Bultenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand. Zevenhuizen GEBOREN Jan Dirk, ouders P. Verhoef en M. INGEZONDEN. werd ten slotte benoemd N. P. Zuidveld voor den tyd ?an 1 jaar met 14 st. tegen 1 stem op de Zeeuw. Wij herinneren de leden van de Kiesvereeniging Burgerplicht* aan de vergadering van morgenavond half acht in „Ons Genoegen', waarin candidaten voor de Provinciale Staten gesteld zullen worden. Men schijnt in het district over1 twee der liberale candidaten vry eenstemmig, de bh. A. Knyff Hso. en P. v. d. Hoog zijn in alle deelen van het district gesteld, maar Mr. D. N. Brouwer, welke alhier de derde der voorloopige candidaten is, is noch te Oudewater, noch té Woerden gesteld. Het is zaak dat de leden morgenavond in grooten getale opko men om getuigenis hunner sympathie inet deze oandidatuur te geven. De fout van drie jaren ge leden, waardoor Gouda een zijner afgevaardigden verloor, moet goed gemaakt worden en de leden van Burgerplicht-' zyn in staat hiertoe het initiatief te nemen door Mr. Brouwer te proclameeren. In ons artikel over de Weerbaarheids-vereeniging Burgerplicht» verzuimden wy den naam te noemen van oen der meest verdienstelijke leden dier ver eeniging, den heer A. van Reedt Dort land. Reeds in 3 Mei 1869 tot Bestuurslid verkozen vervult hij nog steeds die betrekking en deed in die 23 jaren veel in het belang van Burgerplicht"waarbij hij van 12 Mei 1873 tot 22 Sept. 187» ook als 2e Luit. dienst deed. Bij een schets der geschiedenis van genoemde vereeniging mocht zijn naam niet onvermeld blijven maar verdient daarin veeleer een eervolle plaats. Beroepen naar Wageningen Ds. J. Hoek te Ze venhuizen. Het crimineel gerechtshof te Berlyn was vooreen paar dagen getuige van een zeldzaam tooueel. Een werkman, Rauft geheeten, die wegens majesteitsschen nis terechtstond, braakte met aan waanzin grenzende roekeloosheid de ernstigste beleedigingen uit tegen den Keizer, den Rechter en de Regeering. Hij werd tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij uit de zaal werd weggeleid, wierp hij een reporter op den grond, die hem in den weg kwam, doch hem verder niets misdaen had, en schopte daarop zyn verdediger. Toen de bewaarders hem nu poog den te bedwingen, sloeg hij woest naar alle kanten, tot hij op den grond geraakte. Een der bewaarders beet hy in een vinger tot op het been en hy werd eerst overmeesterd, nadat een ander bewaarder een voet op zyne deel zette en hem byna deed stikken. Met zluk een woestaard had men in het Berlijnsche gerechtshof nog nooit te doen gehad. Eene moedige daad werd Zondag voormiddag ver richt door P. C. Schuit, wissel wachter aan den over weg aan den Diergaardesingel te Rotterdam. Toen de sneltrein uit Den Haag, welke te 11.46 uur aan bet station D. P. alhier aankomt, reeds in het ge- zich was, begaven zich eenige kinderen, komende van den Beugeldykschen weg, op den overweg om naar den Diergaardesiogel over te steken en kropen daartoe ooder de reeds neergelaten afsluitboomen door. Een dier kinderen, een meisje van 10 jaar, genaamd S. Du velaars en wonende aan de Jospphstraat, had reeds byna den overweg gepasseerd, toen zij, op de rails staande waarlangs de trein moest paseeeren, door het geschreeuw van wandelaars op het dreigende gevaar opmerkzaam werd gemaaktdoch door den schrik bevangen en niet we'eude wat te doeu, door dien men van weerzijden stond te schreeuwen, bleef zy op de rails staan. Genoemde wissel wachter snelde toe en greep, met gevaar voor eigen leven, het meisje op het oogenblik dat de locomotief uog slechts enkele meters van baar verwijderd was. De moedige beambte rolde met het kind aan de over- zijde van de rails op den grond, doch geen van beiden bekwam letsel. Levi Vos te Amsterdam, gearresteerd als verdacht de moordenaar te zyn van Anna Verhoeven, is by gebrek aan bewijs vrijgelaten. Gisteren werd uit Heemskerk de hulp ingeroopeu vau de politie te Bevorwjjjk. Een deftig gekleed heer gewapend met eene groote bijl en vergeaeUl vau twee zyuer knechts, had bezit genomen van het oude kasteel Aisemburg, d^t sedert jaren niet bewoond wordt. Hy beweerde Bruggraaf te zyn en trachtte door middel van oude, bijna onleesbare boeken en oorkonden, die hij had medegebracht, te bewijzen dat hy graaf en heer was van verschillende graaf schappen en heerlijkheden, zoodat hij eigenaar was van bijna geheel Nederland. Hij wenschte nu het huis Assemburg te exploiteeren en om U» beginnen de byl aan den wortel van het prachtig geboomte te leggen. Gelukkig werd hy hierin gestoord, doch hem te verwijderen, daarin slsagde men niet gemak kelijk. De man, die krankzinnig schijnt eu van wien men de herkomst nog niet weet, is door de bevoegde autoriteit aanvankelijk in het raadhuis opgesloten, terwyl de zaak inmiddels by de justitie aanhangig is gemaakt. Het feit veroorzaakte niet weinig be weging onder <le bevolking van het anders zoo stille en vreedzame dorpje Heemskerk. Een spaarbank uit winstbejag. Het Sociaat Week- blad bespreekt het jaarverslag van de Spaarbank-ver eeniging te Zutpben. Volgens hare statuten heeft deze vereeniging teu doel„aan de ingezetenen van Zutphen en der omliggende gemeenten de gelegenheid tu geven, bij haar gelden op een veilige wijze rente- gevend te beleggeit," Doch dat dit niet het eenige doel was noch Ook thans, te zamen met het bou wen van woningen het eenige doel is moge blij kou uit hetgeen in de statuten bepaald wordt over de wijze ran verdeeling der gemaakte winst. Allereerst komt 4 pCt. van het gestorte kapitaal ten goede aan de aandeelhouders in het reservefouds. Het over blijvende wordt aldus verdeeld 50 percent van het reserve-fonds, totdat dit een vierde zal bedragen van het maatschappelijk kapitaal; 25 pCt. aan de aaqdeelhoudmk; 15 pCt aan de direc teuren gezhmeulijk 10 pCt.Tan den administrateur. De eigenaars handelen dus met deze spaarbank, zooals gehandeld wordt door de eigenaars eeuer han delszaak of indusrrioele onderneming. In 1891 trokken zy van hun kapitaal 8'/« pCt. rentebovendien is het gestorte reservefonds in den loop' der jaren reeds verdubbeld, en wanneer het stat- naire maximum zal zyn bereikt, zal het dividend nog verhoogd wordeu met de helft der overwinst. De rente voor de inbrengers daarentegen bedraagd slechts 28/4 pCt. en boven de 500 2'/, pCt. Vroeger was dit 8 percent. doen de vermin dering met een kwart- eu een halfpercentje vermeerderde de zuivere winst voor de aandeelhou ders ongeveer met 2000. Onder die aandeelhouders vindt men persouen van burgerlyken en adellijken bloede, behoorend tot de meest geziene ingezetenen. „Is er voor hen„, vraagt het S W„eene andere vergoelijking te bedenken, dan dat zy eigenlyk nooit hebben nagedacht over, nooij zich rekenschap gegeven van hetgeen zij deden. De heer G. Massink deed dat wèlals aandeel houder heeft hy eenige voorstellen ingediend, om aan den bestaande» toestand een eind te makeu, door 1. terwyl hot reserve-fonds, ten waarborg voor de inbrengers, in genoegzame mate steeg, de aandee- len geleidelijk af te lossen, en inmiddels de aandeel houders niet meer te doen outvangen dan 3 pet. rente 2 de inleggelden vruchtbaarder te doen wor den voor de deelnemers. Dat die voorspellen verworpen werden, bohoeft niemand te verwonderen. Doch dat niemand den heer Massink byviel in de zaak der rente-reductie en van de aflossing der aandeelen, moet wel bevreem- diug wekken. „Laat het ons ronduit zeggen' besluit het blad „hadden de aanwezige bestuurders en aandeelhouders overwegen, dat het hier niet, een fabriekszaak of een handelsonderneming gold, maar een spaarbank de met moeite ter zijde gelegde penningen van min der bevoorrechten le dien ure het hart op de rechte plaats gehad, zij zouden eenparig het den voorsteller hebben toegestemd, dat divident-trekxerij moest ophouden. „Intusachen heeft de heer Massink een goed werk verricht door zijn initiatief en door de openbaarma king van wat hem wedervaren is. Thans verliest, hetgeen wij hierboven aanvoeden als mogelijke ver- goedelijking voor de aandeelhouders, zijn kracht. Thans zijn zij nadrukkelijk herinnerd san de betee- kenis van hun doen. Voortaan zal de verantwoorde lijkheid ervoor ten volle op hen rusten, wanneer zij zich niet haasten den fiuancieelen grondslag der hun toebehoorende spaarbank te wijzigen: en hot karak ter van winsthejag daaraan te ontnemen. Wy voe gen er by, dat wij, in hun sohoenen staande, de geldbedragen, die wy boven een matige rente in het verleden uit het zaakje getrokken hadden, niet gaarne in onzen zak zouden houden. „In allen gevalle, zooals het nu is wij hebben er sleohts één woord voordat men er zich over behoort te schamen." Ds. Nonhebei, van Ee (Fr.) vroeger een aanhanger van dr. Kuyperis nu iu 't openbaar opgetreden, om tegen dr. Kuyper te getuigen. Hij hield te Veenkloo8ter eene rede, die door een talrijk pubtiek werd aangehoord, om te betoogen, dat het hoogtijd wordt, tegen ,de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje', die geheel en al staat onder de leiding van dr. Kuyper, op te treden. Volgens ds. N. heeft dr. Kuyper de ehristelyk-historische richting geheel verlaten, daar hy hier de anti-revo lutionairen en r.-katholieken, elder* radicalen laat stemmen, terwijl hy zich meermalen heeft ingelaten met ruilhandel in 'stémmen. Spreker was vroeger zelf lid geweest van „Nederland en Oranje», maar had niet alleen voor tyn lidmaatschap bedankt, doch het vaste voornemen opgevat, om, zooveel hy kon, tegen „Nederland en Oranje' op te treden. Hy Wil je ons dan plunderen vroeg zy. Waarom niet? Ter wille van een man die niets heeft. Juist omdat hy niets heeft, moeten wij hem vergoeden, wat hem ontbreekt. Dat is dolzinnigheid. Wij geven het aan ons kind. Neen, niet aan ons kind, maar aan onzen schoonzoon» en het lijkt wel of ge aan hem meer denkt dan aan haar. Wat heeft hij toch voor je gedaan Wat zie je in hem Ik begrijp er niets van. Barinc's voornemen was geweest, van zyn fortuin twee gelijke deelen te maken: de eene helft voor Sixte, de andere voor hem zelf, wat, volgens zijn geweten, slechts rechtvaardig was maar de weerstand zyner vrouw dwong hem, zijn schijnbare edelmoe digheid te matigen. Laat ons een behoorlijk contract opmaken, sprak mevrouw Barinc, en later, als wij gezien heb ben, wat het voor een schoonzoon is, dien ge mij opdringt, zullen wy hem geven wat hy verdient. Waarom zouden wij hem ons fortuin in hadden ge- Van verscheidene officieren zijn zeer verkwistend ik zie er het belang niet van in, om hem in de gelegenheid te stellen zich te ruïneeren, als hem dat in den zin mocht komen geven, al wat je wilt en wat hem noodig of aangenaam zal zynmaar als verplichting niet meer dan noodig is. Daar het er dan ook werkelijk weioig toe deed, op welkJ^vijll^ie voorgenomen Vergoeding plnats vond, drong hij er niet verder op aan. Sixte zou zijn deel van het fortuin krijgen, dat was het voor naamste. Wel kwam het niet in hem op, Sixte te verden- keu, dat hij zich ooit zou willen ruïoeeren, «aar de woorden zijner vrouw waren toch te voorzichtig en te verstandig om in den wind te worden geslagen. Een andere zaak, die niet miuder reden tot be sprekingen gaf, 'was de huwelijksplechtigheid zelve. Met bet oog op het nog Zoo kortelings plaats gehad hebbende overlijden van zijn broeder, wilde Barinc geuq uiterlijk vertoon: een eenvoudige ker kelijke inzegening, gevolgd dooi* een dejeuner voor de familie en de getuigen, scheen hem voldoende. Maar volgens mevrouw mocht dat zoo niet afloo- pen; was haar dochter met den baron getrouwd, dan zou deze eenvoud een bewijs van goeden smaak zijn geweest, maar met kapitein Sixte, met mynheer Valentiu Sixte, zou het den schijn hebben, aleof men niet met hem voor den dag durfile komen, en„ dat wilde zij niet. Integendeel, men moest de gelegenheid waarnemen om de kwade tongen het zwygen op te leggen en Sixte juist door dit huwelyk in staat te stellen, zich een positie in den omtrek te verschaffen. De zes maanden van den rouw waren verloopen, en men kon das het kasteel voor gasten openstellen. Twintig jaar geleden zou zij die gasten hebben ontvangen met een dejeuner eu een bal ^cbampêtre maar daar do mode voor die burgerlijke vermaken voorby was, wilde zy hun een lunch aanbieden, die men zou voordienen, terwijl (ie genoodigden waren gezeten aan kleine tafeltjes on Ier de groote tent ia dew tuindat gaf gelegenheid om nog een groot aantal kennissen en bloedverwanten vs% de familie Saint-Cristeau te vragen, en ook de militaire wereld van Bayonne, de kameraden van Sixte. Meer dan zes weken waren noodig voor de toe bereidselen het uitzet, de toiletten uit Parijs, die een eerste costuumuaaister te Ourteau kwam passen, het in gereedheid brengen van een kamer op het kasteel voor het jonge paar, en de inrichting van he buit te Bayonne. Deze toebereidselen vormden een nieuw onderwerp van bespreking tusschen man en vrouw, want,^ge trouw aan zijn voornemen van vergoeding, wenschte Barinc zyn eigen kamer, namelijk die van Gaston, aan Sixte en Anie af te staanmaar mevrouw Ba rinc wilde bier niets van hooren. Tellen wj hier dan ,niet fneer mee vroeg zij verontwaardigd. Op onsen leeftijd Ditmaal schaarde de dochter zich niet aan de zyde van den vader, en hij moest d^is %an haar verlan gen toegeven. m Wordt vervolgd.} noemde dr. Kuyper een eminent mensch en stond tegenover hem als een1 gewoon lid der kerk tot een geleerden dominé. Volgens spreker komt alles voor en ua in de macht van Rome. Dr. Kuyper zegt wel„Wij hebben ons met Rome vereenigd, om subsidie voor onze schoUn te bekomen," maar dit is eene. groote fout. Het program van dr. Kuyper is een verkeerd adres. Het behoort niet thuis by de kiezers, maar by de anti-revolntionaire Kamerclub. Als predikant der Nederl. herv. kerk, wenscht spreker ook mannen in de Tweede Kamer, die de kerk lief hebben, tenminste haar niet vijandig zijn. Om dat doel te bereiken, moeten er christ. hist, kiesvereonigingen opgericht worden. Ze moeten bestaan uit kiezers, die het chr. hist, beginsel ook iu Staatszaken huldigen on die leden zyn der Nederl. herv. kerk, althans haar niet vijandig onder het woord christelijk verstaat hij 't geen overeenkomstig is met Gods woord. Onde het woord historisch al de maatschappelijke, zedelijke en godsdienstige toestanden op staatkundig gebied, die tot in het hoogste bestuur met den christeiijken zuurdesem moeten doordrongen worden. Krachtens dit beginsel staan de leden dezer vereeniging tegen over alle revolutionaire handelingen, in welken vorm die opk gehuld zijn. Zij verbinden zich, in de ver schillende genoemde besturen volgens eerste - stem ming geen personen te kiezen; dan wauneer zij hunne instemming met dit beginsel betoond hebben. Dr. Dam, chr. ger. pred. Kollumerzwaag, trad met den spreker in debat, outkende dat dr. Kuyper van de chr. hist, richting was afgewekende redenen, daarvoor door ds. Nonhebei aangevoerd, waren ou- beduidend. Immers, Rome scheidt zich zelf al van de anti-revolutionairen. Spr. ziet niet in, dat het noodig is, eene chr. hist, kiesvereeniging op te rich ten, daar zulks niet dan tweedracht onder de anti revolutionairen zal veroorzaken. De Staat is geen kerk. In staatsbeginsel kannen we één zyn. Bei den kunnen we er bijv. vóór zyn, dat een man maar ééne vrouw mag hebben, beiden kunnen we voor 't particulier grondbezit zijn. In zijue repliek zeide ds. Nonhebei o. a. nogwaar men zich vereenigen kan, moet het ookdr. Kuyper heeft nog nooit uit gesproken, dat ik de samenwerking met Rome be twist radicalen heeft hy in de Kamer geholpen het eenige, wat dr. K. nog vasthoudt isEen God aanbidden dr. K. scheidt de kerk zoodanig van den Staat, dat deze ongodsdienstig wordt, enz. enz. Nadat ds. Dam nogmaals „Nederland en Oranje' had verdedigd tegen de aanvallen van ds. Non hebei, en een neutralen Staat tegenover iedere burger of elke party gewenseht had, werd de vergkdering, die met psalmgezang en gebed was begonnen en ge ëindigd, door den president gesloten. Er werd dadelijk geen chr.-hist. kiesvereeniging opgericht, omdat men zich meer op de hoogte wenschte te stellen aangaande het reglement, dat ds. Nonbebel hier on daar ronddeelde. De Kleine Presse schrijft; De heer Heinrich Lat- temann, de koene luchtsohipper en neerdaler, heeft zyn wintervacantie gebruikt voor de uitvoering van twee reeds lang door hem bedachte vindingen, die voor de luchtscheepvaart van bijzonder gewicht be loven te worden. De eerste is een nieuw soort val scherm, dat half zoo groot als het tegenwoordige, als een mantel kan worden opgerold. Bij het neer daler/ ontvouwt het scherm zich in een oogwenk en eveu spoedig gaat het uitstaan. Voor de lucht reizigers is dit scherm van groote beteekenis, daar men wegens het geringe gewicht verscheidene kan raedenemen en zoo in geval van nood voor meer dere personen gereed houden kan. Hier komt nog bij, dat het scherm by alle weer, zonder gevaar, dat het in het netwerk van den ballon verward raakt, kan worden gebruikt Door de snelheid waar mede het scherm' uit gaat staan, is het thans den luchtreiziger mogelijk, op de plaats, waar hij op steeg, of ten minste in de onmiddellijke nabyheid hiervan, neder te dalenwant men kan ^lu vau een geringere hoogte, voordat de ballon een eind is af gedreven, neerdalen. De tweede uitvinding is een reuzen-valscherm-ballon, een ballon van ongeveer 1200 MA inhoud, die in een valscherm verandert. De ballon heeft den vorm varf* een kogel het onderste deel slaat op een gegeven oogenblik, door den luchtschipper te bepalen, door eigen druk naar binnen, zoodat de ballon den vorm van een reusach tig valscherm van meer dan 40 fff. omtrek verkrijgt. De stof waaruit de ballon is vervaardigd, is voor zichtig met asbest en andere vuurvaste stoffen ge prepareerd. Voor de vulling wordt verwarmde lucht gebruikt; óm deze te verkrygen, heeft de heer Lat- temann een bijzonder verwarmingstoestel vervaardigd. De eerste opstijgingen met dezen nieuwen ballon zullen te Berlijn plaats vinden. In Augustus gaat da heer Lattemann waarschijnlijk naar Chicago. IM—->| Voor de Franschen zijn Toukin, Dahomey en Mada gascar op het oogenblik zwakke punten. Volgens een telegram uit Tonkin, wordeu de ver sterkte positiën der opstandelingen na een levendigeu strijd ingenomen. Twintig Franschen, eu daaronder drie officieren, sneuvelden. De afgevaardigdenBouge zal echter eene interpel latie hierover aanvragen. Hij gelooft, dat de toestand in Tonkin van dien aard is, dat een groot verschil bestaat tusschen de optimistische telegrammen van den gouverneur-generaal en den werkelijken staat van zaken. Een voorgaande dépêche vau Porto Novo (Slaven kust) sprak van een legermacht van uegenhonderd Dahomeyaiien, die zich met vijandelijke bedoelingen tegen de Franschen te Kezenow ophield. I)e Fran8cho luitenant-gouvorueur had bij den koning van Dahomey hiertegen geprotesteerd. Nu meldt ee» telegram, dat er weder tweeduizend andere Dahotueyanen 29 Maart de Quetoro's zijn overgetrok ken en nu op den linkeroever van de Quétné ter hoogte van Oboa gelegerd zijn. De koning van Dahomey is echter met zijn geheele strijdmacht op de been. Hij is gelegerd links vau Aladi. v De luitenant-gouverneur ontving een schrijven vau dc oVerheid te Widdah. Het luidt „De koning van Dahomey voert oorlog, omdat het land hein behoort, evenals Forto Novo en alles wat zich aan zee bevindt. Over alles wat op aarde be staat, heeft de koning van Dahomey te beschikken." Het is dus daar voor tfe Franschen ook nog niet alles rozegeur en maneschijn. Dahomey baart Frankrijk niet minder moeite dan Atjoh ons. In de Kamer werd de Minister Ribot geïnterpel leerd door deu heer De Mahy ten opzichte vau Ma dagascar. Deze vroeg geruststelling der openbare meening ten aanzien van de achterstelling van Fran schen bij vreemde]iugen. Gok ten opzichte van ver leende consessiën had zulk* plaatsraeu stond den Engelschen conoessiën toe, welke aan Franscheü ge weigerd werdenmen beweerde zelfs, dat de Re geering der Hova's met de Amerikaanscbe Regeering een overeenkomst had geslopen betreffende een deel neming aan de tentoonstelling te Chicago. De Minis ter van Buitenlandsche Zaken erkende de moeilijk heden aan de toepassing van het tructruat verbonden, maar de vrees van deu heer De Mahy was overdre ven. De toestand was rufjtignieuwe conceseiën waren niet verleend. Ten aanzien vau de tentoon stelling te Chicago wachtte dó Regeering nadere be richten af en zy zou voor de handhaving der rechten van Frankrijk zorgen. De Regeering zou zich niet verzetten tegen een grondig, door de Kamer in te •tellen onderzoek betreffende den toestand van het protectoraat. Van de nieuwe commissie der Kamer tot onder zoek der begrooting hebben slechts 14 leden deel uitgemaakt van de vorige commissie. Er zyn 8 ra dicalen, 21 opportunisten «ta 4 leden der rechterzij onder, verder 6 swd-Minisiers en 3 oud-vioe-Minis- ters. Owr 't geheel vond de begroeting algemeene goedkeuring. Alleen op 's Ministers voorstellen be treffende de belasting op de dranken werden etteiyke aanmerkingen gemaakt. De heer Casimir Périer is tot voorzitter gekozen. f Iu den Italiaanscheu Senaat gaf de Minister vau de schatkist een overzicht van de door het Kabinet verkn-gen resultaten. De in en uitgaande rechten overtreffen de ramingeu het tekort was beperict. De Minister somde de maatregelen op, welke genomen zijn om de styging van den wisselkoers te helettvn, en ter bestrijding van den geheimen boud der bais siers, tot welker ontbinding de Regeei^ng besloot. Bij koninklyk besluit van den 2en April is de Belgische minister van financiën, de heer Beernacrt, ad interim belast met de portefeuille van buiten landsche zaken. De Courtier de Bruxelles meldt, dat als clericaal candidaat voor den Kameraetel van Philippeville, opengevallen door den 'dood van den minister van buitenlandsehe zaken, prine De Chiraay, in aanmer king komeu de heer de Villermont en de zoon van den overledene, prins Pieite de Chimay. mits deze zich stellig verklare tegen het koninklyk referendum. De Patrie, een clericsai blad hetwelk te Brugge verschijnt, bericht dat in deze week barou De Co- ninck de ICerchem, lid van- den Senaat voer de arrondissementen VeurneDixrauyde, een wetsvoor stel zal iilmenen, waarby «pelen, aooak er te Oiteode Spa, Namen enz. plaats hebben, in de casino's, kur salen en andefe openbare inrichtingen verboden worden. GEBOREN 1 April. Johannea Cornelis, ouders J. C. den Edel en W. M. Wiltenburg Maria Kla- zina, ouders J. van Wyk en A. Jonkheid. 2. Pieter, ouders L. Broekhuizen en C D. IluiziLga Antonia, ouders W. de Gruijl en C. van Schravezand. 3 Grietje Wilhelmina, ouders C. Verwaal en A. Graafland. Maria, ouders J. van Dam en M. Kop pendraaier. 4 Alida Maria, ouders A. van der Kleyn en G. M. IJsselsteiju Leendert Johannes, ouders L. C. de Looy en J. A. van den Berg. OVERLEDFN 2 April. J. van Tol, huisvr. vau M. van den Berg, 64 j. M. J. Stigter, 16 j. T. van Loon, 5 m. 3 P. J. Daalmans, 26 j. 11 m. G. Lokura, 12 w. vPrins. OVERLEDENA. Broere 8 w. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U voor het volgende eenige ruimte af te staan in uw blad en wel naar aan leiding van het ingezonden stuk van den heer Holsderver. De heer H. begint met toe te geven dat ik niet heb gezegd dat de Coöperatieve broodbakkerij opgericht wordt door de Directie der Kaarsenfabriek maar wil mij1 dan toch aan den anderen kant weer niet geheel vrij pleiten. Nu M. de Redacteur schuld is altijd een leelyk ding, de menste menschen zyn bang om het open en rond te bekennen en daarom is het dan ook van den heer H. te begrijpen dat hij het gezegde tracht te disteleeren uit hetgeen ik wer kelijk gezegd heb. Hij zegt toch omdat ik deu heer Carrière niet tegengesproken en aangetoond heb dat de kleine bakkers zoowel als de groote heeren (aan deelhouders en Directie der Kaarsenfabriek) ponds ponds gewijs mee betalen aan belasting, daardoor dan toch zijdelings er op gewezen heb. In de eerste plaats mijnheer H. moet ik zeggen dat ik zoowel het eene als het andere gehoord had, maar wie nu eigentlijk het initiatief der oprichting van genoemde bakkerij genomen had was voor mij niet duidelijk en is mij nu noch niet recht duidelijk, daarom heb ik er ook voor gezorgd het niet te zeggen. Wanneer ik toch het verslag van de vergader»ng lees, waar de hëer Heldt als spreker optrad, dan lees ik ook dat de heer Imholz de heeren Steens Zynen en IJssel de Schepper een woord van dank voor hunne belangstelling bracht. Wanneer nu de heer H. eens een tegenstander van Coöperatie was dan zou hij volgens de zijdelingsche taktiek die hij er op né houdt de Directie der Kaarsenfabriek toch niet zoo onschuldig houdën% Hy zou dan wellicht zeggen omdat deze heeren niet tegenspraken of protesteerden, steunen zij de oprichting der bakkerij, ja wellicht ging hij nog verder en zou wellicht tot de conclusie komeu die» mijnheer IJssel de Schepper zwygt zelfs waar hy als gemeenteraadslid toch zeer goed weet dat bij de treu rige tijden die ook de belastingbetalende burgers beleven en nu weer gedrukt zullen worden door middel van Coöperatie dat deze mijnheer er zeer zeker een groot voorstander van is. Gij geroïft het mijnheer H. dergelijke conelwsien gaan niet op, vooral niet om publiek in een blad bekend te maken, ook al is het dat' er veel voor te zeggen is. Zoo staat het dan ook met hetgeen ik ge/.- gd heb in het debat bij de rede van den heer Khrcq. Waar ik aandrong o,p verhoogiug, vau loon daar waar blijkbaar te weinig betaald wordt en dit veel beter was dan Verbruiks-Cooperatie beweerde de heer Enno van Gelder dat dan de Ioon9verhooging eigenlijk ten goede kwam van do bakkers, waarop ik repliceerde dat ook de hakkers belasting betalen zoowel als de heeren der Stearine kaarsenfabriek (de kaarsenfabriek was in discussio gebracht door den heer Carrière) dat daarvan ieder ook der Heeren (zij het dan ook wat ruim) vau profiteerden en du« de bakkers een kleine win9t niet mocht worden misgund Dit is de toedracht der zaak eu na deze toelichting zal wel niet een onbevooroordeelde my beschuldigen als zou ik hier zijdelings gescgd hebben dat door de directie der Kaarsenfabriek de coöperatieve bakkerij wordt opgericht. Verdér vraagt de heer H. wat heeft nu de fabriek te maken met de bnkkery Ik stel daartegenover een andefe vraaghoe komt het dat, naar ik gehoord heb althans, de werklieden nu een gedeelte van het geld van hun boekje van hh. directeuren krjjgeu nu juist nu de Coöperatieve bakkerij opgericht wordt Ieder gevoeU dat derge lijke geruchten iemand in de war breugen, door dergelijke geruchten kan ook de heer Oarrière wel in de jwar gebracht zijn, en weritelyk de heer H. zou althans mij een dienst befoyzen op deze vraag een duidelijk antwoord te geven. Waarom juist de kaarsenfabriek wat het loon der werklieden betreft in debat k^anif Wel omdat f 7.20 by een 100 groote winst geen voldoend loon is. En is het waar- lyk een verblijdend gerucht te hooren dat genoem-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2