Buitenlandsch Overzicht. PETK0LEUM-N0TEEKIi\<JE\ Caotzlaar Schalkwijk, te Rotterdam Be Rechtbank te 's Hortogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen A. van L,, gewezen hoofd-agont der gemeente-politie aldaar, beschul digd van knevelarq. In het vonnis wordt overwogen, dat gebleken is, dat beklaagde meer geld van de markt-venters heeft gevorderd, dan thans door den marktmeester Van der Velden wordt gehevendat beklaagde tegen April 1891 (toen het couponstelsel werd ingevoerd) minder hoeft doen betalen, onder opdracht van ge heimhouding, en erkent op last van den commissaris de diepte der kramen steeds op 2 meter te hebben gerekend, zoodat als wettig en overtuigend bewijs is gebleken, dat bekl. die meerdere gelden heeft geïnd, wetende, dat zij niet verschuldigd waren. Vervolgens wordt overwogen, dat evenwel het innen van het marktgeld vreemd is aan do bediening van hoofdagent van politie, de Commissaris van politie, ook niet als marktmeester, bevoegd was hem de inning der marktgelden op to dragen terwijl, vol gens de verordening, dit had behooren te geschieden door Burg. en Weth., die dat niet hebben gedaan. Mitsdien is niet gebleken, dat de beklaagde door het bevoegd gezag was aangewezen. Op (leze gron den werd hij vrijgesproken. Maandagavond deed zich bijna hetzelfde verschijn sel in ecne openbare vergaderiug van Patrimonium te Kralingen voor, als te Amsterdam in de verga dering der Vereeniging Groen van Prinsterer. Te Kralingen trad op de heer Jac. Post van Haarlem met zyu bekend onderwerp°,Valsche en Echte so cialisten." Het bestuur van Patrimoniumgeleerd door vroegere treurige ervaringen, bad geadverteerd „geen debat." Toen nu de voorzitter van Patri monium geopend had, vroeg de Rolterdamsche socia list Helsdingen, daartoe met een 15-tal partij genoo- ten overgekomen, of er debat zou zijn. Op het ontkennende antwoord beloofde Helsdingen telkens den heer Post in de rede te zullen vallen als deze leugens mocht verkondigen. Do heer Post begon nn. Hij verkiaayde voor zich het te bejammeren, dat er geen debat zou zijn. Evenwel stond het recht tot het geven van al of niet debat aan het bestuur van Patrimonium vfl komen vrij ic haar eigen huis. Helsdingen: dat is zoo niet, overal waar men de socialisten aanvalt is men verplicht hun debat te geven. Niet zq, socialisten wareu de rustverstoor ders, maar zij, die geen debat wilden geveo aan de arbeiders, terwijl zij het over die arbeiders hadden. De beer PostBeleg van uwe zijde eene verga dering om mij te bestrijden; zoo ik eenigszins kan zal ik komen om met u van gedachten te wisselen; maar deze zaal is door Patrimonium alhier gehuurd. Deze vereeniging zal de buur betalenhet is dus hdar lokaal, waar gij niet moogt spreken, indien meu het u niet toestaat. De heer Post ging nu met horten en stooten voort. Onophoudelijk werd de orde verstoord. Helsdingen verklaarde openlijk, dat indien bij door de politie uit de zaal gezet zou worden, er oogenblikkelijk anderen gereed zouden zijn, //om de leugens van den spreker tegen te spreken." Ten slotte was de heer Post genoodzaakt een einde aan zijn voordracht te maken. Nu mag gevraagd: Kon de politie hier niets aau doen? Er waren een inspecteur met twee agenten tegenwoordig. Onophoudelijk werd de orde gestoord.1 hand hield, verdween haar glimlach oogenblikkelijk. Wat scheelde hem Zij kende hem te goedzij stond in te innige gemeenschap van hart, van geest, van gedachte met hem, om geen schok te hebben ontvangen, en on danks haarzelve, werktuigelijk, bracht zij den angst kreet uit, die haar op de lippen kwam Wat heb je Wat is er gebeurd Wat is je overkomen Ik zal het je vertellen. Laten wij naar bo ren gaan. 't Was eigenlijk ook beter zoonu werd hem de moeilijkheid van voorbereiding ten minste be spaard. In enkele woorden vertelde hij, wat er bij D'Avig- nac was voorgevallenzijn verlies, het cijfer van zijn verlies. Naarmate bij sprak, zag hij de uitdrukking van pngst, die op bet gelaat zijner vrouw te lezen stond, verminderennauwelijks had hij geëindigd, of zij viel hum om den bals en kuste hem hartstochtelijk. En heb je mij daarvoor zulk een ontzettenden angst aangejaagd riep zij uit. Is het dan niets Wat komt het er op aan Het moet betaald worden. Welnu, je zal ook betalen kan je niet drie- en-dertigduizend gulden van het kapitaal afnemen, zonder dat dit bepaald een ramp is Nu klaarde ook het somber gelaat van Sixte op. De mannen van Patrimonium werden voor //ploerten" gescholden in hun eigenbetaald lokaal. Had hier, waar de politie onmachtig scheen om handelend op te treden, geen proces-verbaal behoo ren opgemaakt te wordeu? Want immers het vrijo recht van vergaderiug wordt hier schaamteloos bq anderen in eigen huis geschonden. Hoe zuiver het rechtsbesef bq hoeren socialisten is, leurt men in zulke vergaderingen kennen 1 Deze mannen spreken van „recht voor allen" en zq we ten de allereerste beginselen van wat het recht me debrengt niet eens {Standaard). Eiken dag is er nog gewrqf en geschrijf ovor de quaestie te Beefs. Thans komt Dr. Vitus Bruinsma in do Amsterdammer met een verhaal, dat de moeite van een onderzoek ten volle waard is, en werd het niet zoo stellig medegedeeld, ook nog onmogelqk zou schijnen. Dr. Bruinsma verhaalt dan „Do tirma C. J. van Houten en Zoon te Weesp had door middel van een der heeren te Amsterdam, die giften inzamelden, een kist met 2<)0 busjes cacao elk inhoudende l/9 kilo, voor de Beetster bevolking gezonden. Spoodig daarna schreef zij aan denzelfden lieer te Amsterdam, dat zij verzuimd had, er suiker bij ie doen en daarom aan den heer S. R. Smit, Leidschestraat te Amsterdam opgodragen had, een kistje met 200 zakjes bruine suiker, elk inhoudeude 150 gram, oau hetzelfdo adres te doen bezorgen. De tirma bedacht namelijk, zooals zq ook er bij schreef, dat //als men een behoeftig munsch cacao schenkt, men daar ook suiker bq behoort te geven en liet juist daarom, zooals zij ous schrijft, „de suiker in zakjes vau 150 gram afwegen, omdat dan bij elk busje de daarvoor noodige suiker gemakke lijk kon uitgereikt worden." Nu blijkt echter dat wel aun verscheidene Beetster gezinnen busjes cacao zijn geschonken, maar tot nu toe heb ik nog niemaud kunnen ontdekken, die da&rbq ook een pakje suiker had gekregen. Daarentegen trof het du klanten van den winkel van het commissielid, deu onderbaas Toering, dat in dien winkel tegenwoordig de bruine suiker iu gemaakte pakjes verkocht werd eu wel iu pakjes die bedrukt waren met het adres van S. R. Smit, Leid schestraat 95 Amsterdam. Zoo werd dus de zAak duidelijk. De cacao, dio zonder suiker toch niet te gebruiken was, werd over eenkomstig de bedoeübg van de firma Vau Houten, gratis uitgedeeld. Doch du suiker schijnt door het lid Toering van de commissie te zijn aangekocht, ten minste wie die er bij wilde hebben, moet ze koopen, hoewel ze door Van Houtea eveneens ter gratis uitdeeling was gezonden Na de invoering der nieuwe postwet weigerden verschillende postdirecteuren de iu outvangstneming en verzending van kaarten (door middel vau den hectograaf of typograaf), zoo deze kaart formulieren aan de adroszijde voorzien zijn van den naam en de wooltplaats des afzenders. Of men hier te doen beeft met eene verkeerde op vatting van het desbetreffende wetsartikel, of wel dat de bedoeling werkolijfc zóó is, in elk geval veroor zaakt deze weigering aan den handel ongerief en tevens nadeel, daar er van de met naam en woon- Wij zullen dus de drie-en-dertigduizend gul den maar uit onze kas nemen, sprak bq glim lachend. Wij hebben ze slechts aan papa te vragen, en dat zal ik dadelijk morgenochtend gaan doen. Wij zullen het doen, hernam hijhet is al ge noeg, dat je een deel op je neemt, terwijl ik alleen de verantwoordelijkheid moest dragen. Nu de zaak aldus was geschikt, kon zij een vraag stellen, die haar voortdurend op de lippen zweefde, en die zij nu doen kon, zonder dat er de bedoeling van verwijt of afkeuring uitsprak Maar boe heb je die som verloren Ja hoe Zij aarzelde een oogenblik, toen hernam zij Ben je dan een speler Ik ben bet geweest in twee tijdporken van mijn lerenop vijftienjarigen leeftijd op school en op twintigjarigen leeftijd te Saint-Cyr. Toen ik vijftien jaar was, heb ilc op zekeren dag zestig gul den verloren aan D'Aviguac, bij het spelen van quitte ou double. Je begrijpt, welk een som dat was voor mij, die maar een gulden in de week zakgeld kreeg, en welke aaudoeningeu ik toen heb moeten onder vinden; gelukkig bon ik geëindigd met quitte te spelen, dwr D'Avignac altijd bereid was revanche te geven. Later, te Saint-Cyr, verloor ik zeshon derd gulden, die langen tqd op mij hebben gedrukt als een zware last. Sedert, dat is nu tien jaar ge leden, heD ik geen kaart meer aangeraakt. Ik weet plaats bedrukte kaartformulioren zeker millioenenin ons land voorbanden zqn, welke eventueel geenorlei waarde zouden hebben. En welk nut zou dat verbod kunnen opfleveren Immers geen enkelo? Het hoofdbestuur van den Nederlaudschen Bond ter bestrqding van overdreven zondagsrust op het ge bied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeu warden, heeft zich, in het belang van den handel deze zaak aangetrokken en zich tot den minister gewend met het vehsoek 1Zoo bedoelde opvatting van beerou postdirec teuren oujuist mocht zijn, dit teu spoedigste te hun ner kennis te willen brengen. 2. In ander geval het daarheen te willen leiden, dat bet bewuste postbesluit alsnog worde gewqzigd,' iu dien zin, dat voortaan ook de verzending van kaartformuliereu, aan do adreszijde van naam en woonplaats des afzenders voorzien, geoorloofd zij. Zqn er zoo Een herkomt bij den horlogemaker. //Mijn horloge wil niet foopen," zegt hij. Do hor- logemaker onderzoekt bet nauwkeurig. //Wel wel," roept hq uit, „u is zeker op een trein geweest, die met een anderen in botsing is gekomen f* //Neen," verbaasd //waarom vraagt ge dat?" Op plechtigen toon zegt de horlogemaker uu//Als ge u uitkleedt, moet u niet uw vest op den grond gooien, als het horloge nog in uw zak is." „Dat doe ik nooit," antwoordt de heer. „Ik ben uiterst voor zichtig met dat horloge geweest. Ik weet niet hoe het komt, dat het is blqveu stilstaan. Hoeveel tqd gaat er mee heeu om het te repareeren De horlogemaker ziet het nog eens nauwkeurig na en zegtv Het beste zal zijn, dat u het hier eeue week laat, waar als u er zoo lang buiteu kunt, zcq ik u twee weken raden." „Nu, dat is goed. Maak het dan maar in orde. Goeden morgen:" Eq de heer gaat heen. //Jakob," zegt de horlogema ker tot zijn bediende, „blaas dat stofje van dat ra dertje en schrijf drie gulden op voor reparatie." In het April-nummer van de Vragen des Tijds behandelt de heer O. Veenstra de plaats van het Duitsch op onze inrichtingen vau onderwijs. Op onze onderwijsprogramma's beslaat nog attijd de Fransclie taal een aanzienlijker plaats dan de andere levende talen. Maar de schr. acht het boog tqd de vraag aan de orde te stellenWelke vreemde taal heeft voor ons de meeste waarde? Op die vraag zal hot antwoord natuurlijk zijn do taal van dat land waarmede het verkeer het grootst is, de taal van dat volk, waarmede wij het meest in aanraking komen. Op grond nu van de statistiek van het handelsverkeer en van die van het postverkeer, komt de schr. tot dp overtuiging, dat de Duitsche taal voor het practische leven van grooter waarde is dan de Fraosche. Ook voor do oefening van den geest voor qns onderwijs heeft het Duitsch de meeste waardehier geldt inzonderheid wat Spencer in zqn belangrijk werk over ^Opvoeding" in liet algemeen, aldus uitdrukt„De opvoeding, die voor de verrichtingen tien levens de meeste waarde heeft, moet tegelijkertijd do beste zqn voor de oefeniug der vermogens." Daarmede is het stelsel veroordeeld, hetwelk het Fransch als eerste vreemde taal op onze inrichtingen van onderwijs handhaaft, ei in zijn schadelijke wer king juist onzen kleinen burgerstand het gevoeligst niet hoe ik er mij nu toe heb laten medeslepen, ik, die noch van het spel nooh van spelers houd. Eeu oogenblik van verbijstering. En ook dat moet ik bekennen, want ik wil je niets verbergen eenige spottende woorden tot De la Vigne gericht, maar die over zijn hoofd schenen heen te glijden om mij te treffen. Dan heb je verstandig gedaan, sprak zq. Misschien; maar ik deed verkeerd, met niet in tijds op te houden. Wie houdt ooit iu tijds op? Alle bedwelming is dezelfde; er komt een oogenblik, waarin men niet meer weet wat men doet eu men de speelbal is van geheimzinnige aan driften, waaraan men gehoorzaamt, met het volle be wustzijn, dat men slecht doet met er aan toe te geven. Dat was ook mijn geval, wat echter njets afdoet aan mijn verantwoordelijkheid. Den volgenden dag, niet 's ochtends zooals Anie gewild had, maar in den namiddag, zoodra Sixte vrij was, begaven zij zich per rijtuig naar Ourteau en kwamen daar tegen schemerdonker^ aan. Barinc kwam juist thuis en reikte zijn dochter de hand om uit te stappeu. Wrik oen blijde verrassing, zeide hij, terwijl hij haar een kus gaf. Wat voert je hierheen Wij zullen het u vertellen, antwoordde Anie, als mama er bq is. (Wordt vervolgd.) treft. Om dit nader aan le toonen, haalt de sohr. nu de verpliohtingen, die art. 16 van de wot op let lager onderwqs legt op de besturen van do gemeenten, waar de behoefte aan uitbreiding van (et gowoon lager ónderwijs scholen voor meer uit- «breid lager ouderwijs in 't loven geroepen heeft. Op die scholen zijn deze beide groepen van leerlin gen veroenigd 1. toekomstige hoogere burgers eu gymnasiasten; 2. niet verder studeerenden. De be- J»ngen van de eerste groep leerlingen zijn niet de- tslfde als die van onze aanstaande nijveren en neringdoendeul voor wie het uitgebreid lager het hoogste onderiyjs is. Zij zijn zrlfs lijnrecht met elkander in Terwijl de eersten van de lagere ichool een onftstuk kennis van de Frausche taal vragen, groo£ genoeg om hen bij de toelatings examens te ^loen slagen, vragen de laatstun eene taal, die jriiarde voor het leven heeft eu wier naoleeren aan ecife verstandolijke ontwikkeling bevorderlijk kan zijn. Voor hen is bet Duitsch de aan gewezen taal. Gelqk kennis van het Duitsch voor dc eersten ballast is, omdat op de volgende inrichtingen met die taal van meet af aan wordt begonnen, zoo is kennis van het Fransch voor de laatsteu ongewensebt, wijl de uren, voor het verwerven dier kenuis noodig, aan het Duitscb wordeu outtrokken. Vreemd geuoeg, hebben de gemeentebesturen alge meen toegegeven aan de eischeu der hoogere bur- gorschooi en het fransch op den voorgrond geplaatst ofschoon zij alzoo iu strqd bandelen, zooal niet met do letter, dan toch zeker met den geest der wet op het lager onderwqs. De lagere school tooli beoogt een gezonde volks ontwikkeling, tracht praotisöhe en zelfstandige men- schen te vormen. Met art. 33 der wet iu de eone eu met de aangehaalde statistiek van het handels- en het postverkeer in de andere hand, kan onze burgerij eischen, -dat bij uitbreiding van leervakken der lagere school het Duitsch de eerste vreemde taal zij. Dat zij dit niet doet, is jammer genoeg. De wet op het lager ouderwijs behoeft in 't ge heel geen wijziging te onderguan, om aau het Duitsch de eerste plaats ouder de vreemde talen op het onderwijs-prograrama te geven. Slechts de eenzij dige uitvoeriug dier wet raag niet bestendigd wor den. Ook de wet op het middelbaar onderwijskan geheel onveranderd blijven de maatregel van bestuur waarbij ingevolge het bij art. 22 bepaalde is vast gesteld al hetgeen de toelating tot de rijks hoogere burgerscholeu en de regeling vau het onderwqs be treft, laat in art. 2 de regeling van het onderwijs over aan den directeur in overleg met de leeraren en bepaalt iu art. 12, dat het programma der lessen elk jaar aan de goedkeuring van den minister moet worden onderworpen. Niet de wet, maar de leeraren hebben dus den eisch van bekendheid met het Fransch gesteld, hetzij dan mot of zonder den aandrang van hoogere autoriteiten. Intusschen zullen, indien de leeraren den maatregel om bq de toelating eenige bekendheid met de Duitsche taal te vragen en den eisch van het Fransch te laten varen al te revoluti onair zouden achten, de autoriteiten tusschen beide moeten komen. Wat eindelijk de gymnasia betreft, is de wet zoo inschikkelijk mogelijk. Do Schr. haalt ten slotte aan, ten bewijze dat in het noorden des lands reeds ernstig over eeu meer natuurlijke en practische regeling van ons onderwqs gedacht wordt, een schrijvon, dd. September 1890, van deu schoolopziener in het district Leeuwarden, mr. C. J. Prakken, aau B. en W. dier gemeente, waarin o a. het volgende gezegd wordt: „Op zich zelf geef ix aan de beoefening der Duitsche taal èn op paedagogische gronden èn met bet oog op het grooter belang, dat de kennis dezer taal vooral voor onze streken heeft, verre dc voorkeur boven die der Fransche. Ik ineen niet te overdrijven met te be weren, dat het praotisch nut van de kennis der Fransche taal, voor zooverre die op eene schooi als de onderwerpelijke (voor kleine burgerij) beoefend wordt, neerkomtlo. op de mogelijkheid tot het doen van oen examen of het verkrijgen eener be trekking, waarvoor eonigo kennis van het Fransch, meestal nog ten onrechte, wordt geëischt; 2o. op eene behoorlqke uitspraak en het juist te pas brengen en verstaan van sommige termen en uit1 rukkingen, door onze aan genoemde taal ontleend. Om verscbilleude redenen, die ik hier niet heb te ontvouweu, mnar waarvau de juistheid door ieder onzer kan worden nagegaan, bestaat voor de bur gerklasse in het algemeen geene aanleiding om in haar verder leven Fransch te lezen of te spreken, eu ik geloof dan ook te mogen beweren, dat bet geleerde reeds op 25- a 30jarigen leeftijd voor een groot deel is vervloeid. „Hoe geheel anders is dit met het Duitsch I Ziet de tijdschriften en illustraties onzer leesgezelschap pen welke worden gelezen P Het zijn de Duitsche. Welke vreemdelingen verkeereu in ons midden? Duitscher8. Welke vreemde handelsreizigers bezoe ken onze winkeliers en kooplieden Duitechers. Welke buitenlandse lie reis, indien de omstandighe den zulks veroorloven, wordt door onze burgerij on dernomen? Langs den Rijn of naar dqn Harz. Welke fabrieken worden bezocht Meestal Duitsohe. Terwijl de kennis der Fransche taal vervloeit, wordt die van de Duitsche onderhouden door gesprek, loc- tuur, correspondentie en buitenlandsch verblijf." In de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers hadden gisteren levendige en langdurige gedachten- wisselingen plaats over de buitengewone kredieten voor den aanleg der versterkingen aan de Maas. Over en weer werden beschuldigingen geuit, door de linkerzijde tegen don minister van oorlog, door de rechterzijde tegen deu directeur der versterkingen generaal Brialmont, Tun slotte zijn de oredieten met 60 tegen 27 stera men en 9 onthoudingen aangenomen. De minister Goschen gaf iu het Britsche Lager huis Maandag oen uverzicht van den tinancieelen toestand van hut rijk. De uitgaven werden door hem geschat op 90.253.000, de ontvangsten op 90.4/7.000. Hij stelde voor, de belasting op de hernieuwing der octrooien van uitvinding te verlagen en voor schui mende wijnen een eenvormig invoerrecht vast te stellen van 2 sh. per gallon. Het huis nam dit laatste voorstel aan, maar ver daagde de verdere behaudelin^; van het budget. De minister deelde tegelijkertijd mede, dat de Spaansch* regeering bot handelsverdrag van 1886 heeft opgezegd. Men moet, zejde hij in Spanje en elders niet de gevolgtrekking maken, dat indien de schikking van 1886 werkelqk wordt ingetrokken, Spanje de fiscale voordeden zal blijven genieten, welke het zijn toegestaan want wanneer Spanje de concessiën intrekt, zal Engeland in deze zaak de handen vrij krijgen. De minister hoopte intusschen dat de onderhaudelingeu een bevredigenden uitslag zullen hebben voor beide landen. Men zal zich herinneren, dat met 315 tegon 165 stemmen Zaterdag jl. de Fransche Kamer een motie heeft aangenomen, waarbij zij haar vertrouwen te keoueu gaf iu de geestkracht der regeering en hare goedkeuring hechtte aan de verklaringen van den heer Ricard, terwijl zij beval, dat de rede van dien miuister overal in het land aangeplakt zou worden. De rede waarvan hier sprake is, was gerioht ge weest tegen bet manifest van den bisschop van Mende. De minister had gezegd, dat de regeering dorgelijke betoogiugen niet zou duldeni en dat elk lid der geestelijkheid, dat de republiek aanrandt, gerechte lijk /al vervolgd worden. Die rede is door geen partij met zoo veel instem ming aangehoord ais door de uiterste linkerzijde en de minister geniet dan ook de twijfelachtige eer door de Justice eu do Lanttrne te worden geprezen. Volgens het Journal des Debats zullen de opportu nisten nu wel spoedig tot de overtuiging komen, dat zij een dwaasheid hebben gedaan, toen zij het het bevel hielpen uitvaardigen, dat de redevoering van den heer Rioard overal aangeplakt zou wordeu. Zij zullen begrepen hebben, dat de groote publici teit, gegeven aan eene redevoering, die door de ra dioalen zoozeer wordt toegejuicht, niet anders kan doen dan de hartstochten uog moer opwekken. Van een dergelijke handeling zullen de partijgan gers van de rechterzijde en van de uiterste linkerzijde alleen de vruchten plukken. Dergelijke overdenkin gen komen echter te laat, zegt het blad. Overal zqn de aanplakkers aau den arbeid, of reeds ge reed. Men zal echter iu het vervolg wijs doen die aan plakkers minder overhaast aan hei werk te zetten. Do Kamer moest, volgens de Debats, in haar regle ment het volgens inlassen „het aanplakken van etrae redevoering kan niet bevolen worden dan in een zitting volgende op die waarin de rede is uitgespro ken". Dit zou een uitstekend middel wezen om over haaste besluiten, in een oogenblik van opwinding genomen, te voorkomen. Misschien deed men goed bij dergelijke bevelen eenstemmigheid tusschen de beide Kamers te eischen. Het zou immers mogelijk kunnen wezen, dat de muren van de stadhuizen door bevelen van de meer derheid zoowel in het Paleis-Bourbon als in het Luxemburg, met geheel tegenstrijdige redevoeringen volgeplakt werden. Het publiek zou daardoor niet weinig in verwarring wordeu gebracht. In allen gevalle is het zeker, dat het aanplakken van een redevoering een politieke daad is, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen wezen, veel ernsti ger dan van driekwart der gewonwetten. Het is dus zeker zonderling, meeat uet blad, dat eeu be sluit van zulk een groote bet ekenis in een paar minuten door een vergadering kan genomen worden Do Kumer is meesteres in haar eigen huis maar het schijnt ons toe, zegt het Journal des Debars, dat de muren der stadhuizen niet haar eigendom zijn en dat met het oog op hetgeen zij er dikwijls laat op plakken, men het betreuren moet, dat de Kamer het recht heeft, of zich dat aanmatigt, over die mu ren naar welgevallen te beschikken. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft de instructiën gereed, die hij aan de prefecten zal doen toekomen na§r aanleiding der te verwachten manifestatiën op den den eersten Meidag. De prefecten der departementen, waar de toestand van dien aard is, dat exlëpitioneele maatregelen noo dig kunnen zijn, en dieniengevolge geen algemeen© instructiën gegeven kunnen worden, zullen naar Parijs worden ontboden, om van den minister mon delinge bevelen te ontvangen. De zaak van Ravachol zal den 26sten dezer voor hot hof v«n assises te Parijs in behandeling komen. Met hem zullen nog vier anarchisten op dien, dag als betrokken in liet zelfde geding, voor het gerecht verschijnen. Belangrijke dynamiet-aanslagen niet te vermelden; hier wordt wat dynamiet gestolen en daar wat op straat gevonden, uit vrees voor ontdekking. Ver schillende Fransche generaals hebben vanwege „de uitvoerende commissie// voor de manifestatie op 1 Mei een langen waarschuwenden brief gekregen, ben ver manend om dien dag in geen geval iets tegen het volk te doen. Volksmoord, zoo besluit den brief, verlaagt een soldaat, de tuchteloosheid kau hem soms tot eer strekken en hem groot maken kies, generaal tusschen deze heldhaftigheid en die lafhartigheid jè.; De politie te Madrid heeft zekeren Munos gevat, die voor den aanvoerder der anarchisten in Spanje wordt gehouden en de eigenlijke aanlegger moet zijn, van het dezer dagen ontdekte plan om het gebouw der Cortes in de lucht te doen vliegen. Een goede vangst dus, als 't waar is. De Londensche anarchisten hebben in Hyde-Park een betooging gehouden om te protesteeren tegen de veroordeeling van hun geestverwanten te Walsall. Volgens de sprekers waren de bommen alleen be stemd voor Rusland, waar geen ander middel tot horvorming mogelijk wasde Engelsche politie bad daar niets mee te maken, maar de geestverwanten waren door een spion van de politie verraden, die hen eerst tot het maken van bommen had overge haald. De vergadering liep zonder ongeregeldhe den af. Naar aanleiding van die veroordeeling vraagt de Commonweal, het weekblad der Engelsche anarchisten of de Minister Matthews, de rechter Hawkins, die hot vonnis uitsprak, eu de inspecteur Melville, die de zaak aanbracht, wel personen zijn, geschikt om te blijven leven In hetzelfde blad staat een staaltje van de liefelijke wijze, waarop die heeren denken over onze maatschappij. „Zou er niet", zoo leest men, „iemand onder ons zijn, die het hart sneller voelt kloppen van onmetelijke vreugde, als hij de weelde der rijken vermeld zag en het gehuil hoorde der groote menigte in het midden van die onmete lijke vuurzee Inderdaad, wat een verrukkelijk ge zicht in onze stad zulk eeu rooden vlammengoed Duizendmaal schooner in ons oog dan de schitte rendste en zuiverste diamant Gehuil te hooreu, kreten van pijn en de woode vau wolven hun vrou wen en kinderen allen in het midden van den vuri- gen oven van de Makelaars Denmarkt Was heden onveranderd. Loco Tankfust 6,30. Geïmporteerd fust 6.40 April levering 6.25. Mei-, Juni- en Juli-leve- riug 6,25. Augustus-. September-, October- en November-levering 6.50. December-levering f 6.60. MARKTBERICHTEN. Gouda, 14 April 1892. Granen met voldoenden aanvoer. In de prijzen kwam weinig verandering. TarweZeeuwsche 8.25 a 9.-^-. Mindere dito 7.50 a 8.—. Afwijkende 5.25 a 5.90. Polder 6.25 a 7.75. Roode 6 50 a 7 25. Angel 7.50 8.50. Rogge Zeeuwsche 7. a 7.50 Po der 5.75 a 6 30. Gerst: Win ter 4.20 a J 4.60 Zomer 3^90 a 4.30. Chevalier 5.a 5.75. Haver per heet. 3. 25 a 4 25, per 100 kilo 7.25 a 8.—. Hennepzaad. Inlandsch f 9.25 a 9.50. Buiten landsch 7.25 a 7.50. Kanariezaad 6.25 a 7 50. Boonen. Bruine bonnen 9.a 11. Duivenbooneu 7.a 7.25. Paardenbooneu 6. a 6.40. ErwtenBuitenlandsche voererwten per 80 K. 6.70 i f 8 20. Maïs per 100 kilo: Bonte Amorikaansche f 5.50 a 5.70. Cinquantine f 8.25 a 8.75. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug 23 a 25 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland,

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2