JOSEPH van DANTZIG Ai,r Dames- en Kindermantels, Robes, Japonstoffen Goederen naar Maat. 5 KUEDING-MAGAZIMIN. Bk A. 66. Markt. A. 66. Ontvangen een uitgebreid, smaakvol assortiment Nouveauté's in COSTUMES op maat worden in den kortst mogelijken tijd vervaardigd. GOUDA GÜRINCHEM, Èenig Depót van Heynwit's Boonekamp-Elixter. J. P. HERMAN Zoon's Blanke Curacao Wijdstraat 41. Weste Wagenstraat 51. ZUIVERE FRAiNSCHE WIJNEN. Adres: WIJDSTRAAT A. 172. GOUWE C. 13, Gouda 1892. Maandag 11 April. N° 4807. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Boltenlandsch Overzicht. met bijpassende garneeringen en vele andere Nouveauté's. ca V HET «x» Speciale Inrichting voor/ N De bekende BORDEAUX A 27 per 48 Flesschen, met accijns franco huis geheel Nederland, ook per proefflesch; kwart en half-ankers belegen verkrijgbaar. Voorts alle MERKEN. Prijscouranten gratis en franco. Van alle merken zijn proefflesschen verkrijgbaar. Firma J. WELTER, Magazijn van Corsetten en Ondergoed, jY+***-- ASXÉèt De Inzending van advertentiön kan gesohleden tot eön uur des namiddags van den dag der uitgave. TWEEDE BLAD. VERSLAG van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda over den toestand van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in 1891. PENING JONGENS HEMDEN. Laag in prijs en fijn van Qualiteit is 1.per fleseh 1.10 per liter. Goud*. Snelpersdruk van A. Brinkman Zoo». Jrl GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Coarant geschiedt dageljjka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERT ÏN-fl E N worden van 1—5 regels i. 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën grati» opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Slot. De Kamer bleet ala volgt samengesteld Aftreding 18'<4. De Heeren C. C. H. Prince, D. O. van Vreumingen, A. van Reedt Dortland, A. Stra- ver ei» H. Braat. Aftreding 1896. De Heeren C. J. C. Prince, Voor zitter, H. Jager, plaats rervaugend Voorzitter, A. van Veen on J. M. Noothoven van Goor. Secretaris Mr. J. Fortuiju Droogleever, die in Juli 1892 moet aftreden. Omtrent de werkzaamheden der Kamer kan worden vermeld I. Door den Minister van Waterstaat handel en Ng verheid werden de Kamers van Koophandel ge raadpleegd over eenige voorgenomen wgzigingen in hm Reglement, vastgesteld bij K. B. van 9 Nov. 1861 (Stb. No. 142), gewijzigd bij K. B. ran 16 Febr. 1854 (Stb. No. 13), 11 Aug. 1859 (Stb. No. 80) on 12 Juli 1873 (Stb. No. 108). Deze Kamer kon zich met alle voorgenomen wij zigingen op een één na veroenigen zij meende dat onder hen, aan wie hot kiesrecht ontzegd moest wor den op grond dat zij geen handel drijven, bij de tappers, koffiehuis en societeits- houders ton onrechte ook waren vermeld de slijters, daar deze wel handel drijven. Of andere Kamors meer bezwaren tegen de voor gestelde wijzigingen hadden, is der Kamer onbekend; aHeen weet zij dat het Reglement in 1891 geene wijziging heeft ondergaan. II. Dezelfde Minister vroeg advies over de voor genomen instelling van een Centralen Raad van Han del en Nijverheid. De ontworpen samenstelling van dezen Raad uit een afgevaardigde vau de Kamer te Amsterdam, één vin die te Rotterdam en voorts uit afgevaar digden van de Kamers in dezelfde Provincie, deed de Kamer een ongunstg oordeel over het voorstel vellen. Zij meende dat bij de invoering van dien Baad zijn advies, in plaats van dat der verschillende Kamers zou wordeu gevraagd en dat dit advies veolal te eenzijdig zóu zijn. III. De Kamer te Rotterdam vroeg ondersteuning ▼an haar verzoek tot verbetering van do spoorweg- correspondentie met Duitsohland via Arnhem. Tot haar leedwezen kon de Kamer dit verzoek niet ondersteunen. Zij oordeelde het beter de aandacht op hare locale grieven te blijven vestigen en geene nieuwe wenschen te uiten, alvorens de oude waren beantwoord. Ook wees de Kamer er op dat, zoo bet verzoek werd ingewilligd om den trein, die 's morgens te 8.55 van Rotterdam vertrekt, voortaan om 9.30 die ge meente te doen verlaten, ook het vertrek der Centraal en van de trein naar 's Bosch moest worden gewij zigd om de aansluiting niet te doen verloren gaan. IV. Reals in ons vorig Verslag werd melding gemaakt van verschillende grieven tegen de spoor wegregeling, die echter voorloopig moesten besten digd blijven, hoewel de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen verbetering toezeide. Ia April wendde de Kamer zich andermaal tot de Maatschappij met verschillende redelijke wenschen die voor een deel zijn ingewilligd bij den zomerdienst van 1891, zooals: de intrekking der gliptreinen en do slechte aansluiting te Arnhem met de andere lijnen van den Staatsspoorweg. Hoewel er dus het een en auder verbeterd is, bleven er nog vele grieven bestaan, welke nog door eenen nieuwen maatregel der Maatschappij werden ver meerderd. De invoering der zoogenaamde perron- kaartjeswelke aanvankelijk naar het oordeel der Kamer, in strijd met bet bg K. B. vastgestelde Reglement geschiedde, werd door eene wijziging van dat Reglement gewettigd. z/De afsluiting der perrons geschiedt aldus schrgft de tegenwoordige Minister van W. H. en N., in het belang van eeno behoorlijke uitoefening van den spoorwegdienst. Waar alzoo en de vorige eu de tegenwoordige Re geering met de Maatschappg medegiugen in deze zaak zal het belemmerd verkeer io de wachtkamers eu op de stations wel gehandhaafd blgven. Het onaange name van dazen toestand xd. vooral ondervonden worden aan eiland-atations,gelijk het Goudsche. De Kamer wendde zioh ook voor verschillende andere spoorwegaangelegenheden tot den tegenwoor- woordigen Minister van Waterstaat, Handelen Nijver heid. Zg drong er op aan dat eindelijk de twee- daagsche retourbilletten naar Rotterdam en Utrecht, een legaat dor Rijuspoorwegmaatschappijjin vierdaag- 8che zouden wordeu veranderd in overeenstemming met de regeling der Maatschappg, die op hare lijnen vierdaagsche billetten kent. De Minister gaf in December 1891 nagenoeg het zelfde antwoord als de Maatschappg in December 1890 nl. door te verwgzen naar de herziening der personeele tarieven. De Kamer blgft echter van oordeel dat do eenvoudige maatregel, door haar ver langd, onnoodig wordt vastgemaakt aan een zoo om vattend onderwerp als de herziening der personeele tarieven. Een andere klacht der Kamer over de onvoldoende ruimte in de goederenloods aan het station, werd door den Minister gegrond verklaard, en toegezegd dat z/bg een ombouw van het station aanleiding zal be staan tot einde afdoende verbetering in den toe stand". V. De Directeur der NeJerlandsche Belltefoon- maatschappij vroeg het oordeel der Kamor over de wenschelijkheid om hier een telefoonburean op te richten in aansluiting aan de lyn AmsterdamRot terdam. De Kamer, de wonschelijkheid erkennende, kon moeielijk treden in de vraag der levensvatbaarheid van deze aanslnitingalleen meende zij in twijfel te moeten trekken of deze gemeente genegen zou zijn bij de aansluiting een zekere opbrengst te garan- deereu. VI. Ook de hh. Ribbink. van Bork en Co. e. a. a. wondden zich tot de Kamer met verzoek haren steun te verleenen aan het tot de Reüeeriug gericht verzoek om van staatswege de voorwaarden te rege len, waarop verschillende exploitanten van telefoon netten, verplicht zouden zijn (hunne lgnen te doen aansluiten, en tevens bg de Nederlandsche 3ellte- lefoon-maatschappij er op aan te dringen, dat deze genoegen zou ueinen mot de voorwaarden vat} aan sluiting door eerstgenoemde Heeren vastgesteld. Uit de verschillende stukken door genoemde Hoe- I bij bun schrijven overgelegd, bleek dat zij voorwaar den hebben vastgesteld, waarop zij meenen dfihinter- i I communale aansluitingen moesten tot staud komen, en dat de Nederlandsche Belltefoon-maatscqappg van oordeel is dat andere voorwaarden moeten wor den gesteld. De Kamor onthield zich van te dezer zake eenigen aandrang uit te oefenen. Zij oordeelde het onraad zaam, zoolang deze gemeente van telefonische gelei dingen verstoken is, haar oordeel te vestigen over de quaestie, die de verschillende exploitanten verdeeld houdt. VII. De voorbereiding tot invoering van het niouwe Fransche tarief trok in hooge mate do aan dacht der Kamer. Niet alleen werd zij door de Commissie voor den Pijpenhandel en de Pijpenfabrie- ken, verzocht to beproeven om de pgpen ook voor het vervolg vrijen invoer in Frankrijk te verzekeren, doch ook de Commissie voor de Handelspolitiek, van Rijkswege ingesteld, verzocht hare tusschenkomat voor de beantwoording dor vraag naar de gevolgen voor Nederlaud en Koloniën der protectionistische politiek in andere landen, speciaal Frankrijk. De door koop lieden en fabrikanten aan haar verstrekte mededee- lingen bevestigden den indruk der Kamer, dat door de meeste hier gevestigde ondernemingen geene handelsbetrekkingen met Frankrijk kunnen worden onderhouden wegens de hooge rechten van invoer, die dat Rijk met protectionistische bedoelingen heft. VIII. Met belangstelling nam de Kamer kennis van de oprichting dor Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen, die zich ten doel stelt het bevorderen van de belangen van den handel, den landbouw on de nijverheid van Nederland en in het bijzonder het bevorderen en uitbreiden der handels betrekkingen tusschen Nederland en de Nederlandsche Koloniën eenerzijds en het Vereenigd Koningrijk van GrooNBrittaunië en Ierland en de Britscbe Koloniën anderzijds, door alle gepaste en wettisre middelen. Daar ook voor corporatiën het lidranatschap open stond, besloot de Kamer zioh bij haar aan te sluiten. Aldus vastgesteld in de Vergadering der Kamer va» Koophandel en Fabrieked te Goudaden 24 Februari 1892. C. J. C. PRINCE, Voorzitter. Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER, Secretaris. Een paar oudernemingen ontvingen recht streeks het verzoek om inlichtingen. Een door de Fransche regeering aangevraagd kre diet van 3,250,000 fr. voor het deelnemen aan de wereldtentoonstelling te Chicago is door de Kamer met 458 stemmen tegen 3 goedgekeurd. Hierna werd Dahomey de hoofdschotel der dis cussie, naar aanleiding van twee aanvuliingskredie- ten, die de regeering aaugevraagd beeft voor Soudan (360,000 fr.) en voor Dahomey (3 millioen). Het bericht van don dood van kapiteiu Ménard hoeft zich bevestigd. Nieuwe moeilijkheden dus voor Frankrijk. Het schijnt wel dat iodere post een ongelukstijding uit de koloniën moet brengen. Het gezelschap van kapitein Ménard bestond uit een 100- tal Afrikaansche tirailleurs en de noodige dragers, liet was eene geographisch-militaire expeditie. In werkelijkheid was het volgens de Frankfurter Zei- tung niets dan een legerafdeeling, die vooruit gestuurd

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 3