Buitenl i (ffordt nroolgd.) Naar wij vernemen heeft de heer C. L. J. Boa de candidatuur van het lidmaatschap van de Provinciale Staten in het district Zoetermeer niet aangenomen. Daar het debat Bij het le regiment vesting—artillerie te Utrecht zijn o. a. aangekomen tot het volgen van een cursus luit.-kol. M. de Sitter en de kapitein G. P. Cheriex, van het 4e reg. infanterie te Gouda. Deze officieren zullen in den a. s. zomer ook de schietoefeningen van eene serie vesting-art. in de legerplaats bij Oldebroek bywQDefa. keerdheden, zwakheden, belachelijkheden, eigenschap' pen en verdiensten, en uit deze breedvoerige verhalen u_j OfD ftanwijzing verkregen, waarmede zij zich voornam haar voordeel te doen. Onder de officieren van het garnizoen bevond zich was meteen De jongste luitenant van Europa. Den 6. Mei e. k. eindigt het tiende levensjaar van den Duitschen j kroonprins, en treedt dan naar het gebruik der Hohenzollern, als luitenant in het leger. Uit dien hoofde zal nu de jaarlijks omstreeks Paschen ver- I schijnende ranglijst der officieren vier weken later I worden uitgegeven, op dat de «jongste luitenant* I daarin nog kunne opgenomen worden. In het 11e district van hot hoogheemraadschap Rijnland, is bij de verkiezing op 7 April 11. herkozen tot hoofdingeland de Heer G. Spruyt Az. en als hoofdingeland-plaatsvervanger de Heer Mr. A. A. van Bergen Uzendoorn. De jongeheer zyn makkers van genden raad, orc non tijd op hu een arabieche 12 hebt ge een rc Neem vervolgen4 maar met de I hoe de groote wi XII den go wont bische 12 den gc vriendschap hebt kunnen sluiten. Hoewel Sixte te veel onder de bekoring van zijn jonge vrouw was om van gevoelen met haar te ver schillen, vond hij toch, dat zij nu toch wel wat al te streng was; zóó autiphatlek was D’Avignao niet, meende hijopvliegend, heftig, stijf hoofdig en vast houdend in zijn wrok, ja, dat was waar, maar zon der dat dit tot een uiterste oversloeg en hem lastig of belachelyk maakte. Ware Anie vrij geweest in haar bau'lelingon, dan zou zij Sixte de uitnoodiging niet laten aannemen en er op een of andere wijze voor gezorgd hebben, dat hij een verontschuldiging bijbracht, zonder dat deze den schijn had, van haar uit te gaanmaar die vrijheid bezat zij du juist niet, en de naam al leen van een der medegenoodigden had haar daar aan herinnerd, en daarom had zij gezwegen. Toen zij, tijdens hun verloving, eens samen in den tuin te Ourteau wandelden, had zij hem verzocht, haar iets naders te vertellen omtrent de nieuwe omgeving, waaftnede zij te Bayonne in een soort van verplichte vriendschap zou moeten leven, iets omtrent hun zeden en gewoonten, de gebruiken, hun ver in den aacht van Zondag op Maandag, ongeveer 1 uur, heeft te Groningen een moordaanslag plaats gehad. Zekere Herman Godschalk stond in de Folkinge- straat met twee andere Israëlieten te praten» toen er drie personen, onder welke zekere Cornelia Lacrois passeerden, die eerstbedoelden ziende, zeidenze moesten de Joden allemaal verbannen evenals in Rusland. Toen Godschalk daarop antwoordde: dat is een kwajongensstreek, ontstond er eene vechtpartij, waarop genoemde Lacrois een mes uit den zak baalde-en het tot op het helft in den rug van Godschalk stak, uit roepende «’t kau mij niet Schelen, ik steek er met het mes doorheen”. Badende in zijn bloed werd Godschalk naar zijne woning vervoerd, waar de politiedokter, de heer J. Reijenga, hem heelkundig behandelde. De woud was ongeveer 10 centimeter diep en had de long door boord. Men vreest ernstig voor bet leven van G., daar reeds nu ontsteking van het borst vlies is inge treden. Lacrois werd gearresteerd. In de Zaterdag middag jl. te Utrecht voortgezette vergadering van het provinciaal comité van anti revolutionaire kiesverenigingen in de provincie Utrecht is het volgende besluit genomen Het provinciaal comité van antirevolutionaire kiesvereenigingen in de provincie Utrecht aanvaardt de beslissing door het centraal comité der antirevo lutionaire partij in zake de samenwerking met de roomschen genomen, en geeft diensvolgens aan de aangesloten kiesvereenigingen in overweging bij de eerste stemming geene andere dan antirevolutionaire candidaten aan te bevelen. In die districten waar onder de aftredende Staten leden personen gevonden worden die, hoewel niet behoorende tot de antirevolutionaire partij, toch ge toond hebben in menig opzicht met haar streven in te stemmen, verdient het naar de meening van het comité aanbeveling, tegenover dezulken geen candi daten onzerzijds te stellen. By eventueele herstemming acht het comité dat de kiesvereenigingen niet beter kunnen doen dan zich te houden aan het advies van het centraal co mité en diegenen te steunen, van wie verwacht mag worden dat zij onze belangen het best zullen behartigen. Zondag avond werd de orde gedurende de voor stelling in het Gebouw voor kunsten en wetenschap pen te ’s-Hage verstoord door het inroepeu van de hulp van een inspecteur van politie bij een geschil tusseben eenige personen over het bezetten van eene plaats in de zaal. Na eene korte woordenwisseling tusschen den politieambtenaar en een onderofficier, groep de inspecteur den sergeant bij den kraag en wierp hem met gewekt de zaal uit. De meeste aan wezigen vonden die behandeling wat al te ruw en gaven hunne verontwaardiging te kennen over het weinig tactvol optreden van den inspecteur. Eenige officieren in burgerkleeding bemoeiden zich met het geval en zullen over deze ongerechtvaardigde ge welddadigheid van een politieman tegenover een mi litair bij den korpscoinmandant beklag doen. i Benoemd tot onderwijzer aan een der lagere scholen te Kralingen de heer L. M. Kool te Zeven huizen. Een mindeijarig meisje, door de politie zwervende in de St. Jacobusstraat te Rotterdam aangetroffen, is gisteren op transport naar Gouda gebracht, waar hare ouders woonachtig zyn. - Door de rechi genneming verlee turen A. P. Mz., naar aanleiding Vrijdagochtend t bewoonde kamer laten had L Spijkerman en vi snelden onmiddel en werden daarii meester Hardon den heer Nijhoff. inspanning in d( Juist was hun vliegen en met g voor een waarde geborgen had ei brand waren. D gisteren nog 21 hem een crediet te Zwolle betaald Over de vermc vraagd, gaf hij ontstaan was doo die zich aan een ben meegedeeld, begonnen was, la; fleschje petrokun Dit wekte eeni een tweede en la zoo brandbare vo waan toe en kf dekking, dat de pers papier met den subst. officie zoek ter plaatse beslag genomen, den commissaris door hem was aa De voorraad rc De Jong Co. het oogenblik vai van dit bedrag ai De ongelukkig hoort tot een fam staat. Het gehec In zake de veel besproken krankzinnigengesticht- historie te ’s Hage, is men, volgens den correspon dent van de Prov. Qron. Ct. druk bezig met het in orde brengen van den doofpot. De regenten hebben besloten naast den nieuwen directeur-geneesheer een een inwonenden dokter aan te stellen. Maar voor het overige zal het personeel, van hoog tot laag, wel gehandhaafd worden. Regenten, die volkomen onge schikt zijn gebleken voor hun taak, zullen blykbaar eenige wenken van het staatstoezicht opvolgen en daarmeê zal de raad ten slotte wel tevreden zijn. Men moet daarbij ook in ’t oog houden, dat het heel gemakkelijk is te verklaren, dat de stedelijke patiënten niet meer aan het Haagsche gesticht zullen worden toevertrouwd, doch er moet dan elders ge legenheid zijn om ze te doen verzorgen en die ge legenheid bestaat niet. De gemeenteraad zal dus weinig anders kunnen doen dan waarborgen eisohen voor een goede verpleging on goed toezicht. Onder den nieuwen geneesheer-directeur en zijn inwonenden assistent zal men van de goede verpleging waar schijnlijk verzekerd kunnen zyn. Maar het toezicht? De raad zal het zelf in handen hebben bij de periodieke aftreding der regenten daarvoor te zor gen, indieu de heeren niet beseffen dat zij verplicht zijn heen te gaan. Tot zoover deze correspondent. Het zou kunnen zyn, zegt de Standaardnaar aan leiding van bovenstaand bericht dat de liefde, die men ten onzent koestert voor «doofpotten,* ook bier haar invloed gelden deed, maar het mag toch met grond betwijfeld worden of zij overwinnen zal. Waar zooveel miedaden aan den dag kwamen als in dit geval, achten wij Irfet ónmogelijk, dat de met den vinger aangewezen schuldigen hun straf zullen ont- loopen. Wij verlangen niets meer dan dat er recht ge schiede; niets meer, maar ook niete minder. Uit Nunspeet wordt van 11 April geschreven: Gisteren was het hier een ware dag van branden. Eerst zag men om ongeveer half vier uur ’s namiddags zware rookkolommen opstijgen boven de dennenbos- schen en do heide, in de richting van Elspeet daarna ook in de richting van Epe, en eindelijk in de richting van Doornspijk. Een onderzoek bracht alleen aan het licht, dat beide eerstgenoemde bran- of niet vindt. Wel zeker, het is mijn plicht daarover te denkenik moet je niet gelukkig maken alleen door mijn liefde; ik moet er mij ook op toeleggen, je leven zoo le maken, dat niemand er wat op te zeg gen kan hebben. Niemand is zoo blootgesteld aan verkeerde uitlegging als jij in je militairen kring moet ge niet allen in denzelfden vorm gegoten zijn Ga dus maar dineeren bij mynheer D’Avignac en vermaak je zoo goed als de anderen. Het hindert mij eigenlijk minder, dat je naar D’Avignac gaat, als dat wij hem zullen moeten terugvragen. Zou het dad beter zijn niet te gaan? Dat is moeilijk. Welnu? Welnu, ik heb ongelyk, dat is zekerik her haal het mij dagelijksmaar wat ik ook doe, ik kan mij niet gewennen aan het denkbeeld, dat wij om gang zouden blijven hebben met D’Avignac. De pretendent boezemde mij een afkeer in, die mijne afwijzing ten gevolge had, maar de man is mij niet minder antipathiek. Heb je hem iets te verwijten Helaas neen, want dan had ik er al lang een eind aan gemaakt. D’Avignac is trotsch en fijnge voelig indien jij hem op een afstand houdt, zal hij niet indringend zijn. Een prettige rol. Voor mij zou het moeilijk zijn die rol aan te nomenhet zou schijnen of ik jaloersch was. Een zegevierende jaloezie. Ga er nu maar heen, dan kunnen wij later wel zienwant ik ver zeker je, dat mijn gedachten omtrent hem niet zul- had zij len veranderen, en ik kan mij niets pijnlijker voor stellen, dan een omgang zonder sympathie en vertrouwen als ik zie hoe verschillend gij beiden een luitenant De la Vigne, die gehuwd zijt, kan ik mij niet begrijpen, hoe ge op school meisje uit Bayonne, wier vader een groot kapitaal in petroleumbronnen had. Opgeroed in een der deftigste kostscholen van Bordeaux, had dit meisje zich al de dwaasheden en ijdelheden der groote wereld eigen gemaakt, waartoe haar natuurlijke neigingen zich trouwens reeds van zelf leenden, en te Bayonne teruggekeerd, bij haar familie, die in den netten burgerstand leefde, had zij zich vast voorgenomen, nooit te trouwen met iemand, die zaken deed of in bandelabetrekking stond lot haar vader, zelfs met niemand uit den kring baars raders. Daarom had zq zich, zoodra zij bet fortuin harer moeder in handen had, een knap luitenantje aange schaft, die bij een goede betrekking bet voordeel voegde van een moeien naam s Ruchot de la Vigne. Dien naam had hij ontvangen van zijn vader, een landeigenaar; de aobqnnaam was hem toegevoegd door de geestelijke heeren bjj wie hij zijn opvoeding had genoten. Wall Ruchot? hadden zij tegen hem gezegd, toen hij bij hen kwam. Eenvoudig maar Ruchot! je moet daar iets bijvoegen. Zaterdagavond a. s. loopt een extratrein van Rot terdam naar Gouda, om de Goudsche ingezetenen in de gelegenheid te stellen een voorstelling van bet paardenspel van Wujf te kunnen bqwonen. De heenreis kan met alle treinen plaats hebben, op de extratrein zqn alle kaartjes geldig. Waarschijnlijk zal daarvan door vele Goudsche ingezetenen met genoegen worden gebruik gemaakt, daar de laatste trein uit Rotterdam anders te vroeg vertrekt om de amusementen aldaar tot het einde te kunnen bijwonen. Albert Millaud schrijft in den figaro de volgende satyre op de bespottelijke onderscheiding, waarmee in Frankrijk beruchte misdadigers door «pers en pu bliek als beroemdheden worden behandeld: Het tooneel is de parqsohe gevangenis. Ravachol (roepende)Cipier, waar blijf j° De cipier Pardon, meneer, ik was eveu bq den gevangene hiernaast. Rav.Die vent, die een horloge gestolen heeft, laatje mij daarvoor wachten. Voortaan beter oppas sen, hoor 1 Cip.Zeker, meneer, neem me niet kwalijk. Rar.Nou goed dan, maar waar blijft de pé dicure Cip.Hq staat buiten te wachten totdat ’t u ge legen komt. Rar.Laat ’m binnenkomen. De péd.Neem me niet kwalijk, meneer, ik ben ontroerd, nu ik voor den groeten Ravachol mag ver schijnen. den verscheidene uren gaans van ons vorwqderd wa ren, en dat de laatste spoedig werd bedwongen. Daarfhede zou echter de dag niet eindigen. Onge veer acht ure 's avonds werden we weer verontrust. Toen stond het bosoh van de gemeente, tegenover het station, op twee plaatsen in brand. Door spoedig aangebrachte hulp was men dien al spoedig meester. Doch nauwelijks hadden de blusschers zich ver wijderd, of daar kwam eene vrouw de mare brengen, dat er alweer brand was jn hetzelfde bosoh. Toen daarop het gansche personeel in allerijl terugkeerde, bleek het dat nu op drie ver van elkander verwij derde plaatsen het bosoh in brand stond, en dat ook in een ander dennenbosch, wel ongeveer 20 minuten van dat der gemeente verwijderd, oen hevige brand was uitgebroken. Met vereenigde krachten mocht men er echter in slagen de verschillende branden te bedwingen voordat zij een grooten omvang hadden verkregen. De schade is alzoo betrekkelijk niet groot. Het ligt voor do hand dat hier niet aan onvoor zichtigheid, maar bepaaldelijk aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. Rav. (vriendelijl moet me dien lil kerel, je beeft Do péd.Ja, voet te mogen at U hebt waarlijk i ran morgen op der de mnrkiezin X. den, maar ik zei moest ik haar 1 verslag te doen v Rav.O, die f Zoo zijn ze allem De péd.Ze I niet. Rav.Nou, z De péd.Bed Iqk is die spreek: geven, en ze ver: geitje. Rav. Zoo, s I hebben. Geef n markiezin X., er toekomst I (get.) De péd. (heen; Rav. (na gesch mqn bad De cip. Het Rav.Je zorg Daarna breng je ten, en vooral d De cip.Ja, 2 tie is juist gekon Rav.Die v straks maar ten heb. De cipier buig

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2