Buitenlandse!) Overzicht. verschillende afdeelingen. In de tweede afdeeling richtte de heer S. M. Hugo van Gyn het woord tot den burgemeester, bij welko gelegenheid hem den eerewijn werd aangeboden. Tevens werd hem in de kamer van den antiquaar Jac. Schotel Jr.zn., te Dordrecht, bij monde van den hoer Van Gyn, een gestipt wolfglas aangeboden, waarin de portretten van Johan en Cornelia de Witt. In de derde afdeeling, historie van Dordrecht, voerde de heer mr. S. van Gyn, voorzitter van Dordrechts museum het woord. Spr. dankte den eere-voorzitter voor zijne getoonde belangstelling in deze afdeeling der tentoonstelling. De burgemeester wees er in zyn antwoord op, dat de goede zorg van de gemeente in deze nog juist dezer dagen is gebleken door de aanstelling van een gemeente-ambtenaar, speciaal belast met de zorg voor de oudheden. Voorts deed hij uitkomen dat de vraag om iets te doen, altijd afhangt van den toe stand der financieele aangelegenheden. Aan het Atjeh-verslag tot 28 Februari is het volgende ontleend Groot-Atjeh. Een paar van onze posten werden gedurende den verslagtijd slechts een enkele maal beschoten. Twee dwangarbeiders, die den 2On Februari de spoorbaan inspecteerden, werden in den vroegen och tend by het blokhuis Lamara aangevallen door vier met klewang en geweer gewapende kwaadwilligen. Dank zy het moedig standhouden en de krachtige tegenweer van één der dwangarbeiders, die bij deze gelegenheid vry ernstig gewond werd, waren de aanvallers genoodzaakt, met één zwaar gewonde en twee licht gekwetsten terug te trekken. De versterking te Segli werd dagelijks licht be schoten. Lieden vau Aloerloh en Simpang Anas pleegden onbeduidende vijandelijkheden tegen Soengei Raja, waaraan door den radja van Perla een einde zal worden gemaakt. De pepertuinen in Pedawa-besar worden meer en meer verlaten, om reden Habib Mohamed geen voorschotten meer kan verstrekken. Het is te voor zien dat daardoor de productie dit jaar zal dalen. Te Edi werd de rust niet verstoord. De Gouverneur begaf zich den 16n Februari per Albatros" naar de Westkust, en keerde den 21n te Kota-Badja terug. De versterking te Melaboeh werd bijna niet be schoten. Lieden van Eendoeog roofden in dei: nacht van 4 op 5 Februari twee in de baai voor anker lig gende prauwen. In de nabijheid van Bigas had in den avond vtin den 22n een ontmoeting plaats tusschen de stoom sloep van de #Benkoelen" en een Atjehsche prauw, bij welke gelegenheid wij twee gewonden bekwamen, terwijl de prauw ontsnapte. Over het algemeen was het weder warm en droog. De gezondheidstoestand was ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal te Kota-Badja was 22.4, tegen 23.8, en dat der beri-beri 13, tegen 10 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Wij lezen in het Batav. Hbl. Naar wij vernemen, heeft do proc.-generaal, in gevolge van hooger hand bekomen opdraoht, den officier van justitie gelast, een onderzoek in te stel- lon naar de wijze, waarop de heor Hatfield (inder tijd betrokken by hef proces-Du Cloux), die thans op verschillende gronden een schadeloosstelling van lVi millioen gid. reclameert en zich zeer beklaagt over de ondervonden bejegening in de gevangenis alhier, gehuisvest en behandeld is geworden. Door den directeur der gevangenis is thans een omstandig rapport daaromtrent ingediend, waaruit blijkt, dat do heer Hatfield geen enkele reden heeft om zich over de in de gevangenis ondergane be handeling te beklagen. Wanneer het Araerikaansche Kabinet dit rapport in handen krygt, zal men zich zeker verwonderen over de iuderdaad humane wijze, waarop in Ned.-Indië de preventieve gevangenen behandeld worden, zoowel als over de groote en vele voorrechten, welke men hun vergunt. Ook de klachten van den beer H. nopens belemmering in zijn bezoek en in zijn correspondentie zijn, volgens bovengenoemd rapport, geheel en al ongegrond, zoo dat al het marktgeschreeuw, daarover in Engelsche en Amerikaansche bladen aangeheven, bg slot van rekeniug niets anders dan //American humbug" blijkt te zijn. De speelzalen te Monte Carlo. Sedert den aan vang dezes jaars hebben zich ten gevolge van grootere of kleinere verliezen aan de bank te Monte Carlo reeds veertien menschen het leven benomen. Zelfs verzekert men al mag men dit als overdreven beschouwen, dat er geen dag voorbijgaat, of in den omtrek van Monte Carlo komen zelfmoorden voor. Daartegenover moet men niet uit het oog ver liezen, dat er onder do 260,000 vreemdolingen, die den winter in de speelplaats doorbrengen, eeu aantal zijn, die reeds vooraf en om andere redenen hunne rekening met het leven hadden afgesloten, uiaar daar toch nog eens #het geluk beproeven" willeu. De speelgasten zeiven bemerken van de zelfmoorden slechts iets uit de vroemde couranten. Op het ter ras of in do vorstelijke tuinen is het niet mogelijk een drama af te spelon, aangezien elke speler, die tn eenigszins wanhopigo houding de zaal verlaat, onmiddellijk door een bediende achtervolgd wordt, tot de man ver genoeg verwijderd is, en zelfs wan neer het iemand gelukt, aan do opmerkzaamheid der bedienden te ontsnappen, zijn er allerwege genoog boschjes, kabinetjes en grotten, waar de //lijders" aan het oog onttrokken worden. Zes jarqn geleden kregen twee bedienden onmiddellijk hun ontslag, omdat zij een doode uit een verkeerd vonster af lieten, waardoor, hg in plaats van in een verborgen hoekje, op het hoofd van een voorbijganger terecht kwam, waardoor een groot alarm ontstond. Thans echter zijn de beambteu beter gedresseerd, zoodat als bv. iemand in de zaal in onmacht valt, daarvan twee reien verder door niemand iets bemerkt wordt. Onmiddellijk bedekt, is hij een oogenblik later reeds door een der vele zydeuren verdwenen. Overi gens valt niet t* ontkennen, dat de speelwoede nog voortdurend toeneemt. De aandrang is zoo groot, dat zelfs de twee nieuw aangebouwde bijzalen niet voldoende zijn om allen op te nemen, die hun geld moede zijn. Tien tafels, waaraan gemiddeld zestig personen dertig zittende, en de overigen er om heen staande spelen, zijn van 2 ure des namid dags tot 2 ure 's nachts in werking, en binnen een half uur kan iemand een millioen verloren hebben» zooals dan ook meermalen gebeurt. Dezer dagen ontving de koopman Simon David, te Lippa, in Hongarije, het volgend schrijven: //Geachte heerWil u zoo goed zijn, mg vijftien honderd gulden te sturen'? Diet u het niet, dan za! ik uw huis met alles wat er in is door dynamiet in de lucht laten vliegen. Denk er wel om, dat dit geen ydele bedreiging is, maar heilige waarheid; tot uwe inlichting diene dat hot dynamiet zich reeds onder uwe woning bevindt. Probeer het niet iets uit te richten, want dan heeft uw laatste uur geslagen. Als u dezen brief aan iemand laat zien of er den inhoud van mededeelt, stroop ik u het vel van 't lijf. Het geld moet u mij door een uwer bedienden op de Marosburg laten brengen, ik zal daar op en neer loopon. Is die bediende Vrijdag avond niet op de brug, dan vliegt uw huis denzelf den nacht in de lucht. Als ge u verzet, snijd ik u do tong uit. Ik ben niet op een dwaalspoor te brengen of bang te maken, en ik ben voor Lippa niet bang, waut ik heb drie honderd tot aan do tanden gewapende volgelingen. Doe geen aangifte bij de politie, want dan schieten mijn onderge schikten u als een dollen hond neder. Met de meeste hoogachting, Bogar Irare, rooverhoofdraan." De heer David wist heel zeker dat Bogar Irare reeds 27 jaar geleden was opgehaugen, en dat dus iemand onder den naam van dien beruchten bosf pogingen tot roof en afpersing wilde beproeven; niettegenstaande de verschrikkelijke bedreigingen deed hij dus aangifte bg de politie. Deze arresteerde op het bepaalde uur op de Marosbrug en jongeling, Valentin Faras geheeten, scholier van eon der bur gerscholen. Na een kort verhoor kwam hij tol volledige bekentenis. Men vond verscheiden dreig, brieven bij hem en een tooneelstuk. Naar hel schijnt, heeft het lezen van opgeschroefde romsns dl hersenen van den jongeheer lang geen goed gedaan. Volgens Prof. Rogers, te Washington, is er ii elk pond steenkool eene dynamieke kracht opgeelo» ten, gelijk aan het arbeidsvermogen van één man ii één dag. Drie ton steenkool vertegenwoordigen het werk, dat een man in twintig jaren kan verrichten, en eene vierkante mijl eeuer kolenlaag van vier vost dikte stelt evenveel arbeid voor, als een millioei werklieden in twintig jaren kunnen uitvoeren. Zulki berekingen brongen ons aan het verstand, hoe roe keloos onze trgeuwoordige kachels en haarden «ja ingericht, niettegenstaande de vele pogingen, die in het werk zyn gesteld om brandstof te besparen. (Stoompost.) De studio der oatploffingsmiddelen leert hoe dl vooruitgang dienstbaar werd gemaakt aan den moord. Tot den moordaanslag van Orsini op Napoleon III werd bij alle aanslagen gewoon buskruit geb* zigd. Bij het buskruit-verraad te Londen en bij dei aanslag met de helsche machine te Parijs in Decem ber van het jaar 1890 had men eenvoudig een grooll hoevoelheid kruit in vaten of in een bus gesloten, welke op een gegeven oogenblik moest ontploffen. Frieschi vend een betere methode uit: hij ko« verblijf op de derde verdieping van een huis op da Boulevard du Temple No. 50. Tusschen de lattm Van minder gehalte waren de gesprekken, die zich bepaalden tot algemeenheden, daar deze vreem delingen, bij toeval aan den discb vereenigd, geen gemeenschappelijke denkbeelden, gewoonten of betrek kingen hadden men sprak over het klimaat van Biarritz, over bet weer, over het strand, de villas en haar bewoners en eindelijk kwam men op de casinos. Die casinos zijn heel aangenaamwanneer men in het eene geplukt is, kan men in het an dere weer trachten op zijn verhaal te komen. Maar D'Avignac deelde in die meening niot volgens hem was het spel siechts een vermaak on der vrienden, in een rustig vertrek, waar men geen kans liep plaats te nemen naast iemand, dieu men op straat niet groette; wanneer men de croupiers in het oog moest houden om op te letten of zij niet valsch deden, terwijl men tevens moest oppas sen voor de bedriegers, werd het spel een zeer on aangenaam werk, alleen voor hen, die er een brood winning van maakten. Dus heeren, eindigde bg, indien ge ooit de lust in u voelt opkomen, 's middags of 's avonds, om te banken, beschouw dan dit huis als het uwe, een sociëteit, waarvan wy lid zijn en wanr ge uw vrienden kunt meebrengen. Het menu, hoe overvloedig ook, liep toch ten einde de gasten gingen in het salon, om een sigaar te rooken in het gezicht van de zee. Maar noch het weerkaatsen van de maan op de golven, noch de schitterende lichtstralen van den vuurtoren, die wegstierven en weer helderder werden togen het donkerblauw van den nachtelijken hemel, vormden een aanblik, geschikt om de aandacht van deze weinig tot nadenken geneigde jongelieden te boeien. De sigaren waren nauwelijks halverwege opge rookt, of men #ierp elkander een vrageuden blik toe. Wat willen wg doen? Op deze vraag antwoordde een der gasten, ge dachtig aan het woord van D'Avignac Als wij eens gingen banken Verscheidene anderen stemden er mede in. Ik vraag nog slechts een oogenblik geduld om de tafel te laten afnemen, sprak D'Avignac; wij zitten in de eetzaal prettiger dan hier; en dan cal ik ook kaarten laten halen, want die heb ik niet in huis. Een kwartier later was men gezeten rond de groote tafel in de eetzaal, en de bankier zeide Opzetten, heeren Sixte, de la Vigne en een van hun vrienden wa ren in het salon blijven zitten pratenD'Avignac trad op hen toe. Speelt ge niet? Straks, antwoordde De la Vigne. Eu jij, Sixte? Ik niet. Ik heb je toch gekend, toen je wel speelde. Op school. En te Saint-Cyr ook, voegde De la Vigne er bij. Ik heb gespeeld, hernam Sixte, toen de wi* of het verlies van vijftig gulden rog hartklopping* bezorgde en mij het koude zweet op hot voorhooi deed parelenmaar wat geef ik er nu om of 1 win of verlies! En de prikkeL van het spel vroeg D'Avign# Daar verlang ik niet naar; ik wensch M zelfs niet. Je ben dus zeker van jezelven? Wie is zeker van zichzelven? Indien ge geen geld in den zak hebt, y* volgde D'Avignac, is mijn beurs tot je beschikking en tot de uwe ook, De la Vigne. Ik neem gaarne 125 francs, sprak De la Vig® op een toou, die duidelijk genoeg te konnen ga dat zijn portemonnaie niet heel ruim voorzien w* Zoodra hg de vijf-en-twintig stukken bad, verw De la Vigne het salon. Hieruit blijkt, sprak D'Avignac op een castischen, min of meer minachtenden toon, JJ mevrouw De la Vigne haar echtvriend kort hou» Sixte antwoordde niet, maar twee minuten UW trad ook hij de eetzaal binnen en legde vijftig fran* op do tafel. Hij won, liet zijn inzet en de winst liggen, een tweede en een derde maal. [Wordt verwlgd') van zijn neergelaten zonneblinden plaatste hij der wijze 25 mot raitraille geladen geweerloopen, dat zij op de straat gericht waren en allen tegelijk losbrand- ^ïiet was den 28n Juli 1835, dat Louis Philippe, gevolgd door de prinsen, zyn zonen en een schitte renden staf, op den boulevard een wapenschouwing hield over de nationale garde van Parijs. Des ochtends had hot gerucht geloopen van een aanslagdo wapenschouwing was bijna ten einde, en men hoopte reeds dat allo gevaar gew?kon was, toen de Koning n°. 50 van den Boulevard du Temple voorbijreed en de mitrailleuse van Fieschi werd af gevuurd. Do dader had het voor hem gunstige oogenblik: niet weten te treffen de Koning en de prinsen bleven ongedeerd, doch do militaire staf kreeg een hagelbui van kogels; 19 personen wedden op plaats-zelve ge dood of doodelijk gewond, 23 kregen wonden, waarvan zij horstelden. Drie der geweerloopen op de vensterbank van Fieschi waren bij het afvuren gesprongen, met het gevolg, dat hij-zelf aan het hoofd gewond werd. Dit leidde tot zijn ontdekking op de binnenplaats, waar hg had getracht zich te vorschuilen, na zich langs een touw uit oen bovenraara te hebben laten naar beneden glijden. Orsini was de eerste, die een nieuw ontploffings middel bezigde. Hij had te Londen met do hulp van Mazzini kleine bommen vervaardigd, die met knalzuur kwikzilver waren gevuld en welker buitenvlakte be dekt was met percussions, zoodanig, dat bij den ge- ringsten schok do ge het le bom moest outploffen. Men had dus een dergelijke bom slechts op den grond te werpen, om do ontploffing teweeg te brengen. Zoo geschied'Ie op Donderdag den 14n Januart 1858 véér bet Operagebouw in de Rue Pelletier, toen kei zer Napoleon III en Keizerin Eugénie zich naar de opera btgoven. Honderd zes-en-vijftig personen werden door do ontploffing gedood of gowoud het keizerlijke rijtuig werd door 76 projectielen getroffen, die echter allen afstuitten ten gevolgo van een verborgen pantsering. Budio en Gomez hadden de bommen met de hand onder de menigte geworpen. Pirri droeg er een bij zich, toen men hem oven voor den aanslag op den hoek van de Rue Pelletier en de Rue Rossini aanhield. Wat Orsini betreft, hij had zich schuilgehouden. Het was de scheikundige Berthollot, die in hot laatst der vorigo eeuw do chloorzure potasch ont dekte, waardoor hij het salpeter in het buskruit wauschte .te vervangen* - Do ontploffing van 27 October 1788, welke het gevaarlijko der zolfstandigheid aantoonde, deed van het bedoelde plan afzien. De proef werd echter onder het Tweede Keizerrijk herhaald zij leidde tot de ontploffing vau 16 Maart 1870 en werd toen voorgoed opgegeven. De nitro-glycerine werd in 1847 door Solieres in het laboratorium van Pelauze ontdekt. De ongeluk ken welke zij al zeer spoedig veroorzaakte deden naar middelen omzien, om de behandeling ervan mogelijk te maken. Door vermenging met een opslurpende zelfstandigheid, zooals byv. de tripelaarde, verkreeg men het dynamiet. Dynamiet is dus niets anders dan op eeu bijzon dere wijze geprepareerde nitro-glyo^rine. Véor den oorlog van 1870 werd dynamiet alleen gebruikt in de mijnen voor militaire) doeleinden word het 't eerst gebezigd gedurende de {laatste dagen van de parijscho Commune. De franschie genie-soldaten lieten toen met behulp van dynamiet in verschillende wijken de tuinmuren springen, ten pinde de troepen in de gelegenheid te stellen, de barricaden om to trekken, die in de straten tegen ben wareu opge trokken. De eerste aanslag, waarhij de nitroglycerine een rol vervulde, was die welke-, bét leven kostte aan den keizer van Rualaud, Alexander II, den 13n Maart 1881. 'J. De bommen, evenzeer met de hand geworpen van een tuinmuur, waren geon Orsini-bommen maar gla zen kogels, die met onvermengde nitroglycerine ge vuld waren. De schok, door het nedervallen, fvan de; bom ge- weeggebracht, was voldoende,, om da mtro-glycerine te doen ontploffen. Dit gö0joi4pddeT,iftet de eerste bom, welke onder het paard -yon eeityrKozgkf van het Keizerlijke escorte uiteensprong Ondanks de smeekingen van den grootvorst Mi chael en van zijn aide-de-campdie tevergeefs tracht ten hem te weerhouden, snelde de Czaar op den ge wonden Kozak toe, en terwijl hij hielp, om dozen onder zijn paard vandaan te halen, kwam een tweede bom op enkele passen afstand terecht, welke bij haar ontploffing den Czaar doodelijk verwondde. Hoe bij de talrijke aauslagon van de laatste ja ren, b. v. te Monceauxles-Mines, te Chicago en in den allerjongsten tijd bij die te Luik en te Parijs, waar de beruchte Bavachol zijn heldenfeiten ver richte, het dynamiet, al of niet met schietkatoen ver mengd, bij voorkeur als vernielingsraiddel werd ge bezigd, is bokehd. Doch nog hebben de misdadigers de hulpmiddelen der nieuwere wetenschap geenszins uitgeput. Men beeft nog het raoliniet, het plancastiet en het roubu- riet, stoffen, waarvan de fabrikatie ten deele wordt geheim gehouden en die als ontploffings-middelen verre de vernielende werking van dynamiet moeten overtreffen. Met de studie ervan houdeu zich thans de leger besturen der groote militairen Mogendheden ijverig bezig. Waarschijnlijk zal men dus met deze stoffen niet eer voorgoed kennis maken dan hij den eerst- volgenden grooten oorlog in Europa. tenzij mes sieurs les assassins, zooals Alphonse Karr he n beleefd noemde, zoo groote vorderingen maken in de prac- tischo scheikunde, dat zij reeds te voren hun mede- menschen op eeuige experimenten met deze belang rijke stoffen kunnen vergasten. Getrouwd zonder bet te weten. In dat geval verkeerde de 50-jarige, rijke weduwe Gaston, te Pa rijs, die zich door een handig oplichter, zich noe mende graaf Juilly, baron d' Aurillac, markies de La Hayo-Popelinière, had laten bepraten een uitstapje met hem te doen naar Londen. De dame kende geen woord Engelsch. Op zekeren morgen had de baron haar naar een kerk gebracht. Daar vond zij een heer in burgerkleeren en een dame, met een stoffer in de hand. De Meneer sprak haar in het Engelsch toe en de weduwe was ie beleefd, om hem in de rede te vallen. Daarna schreef hij iets in eeu boek en gaf haar toen een pen, om haar naam te teekenen. De weduwe dacht aan een register van bezoekers en teekendede baron deed hetzelfde. Toen zij do kerk verliet, zeide de barou «Ca y est nous sommes raariésDe weduwe, die nu eerst begreep, dat zy met een oplichter te doen had, heeft hij bet gerechtshof van do Seine nietigverkla ring van hot huwelijk aangevraagd. Haar inan blijkt te zijn zekere Harraud, de zoon van een boer, oud 40 jaren, die het tot notaris had gebracht, aan la ger wal was geraakt en klerk was geworden bij een notaris te Parijs tot wiens cliën'eii de weduwe Gas ton behoorde. Het gevaarlijke van taalkupdige studiën zou men als titel kunnen schrgven boven hot volgende, dat den Oosten rij kschen philoloog.dr. Oblak is overkomen, Deze geleorde was door dt^Wieener-Acaderaie naar Macedonië* gezonden om de* slavische dialecten te bestudeeren. Hij was met eene rijkstöèlage en met talrijke aan bevolingen aan de Oosten rij ksche vertegenwoordigers in Turkije op reis gegaan. 6 tot 8 weken lang ging alles goedhij hield zijn Verblijf in Saloniki en maakte van daaruit kleine uitstapjes in de omgeving. Maar toon hij hiff binnenland introk en in de dorpen zijne taalkundige onderzoekingen voortzette en ijverige aanteekeningen maakte omtrent de verschillende dia lecten toen begon de Tufksche justitie zich den slaap uit de oogen te wr^veu en zij zag in den vorschenden geleerde eèn spion die, wie weet met welk doel, eene Bulgaarsche volkstelling hield. Zonder het gevaarvolle vrtn zijn toestand te ver moeden noteerde dr. Oblak' in eene armzalige hut van het dorpje Wardarowetz misschien juist een hoogst interessanten uasaalklank, toen er buiten paardengetrappel weerklonk, het beetje licht in de hut werd verduisterd, en toen de jeugdige taalvor- scher opkeek, zag hij eeu revolver en vier geweer loopen op zich gericht. Snelde haalde hij zijn pas en zijne andere documenten voor den dag, maar de officier van het detachement, dat den misdadiger moest inrekenen, gaf daar niets om. Hij beval den geleerde zijn paard te bestygon en hem te volgen, i Dr. Oblak' kon dit verzoek, waaraan door zooveel geweerloopen kracht werd bjjgezet, moeilijk afwijzen en nu begon een zeer zware rit van meer dan 12 uren naar Saloniki, waarbij alle dorpen aangedaan werden, die dr. Oblak bezocht had. De manschap pen hieven eea triomflied aan, of zij Aihauasias in eisfon persoon gevallen bprtden genomen. Onze philoloog, die pas van da influeuaa hersteld was, kon daarmee moeilijk instemmen. Het stortregende, en hij werd nat en kond tot m merg en been. 's Nachts kwam men te Saloniki aan en dr. Oblak moest t«t den volgenden ochtend in het wachtlokaal verblijf honden. Eerst toen kon hij door tusschenkomst van den Oostenrgkschen consul het meer gastvrije Weenen opzoeken. Hoe de taalgeleerde onder zoo zware verdenking kwam is een geheim der Turksche Pacha-regeenng. •t le te vreemder, omdat dr. Obiak niet het verkeer met mannen zocht, maar bij voorkeur met oude vrouwen. Dit waa minder een toegeven aan zyn smaak dan wel een fijn overlegd philologiech plan. De mannen toch gaan vaak by gebrek aan werk in den vreemde eene betrekking zoeken en nemen vele woorden uit audere talen of dialecten over. De vrouwen blijven veelal thuis en behouden hun eigen- aardigen tongfftl zuiverder. Bovendien zijn ook de oude Bulgaarscho dames spraakzamer. Dr. Oblak moet na de opgedane ondervinding voornemens zijn, de studie van Bulgaarsche dialecten op de plaats zelve voorloopig qan anderen over te laten. De Zweedsche regeering heeft in de Kamer der Afgevaardigden een nederlaag geleden. Met 116 tegen 107 stemmen heeft de Kamer geweigerd den persoonlijken militairen dienst te verzwaren, door de ^reservisten" in plaats van 60 dagen voortaan 90 dagen te laten opkomen. Deze <Jrie maanden werden door het gouvernement ouontbéerlyk geacht en od deze basis had het Kabinet hpt geheele plan van reorganisatie van het leger opgebouwd. De vermindering door de Kamer voorgestaan, kan dus groote gevolgen hebben. Dë andere punten van het reorganisatie-ontwerp werden wel door de beide Kamers aangenomen, maar zij hebben weinig betee- kenis zonder een diensttijd van 00 dagen, het punt waarop het geheele reorganisatieplan steunde. In de zitting van den 7den April is door den Landdag van Tirol werkelijk de schoolwet aangeno men, die door de geestelijkheid was goedgekeurd en die de school geheel onder den invloed der kerk brengt. Het kan niet anders of deze aanneming zal ook in den Bijksdag invloed oefenen. Het Oosten- rijksche gouvernement komt dan in eene moeijlijke positie en graaf Taaffe staat voor li^t volgende dilemma: Hij zal namelijk de beslissing der katholieke Tirolers moeten goedkeuren, maar dan komt hij in strijd met de liberalo Duitsche bevolking, öf hij zal de beslis sing moeten afkeuren en dan ontzegt hij zich voor de toekomst de hulp van de club-Hohenwarth. In beide gevallen, hoe ook de beslissing van den pre- sideut-minister uitvalt, kan niet anders of de meer derheid waarover graaf Taaffe te beschikken heeft, wordt er kleiner door. Sedert de tien jaren, dat graaf Taaffe aaD het bewind is, heeft hij nog niet voor zulk een moeilijk geval gestaan. In weerwil van de handigheid van dezen buden diplomaat zal het hem toch moeielijk villen zoowol katholieke Tirolers als liberale Duitschers tevreden te stellen. Het Engelsche Lagerhuis heeft met een meerder heid vau veertig stemmen het voorstel van sir Walter Fostor verworpen, strekkende om den zittingstijd van het parlement van 7 jaren qp 5 terug te brengen. De regeering vond dat door den zittingstijd korter te maken het aantal verkiezingen in een zekere tijdsruimte talrijker werd en dat dit een bezwaar was, daar verkiezingen tijd en geld eischen. Ook konden die gedurige veranderipgeu, die wisseling van personeel, niet anders dan nadeel doen aan eece vaste houding met het oog op de buitenlandscho aangelegenheden. De liberale oppositie voerde hiertegen aan, dat zeven jaar zitting houdt, dikwijls zichzelf overleeft en te veel een weerspiegeling is van verouderde ideeën. Het tegenwoordig parlement ontstond door do verkiezingen van 1886, maar vertegenwoordigt sedert 1889 en 1890 de openbare meening niet meer, zooals bewezen wordt door bijna al de aanvullings verkiezingen der laatste drie jaren. Het Lagerhuis is tot 25 dezer maand uiteengegaan. De staat van zaken in Durhaih biedt nog gten uit zicht op verbetering. Beide partijen blijven op hun stuk staan. De patroons stelleb eene vermindering der loonen, iu verhouding tot dq daling der kolen- prijzen, als voorwaarde tot hervatten van den arbeid terwijl de mijnwerkers hardnekkig weigeren zich eene zoodanige vermindering te laten welgevallen. Onder- tusschon loopen ongeveer 90,000 mannen deels uit vrije verkiezing, deels door hunne makker ge dwongen nu reeds weken lang ledig. Men raamt het verlies aan loon. door de arbeiders geleden, op niet minder dau 150,000 's weeks. Doch do na— deelen, door deze werkstaking in wijderen kring aangericht, zijn onberekenbaar. Buiten Durham zelf, in do ijzer-districten van Cleveland, Stockton, Dar lington, Weardale enz., zijn (zoo verzekert de speci ale berichtgever van de Timesde slachtoffers bij duizenden te tellen. Geheele stéden, kortelings nog bloeiende, waar de loonen hoog waren en armoede feitelijk niet voorkwam, worden thans letterlyk ge- pauperiseerd. Bovendien bestaat er zoo goed als zekerheid, dat, wanneer eindelijk de mijnwerkers den arbeid zullen gelieven te hervatten, er voor zeer zeer velen hunner geen werk meer zal te vinden zijn. Immers verscheidene schachten zijn reeds voor goed gesloten geworden, en in alle zal er met het woder op droef geraken oen geruimen tyd moeten verloren gaan.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2