Coöperatie. Buitenlandscb Overzicht. Kantongerecht te Gouda. „overwegende, dat het centraal comité, blijkens zijne notulen belast zijnde met de politieke leiding, heeft beslist, dat er ditmaal geen samenwerking met de Roorasche staatspartij zal plaats hebben „dat het centraal comité voör da verdere boudiug wel een advies geeft, maar de leiding en de verant woordelijkheid der zaken aan de kiesvereenigingen en provinciale comité's overlaat; /besluithet advies van het centraal comité, als zijnde onder de gegeven omstandigheden do beste gedragslijn, over te nemen." Nadat, gelijk men weet, de strafrechter onlangs de tegen rar. Schimmel op, touw gezette strafactie met eene vrijspraak afwees, werd gisteren door de civielo Kamer van de Amsterdarasche rechtbank vonnis ge- wezen in de burgerlijke procedure, door de liquidateu- *ren van do Exploitatie-maatschappij tegen den heer Schimmel aangevangen. De vordering strekte tot bekoming van betaling van pl. n». 150,000 en staat in nauw verband tot de strafzaak eerst na het afspringen vau de onderhandelingen over de civiele zaak dienden de fiquidateuren huuno aanklacht in. Maar ook in die civiele vordering waren zij niet gelukkig, dewijl de rechtbank haar als niet-ontvan- kelijk en niet op de wet gegrond afwees, met ver oordeeling van de liquidateuren in de proceskosten. Eenige winkeliers in ons land ontvingen dezer dagen weder eens eene circulaire vau eene Duitsche handels firma, welke in do Hollandsche taal, doch blijkbaar door een zoon van Germanië met behulp van een woordenboek, was gesteld. Het merkwaardigste van deze circulaire was wel het slot, waarin bedoelde firma in plaats van tcir schmeicheln uns, to vertalen met „wij vleien ons," zeidewij flikflooien ons met uwe waarde orders vereerd te worden. Prof. H. Treub ontwikkelt in het Tijdschrift van de maatschappij tot bevordering der geneeskunde j zyne bezwaren tegen de bepaling van de voorgedra- j gen wijziging der artsenwt, volgens welke vreemde 1 artsen tot de praktijk in Nederland kunnen worden I toegelaten. De voorgestelde wijziging komt hierop i neer, dat buitenlandsche geneeskundigen de bevoegd- heid zullen erlangen, hier te lande te praktiseeren, enkel op voorwaarde, dat zij hot practisch artsexa- j men hebben afgelegd, mits de dipiomata, door hen in het buitenland verworven, voldoenden waarborg geven voor hunne wetenschappelijke ontwikkeling. De academische senaten zullen in de beoordeeling van de waarde dier dipiomata de regeering bijstaan met buit raad. Prof. Treub betoogt nu, dat een vrijstelling van voorafgaande geneeskundige examina even reel recht van bestaan heeft, als dergelijke vrijstelling voor een buitenlandschen doctor in de rechtswetenschap, eeu buitenlandschen notaris of een buiteulandscheu offi- cier. De maatregel strijdt trouwens met het stelsel ▼an onze wet op het hooger onderwijs, die geen rrijstelliug van examens kent. Heeft bovendien een vreemd geneesheer bet prac tisch arts-examen afgelegd, dan bezit men volstrekt geen waarborg dat hij theoretisch voldoende onder legd is. De wet zal wel bepalen, dat de minister het advies van de academische senaten moet inwinnen 1 doch deze kunnen slechts oordeelen op wat hun die geen geld hebben. Is daarin iets, wat je niet aanstaat? In plaats van te antwoorden, vroeg Anie En mijnheer D'Avignac? Ik zal hem schrijven, dat onze plannen niet de gevolgen konden hebben, die wij er van gehoopt hadden. Die wij er van gehoopt hadden, hij en gy Wel Draagt gij geen verantwoordelijkheid in deze zaak Ik zal de zaken zoo regelen, dat ik er een deel van op mij neem. Maak dat deel dan voor u klein, voor mij het grootst, dat is billijk. Maar ik zou wel willen, dat ge met dezen brief bogont, in plaats van eerst j naar mijnheer Rébénac te gaan en daarna aan D'Avi- I gnac te schrijven. Ik ken Sixte genoeg om te weten, dat hij geen mededinger zou willeu zijn van een vriend. Nooit zou hij geh »or geven aan de tege moetkoming van mijnheer Rébénac, dan nadat hij de overtuiging had gekregec, dat die vriend was i afgewezen, Je hebt gelijkik zal dadelijk aan den ba ron schrijven, en eerst morgen ga ik naar den notaris. En mama Is zij het met u eens Ik roken op je hulp. Ge w»*et, dat zij in den baron allo mogelijke goede eigenschappen vindt: afkomst, fijne bescha- blijkt uit de officieel gestelde oisohen by de verschil lende examens. Nu zijn bv. voor do Duitsche ex aminandi de eischen op het papier vrij wel gelijk mot de Nedorlaudscho. En toch is het bekend, dat in Duitschlaod de geneeskundige studie iu 8 of 9 semesters tot „approbirtor Arzt" voort, terwijl hier te lando de burgerscholier 10 tot 12, de gymna siast 12 tot 14 semesters noodig beeft om arts to worden, zoodat de „Durohschnittsmediziner" in Duitschland lager staat dan bij ons. Hoe zullen de senaten ook den weg vinden in den warwinkel van graden en bevoegd lieden, die in Engeland worden verleend, om van Amerika niet te spreken Doch wanneer men al die bezwaren op zijde zet, omdat het gewenscht wordt geacht, de mogelijkheid te openen voor vrijstelling van sommige geneeskun dige examens, dan dient in ieder geval de voordracht te worden aangevuld on rodigeere men het nieuye artikol als volgt: „Zij, aBjü in een ander rijk, na afgelegd examen, het reent? tot uitoefeniug der geneeskunst iu haar geheolen omvang verkregen hebben, wordeu vrijge steld vau de aan het theoretisch-geneeskundig voor afgaande examens, mits de hier te lande bevoegden gelijkwaardige vrijstelling in dat rijk verkrijgen, wan neer zij daar het recht tol uitoefening der geneeskunst willen verwerven. „Do in deu aanvang van dit artikel bedoelde per sonen zullen gehouden zijn, de examens in het Ne- derlaudsch af ie leggen". Met een dergelijk artikel, dat intusschen wegens de buitenlandsche wetgeving in den eersten tijd wel een doode letter zou blijven, zou prof. Treub vrede hebben. De ontsteltenis te Purijs door de jongste dyna- mietaanslagen is bijzonder groot. Do Times deelt mede, dat biunen drie dagen reeds 30 pet. der vreem delingen, die in staat zijn Parijs te verlaten, vertrok ken zijn. De Frausche bladen bevatten nog uitvoe rige bijzonderheden o»er de ontploffing in de Rue de Clichy. Zondagmorgen te ruim acht uur werd el de bewouers dor buurt door een hevige ontploffing opgeschrikt en onmiddellijk daarna zag men uit het huis no. 39 eeu zware rookkolom opstijgen. Dit huis is een gebouw van 5 verdiepingen, bewoond door verscheidene gezinnen, iu het geheel ruim 80 personen. In het benedenheis wus een apotheek ge vestigd, terwijl op de 5e verdieping do heer Bulot woonde, de substituut van den procureur-generaal, op wieu hoogstwaarschijnlijk de aanslag was gemunt, Door den schok werden allo ruiten van het huis en ook vele der naburige gebouwen vernield. Da trap ia geheel verwoest en vormt thans een puinhoop voor de kamer van den concierge. In het huis ontstond natuurlijk een zware paniek. Vele der bewoners la gen nog te bed en half gekleed moesten zij worden gered. Juist toen de uitbarsting plaats had ging eeu ge zelschap jongelieden, an een bal komende, voorbij. Dadelijk toen het vroolijke gezelschap den rook zag en de ontploffing hoorde, snelde een deel te hulp; eeD der jongsteu, een hoornblazer, ging de brandweer waarschuwen. Op zin weg daarheen werd hij ech ter door een man tegenhouden„Waar gaat ge beenl" „Naar de brandweer. Er is een groote brand„. „Bemoei je met je eigen zaken", zeido do ving, schoonheid en nog verschillende andere din gen, om nog niet eens te spreken van zijn fortuin, dat niet kan vergeleken worden bij dat van Sixte. Je moeder wil slechts je geluk wanneer zij begrijpt, dat je D'Avignac nooit zal kunnen lief hebben, zal zij toegeven. Nu, ik zal doen wat ik kan maar indien wij samen de verantwoordelijkheid dragen, moeten wij ook do moeilijkheden deelen ik zal er mama toe brengen, de verbreking goed te keuren van eeu hu welijk, dat zij zoo vurig heeft gewenscht, en dan moet gij van uw kant haar instemming verkrijgen voor dat wat gij weqscht. En wensch jij het dan ook niet Met neergeslagen oogen, als een boetvaardige zon dares, trad zij op haar vader toe. Een gehoorzaam kind heeft geen anderen wil dan haar vader. XII. Terwijl Bariuc een kladje opmaakte voor zijn brief aan den baron, verklaarde Anie aan haar moeder, dat zij, na nogmaals haaf hart in allen ernst te hebben ouderzocht, stellig tot het besluit was ge komen, mijnheer D'Avignac niet tot echtgenoot te nemen. Bij (le eerste woorden toonde mevrouw Barinc verwondering over hetgeen zij hoorde, daarna ver bazing en vervolgons toorn en verontwaardiging, die man en met een schop wierp h\j den knaap op don grond. - Do jongen had echter gelegenheid het signalement vau deu man op te nemen, dien hij onder duizenden zou herkenneu. De man zal ongeveer 35 a 40 jaar zijn, hij wus gekleed in een lange grijze overjas, slappen vilten hoed, met een groen lintje in het knoopsgat. Zyn haren begonnen eenigszins grijs te worden, hij had een bleek kaalgeschoren gezicht on platten neus. Het aantal gokwetston is aanzienlijk, hoewel over hot algemeen de verwondingen, die meest door glas- scBbrven zijn veroorzaakt, niet van ernstigeu aard zyX? Bezorgd heid echter boezemde do toestand van Mn^. Fourmier, de echtgenoote van den apotheker. Zjf was ongeveer drie uren voor de ramp bevallen e?& men kan begrijpen welke uitwerking de ontploffing 'op de zieke moet hebben gehad. Onmiddellijk is ze mot haar kind iu veiligheid gebracht. Hoewel eerst het gerucht liep, dat Mute. Fourmier krakzinnig was geworden, thans is gebleken dat dit onjuist eu hare toestaud vrij bevredigend is. Ook de raatorieele schade is zeer aanzienlek; hot buis is geheel gescheurd, de vensters zijn gebroken, de gordijnen eu de meubelen vernield. De gang en hot trappenhuis leveren een treurig beeld van ver woesting op balken, ijzeren staven, glasscherven, in 't kort, allerlei puin ligt hier dooroen. In ver- gelijkiug hiermede is de uitwerking der ontploffing op den boulevard St. Germain slechts kinderspel. Gelukkig is het nog dat het huis tamelijk vry stond en dat in den omtrek de huizen nog al op afstanden staan de verwoestingen zouden anders niet te over zien zijn geweest. De politie en de justitie waren spoedig ten plaatse. Het onderzoek bracht uati het licht, dat de bom op de 2e verdieping was gelegd. De lieer Bulot be woont wel is waar de 5e verdieping, maar waar schijnlijk durfde de dader niet zoo hoog te gaan, uit vrees vau ontdekt te worden eu bovendien uit voorzorg, daar de ontploffing wel kou plaats bobben eer hij in veiligheid was. Waarschijnlijk vermoedde hij, dat de ontploffing hevig genoeg zou zijn om het geboolo gebouw to vernietigen en dut de hoer Bulot dus ook tot de slachtoffers zou belmoren. Opmerke lijk is hot echter dat do woning van den heer Bulot het minst heeft geleden en (lat hij eveneens zonder letsel is ontkomen. De politie hoeft het huis doen ontruimen daar het verder bewonen gevaar opleverde. De concierge had de gewoonte, zooals meer te Parijs gebeurt, des morgeus vroeg cle groote deur te openen en dan weer te bed te gaan. Dit deed hij ook Zondag; vandaar dat hij, noch zijn vrouw, iets verdachts hebben opgemerkt. Te ruim 8 uur, toen bij weer opstond, hoorde hij do deur dichtslaan. Hij wildo die weer gaan openen, maar op hetzelfde oogenblilc had de ontploffing plaats. Een marchand de vin in de buurt zat rustig voor zijn deur do courant te lezen, toen hij plotseling werd opgelicht en met zijn hoofd tegen den zolder werd geworpen. Zijn zoontje werd eveneens weggeslingerd en door glasscherven in het gelaat verwond. Een nader onderzoek schijnt aan te toonen, dat bij do ontploffing niet dynamiet, maar meliniet is ge bruikt, dat zooals bekend is oen veel krachtiger uit werking hreft. Te Mans heeft eeutgen tijd geleden een 19-jarige vrouw van zeer goede familie, mevr. Bardel, getracht zich uitten in een stortvloed van tranen. Zij was de rampzaligste aller vrouwen er werd nooit rekening gehouden mot hetgeen zij wenschte. Haar toorn keerde zich tot den echtgenoot t' Is natuurlijk je vader weer met zijn zotte verhalen, zijn praatjes, zijn onrust zonder grond, die je gevoelens omtrent mijnheer D'Avignac hebben doen veranderen. Anie verdedigde haar vader met te zeggen, dat haar gevoelens juist niet veranderd warenzooals zij geweest waren op den dag. toen het huwelijk het eerst ter sprake kwam, zoo waren zij nog. D'Avignac was haar volkomen onverschillig, en zij zou nooit iemand trouweu, dien zij niet liefhad van den baron hield zij niet en zij zou nooit vau hem gaan houden ook; tien, twintig, honderd maal had zij haar hart ondervraagdmaar altijd was het antwoord hetzelfde gebleven. Daar de verbintenis dus niet zou doorgaan, moest men ook den omgang verbreken, die reeds te lang had geduurd en die, als zij nog langer bleef bestaan, compromitteerend zou worden. Maar al wenschte zij den baron niet tot echtge noot, daarom zag zij toch niet van het huwelijk af; men moest dus later niet kunnen gaan vragen, wat er was voorgevallen tussoher. haar en D'Avignac, en waarom zij niet waren getrouwd. Yan do redenen, die Anie aanvoerde, trof deze laatste het meeste doel. {Wordt vervolgd.) fcireu man, die 25 jaren oud is, te vergiftigen, om ioo in het bezit van zijn vermogen te komen, dat kjj op wensch van zijn vrouw, in zijn testament nan i fciar vermaakte. Zij wist bij een apotheker strych- j nine te verkrijgen, maar zij ging, voor dat zij hot j jergif gebruikte, naar een paar waarzegsters om i deze» te vragen, hoeveel dagen en maanden haar gan nog zou leven. Aan deze omstandigheid dankt I de heer Bardel zijn leven. De beide waarzegsters serkteh, dat de vrouw misdadige bedoelingen had 1 tü zij doelden dit aan do politie mode. Intusschen tad mevr. Bardel reeds eenig vergif onder het eten j ran haar man gemengd, zoodat de heer Bardel j érnstig ziek werd en de geneesheeron hem zelfs j (ipguven. Do politie bracht de familie met het ge beurde in kounis, inovr. Bardel werd bewaakt en ten slotte van haar man verwijderd, ten gevolge waarvan de toestand vau dezen verbeterde Woensdag is mevr. Bardel daarop gevangen ge nomen zij moot reeds haar misdaad hebben bekend. Omtrent den in ons blad van gisteren kortelijk gemeldon brand op de reede van Barcelona wordeu i de volgende bijzonderheden medegedeeld De brand kwam aan op eeen grooten lichter die bezig was petroleum over te nemen uit een pas uit j Amerika gekomen schip. Ken werkman liet bij on- j geluk een brandende lucifer op oen der vaten vallen, J ter&tond ontvlamde het vat en binnen weinige oogeu- blikken stond de geheele lichter in brand. Stroo men brandende petroleum verspreidden zich over het water; alle schepen zochten zoo snel mogelijk een goed heenkomen, doch vier stoom booten, de CassillaAbono, Waller en eone wier naam niet ge meld wordt, werden door de vlammen bereikt, even als do oorlogskorvet Thyra, de marine-kruiser le klasse Lepanto en eene stoomsloep. Geen dezer schepen is gered kunnen worden, do reede geleek eene vlammenzee, en de zeven brandende schepen vuurkolommen. Verwonderlijk genoeg, is er geen verlies van monschenlevons te betreuren. Do grootste winkel der wereld is den 7n Maart te Chicago geopend door Siegel Cooper en Co., wier gebouwen oen geheel stratonblok innemen eigcnlyk zyn het 61 vorschilllendo winkels onder één dak or loopen straten en een „boulevard" doorhoen en in 't midden heeft men een plaats inet foutein. Van meubelen tot edele metalen, van kleeding tot ge neesmiddelen, vleesoh, sportartikelen, bedden, op tische instrurnonten, lokkornijon, ja, wat niet al wordt er verkochtor is een orkest, een eetzaal, een Sostburoau, een gelegenheid tot inleg in de spaar- ank, eeu scheerwinkel. Het gebouw heeft acht verdiepingen, het is 402 voet breed, 143 diep en 183'/g hoog, geheel van ijzer en staal, brandvrij, met een gevel van grijs graniet gebouwd, rust het op zeer deugdelijke vuurvaste fundamenten de op pervlakte der gebouwen is 553.500 vierk. voet, (de magazijnen ran de Bon Marché te Parijs be slaan nog geen 500.000 voet.) Er zijn 18 liften, (lie dagelijks 100.000 personen en 10 miljoen pond goederen kunnen op- en noorlateu meer dar» 4000 electrisehe lichten worden eiken avond ontstoken. Er wordt alleen tegen gereed geld verkocht. Gisterenavond had in de Sociëteit „Ous Genoe gen" eene buitengewone vergadering plaats vau de vereeniging u Goud a's Handelsbelang" afd. van den Ned. Bond t,Maatschappelijk belangwaar als spr. optrad de heer 1). de Klercq, uit Haarlem. Spr. begon met de oorzaken na te gaan van den treurige» toestand onzer maatschappij, waar enkelen over een ruim inkomen te beschikken hebben, maar de meesten niet genoeg om van te leven eu zeer velen gedoemd zijn tot armoede en gebrek, waarbij hij tot het resultaat kwam, dat de hoofd-oorzaak te vinden was in het privaat eigendom van den grond on de grondstoffen. Spr. kwam hier op de bekende land-nationalisatie eu noemde het onbillijk dat enkele bevoorrechte personen over den grond beschikten, en zelfs over hetgeen daarop en daaron der was, daarop als 't ware beslag legden, terwijl andeven, hoe hard zij werkten, nooit iets daarvan hun eigendom mochten noemen, en evenzeer onbillijk dat de massa moest zwoegen om enkele personen, in den vorm van pacht, huur of interest van hypotheek, geld in den zak te brengen, terwijl dio laatsten veel meer hadden dan noodig was en meer dan zij kun nen gebruiken. Aan de eene zijde heeft men velen die wel kooplust, maar geen koopkracht hebben doordat zy te weinig verdienen, aan den andoren kant enkele, die van alles ruimschoots voorzien zyn eu dus niets noodig hebben en het geld, dat zij ontvangen, ui-1 kunnen verteren maar eenvoudig opleggen. Op- h- ffinir van het privaqt bezit zou daaraan tegemoet komen. Alle grond moet komen, meende spr., aan de gemeenschap, zoodat ieder belang had bij eene goede bearbeiding daarvan. Spr. betoogde dat ^coöperatie aanbeveling ver diende, d. w. z. verstandig toegepaste coöperatie, waaronder spr. niet aristocratische, maar democrati sche .coöperatie verstond, d. w. z. geen ooöperatie, zooals bij naamlooze vennootschappen enz. welke de enkele bevoorrechten, die nu eenmaal beslag hadden gelegdidp den grond, nog moer voordeelen bezorg de, maar eene, die allen ten goede kwam. Ver schillende kleinere zaken moesten zich oplossen in één grootere inrichting, waarin wel naar mate van de capaciteiten der personen, althans aanvankelijk, I meer rf miuder hooge salarissen werden toegekend, maar waarin het aandeel in de winst voor allen, die iu de zaak medewerkten, even groot was. Het zoo- j genaamde „loon-strlsel" was de bron van veel ver- i keerds. Spr. lichtte zijn betoog door vele voorbeel- deu uit het buiteniand toe en toonde ton slotte aan 1 hoe een c operatie van hen, die het zoo ruim hadden, dat hetgeen zij door die coöperatie bespaarden eigen- lijk niet noodig hadden, eeu afkeurenswaardige j coöperatie was. Nadat de heer do Klercq zijn voordracht geëiu- digd had, werd er gelegenheid gegeven tot debat. De heer H. Enno van Gelder kwam tegen het denkbeeld op om allen, die een zaak medewerkten, gelijk aandeel in de winst te. geven, de directeur of ingenieur eenov fabriek kwam z. i. eeu ruimer aan deel in de winst toe dan de krullenjongen, daar de bloei'der fabriek meer afhing van de wijze waarop eerstgenoemde zijn taak waarnam dan van bedoelden jongendie dadelijk door een ander te vervan gen was. De heer W. F, Carrière verlangde het oordeel van spr. te hoeren over een inrichting als de on langs hier door de Stearine Kaarsenfabriek opge richte coöperatieve broodbakkerij, die naar hel heette wa3 opgericht in het belang vau deu werkman, maar werkelijk was in het belang van de aandeelhouders van bedoelde fabriek, waar eigenlijk booger loon moest worden uitbetaald. De heer E. van Dantzig gaf als zijne meening te kennen dat ook iu geval van land-nationalisatie dat spr. trouwens een utopie noemde het egoïsme zou voor zitten en volstrekt niet alleen be vordering vau het gemeenschappelijk belang hoofd zaak zou zijn. De heer Grootendorst wenschte gaarne van de heer de Klercq te vernemen hoe hij dacht over een coöperatie als b.v. in 's Graveöhage gevonden wordt, waar goed bezoldigde ambtenaren e. a. ageerden om tusschenpersoiion in don handel te weren. De heer de Klercq beantwoordde de verschillende sprekers tn zeide o.a. dat dio Coöperatieve brood bakkerij eigenlijk goen coöperatie wa9 in de eigenlij* kou zin van het woord, daartoe moesten verschil lende vakgonooten zich vereenigen en spr. zou het aanbevelenswaardig vinden als b.v. alle broodbakkers hier tor stede zich vereenigdeu om één groote bak kerij op te richten, deze moest het algemeen belang ten goede komen. Daarop oristond een gedachten-wisseling tusschen de hh. Enno van Gelder, Carrière, H. M. Dercksen eu Grootendorst. Naar aanleiding van hetgeen de heer Carriere over de coöperatieve broodbakkerij had gezegd toonde de heer van Gelder aan hoe de werklieden nu bij allerlei kleine broodbakkers brood kochten, dat uit den aard der zaak te duur was. Waar nu de heer Carrière zeide dat het beter zou zijn «ls genoemde fabriek meer loon betaalde en geen dergelijke bakkerij oprichtte, daar meende spr. dat als b. v. dat loon met f 1.per week werd verhoogd om dat duurder brood te betalen, dit uiet zoozeer den werkman ten goede zou komen, maar veeleer die bakkers, wier belangen te bevorderen toch zeker niet op den weg lag van de directie oener fabriek. De hh. Carrière en Derckson keurden de oprich ting dier coöperatieve broodbakkerij ten eenenmale af en laatstgenoemde wees er op hoe die zoogen. kleine bakkertjes toch ook bijdroegen in de belasting en dus b. v. ook medewerkten om de bestrating onzer stad goed in orde te houden, waarvan directie en aandeelhouders dier fabriek ook profiteerden, zoodat die bakkertjes een kleine winst niet mocht misgund worden. De heer Grootendorst deelde mede dat een onder zoek te Hoorn (door hem met den heer Dercksen ingesteld,) waar een bakkerij bestond door werk lieden opgericht, had aangetoond lo dat daar het brood veel duurder was dan hier, en 2o dat daar slechts éénmaal 6 pet., maar meestal slechts 3 pet. werd uitgekeerd. De heer de Klercq sprak ten slotte nog een woord, waarin hij als zijne meening te kennen gaf dat als de St-arine-kaarsenfabriek werk lijk eeu broodbakkerij had opgericht, dit afkeuring verdiende daar de voordeelen daarvan dan ten slotte zoud» n komen aan de aandeelhouders en niet aau de werk lieden waarna hij vervolgens nog een tn ander toe lichtte, wat hij in zijn rede had besproken. Nadat de Voorzitter, de heer Grootendorst, een woord van dank had gesproken tot don heer de Klercq en er op had aangedrongen dat nog meer deren als lid zouden toetreden tot de vereeniging ii Gouda's Handelsbelang" werd de vergadering ge sloten Daar deze duurde van 8 uur tot ruim kwart over II moesten wij ons bepalen tot een korte aan stipping van het verhandelde en kon ditmaal van een uitgebreid verslag geen sprake zijn. I)e Parijsche gemeenteraad is geducht losgevaren tegeu den prefect van politie, wien hij verweten heeft dat de politiedienst, gelijk uit de herhaalde dynamiet-aanslagen blijkt, hoogonaamd niet deugt, of dat het peisoneol ongeschikt is voor zijne taak. De prefect van zijn kant heeft den gemeeuteraad verant woordelijk gesteld voor hetgeen er gebeurd is. Men heeft mij gevraagd, zeide liij, of ik de middelen heb om de veiligheid te Parijs te verzekeren, en ik heb I geantwoord, dat ik sinds lang heb voorgesteld om het politie-personeel te versterken. Maar de gemeen teraad, in plaats van mij nog 1200 agenten toe te i staan, gelijk ik gevraagd heb. hoeft mij slechts 300 willen geven. i Degemeeuteraad' heeft eene premie van 20.00(^fr. gesteld op het vatten van anarchisten, die dynamiet- borainen leggen. l Deze soort van misdaden heeft do eigenaardigheid, van in het bijzonder op do zenuwen der Parijzeuaars werken, en als een van de dynainiethelden mocht i gepakt worden, loopt bij hard gevaar er niet gemakke- I lijk af te komen. I De welgestelde Parijscho burgerklasso is niet malsch van aard als het er op aan komt, haar have en goed te verdedigen. Het ontbreekt niet aan anders kalme en verstandige lieden, die luide de meest buitenge wone maatregelen verdedigen, om de samenleving te vrijwaren voor deze nieuwe plaag. Het is alsof men voortdurend gestoken wordt door eenig lastig onge- dierte, dat men nooit vangon kan. Van daar het klim mende ongedulde bij de openbaru meening. i Do heer Ferry heeft dan ook uit het hart der verontruste burgers gesproken, toen hij iu de Fran- sche Kamer eeu voorstel indiende om hun, die door de dynamietaanslagen schade hebben geleden, ver goeding te geven. Misschien vreezen de afgevaardigden echter, dat dit een gevaarlijk praecedent zou zijn ten minste zij hebben de urgentie van Ferry's voorstel met 252 I stemmen tegen 244 afgestemd. Het belangrijk cijfer der minderheid bewijst echter, dat men iu do Fran- sche Kamer de motieven, die Ferry tot het voorsjel i leidden, billijkt. Het voorstel der regeering om een wijziging te brengen in het strafwetboek, zoodat men de daders der dynamietaanslagen iu 't vervolg met den dood zal kunnen straffeD, werd daarentegen wel van drin- j genden aard verklaard. Men hoopt dat dit voorstel reeds afschrikwekkend zal werken. Nog heter ware het zeker als de politie de daders in handen kreeg, want zoolang dozen vrij roDdlcopen. is men voor herhalingen bevreesd. Dat die vrees inderdaad groot is, bewijst het bericht dat 30 pCt. der vreemdelingen reeds hun plan hebben te kennen gegeven zoo spoedig mogelijk Parijs te verlaten. En als er 30 pCt. gaan, volgen er meer, want er is niets dat zoo besmettelijk is «als angst. Noordsche bladen melden nis zeker, dat Koizer Wilhelm voornemens is den 9n Julia, s., den geboor tedag der Koningin van Zweden, met het yacht Ho- beuzollern in de haven van Bodoe binnen te komen en terstond daarna naar het walvischvaardersstation Skaaroe te vertrekken, waar de Keizer den 12n Juli, in den gunstigen tijd van de vangst, zal aankomen en zich inschepen zal aan boord van een stoomschip ter walvischvangst. gsaa ,i 111 Openbare terechtzitting gehouden door het Kanton gerecht te Gouda op 30 Maart 1892 veroordeeld wegens Als vader zyn zoon als leerling zenden in een school zonder dat uit eene geneeskundige verklaring blijkt dat die zoou met goed gevolg voor de koepokken ingeeut of de kinderpokken heeft gehad. J. van der H to Nieuwerkerk a/d IJssel tot 3 of 2 dagen hechtenis. Straatschenderij gepleegd voor een persoon beneden den leeftijd van 16 jaren met oordeel des onder- scheids. P. M. de R. te Gouda tot 0.50 of 1 dag hech tenis. Rijden m<*t een kar bespannen met honden.niet voor zien van muilkorf.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2