BS m. DE VERKIEZING. ’Si UEREEMIG». Lrukte Woensdag 4 Mel. FEVILLETOX. rER, 'ouda. I worden, en Zn. 1892. Woensdag 4 Mei. 4826. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. OOI) zjjn. dailies' r. door streken, dat st waardig te Alzouderl jjke Nommers VIJF CENTEN. tót dubbel {Uit het Fransch.) I. MM"*" Az., Gouda, dv. Bur. A. 1 i kin- Thée, %r in rzien in de ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. m bestaande I ■raagt voor I De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post t 1.70. Even voordat het rijtuig «au mevrouw voorkwam, hield er eene koets stil voor de deur. Nieuwsgierig vroeg de een de ander, wie dat zou kunnen wezen. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. GOUDSCHE COURANT. Weldra kwam mon echter tot de konklusie, dat het mevrouw A of B zou zijn om mama af te halen. Deze veronderstelling werd echter ras gelogenstraft, want na een tikje op de kamerdeur trad mevrouw de Back, met een ernstig gezicht de huiskamer bin nen. Dat was een welkom bezoek, want de vrien delijke, gezellige tanie, wist den meisjes den lang- wijligen Zondagavond zoo goed te bekorten. De een zette een fauteuil bij den haard, en twee anderen kwamen, de eene met een voetenbankje en de andere met eene stoof aandragen, om tante de ontvangst zoo welkom mogolijk te maken. „Neen kinderen,” sprak de deftige dame, tegen hare gewoonte zeer ernstig en afgetrokken. «Ik zal heden avond niet bij u blijven. Alleen wilde ik gaarne hebben dat jullie me even alleen lieten met Clare, ’t Zal niet lang duren dat beloof ik ic '«ziiama is te huis 1” waagde Belle schroomvallig te zeggen. vDat dacht ik wel Bellemaar ik ben niet pre cies om mama gekomen.” De kinderen, hoe geducht benieuwd of ze ook waren om te weten wat tante de Back in ’t geheim met Clare kon hebben te bespreken, hadden echter te goede opvoeding ontvangen, om nog een oogen- blik langer te blijven dan bepaald noodzakelijk was. ffClare,” begon mevrouw de Back met eene lichte ontroering in haar stem, whoe komt het dat je mij zoo eensklaps een briefje zendt en mij bedankt om begrepen wel dat er tusschen Cl -re en mama voorgevallen; evenwel het klein volkje nog tegenwoordig, en daar dit in den regel reeds i men goed vond hun te zeg- hielden°allen zich wijselijk stil, wijl ze van 't gebeurde niets mochten weten. II. hoorde.” Toen Clare alleen was zette ze zich dadelyk neer, om een briefje aan hare tante te schrijven, waarin zij bedankte voor de gunst die zij haar wilde bewijzen, en met trage hand schreef zij er farizeeuwsch bij: „het viel haar te moeielijk het ouderlijk huis te verlaten.” Zoo was Clare; als ze iets voorhad moest het dadelijk gebeuren, tenminste indien daartoe eenige kans was. Ook nu dit briefje, in der haast ge schreven, moest dadelijk worden bezorgd, dan, ver beeldde ze zich, viel haar het genomen besluit veel lichter. Ze kwam in de huiskamer; hare broers waren allen uit, Belle speelde oen psalm en de jongere kinderen, behalve Cateau die reeds lidmaat was, zaten bun catechisatiewerk te leeren. Niet zonder nieuwsgierigheid zagen Belle en Cateau haar aan, want ze l iets zou zijn was i veel meer begreep dan gen, 1- - ’f i yg gevestigd is, stiefmoederlijk is bedeeld, terwijl de Krimpenerwaard, die slechts drie achtsten der gezamenlijke inwoners telt, mag bogen op drie aldaar gevestigde leden. Dit is niet al toos zoo geweest. Integendeel. Tot 1886 was Gouda in de Staten door twee leden vertegen woordigd; de heer Van Bergen [Jzendoorn heeft reeds sedert 1865 zitting, terwijl Mr. J. For- tujjn Droogleever den zetel bekleedde, die zoo veel jaren met eere was vervuld door zijn oom, den Secretaris dezer stad J. Droogleever For- tuijn. In bovengenoemd jaar gelukte het den antirevolutionairen twee zetels te veroveren, hetgeen niet alleen te bejammeren was uit het oogpunt der algemeene politiek, maar ook de evenredige vertegenwoordiging der verschillende deelen van het district verstoorde. De beide nieuwe leden waren uit de Krimpenerwaard, zoodat Gouda en Oudejzateg hun lid verloren. De liberale kiesvereenigingkm in het district zyn thans overeengekomen, deze onbillijkheid zoo mogeljjk weder te doen ophouden. Van zelf sprak, dat van de thans aftredende heeren alleen de liberaal A. Knijff Hz. van deze zijde kon worden gesteldvan de beide andere plaatsen is één bestemd voor de Krimpenerwaard en daarvoor is de heet* P. van der Hoog te Krimpen a/d Lek genoemd, de derde candidaat is de heer Mr. D. N. Brouwer, onze ijverige en bekwame secretaris, die zeker de aangewezen persoon is, nu het voormalige Goudsche lid niet weder in aan merking wenschte to komen. Voor ons Gou wenaars heeft dus de verkiezing een :r TG heeft ver Reeds zjjn de stembiljetten rondgezonden voor de verkiezing van heden over acht dagen. Het geldt de periodieke aftreding van drie leden der Provinciale Staten. Zooals mep weet, hebben voor bet district Gouda 6 ledes^ zitting, waarvan om de drie jaar de helft af treedt. Dit district is niet hetzelfde als voor de Tweede Kamer, Let is veel uitgebreider en omvat een groot aantal gemeenten, die voor heen met ons stemden, toen Gouda voor de Kamer nog een dubbel district was. De ge- heele Krimpenerwaard en voorts de streek van Gouda tot Woerden behoort er toe, <ius het Oostwaarts van Gouda tusschen de Lek en den Rijn gelegen deel der provincie Aangezien bij de Provinciale Staten velerlei locale be langen behandeld worden, zaken van polders en waterschappen, van vaarten en wegen, waaromtrent nauwkeurige kennis en betrouw bare voorlichting zeer gewenscht zijn, brengt .de gewoonte mede de leden der Staten te kie zen zooveel mogelijk uit de verschillende deelen van het gewest. Deze goede gewoonte is ook steeds in het district Gouda gevolgd. De tegenwoordige leden wonen te Gouda (v. Ber gen IJzendoorn), te Rietveld bij Woerden (Knijff), te Moordrecht (van Houweninge), te Lekkerkerk (Blok), te Schoonhoven (Lazonder), te Krimpen a/d. IJsel (van Walsum). Uit deze opgaaf bljjkt, dat de gemeente Gouda, waar een derde der bevolking van het district gewicht; het geldt in de eerste plaats de te genpartij weder het voordeel, dat zij 6 jaar geleden behaalde, afhandig te maken, ten andere moeten wij alle krachten inspannen om zulk een degelijk man als onzen secretaris in de Staten te brengen. Het is toch voor eene gemeente een groot voordeel, indien mannen zitting hebben, welke volkomen met haar om standigheden vertrouwd zijnzij kunnen in lichtingen geven waar het te pas komt, voor onze speciale belangen en behoeften in de bres springen, wanneer zulks vereischt wordt. En wie is daarvan naast de burgemeester beter op de hoogte dan de heer Brouwer, die nu reeds zoo menig jaar alle stadszaken heeft behan deld en in onze administratie geheel doorkneed is. Er komt nog iets bij. Het is bekend wjj hebben er meermalen op gewezen dat eerlang het recht om belasting op de scheep vaart door en langs de stad te heffen vervalt; dat nog steeds de mogelijke verlegging van den waterweg buiten onze gemeente ons als het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Voor de stedelijke financiën zou zulks eeu zware slag zijn. Het aequivalent er voor zou moeten komen uit de beurzen der belas tingschuldigen, wier aanslag in de inkomsten belasting minstens zou verdubbelen, want op de gemeentelijke administratie kan niet noe menswaard bezuinigd worden. Op de beslis sing, die omtrent deze quaestie moet geno men worden, kan het advies der Prov. Staten van veel invloed zijn; allerlei locale gemeente-, waterstaats- en polderbelastingen zijn daarbij 5) „Maar mamaweet u wel dat..... dat we geen toilet hebben om daarheen te gaan. We dienen er toch in lichte zijde te komen.” „Dat zal wel in orde komen meisje, daar kunnen we morgen over spreken, je weet op dezen dag, den dag des Heeren, vermoei ik me niet gaarne met zulke wereldsohe beuzelingen, vooral wijl ik van avond op ons christelijk damescomité als voorgangster moet optreden, en daarvoor dien ik mij eerst wat voor te bereiden. Adieu Clare I wees voortaan geheel vertrouwelijk met uw moeder, en bedenk altijd het groote gebod: eert uwen vader en moeder; je weet dat het je anders nooit wel kan gaan.” Mevrouw ging daarop bij den haard zitten, mis schien om hare voorgangrede te overdenken, iets wat ze met gesloten oogen deed. Ze verzocht Clare baar te laten waarschuwen als om acht uur het rij tuig voorkwam„ze kon zóó in hare geestelijke ge peinzen verdiept zijn dat ze de koets niet eens srtoks- urk

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1