K00DE KRUIS. Bnltenlandsch Overzicht. Hulpvr.-Comité te Gouda. «engebraoht, zoodat men aannemen moet, dat het ▼oor diefstal den booswicht aan tijd heeft ontbroken. De moord maakt groote seusatioomdat er uit blijkt dat in eene kamor naast den ingaug ran een groot huis, waar dagelijks veel menschen in- en uit gaan, op klaarlichten dag en op het drukste punt van de stad een moord begaan kan worden, zonder dat er iets van den dador bespeurd wordt. De ge- heele politie is in de weer, wat te meer noodig is, nu er in de laatstverloopen maanden reeds vier moor den begaan zijn, waarvan de daders nog vrij rond- loopen. Twee maauden geleden is eeu zilversmid in zijnen winkel doodgeslagen, zonder dat de daders ontdekt zijn, en in den afgeloopen zomer werden Emeder en zijne vrouw ouder zeer geheimzinnige omstandigheden, welke nog niet zijn opgehelderd, ▼ei moord. Drie leden van de commissie der hulpspaarbank Rotterdam van het Nederlaudsch Onderwijzersge nootschap hebben zich, op het bericht, als zou de notaris Bonnerman te Amsterdam, zich schuldig gemaakt hebben aan de verduistering van een aan zienlijk bedrag ten nadeele van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, persoonlek bij de directio der hoofdbank te Amsterdam vervoegd, teneinde vol ledig te worden ingelicht nopens het vermelde feit, en te weten, in hoeverre de spaarbank daarbij kon zijn betrokken. Uit de verstrekte mededeelinger. vernamen zij, dat genoemde notaris aan de spaarbank des Genootschaps niet heeft afgedragen, volgens zijne thans afgelegde verklaring, een bedrag van 83.500, door hem gaandeweg als gedeeltelijke aflossingen op de hypo theken van verschillende hypotheekhouders ontvangen, en dat hij voor die aflossingen, in plaats van de wettige door de directie geteekende bewijzen van aflossing, aan de hypotheekhouders afgegeven heeft door hem geteekende quitanties, voor de hypotheek houders waardelooze bewijzen van kwijting. Uit de verdere mededeelingen aangaande de in middels door directeuren en commissarissen genomen maatregelen, die ten slotte de inhechtenisneming van den notaris ten gevolge hadden, bleek do besliste overtuiging, zoow,el van directeuren en commissaria ten, als van de rechtskundige raadsleden, wier ad viezen en bijstand ingeroepen zijn, dat wel de hy potheekhouders, doch niet do spaarbank, de schade dier verduistering^) zullen moeten dragen Een en ander is ten spoedigste aan de deelhebbers der^hulpspaarbauk bericht, teneinde elk wantrouwen in de soliditeit der spaarbank, door het ruchtbaar worden van bet betreurenswaardige feit allicht op gewekt, te voorkomen, althans tegen te gaan. Staten-Generaal Tweede Kamer Zitting van Dinsdag 15 Maart 1892. De beraadslaging over de noodwet op de nationale militie nam een aanvang. Zij was een doorloopende nagalm van de discussie over de wet-lWgansius. Blijkbaar kunnen velen het den heer Seijflfardt niet vergeven, dat hij dit ontwerp heeft helpen vermoor den. De heeren Schaepman, Seret, Van Houten hadden bedenkingen tegen het ontwerp de heeren Schimmelponu:nck van der Oije en Rutgers van Ro zenburg kwamen op 's ministers vroegere en latere houding terug. De regeerütg is reeds aan het woord geweest bij monde van ile ministers SeijfFardt en Tak, maar de zaak liep natuurlijk nog niet af. Sixte heeft er rpij nooit óver gesproken, en natuurlijk heb ik hem nooit uifi mijzei ven naar gevraagd. Al wat ik u kan verzekeren is, dat Sixte volstrekt geen verlangen heeft naar rijkdom, en indien hij, zooals' men meent, eenige hoop heeft gehad, waar van ik trouwens niets af weet, ben ik overtuigd, dat dit verlies ,hem niet in het minst zal hebben aangedaan hij Is boven die dingen verbeken. Het komt mij voor, zeide Anie, met het doel om dit gesprek af te breken, dat mijnheer Sixte, indien bij werkelijk is, zooals gij hem beschrijft, alle eigenschappen in zich vereenigt, waaruit het type van een volmaakt soldaat wordt saamgesteld. Zeker, juffrouw. Dit mag heden het ware type zijn, morgen is het dat niet meer. Ik begrijp u niet goed. Dat komt, omdat ge niet in de militaire we reld verkeert, en ge volgt dus ook niet de verande ringen, die daarin plaats grijpen. Eenige jaren ge leden was onverschilligheid voor het geld bijna een algemeene regel bij den officier, evenals het huwelijk een uitzondering wasin dien tijd behoorde de belangeloosheid voor een groot deel tot het iype van een volmaakt soldaat, die toen zijn heil en zijn eerzucht niet in het vorkrjgen van fortuin stelde, Maar nu het huwelijk zoo veelvuldig is géworden in het leg- r, is ook in die levensopvatting verande ring gekomen. Toen de officier bemerkte, dat tiij door rijke families werd gezocht n aangehaald, beeft het geld voor hem.een beteekenis gi-kregen, die hei De discussie zal Donderdag worden voortgezet, daar de dag van heden voor verder afdeelings- onderzoek der belastingontwerpon is bestemd. In middels is de lijst der werkzaamheden aangevuld met een nieuwe interpellatio van den heer Beelaerts over den «nieuwen tijd." Niettegenstaande de vele oppositie zal het aanhan gige wetsontwerp, hetzij dan meer of minder geamen deerd, worden aangenomen. In elk geval moet de vorm worden gewijzigd en in dit opzicht heeft de minister van binneutandsche zaken zijne medowerking toegezegd. Ook bestaat er kans, dat hy amendement de achtjarige dienst op zeven wordt gebracht, omdat er voor de achtste lichting toch geen kader beschik baar is. De onkwetsbaarheid der Fakirs. Het Agramer Tag' blatt bevat het volgende interossante ingezonden stuk van den schooldirecteur dr. J. Zoch te Petrinja (Groatië) Te Serajewo, waar ik vroeger directeur van het gymnasium was, organiseerde ik onder het protecto raat van hertog Wilhelm van Würtemberg een Mei feest voor de schooljeugd, eu daartoe repeteerde ilf met heu ook een klein tooneelstukje. Daar kwam tot mij een leering der eerste klasse B, genaamd Leon Lewi een zoogennamde «Spanjool circa 16 jaar oud, en zeide my, dat hij ook iets ten beste wenschte te geven, dat algemeen byval vinden zou. Toen ik hem vroeg, wat dat was, antwoordde hij, of hij eeti half uur later by mij in de directeurska mer mocht komen. Ik stemde toe en na een half uur verscheen Leon Lewi by my. Hij keok voor zichtig rond en toen hij zag, dat wij alleon waren haalde hij een groot aantal spelden en naalden uit zyn zak, niet ongelijk aan onze grootste soort baker spelden, alleen hadden eenige dezer aan het eene eindo een oog als naalden. Nauwelyks had ik de blanke naalden van racer nabij kunnen bozichtigen, of Lewi had er al een van gegrepen en door zijne wang gestoken, zoodat het eene einde uit den mond te voorschijn kwam. Terstond daarop nam hij een tweede naald, en stak deze door de tweede wang nu hechtte hij stevig aan de oogen der naalden twee kleine klokjes vast, die klonken wanneer hy met het hooftl schudde. Ik keek verbaasd toe en vroeg hem alleen, of het hem geen pijn deed, want ik zag dui delijk, dat de naalden werkolyk door de wangen gingenLewi antwoordde slechts met eeu glimlach en schudde ontkennend het hoofd, waarbij de klok jes opnieuw gehoord werden en ik nog meer verwon derd was, daar ik mij uit het glimlacher, vau den knaap overtuigde, ddfc ïle zaak hem werkelijk geen pijn deed. Terstond daarop nam Lewi eon. grootero naald en stak haar boven den strot door de huid. Toen kon ik niet nalaten te vragen, hoe het kwam dat er goen blped stroomde? «O", antwoordde mijn toovenaar, wilt u dat er blood vloeit? Goed." En hij greep de naald, trok haar heen en weer, en echt, werke lijk bloed besproeide dadelijk hals en handen. Nu trok Lewi zijn kiel uit, stroopte de mouwen op en na eenige oogonblikken had hij beide armen met naalden volgestoken, die t-vee tot drie centimeter lang waren, en anderhalf tot een centimeter diep dwars door de huid en bet vleesoh gingen. Ik paklo met eigen handen de naalden vast en bewoog ze in het vlecsch heen en weer,, en overtuigde mij dat don knaap deze handelwijs inderdaad niet de geringste niet had voor zijn voorgangers, en tegenwoordig ge- beurt het niet zelden, dat men, sprekende over een aardig meisje, van hen ton antwoord krijgt: «Wat brengt zij mee Het geld heeft, zoodra het de intrede in de soldatenworuld heeft gedaan, ook be- I heeften geschapen en dientengevolge eischen, waar- i aan twintig jaar geleden niet werd gedacht. Sixte, hoewel jong, behoort niet tot het nieuwe type, dat het oude steeds meer tracht te verdringen en dat binnenkort een geheel anderen geest in het leger zal hebben gebracht, en hoewel hy kapitein is bij de dragonders, nog 'wel met een buitengewone on derscheiding wat zeker zijn waarde oog verhoogt, houdt ik mij overtuigd, dat voor hem, ingeval hij al mocht trouwen, het geld bijzaak zal zijn. Een volmaakte held dus? vroeg Anie. Volmaakt. Men kan dus aannemen, hernam mevrouw Barinc, op haar gesprek terugkomendedat net verlies van de erfenis hem niet al te zoer heelt gespeten. Dat mag mee aannemen. Eu, daar de kampvechters juist het strijdperk be traden, maakte hy van deze afleiding gebruik om er niet meer bij te voegen. Do fanfares klonken met kracht, schoten werden gelost, de menigte barstte lo9 in trejuich. Het was nq geen tijd meer voor halfluid gevoerde gesprekken de baron had het druk met Anie de namen te noemen vau de kampvechters, die op ta. pijn veroorzaakte. Danrop nam hy nog eene naald, welke een handvadsel had, trok mot de eene hand de tong uit, stak ze daardoor heen en draaide de naald om, zoodat de tong er als een schroef uitzag Hierop trok de knaap de Aaald.en uit het vleescb en vroeg my om eene cigarette toen ik hora er eene gereikt en hy hnnr aangestoken had, hield hy den rook binnen, sloot den mond, hield zyn neus dicht en blies de wangen op. En zie, de rook ontsnapte door de wangen op de plaatsen, waar vroeger de naalden instaken, in de lange stroomen. Daarop logde Lewi de cigarette terzyde en vroeg, of hij op Metdag deze kunststukjes voor Z. K. Hoogheid mocht vertoonen. Ik antwoordde natuurlyk bevestigend, en Leon Lewi, die voor zijne voorstellingen ook een oigen costuum had, heeft op dien "dag ook werkelijk na de tooneolvoorstelling voor den hertog van Wür- tenberg en alle notabelen der stad zijne kunsten ver toond en groote bowondefir.g gewekt. Vóórdat ik echter den knaap liet heengaan, verzocht ik hem, mij toch to verklaren, hoe hy dat deed P En daarop vertelde Lewi my geer openhartig het volgende: Mijn vader was «Ekim", d. i. dokter. Tóeu hy stierf, was ik drie jaar, myu broeder vijftien jaar oud. Toon mijn vader zag, dat bij niet lang meer leven zou, en wij dan aan do grootste ellende zou den worden prijs gegeven, daar hij goen vermogen had, liet hy mijn broeder «Kalupdzya« lijstenmaker worden ray echter wilde hy iets vermaken, waar mede ik, wanneer ik grooter zou zijn den kost zou kuuuon verdienen. Tot dit doel prikte hij mij ach ter elkaar met een zilveren naald de wangen, den hals, de tong en de armeu op vele plaatsen door on haalde door de gaatjes zijden draden, zooals men dat by het prikken van gaatjes voor bolletjes in de ooren pleegt te doon. De draden werden iederen dag heen en weer ge- trokken, de wonden gezalfd, totdat zij genazen en overal een gaatje achterbleef. Was een gaatje soms weer toegegroeid, dan stak hij het een twoeden of derden keer door. Voor zijn dood droeg hij mijn broeder op, van tyd tot tijd naalden door do gaatjes te stekon, opdat zij niet dichtgroeiden, en ten laatste moest ik dat zelf doen, totdat ik daarin zulk een vaardigheid had verkregen, dat |ik zonder veel te probeeren, met de naalden juist in de gaatjes kwam. Wanneer Oostenryk ons land niet had bezet, en ik niet op het gymnasium was gekomen (de knaap was zeur wakker en scherpz.nnig,) hud rayn broeder m§ reeds aan een eigenaar van de circus te Constante nopel afgestaan, waar ik na eene korte opleidinj] een vast bestaan had gehad." Thans was mij alles duidelijk. Het was geen too- very, raanr oenvoudig dat, hetgeen wij by onze vrouwen dagelijks kunnen' waarnemen, wanneer zij belletjes in de ooren steken. Het bloed stroomea had ik echter nog vergeten. Daar haaide mijn Leoa ter verklaring ook van dit «wonder", een klein lang zakje op een kleine worst gelijkend, te voorschyn i dit worstje, uit een stukje dunnen darm van een. schaap vervaardigd, was met ossebloo.l gevuld en bevatte eenige gaatjes, met een naald er ingeprikt. Dat hield Leon in de hand verborgen, en toen ik bloed verlangde, gaf hij bloed, door op de worst te drukken. Thans begreep ik de geheole «tooverij*.. Toen ik later te Serajewo eene voorstelling van Turk- sclie goochelaarsbijwoonde en het uittrekken van den oogappel, het inslaan van een scherp zwaard in het lijf, zwaard- en messteken enz. enz. zag vond ik melijk groote afstanden van elkander in theatrale houding voorbij kwamen, ernstig stntig, zooals dat voegt aan personen, die in dê gunst van het publiek staan. Wie zocht in dien kampvechter, die er met zijn blauw fluweolen vest. zoo elegant en knap uitzag, een schoenmaker, en in dien ander, met dat fiere voorkomen, een kuiper Zoodra de optocht voorbij was, begon de voor stelling. Onder de tribune, waarin zij hebben plaats geno men, staan de beesten, elk in hun hokeen der deurtjes wordt geopend en een koe vliegt er uit; vurig en zonder zich een oogenblik te bedenken springt zij op den eersten den besten kampvechter die haar in het oog valtdeze wacht haar af, en wanneer het dier, tot vlak voor hem genaderd, den kopt buigt om hem op zijn horens te nemen, draait hij zich om, en de koe gaat verder zonder hem aan te raken; de vaart van het beest is zoo groot, dat het voorover op de knieën zinkt; maar dadelijk richt het zich op, en loopt op een ander toe, op een derde, een vierde, onder de toejuichingen van het publiek, die zoowel de menschen als den moed. der runderen gelden. [Wordt vervolgd.) alles evoi natuurlijk, als toen ik als kind zag, dat iemand do tong aan den neus brengen, of met de ooron do hootdhuid enz. bewegingen kon maken. De oogappel hangt immers aan spiereu, die rekbaar zijn en door oefening zeer lang kunnen gerekt wor den en wanneer men onder het soherpe zwaard een koperon groot vormig buisje, dat anders met den gordel van den kunstenaar zamenvalt, en dus niet wordt opgemerkt, aanbrengt, kan men op het zwaard met een breeden ha er naar goedvinden slaan, want de buik is immers week. De Magdeburqer Zeitung vertelt het volgende Onder de gevolgen van den nood in Rusland is ook eon merkwaardig verschijnsel op te merken een vermeerdering van het aantal huwelijken onder de booreu Een der heeren, belast met het uitrei ken vau ondersteuningen in het gouvernement Sira- bHs, deelt d arover het volgende mede. «Eenigen tyd geleden kwam de boer Schlaunikoff bij mij, om ook een deel der ondersteuningen te ontvangen. Volgens de officieelo lijst moesten j,n zijn huis 3 personen verzorgd worden ia het biljet dat hij mij toonde waren echter vier perSoiien opgegeven. Ik vroeg hem, wie het nieuwe familielid was en vernam nu, dat hij, een 18-jarige boor, getrouwd was. Hoe? vroeg ik, pa* zijt ge getrouwd en nu wilt ge al ondersteuning? Ge hebt zeker veel brandewijn bij de bruiloft gedronken «Een beetje, een halve wreds" (10 flepschou.) «Maar waarom zijt ge dan getrouwd Als ge geen middelen hadt, hadt ge moeten wachten." «Ja, ziet u, de meisjes zijn tegenwoordig zoo goedkoopAnders moet men voor oen goede vrouw aau de ouders minsteus 40 roebels betalen. Thans echter kan men ze met pleizier voor niets krijgen. En bovendien het trouwen zelf! Vroeger moest men den pope 5 roebels betalen en nu doet hij het voor een bedankje. En de gastenHet kost thans veel minder, hen te onthalen, want het is eer. slecht jaar. Waar zou men het vandaan haleu De naï veteit waarmee dit werd gezigd, was overbluffend. l)e boer gaf slechts hot* gevoelen vau het gehoele dorp weer, waar iedere huisvader gelukkig was, als hij tehuis een etor minder had. Eenige Singel wandelaars te Leiden konden Zondag morgen, bet volgende eigenaardige schouwspel waar nemen. Een zestal kraaien bewoog zich ter hoogto van den Hortus op hot broze ijs in den Witten Singel. Plotseling zakte eed -flor gevleugelde gasten in het ijs en kon er blijkbaar zich niet uit loswrin gen, trots het krachtige slaan eu klapwieken met de vleugels. Als verschrikt vlogen eenige der makkers naar omhoog. Een echter bleef om de hulpbehoe vende vriendin huenvliegeu, als wildé zij haar aan sporen nog oene poging tot levensbehoud to beproe ven. Daar dit evenwel tovergeefs bleek, deed de overgebleven vriendin in den nood, eenige rukken met don bek aan den staart van de halve drenkelinge. Alleen evenwel gelukte de poging tot redding niet, maar nadat nog een paar d r eerst woggevlogenon hetzelfde middel tot redding aanwendden, ging het beter en weldra vloog het gehoele zestal met een vroolijk kwa, kwa in <le hoogte, als verheugd een goed werk verricht te hebben. Weer is te Parijs een dinamietbom ontploft. Het was den vorigen nacht bij 2'/g ure. De bom was neergelegd op oen der vensters van de kazerne l.obau alzoo in de onmuldelijke nabijheid van het Raadhuis. De ontploffing giug inet zulk een knal gepaard, dat personen op een afstand van P/t kilometer dien ge hoord hebben. De eetzaal in de kazerno is zoo goed als vorwoost en alle vensterruiten in den voorgevel zijn in stukken gevlogen. De schildwacht voor de kazerne heeft niemand gezien die iets neergelegd heeft. Als door een wonder heeft niemand eenig letsel bekomen. Verslag over het jaar 189192. Aan Leden en Begunstigers van het Hulpvr.- Comité «het Roodo Kruis*' te Gouda, wordt het versing vau de werkzaamheden en verrichtingen aan geboden, loopende over het negentiende dienstjaar. Niet-loden worden ook beleefd verzocht daarvan uzage te willen nemen opdat wanneer door het Be stuur de lijst ter inteekeuing word! aangeboden, men overtuigd zal zijn, dat de voreeniging «het Roode Kruis" den goeden steun van welwillende leden niot missen kan. Hoewel het. Bestuur de ware belangstelling van vele leden waardeert, liet getal l.-den vermindert, eene opwekking dor leden zelf door mededeeling te doen aau Vrienden en Bekenden van het goede doel der vereeniging, zou voorzeker van groot nut kun nen zijn. Het getal zieken, die bedeeld worden, neemt we kelijks dikwerf dagelijks toe, zoodat het onmogelijk is de uitgaven uit de gewone inkomsten der contri- butiën te bestrijden, waarom gaarne met wolgemeeu- den dank melding wordt gemaakt van de volgende welkome giften, «ie ontvangen worden. Als vorige jaren alleen met opgave van tijd en bedrag. Als in Maart ontvangen uit Beetguraermolen ƒ1,50, uit Groenlo 1 en oud linnen, oog 1 on 2,15. In April 2,50 uit Amsterdam 10 on 1 n°g 1 1 0,1 M®1/#* 13 Mei 40. In Juni 2. In Juli uit Arnhem 5 en 2,50, nog 4 en 1. Van Mejuffrouw S. G. alhier een sto^l en ander materieel. In Sept. van Mejuffrouw E. G. alhier een stoel. In Nov. uit Amsterdam 10, uit Groenlo 1, nog 2. In Dec. uit Leiden 5, en van Me vrouw V. alhier eeue soeplijst. In Januari 1892 door Mej. H. B. van N. N. de belangrijke gift a 100. lioe welkom deze giften warpn toch werd het oog noodzakelijk kennis te getfen, dat de kas dringend ondersteuning behoefde, door de vele zieken contri butiën en ingekomen giften waren niet toereikend voor do uitgaven. H.H. Redacteurs der Gqudsche couranten hebben daartoe welwillend voldaan aan ons verlangen op 27 Januari 1892. 28 Januari mocht de Presidente Mevrouw ten Bosch-Scholten8 reeds van een belangstellend Lid de aanzienlijke gift a 100 ontvangen, verder nog meerdere giften tot een gezamenlijk bedrag van 88. Nog vermelden wij met dankzegging aan de Dames J. de J., E. v. M. L., N. en N. v, G., dat de Lo terij door haar in Februari georganiseerd, door de welwillende medewerking van velen met daarbij in gekomen giften 125 mocht opbrengen. Nogmaals mochten ivij op 14 Maart de zeer welkome gift a 100 ontvangen. Hoe dankbaar ook aan de Leden wier belangstel ling ons weder bij vernieuwing mocht blijken, dat goede voorbeeld in Januari, Februari en Maart ge geven, zouden wij gaarne door meerderen zien gevolgd, wanneer het weder noodig mocht zijn ondersteunin te moeten vragen, onmogelijk toch kunnen de uitga ven alleen uit de contributiën van 264 leden voldaan worden, het getal van meer dan 1 contributie be paalt zich tot enkelen, moge daarom hel ledental ver meerderen niet alleen in het belang der vereeniging ook in bet belang der Jjeden aelf, op uwe welwil lende medewerking vertrouwen wij en brengen wij gaarne openlijk onzen bizpnderen dank voor de in gekomen giften. In Juni werd door de Penningmeesteresse Mej G. W. de Jong het verplichte gedeelte der contri butiën aan het Hoofd-Coroité overgemaakt. Dames Bestuurderessen werden als naar gewoonte voorzien van soep- kolen- en broodkaartjes, met dankbaarheid worden die steeds in de gezinnen ont vangen, ten gevolge van ziekte ontbreekt er dikwerf zóó veel. Op aanvrage van H.H. Geneeskundigen werden 220 zieken bedeeld. Aau hen werden uitgereikt aan vleesch voor 281,37 liter melk 374,11 eieren 187,80 brood it a 14,55 i, 8 8oeplijsten 24, steenkolen 10,08 i, stroo a a 1,20 u verdere uitgaven 21,95 Door het Hootd-Comilé der Nederlandsche Ver eeniging ontvingen wij de gewone berichten en ver slagen der werkzaamheden De ziekenstoelen en rustbanken, windkussen enz. werden door Bestuurderessen waar noodig in gebruik gegeven, de herstellenden hebben er vaak nut van. De rekening is nagezien en goedgekeurd door den Heer J. van Reedt Dortland en Mevr. wed. D. H. Lunenburg-Gabry. Wij bevelen ons voor elke gift hetzij in geld, j oud linnen, neteldoek of gebruikt beddengoed be leefdelijk aan. I Met vertrouwen en aanbeveling meenen wij ons i verslag over het negentiende dienstjaar te kunnen eindigen met de herinnering aan de zóó laag moge- I lijk gestelde contributie (jaarlijks minstens 1) voor 1 het lidmaatschap. Het Bestuur, Mevr. M. J. ten BOSCH-Scholtens, Presidente. Mej. G. W. de JONG, Penningmeesteresse. Mej. C. SaLTSER, Secretaresse. Mej. C. M. E. DUTILH, Bestuurslid. Mej. J. M. SaLTSER, n Mej. N. J. SCHELLING, Mej. D. BRAAT, i, De centrale sectie, belast met het onderzoek der Belgische grondwetsherziening, heeft met 5 tegen 2 stemmen besloten het voorstel betreffeude het konink lijk referendum naar de Constituante te verzenden. Zij stelt daarbij de volgende voorwaarden I0. dat van het referendum geen gebruik mag worden ge maakt ten opziehte van de wetten, die nog niet door de wetgevende macht zijn aangenomen 2°. dat de ledeu volle vrijheid van opinie en stemming behou den bij de latere beraadslaging. Het wetsontwerp betreffeude de opheffing van het beslag, dat indertijd op het vermogen van koning Georg van Hanovèr was gelegd, is by don Land dag ingekomen. Het ontwerp bestaal uit slechts één artikel, waarin bepaald wordt dat de opheffing bij koninklijk besluit kan geschieden. In de toelichting wordt o. a. gezegd, dat de toe stand in Hannover tegonwoordig zoo kalm is, dat het beslag niet meer noodig is als middel om vij andelijke beioogingen te bestrijden. De keizer wil de bevolking der provincie daardoor eeu bewijs van vertrouwen geven en tevens tot verdere bevrediging bijdragen. Do regeering hoopt, dat ook het besluit van den Landdag den stempel zal dragen van den verzoenenden geest, door welken zij zich op verzoek van den keizer heeft laten leiden, opdat de mogelijk nog uit historische gebeurtenissen bestaande grieven, volledig uit den weg kunuen worden geruimd. Bij de onderhandelingeu met deu Hertog vau Cumberland hebben zich bijzonder verdienstelijk ge maakt de heeren Bonnigsen, opperpresideut van Han nover, en Miquel, Minister van Financiën, beiden nationaal-liberalen, zoodat de organen van deze partij voor zich aanspraak maken op de eer den ouden twistappel uit den weg te hebben geruimd. De Post deelt eenige bijzonderheden mede over de onderhandelingen. Deze zijn, zegt het blad, reeds goruimen tijd geleden begonnen met een brief van den Hertog aan d^n Keizer, waarin bij een verkla ring aflegde, vrijwel overeenkomende met hetgeen in het gepubliceerde stuk door hem wordt gezegd, doch minder scherp geformuleerd. Toen hem geantwoord werd, dat hij zich stelliger zou moeten uitlaten, wei gerde de Hertog.- later echier raoe9t hij zich hebben laten bewegen, willicht door zijn Eugelsche of Deen- scbe verwanten, ook de groothertog van Olden burg schijnt zish veel moeite in deze zaak gegeven te hebben, om de onderhandelingen weder aan te knoopen. Deze hebben toen den bekenden uitslag gehad en hoewel de Keizer alleen spreekt van voor stellen, die hij nu van zijn Ministers verwacht, zal wel reeds overeengekomen zijn in welken geest die voorstellen opgemaakt moeten worden. Volgens de Post zal het kapitaal van het Welfepfonds ouder Pruisisch beheer blijven, maar de renten aan den Hertog van Cumberland worden uitgekeerd. Over do opvolging in Bronswijk wordt, zooals men weet, in den brief van den Hertog niets gezegd, eu men weet niet, of er in dat opzicht een monde linge afspraak is gemaakt. Sommige Duit9che bladeu meenen, dat er nooit sprake kan zijn vau die opvol ging. Maar wie kan in dat opzicht met zekerheid spreken. Opmerkelijk toch is het, dat men gelijk tijdig in de Duitscbe bladen vermeld vindt, dat de Hertog van Cumberland onlangs den wensch geuit heef,, dat zijn zoon als oen góed Duitscliers moet worden opgevoed, zonder vooroordeelen ten aanzien van de gebeurtenissen iu 1866, waarmedo men hem bij het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis zoo min mogelijk had bezig te houden. Die wensch werd uitgesproken toen een onderwijzer voorden jon gen Prins moest worden aangesteld en men leidde daaruit af, dat de Hertog zijn zoon oog eens op den Brunswijkschen troon hoopt te zien, De groote werkstaking in Engeland, waarvan het doel is den steenkoolprijs op te drijven, heeft tot eerste gevolg gehad dat de prijs gedaald isDe 9teenkoolhandelaars hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om over zee steenkool aan te voeren. Wel hebben de mijnwerkers getracht invloed te oefe nen op de dokwerkers, maar in geval dezen weigeren de van buiten aangevoerde steenkool te lossen, heb ben de reeders omstreeks 65,000 man beschikbaar om ben te vervangen. Toch is er gebrek aau steenkool in 't binneuland, maar zij die hierdoor getroffen worden, schijnen lie ver hun bedrijf te willen inkrimpen, dan door ge zamenlijke concurrentie den prijs op te drijven. Op de noordoostelijke spoorwegen is de dienst van meer dan 100 treinen ingetrokken; hoogovens en fabrie ken zijn gesloten, enz. Omstreeks 300,000 hebben thans hot houweel neergelegd. De orde is tot dusver niet gestoord, maar de aanwezigheid van zoo vele werkloozen blijft toch zeer bed nkelijk. De vertegenwoordigers van den raijnwerkersbond komen hedWi te 12 qur in het Westminister hotel samen, om te beslissen over de vraag of de arbeid aanstaanden Maandag hervat zal worden.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2