Baltenlandscb overzicht. ten kon hebben en het dan goed wa9 hem te allen tyde zijn rorigen neus te kunnen toouen. De n ge hoornde neus" bleek reeds vereeuwigd te zijn, zoodat de operatie kou worden begounen. Prof. Billroth maakte naast den uitwas een huidsnede, lichtte de huidlappen op, zoodat de uitwas bloot kwam eu verwijderde dezen daarop met hamer en beitel. De operatie duurde ongeveer 5 kwartier. De neus heeft thans een gewonen vorm. Waarschijnlijk zal alleen een lilteeken den jongen man aan den vroegeren hoorn" herinneren. Een gevaar in onze iconingen. Door gemakzucht als anderszins veronachtzamen wij niot zelden de eenvoudigste hygiënische voorschriftendit blijkt nergens sterker dan uit de menigte gordijnen en tapijten in ouzo' vertrekken. Voldoende circulatie ▼an frissche lucht, zoo noodig om onze woningen te zuiveren, wordt daardoor gemist. Tapijten zijn altijd af te keuren, wanoeer ze niet gemakkelijk weggenomen kunnen worden ter reiniging. In de meeste huizen verloopen jaren alvorens hot tapijt wordt opgenomen, en in dien tyd ontwikkelen zich daarin een aantal microben en neemt het vuil voort durend toe. Geen wonder dan ook, wanneer onze kamers een muffe lucht behoudeu, in spijt van het regelmatig openen der vensters en krachtig aanvegen eeu ge deelte van het stof wordt daardoor slechts verplaatst en zet zich op minder toegankelijke plaatsen. Vaste tapijten moeten vooral vermeden worden in slaapkamers, want zij nemen o. a. de in de lacht aanwezige slecht riekende stoffen op. Het meest geschikt is een gepolijste houten vloer met een ge noegzaam getal vloerkleeden, om aan de kamer een gezellig voorkomen te geven, waarbij de heilzame invloed van licht en lucht niet uit het oog moet verloren worden. Vloerkleeden, tapijten en gordijnen moeten zeer dikwijls gereinigd worden en in do frissche lucht opgehangen. Zoodoende kunnen wij erin slagen, besloten ruimten tot een gezond verblijf te maken. De fijnheid dor kievitseieren is bekend, maar wat misschien minder bekend isde nesten dier vogels kunnen tot barometrische waarneming dienen. Een eierenzoeker uit de omstreken van Arnhem heeft opgemerkt dat de kievitten, die gewoonlijk in lage gronden hun nest bouwen, dit jaar daartoe de hoogten om de moerassen hebben verkozen. Die wijze van doen, en zij is slechts aan zeer oude jagers bekend, schijnt een zeer natten zomer aan te kondigen, want wanneer het seizoen droogte belooft bouwen zij bij voorkeur hun nest in de lage gronden. Men schrijft uit Maasland aan de N. Delflache Ct. Door eenige kaashandelaars uit deze gemeente en het naburige Maassluis worden, bij advertentie in locale bladen, de landbouwers alhier uitgenoodigd tot het bijwonen van eon vergadering te Maassluis, ten einde van gedachten te wisselen over een tot het ge i eente'oestuur van Maasland te richten verzoek tot oprichting van een kaarmarkt aldaar. De ver gadering is gehouden Vrijdag j. 1. Daar de kaashandelaren zoowel te Maassluis als te Maasland de grootste afnemers zijn ter delftsche markt, bestaat er veel kaus op verwezenlijking van het plan, te meer nu de boeren met angst vervuld Wat weten Wat men wil zeggen als men van hem spreekt, of liever wat men niet wil zeggen is het je niet opgevallen, dat men zich met zekere achterhoudend heid over hem uitlaat? Achterhoudendheid.... dat is een groot woord. Het woord doet niets ter zake. Maar waarom is men zoo beleefd verwonderd, als er gesproken wordt van den baron Waarom dat stilzwegen zoodra men bemerkt, dat wij genegen zijn hem als schoonzoon aan te nemen, als Anie daarin toestemt? De afgunst. Dat is mogelijk, maar 'tis niet zeker. Wat dan Dat tracht ik juist uit te vinden. Daarom zou ik willen, dat ge een huwelijk, hetwelk nog zou kanpen afspringen, niet zoo als een uitgemaakt feil beschouwde. Je zult toch op zulke losse gronden niet ver breken Neen, zeker niet, maar ik beschouw die ver breking als mogelijk, indien.... Indien.... Indien ik vind, wat ik zoek. En ge zult mg toegeven, dat dit mij recht geeft om bekommerd le^zijn. Maar wat zoek je dan eigenlijk? Naar licht in deze duisternis ik tracht een gedaante te geven aan wat rra nog vaag en onbe- zyn voor de locomotieven op de Buiten watersloot te Delft. Een uit Tonkin teruggekeerd soldaat heeft een Chineeschen leeuwerik meegebracht naar Parijs. De f Chineezen, moet men weten, zyn zeer ervaren in de vogelteelt, en leeuweriken hebben zij zóó afgericht, dat zij de geluiden van allo vogels in het Heraelsche Rijk kunnen nabootsen. Het gezang van den leeu werik zelf is overigens verrukkelijk en zijn talent voor nabootsen strekt alleen om een zondorlingen smaak te bevredigen. De Chineesohe leeuwerik is dikker on grooter dan die van ons klimaat. In de straten en kantoren ziet men met zelden leeuweriken, dio het blaffon van honden, het miauwen van katten, het klokken van hoenders, het kirren van duivrn en zelfs',het go- kraai der hanen nadoen. In het voorjaar ziet men lieden met kooien in de hand rondtrekken om ge leerde leeuweriken te vertoonen. Ook worden er vele wedstrijden gehouden, waarbij een jury 't go- zang der leeuweriken beoordeelt en den beston zan ger bekroont. Bij groote godsdienstige feesten brengen de Chi neezen hunne leeuweriken in den tempel en hangen do kooien aan de muren, opdat het gozang der vogels de goden verheugen zal. Dan komt het dikwyls voor, dat de leeuweriken het balkon van een ezel of het knorren van een zwyn voor het altaar nabootsen. De lievelingsleeuwerik van don Keizer, Ching- wang-hi of zieletroost genaamd, is een der geleerdste vogelen. Hij bewoont een gouden kooi en is toe vertrouwd aan de hoede van een mandarijn, die vele bedienden voor dit doel tot zijne beschikking heeft. {Zondagabl.) De verkiesingen voor do uieuwo Kamer vau Japan hebben zich gekenmerkt door hóvige beroerten, vooral to Kochi op het eiland Shikoku. De aanvoerder eener jegens de regeericg vijandige partij werd in dio stad, terwyl hg eene staatkundige redevoering hield, doorstoken, en op tweo plaatsen in betzelfde district werden onder gelijke omstandigheaer^ twee andore personen vermoord. Ongeloofelijk heftig is de toon der bladen. Het radicale hoofdorgann noemt de regeeringspartij een troep leugenaars, bedriegers en schurken, die den toorn van hemel en aarde gaande maken; do meest gewone naam voor de conservatieven is de honden- en-vossen-partij. Daarentegen valt het regeerings- orgaan, om niet onder te doen, een der oppositie- candidaten aan in de vplgende termen *Gij bunsing, gy, schelm, gij slaafa&O rafuw eigon vrouw moest u in het aaugezicht Spuwen Ratten, insecteD, vliegen, alleen goed om op mest- hoopen to wriemelen, bazelende zotten en dergelijke zijn in de voornaamste bladen de gewone namen voor leden der tegenpartij. Een der ministers wordt be schuldigd, zijn positie misbruikt te hebben voor beurs-ondernemingen, en een der eerste oppositie leden wordt gezegd, in staat van bankroet te ver- keeren. Ten slotte is de regeeringspartij er in geslaagd een meerderheid van 20 zetels te krijgen. Zij, die in de ontwikkeling van de elektriciteit belang stellen, moeten niet verzuimen kennis te nemen van twee artikelen in de ^Wetenschappelijke Bladen." stemd is. I De baron ia een net man. Dat geloof ik wel. Een eerlijk man. Daar ben ik zeker van. Welnu? Een net man, een eerlijk man kan daarom toch wol een slecht echtgenoot zynde verantwoor delijkheid van een vader, die zijn dochter uithuwe lijkt, is te groot, om iets aan het toeval over te latea. Je maakt je ten onrechte ongerust. Wat weet je daarvan Ik zou evengoed kun nen zeggen, dat je ten onrechte vasthield aan je parti-pris om niets anders te zien dan hetgeen ge wilt; dit huwelijk kan doorgaan, maar het kan ook afspringen. Het zal wel doorgaat*. Je kunt het uiet vuriger wenschen dan ik. Het zou dwaasheid zijn, gewicht te hechten aan losse geruchten er bestaat niets, er kan niets bestaan tegen don baron, en wat je verdacht voor komt, is eenvoudig afgunstafgunst van zijn vrien den, omdat Anie een aardig fortuin mee ten huwelijk brengt; afeunst van onze vrienden, oindat hij Anie een fraai klinkenden naam bezorgt. Hij was op dien tegenstand voorbereid en ging niet verder; nu er maar eenmaal over gesproken was, kon hij op die verbreking terugkomen en zijn vrouw langzamerhand aan bet denkboeld van die Daarin wordt o.a. gesproken over de verlichting van treinen door elektriciteit als een zaak, die inde praktijk als zoor doeltreffend is bevonden. Twee stelsels worden daarbij vooral gevolgd óf elke wagen heeft zgn accumulator, gelyk thans zyn gashouder of elke trein heeft zijn elektrische waggon, waarin eenige dynamos den stroom opwekken. De keus tusschen de stelsels hangt van allerloi omstandighe den af. In het algemeen zal men voor lange trajecten aan de elektriohe waggons en voor korte \rajecten aeu de accumulatoren do voorkeur geven. Volgens den schrijver van het artikel, dat aan de //Revue Soientifiquo" ontleend is, bedragen de kosten voor een elcktrisoho gloeilamp van 6 kaarsen nog niot 1 ct. per uur, terwijl olie 2>/g ii 3 on gas 2 a 3 centen kost. Het andere artikel handelt over motoren voor de handworksnyverheid. Do schrijver herinnert er aan, hoe de stoommachine den haudwerksstand heeft ver lamd en van den handwerksman een fabrieksarbeider hoeft gemaakt. Om daarin verbetering to brengen moet men, volgens hem, den handwerksman iu zijn werkplaats het arbeidsvermogen eveu goedkoop leve ren als het kapitaal hot met do groote stoommachines koopen kan. Dan redt men den handwerksstand niet alleen van don ondergang, maar versterkt men hem waar hy nog stryd voert, en roept men hem weer in hot leven waar hy reods verdwenen is. Want dat de handwerksstand door goedkoope beweegkracht te redden is, bewijzen o. a. de dertigduizend wind molens, die in Duitschiand draaien eu die don stand eter molenaars, ondanks de concurrentie der fabrieken, in het leven hebben gehouden. Wat de windmolen is voor het platteland, dat zijn de gas- en petroleum- motoren geworden voor de groote steden. Op 't oogenblik zijn alleen ia Duitschiand, naar ruwe schat ting, een 30,000-tal gasmotoren in gebruik, waarvan ongoveer 20,000 in kleine nijverheid. In den laatston tijd is ook do elektriciteit in het strijdperk getreden. De eloktrische stroom, die 's avonds licht ontsteekt in de lampen, kan overdag werktuigen in beweging brengen. Te Berlyn heeft de mededinging van de elektrische fabrieken reeda ten gevolge gehad, dat de gasmaatschappij den prijs van gas voor industrieele doeleinden aanmerkelyk verlaagde. De kleine elektrische motoren, die be stemd zijn voor de werkplaatsen der kleine indtstrie, vereenigen vele goede eigenschappen in zichzij werken zonder geraas, hebben uiet veel zorg en be diening nooilig, vereischen goen stookplaatsen, om slachtige gas- en waterleidingen of toestellen tot afvoer van het verbruikte water en verbraurlingsproducten. Do draden, die den stroom aanvoeren, kunnen overal worden aangebracht. De motoren gevon warmte noch stank en leveren geen gevaar van ontploffing. Het arbeidsvermogen is zui»er te regelen, zoodat goen verliëk plaats heeft bij het staken van den ar beid. Bij doelmatige verceniging van een aan leg voor elektrisch arbeidsvermogen en elektrisch licht, kan het arbeidsvermogen tegen een matigen prys geleverd worden, waardoor de elektrische be- weegkiacht kan wedijveren met de voordeeligste motoren voor de bandwerksnijverheid. Voord op plaatsen, waaromen in het centraalstation gebmik kan maken van een natuurkracht, kan de prijs dan zeer gering worden. Landen, die snelslroomend wa ter bezitten, zullen in de toekomst enorme voordee- len daaruit trekken. Een sterk sprekend voorbeeld is de Niagara-val, waarvan men het arbeidsvermo- mogelijkheid gewennen, opdat deze op den dag, dat zij zou worden bevestigd, niet zoo als een donderslag zou neerkomen. Met Anie begon hij op dezelfde wijze; maar het antwoord dat zy op deze bedekte woorden gaf, ge leek in goonen deele op dat harer moeder. Indien er in dit huwelijk iets is, dat u ver ontrust, sprak zij, is bet beste, er maar dadelyk van af te zien. Zou ge er niet te veel leed over gevoelen, lieveling Volstrekt niet. Toen ge mij het aanzoek van mijnheer D'Avignac hebt medegedeeld, antwoordde ik u, dat ik er noch verheugd, noch boos over was dat is nog altijd hetzelfde. Ik meen u ook gezegd te hebben, dat ik, na een nauwkeurig onderzoek, in mijn hart niets anders voor hem kon vinden dan onverschilligheidhoewel wij elkander sedert vijf maal hebben ontmoet, is daarin nog geenerlei ver andering gekomen. Onder deze omstandigheden, nu dit huwelijk u niet meer zoo wenschelijk voorkomt als vroeger en vooral u goen zekerheid genoeg geeft, geloot ik, dat het maar het beste was het te ver breken, alvorens verder te gaan. Zou je dat niet spijten? Hoe zou hft mij spijten, terwijl ik niet eens wist, of ik het wol zou aannemen? Die ontmoetingen in Biarritz hebben dus niets uitgewerkt. {Wordt vervolgd.) heeft geschat op 16.800.000 paardokrachten, een hoeveelheid die do geheele steenkolenproductie ma in beslag nemen, indien zij door middel vau jloom moest wordeu voortgebracht. Doch ook al wordt de beweegkracht zeer goed koop geleverd, dan nog blijft voor den kleinen kindwerksman het bezwaar bestaan, dat hij den iwtur moet aanschaffen. De Berlijusche Elektrici teitsmaatschappij heeft dat bezwaar echter uit don teg geruimd door elektromotoren te verhuren tegen «en prijs, die vrijwel overeenkomt met de interest hui de waarde plus afschrijving eu onderhoud. Drie nieuwe soorten van bloempotten worden iu den handel gebracht; alle urie meer voor nut dan roor sierlijkheid. De eerste komen uit Amerika eu tyn van papierzij hebben voor, dat zij maar een tlfde van de aarden bloeinpotteu aan gowioht bedra gen, en dus voor verzending zeer nuttig zijn zij worden als papieren rnauchetton, met een kneop ge sloten, en kunnen na gebruik, uit elkaar geuoraeu eu plat verzonden worden. De tweede soort is van aarde met zelf regelen den watertoevoer, zoodat de bloempot niet te veel krijgt, het water wegloopen kan en men toch niet aldoor behoeft te begieten, niet meer dan eens om de twee a vier weken. Hoe de verrichting precies is, weien wij niet, het watei stijgt omhoog eu komt vau boven in de pot, terwijl toch het reservoir er onder is, de beschrijving komt inet de afbeelding voor in den Praktiachen Ratgeber in Ort und Gartenbau, die te Frankfort verschijnt. Do derde is eer. houten bloempot, sierlijk, onbreek baar en licht, ze worden door eene kuustdraaiciij in het Ertsgebergte in den handel gebracht. Eenige dames te Weenen hebben zich, met artis tieke bedoeling verbonden, geen bouquet aan te ne men waar ijzordraad in voorkomt. Al komen zij van den meest geliefden gever, uit den vooiuaamsten bloemenwinkel, zij zullen hem weigereu. De bedoe ling is, te protesteeren tegen de veel in praktijk ge brachte wijze van bouquetten maken, losse bloempjes zonder steel, mei mos en blaadjes, boven aan oen yzordraadje. De bloemen zijn te spoediger verwelkt, of liever verrotmen kan den mosbouquet reeds na een paar uren aan den reuk onderkenuenhet is zeker deze consideratie die ook reeds te Parijs en te Londen de //bouquets nature" doet begunstigen. De Australische mail brengt uit Melbourne bericht van een avontuur tusschen iwee groote baaieu en eenige dames en kinderen, die in 'tdaraesbad aan het baden waren. Het waren rars. Percy Macmei- kan, mrs. Ffrench en hunne twee dochtertjes. Mrs. Percy Macmeikan was de eerste, die zich in het water waagde, zij nam haar ""Jlocbtertje Roy en het dochtertje van rars. Ffrebch mee. De badenden liepen tot aan het touw, dat over de open vlakte gespannen is. Daar doken en zwommen zij en de kinderen dartelden vroolijk rond. Mrs. Macmeikan zag de veiling aan het touw schommelen in drie voet water, en ging toen zelf in het diepere gedeelte. Nu beiuerkto liet zoontje van mrs. Ffrench, die uog niet aan 't baden was, een groote haai, die snel het troepje naderde, hij riep dit terstond tot mrs. Macmeikan; zij keek rond en met schrik zag zij een haai, op een voet afstand van haar, opduiken. Zij gaf een gil en viel bijna flauw. De haai kwam op de kinderen af, hij was tus schen het touw en het strand. Mrs. Marraeikan hnd spoedig haar tegenwoordigheid van geest terug en schoot do kinderen te hulp. Zy greep spoedig Roy en bracht het kind in ongeveer 6eu voet water in veiligheid. Toen keerde zij zich om, om het kind van mrs. Ffrench in zekerheid te brengen. Zij kwam juist bijtijds om ook dit te redden terwijl zij de kleine greep en er mee naar het strand wilde zwem men, schoot de haai, van een tweeden nog groote ren vergezeld, vooruit iu het water. De onverschrok ken dame slaagde er in, de monsters schrik aan te jagen, en ze even te doen wijkennu bracht zij de kinderen bniten alle gevaar. De strijd tusschen leven en dood was zeer span nend, twee dames op hei sirand vielen flauw. De haaion waren mooie exemplaren, do grootste was ongeveer 12 voet lang en de aqdere ongeveer 6 voet. Het paar had zich tot het bad toegang verschaft door eenige gebroken palen in dé omheining. Eenige mannen siaagde nu er in, den kleinsten haai te doo- den. De groote ontsnapte naar de open zee, of schoon de mannen hem zes maal met. een bootshaak staken. De haai schoot door het gat en verbrijzelde by na den haak, terwijl door don ruk een der har poeniers in het water geslingerd werd. De Amerikaansc.be reisraanier, welke het eeuwig durende koff< rleven, mei het in- en uithollen vau /zQuatre Saisons", /.Bellevues", //Stern" en //Löwe" vermijdt en waardoor men 's ochtends vertrek op het uur, dat men zelf heeft vastgesteld, is oogeuschijnlijk zoo eenvoudig, dot het wonderbaarlijk lijkt, dat zij niet reeds veel vroeger in zwang gebrachtmaar dit toont misschien duidelijker dan iets anders, hoe achterlijker inen in Europa nog in zijne spoorweg- denkbeelden gebleven is, tegenover het sterk voor- uitgestreefde Amerika, merkt de Londensche corres pondent der N. R. Ct. op. Men heeft in Europa ja Pullmaas, doch ze zijn er ook naarverouderde modellen, die in de Vereenigde Staten allang uitge diend hebben. Ik heb op de voornaamste lijnen van Europa iu Pullmans gereisd, doch vind ze uiet te vergelijken bij de palace-oars in Noord-Amerika. In Frankrijk zijn ze minder slecht, dan de eerste klasse, doch dat wil niet veel zeggen. In Duitsch iand is het misschien juist andersommaar dat ligt ddaraan, dat de meeste nog voor particuliere rekening loopen de slaapwagens der Duitscho staatsspoorwe gen zijn al beter en bieden nog het voordeel eener dubbele klasse met overeenkomstig tarief. In Rus land, op de lijnen van den Grooten Russischen spoor weg, zijn de slaapwagens drugelijk, evenwol schreeu wend duur en hetzelfde geldt van Italië. Waarom trouwens staatsspoorwegen, waar ook, eene buiten gewone vracht zouden moeten vergen voor het gebruik van slaapwagens, is één van dio dingen, welke een gewoon meuscbelijk verstand niet vatten kan. Het bijzondere tarief schijnt gegrond te wezen op de onderstelling, dat slaap bij den reiziger een weelde artikel iswil hij slapen, dan moet hij er voor be talen, anders dient bij wakker te blijven, al zit hij in do eerste klasse, of dient zich te vergenoegen mot een min of meer afmattende dommeling Dit is een zeer verouderd standpunt, hetwelk eer lang, naar ik vertrouw, plaats raakeu zal voor het beginsel, dat do staatsspoorreiziger 's nachts aanspraak heeft op slaap, als op een burgerrecht. In Engeland zijn wij over dat standpunt heen, al hebben wij hier nog geon staatsspoorwegen maar wij liggen ook zooveel diclfter bij Iankeeland Voor slaapwagens wordt den reizigers der eerste klasse of geen extra-vra(?ht aangerekend, of een fooi, die zoo gering is, dat niemand er bang voor behoeft te worden. Doch ouze slaapwagens, trouwens eerst se dert weinige jaren aan het rollen, laten nog zeer veel te wenschen over. Do salon- en ^eet-P uil mans, overdag in omloop, zijn ook te weinig iu getal en blijven bovendien al leen beschikbaar voor du eerste klasse, hoewel men- soheii van de tweede klasse insgelijks honger krijgen en aan dorst lijden, even goed £l§ fhun hooger ge klasseerde reisgonooten. Over het geheel is er hier nog zoo weinig op dit gebied verricht en blijft er zooveel te doen, dat er een kreet van verbazing ten hemel stijgt telkens wanneer een maatschappij voor den dag komt met een .-/innovatie", die reusachtig heet af te wijken van bestaande toestanden. Zoo hebben wij deze week oen lofzang gehoord ter eere van don Zuidooster-spoorweg, die Pullmans begint te laten loopen op zyne lijnen naar Dover. Tun- bridge Wells en Hastings. Het had er veel eeder behooren te geschieden maar beter laat dan nooit De Silezisohe mijnwerker Johaun Latos, die een wéék of vijf geleden uit zijn maandenlange slaap ontwaakte, is thans in het hospitaal van Myslowitz overleden. Over het onderhoud, der vorige week gevoerd door den directeur-generaal der Exploitatie-Maatschappij met een oommissie uit het porsoneel, deelt Recht voor Allen het een en ander mede De vraag van afschaffing van hoeten, invoering van een regelmatig werkend participatiestelsel, invoering van een arboidsdag van 12 uur voor het geheele personeel by dag en van 10 uu!r bij iiacht, werden vau de hand gewezen. Zooveel mogelijk zal worden voldaan aan het ver- 1 ragen van een algemeene loonsverhooging, aan be perking van den tijd voor het zoogenaamde //Stil liggen", aan verbeterde inrichting der wachtlokalen. De Maatscbappy heeft een en ander reeds in on- derz. ek. Het werd niet mogelijk geacht minstens één vrijen dag per week vast te stellen, doch de Maatschappy is wel genegen aan de vrije dagen van het personeel uitbreiding te geven, mits de Regeeriug ook over gaat tot Jiet verbod om Zondags goederen aan td nemen. Hoe men ook over Pastor Kneipp's Katergenees methode oordeelt, reker is het, dat door door hare invoering de van oudsher bekende goede invloed van koud water op het menschelijk lichaam, weer in de aandacht is teruggeroepen. De waterkuur is modern geworden En, men weet het, wat zelfs de ernstige wetensohnp niet vermocht, waar de grootste overredingskracht faalde, daar viert de mode nog immer op gemakkelijke wijze hare groote triomfen. Wanneer men bij Kneipp's methode afziet van des pastor's naïeve opvatting omtrent het wezen der ziokten en van de wijze waarop hij de werking van hot wator op het lichaam verklaart, laat men voorts zijne weioig of niets beduidende varaiiën, zooals de begietingou, de iuwikkeliugen, het barrevoetsloopen, enz. achterwego, dan staat men al spoedig op het zelfde standpunt, waarop zijn voorganger in de //watergeueesmethode", de Silezische boer Vincent Priesswitz, zich reeds in het begin dezer eeuw bevond. Dezen toch gelukte het door methodische toepas sing van water eene wijze van handelen in te voeren, die thans nog voor het grootste gedeelte in water kuurinrichting gevolgd word. Inmiddels maakten de vordoringen der physiologic het mogelijk, dat onder scheidene zelfstandige onderzoekers o. a.' Fleury, Winternitz enz. door wettensohappelijke proefnemin gen den grooten invloed komen aantoonen, die de toepassing van koud water op zenuwwerking, deu bloedsomloop, de ademhaling, de spijsvertering en de liqjiaamskracht voor goed gegrondvestDoch het schijnt dat, waar aan de eene zijde het men9ch- dom niet in staat was zijn vooroordeelen tegen koud water te laten varen, er aan den anderen kant onder de geneeskundigen eene verzwakking ontstond in don strijd, die het water als geneesmiddel algemóeu moest invoeren. Daarvan dan voor een deel het verschijnsel, hetwelk zich in onze dagen voordoet, dat een methode met zekeren //Schwung" aangepre zen, zoo spoedig op goed 9ucces mag roemen. Want al moet men een groot deel van dat succes toeschrij ven aan de suggestieve inwerking, teweeggebracht door verschillende omstandigheden zooals de persoon lijkheid des pastor's zyne originaliteit, zijne omge ving, de zucht om door do methode genezen te willen worden, enz. enz., toch mag en moet men na al hetgeen thans weet omtrent den invloed van koud water op het gezonde en op het zieke lichaam ge rust toegeven* (lat ook te Wörishofen menigeen ge nezing gevonden heeft, die hij elders vergeefs zocht even zooals vroeger bij Presswitz's methode an al de andere die sedert het begin der 15e eeuw in zwang waren, het geval was. De grootste verdienste van de Kneippsche methode bestaat intusschen wel daarin, dat bij een groot deel van het publiek het onmis kenbaar nut is aangetoond van, en het vertrouwen verlevendigd is op de waterkuur en voorts dat die kuur op practisclie en weinig kostbare wijze is uit te voeren, ook in eigen omgeving. Hoewel tusschen de Belgische regeering en de rechterzijde de poppen weder duchtig aan het dansen zijn, dank zij het koninklijk referendum, heeft de grondwetsherziening in België weder wat scherper lijnen aangenomen, door het voorstel van den minis ter-president aan de kamer om een korte Paaschva- cantie te nemen, opdat de herziening dan spoedig zal ter hand genomen worden, waarmede de kamer zich vereeuigde. Tot den 8en of 9en April blijft de Belgische kamer bijeen en zal zich gedurende dien tijd bezig houden met de spoorwegbegrooting, de crodieten ter voortzetting van de Maasforten en nou eenige andere tinaneieele ontwerpen. Vrijdag 8 of Zaterdag 9 April neemt zij haar Paasclivacantia om roeds Dinsdag 19 April haar werkzaamheden te hervatten. Dan be ginnen de beraadslagingen over de voorstellen tot grondwetsherziening. De senaat komt den 25 April bijeen allereerst zal hy zijn aandacht wijden aan de spoorwegbegroo ting, de crodieten voor de Maasforten enz., om dan in het begin van Mei, misschien den 4en of 5en, op ziju beurt de grondwetsherziening ter hand te nemen, waarmede bij vermoedelijk den 10enefl2en Mei zal gereed komen. Er blijven dan nog voor kamer en senaat eenige minder belangrijke wetsontwerpen ter behandeling over, totdat in Juni de verkiezingen voor de con stituante plaats vinden. Wanneer deze dau den 4en Juli bijeenkomt, be rekent men dat haar di9CU89iën over de voorstellen ter herziening van de artikelen der grondwet tot den 19 of 20en Augustus zullen duren en de zitting op het laatst dior maand wordt gesloten. In No vember hervatten de kamers dan den arbeid en volgt de beraadslaging over de nieuwe kieswet. Ontbinding der kamers en algemeene verkiezingen volgens het nieuwe stemrecht staan dan voor de deur. Ziehier de parlementaire werkzaamheid welke België dit jaar staat te wachten, als er ten slotte niet nog een kink in de kabel komt 1 Het besluit van de Grieksche Regeering, om de Kamer te ontbindeu eu tegen 15 Mei nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, wordt als een minder gun stig teeken besohouwd. De Koning heeft mtft het het oog op den gevaarvollen toestand des lands be sloten dit jaar uiet op reis te gaan, niet eens naar Kopenhagen om deu gouden bruiloft van ziju ouders

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2