B, r Hl BINNENLAND. VEREENIGD. is»a. Dinsdag 3 Mei. Nieuws- en FEUILLETON. XP. BIER lazen. Advertentieblad voor Goudd en Omstreken^ De inzending van advertentiSn kan geschieden tot dén uur des namiddags van den dag der uitgave. ee PAN- en, Jz. rtikelea. Stoften. tr. se PAN- &Co. aldaar. 14,500 iche tam L” DE IER Joude. A«n het postkantoor Gouda en de daaronder res- i betaalt April in de Sijkspostspaarbank ingelegd ƒ5202.46; Gmtda. {Uit het Fransch.) I. AZooir. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderljjke Nommers VIJF CENTEN. II II n u 9 16 23 30 15.9 7.5 6.6 7.4 fi ii v ii ii ii H II II II H H n H btheid is >ds voor- er Firma INTER- ON dra en het den aan u II II tdags tan wordes: - 18- onder de kzmerk niet iddal t niet Jtart, ieldk iceft r t vol- ntön; hp» tiietide *r- goudsche courant. ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschjjnt. 4) //Wat je daar zegt Clarelief, .zal ik niet direct tegenspreken. Zie je, je behoeft het tante juist niet weer te zeggen, want ik heb de brave vrouw te lief, om haar ccnig verdriet te willen aandoen, maar uw tante, al gaat ze trouw ter kerk, ze kan niet zyn wat uw moeder voor u is, want helaas-! mijne Clare, ze verkeert nog altijd in onbokeerden staat. Clare 1...” en mevrouw werd zoo treurig, doordien ze haar wei- »igje gevoel wilde uiten als eene groote aandoenlijk heid, dat ze begon te weenen. //Clare! toen uw vader stierf, kwam ik pas uit een wereld van louter zin vermaak on vreugde. Ijdelheid der ijdelheden, zeide ik tot mij-zelve, toen ik daar aan het ziekbed var. mijn dierbaren man zat, en eerst toen gevoelde ik recht hoe weinig de wereld geeft, en hoeveel ze kan rooven. Louize,” sprak bij met «wakke stom toen zijn einde nabij was, wwe hebben zeer veel met elkaar besproken, wij verstaan elkander volkomen, nu we hebben leeren inzien, wien het beter is te gehoor- reis mede te makenen vooreag hun bovendien van het benoodigde om het oorlogschip en de tentoon stelling te Dordrecht te gaan bezichtigen. Waar de verstandhouding tusschen patroon en werkman is, zooals bij den heer Arends, kan het niet anders of de zaken worden in beider belangen behartigd. innering die van men de regeling zoovele jaren in den weg stonden, heeft trachten uit den weg te ruimen. Het uitvoeren van de nieuwe grondwettige bepa lingen, de belichaming er van in wetten, is een zeer ingewikkelde en moeilijke taak, waartoe omvangrijke kennis van ons waterstaatsrecht en onze waterstaats toestanden vereischt wordt. Daarom heeft de regee- ring terecht de voorbereiding opgedragen aan een Staatscommissie van deskundigen uit verschillende deelen des lands Aan het departement van water staat ontbreken wellicht niet de krachten om wet telijke regeling te ontwerpen, maar bij een dergelijken arbeid geeft een Staatscommissie veel meer waarborgen voor de behartiging van de verschillende belangen, die er bij in aanmerking behooren te komen. De behandeling van het hoofdstuk bij de grond wetsherziening heeft reeds getoond, dat ook de ge wijzigde nieuwe bepalingen nog tot tal van moeielijke vragen zullen aanleiding geven. In de opmerkingen van prof. Buys op de nieuwe artikelen (de grondwet Dl. III bl. 365 381) vindt men die geschilpunten duidelijk aangewezen. Ook voor de oplossing van deze is een commissoriaal onderzoek, d.i. een nauw gezette beraadslaging en overweging in een niet te uitgebreide vergadering van bekwame mannen, hoogst gewenscht. De samenstelling der commissie geeft de verzeke ring, dat men deugdelijken arbeid mag verwachten. Vooral mag men op prijs stellen, dat het voorzitter schap der commissie wordt bekleed door den Staats raad in buitengewonen dienst, mr. G. de Vries Az., een der bekwaamste kenners van ons waterstaatsrecht die aldus nog in den avond van zijn leven bereid is bevonden aan het land gewichtige diensten te brengen op het gebied, waarop hij reeds dertig jaren geleden lauweren heeft geoogst. Twee gewichtige Staatscommissiën zijn derhalve thans aan den arbeid tot uitvoering van nieuwe grondwettige bepalingen. Naast de thans ingestelde staat de reeds eenige maanden geleden benoemde, Jie aan de voorschriften omtrent de zelfstandige administratieve rechtspraak leven zal trachten te geven. Beide zullen elkander bij haren arbeid menigmaal ontmoeten en zullen stellig wedijveren in het streven om hare moeilijke taak naar behooren te vervullen De heer G. J. D. Arends, smid en eigenaar eener inrichting tot reparatie en vernieuwing van Machi- neriën, herdacht gisteren den dag waarop hij zich vóór 12’/s jaar hier ter stede vestigde, aanvankelijk op de Nieuwe Haven. Dat feest wilde de Jubilaris niet ongemerkt doen voorbijgaan en ook zijn perso neel, dat tot de uitbreiding zijner zaak heeft mede gewerkt, daarin doen deelen. Zaterdagavond ontving elke werkman 2 flesschen wijn, en werd hun elk een prachtigen tulband te huis bezorgd, terwijl bovendien elk een vrijkaart ont ving om per salonboot naar Bolnes en Dordrecht de GOUDA, 2 Mei 1892. Het onderzoek van het water der Waterleiding had gedurende April het volgende resultaat: 2 April 12.1 Mg. permanganas kalicusper 1000 cc. n u De heer J. C. Nieuwenhuis alhier is bij het de zer dagen gehouden examen voor commies der pos terijen geslaagd. Gisteren werd in de voormiddag-godsdienstoefe- ning der Ned. Herv. Gemeente ds. J. W. Berkel- bach van den Sprenkel bevestigd door ds. A. War- tena, die eene rede hield naar aanleiding van Joh. 21 vers 17, de laatste woorden. Des avonds om 6 uur hield de nieuwe herder en leeraar zyne intree-rede naar aanleiding van 1 Thi- motheus 2 vers 5 laatste gedeelte en vers 6 eerste gedeelte. - Het Hbl. maakt naar aanleiding van het kon. be sluit tot instelling van eene staatscommissie, aan welke is opgedragen het ontwerpen van eene wet tot rege ling van het waterstaatsbestuur, de opmerking dat in ons land met zyne vele polders en waterschappen nog altijd een volledige regeling der talrijke water- staatsbelangen ontbreekt. Het blad brengt in her- de bepalingen der grondwet van 1848 en de herziene grondwet van 1887, waardoor bezwaren en leemten, welk aan een goede waar het noodig was, als een harde plicht, mijn moederlijk gezag laten gelden. Oik heb wat vaak in eenzame nachten voor dat de genade in mij werkte angstig over mijnen en uw aller levensweg gedacht, en met vreeze vroeg ik mij telkens af: wie mijner lievelingen zal het eerst den weg ten verderve opgaan Maar ga heen Clarega, en doe wat je meent te moeten doenal stierf ik vroeg van verdriet, dan nog zou de geest van trotschheid die u zoo onge lukkig bezielt, met wereldsche redeneering zeggen het is de loop der natuur!” Maar het aanhooren van dat alles had het voor levendige indrukken zeer vatbare meisje nog veel meer getroffen dan hare moeder dacht; bij de droef geestige schemering van het haardvuur en ander licht was er niet in die kamer had deze niet bespeurd hoezeer hare dochter getroffen weende, wijl ze stile tranen schreide. z/Mama, beste mama, ik heb u soms misbillijkt om uw strenge vroomheid. Vergeef uw Clare het maar weer; u weet wel dat ik u hartelijk liefheb. Ik begrijp alle geloofszaken niet zoo goed als u, ik heb er slechter inzicht in. Kom moedertjeen ze sloeg haar den arm om den hals, //schrei nu niet zoo bedroefd meer; nog heden avond schrijf ik aan tante de Back, dat ik bij u en bij de overige kin deren blyf.” z/Ja,” antwoordde mevrouw no? altijd ter neerge slagen, «en dan zal zuster de Back mij verwijten zamen: God of de menschen. Negen kinderen en u zelf laat ik, schoon niet onverzorgd achter wat het aardsche aangaat; maar thans rust op u de dubbele zorg dat ze ware dienaars worden van het koningrijk Gods. Vrouw, u zal eens rekenschap worden ge vraagd of gij uwe kinders den weg tot behoud hebt aangeduid, en daarnaar opgebracht. Clare, ik deed alles wat ik kon, wat ik tot uw aller zieleheil en toekomend geluk dienstig achtte ik werkte zelfs te veel I Maar op eens voelde ik de genade krachtig in mij werken, en ik gevoelde dat ik mij moest overgeven want wij kunnen, alleen door ons zelven niets. Echter zijn wij uw ouders en uwe leermeesters in Christus, dagelijks verplicht u door leer en voorbeeld voor oogen te houden, hoe men de genade deelachtig kan worden. Gij zijt vrij Clare, ge zijt meerdeijarig, dus je kunt doen en laten wat je wilt, steunende op kort zichtig menschelijk verstand. Maar als de groote dag daar is, wanneer uw vader mij zal herkennen en ik vleie mij als zijnes geestesgelijke wal zal ik dan antwoorden, als gij arm van harte en arm -/an geest en genade, ver van ons zult moeten staan. Zal ik dan,” en hare stem Werd onnatuurlijk dof en hare tranen overvloediger, terwijl ze de banden ang stig vouwde, //zal ik dan moeten zeggen: mijne eigene dochter vervreemdde van mij, en de leere der zalig heid? Ik bezat nimmer haar vertrouwen; als een vader die den zoon, welken hij aannam kastijdde, heb ik steeds mijne dochter in liefde vermaand, en sorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand :i i>”ii1- /Jtonoifi. terugbetaald 7514.26. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3093. Gedurende den zomerdienst, die gisteren aanving, zal het station //Gouda4* van den Staatsspoorweg voor den particulieren telegraafdienst den diensttijd hebben van 68/4 voorm. tot 10*/4 namidd.het station «Ou- dewater” van voorm. tot 9,/4 namidd. (West- Europeesche tijd).

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1