Buiteolandsch Overzicht. dankte hem voor het genoegen der Koningin en ook Haar verschaft. Een drietal, en wel de meest aantrekkelijke, pas sages uit het ballet Rembrandt, wekten in niet geringe mate de bewondering der Hooge bezoekster*. En dat HH. MM. de voorstelling niet te lang duurde, bleek uit het feit dat HH. MM. ook na de pauze de voorstelling tot aan het slot bijwoonden. Het hippologisoh schouwspel met 40 paarden ge lakte ditmaal bgzondei goed en de heer Carré oogstte daarvoor luiden bijval in. Te 4.45 eindigde dit schoone equestrisch schouwspel. Een kleine rij toer werd gemaakt, en te 5.10 waren HH. MM. aan het Paleis terug. Ook het Limburgsch Nieuwsblad dringt op algeheele afschaffing van den zout accijns aan. Het zegt daar van o. m. dit: 't Is jammer, dat, nu men eenmaal aan den zout- accijns komt, de minister er niet toe heeft kunnon besluiten om dit voorworp van eerste levensbehoefte geheel vrijdom van belasting te verleeneu, dat waro een belangrijke aanwinst en voor den minderen man en voor den landbouw. Deze laatste toch heeft 't zout ook nog anders noodig dan bij de zuivelberei ding en nu is 't wel waar, dat landbouwzout vrij is, maar de aanschaffing daarvan gaat met tal van moeilijkheden en formaliteiten gepaard, en 't zout is voor ander gebruik door toevoegsela onbruikbaar gemaaktdeze toevoegsels, als glauberzout enz., hee- ten nu wel onschadelijk, maar schrikken den land bouwer af, en zoodoende wordt landbouwzout zeer weinig aangekocht en gebruikt. Toch is iedereen overtuigd van het groote nut, dat in voldoend ge bruik van zout bij de voeding van het vee ligt. Vraagt het menschelijk lichaam voor een geregelde spijsvertering, voor de bewaring van de gezondheid en voor de smakelijkheid van het eten een toevoe ging van zout aan bijna al ons voedsel, even heil zaam werkt dit ook op het dierlijk gestel. Dd for maliteiten echter zgn zoodanig, dat, waar onze boeren van tijd tot tijd een handvol zout bij het varkensvoer doen, zij eenvoudig gewoon zout gebruiken, dat hun 12 a 15 cent het kilo kost. Kundige landbouwers gebruiken bij al het wintervoer rapen, bieten aar dappelen, wortelen enzzoutzij zouten hun hooi, en vooral hot ensileeren vraagt groote hoeveelheden zout't gebruik daarvan zou algemeen worden, wan neer het zonder accijns, onvermengd, voor een cent of drie het kilo te bekomen was. Geheele afschaf fing van den accijns ware ook den landbouw een weldaad bewijzen. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. Liquidatuuren van de Zuidhollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding hebben voldaan aan een hun gedano opdracht van de erven mr. Visser van Hazerswoudo, om de gebouwen der leerhoeve met de directeurswoning die bij den bouw pl. m. ƒ50.000 hebben gekost, ten dienste van het landbouwonder wijs aan den staat der Nederlanden aan te bieden voor de getaxeerde waarde van 13,600. De minister van binnenlandsche zaken heeft dit aanbod echter van de hand gewezen, zoodat in den loop der maand Mei thans de openbare verkoop van die gebouwen kan worden tegeraoetgezien. Het O. D. geeft de volgende beschrijving van de koninklijke spoorweg-rijtuigen Zij keken elkaar aan en begonnen beiden te lachen. Héhé Hé! hé! Mevrouw Barinc had niet deelgenomen aan dit tooneel van uitgelaten vroolijkheid. Ik bewonder u beiden, dat ge kunt lachen, sprak zij. Mij dunkt, dat er reden voor is, zeide Barinc. Zyt ge niei blijde over dot succes met Our- teau vroeg Anie. Spreek mij Dooit meer over Ourteauriep mevrouw Barinc uit. Wees toch billijk, mama. Aan Ourteau dank ik een echtgenoot, dien ik liefheb. Ourteau heeft mij geleerd te zien. Zonder Ourteau, zou ik aardige papieren japonnetjes voor mij zelve maken, om een echtgenoot te vangen, dien ik nooit zou machtig worden. En zoDder Ourteau zou ik schilderijen maken uaar de methode van het atelierdie geen enkele Amerikaan zou willen koopen. Dat ik ge lukkig ben, dat ik een werktuig in handen heb, waarmede ik voor allen het brood kan verdienen, totdat Sixte met roem beladen terugkoeri, is dat geen fortuin waard Zij zijn 6 in aantal, waaronder ook een bagage- en een rijtuig-wagen. Speciaal voor de Koningin nen bestemd zijn er twee, een salonrgtuig en een slaapwagen, met elkaar verbonden door eene over- dekte veiligheids-overbrugging (z. g. soufflet). De inwendige ruimte van het salonrgtuig is 7.80 meter. Aan weerszijden zijn 8 ramen, die door eon schuif neer- on opgelaten worden, en op elke hoogte stand houden. Sierlijke dog- en nachtgordijnen kunnen hen afsluiten. Tegen den achterwand bevindt zich een ruststoel, die door uitslaan in een leg- of slaap stoel kan veranderd worden. Aan weerszijden zijn fraaie en gemakkelijke rustbankeu, die verbreed kun nen wordon, terwijl het midden wordt ingenomen door eene naar alle zgdeu voifchuif bare tafel. De vloer is bedekt met een fraai tapijt, tor wijl de zol dering versierd is met fraai schilderwerk en drie lampen voor (Pinch-) gas. Doelmatigheid en sier lijke eenvoud kenmerken alles. De voorzijde van den wagen was vroeger een open balcon, dat nu met hout en glas is dichtgemaakt, en evenzeer een gezellig zitje aanbiedt. Tusschen dit balcon en de salonruimte heeft men rechts het buffet, zoo volledig mogelijk iugericht, links de toiletkamer. Keurig en practisch is in het buffet de inrichting voor hel breekvrij bewaren van glazen eu flesschen, alsmede die voor hot uitgebreide tafel-servies. De genoemde soufflet doorgaande, komt men in den slaapwaggon, waarvan het eerste gedeelte meer voor zitten bestemd is. Oogouschgnlijk staan er in het slaapsalon ook maar een pftar ruststoelen, maar door eene draaiende beweging veranderen deze in gemakkelijke en doelmatige rustbedden, die de beste gelegenheid voor slapen aanbieden. Ook hier oom- pleteeren buffet en toiletkamer de geheele inrichting, waarbij niet slechts de aandacht trekt de fraaie be werking'van alles, maar ook de zorg om het geheel zoo volledig mogelijk te doen zijn. Ook in dit salon geschiedt de kunstverlichting door gas, do verwarming door een kachel, de afkoe ling door ijsbakkeu. Op dit rijtuig volgt de wagon voor het gevolg der Koninginnen, voor zoover dit niet in hare on- middelijke nabijheid vertoeft. Het bestaat uit een ruimen wagon, eveneens voor zien van fraaie rustbankeu, tafels, kachel, toiletkamer, enz. en met niet minder zorg is ook hier alles be dacht en uitgevoerd om het den reizigers bij dag en bij nacht zoo aangenaam mogelijk te muken. Vervolgens nog e*n rijtuig voor het verdere per soneel, in compartimenten verdeeld en met veel smaak en comfort ingericht als de gewone 1. en 2. klasse rijtuigen. Het Geïllustreerd Politienieuws richt het volgend schrijven aan de schrijfster van den brief aan De Ochtendbode Sara, ook wel genaamd «blonde Anna", wanneer gij dezelfde Anna zgt, die in den jare 1887 een korten tijd met uwen minnaar en uw kindje ge woond hebt ten huize van zekere weduwe v. d, B., waar gij stoeds door hem Sara werd genoemd, be richt dan schriftelijk in het belang van u en uw kind tjjd en plaats, waar wij u alleen kunnen spre ken. Om u niet in ongelegenheid te brengen, dee- len wij u mede dat de weduwe v. d. B. overleden isdat wij haar dochter in een weinig bekende steeg hier ter stedo hebben opgespoord, en voegen erbij, opdat u zult kunnen oordeeleo, of gij tie be wuste Anna-Sara zijt, dat het huis, waar gij met uw minnaar woondet, stond in eeu breede straat in de oude stad, terwijl het huisnummer 27 was. Uw miunaar was diamantslijper, hij ging 's ochtends naar zijn werk. Uw kindje, destijds ongeveer een jaar oud, was 's nachts erg lastig, wat dikwijls oorzaak was vau twist en verwijten tusschen u en ow min naar. Als gij dezelfde Anna-Sara zjt, die wij op het ooi, hebben, dan kan stilzwijgendheid u slechts in ongelegen beid brongen, want dan noeraeu wij u Anna M., herinneren u aan het ouderlijk huis op een der grachten vau den Jordaan, te vroeg door u ontvloden, om, helaas, veel treurige levenservaring op te doen. Gij wilt den vader vau uw kind, dien gij schuldig acht, niet verraden; indien gij echter meent dat wij uw verleden kennen, hetgequ u uit boven staande aanwijzingen kunt beoordeelen, schrijf ons dan vertrouwelijk het zul u niet berouwen. Het telegraafkantoor te Pretoria is in rep en roer wegens het gerechtelijk onderzoek, dat gedaan wordt naar aanleiding van kabeltelegrammen, wier inhoud wederrechtelijk zou zijn bekend gemaakt aan personen die daarmee niet te maken haddenmet andere woorden er bestond ernstige verdenking, dat het geheim van den telegraafdienst door een of meer ambtenaren was ge schonden geworden. Het is uit de verhooren reeds ook geblekeD, dat eenige hooggoplaatste personeno. a. een Volksraadslid in drze schending van ambts geheimen getrokken zijn. De Volksstem zegt dienaangaande nog het volgende: Ons wordt medegedeeld dat de staatsprocureur aar zelt om de strafzaak tegen den telegrafist, dio verdacht wordt den inhoud van telegrammen aan vreemden te hebben medegedeeld, voort te zetten. Wij weton niet welke gronden den staatsprocureur zouden kunnen nopen om do prosecutie te staken in eene zaak die de aandacht van het gausche publiek op zich gotrokken heeft, eene zaak waarvan men niet kan zeggen dat slechts de private belangen van eenige parti culieren er bij getrokken r.gn, maar die in on middellijk verband staat met de veiligieid van den staat en de vertrouwbaarheid van een onzer gewich tigste departementen: de tolegraphie. Wat toch is er gebeurd De regeering en de heer Beelaerts van Blokland wisselen telegrammen; nauwelijks zgn die telegrammen van hier verzonden o& hier ontvangen of vreemden weten wat er in staatIs zulk eene schending van ambtsgeheimen niet gewichtig genoeg om met kracht te worden vervolgd? Heeft het publiek niet ten volle recht te verlangen dat de integriteit van het telegraaf-departement, dat dó drager is van menige hoogst belangrijke correspondentie, worde gehandhaafd? Gesteld al dat het ter beschikking der justitie staande bewijsmateriaal niet onomstootelijk overtuigend ware, brengt dan in een geval als dit hel openbaar belang niet meo dat het hooggerechtshof heslisse over de al of niet voldoende kracht der aan gebrachte bewijzen? Het publiek geweten zal zich ongetwgfeld er tegen verzetten dat bet dossier dezer telegrafist-zaak begraven worde onder den papiervoor- raad ten kantore van den staatsprocureur." Zondag heeft te Rotterdam onder leiding van den loco-voorzitter, den heer W. Leepol uit Amsterdam, de algemeene voorjaars-vergadering plaats gehad van de Vereeniging van deurwaarders bg de verschil lende rechtscolleges iu Nederland. Uit het jaarverslag door den heer C. B. van Baa- ren, uit Schoonhoven, uitgebracht bleek, dat de ver eeniging krachtig in bloei toeneemt, dat de geld middelen steeds ruimer vloeien en dat het ledental voortdurend stijgt. Nadat de hoer W. Leepol, met het oog op zgn eonigszins gevorderden leeftijd, had verklaard voor eene eventueele benoeming tot voorzitter te bedan ken, werd als zoodanig gekozen de heer B. Kruijne, uit Rotterdam. Na uitvoerige beraadslaging, besloot de rergade- ring, met éen atom meerderheid, dat de vereeniging tot eene collectieve verzekering van al hare leden zal overgaan bij een der reeds bestaande levensver zekering-maatschappijen. Als plaats, waar de zomervergadering in Augustus zal gehouden worden, werd Aruhem aangewezen. De vergadering was zeer goed bezocht. Hoe staat het met het onderwijs van handenar beid in Nederland Wanneer men een antwoord op die vraag zoekt in het verslag dat door een com missie uit bet hoofdbestuur van het Nut (de herren W. Pleijte, J. Zaaijer Azn. en J. Bruinwold Riedel, rapporteur) o*er dit ouderricht is uitgebracht, dan komt men tot een zeer magere conclusie. Op het oogenblik toch wordt, naar uit dit verslag blgkt, het onderwijs in handenarbeid verstrekt op 82 plaatsen, op 36 scholen, aan 1559 jongens en 41 meisjes. Groot is het aantal leerliogen niet, doch bovendien is het ooderwijs verre van volmaakt eenheid van inrichting en leerplan wordt tevergeefs gezocht en zelfs methodische leergaug vindt men slechts bij uitzondering. In haar verslag geeft genoemde commissie een vrij uitvoerig overzicht van den toestand voor zoover zij deze kan nagaan uit do haar verstrekte gegevens eu haar slotsom is, dat bot onderwijs in handenarbeid in Nederland nog in zeer primitioven toestand ver- keorl en dal do vereeniging tot bevordering van dat onderwijs op de deugdelijke iogeling or van nog een weinig voldoenden invloed heeft geoefend. Velo be stuurders van dergelijke scholen erkennen, dat de bestaunde toestand gebrekkig is. Het verslag zegt daaromtrent Een langere doorloopende cursus, betere lokali teit, betere leermiddelen, een vast leerplan, waarbij men ter school ga bij het slöjd-ondorwijs in Zweden, vermeerdering en verbetering van onderwijskrachten, meer afwisseling in den arbeid en meer verscheiden heid in de te vervaardigen voorwerpen, meer keuze en verscheidenheid in grondstoffen, meer aansluiting aan het luger onderwijs niet toelaten vau nieuwe leerlingen iu eene reeds georganisoerde klasse, betere klas8enregeling, doordringen van het besef bij ouders en kinderen, dat handeuarboid geen lief hobberij maar eon leervak zij, enz., ziedaar de middelen welke tot verbetering worden aangegeven. De eerste middelen zouden kunnen worden ver- krogen door eene vereenigiög, die inderdaad dit on derwijs regelt, welke regeling dan ook bindende kracht moet hebben voor alle bestaande scholen, een regeling die éénheid brengt in do methode, leer plan, duur van den cursus, die eon diploma vau be kwaamheid uitreikt aan hen, die, na nauwkeurig onderzoek, blgken hebben gegeven tot het geven van dit onderwijs bevoegd te zijn. Voorts is er noodig meer geld en, niet het minst, meer belangstelling. Waar dit laatste is, voor de middelen om dit onderwijs goed te geven, vunzelf gevonden. Hoewel het ondorwijs in handenarbeid dus nog veel te wenschen laat, zijn de uitkomsten gunstiger dan men zou vermoeden en het is een feit, dat de «half betalers" eu zij die geen schoolgeld betalen, het meest leereu. Bevordering van netheid, nauwkeu righeid, arbeidzaamheid of lust tot nuttige bezigheid, waardeering van licharaolyken arbeid, minder uithui zigheid, geoefendheid van oog en band, smaak voor vorm eu kleur, ziedaar eenige van de goede eigen schappen, welke door handenarbeid aangekweekt worden. Een dergelijk opvoedingsmiddel moot, meent de commissie, meer tot zijn recht gebracht worden. Doch nou? Bijna al!.! besturen vun inrichtingen voor slöjd wenschen het als leervak op do lagere school te zien ingevoerd. Sommigen willen (faarvoor inkrim ping der lesuron van andere vakken, anderen optra den dit echter, Een afzonderlijk lokaal willen daarbij de meesten. Over de juistheid van deze en andere opmerkingen durfde geeno der leden der commissie te beslissen. Oin intusschen aan het verslag eenige opbouwende conclusiën te kunnen verbinden en voorstellen te kunnen doen aaugnande de middelen, waardoor het slöjd als opvoedingsmiddel kan worden bevorderd, vroeg zij deswege, onder goedkeuring van het hoofd bestuur, advies aan een aantal deskundigen. Zoowel de Vereeniging tot bevordering vau hot onderwijs in handenarbeid als de hoeren J. Stam te Amsterdam, F. W. van Eeden te Haarlem, P. T. van der Mmlen te 's-Gravenhage, dr. J. H. Gunning Wz. te Zwolle en W. Haanstra te Leiden beant woordden hot vurzook met uitvoerige beschouwingen. Eenheid van denkbeelden trof de ccminissio echter niet bij deze deskundigen aan. Zij zgn wel allen zeer ingenomen met het onderwijs in handenarbeid en do invoering er van op do lagere school nu of in de toekomst achten zij allen zeer gewensoht. Doch de een heeft voorliefde voor het stelsel-Salo- mon, do ander voor dat van Axel Mikkelsen, de derde rbor het Fransche stelsel. Ook hg hen mist men dus eenheid van doel en methode. De com missie onthoudt zich om deze redenen van een kruze uit do verschillende leerwijzen. Wel acht zij echter met het oog op du reeds verkregen uitkomsten, voortzetting dor proeven met dit onderwijs zeer gewenscht. Tot ouderwijzer aan de openbare school te Haas trecht is berroemd de heer A. Visser van Kloetingon. Tot Poldermeester van den polder Roozendaal is gekozen de beer G. de Kruijf, met 199 stemmen. Op den heer A. Eykelenboorn waren 133 stommen uitgebracht. Tot Ambtenaar van den burgerlijken stand te Haastrecht is benoemd de heer H. Uitteubogaart. De burgemeester van Leeuwarden heoft, in het belang van de openbare orde, afwyzend beschikt op het verzoek van de afd. Leeuwarden van den Sociaal- Democratischen Bond, om op Zondag 1 Mei, ter gelegenheid van de door dien bond in de nabijheid der stad te houden meeting, een optocht met banieren te houden. De verhalen var. rijke bedelaars zjjn weder met een paar vermeerderd. De politie-comrai88aris der wijk Saint-Victor, te Parijs, werd Vrijdagmorgen geroepen om het overig den vast te stollen van een ouden bedelaar, Fran- quelin genaamd, 77 jaar, die een ellendig kamortje bewoonde op de zeveudo verdieping in een huis der rue Duscartes. Om tot in het verblijf des bedelaars door te drin gen, was hij verplicht zich oenen wog te hanon door alle soort van afval en vuiligheid. Niet zonder moeite kon hij do keuken bereiken, waar het alles behalve liefiyk rook. Daar vond bij op den grond, bedekt met oenen hoop vodden, het lijk van den ouden man. Toen hij de half vergane meubels doorzocht, om de papieren te vinden, welke noodig waren om de identiteit van den overledene vast te stellen, vond hij onder in pene lade een briefje van duizend franc, elf briefjes van honderd franc, 343 fr. in goudstuk- ken en 13 fr. 50 in klein geld, believens een be wijs van eene Bank voor een depót in effecten en i waarden, welke gezamenlijk een veertigduizend franc konden bedragen. Te Bayonne is eene vrouw overleden, zekere Mario Laborde, die van aalmoezen leefdo. In het sterfhuis heeft men in een ouden reiszak stukken der Fran sche Rente, bankbriefjes en goudstukken gevonden tot eeue waarde van 170 000 fr. In haar testament had zij bepaald, dat zy met groote plechtigheid wilde begraven worden; zij heeft zelf al de bijzonderheden der plechtigheid geregeld en hiervoor eene som van 10 000 fr. beschikt. De erfgenamen der overledene zijn verre bloed verwanten. Tegen twee sociaal-democraten te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens het verspreiden van voor H. M. do Regentes beleedigeude biljetten. Vrijdagmiddag half zes werden op den Dam voor het Paleis twee 18-jarige meisjes gearresteerd eu naar het bureau St. Pieterslial gebracht, waar tegen haar om dezelfde reden proces-verbaal werd opgemaakt. Het verspreide strooibiljet was een iu den vorm van eene proclamatie aan de Amsterdamsche burgerij gericht stuk onderteekend «Namens de gecombi neerde vakvereenigingeu", waarin H. M. woorden in den mond gelegd worden, die vermoedelijk aanlei ding tot gerechtelijke vervolging zullen geven. Ook Zaterdag morgen waren op verschillende plaat sen dergelijke biljetten aangeplakt, die door de politie werden afgescheurd op sommige plaatsen had men er de openingen der brievenbussen mede overplakt. In dat biljet worden de arbeiders en arbeidsters opgewekt zich te vereenigen, «opdat door gezamen lijk optreden een einde wordt gemaaVt aan al deze mistoestanden tot verkrijging van een menschwaardig bestaan voor allen." Onder die «mistoestanden" wordt verstaan *dat de Koninginnen ten koste van allen een weeidrig leven leiden, feesten ten Hovo worden gehouden, terwijl duizende arbeiders met al hun zwoegen niet genoog verdienen om in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien." De llaagsche correspondent der Zutf. Ct. schrijft aan dat blad o. a. «De herziening van de bepalingen op het faillisse ment is nu zoover gevorderd, dat de commissie van rapporteurs haar verslag eerstdaags aan den minister zal indienen. Aan het departemeut van justitie is ook een ontwerp tot instelling van arbeidsraden of arbeidskamers in bewerking uón regeling, die reeds lang op het antirevolutionaire pfbgraui heeft gestaan, maar onder het vorige kabinet rffét werd aangepakt. «De Tweede Kamer is tegen 3 Mui bijeengeroepen. Het ontwerp tot goedkeuring van het contract met du Billiton-Maatschappij is ingediend en kan dus ter stond in de afdeelingen worden onderzocht. Aan de voornaamste grieven, die tegen het door den minister Mackay gesloten contract werden aangevoerd, is bij het nieuwe contract tegemoet gekomen. Behalve grootere fiuancieele voordeelen, heeft de Staat nu ook bedongen afdoende controle door Staatsambtenaren. «Hol voorloopig verslag op de noodwet ten behoeve van noodlijdende gemeenten is ook verschenen. Het is een lijvig vurslag, waarin verschillende bedenkin gen worden gemaakt, maar de eindindruk is toch, dat de moerderheid bereid is het ontwerp aan te nemen. «Naar ik verneem, kan ook het voorloopig verslag op belastingvoorstellen van dun minister Pierson binnen eenige dagen worden verwacht. Men zegt, dat hut do bepaalde wensch der Regeeriug is, dat deze voorstellen nog dezen zomer in behandeling zullen komen." In den Officieolen reisgids der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, alsmede in dien van de Noderlandsche Centraal Spoorweg-Maatschap pij, (dienstregeling van 1 Mei 1892) komt de volgende mededoeling voor «De uren van vertrek en aankomst aan de stations der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen en aan die der Nederlaodsche Centraal spoorweg- Maatschappij zijn alle vermeld in Greenwich-tijd, tenzij het tegendeel uitdrukkelijk wordt aangegeven door du bijvoeging vau de woorden «locale tijd" achter de betrokken statious. «De Greenwich-tijd verschilt met den Amster- damschen tijd 20 minuten; wil men Greenwich-tijd herleiden tot Amsterdamschon tijd, dan moeten bij de uren van vertrek en aankomst, in Greenwich-tijd vermeld, twintig minuten wordon bijgeteld." In de zomerdienstrogeling van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij zijn de uren van aau- komst en vertrek aangegevon in den tijd van Green wich. Op den omslag staat met roode letter gedrukt «12 uur Greenwich-tyd ss 12 uur 20 Amster damsche tijd. In den Italiaansche ministerraad zijn nieuwe ge- hillen ontstaau over de financieolo vrageu. Een crisis is onvermijdelijk. Men zegt dat de heer Di Rudini andermaal het ontslag van het Kabinet zal aanbi eden. De Belgische Kamer heeft een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de grondwets-herziening. De minister-president Boerqaert ging in een eerste redevoering de geschiedenis van deze zaak ua, eu verklaarde alle voorgestelde stelsels te verwerpen, om te aanvaarden het Engelsche stelsel, hetwelk het kies recht verbindt aau het bewonen van een huis of een gedeelte daarvan. Spreker bestreed levendig de denk beelden der revolutionairen, voor wie het algemeen stemrecht het middel is om een afkeurenswaardig en ondeugdelijk programma te verwezenlijken. Heden zijn de miliciens van de lichtingen 1887 en 1888 voor de regimenten infauterie, en van die van 1888 voor de regimenten grenadiers en karibi- niers woder onder de wapenen geroepen in verband met de manifestatiën op den leu Mei. Wij hebbon reeds in ons vorig nummer medege deeld, hoe do Parijscho anarchisten het niet bij be dreigingen gelaten hubbeu. Niettegenstaande al de voorzorgen der politie heb ben ze den restaurant, waar hun hoofdman Ravachol gevangen was genomen door het moedig optreden van Very en zijn zwager, geheol vernietigd. Slechts de vier muren staau overeinde. Een paar lieden die in den rustauraut wat gebruikten, werden ge wond, het gelaat van de dochter van Véry werd geschroeid en de arme man zelf kreeg zulke wonden aau het been, dat dit moest afgezet worden. Het dynamiet was door de misdadigers naar het schijnt, geplaatst in deu kelder, vlak onder hot buffet. De opwinding iu Parijs is door deze wraakneming grooter geworden dau ooit, te meer omdat ze blijk baar het doel had den angst te wekken dor juryleden die geroepen worden om over de schuld van Rava chol en zijne ^medeplichtigen te beslissen. Was er eenige dagen nog twijfel, of de zending van den hoer Serpo Pimentel uaar Parijs, als afge vaardigde van het Portugeesche gouvernement aan de houders der buitenlandschc schuldbrieven, wel met gunstigen uitslag bekroond zou worden, thans is er, volgens sommige bladen alle hoop, dat do zaak in orde is. De Portugeesche regeering wil wel geen controle over haar financieolo administratie toestaan, maar Pimentel heeft het comité der sohuldbrievenhouders toegezegd, dat het tot zekerheid recht zoude hebben op de 38 millioen, die uitgetrokken zijn op de ont vangsten der in-,eu uitvoerrechten ten behoeve der liquidatieleoning en der aflossing van buitenlandsche schuld. Het Portugeesche gouvernement zou elke week of iedere maand do gelden aan de Fransche bank of eenige andere door het comité aan te wijzen instelling overmaken. De correspondent van de Standard oordeelt niet optimistisch. Hij zegt dat de berichten hem nog onvolledig toeschijnen. Heeft de Portugeesche regeering als conditio sine qua non gesteld het verkrijgen van een nieuwe lee ning groot 100 millioen francs? Is dit zoo, dan zal hot nog moeten blijken, zogt de correspondent, of de kapiialisten genoeg vertrouwen zullen hebben op het Portugeesche gouvernemeut om op dezo nieuwe loening in te schrijven. De Economist Èuropéen van 24 April zegt, dat bet Portugeesche volk geneigd is, tot groote opoffe ringen, ten einde voldoening te geveu aan de buiten landsche schuldeischors. Het is niet verantwoordelijk voor de gebeurtenissen,' die den achteruitgang der nationale financiën hebben veroorzaakt, t. w. de re volutie in Brazilië en de geldcrisis, welke laatste het gevolg was van den val van het bankiershuis Baring en van de Braziliaansche revolutie. Het is geneigd zich nieuwe lasten te laten opleg- gen, ten einde Europa te toouen dat het eergevoel heeft en dat het de aaDgegane verbintenissen eer biedigt, maar het zou iu geeu geval een ingrijpen van vreemden in de biunenlandsche fiuancieele admi nistratie willen dulden. Uit Scfia wordt gemeld, dat de JBulgaarsche justitie weder een uitgebreide samenzweriug op het spoor is gekomen. Te Rutschuk werd in de woning van een Armouiër een aantal dyaaraietboramen gévonden en het onderzoek zou aan het licht gebracht hebben, dat men hier te doen had met een samenzwering, niet alleen tegen vorst Ferdinand, maar ook tegen deu Sultan gerioht. Vijftien persomen waren reeds in hechtenis genomen. Verder wordt beweerd, dat de bommen door een Russische stoomboot te Rut schuk zijn aangebracht. Volgens de Bulgarie heeft de Bulgaarsche diplomatieke agent te Konstantmopel, de heer Dimitroff, dezer dagen een bezoek aan den Russischen gezaut Nelidoff gebracht, en hom onder meer gevraagd, og zijn Regeering eindelijk zou op houden met aan Bulgaarsche uitgewekenen bescher ming te verleenen. De heei Nelidoff antwoordde ontkennend eu vrceg daarentegen, of de Bulgaarsche pers eindelijk oeus minder heftig tegeu Rusland zou

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2