de roracylinder ook nog 4 gaskelels met een ge- jimenlijken inhoud van 1720 liter gas. Die inbond kan op een aan de buitenzijde aangebrachten mamo- meter worden gecontroleerd en door een eveneens aan de buitenzijde geplaatste gaskraan worden aan gevuld. De aflevering geschiedde in bijzijn van de leden der Kamer van koophandel, der Technische Veree- Iniging, loden van den Raad enz., omdat dit op ge heel nieuwe wijze geschiedde. Vroeger moesten de kolossale rijtuigen herhaalde malen worden gedraaid, voordat zij uit de fabriek op de rails van den spoor weg stonden, doch de heer Beynes heeft daarop iets govonden, waardoor dit niet langer noodig is. Naar het front der fabriek heeft hij een schuifeleur laten maken van 15 meter breedte en buiten vóór do fabriek rails, die naar die der spoorlijn voeren. In de fabriek worden nu de rgtuigen op //traver sen» geplaatst en zoo dwars naar buiten gereden tot boven de daar gelegde rails. Hier worden er be weegbare .vtrucs» onder gebracht en door middel hiervan komen zij nu op de spoorweg rails. Waar vroeger bijna eeu geheele dag wegging met het ver voer van één rijtuig is dit nu in een half uur tijd afgeloopeu. De kunstige vinding van den heer Beynes werd zeer bewonderd. Eenigen tijd geleden maakto oen zekere Bat.sor», die op het oogenblik in «The Queen's Hotel" (volksuitdrukking voor gevangenis) voor eenige jaren verblijf houdt, gansch Noord-Londen onvei lig. Zijne specialiteit bestond daarin, om vuu de vrouwen de winterjassen van hunne echtgenooten los te krijgen en ze daarna op de gewone wijze te verpanden. l)oze man werkte, zooals uit de rechts- verhandeling bleek, op eone zeer slimme en stol- selraatigo wijzo, zoodat hg precies wist welke jas het stelen waard was en welke niet. Hij beperkte er zich rchtcr toe slechts ééue vrouw, in ééne straat te bestelen en zoo was het mogelijk dat hij zijn twijfelachtig handwerk jaren laug kon uitoefeneu, alvorens men hem te pakken kreeg. Balson wachtte 's ochtends vroeg in die straat, welke hij als oefeningsterrein voor dien dag had uitgekozen, totdat de mannen zich op we: naar de City hadden begeven; waarna hij, als spoorwegbe ambte verkleed, zich aan het een of andere buis aanmeldde en de huisvrouw mededeelde, dat haar man zich zonder overjas wol wat koud gevoelde en hem dientengevolge verzocht had zo te halen. In de meeste gevallen liepen de vrouwen er in, gavon de jas te goed er trouw over en jas en zwendelaar zag men nooit wederde eerste misschien bij een vor verwijderden uitdrager, 's Avonds was er dan een vreoselyk standje tusschen de beide echtelieden en de kleermaker kreeg voor den winter eene nieuwe bestelling. Dit ging zoo langen tijd goed, totdat 'Batson eens aan het verkeerd? adres kwam. In Kilborn woont eer.e mevrouw V., wier echtgenoot reeds voor jaren het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld had en bij wie zich de zwendelaar ook eens om de jas vervoegde. //Weet ge zeker dat ge mijn man gezien hebt?" vroeg mevrouw, wat haar na tuurlijk door den dief verzekerd werd. Zij trad hierop in de kamer, oogenschijnlijk om de ja? te halen, doch zond intusschen cle dienstbode door de tuindeur naar het politic-bureau, waarna zij weder naar den held van onze geschiedenis terugkeerde. Zij hield hem eenige minuten aan de praat, gaf hem zelfs een glas bier en bemerkte daarop zeer droogjes, toen de politie-agent binnentrad «Ziet ge, «governor", (1) zoo is myne schoonzuster er voor 14 dagen ingeloopen; mijn man is reeds 7 jaren dood en waar hij op het oogenblik is, daar is het warm genoeg, danr heeft hij geen overjas noodig." Batson met een politie-agent gearmd af. Politie- navorschingen, welke aan het daglicht brengen dat de dief ongeveer 30 dergelijke diefstallen bedreven heeft. Slot: Veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. (1) Dit woord stemt vrijwel met het Ned. «baas" overeen. Hoe wenscholijk het is, dat de arbeiders zeiven over een stukje grond hebben te beschikken, blijkt onder anderen ook te Bellingwolde en Friescheloo en verder naar do gemeente Vlochtwedde toe, waar de arbeider door zijnen boer, behalve zijne woning, ook een stuk grond in huur krijgt: schoon het arbeidsloon 's zomers rnisschion 60 a 70 cent en a winters niet meer dan 40 a 50 cent bedraagt, wordt er geen armoede geleden. Zij hebben hun eigen verbouw, waaraan zij zich kunuen wijden na afloop van het werk voor den boor, die den arbeids dag niet langer dan tot 2 uur pleegt le stellen. De werklioden hebben d»n hun eigen wintorkost, aard appelen, boonen, erwten, soms ook rogge, zoodat ze een varken kunnen hebben. Niet zeldzaam zijn de voorbeelden van arbeiders die, in weerwil van hun karig loon, nog kans zien iets in de spaarbank te be.eggen, en later zelf een stuk grond to koopen. In de New-Yorker Handelszig. komen eenige min der, smakelijke onthullingen voor omtrent het welbe kende amerikaamsche cornedbeef, dat als delicatesse in den handel wordt gebracht. Dit blad schrijft ongeveer het volgeude, dat door haar ontleend is aan overeenstemmende berichten uit dagbladen, die le Now-York verschijnen. Bij don uitvoer vau vee wordt zorgvuldig toegezien, dat alleen gezonde, goed doorvoede dieren naar Europa worden gezonden. Voor het cornedbeef schijnt men echter minder nauw te kijken. Dit wordt namelijk bereid van oude paar den, die voor den vilder bestemd zijn, en de paar- denslacbter Henri Bosse zou op het nabij de stad gelegen Long Island daarin' oen bloeienden handel drijven. Onlangs zouden op last van den minister van landbouw aan boord van een nederlandsch stoom schip 75 vaten van dit zoogenaamd cornedbeef zijn iu beslag genomen, die voor Antwerpen bestemd waren en eenvoudig gepekeld paardenvleesch bleken te zijn. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat Bosse reeds lang dezen handel dreefhij kocht oude eu zieke, voor den dienst afgekeurde paarden op en verwerkte» ze op groote schaal tot cornedbeef. Volgens een globale berekening zou hij in derf laatsten tijd per maand circa 104,000 pond vleesch oftewel 450 zieko paarden als cornedbeef naar Antwerpen hebben vor- zonden. Den inkoopsprijs maakt hij goed door de haren, het vel en de boenen, zoodat hij het vleesch eigenlijk voor niets heeft. Dit wordt te Antwerpen gemiddeld met zeven cent per pond betaald. Iu aansluiting aan hetgeen iu het jongst mailover zicht van liet B.-Hbld. over de heerschende armoede geschreven werd, verdient het volgende uit het Soer. Ilbld. de aandacht De armoede in sommige streken heeft er toe ge leid dat sedert eenigen tijd kinderen te koop aange boden wordeu. Zoo kwam dezer dagen met dat doel een inlander op de passer van Ngrarabé (Ngawie) met zijn 8 a 9-jafig dochtertje, dat na eenig loven eu bieden voor zeven dubbeltjes aan eene vrouw over gedaan werd. Ergens iri het Solosohe ventte een inlander al zijne kinderen, vier in getal, rond en verkocht ze alle vier voor één gulden. Waar zulke dingen gebeuren moet de upod wel hoog gestegen Het vorenstaande klinkt haast ongelooflijk. Ons komt echter een sterker stuk ter hoore. Eenigen tijd sedert zijn verscheiden jaren verstreken geleden, ontstond in het .naburig gewest Rembang hongersnood. De rijst kostte er toen 15 tot 20 per picolde kleine man voedde zich metaardwor- telen, en die niets te eten had stierf den honger dood. Toen werden er ook kinderen verkocht, en zoo bracht eeu zekere dessa-bewoner zeven kinderen gelijk aan den man. Een dier arme stumpertjes weid aan een Europeaan voor vier gulden koper, d. i. 3.33 zilver, verkocht. Het laatst medegedeelde is een feit, dat in dor tijd ter kennisse gebracht is van een hooggeplaatst ambtenaar te Batnvia, die door de regeoring naar Rembang afgevanrdigd werd om te onderzoeken of de toestanden er werkelijk zoo ongunstig waren als in verschillende dagbladen werd vermeld. In den Duitsche Rijksdag wees de afgevaardigde Siegle, bij de derde lering van do overeenkomst op den letterkundigen eigendom met Noord-Amerika, er op dat zulk eeno overeenkomst niet bestant met Nederland. Voor den Duitschen boekhandel had dit gemis ernstige nadeelen. De minister Marschall antwoordde, dat de Neder- landsche regeoring, naar hij hoopte, zelve zou over tuigd worden van do noodzakelijkheid om in dat gemis te voorzion en de pogingen om eene dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, zou ondersteunen. De Groothertog van Hessen is Zondagnacht ge storven. Groothertog Lodewijk IV was in 1877 zijn oom Lodewijk III op den troon opgevolgd, na iu 1862 met Princes Alice van Engeland te zijn getrouwd. Aan de oorlogen van 1866 en 1870 nam hij ijverig deel en hij onderscheidde zich byzonder bij den slag van Gravelotte. De Groothertog bleef zijn gemaiigd liberale beginselen tot het einde getrouw ondanks alle pogingen om de Regeering w andere banen te leiden. Hij trad met kracht op tegen het anti-semietisme. In 1884 ging de Vorst een morganatisch huwelijk aan, dal echter, wogens den tegenstaud der familie, spoedig weder werd ontbonden. De op 54-jangen leeftijd gestorven Groothertog laat vijf kinderen na eu wordt opgevolgd door zijn 23 jarigen zoon Ernst Ludwig. Gelijk reeds is gemeld, heeft de keizer in zijne hoedanigheid van Koning van Pruisen aan het Prui sische ministerie een schrijven gericht betreffende het Welfenfonds. Het bevat de mededeling dat hg van don hertog van Bumberland onder dagteekening van 10 dezer een brief heoift ontvangen, op grond waarvar. hij thans de tijd gekomen acht om de in 1868 gedane inbeslagneming van het vermogen van koning George van Hannover op te heffen. Mits dien verwacht hij daaromtrent een voorstel van het miuisterie. De hierbij overgelegde brief van den hertog van Cumberland luidt Daar ik reden hab om aan te nemen, dat het met de wenschen vau uwe Keizerlijke en Koninklijke Majesteit overeenstemt, eene minnelijke afdoening der geschillen te zien tot stand komen aangaande de uitvoering van het verdrag, hetwelk den 29 Sep tember 1867 omtrent het vermogen van wijlen Zijne Majesteit mijnen vader tusschen hem en wijlew- Ko ning Wilhelm van Pruisen, later Duitsch Keizer Wilhelm I, is gesloten, neem ik de vrijheid, tot Uwe Majesteit hot vriendelijk verzoek te richten, deze aangelegenheid aan een welwillend onderzoek te willen onderworpen. Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik om, gelijk ik reeds vroeger heb verklaard, thans opnieuw te verklaren, dat elke han deling, waardoor de vrede van hot Duitsche rijk en en der daartoe behoorende staten gestoord of bedreigd zou kunnen worden, verre buiten mijne bedoeling ligt. Als Duitsch vorst bemin ik trouw en oprecht mijn Duitsch vaderland, en nooit zou ik hiervan geef ik uwe Keizerlijke en Koninklijke Majesteit de nadrukkelijke verzekering, wetens aanleiding er toe geven of het goedkeuren dat mot de ter mijner beschikking staande middelen, hetzij mij die reeds toebehooren of eerst in uitvoering van het bovenge noemd verdrag zullen toevloeien, rechtstreeks of zij delings vijandige ondernemingen tegen uwe Majesteit of tegen den Pruisischeu staat worden aangelegd of bevorderd. Met zooveel te meer vertrouwen geloof ik te mogen hopen, dat Uwe Majesteit zich niet langer verhinderd moge achten om aan het verdrag uitvoering te geven. Mot de verzekering der meest volkomen hoogach ting en vriendschap, noem ik mij» enz. Blijkens mededeeling, ton jare 1869 door de Prui sische regoering aan de commissie uit het Huis vau afgevaardigden gedaan, bedroeg de waarde van het ondor Pruisisch beheer geplaatste vermogen van koning George, buiten den kostbaren invontaris der paleizen, 13,882,000 thaler, welk bedrag in Pruisische i'/s pCt. staatspapieren was belegd, terwijl de kosten van het beheor op 180,000 thalor waron geraamd. Pruisea had aan kouing George 16 millioen thalor toegekend dat er oebtor slechts 13,382,000 thalor voor hem in beheer werd gehouden, lag hieraan: dat van de 16 millioen word afgetrokken een bedrag van ongeveer 4 millioen, hetwelk hij naar buitenslands had doen brengen. Behalve over die 4 millioen kon hij toen ook nog beschikken over een kapitaal van 600,000 pond sterling, belegd in 3 percents Kngelsch papier, alsook over gelden en aanzienlijke waarden in par ticulier eu familiebezit. Hoe het nu op dit oogen blik met kapitaal en rente van het in beslag geno- mene staat, daarvan is wegens bet geheim beheer nog niets bekend gemaakt. Nn is er wel gezegd, dat het in de bedoeling ligt, niet het in beslag ge nomen kapitaal, het zoogenaamde Welfenfonds, maar alleen do rente er van aan den hertog van Cumber land uit te keeren, alsook dat er sprake is van eene voorwaarde, volgens welke het voor later zou blijven voorbehouden of de oudste zoon van den hertog de troonopvolging in het hertogdom Brunswijk zou kun nen verkrijgen Voorloopig zal men ook omtrent dit een on ander nadere berichten moeten afwachten. Spoedig zal mouten blijken of de werkstaking der Engelsche mijnwerkers, die na afloop van den arbeid der vorige week begon, zal worden voortgezet. Bij voorbaat worden reeds vele hoogovens, ijzer- en staalgieterijen gesloten. Op de steenkoolbeurs heerscht groote opgewondenheid over de gebeurtenissen die te wachten zijn. De sedert lang aanhangige quaestie betreffende de Noorsche consulaten is in de heden door den kabinetsraad gehouden zitting beslecht, zonder dat het ministerie behoeft af te treden, zooals men ver wachtte. De koning bewilligt er in, dat het betrok ken voorstel bij de Storthing wordt ingediend, doch heeft bij het protocol eene nota gevoegd, waarin hij verklaart zich voor te behouden, later bepalingen te treffen, zoowel wat de ko9teu als wat de wijze van inrichting betreft, overeenkomstig de voor de Unie bestaande wetten (rijkszaken) De ministers voegen er de vorklaring bij, dat zy den Koniug het zenden dezer nota hebbeu afge raden.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2