Schoenen- en Laarzenmagazijn Ü0EU HAAR MAAT. Dienstbode SALMIAK-PASTILLES Heerenen Dames Schoenwerk Jongens- en Meisjes SCH00LLAARZE1T. Winkelopstand, Burgerplicht. ADVERTENTIËN J. F. Herman Zn-, Vertegenwn Korte Groenendaal I. No. 6, B. VAN TONGEKLOO. Druiven-Borst-Honig TE KOOP EEN HEEREN-ELEEDINGMAGAZIJN Kleedingstukken PANTALONS G. PUIJK, Turfmarkt, van Kraepelien Holm, heeft de eer aan zijn geacht publiek kennis te geven dat hij zijn Voorjaars Commisiën heeft ontvangen en levens voorzien is van het fijnste al|mede ook een mooie sorteering Voor solied werk wordt ingestaan. Lage prijzen, zie Uitstalling. Zelfs voor den meest wantrouwenden overtuigend lijks aanzoek gedaan met het voorstel in Brussol te gaan wonen en daar een slagerszaak op te zetten. Zy wilde echter daarvan niets weten, terwijl haar familie haar dit ook ten zeerste ontraadde. Hy schijnt toen het voornemen te hebben opgevat op een andere wyze in het bezit van haar geld te komen en vandaar de afgryselyke daad 1 Daar de overledene hem niot gezegd had er een groote hypotheek op het huis stond moest hjj verwach ten er vtel grootere som te zullen vinden. Zooals gemeld is vond hij slechts een 80. Thans verneemt de JV*. Ho it. Ct. dat de kapitein Bakker appel heeft aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank to Botter lam waarbij hy tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. H. H. M. M. de Koninginnen zullen vermoedelijk einde Juni of aanvang Juli haar bezoek brengen aan de provinciën Friesland en Groningen. In verband met andere planueu is nog niets kunnen worden vastgesteld. Voorloopig bestaat evenwel het voorne men, dat Hare Majesteiten in de hoofdsteden, dezor beide provinciën vier dagen verblijven. Van de regeling der reis zal het afhangen, welke provincie het eerst zal worden bezocht. Omtrent den Amsterdamschen moord deelt het Vliegend Blad het volgende mede: Eene ons bekende juffrouw werd den avoud van den moord, in do nabyheid van de plek waar het misdrijf was gepleegd, aangesproken door een man, die met het oog op den brand in de Huidenstraat het is beter vermoord te worden, dan te verbranden. Genoemde juffrouw vernam van bewoners van de Keizersgracht, omtrek Huidenstraat eveu daarna het volgendeDe bewuste man had reeds aan versohil- lende huizen pogingen gedaan om binnengelaten te worden. Zoo was hij tweemaal geweest aan de school van den heer Kloppers, de eerstal maal met een hoed en later met een pet op het hoofd. E«n en ander in verband brengende, zou het niet onmogelijk zijn dat de bewuste persoon ook was ge komen aan het buis van den heer Viotta, alwaar hij, zijn kans schoon ziende, de misdaad heeft gepleegd.' Ook bestaat de mogelijkheid dat de schrijfster vaii den brief gezocht moet worden in een der huizen waar de onbekende zich aanmeldde. De juffrouw, die ons dit verhaal mededeelde, ver klaarde dat zij dsu man, die haar aanspraak, onder duizenden zou herkennen. Staten-Qeneraal. Eebstb Kamib. Zitting van Vrijdag 1 April 1S92. Behalve de wetsontwerpen tot verlenging der schor- «ing van het uitvoerrecht op suiker en tot goedkeu ring der verklaring, met Oostenrijk-Hongarije ge wisseld over do uitzetting van vreemde vrouwen, heeft de Eerste Kamer haar agenda afgehandeld in twee uren tijds. Eerst de Congo acte, daarna de grensregeling op Borneo, zonder verzet. De Oranje Nassau-orde lokte een protest uit van den heer Bengers, die met 5 anderen tegenstemde. De bedoeling van het protest was blijkbaar nog min der tegen 't ontwerp zelf gericht den tegen de wyze bonden zien, en die zulk een schat van deugden in zich moest vereenigen, dat men maar niet de eerste de boste kon nemen't was beter te zoeken, af te wachten. Maar, onder dat afwachten, was de dood Gaston komen overvallen, en het testament, aan Sixte in hoofdzaak bekend, werd niet teruggevonden; van ze kere vooruitzichten op rijkdom, die hem recht gaven op alle verwachtingen voor de toekomst, was hij vervallen tot armoede. Hoe herig die val ook was, hij was er niet door verpletterd. Wel had hij een oogenblik van verzet gehad, gevolgd door gemor en bittere beschuldigingen. Wat had hij misdaan om zulk een hard lot te ver dienen Maar hy was niet iemand om zich te krommen ouder de hand, die hem sloeg, en in wan hoop weg te teren. Hij kou niet anders zijn dan een eenvoudig sol daat; goed, 'twas al wel, dat hij 'twas. Dadelijk zegde hy de mooie vertrekken op, die de toelage van mynheer De Saint-Cristeau hem in staat hadden gesteld te bewonen, huurde een goed- koope kamer, eenvoudig gemeubeld met hetgeen zijn eigendom was, en regelde zyu uitgaven naar zijn tractemeut als kapitein. Dat alles had hij gedaan, waardig, zonder klacht en zonder valsche schaamte, niet zonder apijthij zon voortaan het leven lijden van den armen officier, minder treurig echter dan de meeaten under zijn J> van bestryding in de andere Kamer, die dit hooge Staatslichaam niet wilde navolgen. De Minister Seyffardt zag zyn noodwet mot al gemeens stemmen aangenomen. Maar de redevoe ringen der hoeren Van Boyen en Van Lijnden, die natuurlijk niet van geheel hetzelfde standpunt uit- gingen, ademden nu juist niot een onbeperkt vor- trouwen in dezen Minister. Dr. J. Bitseraa Bos beantwoordt in het Nederlandtch Landbouw Weekblad de vraag: Bestaar er beter raid- dol tegen de mot dan kamfer of tabak P mot het volgende De reuk van kamfor en tabak is den motton on aangenaam daarom kunnen zjj wél iets er toe bjjdra- gen, om de dieren te verhinderen zich in de al dus beschermde kleeren enz. te vestigeu maar zitten ze er eenmaal in, dan helpen deze en vele andere sterk ruikende stoffen niets, want ze dooden de mot niet. Zooals bekend zal zyn, is de mot een klein vlindertje dat in het voorjaar of in de oerste helf van den zomer vliegt, en dan tracht wellen kleeren, bont enz. op te zoeken om daarin eitjes te leggen, uit welke later rupsjes ontstaan, die de wol, de pelshareu enz. opvreten en dus de kleeren bederven. In kleedingstukken, die dikwijls in beweging worden gebracht, legt het motvindertje geone eierendus niet in kleeren enz. zoolang ze in 't koude jaargetyde worden gedrugen. Bergt men nu iu 't voorjaar zijne wo|len kleeren, pelsen enz. weg, dan ia het beste, wat men kau doenvolledige mechanische afsluiting waardoor men het den motvlinderr volkomen onmo gelijk maakt by de wollen stoffen te komen, om eieren te legge. Wollen onderkleeren, pelswerk enz. berge men, zoodra de tijd gekomen is dat zij niet meer worden gebruikt, in goed gesloten linnen zakken, m kisten of doozen weg. Maar men zorge, dat er geen enkele opening in aanwezig zij, want een raot- vtinder kau door 't kleinste gaatje kruipen. Wil men nog tabak of kamfer, beter echter naphtaline, bij de weg te bergen kleeren in de linner zakken, kisten enz. doen, des te beter voor 't geval, dat de afsluiting nog niet volkomen mocht zyn. Ook de reuk van juchtleer schijnt den motton niet te beval en. Daar de moteieren geheel los op de kleeren liggen, kunnen zij door uitkloppeu of borstelen ver wijderd wordèn. Heeft men dus in 't voorjaar ver zuimd, tydig de kleeren weg te bergen, dan kloppe men ze duchtig uit. Gedurig uitkloppen, borstelen eu luchten is Ook wenscholijk om de mot, die eenmaal in de kleeren zit, er uit te dry venhoo vaker meu het herhaalt, hou betertoch is het lang niet altijd een afdoend middel om de mot kwijt te rakeu. Men verzekert, dat tot lyn poeder gestampt yzervitrool de motrupsies, die in de kleuren zitten, verdrijft of het zoo is weet ik niet. Xuseotenpoeder, zoo tioodig met een blaasbalg over de door motten be woonde kleeren enz. verspreid, moet ook een zeer goed raiddei zyn, waarbij men echter zorge, dat men geen oud insectenpoeder krijge, dat zijne werkzaam heid grootendeels heeft verloren. Zoo mogelijk, koope men de gedroogde hloemhoofdjes, waaruit het insectenpoeder bereid wordt, en make dit zelf, door dc bloemhoofdjes fijn te stampen. Toch os hotnoo- dig, gedurig de behandeling met insectenpoeder te herhalen. De voorbehoedmiddelen tegen mot zijn dus vrij eenvoudig; de verdelginsmiddelen echter zeer onzeker in hune werking. kameradenwaDt hy had geon schulden en was stellig voornemens, die dooit te maken. En plotseling, met een enkel woord, heropende nu de notaris voor hem de poorten tot dit geluk kige leven dat mooie meisje, dat bij zich had moe ten gewennen te beschouwen als de vrouw van een ander, kon de zyne worden. Waarlijk, ja wuarlyk 1 En vroolijk liep bij de kamer op en neer, naar- van de vloer kraakte onder zyu zegevierende stappen. Nadenken Hoe Neen, niet aan zijn overpein zingen bad de notaris hem overgelaten, niaér aan zijn vreugde. Z odra de eerste ontroering evenwel begon te be daren, kwam de gedachte aan D'Avignac hem voor den geest, zoo niet als iets verontrustends, don toch als tamelijk hinderlijk. Mare D'Avignao een onbekende geweest of iemand, die hem onverschillig was, dan zou hy zich niet met hem hebben bezig gehoudenhy zou niets meer zijn geweest dan een afgewezen aanbidder, zooals er reeds zo veel zyn in de wereld, en over wie nen zich niet vermoeit. Maar met D'Avignac was dat iels anderszy waren kennissen, vrienden; hij was zyn vertrouwde geweest, en deze titel schiep hem een eigenuardigen toestand, die open en eerlijk moest worden, zoadat er voor later geen vrees overbleef voor verkeerde uitleggingen of beschuldigingen. Daarom was het noodig, dat er een verklaring „Wat de boer niet kent, eet hij niet'! is eene spreekwyze, die m de stad meer gebruikelijk is dan op het landhet bewyst, dat men den boer meer overleg toeschryft dan den stedeling, die zich min der den tyd gunt, om al het gerei te onderzoeken, dat men hem voor don neus zet. Men mag du! veilig aannemen dat hetgeen de boer eet of drinkt ook goed is Van deze onderstelling gingen ook ai de Beiorache stadbewoners uit, tot wie het nieuws doordrongen, dat de boeren in Wörishofen 'Beieren! de booneu-koffle hadden afgezworen en daaivoor be- reide Malz-kafte in gebruik genomen hadden. Aan- vankelyk was men wantrouwig, want men weet in de stad zeer goed, dat menig boerendorp onder de pantoffel van zyn pastoor staat. Toen men echter den naam va» den geestelijke vernam, verdween Ba.m^"^MPpW,ë '6t "ieran"'1 mind°r d» Pastoor KNEIPP, de beroemde Homopaath, die alle zenuwlijders, jicht- en rheumatiekljjders enz. door zyn koudwaterkuren weder geneest. Het vertrouwen in dezen weldoener der mtnsch- hoid is ;Zoo groot dat tegenwoordig in Duitschland en Oostenrijk zelfs de soldaten de Malz-koffie van astor Kneipp» als morgendrank gebruiken, want zy bevat 55®/0 voedende stoffen, zooals moutsuiker dextrine en eiwit, terwyl smaak en geur dozeltdé zyn als van booneu-koffie. Daarom nomen de troepen haar ook op hun lange marschen in hun veldflesschen mede en is zy evenzeer voor de sportliefhebbers onontbeerlyk goworden. Zoo is zij ook voor den landbouwer, dra onder do heete stralen der zomerzon op veld of akker zwaren arbeid verrichten moet, eei* ware verkwikking gebleken, die niot slechts opwekt maar ook verstrekt, en uit dien hoofde verkiezen boven de gewone koffie en haar ongezonde en dik* werf onsmakelijke surrogateh, want deze voedeaniet terwijl de ikoffie zelve een plantaardig gif bevat, welks opwekkende kracht oen hoogst nadeoligea invloed heeft op het zenuwstelsel. Lijders aan hart en maag, zoomede zenuwlijden, voor wie de boonen-koffie vooral zeer verderfelijk is, kan daarentegen het gebruik van Malz-koffie zeer worden aanbevolen. Als men voorts nog bedenkt, dat het halve kilo dezer „Kneip's Mali-koffi" slechts 27' cent kost, dan begrijpt men, dat deze uitmun* tendo volksdrank, op de vocdingstentoonstelling te Leipzig met de gouden medaille bekroond, der spaarzame Hollandsche huisvrouw bijzonder welkom zal zijn. De Weerbaarheids-Vereen iging „Burgerplicht" viert 10 Mei a. st., zooals wij reeds vroeger mede deelden, haar 25-jarig bestaan. Met het oog daarop moge een korte schets van hare geschiedenis hier een plaats vinden. Het was in de eerste dagen van Mei 1867, dat er eene circulaire werd rondgezonden, onderteekend door de hh. P. F. Coumans, mr. J. H. van Gen nep, L. de Groot jr., W. Kromhout jr„ G. H. G. de Lange, K. Mars, H. P. Muller, G. A. Oudijk jr., J. F. C. Prince, C. J. C. Prince, H. J. Steenbergen, G. J. Steens Zjjnen, G. F. van de Velde, T. P. Viruly, D. W. Westerbaan en F. C. van Zeijlen, waarbij de medewerking der Goudsche ingezetenel werd ingeroepen tot het oprichten eener Goudsche Weerbaarheids-Vereenigiog. In verscheidene gs- meenten van ons land kwamen in die dagen derge- tusschen hen plaats vond, waardoor duidelyk werd uitgemaakt, dat hij niet als mededinger optrad; als hij aanspraak maakte op de hand van Anie, dan was dit omdat zij vrij wasindien hij, na zich eerst achteraf te hebben gehouden, nu de eerste plaats by haar innam, dan was dat, omdat die ledig was. Hy kende D'Avignao te goed om zich voor te stellen, dat deze mededeeling met een kalm gelaat zou worden aangohoord; maar tevens meende bg hem genoegzaam te kennen, om aan te nemon, dat zij geon scheiding of oneenigheid tusschen hen zon uitlokken bij zou ontevreden zijn, gegriefd, gekreukt in zyn eigenliefde, meer niet; later zou DtAvignae de eerste zijn om te erkennen, dat deze stap heat eerlijk was, en dat hij niets beter kon doen, dat zich in de zaak te schikken. Dadelyk schreef Sixte den baron een briefje om hem te waarschuwen, dat hij twee dagen later te Seignos zou komen, ten einde een onderhoud met hem te Tbebben, over een belangrijk onderwerp, met verzoek, ingeval do voorgestelde dag niet schikte, dit met eon enkel woord te laten weten en een an* deren top te geven. Daar er geen antwoord kwam, vertrok Sixte op den bepaalden tijd naar Seignos, eenigszius verwon derd, dat D'Avignac hem niet bad laten weten, dat hij hem wachtte, echter zonder er aan te twijfelen, dat hij hem thuis zou vinden. {Wordt tervolqd.) lijke vereenigingen tot stand en algemeen ontstond de wen8üh om, als Ofis volk eenmaal geroepen werd zijn onafhankelijkheid te verdedigen, niet alleen de wil om dut to doen daar zou zijn, maar ook de macht, ra. a. w. dut men genoeg ervaren zou zijn in de behandeling van het geweer en het schieten om met kans op succes den vijand te gemoet te gaan. Deze oproeping vond weerklank bij de burgerij en op Vrijdag 10 Mei werd op een vergadering in de Sociëteit //Ous Genoegen" besloten genoemde verecuiging op te richten. Er word een Bestuur bonoemd, bevelhebbers gekozen, een reglement vast gesteld, en met ijver werd de zaak ter hand geno men. In een volgeudo vergadering werd besloten het eorelinmaatsohop den Burgemeester dezer ge meente, Mr. A. A, van Bergen IJzeodoorn, aan te bieden, die dit welwillend aanvaardde. Weldra werden do Schiet-oofeningen begonnen en reeds in Augustus van dat jaar de oerste wedstrijd gehouden. Groot was de belangstellingdie de jeugdige vereeniging ten deel viel. Geregeld wer den de oefeningen gehouden, die zich kenmerkten door ijver, tucht en streven om zich te bekwamen zoodat het succes niet uitbleef. Aanvankelijk meende men geen uniform te moeten aannemen, maar reeds 14 Febr. '68 werd een uniform vastgesteld. Op 2 Mei 1870 werd de Vereeniging tot een Corps ver heven, waarvan Z. M. Koning Willem III het Be schermheerschap werd aangeboden, dat welwillend werd aangenomen. 8 Juli van dat jaar werden de officieren geïnstalleerd en den 20n van die maand de gelegenheid opengesteld om in te schrijven tot deelneming aan een eventueele verdediging van het vaderland. Men herinnert zich wat daartoe aanlei ding gaf. In hot jaar 1870 brak de oorlog uit tusschen Frankrijk en Duitschland eu er bestond eenige vrees dat ook Nederland daarin zou worden betrokken. Nauwelijks was dat gebleken of alom in ons land ontstond er groote geestdrift om de wa penen op te vatten ter verdediging van onzen gelief den bodem. Ook in Gouda bleef men uietachter! Nog herinneren wij ons met welk vuur de jongelie- liugen van die dagen spraken van een eventueele krijgstocht, hun oog straalde van moed, hun hart klopte bij de gedachte den vijand te kur.nen toouen dat de dapperheid hunner voorvaderen ook hun deel was en reeds zag men zich in den geest, beladen met lauweren, huiswaarts keereu l lutusschen ge lukkig genoeg zijn die jeugdige helden niet in de gelegenheid gesteld hun moed te toonen. Ne derland is toeschouwer gebleven in den strijd en de edele jongelingen konden rustig aan hun werk blij ven op kantoor of werkplaats. ^De vrede werd niet gestoord. Geregeld bleef men zich echter oefenen en kwam eenmaal de nood aan deu man, opnieuw zou meu goreed zijn tot den strijd! Bjj nationale feestdagen was „Burgerplicht" een van de eerste om tot de viéring daarvan meê te werken. Op den SOOen gedenkdag van Nederland's vrijheid op 1 April 1872 deed zij zich door een commissie vertegenwoordigen bij het toen gevierde feest en dat ter eere van het 600-jarig bestaan van Gouda werd door haar dapper meêgevierd. Nimmer liet zij zich onbetuigd waar het gold op zulke dagen teekenen van levon te geven en toen zij in 1882 15 jaren bestaan had, kon zij met alle zelfvoldoening terugzien op het vervlogen tijdperk en mocht die gebeurtenis feestelijk herdenken. En zoo bleef zij tot op den huidigen dag met eere bestaan, ooder hare leden telt men uiterst bekwame schutters en om te bewijzen dat men buiten de hoofdzaak het schieten, ook andere nuttige zaken ter hand nam, moge dioneu dat o. a. in 1884 een cursus in de verbandleer werd geopend, die met belangstelling werd gevolgd. Burgerplicht telt thans 3 eereleden, de heeren Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, Burgemeester dezer gemeente, J. C. A. Pabst, oud-officier-Instruc- teur en J. M. Noothoven van Goor, oud-Penning- meester, benevens één lid van verdienstede heer W. Kromhout Jr. De heer G. H. G. de Lange is le Luit.-Kom- mandant (wiens officiers-benoeming dagteekent van 4 Mei 1868) terwijl bet bestuur is samengesteld uit de hh. G. H. G. de Lange, A. van Retdt Dortland, H. van Wijngaarden, D. Hoogendjjk, C. C. J. van Mierop, A. C. Cosjjn en C. J. A. Kerkhof. Voorzeker is er alle reden om het 25-jarig be staan der vereeniging met opgewektheid te vieren (bijzonderheden van het programma werden reeds in een vorig nr. door ons medegedeeld) eu als het feest door fraai weder mag begunstigd worden, kunnen eenige vreugdevolle dagen worden voorspeld, waarop tal van bekwame schutters hierhien zullen komen, die in onze stille veste heel wat vertier komen bren gen. Wjj wenschen „Burgerplicht" een voortdurende bloei toe eu hopen dnt haar zilveren jubi'.é in allen opziehtm goed moue slagen 1 Burgerlijke Stand. GEBOREN31 Maart. Grietje, ouders H. van j der End en A. Boutestein. Johannus Matthijs, ouders J. P. Mul en F. R. de Jong. OVERLEDEN 31 Maart. W. Toornvliet, 58 j. j W. van Hagen, huisvr. van A. Ultee, 40 j. 10 m. 1 April. E. F. Klejj, 6 m. ONDERTROUWD T. J. Kuster te Reeuwijk 22 j. en E. C. Janknecht, 28 j. Moordrecht: GEBORENWillem, ouders A. M. Kisman en A. Vente. Annigje, ouders A. Boere en M. Wol vers. Wilhelmina, ouders D. M. Overhand en J. van den Berg. OVERLEDENW. van Tilborg 14 j. J. van Vlaardingen 90 j. Haastrecht GEBOREN Pietor, ouders C. Groen eu L. Sterke. OVERLEDENC. van Eijk 39 j. Vlist OVERLEDEN: L. Nobel 75 j. Voor de vele bewijzen ran deelneming ontvangen bij het afsterven van mijn geliefde Echtgenoot, den Heer ALBERTU8 van WIJK, betuig ik, ook namens mjjn Kinderen eu Be- hnwdkinderen, onzen harteljjken dank. Wed. A. van WIJK—Vtok. Gouda, 2 April 1892. De zaak zal door de weduwe op denzelfden voet worden voortgezet, waarvoor zij zich ten zeerste aanbeveelt. der Leidsehe Stoombierbrouwerjjde Posthoorn.» Prijzen van uit de Kelder West-Ha ven B.jN». 178a (Geopend van 6 tot 12 en van 2>/, tot Vuur.) Extra Stout, en Pale Ale Bass C°. 24 Ct. p. Fl. Extra Stout, Vollenhoven &Oo.« 21 Münchener 16 Beiersch 14'/, Pilsener 14'/s Extra Lager 10 Belegen Gerste 10 Dubbel Gerste "s, 9 Oud Bier k 8'/, Gerste Bier 7 GEVRAAGD een nette met MEI a. s. van goede getnigen voorzien bij M. E. MONASCH, Markt. Een algemeen ale goed erkend mid del bij HOEST en VÉRKOUDHEID zijn de oplossende en verzachtende Apothekers te Zeist. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in flescbjes a 20 cent. Te Gouda o. a. bjj de Heer A. H. TEEPE voorheen C. THIM. Den Heer W. H. Z1CKENHEIMER te Mainz Slot Billigheim, ambt Mosbach (Baden.) UEd. kan ik verklaren, dat er wel geen mid del geschikter mag zjjn, om spoediger en zeker der zoowel bjj kinderen als volwassenen kwaad- aardigen hoest en andere aanhoudende heesch- heid te verdrjjven, dan de nit uwe fabriek ont- vangene Hg heelt de voortreffelijkste diensten bewe zen en bjj voorkomende gevallen op verdere zending reflecteerende teekent met Hoogachting Graaf tot Leinigen-Billigheim. Steeds echter onder garantie te verkrijgen: Te Gonda bjj F. H. A. Wolff. Boskoop bjj J. van Bergen. Haastrecht bjj J. D. den Hertog. Oudewater bjj F. Jonker-Idenburg. Bodegraven bij P. Versboten G. Hjjnekamp Stolwjjk bjj C. G. v. d Berg. Bergambacht bg J. v. d./tDool. Hazerswoude bjj Wed. W. Hendriks. desverkiezende de nog voorradige goederen in Dameshandwerken, Garen, Band enz. Adres Bnreau dezer Courant. van nette eigengemaakte Heeren- en Nette eigengemaakte COSTUUMS in voor raad van af 12 Guld. en eene rnime keuze in de mooiste sorteering nette deugdzame voorhanden van af 2,75. Tailleur.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2