afkowdIgiwg. Buitenlandse!) Overzicht. afkondiging. 1'KT HUL Hl xOIhhhlM.M Cantzlaar Schalkwijk, te Botterdam ning van den minister andermaal een jaar in diezelfde klasse vertoeven. Dampkring-hervormers. Een uitvinder te New-York ia thana bezig, meer in bijzonderheden het plan uit te werken van een merkwaardige vindjfg ter verdryring van mist. By Sandy-Hook en in 't geheim proeven genomen, die naar men zegt, goed geslaagd moeten zijn. Een kapitalist uit Pitaburg, de heer Johnson, exploiteert de uitvinding. Ik maak gebruik, zegt de heer Johnson, van een soort electrische ontlading. De uitwerking staat in directe verhouding tot de intensiteit van den mist, d. w. z., hoe dichter de mist is, des te gemakkelijker wordt hy door de ontlading verdreven. Bij een zwaren mist kan dus een grootere opper vlakte worden verhelderd dan bij minder zwaren, met dezelfde krachtsaanwending. Men ziet geen elec trische vonk en evenmin wordt eenig geluid ge hoord. De grootste oppervlakte, die wij hebben kun nen zuiveren uit een ontlading, was (2 acres, dat is een cirkel met een straal van 150 voet. Dit was in Boston-Harbour. Bij grooiere krachtsaanwending, zooals op de oce aanschepen kan worden verkregen, kan dus dikwyls een dergelyke oppervlakte f worden gezuiverd. De mist slaat neer als regen. De dampkring is daarna zeer helder, evenals na een regenbui in den zomer. Niet lang echter blijft het gebied vrij van miston middellijk vormt hij zich weder en stroomt hij toe van de omliggende gebieden. Binnen vijf minuten zal gewoonlyk de vorige toestand weer zijn ingetre den. Bij de proeven in Boston Harbour volliepen zeven minuten, eer de mist weer was opgekomen. Het is natuurlijk ojimogelijk dat te beletten, maar door een reeks ontladingen, met tusschenpoozen van twee minuten, bleef toch het bedoelde gebied heldor. Ten slotte zeide de heerj Johnson nog„Wij willen geen patent aanvragen, voordat wij zeker waren dat de mistverdryver met goed gevolg kon worden toe gepast. Nu kan er echter niet meer aan de uitwer king worden getwijfeld. Het apparaat zal weldra deol uitmakan van de uitrusting der transatlantische atoombooten.* Wij hopen nu weldra te vernemen van de oprich- ing eener mooi-weer-fabriek. Die zou hier te laude afnemers vindenjet i Dezer dagen heeft de Zuiderzee-Vereeniging in Krasnapolskg onder voorzitterschap van den heer A. Buma vergaderd. De voorzitter wijdde een woord van waardeering en hulde aan allen, die hadden meegewerkt om dit belangrijk vraagstuk tot het tegenwoordig stadium van oplossing te helpen brengen. Een schrijven werd voorgelezen van de Koningin- Regentea/waarin H.M. van warme belangstelli ïg in de zjtaJMflijk geeft. En ook van Prinses Sophie, en de Prinses Von Wied was zulk een schryren ont vangen. Uit het financieel verslag over 1891 bleek dat er een saldo is van 1872.52. De verwachting is, dat in 1892 de uitgaven door de inkomsten zulleo worden gedekt. Op voorstel van het bestuur zal ter meerdere po pulariseering van de zaak eene kaart van de voorge nomen drooglegging der Zuiderzee benevens het eco- ben, wien hij het lastig kon maken. Hebt je van ochtend gewandeld vroeg hij. Neen, generaal. Je riekt ook niet naar visch dat is waar. Ik heb evenwel toch een deel van den nacht buiten doorgebracht, hernam Sixte, om dadelijk van de gelegenheid gebruik te maken Met mevrouw Sixte Een raar idee Neen, generaal, geheol alleen een vreeselijken nacht voor mij Zoo Dadelijk vertelde Sixte hem de geheele toedracht, zonder iets te verzwijgen. Driehonderd-vier-en-tachtig-duizend gulden riep de geueraal uitben je gek Ik was het. En verder? Betaal je, of betaal je niet? Mijn vrouw, die zooeveo naar Ourteau is ge gaan, beweert, dat haar vader betalen zal. De generaal was opgestaan en liep in grooten drift de kamer op en neer, terwijl hij zijn rheuma- tisch been achter zich aansleepte. Een officier van mijn korps, en nog wel aan mij persoonlijk verb nden bromde hy. Hij bleef voor Sixte staan. En du, wat denk je te doen? Weggaan, generaal, indien gij mij de vrijheid geeft. Je vrijheid! Loop voor mijn part naar den duivel! Wie heeft ooit zoo iets gezienDrie- oomi8ch verslag verkrijgbaar worden gesteld ik 15 oents voor de omstreeks 5000 openbare en bijzondere lagere scholen. Het Bestuur stelde nu de volgende motie voor "De vergadering besluit bet bestuur te machtigen zoowel bij de hooge regeering als elders de noodige stappen te doen, die tot de verwezenlijking der voor genomen plannen kunnen leiden." De heer Bultman verklaarde deze vergadering, die door slechts een 40 tal leden werd bygewoond en volgens hem op niet voldoende wflze was bijeenge roepen, onbevoegd om belangrijke besluiten te ne men. Hij klaagde over de weinige en eenzijdige publici teit aan deze vergadering gegeven. Zy had ook moe ten zyn opgenomen in de Leeuwarder en de Utrecht- scho couranten, in De Standaard en io De Tijd. De voorzitter gaf toezegging aan dezen wenk ge volg te zullen geven. De heer A. Huet stelde nu de volgende motie voor «De vergadering, hulde brengende aan bet bestuur der Zuiderzee-Vereeniging voor het geen tot hiertoe verricht is, spreekt den wensch uitdat in afwachting van de beslissing der regeering omtrent de volledige afsluiting de Zuiderzee, reeds nu een aanvang worde gomaakt met de drooglegging der Zuiderzee, door insluiting en droogmaking van zulke gedeelten als daarvoor geschikt zyn z/de vergadering meent dat ter bereiking van dat doel 1. De Zuiderzee-Vereeniging behoort in stand te wordon gehouden als zelfstandig lichaam. 2. Dat ouder leidiug der vereeniging een afzon- derlyke naamlooze vennootschap worde opgericht, die zich de bovengenoemde landontginnning ten doel stelt." Na nog eenige discussie, waarbij de heer Wertheim er op wees, dat de Zuiderzee-vereeniging vooral niet als concewie-jager moet optreden, word de motie van het Bestuur aangenomen. Vrijdag en Zaterdag werden telkens, onder be hoorlijk toezicht en onder geleide van eon commies le klasse van het departement van financiën, uit de Nederlandsche Bank te Amsterdam, per schuit naar Utrecht overgebracht voor een millioen gulden aan rijksdaalders. Zy waren verpakt in kleine zakken en deze vervolgens in grooto kisten. Dezen kostbare inhoud werd, eveneens onder toezicht en controle van verschillende ambtenaren, gelost en in een der in de nabijheid van 's rijks munt gelegen keldergewflven geboïgeo, om oeriang te worden ver smolten en er aida guldens van te slaan met de beeltenis van ouze jeugdige Koningin. De sterfte der in het Instituut-Pasteur tegen de gevolgen van dollehondsbeet ingeënte personen neemt' blykens de in de laatste vergadering van het insti tuut overgelegde statistiek, voortdurend af. In 1886 bedroeg zij nog 0.94 pet., iti 188' daalde zij tot 0.73 pet. in 1888 tot 0.55 pet., in 1889 tot 0.38, in 1890 tot 0.32 pet. en in 1891 tot 0.19 pet. Van de in 1891 uit het departement der Seine 225 ingeënte personen is er niet een overleden. Ook elders zijn de uitkomsten gunstig. In den Haag heeft zich eene commissie gevormd honderd-vier-en-taehtig-dnizend Maar dat is onzinnig. En bespeurende, dat de toorn hem overmande, terwijl driftig zijn hem ten strengste verboden was, zond hij Sixte heen. Ga aan je werk, mijnheer! Na verloop van een uur liet hij hem echter weder roepeo; hij scheen tot kalmte teruggekeerd. Ben je in staat om een goedeu raad aan te nemen? vroeg hij. Ga dan naar Tonkin. Mijn broeder is aangewezen voor een commandement daarginds; indien hij niemand anders heeft, wil hij je misschien wel meenemen. Binnen twee jaar, als je terugkomt, is alles vergeteu. Zend hem, in dien geest, een telegram. Dit laatste bewys van deelneming, generaal, trof mij di**p. Dat doet er niet toe; ik zal nooit kunnen be grijpen, hoo, terwijl er zooveel arme drommels zijn, die zich uitputten om in hun levensonderhoud te voorzien, er gelukkige menschen bestaan, die er pleizbr in hebben, hun geluk moedwillig te ver woesten. Intusschen was Anie op weg naar Ourteau en spoorde haar koetsier steeds tot muerdoren spoed aan. Bij haar aankomst bespeurden haar vader en moe der aan haar strakke en droevige trekken, dat zij een slechte tijding kwam brongen. Dadelijk verklaarde zij de reden van haar komst; de vader hoorde haar met verslagenheid aande tot wederinvoering van de doodstraf; althans eenige beeren hebben het denkbeeld geopperd en zullen waarschijnlijk wel stappen doen bij het publiek en bij de bevoegde macht om dat doel tte bevorderen. De herhaalde moorden in den laatsten tijd gepleegd hebben by hen dit dunkbeeld weder doeu ontluiken' Ongetwyfeld gaan zij van de stelling uit, dat door bet schavot weder op te rióhten, de groote misdaden verminderen zullon. Zouden, vraagt de Arnh. Ctechter niet slechts de grooto misdaden, maar ook de kleine niet ver minderen, als er meer zekerheid bestond, dat zij ontdekt en gestraft werden? Daartoe betere maatre gelen te nemen, komt ons minder bloederig en meer doeltreffend voor. Wanneer men nu echter ziet, dat nooh te Amster dam, noch te Haarlem, noch in Zeeland de moorde naars ontdekt zijn, dan kan het niet bevreemden dat de misdaden toenemen, daar zij ongestraft blij ven. Eene goedo justitie is beter waarborg tegen mis daden dan het schavot, en wat baat do wederop richting van galg of guillotine, als men toch de mis dadigers niet kan vatten De heer Hugo Muller heeft by de firma J. H. de Bussy alhier, eon brochure het licht doen zien onder den titel: Iets over herziening der Armenwet Hetgeen hy in die brochure beweerde samenvattend.' komt de schryver tot de oonclusie, dat do Armenwet moet worden gewijzigd in dier voege: lo. dat de burgerlijke Armbesturen verplicht wor den tot ondersteuning van behoeftigen, die niet tot arbeid in staat zijn, wanneer en voor zoover onder steuning, hetzij niet kan worden verleend door nabe staanden, die volgens de wet tot het onderhoud zijn verplicht, hetzij niet wordt verleend door kerkelyke of bijzondere instellingen van weldadigheid of door particulieren 2o. dat gelyke verplichting voor de burgerlijke armbesturen geldt ten aanzien van behoeftigen, die wel tot arbeid in staat, doch werkeloos zyn, mits blijkt,, dat zy het mogolijke hebben gedaan, om zelf arbeid te vinden en mits zij bereid zijn het werk te verrichten dat het armbestuur hun opdraagt; 3o. dal de armenzorg, door burgerlijke armbesturen uitgeoefend, alom worde ingericht naar het Elberfeld- sche stelsel; 4o. dat kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid verplicht worden tot samenwerking on derling en met de burgerly e armbesturen, op den voet als hlervoren aangegeven 5o. dat de kosten der armenzorg van overheids wege werden gebracht ten laste van het Rijk." In het jongste Dummer van De Economist geeft het lid van Ged. Staten van Friesland, mr. J. Sic kenga, een becijfering van het gezamenlyk vermogen en inkomen der ingezetenen in die provincie. Uit de gegevens, hem verstrekt door de ambtena ren van successie en registratie te Leeuwarden, vond mr. Sickenga dat het gemiddeld cijfer der nalaten schappen in Friesland in de jaren 188890 heeft bedragen na aftrek der schulden 12.6 millioen, waarover successie-recht werd betaald, en dat bet zuiver bedrag der nalatenschappen die vry waren van die heffing, te zamen ruim 6 too bedroeg. Daar uit valt af te leiden' dat het geheele bedrag der vermogens in Friesland op ruim 506 millioen is te moeder viel haar telkens met uitroepen van veront waardiging in de rede. Wat verbeeldt je man zich welriep mevrouw Barinc uit; denkt hij dat wij die som nog weer eeDS voor hem zullen betalen en ons zolf weer tot den bedelstaf zullen brengen ten zijnen behoeve? Toen verhaalde Anie de geschiedenis van het tes tament van Gastonhoe Sixte het gevonden had waarom hij er geen gebruik van had willen maken en hoe hij het verbrand had. Het i» dus zyn oigen geld, dat hij verloren heeft, zeide tfj zich tot haar moeder wendende. Maar deqe gaf zich nog niet gewonnen. Wie bewijst de echtheid van dat testament? vroeg zij. Barinc kwam tusschenbeide. Het is hoogstwaarschijnlijk, zeide hij, dat dit het testament is, dat Gaston aan Rébénac had toe vertrouwd, en dat het dus volkomen in orde was. In orde of niet, het bestaat niet meer. Voor anderen nietvoor ons wel. Wil je betalen? - Er is geen ander middel op. Dus weer opnieuw geruïneerd Waarom ben ik niet liever gestorven? Het was niet genoeg om te willen betalen, maar de zaak was, om te weten waar en hoe men het geld bijeen zou krijgen. {Wordt vervolgd.} stellen. Naar evenredigheid van het vererfde is het grondbezit te rnmuu op 275 mill., de roorende goe deren op 228 millioen en het bedrag der schulden op 92 millioen, waarvan 7 6 millioen aan hypothecaire schulden. De berekening van het inkomen geeft tot uitkomst, dat uit onroerende goederen ingezetenen der provin cie 7 Va millioen, niet ingezetenen 8 millioen trek ken, na af rok van 2.7 millioen aan rente van hypo thecaire schuld. Uit het roerend goed neemt Mr. 8. een inkomen aan van 10-.8 millioen (tegou 81/» pCt. rente. Daar uu volgens de kohieren der boof- delyke omslagen in 1891 het werkelijk iukomen ruim 86 millioen bedroeg (belastbaar slechts 20 millioen), komt hy tot de slotsom, dat uit nijverheid (arbeid) enz. 18 millioen werd genoten. Trekt men voor elk aangeslagene een onbelastbaar bedrag van 300 af, dan komt men tot oen be lastbaar bedrag van bijna 26 millioen. Het cijfer dat in 1891 in Friesland aan hoofdolijke oraslagon werd geheven, was 1,423,840 of 61/9 pCt. De heer Sickenga wijst ten slotte op de onvolle digheden, die in zijn bocijforiogeu niet waren te vermijden, maar meent toch dat zijn mededeelingen van belang zijn voor eveotueele regeling der ge meentelijke financiën. Wanneer ook over de andere provinciën dergelijke gegevens worden verzameld en openbaar gemaakt, zal de tank voor don wetgever zooveel gemakkelijker en de kans op een goede regeling grooter worden. De telegraaf heeft de wereld verrast met het be richt, dat er te Farijs en in tal van plaatsen in de provinciën een hoop anarchisten onverhoeds zijn ge vangen genomen. Het is een waro razzia die ondér hen is aangericht. Hoevelen er te Parijs en in de voorsteden gepakt zijn valt moeilijk te zeggen. De berichten diouauugaande loopen uiteen. Volgens het telegram zijn het 45. In sommige bladen vinden wy 60 opgegeven. Ook als het eerste getal juist is, is het wel der mceite waard. Niet minder dan 67 commissarissen van politie zijn aan den gang ge weest het was .in ,den vroegen chtend om de arrestatiën te bewerkstelligen en huiszoekingen te doen. Niet alle anarchisten die men gezocht heeft zijn gevonden. Te Saint-Etienne zijn 15 anarchisten gevangen genomen, in andere plaatsen van betzelfde departement gezamenlyk nagenoeg een gelyk getal. Onder hen bevindt men zekere Dumas, een metgezel van Ravachol. Te Dyou ztjn er vijf gepakt; te Ataiens 8. Zij allen werden sinds geruimon tyd nauwlettend door de po litie nagegaan. Uit de in beslag genomen papieren io de provin ciën is gebleken, dat de anarchistische bende geor ganiseerd was. De vervolging heeft dan ook plaats uit krach te vau do artt. 265267 van het strafwet boek, gericht tegen de vereenigingen gevormd met misdadige oogmerken. Het heet dat het gerecht zooveel spoed achter de zaak zal zetten, dat evenals met Ravachol het geval is, hun vonnis uitgesproken kan worden voor 1 Mei. De Belgische bladen brachten gisteren der regee- ring een eigenaardige, maar tevens zeer onaangename verrassing. Wij deelden onlangs onzen lezers een en ander medu omtrent in de kamer gevoerde beraadslagingen naar aanleiding van een door den minister van oorlog gevraagd buitengewoon crediet ten behoeve dor Maasforten. De kosten daarvoor waren gebleken veel hooger te zijn dan aan van k lijk der kamer waren voorgespie geld. Dit gaf aanleiding tot heftige discussiën vooral toen de minister van oorlog zich verschuilde achter een bewering, door zijn clericale vrienden geuit, dat eigenlyk generaal Brialmont den minister verkeerd had ingelicht. Ter eere van de clericale laden der 3elgisohe kamer dienen wij te heriuneren dat eenige hunner zich onthielden by het stemmen over dit crediet; daar ook zij de houding van den minister van oor log alles behalve correct vonden. En than* is dan ook ten duidelykste gebleken dat die minister iu deze zaak een allertreurigste rol hoeft gespeeld. De Belgische bladen maakten nl. een brief open baar van generaal Bri/dmont, gedateerd 6 Maart .1888, waarin deze chef der militaire genie wel de- gelyk aantoont, dat de kosten vee! hooger zouden loopen dan ze destijds werden geraamd. Al mocht hij ook hij den aanvang van 1887 te laag geraamd hebben, hij heeft, blijkens dat schrijven, onmiddel lijk de regeering gewezen op de zooveel hoogere bedragen, toen dit bij de uitvoering der werken bleek noodig le zijn. De liberalen, met Frère Orb^n aan hot hoofd die, trots de ontkenning van den minister van oorlog het bestaan van zulk een schrijven volhielden, werden du» volkomen in het gelyk gesteld en bet zal hoogst moeilijk zyn voor deo minister van oorlog om na zulk een krachtig bewijs, dat hy en zijne vrienden èn dubbelzinnige houding in deze zaak hebben aangenomen, z»ch een behoorlijke retraite te ver schaffen. De ontmoeting met de kamer belooft voor den minister alles behalve aangenaam te zija. Noorwegen heeft den aanvoerder der radicalen verloren. De heer Kristian Peter Moursund, leider der radicalen die de afscheiding van Zweden eischt en die iu het parlement de aanstelling Voorstelde van afzonderlijke consuls voor Noorwegen, heeft in het Noorweegsche parlementsgebouw te Christiania zich met een revolverschot het leven benomen. Waarom hij dit op zoo opzichtige wijze in het parlementsgebouw deed, is nog onbekend. Aangaande hej Italiaansche Ministerie wordt thans gemeld, dat de Koning het ontslag van den Minister van Financiën heeft aangenomen en Luzzati met het tijdelijk behee,r van dat Departement heeft belast. Hetzelfde Ministerie, met uitzondering van Finan ciën, zou dus weer voor de Kamer konjpn. Dat had zeker niemand gedachtde prefnier Rudini ook niet, Omtrent de plannen van Luzzati verneemt men, dat hij in den Ministerraad een voorStel heeft gedaan tot dekking van het tekort, vólgens hetwelk de regio der lucifers 6 millioen zou opleveren. De kortin gen op de traktementen der ambtenaren, volgens het plan-Grimaldi, zouden 3 millioen opbrengen. De herziening der pensioenregeling zou een voordeel van 15 millioen geven, en de andere 15 millioen zouden gevonden kunnen worden door bezuiniging op de verschillende begrootingen. In de andere behoeften zou voorzien kunnen worden bij de behandeling van de gewijzigde begrooiing. Tegen de stijgende bui tengewone militaire uitgaven zal men zich verzetten door de garnizoenen in Afrika te verminderen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gezit n het besluit van den Heer Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, van den 14n Maart 1892, A. No S2*/? 3e afd. (Prov. blad No. 16) betreffende de beschrijving voor de Porso- neelo Belasting, dienstjaar 18^2/93, doen te weten Io. Dat de Ontvanger der Rijks Directe Belas tingen aan de woningen der ingoze'men op Vrijdag den 6n Mei aanstaande en volgende dagen ter invul ling zal doen bezorgen een Beschrijvingsbiljet inhou dende eene korte schets vap de grondslagen dor voornoemde belasting, welktisljet acht dagen na de uitreiking door of van wege dien Ontvanger zal wor den opgehaald, en dat zy, die geen biljet hebben ontvangen, dit kunnen verkrijgen ten kantore van 's Rijks Directe Belastingen, terwijl zy verplicht zijn hetzelze behoorlijk ingevuld aan genoemd kantoor terug te bezorgen. 2o. Dat tot tegenschalters zijn aangesteld de Heeron P. M. ROOZENDAAL, P. A. BURGHOUT, H. J. NEDERHORST en A. de ZEEUW. Voorts worden de belanghebbenden in het bijzon der opmerkzaam gemaakt op de volgende bepalingen; o. „De ingezetenen zijn verplicht om in- en uit wonende dienstboden der eerste in- en nitwonende „dienstmeisjes der vierde klasse, die op l Mei 1892 reeds den leeftijd van 15 jaren zulleu hebben bereikt in de belasting aantegeven." b. „De belasting is o. a. niet verschuldigd wegens de eenige vrouwelijke bedieude, overigens naar de eerste, derde of vinrde klasse belastbaar, in dienst van den belastingplichtige, welke geen andere bedien den houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kin deren, kindskinderen of pupillen bij zich heeft inwo nen, die op den ln Mei 1892 jonger dan 21 jaren zyn." c. „Die na den I5n Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel di belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tyd des dienstjaars, die dan nog over is, verschuldigd." Aan den belastingplichtige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zyn dienst achter to laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienst jaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schrifte lijk aangifte is gedaan ten kantore des Ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrygbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het drie- maandelijksch tijdvak, waarin het perceel werd ver laten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingplichtig is. in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zyne erfgenamen in dezelfde rechten «n verplichtingen. De aangiften volgens het le en 3e lid ingediend worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld. d. Zij, die bezwaarschriften indienen moeten daarbjj ingevolge art. 1 der Wet van den 4n April 1870 (Staatsblad No. 60) overleggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 6 oents bij den ont vanger der Directe Belastingen verkrijgbaar. Gouda, 23 Aftril 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BERGEN IJZENDOOBN. De Secretaris, BBOUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien het besluit van den Heer Commissaris der Koningin inde Provincie Zuid-Holland, van den 14den Maart 1892, A, N°. 224/2 3' afd. (Prov. blad n». 17) betreffende de beschrijving voor het pateutrecht over 1882/'v3 brengen ter aigemeene kennis: 1». Dat op den lu Mei aanstaande de beschrijving der patentplichtigen (Tabel 14„,<no. 37 tot 40) zijnde de slijters, tappers, koffiehuis-, kroeghouders enz zal aanvangen, en dat de declaratoiren zullen worden uitgereiktdie na verloop van drie dagen van wege den Ontvanger der Directe Belastingen we'er zullen worden afgehaald. Gemelde patentplichtigen worden herinnerd aan de bepalingen van art. 2 der WET van den 24n April 1843 (Staatsblad no. 16) dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen, dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1892/93 hebben voldaan en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waar van zal moeten blijken voordat de patent-aoten aan hen zullen kunnen worden afgegeven. 2°. Dat de uitreiking der verklaringen in te vul len door de gewone patentplichtigen over den jare 1892 beginnen zal den 6 Mei aanstaande en de wederinzameling zal plaats hebben acht dagen na de uitgifte. De kooplieden of winkeliers, die bus kruit willen verkoopen of vuurwerken maken wor den herinnerd aan Art. 21 der Wet van dei» 29n Januari l8l5 (Staatsblad no. 7,) luidende; „Koop lieden of winkeliers, in steden, plaatsen of ten plat- „ten lande, welke buskruit willen verkoopen of „vuurwerken maken, zullen deze nering niet vermo gen te doen, nooh dit beroep uitoefenen, zonder dat „zulks op hun patent worde uitgedrukt, op de boete „van 600.enz. Ook zullen diegeneu, welke „hunne goederen of waren tevens op de wjjze der „kramers verkoopen, gehouden zjjn op hunne ver klaringen daarvan melding te maken en zich des- „wegens aan te geven, onverschillig of dit alleen in „de gemeente hunner woning, dan wel elders Dlaats „heeft." v 3». Dat de registers der patentplichtigen zullen wor den gesloten den 31 n Mei aanstaande-, terwijl de belanghebbeDden opmerkzaam worden gemaakt op de bepalingen van art. 18 en 37 der Wet van den 21n Mei 1819 Staatsblad no. 34), handelende zoo over de verplichting van hen welke bij de aigemeene be schrijving zijn overgeslagen, als over de boeten bij verzuim van en gebreken in de aangifte te ver beuren. 4». Dat de eigenaars, vasto huurders of gebruikers van binnen-vaartuigen ter bekoming van PATENT tusschen 1 en 16 Mei a.s. (Zon- en feestdagen uit gezonderd) aangifte moeten doen op het Raadhuis dezer gemeente, ten bureele van HH. Zetters mede brengende hunnen meetbrief en hun patent van het vorige jaar. 6». Dat de kramers, alhier niet gedomicileerde on dernemers van vermakelijkheden en debitanten van loterijbriefjes die beroepen niet mogen uitoefenen, dan na hunne aangifte ten bureele van HH. Zetters godaan en het verschuldigde patentrecht betaald te hebben. De kermis en marktbezoekende patentplich tigen worden tevens herinnerd, dat de marktmeester hen niet mag toelaten, hetzy met of zonder loodsen, tenten, kramen of stallen, wanneer zy niet van pa- tent-acten zyn voorzien. 6». Dat bij het indienen van bezwaarschriften, in gevolge art. 1 der Wet vau den 4n April' 1870 (Staatsblad no. 60) moet worden overgelegd een duplicaat van het aanslagbiljet, tegen betaling van 6 cents by den Ontvanger der Direote Belastingen verkrijgbaar. Gouda, den 23 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN 1JZENDOORN, De Secretariv, BROUWER. van de Makelaars De markt was heden onveranderd.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2