BINNENLAND. Buitenlandse!) Overzicht. opeten, Daarvoor zouden zoo plus minus 2200 jaar noodig zijn. Duidelijker was nog het andere voorbeeld. Stel dat iemand een ton bezit, die niets oplevert en waarvan toch Wasting betaald moet worden. Eén per mille is 100 per jaar, dus gedurende 50 jaar 5000. Na 50 jaar dus zou 's mans bezit ting, al ware zy al dien tyd geheel renteloos geweest, van 100,000 slechts verminderd zijn op 95,000. Voor kapitaalsonteigening behoeft men dus geen vrees te koesteren. De andere soort bezwaren verdienen meer aan dacht en worden gedeeltelijk door oprechte voorstanders der ontwerpen gedeeld. Zoo b.v. de wyze, waarop de progressie geregeld is. Waarom fortuiuen van 25 tot 100 duizend over één kam geschoren Waarom geen ver meerdering van percentage boven de 5 ton? Dergeljjke gebreken, wier gegrondheid voorals nog niet te ontkennen zijn, kunuen echter bij de behandeling der wet verholpen worden en de heer Zaaijer twijfelt niet of reeds het voor- loopig verslag der Kamer zal den minister tot betere inzichten brengen. Hetzelfde geldt van de volkomen afwezig heid van straf bepalingen op verzwijging of valsche aangifte. Deze ongewone zachtmoe digheid verklaarde dezelfde spreker uit het optimistische karakter des heeren Pierson, die gaarne steeds het beste denkt van zyn even- niensch. Doch zoo noodig kan de Kamer daarin voorzien. Nog is gewezen op de be zittingen in de doode hand en die der vreem delingen, welke onbelast blijven. Tot op ze kere hoogte zijn ook deze aanmerkingen gegrond. Wel mag niet uit het oog verloren worden, dat het voornaamste deel der doode hand in bet bezit is van liefdadige inrichtingen en ge meentebesturen of waterschappen, en dat de vreemdelingen door een bijzonder successie recht kunnen getroffen worden. Maar er blijft toch kapitaal in de doode hand onbelast, dat verdiende te betalenhet zou de voorkeur verdienen vreemdelingen ook al vast bij deze wet aan te pakken. Dergelijke onvermijdelijke gebreken in een eerste ontwerp zijn echter voor verbetering alleszins vatbaar. Aangenaam voor ons liberalen, die gaarne daden zien van ons par lement, was het uit den mond van iemand, die zelf vroeger andere voorstellen gedaan heeft op den grondslag van incometaxte vernemen, dat hij het goede in deze ontwerpen waar deert en zelfs zoo hoog aanslaat, dat hjj over al zijne bezwaren zou heenstappen, indien de vraag hem gesteld werd: alles of niets; met beide handen zou hij ze aangrijpen, omdat we werkelijker mede vooruitgaan. Bemoedigend ook de medegedeelde uiting van een antirevolutionair tegenstander, die in deze plannen niet iet9 specifiek liberaals maar iets nationaals erkende. Daar moet liet heen alle mannen van goeden Maar zijn vrouw liet zich bet woord niet ontnemen. Ik zal Sixte geen verwijten maken, hornam zij ik wil alleen nog eens opmerken, dat men, wanneer men lid van een familie wil worden, zijn ondeugden moet bekennen.... Maar Valentin heeft gfen ondeugden, mama. 't Is misschien een deugd om te spelen. Ik zeg nog eens, dat wanneer iemand het onverwachte geluk hééft, om verschillende redeneu door een alleszins begaafd jong meisje te worden uitverkoren en opgenomen in een deftige familie, een heel deftige familie, bij zich zoo voreerd en zoo gelukkig moet gevoelen, dat hij zijn genoegens niet buitenshuis gaat zoeken Terwijl mevrouw Barinc in groote heftigheid haar woorden uitstiet, hield Anie den blik gericht op haar echtgenoot, die onbewegelijk bleef zitten, schijn baar kalm, maar zeer bleek. Nu viel zij haar moeder in de rode. Laten wij weggaan, zeide zij tot Sixte. Maar Barinc vatte haar bij de hand en hield haar terug. Noch de woorden van je moeder, noch je vertrek hebben reden van bestaan, sprak hij. In de tegenwoordige omstandigheden is er slechts één ding te doenbetalen. Daarmede moeten wij ons bezighouden Waar is dat geld vroeg mevrouw Barinc. Ik heb het niet in kas, maar ik zal het mij wel weten te verschaffen. Sixte, beste jongen, ga wille moeten de handen ineenslaan, willen wjj de zege behalen over eigenbelang en party geest. GOUDA, 15 April 1892. In het vorig nr. onzer courant was een adverten tie opgenomen betr. de Zaterdagavond te Rotterdam te geven voorstelling in het cirque WulfF. Daar na afloop een extra-trein rjjdt naar Gouda hebben de Goudsche ingezeteneu dus een goede gelegenheid de kunstverrichtingen in dat paardenspel by te wonen. Vooral het pr. der 60 hengsten, gedresseerd en in vrijheid voorgesteld door den heer Wulff, moet zeer de moeite waard zjjn, Gaat men reeds 's morgens of 's middags, dan kan men de prachtige serres in de Rotterdamsohe Diergaarde bewondereu, die jaarlijks terecht zooveel bezoekers trekken en heeft men nog een uurtje over, dan kau men den kolossalen walvisch gaan zien, die eerst te Amsterdam zooveel bekijks had en thans te Rotterdam is tentoongosteld. Het talrijko publiek, dat gistorenavond iu „Ons Genoegen* was samengestroomd om Sequah te zien en te hooren, werd teleurgesteld. In zjjne plaats verscheen een dame uit den Haag, die zich aan het publiok voorstelde als degene, die hem in de resi dentie als tolk had ter zijde gestaan, toen zjjn ge wone tolk ziek was. Deze dame, die zeide zeer bevriend te zijn met don heer en mevrouw Daven port, deelde mede dat hjj na de indertjjd bjj Prof. van Iterson ondergane operatie zich nog niet heel wel gevoelde en dat hij thans, na voor het eerst weder puard gereden te hebben, zich zoo vermoeid gevoelde, dat hij ownog6ljjk naar Gouda kon komen. Hjj hoopt echter Zaterdagavond weder hier te kunnen komen, tot het geven eener séance, en ook Zaterdagmiddag het middagmaal aan 100 behoeftige kinderen persoonlijk te kunnen bijwonen. Een Haagsche jonge dame, Mej. van Santen, die in de residentie door Sequah wa9 behandeld, legde daarop een zeer gunstig getuigenis af van die be handeling. Drie maanden lang was zij zóó ongesteld geweest, dat zjj loopen noch staan kon. Steeds was zij onder behandeling geweest van doctoren, dochzonder succesSequah daarentegen geuas haar. Zij kpn niet alleen weder staan en loopen, maar gevoelde zich volmaakt wel. Met den dag werd zij beter en dageljjks namen haar krachten toe. Uit volle overtuiging kon zij dus Sequah aan bevelen en zjj hoopte dat hij ook in Gouda die waardeering mocht1 vinden, die hij zoo ten volle verdient Daar zjj in Gouda niet bekend was, en men dus wellicht niet geheel op hare verklaring zou afgaan noemde zij den naam van een Goudsch ingezetene, den heer 8teijnen, <Jic haar kende en dus meer ver trouwen aan hare verklaring kon bijzetten. Daarop werden twee bekeude Goudsche personen onder behandeling genomen, die na afloop weder hunne volkomeu tevredenheid te kennen gaven. Ook het gewone dansje bleef niet achterwege. Daarop werden weder tal van fleschjos Sequah-olie kosteloos uitgereikt op briefjes door geestelijken onderteekend, het Nederlandsoh Volkslied werd gespeeld en deze met mij mede naar Rébénac. Eu gjj, Anie, blijf bij je moeder en tracht haar tot redo te brengen. Ik moet je nog even sprokensprak me vrouw Bariuc en wenkte haar echtgenoot, haar te volgen. En je hebt uiets van het testament gezegd riep Anie uit, terwijl zij, zoodra haar ouders do fcamer uit waren, haar armen om Sixte's hals sloeg. Beste, lieve man - 't Is juist je vader geweest, die mij den mond sloot, en dan, torn je moeder tegen mij zeide, dat een raan,^ ie het geluk heeft, een vrouw te vinden zooals mijn Anie, zijn vermaak niet buitenshuis moest zoeken, had zjj groot gelijk. Je bent een engel VII. Niet alleen had Barinc geen drie-en-dertig-dui- zend gulden in kas of bij een bankier, om ze aan Sixte te geven, maar hjj had or zelfs geen vijf—dui- zend, geen drie-duizend. Al de beschikbare waarden uit Gaston's nalaten schap waren verbruikt voor de bewerking van de gronden te Ourteau, voor de ontginning, de gebou wen, den aankoop van werktuigen, koeien en var kens en wel zoo geheel en al, dat hij de gelden voor Anie's huwelijk had moeten opnemen. Maar (togrover behoefde hjj zich niet te veront rusten do werkelijkheid had al hetgeen hij vooizion Sequah-séance zonder Sequah behoorde tot de ge. schiedenis. De heer G. J. Blonk ia te Utreoht geslaagd voor theoreti8oh geneeskundig examen, 2e gedeelte. Aan ds. Wildeboer te Oudewater, die Zondag jl. bekend maakte dat hjj voor het beroep naarElleoom had bedankt, werd den volgenden dag door eene oommissie uit de gemeeute eene tract om en ts-verhoo ging van 200 aangeboden, welk aanbod evenwel van de hand werd gewezen. Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het onderwjjs iu handenarbeid in Nederland heeft besloten dezen zomer een cursus te geven in het onderwjjs in handenarbeid voor onderwijzers. De cursus zal gehouden worden te Amsterdam van 18 Juli tot 6 Augustus, onder leiding van den heer J. Stam. Onderwjjzers en ouderwijzerressen, die aan dezen cursus wonschen deel te nemen, moeten zich voér 15 Juni aaumeldon bjj den hoer J. Stam te Am sterdam. Het onderwjjs wordt kosteloos verstrekt. Een tijdschrift, dat niet in druk verschijnt, maar voorgelezen wordt, is te New-York opgericht door Luther Cincoln. Het heetUncut Leaves. Iedere maand komen de inteekenaars bjjeen en de bijdragen worden dau door de schrjjvers of door anderen voor gelezen. Daarna wordt de aflevering in andere plaatsen voorgelezen te Washington, Boston, Philadelphia, ent, Mevr. Brandt-Görz, operazangeres aan den Hof- schouwburg te Hannover, was laastleden Maandag te Kassei gekomen om hare familie te bezoeken. Daar zjj aan eene tandkwaal leed, ging zjj den vol genden dag naar een tandarts, die het noodig achtte den pijnverwokkendeu tand uit te trekken. Zjj wensebte dat hij daarbij gebruik zou maken van narcose. We gens hare corpulentie en het vermoeden eener hart- vervetting weigerde hij dit, maar omdat zjj zeer gea giteerd er op^bleef aandringen, gaf hjj eindeljjk toe. Nauwelyks echter had zij aan het verdoovingsmiddel geroken, of zjj verzocht hem, het middel maar ach terwege te laten en den tand er zoo maar uit te trekken. Dit deed hij, maar op betzelfde oogenblik viel zij in onmacht, en iu weerwil van alle pogin gen, die met hulp van een geneesheer drie kwartier lang werden aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, bezweek zij. Als oorzaak van de» dood werd aangeheven hartverlamming. Zij was 32 jaar oud. Door eene stoomboot uit Hamburg waren te MalmÖ drie kisten aangebracht, wier inhoud was aangegeven onder de benaming „werktuigen,* maar bjj onderzoek aan het tolkantoor bleken gevuld te zijn met 2400 koperen huisen, alle gevuld met buskruit en kalk wit en voorzien van metalen geleidd raden. Bjj het daarop gevolgde onderzoek in het chemisch bureau ontplofte eene der hulzen, waardoor de scheikundige aan handen en gelaat werd gewond. Er is terstond een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Natuurlijk wordt hierbij gedacht aaa kwaadwilligen toeleg. Dien zelfden dag is in den omtrek van Stockholm brand ontstaan in het magazijn van gereedschappen, behoo- had bevestigd geen enkele zijner berekeningen was fout uitgekomen, ea over enkele jaren zouden zijn verbetorde gronden at de uitkomsten opleveren, die hij zich van deze hervorming had voorgesteld, meer nog zelfs dat was een mooi, een zeker kapitaal en zoo gemakkelijk te besturen, dat Anie en Sixte, na zijn dood, het slechts hadden toe te vertrouwen aan do administratie van een vertrouwd persoon, om jaren lang dezelfde inkomsten te doeu opleveren. Maar al was de toekomst verzekerd, het heden was daarom niet mindet lastig, en toen bjj de da- gelijkscbe moeilijkheden, waarmede hij had te kam pen, zich nu ook nog het verzoek om drie-en-der tigduizend gulden voegde, waaraan dadelijk geholpen moest worden, kon hij dit slechts doen door een nieuwe leening. Dit legde hij zijn schoonzoon uit, terwjjl zij op weg waren naar den notaris, en toen Sixte zjjn spijt betuigde, dat hjj zooveel stoornis kwam brengen in zjjn kalm leven, wilde hij daar aiots van hooren. Ik heb je gezegd, beste jongen, dat ik je be schouw als mede-eigenaar van Gaston's nalatenschap. Dat was geen ijdel praatje, geen verbintenis, dis men aangaat in de hoop, niet genoodzaakt te zijn er zich van te houden. Ik wil dus van geen ver ontschuldigingen hooren. En zelfs spjjt het mij tol op zekere hoogte niet, dat dit is voorgekomen, om dat het mij in de gclegeuheid stelt, je de oprecht heid mijner woorden te bewijzen. Wordt vervelgd.) rende bjj de „Alphut,* waarin het dynamiet werd bewaard, hetwelk gebruikt wordt om steenklompen te doen springen. Volgens de beriohten was het magazijn in brand gestoken en de dader ontkomen, f Hetzij er geen kans heeft bestaan tot tijdige blus- whing, hetzij men het te gevaarlijk achtte hat gebouw te naderen, althans de geheele omtrek werd afgezet in zoodanigen omvang, dat er bjj eene ontploffing I geene meuschen konden worden getroffen. Het ge- heele gebouw is toen in de lucht gevlogen. Bjj Kon. Besl. van 14 April is, met ingang van 15 Mei 1892, aan jhr. C. van Beresteyn, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kapelle aan den IJsel. Men schrijft uit Utrecht dd. 13 dezer: De welbekende palmmarkt, die dit jaar den 11 den April gehouden werd, behoort weder tot het verleden. Er waren ongeveer 150') paarden aangevoerd, waar onder zeer schoone examplartn. Hoewel tamelijk veel buitenlandsche kooplieden aanwezig waren, kon toch de handel niet zoo druk genoemd worden, als men dit andere jaren gewoon was. Op het Vreden- burg beersehte evenwel een bijzondere levendigheid. Er werd menig paard voorgereden, de studenten vertoonden zich als gewoonlijk met de zeer nette vier spannen van de verschillende stalhouders uit Utrecht en ook raag een woord van lof niet onthouden wor den aan het adres van den Hoer A. Stork, handelaar in luxepaarden te Bilt, die herhaalde raaien met ver schillende vierspannen op het Vredenburg kwam rijden, bestuurd door de zeer bekwame hand van zijn zwager en compagnon, den Heer Beijermau alhier. Lhérot, de Parijsche restaurant-bediende, die Rava- chol liet gevangen nemen, moet reeds een som van 10,000 fes. bijeengegaard hebben aan giften van be langstellenden heeren on dames die hem komen zien met een goudstuk in de hand. Zondagavond gingen van Boston een ouderwjjzer en 10 leerlingen eener school iu een zeilboot naar Thompson's eiland, waar zjj thuis behoorden. De boot sloeg in het gezicht van het eiland om. Allen klemden zich aan het vaartuig er. hielden zoodoende het hoofd boven water. Daar de kust geheel vor- laton was, baatte huu geroep niet. Na uren lang in het ijskoude water te heb'o6n doorgebracht, begon nen de meeste schipbreukelingen uitgeput te raken. Do onderwijzer was de eerste, die losliet en zonk. Na hem trof acht'der ongelukkige jongens hetzelfde lot. Langzaam dreef de boot met de twee overle venden strandwaarts. Geheel verstijfd en verlamd vielen zij in onmacht, zoodra de wal bereikt was. Zoo vond hen de directeur der school, wien het gelukte hen iu het leven te behouden. Onlangs zijn nabij Mentone drie goed bewaard ge bleven geraamten van holbewoners gevonden, een mannelijk en twee vrouweljjke. Het mannelijke, waarvan het hoofd werd beschadigd, heeft zonder het hoofd eene lengte van 8 voetde vrouwelijke zijn daarentegen een voet lang. Om den hals van den man hing oen ketting van dierentandenaan welk soort dier deze eenmaal toebehooren, heeft men nog niet met zekerheid kunnen vaststellen Ook ver schillende steenen wapenen en werktuigen, alsmede een kettinkje van zeer kleine beenderen, heeft men gevonden. De eigenschappen daarvan en de ongewone groot te der geraamten hebben eeoige geleerden uit Parijs, Milaan en Florence, die dadelijk zijn overgekomen, de onderstelling doen opwerpen, dat dit geslacht tot een veel vroeger tijdperk behoord heeft dau de beide geraamten, die men voor zeven en negeu jaren in ho len van dezelfde streek heeft aangetroffen. Men mag wel aannemen, dat de meeste lezers van dit blad wel eens goh ord zullen hebben van het schaakspel. Minder zal het aantal zjjn van hen, die het verhaal kennen van de onbetaalde beloouing van den uitvinder. Het verhaal luidt, dat een Indisch wiskundige Sessa, het schaakspel uitvond en het zjjn vorst aan bood. Deze was zoo ingenomen met dit spel, dat hij den uitvinder daarvoor eene vorstelijke beloouing toedacht. Hij beval aan Sessa zelf op te geven, wat hij verlangde. Bij liet schaakspel behoort een speelbord, schaakbord geheeten. Dat schaakbord nu bevat 64 eveu groote vierkante vakken of rui ten. Sessa vroeg nu 1 graankorrel voor de eersie ruit van het schaakbord. Voor de 2e ruit 2,' voor de 3e ruit 4, voor de 4e ruit 8 enz., zoo telkens hot aantal graankorrels verdubbelende tot do laatste of 64e ruit. V .or die ruit zouden dan 9,223,3 2,086,854,475,*08 graankorrels moe- ten gegeven worden. Iu het geheel maakt dit 18,446,744,073,709,651,115 graankorrels uit. Die schjjnbaar nederige vraag bleek in plaats van eene kleinigheid een hoeveelheid te bedragen, die zelfs het aanwezige koren iu gansch Azië niet toe reikend was ora aan dien wensch te voldoen. Later is berekend, dat 26,200 graankorrels l KG. zwaar zijnzoodat ui die korrels samen 706,771,803,690,400 KG. zimdeii wegon. Op den grond ter hoogte van een voet uitgespreid, zou het eene oppervlakte van 64 maal die van Nederland bedekken. (Arnh. Ct Te Nijmegen is een vergadering gehouden vau weldadigheidsvereenigingen, om te komen tot een organisatie van het armwezen daar tor stede. Nadat de vergadering zich vereenigd had met de stelling „dat de armenzorg to Nijmegen onvoldoende is en een betere organisatie dan de bestaande zeer gewenschl is", werd breedvoerig de volgende stelling besproken „Afdoende verbetering is door de kerkelijke en bur gerlijke armbesturen a/zond&lyk niet te vorkrijgen. Er dient daartoe, met behoud van de bestaande armbesturen, een algemeene vereeniging te worden opgericht, het orgaan van Nijmegens geheele burgerij, die zonder onderscheid van gezindten zich de belangen der armen aantrekt." Toen do discussie hierover tot geen resultaat schoen te leiden werd aan de orde gesteld de bespreking van een proeve van organisatie, opgesteld door de vereeniging Hulpbetoon. Bij de dobatten daarover meenden sommigen, dat samenwerking toch tot niets leiden zou, terwijl auderen mededeelden, hoe reeds in de practijk langs geleidelijken weg naar samenwerking wordt getracht. Ten slotte word met algemeene stemmen deze motie aangenomen „De vergadering verzoekt aan de hier vertegen woordigde armbesturen, elk in zijn kring, het getal zijner armbezoekers zooveel mogelijk te willen uit breiden ej belangstelling in armenzorg aan te wak keren. TOons spreekt zij haar sympathie uit voor het later houden van een vergaderiug van deze ar menbezoekers met alle belangstellenden in een betere organisatie van het armwezen. „Aan het bestuur van Hulpbetoon wordt opgedra- gep, te zij nor tijd die vergadering bijeen te roepen." Naar het Haagsche Dagblad verneemt, hoeft do heer P. Krab, directeur vail het krankzinnigenge sticht te 's-Graveuhage en sedert 1 Mei 1873 aan het hoofd dier inrichting geplaatst, gemeend ontslag uit di9 betrekking te moeteil vragen, in verband met de uieuwo organisatie. - Te Rotterdam liet een paardenslachter gisteren een met bloemen en groen aan manen en staart versierd paard rondleiden. Het aldus opgetooide beest moest dienst doen alspaischpqard. De heer M. Noordtzy heeft "thaüs ontslag genomen als lid der Tweede Kamer voor het district Kampen. (Std.) Mot den len Juni e. k. treedt op alle Nederland- 8ohe spoorwegen een algemeen tarief in werking voor het vervoer van ijl- on vrachtgoederen binnen de grenzen van het rijk, dus zoowel in het lokaal ver keer der verschillende Maatschappijen, als ook voor hare rechtstreeksche verkeeren onderling. In dat tarief zijn meest zeer aanzienlijke vracht verminderingen aangebracht, terwijl door vele ver eenvoudigingen het gebruik van dit tarief voor het publick zeer wordt vergemakkelijkt. Niet weinig zal daartoe ook bijdragen dat, tegelijk met de invoe ring van dit algemeen tarief zullen worden buiten wurkiug gesteld do talrijke, zeer gecompliceerde spe ciale- en uitzonderingstarieven, bij de verschillende Maatschappijen van kracht. Deze laatste zullen dau worden vervangen door eenen bundel nieuwe tabel len, die door doeltreffende inrichting oveneens zeer zijn vereenvoudigd en voor het gebruik goraakkelijk gemaakt, terwijl ook deze aanzienlijke tariefsverla gingen aanwijzen. Op gelijke wijze zal ook het vervoer van levendige dieren, rij- en voertuigen en rollend materieel wor den geregeld.* De bekende rector Ahlwardt beweert in een brechure, dat de wapenfabriek van Löwe en Co., te Berlijn, bij spoedige levering van 425,000 stuks van hot nieuwste geweer (model 88) aan de Duitsche rogoering zich aan ergerlijke onregelmatigheden heeft schuldig gemaaktdat er bij de oflicieele stempeling der generen dergelijke vervalschiugon zyn begaan als bij de Bcohumer spoorwegrails dat een derde gedeelte der geleverde geweren voor den oorlog niet bruikbaar zijn, enz. Ahlwardt noemt daarbij 27 per- sonen, die bij de levering betrokken waren en, naar h j neemt, als getuigen voor de rechtbank zijn be- sohuldigingeu kunnen staven. Hjj heeft tevens alle stukken te dier zake aan Hen officier van justitie gegeven. Daar de firma Löwe Co. tot de meest ge renommeerde firma's in dat vak behoort, en daar de geheele raak ook het militair bestuur ten nauwste aangaat, zal natuurlijk een scherpe gerechtelijke vervolging niet achterwege blijven, zoodat Ahlwardt wel spoedig genoodzaakt zal worden van zijne be schuldigingen rekenschap te geven. Te Melksham, Wiltshire, Engeland, wenschte een als hersteld ontslagen krankzinnige te huwen met een dienstmeid uit het gesticht. Dinsdag van de vorige week was de patient ontslagen en omstreeks denzelfden tijd keerde genoemde dienstbode tot hare familie-betrekkingen in Melksham terug. Deze wa ren volstrekt niet ingenomen met het voorgenomen huwelijk en vooral een oom van het meisje verzette zich zeer. Daarvoor werd hij dan ook door den herstelden kraukzinnigo Zaterdag doodgeschoten, toen deze hem op straat tegenkwam. Met zijn revolver gewapend ontsnapte de misdadiger en alle naspo- ringon der politie wareu vruchteloos, tot hij gisteren ochtend in eeu verwijderd dorp werd ontdekt. Al vorens hij echter outwapend eu ir. hechtenis was, vuurde hij nog tweemaal, hetgeen iu weinige minuten don dood van eeu der politiedienaren tengevolge had. Van een feest te Le Mans (Frankrijk) naar huis rijdende,, ging, nabij de brug o er de Huisne.shet paard v qn een der rijtuigen op deu hol. In het rij tuig zatefc de eigenares, de gravin „De Lahaye-Mon- gault,* alsmede mevr. „De Graslin" en jonkvrouw „De Graslin Op de brug gekomen sprong het paard over de leuning; het rijtuig vloog in stukken, mevr. *De Graslin* werd in de 12 Meters diepe, thans bijna geheel drooge rivier geslingerd en kwam op den 8teenachtigen bodera te land; mevr. de gravin „De Lahaye-Mongault* en jonkvrouw „üe Graslin* wer den op den grond geworpen, de koetsier bleef vast zitten tusschen de leuning en het voorspoon van het rijtuig. Mevr. „Do Graslin* werd doodelijk gewond opge nomen de anderen waren slechts licht gewond. Het paard was over de leuning blijven hangen om het los te maken moest men de garoelen door snijden, zoodat het naar beneden stortte, waar het zoo erg werd gewond, dat men het moest afmaken. De zaak van graaf Limburg-Stirum is thans afge daan. Gel yk men weet, was hem ten laste gelegd dat hij, ofschoon gezant op non-activiteit zijnde, openlijk de politiek van zijnen superieur, den rijks kanselier Caprivi, had afgekeurd en zich dus had schuldig gemaakt aan overtreding der bestaande be paling, dat ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken zich over dergelijke onderwerpen niet iu het openbaar mogen uitlaten zonder daartoe verkregen vergunning. Op grond daarvan is hij bij disciplinair onderzoek veroordeeld tot ontslag uit den openbaren dienst; eigenlijk: tot „verlies van zijne rechten op tractement en var. ziju titel als gezant." Deze uitspraak is thans door den Keizer bevestigd, die hem echter tegelijkertijd de straf heeft kwijt gescholden. De zaak is dus eigenlijk uitgeloopeu op eene waar schuwing. Het orgaan van Bismarck, de Hamb. Nachr., klapt in den laatsten tijd weer uit de oude politieke school: ten gevolge waarvan sommige dingen worden opge helderd, die tot heden duister waren on het begrypen van den samenhang moeilijk maakten. Zoo werd onlangs in eeu artikel gezegd, dat de Keizer reeds kort na zijn optreden met Bismarck was overeenge komen, dat hij als Rijkskanselier zou aftreden eu zich geheel terugtrekken, maar langzamerhand, daar een plotseling aftreden met het oog vooral op de buiten landsche politiek gevaarlijk werd geacht. Daarop sloeg waarschijnlijk het bekende gezegde van Bis marck, dat de Keizer zijn eigen kanselier wilde zijn. De Keizer hield zich niet aan het program en joeg Bismarck weg, omdat hij 't niet langer kon uithou den zijn eigen kanselier niet te zijn. Nu viel het dezer dagen op dat de Hamb. Nachr. in strijd met schier de heele Duitsche pers de af scheiding van de betrekking van Pruisisch Minister president en Rijkskanselier nog zoo kwaad niet vond en het mogelijk achtte dat dit in de praktijk zou blijken goed te kunnen samengaan. Thans deelt de Hamb. Nachr. in eeu nieuw artikel mede, dat deze scheiding een der punten was, waarover de Keizer met Bismarck was overeeng kon en in het program. Bismarck zou daarbij zelf toen d* aandacht des Kei zers gevestigd hebben op Caprivi, op wieu het oog des Keizers trouwens ook roods door anderen was gevestigd. Bismarck noemde hem voor het presidium van het Pruisisch Kabinet. Bismarck zou Rijkskan selier zyn gebleven, zijn zoou Herbert zou Minister

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2