BINNENLAND. Biiltenlandscli Overzicht- A is het werk eener vennootschap, opgericht en bestuurd onder staatstoezicht, op wier aan- deelen-kapitaul de staat eene rente van 34 percent waarborgt. De afsluitdjjk met daarby behoorende werken kost 42 millioen gulden de rente daarvan is eene blijvende staats-uit- gaaf. Hot droogmaken der 216,000 bunders land wordt geraamd 148 millioen te zullen kosten. In de eerste dertien jaren doet de staat niets dan geld uitgeven, eerst voor het maken van den afsluitdijk, daarna voor het betalen der 34 percent reute voor het werk kapitaal. In het veertiende jaar begint er uit de opbrengst der verkocht wordende gronden een overschot te komen, dat aan den staat wordt uitgekeerd zóó lang tot zijne voorschot ten terug zijn betaald. doelde boekjes zullen, ter voorkoming van verwarring en uiterlijk, soherp afgescheiden blijven van all* andere edities. In de op 10 dezer gehouden algemeene jaarver gadering van de Zeilvereeniging fLekkerkerk« werd besloten lo. Op 26 Mei (Hemelvaartsdag) den gewonen jaarlgkschen zeilwedstrijd op de rivier de Lek te houden, uitsluitend door pioiziervaartuigen. 2q. Om de leden (zoo mogelijk met introduotie) op een flinke zee-stoomboot do gelegenheid aan te bieden, den door het bestuur van de aport~tentoon- stolliug te geven internationalen zeilwedstrijd op de Noordzee voor Scheveningen te volgen. 8o. Bat het bestuur verder de regeling van een en ander oy zich zou nemen, en de nieuwe leden, die zich voor einde Mei mochten aanmelden, vau bovengemelde gelegenheid kunnen profiteered Tot bestuurslid werd de heer E. A. De Gruijter en tot commissaris de heer B. Pot Az. herkozen, ter wijl nog tot commissaris werd gekozen de heer J. La vèrge te Botterdam. Het maken van den afsluitdijk en de recht streeks daarmede samenhangende sluis-, kanaal- en andere werken duurt acht jaren. De kos ten worden geraamd: voor den afsluitdijk, met inbegrip van twee millioen gulden voor een in het midden te maken eiland^ f 27.7 millioen; voor de sluizen en het kanaal op Wieringen f 8.7 millioen voor het Friesche kanaal en ander bijwerk 1.8 millioen voor toezicht en onvoorzien 3.8 millioen; te za- men twee-en-veertig millioen gulden, de ont eigeningen, voorzoover die noodig zijn, daar onder gerekend. Als de afsluiting gereed is, kan tot droog making worden overgegaan van dat gedeelte, dat niet tot blij venden waterboezem bestemd is. Zulks geschiedt niet in eens maar in ge deelten, zoodat niet al het land tegelijk aan de markt komt; wanneer de eene droogmakerij is afgeloopen, de landen toebereid, verkocht en voor ontginning gereed zijn, volgt eene andere. Dientengevolge omvat het plan vier stukken, die in volgorde na de afsluiting drooggemaakt zullen worden: A. van Wieringen tot Medein- blik, groot 21,700 H A. (het z.g.n. Wierin- germeer) B. van Muiden (ot den IJselmond, groot 57,000 H.A. (het Z.O. deel C. van Enkhnizen tot Uitdam, met eene ruime bocht naar het Oosten, groot 103,000 H.A. (hetZ.W. deel); D. van het Zwarte Water tot de Lem mer, waarbij Schokland en Urk ingesloten worden, groot 50,300 H.A. (het N.O. deel.) Ten gevolge der droogmaking verliezen de tegenwoordige kustplaatsen hare ligging aan zee. Ten einde haar in gemeenschap met het IJselmeer te brengen, zijn er ringvaarten ach ter de droogmaking om gegraven, waardoor Hoorn, Edam, Monnikendam, Naarden, Har derwijk, El burg, Kuinre enz. in het bezit van waterwegen gesteld worden, die de vroeger, in vele opzichten gebrekkige zeehavens niet zullen doen terugwenschen. De grond, die aangewonnen wordt, moet volgens veelvuldig en met zorg gedane borin gen, van zoodanige qualiteit zijn, dat men redelijkerwijze niet aan eene voldoende ver koopwaarde mag twijfelen. Er wordt gere kend op 71 pet. zware klei, 19 pet. klei- of zavelgrond en 10 pet. zand of veen. Dit laatste is bij het berekenen der opbrengst bui ten rekening gelaten. Hoe stelt zich nu de Zuiderzeemaatsehappij j het tot staudkomen tan het werk voor? Zij wil het aan particulieren opdragen, doch acht staatshulp en staatstoezicht onontbeerlijk. Het leggen van den algemeenen afsluitdijk is een rijkswerk, dat ook na de voltooiing in eigendom, onderhoud en beheer bij het rjjk blijft. De omdijking, droogmaking, verkave ling en verkooping der aangewonnen gronden 1 GOUDA, 19 April 1892. Den I6en Mei zal Ds. Schim ran der Loeff zijn afscheidspreek houden. In het district Zoetermeer zijn van liberale zijde candidaat gestold voor het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten de heeren Mr. J. G. Pa tij n, Advo caat-Generaal b.j den Hoogen Baad en G. VV. Lans, Wethouder te Cappelle op de IJssel. Op den len Paaschdag werd door een dameskoor tijdens de godsdienstoefening in de afdeeling Ou dewater eri Omstreken" van den protestantenbond een paar gelegenheidsliederen gezougen, terwijl een gemengd koor zich op den avond van don 2en Paaschdag in de Ned. Herv. kerk aldaar liet hooren. Te Oudewater zal als gevolg van de concurrentie de wekelijksche dienst van deo beurtschipper De Buwe op Amsterdam en de zaanstreek voortaan met behulp van eene eigene sleepboot plaats hebben. Den 18u dezer deed ze voor het eerst dienst. Aan de Zutph. Crt. wordt uit 's Graveuhage ge meld, dat in Juni de indiening vaneen wetsoutwerp op den leerplicht bij de Tweede Kamer kau worden verwacht. Dr. Aletta H. Jacobs, een der weinige vrouwe lijke geneeskundigen in ons land, zal vermoedelijk aau de medische praktijk ontvallou. Zij treed ui. in het huwelijk met den heer C. V. Gerritsen, lid van den Arnstordaraschen Gemeenteraad (;V. v. d. D.) Naar men ons van goed ingelichte zijde mededeelt, worden ernstige pogingen iu het werk gesteld, om spoorwogdienstboekjes te doen verschijnen in een extra—editie met opgave van de aankomst- en ver trekuren in Amsterdamschen tijd. Ten einde elk denkbeeld aau concurrentie met de bestaande spoorwegboekjes uil te sluiten, 19 het plan gerezen, de uitgave te doen plaats hebben ten bate eener liefdadige instelling of maatschappij. De be- Het is misschicu aan de nandacht van velen ont snapt, welk belangrijk en merkwaardig geschenk dezer dagen het museum van het regiment grenadiers en jagers ontving. Daarom zij herinnerd, dat dit muse um door de mildheid van den vroegeren commandant van het regiment verrijkt werd met den sabel, in dertijd docr dien officier als luitenant bij de grena diers gedragen. Natuurlijk is de sabel op zichzelf niets bijzonders, van gowoon model, maar het feit, dat een kolonel dien vroeger als luitenant heeft ge dragen, schenkt daaraan groote waardel Wat zou b. v. het dopartement van justitie gelukkig zijn als het eens ten geschenke ontving den pennenhouder, waarmede do toenmalige adjunct-commis Van Tien hoven, thans minister-president, zgn concept-brieven schreef, en wat het Middelburgsch museum, als de vroegere minister van biunenlaudsche zaken Six daar aan eens het vloeiboek schonk, dat hij als secre taris ten stad huize gebruikte I Met den len Juni e. k. op alle Nederlandsche spoorwegen een algemeen tarief in werking voor het vervoer van ijl-en vrachtgoederen binnen de grenzen van het rijk, dus zoowel in het locaal verkeer der verscbilleudü maatschappijen, als ook voor hare recatstreeksche verkeeren onderliug. Iu dit tarief zijn naar men aan de JV. R Ct. schrijft meest zeer aanzienlijke vrachtverminderin gen aangebracht, terwijl door vele vereenvoudigingen het gebruik van dit tarief voor het publiek zeer wordt vergemakkelijkt. Niet weinig zal daartoe ook bij dragen dat, tegelijk met de invoering van dit alge meene tarief, zullen worden buiten werking gesteld de talrijke, zeer gecompliceerde speciale en uitzon- deringtarievou, bij de verschillende maatschappijen van kracht. Deze laatste zullen dan worden vervan gen door eenen bundel nieuwe tabellen, die door doeltreffende inrichting oveneens zeer zijn vereenvou digd en voor het gebruik gemakkelijk gemaakt, ter wijl ook deze aanzienlijke tariefsverlagingen aanwijzen. Op gelijke wijze zal ook het vervoer van levende dieren, lijken, rij- en voertuigen en rollend materieel worden geregeld. Nog eens? vroeg hj. Natuurlijk. Hij won. Zijn verstand moest hera nu gezegd hebben, dat hij het hierbij behoorde te laten blijde dat hij er zoo afkwam, maar welke speler luistert naar do rede, wanueer de fortuin hem toelacht Zou hij niet dwaas zijn, indien hij baar nu af wees f Zullen wij nog een spel doen rroeg hij. Zooveel als je wilt. Honderd rijksdaalders Al *al je verkiest. Hij won weder. Klaarblijkelijk was het geluk met hem zijn uur had geslagennog ten paar gelukkige spelen, en hij kon zijn schoonmoeder het geld terug geven, dat hem zoo zwaar gevallen was te vragen. Zullen wij verdubbelen vroeg hij. Zeker, antwoordde D'Avignac. De bleekheid van Sixto was geweken ouder den aandrang van bloed naar voorhoofd en wangen hij ademde ruimer, zijn hauden beefden niet meer. De anderen waren langzamerhand allen rond het tafeltje komen staan en volgden met meer aandacht hun duel dan het spel Zelf, dat van geen beteeke- nis was, vergeleken bij de sommen, die cr verwed werden. Als de baron opzettelijk wilde verliezen, kon hij het niot anders aanleggen, sprak Do la Vigne tot zijn buurman. Vindt ge Of bij het wiide of niet wilde, dit is zeker, dat D'Avignac ook ditmaal verloor. Ik geloof waarlijk, dat je een verbond^met Fortuna hebt gesloten, zeide hij tegen Sixte. Op dit oogenblik kwam «en knecht de salon binnen. Je blijft natuurlijk eten, zeide de baron, zich tot Sixte en De ln Vigne wendende. Zij wilden bedanken. Sixte, haal De la Vigne over door je voor beeld, zeide D'Avigoac, en gij, De la Vigne, doe het Sixte door het uwe. Van verschillende kanten drong men er op aan. D'Avignac had een klein schrijfbureau geopend. Hier is pen en papier, sprak hijik zal zor gen, dat uw telegrammen dadelijk worden weg gebracht. Beeds was De la Vigne aan de schrijftafel gaan zitten; toeu hg opstond, nam Sixte zijn plaats in. //Blijf eten, met De la Vigne; tot vanavond. //Valentin". Terwijl hij het telegram aan den baron gaf, zeide deze Toen ik bet geld weigerde san te nemen, bad ik er een voorgevoel van, daje het coudt terug winnen; het komt mg voor, clat wij hot spel van Pau andermaal willen beginneu. Dit aandringen trof Sixte; waarom deed D'Avignac zoo duidelijk zijn best, om hem tot spelen aan te zetten Wilde hg hem op nieuw laten verliezen of schaamde hij zich over de som, die hij zelf gewon nen had en trachtte hij die weer te verliezen Zoo had hij tien jaar geleden gedaan waarom zou dit na ook niet het geval zijn? Niets in hem deed vermoeden, dat hij een goldwolf was geworden, tuk op winst, en in staat om van oneerlijke middelen gebruik te maken egenorer een vriend. Had hg niet zelf erkend, dat hij ongelijk bad gehad, en dat het de roes van het spel was, die hem zoo grof had laten spelen met een vriend, dio de kans blijkbaar tegen zich had Hoe hij echter zichzelven ook trachtte te over tuigen, hot belette niet, dat bij spijt gevoelde, niet naar Bayonne te zijn teruggekeerd, en dat hij de gesprekken tamelijk laf en onbeduidend vond; deze eetzaal zou hem zeker niet dikwijls terugzienvan dezen avond zou hg nog gebruik maken om een gedeelte terug te winnen van de som, die hg acht dagen geleden verloren had; maar het zou da laatste ztfn, dien hij in dit huis doorbracht. Voor dat hij getrouwd was, leefde hij terugge trokken zou hij dan nu zijn gezellige huis met een lieve, jonge, ontwikkelde, aangebeden vrouw verlaten, om die bijeenkomsten bij te wonen. (ITerit temlfd.y De bakkers to Kampen op een 5-tal na die Ija een onlangs gehouden bijeenkomst besloten hadden tot afschaffiug der gewoonte om nl. met het Paasch- feest een krentenbrood aan hunne klanten te geven, bezorgden gisteren aan menig arm en hulpbehoevend gezin een blijden dag. Aan ongeveer 2000 personen jrerd door hen rogge- en tarwebrood verstrekt. Men heeft wel eens beweerd, dat kippen niet tot de slimste vogelsoort 'oehooren. De bewering wordt gelogenstraft door het volgend feit: Voor eenige dagen werden van Gennep in een f raggon een half dozijn kippen verzonden naar het S op drie kwartier afstand gelegen station Oeffelt. Bij j lossing werd het gezelschap in vrijheid gesteld de kippen namen den korsten weg en wandelden langs 1 de spoorweglijn en over do Maas naar hui$ terug. Een der villes mortes van de Zuiderzee, Hindeloo- pen, begint te herleven. Wat in geen jaren gebeurde, is thans het gevaler komen huizen te kort en wor- dou nieuwe aangebouwd. Een Bussisch geneesheer, P. Gatschkovski heeft eeu nieuw geneesmiddel ontdekt, waarvan wellicht zeer heilrijke gevolgen mogen verwacht worden. Het heeft overeenkomst zoowol mot de Kochine als met de likeur van Browne Sicard, en ia door den uitvinder mot den veelbeloveudou naam vin vitaline gedoopt. Gatschkovski is een dokter bij do marine eü heeft, naar hij zegt, het hoofdbestanddeel van zijn genees middel uit Oost-Indië medegebracht. Over dt^ samen stelling bewaart hij een volkomen stilzwijgen en zegt alleen, dat het hoofdbestanddeel niet mineraal is. Hij wenscht zijn geheim aan het rijk te verkoopqn en op deze wijze de vruchten te plukken van zijne voorbe reidende onderzoekingen gedurende zes jareh. Hij is zelf zijn eerste patient geweest en heeft zich door de vitalino van longtering genezen. Daarna heeft hij bij de marine ziektegevallen mot zijn midjdel be handeld, en thans worden in de dagbladen duor ver schillende St. Petersburgsche professoreu aanbevelende artikelen geschreven met mededeeling vau gevallen van genezing. Door de vitaline werd volgens prof. N. Wagner eeu achtjarig meisje, dat drie aanvallen van typhus doorstaan had en door de genee^heeren opgegevon was, van den dood geredeen lijder aan ruggemergstering genezen en de militaire attaphé van het Fransche gezantschup, kapitein Moulin, volgens zijn eigen schriftelijk getuigenis, van hardnekkige koortsen bevrijd die voor geen ander middel wilden wgken. De vitaline werkt op de bloodbollejtjes en daardoor op het gestej en schijnt, volgens prof. Wag ner, mits in redelijke dosis gebruikt, geen nadeeligen invloed op de gezondheid te kunneu oefenen. Het middel zal nu aan eene commissie van geneeskun digen ter onderzoeking aaugebodeu worden. Behalve het gedenkboek, dot de directeur der rijkspostspaarbank, naar aanleiding van het tienjarig bestaan dier instelling, in 't licht gaf, heeft ook de heer P, J. F. du Bois, hoofdcommies der directie van do bank, oen werkje uitgegeven, waarin dat feit wordt herdacht. Het W. v. h. R. knoqpt aan eene aankondiging van dit boekje eenige opmerkin gen vast over een paar rechtsvragen, die door den schrijver besproken werden, open vragen volgens hem, maar die het IF. v. h. R voorkomen, niet van eenigszins twijfelachtige» aard te zijn. De eerste vraag is, of geldeu, bij de Rijkspost- spaarbank ingelegd, al dan niet voor inbeslagneming vatbaar zijn? Waarom niet? |Is de wedervraag van het W. v. h. R. Alle goederen van den schuldenaar zijn volgens art. 1177 B. W. aansprakelijk voor zijn schulden, zoolang de wet het tegendeel met bepaalt. Nu ic er geeno wetsbepaling bekend, die de gelden, bij de rijkspostspaarbank ingelegd, of, wil ineu lie ver, de pretentie van den inlegger tot terugvorde ring dezer gelden en de daarop verschuldigde renten aan die aansprakelijkheid en dus aan iubeslagneming door do9 inleggers schuldeischers onttrekt. De heer dn Bois is wel van raeouing, dat art. II der spaar- bankwot //het gevoelen steunt dergenen, die moenen, dat beslag ongeoorloofd is', maar ook dat kan het ff. v. h. R. volstrekt niet toegeven. De Staat waar borgt de teruggave der spaarpenningen en de beta ling der rente aan de inleggers of huune rechtver krijgenden in porsoon, voor zooveel dit van hem afhankelijk ismaar dit stelt hunne schuldeischers niet buiten het gemeene recht en belet uiet, dat de rijksinstelling, hot verschuldigde afdragende aau den derde, na gelegd executoriaal beslag of na rechter lijke van waarde-verklaring van een conservatoir be slag, zich volgeus het voorsehrift van art. 142 B, W. door betaling op volkomen rechtsgeldige «ijze van zijne verbintenis kwgt. Wat is de strekking van art. 11 der spaarbank- wet Den waarborg te verschaffen, die in de me morie van toelichting aldus wordt uitgedrukti/Elk, die zijne gelden in bewaring geeft aan den Staat, moet er bepaalt) op kunnen rekenen, dat zij daar volkomen veilig en zeker zijn," ook als in tijden van crisis de spaarbank wordt belegerd door perso nen, die huune spaarpenningen opvorderen. Aan die zekerheid wordt hoegenaamd niets te kort gedaan door de mogelijkheid om de aan den Staat in bewa ring gegeven gelden onder dezen inbeslag te nemen voor de schulden van den inleggor, en hot ware onverdedigbaar, den schuldenaar in de gelegenheid te stellen, zgne zoogenaamde //Spaarpenningen" aan de voldoening zijner wettelijke verplichtingen te ont trekken, door ze in de rijkspostsdaarbank te beleggen, Sparen is uitstekend, mits men eerst zijne schulden betalen, of juister nog, van sparen kan men niet spreken, voordat men dit heeft gedaan. De tweede vraag luidt«Is terugbetaling aan den vader of voogd van postspaarbank-gelden, staande ten name van diens minderjarig kind ot pupil, met ait. 364 3. W. overeen te brengen?,/ Antwoord: art. 364 in verband met art. 451 B. W. belet deze terugbetaling geenszins. Art. 9 der spaarbank wet, dat inslagen van minderjarigen zonder tusschenkoinst van hun vader of voogd ioelaat, berust volgons de verklaring der regeering iu haar memorie van ant woord op het vermoeden, dat de minderjarige han delt met goedvinden van vader of voogd, maar daar door wordt volgens diezelfde verklaring geen inbreuk gemaakt op het recht van bewind of beheer van den wetugen vertegenwoordiger van den minderjarige (artt. 362, 443 B. W.) waaruit voortvloeit zijne be voegdheid ten allen tijde, met intrekkiug zijner stil zwijgende of onderstelde inwilliging, de door den minderjarige ingelegde gelden uit de bank terug te vorderen. Men schrijft aan *het Vad." Aan 's Rijks Munt wordt tegenwoordig druk ge werkt. Op de begroottng van financiën is, zooals men weet, den minister vau crediet geopend voo aanmunting van guldens, waaraan in vele streken desrf&ds gebrek is. Zooals do minister bij de toe- lichtSjq? zijner aanvraag deed uitkomen, moest dit, daar""van vermeerdering der hoeveelheid zilveren standpenningen natuurlijk geen sprake mag zijn, door versmelting van andere st indpcnniugen geschieden. Even natuurlijk moet deze operatie eeu kleine ver mindering van het geheele bedrag tengevolge hebben daar de te versmelten rijksdaalders door slijtage aan gewicht verloren hebben en dus oen kleiner bedrag aau guldeus opleveren dan met de nominale waarde ovoreenkomt. Men berekent de slijtage op 2 pCt., makende over do D/a millioen te vervaardigen gul dens een verschil van 30.000. Nu, daar algemeen erkend wordt en niorau-id beter dan de heer Pier- sou dit weet, dat wij te veel zilver hebben, zou elke vermindering *an den voorraad welkom zijn. Wat geschied nu echter? De Regeering koopt zilver aan, ten einde in hel deficit te voorzien. Een voor de schatkist zeker voordeelige operatie, al loopt zij over een betrekkelijk klein bedrag want nooit noteerde het zilver lager dan thans, zoodat men voor ongeveer 65 cents oen gulden kan maken. Maar is ze te rechtvaardigen Wij achten het een gevaarlijk antecedent, al blijft voor 't oogeublik de operatie binneu enge grenzen beperkt. In begin sel doen de Begeering niet anders, dan wat niunt- verzwakkors van vroeger tijden deden een minwaar dig betaalmiddel aanmaken en 't vojrdeelig saldo opstrijken. Men zegt, dat de hoogleeraar Piö'-son gebloosd heeft, toen de minister Pierson dit besluit nam. Tusschen Simpolveld en Maastricht heeft een kwa jongen, wiens signalement bekend is, een zwaren mergelsteen van ongeveer 15 kilo op den goederen trein geworpen, welke om 11.10 's morgens van Sinopelveld vertrekt. Deze euveldaad, welke vele meuschenleveus had kunnen kosten, werd gepleegd tegenover Eis. De steen werd van de houten brug over de spoorweglijn geworpen, en door dien val in stukken geslagen; twee daer stukken werden in den pakwagen geslingerd en verbrijzelden twee glas ruiten. De Bijks-amblenaar Georges, die den trein geleidde, werd licht gewond en met stukken mergel steen en glasscherven overdekt. De justitie en de spoorweg-administratie hebben een streng onderzoek ingesteld. Tijdens len roeiwedstijd tusschen de studenten van Oxfort en Cambridge, jl. Zaterdag op de Theems gehouden, waren er twee stooinbooten op de rivier, waarop het stelsel van Seunett en Greaves voor rook- verbranding was toegepast. Wanneer 'het toestel in werking w»9 kwam er in het geheel geen rook uit den schoorsteen, maar zoodra het buiten werking werd gesteld werden onmiddellijk dichte zwarte rook wolken uitgeworpeneen bewijs, dat geen rookvrge steenkolen gebruikt werden. Bovendien maken de uitvinders van het toestel ook aanspraak op eene belangrijke besparing in brandstof van 10 tot 15 percent -- die meer dan voldoende is om de kosten van. inrichting te vergoeden. Het toestel van den heer Senoelt brengt een stroom van koude lucht in den oven en de uitvinding van den heer Greaves bestaat uit een bedekking van uiterst vuurvast ma teriaal, waardoor de gassen, die bq de verbranding geproduceerd worden, over een groote oppervlakte verspreid worden. De gecombineerde uitvinding, die geen speciaal toezicht vordert, wordt geëxploi teerd door de //Inventions Development Syndibate" (Limited) to Londen. Eene vraag, die, niet het oog op een Maandag 11. door den Hoogeu Raad uitgesproken arrest, vau belang is, werd onlangs voor de Rechtbank te Haar lem en in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. In bedoeld arrest toch be sliste bet hoogste rechtscollege dat personen, die iu eersten aanleg heoben terechtgestaan, doch vrij gesproken zijn, in het door een mvdebeklaagdo in gesteld hooger beroep niet als getuige ouder eede mogen worden gehoord. Nu deed zich te Haarlem het volgende voor: Tweo personen werden voroor- deeld, de een bij tegenspraak, de ander bij verstek, wegens een to zauien gepleegde mishandeling. De eerste berustte iu het vonnis, doch de bij verstek veroordeelde kwam in verzet en dagvaardde nu zijn vroegeren medebeklaagde als getuige u décharge. De Rechtbank hoorde dien getuige, zekeren Willem P., onder eede en gelastte toen zijue vervolging tor zake vau meineed. Na instructie werd dezo zaak in de openbare terechtzitting van de Haarlemscbe Rechtbank behan deld en werd vanwege tien bekl., behalve de feite lijke verwering, dat het getuigenis ouder eede vol komen naar waarheid en te goeder trouw was afge legd, in het midden gebracht, dat ten deze ook van moiuoed geen sprake kan zijn, omdat geen wettelijk voorschrift hier eene verklaring onder oede vorderde, doch integendeel de wet het iiooren als getuige onder eede van een medebeklaagde verbiedt. Bij baar vonnis overwoog echter de Rechtbank, blijkbaar in strijd met het thans gewezen arrest van den Hoogen Raad, dat alle personen, die niet speciaal bij art. 162 Wetboek vau Strafvordering zijn uitge sloten, als getuigen onder eede moeten worden ge hoord en de wet geen andere uitzonderingen toelaat. De bekl. werd verder tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, in strijd met den eisch van den off. van justdie vrijspraak gevorderd had. Voor het Gerechtshof werd in hooger beroep door bekl.'s verdediger, Mr. L. W. van Gigch, het boven vermelde stelsel ontwikkeld en, evenals vroeger te Haarlem, betoogd, dat bekl. niet onder eedo kon of mocht worden gehoord. Het Hof heeft echter de quaestie niet uitdrukkelijk beslist, doch dou beklaag de. op grond van zgne blijkbare goede trouw bij het afleggen van zijn getuigenis, vrijgesproken, iu overeenstemming met het gevoelen van den proc.-gen. Italië zit slecht in zijne financiën, maar het zou ^eker gaarne eeu goede belooning willen geven aan een minister van oorlog die raad wist om de eischen welke het drievoudig verbond stelt, tot den meest besc leiden omvang te beperken. Het blijkt toch uit de nadere berichten, dat wel degelijk de ministerieele crisis is ontstaan tenge volge van de overdreven eischen van generaal Pel- loux tot invoering van een nieuw geweer. Van zijn standpunt heeft hij gelijkhem is de zorg opge dragen van een departement, dat met geen kleinig heid tevreden is en kan zijn, vooral niet waar Italië zich in zulk groot gezelschap bevindt. Maar daartegenover staat dat het voor een mi- nistor van financiën is om wanhopend te worden, wanneer men zooals hij staat voor een leege schatkistwanneer men, trots allerlri bezuinigingen, toch nog zich geplaatst ziet voor een tekort van der tig a veertig millioen en men vordert dan nog zoo veel millioen alleen voor de invoering van nieuwe geweren. Geen wonder dat de minister Colombo zich ru alle kracht tegen de inwilliging van den eisch ver zette. De premier Di Budini bevindt zich nu natuur lijk in een moeilijk parkethij zal nu wel aan de roepstem van koning Humbert gevolg gevtu om te blijven maar waar de raaunen en vooral den man van het zwaard te vinden die hem wil slaan eu kaus zien om zuinigheid te betrachten en toch aan de eischen van eeu duur huishouden te voldoen. Italië zucht onder de gevolgen van een bondge nootschap dat zijne financieele krachten verre te boven gaat; slechts drie mitldeleu zijn er om aan dien hachelijken finnucieelen toestan<( vau het rijk een einde te maken; en wel: of oen ies/iing sluiten, die op dit oogenblik wel neus weinig succes zo* kunnen hebben óf nieuwe belastingen in te voeren die

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2