GOUDA. LAARS, in in de Kaas- eene hem pas- K., Boekh. :ct. ao ELLISG programma. ?sten, 'jjl 1892. N° 4812. STIER srd. Zaterdag 16 April. {otterdam. FEUILLETON. TTït Ixet Leven. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dr. ZAAIJER in Burgerplicht, i. 8 uur Echto tesameu- i in den tam des vaardigd rereldbs- StOll' De inzending van advertentiën kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. (Naar het Frantch.) DERDE GEDEELTE. VI. 103. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is /.1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gebreken van de finan- tlJgenwoordigen mi- leder kan i het ont- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. Specialiteiten. Ie Rang 1.— ng vertrekt wla. Gouda 12.30* GELDIG. Bfbusjes 0.35 Neder- de gesteld door de VAC van de 1 te Delft Cognac! n bij J. vax gekookt voor da- pelrf van a) Als ral van bruiken. H. H. GOUDSCHE COURANT. Barinc. Er viel nu niet meer aan terugtreden te denken. Een ongeval, begon Anie, dat gisteravond aan Sixte is voorkomen. Een ongeval riepen mijnheer en mevrouw Barinc tegelijk uit Bij een diner ten huize van D’Avignachij is medege^leept geworden om te spelen en hij ver loor ..r.li Drie-*en-dertigduizend gulden, voltooide Sixte. Drie-en-dertigduizend gulden 1 herhaalde me vrouw Barinc, terwijl zij haar tijdschrift en haar vouwbeen op den grond liet vallen. Die wij van u komen vragen, papa, sprak Anie, met een blik op haar vader. ’tls duidelijk, dat gij dat niet kunt betalen, sprak Barinc op gullen toon. En speelschulden worden binnen vier-en-twintig uren betaald, ging Anie voort. Dat is zoo. Gedurende het huwelijk harer dochter, dat zoo gelukkig bleek te zijn, was mevrouw Barinc steeds zachter gestemd geworden ten opzichte van Sixte, dien zij nu slechts //mijn waarden Valentin”, «mijn besten schoonzoon” of ook kort af //mijn jongen” noemdeliiaar de drie-en-dertigduizend gulden maakten ha|ar woelend. Hoe, mijnheer! gij verliest drie-en-dertigdui- zend gulden! riep zij uit. Helaas ja, mama! EN en BE- van Woonhui- kt door t UL. eet te Gouda. vatten de redevoeringen niet veel nieuws. De heer Van Houten had reeds hetzelfde onder werp op heldere wijze in de Haagsche liberale kies- vereeniging behandeld, zootlat hij te Amsterdam weinig daarbij te voegen had, tenzij eenescherpe terechtwijzing aan den heer Trenb, dien hij onder zijn gehoor had en die een centrum van oppositie vertegenwoordigdede heer Zaaijer had als voorzitter de bijeenkomst en het debat geleid, waar de heer van Houten het eerst deze quaestie inleidde, zoodat het niet te ver wonderen is, zoo er in deh gang van het be toog en de keus der argumenten groote over eenkomst is op te merken. Toch was het zeker voor allen en niet het minst voor hen, die niet dagelijks aan staatkunde doen, een genot zulk een duidelijk overzicht te hooren van de deugden en cieele plannen van onzen nister van financiën. Uit de redevoeringen dezer bekwame ver tegenwoordigers der liberale partjj blijkt, dat hunne geestverwanten over het algemeen vrede hebben met het hoofddenkbeeld der nieuwe belasting: eene heffing, die het kapitaal tot grondslag heeft. Het groote voordeel daarvan is haar practische bruikbaarheid. T J gemakkelijk volgens de regelen van werp het bedrag van zijn kapitaal berekenen, terwijl daarentegen het inkomen, vooral van handeldrijvende lieden, die uit het laatje hun verteringen betalen, niet zoo gemakkelijk te berekenen is. Meubelen en kunstvoorwerpen, die geen hkndelsartikelen zjjn, rekenen niet mede; 58) Go zijt ten minste beiden in goeden welstand, dat ia hat voornaamste, on het is prettig, dat ge nu bij ons blijft eten. Manuel, ga gauw in de keuken zeggen, dat de kinderen hier blijven. Ik heb juist van ochtend een prachtige zalm klaar ge legd om je te zendendie zullen wij nu samen opeten. Hij trok zijn dochter naar zich toe en vroeg Kan je het niet zeggen, zonder dat mama er bij is? ’t Is beter. Laten wij dan dadelijk naar haar toegaan. Zjj traden hot salon binnen, waar mevrouw Barinc bij het licht van een lamp bezig was, een tijdschrift open te snijden, dat zij nooit las, maar waarop zij alleen geabonneerd was, omdat zij meende, dat als «slotvrouw” noodig te hebben. Anie heeft ons iets mede te deelen, sprak De belastingvoorstellen van den heer Pier son worden, ook in kiesvereenigingen, druk besproken. En terecht. Den steun der pu blieke opinie kan niemand ontberen, die in een vrij land hervormingen van zoo ingrij penden aard wetischt tot stand te brengen hij heeft tegelijk te vreezen het eigenbelang dergenen, die tot dus ver »vrjj uitgingen, zooals de Standaard in haar eigenaardigen stjjl zegt van de couponknippende kapitalisten, en de ijverzucht der vijandige politieke par tijen, welke aan een tegenstander niet de eer gunnen groote zaken te doen. Aan die beide kan alleen het zwjjgen worden opgelegd door de volksstem. Niet dat geen critiek zou mo gen geoefend wordenintegendeel. Daartoe dient de publiciteit, die in onze politieke zeden is doorgedrongen. Maar wanneer de richting waarin voorstellen als de aanhangige zich be wegen goed is, dan brengt men zijne bezwa ren in, ten einde de zaak zelve des te beter te doen slagen en erkent dat men ze desnoods zou willen aanvaarden in den vorm, waarin ze worden aangeboden. Van dergelijke op bouwende critiek hebben wij eergisteren twee uitnemende voorbeelden gezienvan Dr. Zaaijer die hier in Burgerplicht en van Mr. Van Houten die in de Amsterdamsche veree- niging van denzelfden naam het woord voerde. Voor hen dip gewoon zijn in verschillende bladen de politiek van den dag te volgen, be- effecten tellen naar den koers van den dag de waarde van huizen en landerijen vindt men door de getaxeerde huurwaarde met 15 of 20 te vermenigvuldigen hypotheken enz. trekt men afer wordt dus niets meer gevorderd van een kapitalist dan wat hij zelf doen kan en dagelijks in zjjn eigen zaken doet. Er is be hoorlijk gezorgd, dat de kleine bezitters vrjj blijven, hetgeen vooral voor landbouwers van gewicht is ieder die, na aftrek der hypotheek- en andere vaste schulden geen 13 duizend gulden bezit, betaalt niets volgens deze wet. Geheimhouding is door tal van maatregelen zooveel doenlijk gewaarborgd, terwjjl onder scheiden wegen openstaan om redres van grie ven te krjjgen. Een matige progressie waakt er voor, dat de grooten, wier draagkracht meerdere lasten veroorlooft, hooger worden aangeslagen dan de kleine man. De bezwaren, die tegen dit plan zjjn ingebracht, werden terecht onder tweederlei rubriek gerangschikt: die welke het begiusel onaannemelijk verklaren en die welke alleen de uitvoering betreffen. Tot de eerste behooren de tegenwerpingen der heeren Cort van der Linden en Treub, die van geen kapitaals belasting willen hooren en in de dwaaste over drijvingen vervallen om de meerdere voortref felijkheid of de alleenzaligmakende kracht van de inkomstenbelasting te bewijzen. Vermake- Ijjk zijn de berekeningen, die de heeren Zaaijer en Van Houten ten beste gaven om de on houdbaarheid aan te toonen van de bewering, dat deze matige, ja zeer geringe kapitaalsbe lasting ten slotte het geheele kapitaal zou En hoe hebt ge die drie-en-dertigduizend gulden verloren? Het hoe doet er niet toe, viel Anie in. Integendeel, dat doet er wel toe; ge zijt dus een speler, mijnheer? Men is geen speler, omdat men bij toeval een zekere som bij het spel verliest, ging Anie voort. Zonder haar dochter te antwoorden, stond mevrouw Barinc op en wendde zich tot haar echtgenoot. Ge hebt uw dochter dus aan een speler gege ven sprak zij. Maar, lieve vrouw r— Ik maak je er geen verwijt van, je bent al ongelukkig genoeg door je eigen schuld, arme vader, maar je hebt haar toch opgeofferd. Vervolgens keerde zij zich plotseling tot haar schoonzoon met de woorden Waarom ben je niet zoo eerlijk geweest, ons te waarschuwen, dat je een speler waart? Maar, mama, viel Anie in, Valentin is geen speler; in tien jaren heeft bij geen kaart aangeraakt. Welzoo! als hij er dan aanraakt, komt het ons duur te staan. Barinc vond, dat hij nu wel een einde mocht maken aan dit tooneel, dat in zijn oog zooveel te onrechtvaardiger was, omdat hij bij zichzelven moest zeggen, dat Sixte toch wel het recht had te verlie zen, wat hem toebehoorde. Er is niets beters aan te doen dan te betalen, besloot hij,

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1