BINNENLAND Mr. D. N. Brouwer. A. Knijff Hz. P. van der Hoog. Buitenlandse!! Overzicht. PET KOL HUM-0TE E li IN GE n Burgerlijke Stand. Cantzlaar Schalkwijk, 'e Rotterdam betrokken, zoodat geene Regeering daarom trent definitieve besluiten nemen zal, zonder dat de provinciale vertegenwoordiging is ge hoord. Wjj beweren nu wel niet, dat het nieuwe lid voor Gouda de heele Statenverga dering naar zijn hand zou zetteu, maar het is toch niet te ontkennen, dat twee vroede, der zake kundige mannen, beide blakende van ijver voor de belangen der gemeente, die aan hunne zorgen toevertrouwd, meer vermogen dan één. Elk zal op zijne wijze, ook buiten de eigen lijke vergaderingen, ons goed historisch recht en ons belang verdedigen. Uit dit oogpunt beschouwd, is het de plicht van elk rechtge aard Gouwenaar, van welke richting ook, in dit geval zij a stem uit te brengen op onzen Secretaris. Waar zoo groote en gewichtige plaatselijke quaestiën bij eene verkiezing zijn betrokken, behooren de circa 1200 kiezers in deze gemeente als een man hun biljet in te vullen met den naam van Mr. D. N. Brouwer. Wij blijven echter niet staan bij deze, in beperkter kring geldende motieven. Er zijn nog hoogere eu grootere vragen aan de orde. De Staten beslissen niet enkel over polders en waterschappen, zij houden niet enkel toe zicht over de gemeentebesturen, zij zijn ook kiescolleges voor de Eerste Kamer. Bekend is het, hoe sedert eenige jaren de antirevolu tionaire partij er op uit is, de meerderheid in de Staten om te zetten, ten einde zoo lang zamerhand te komen tot eene anti-liberale Eerste Kamer. In enkele provinciën is de toeleg al geluktGolderland en Utrecht zijn gewonnen, om niet te spreken van Brabant en Limburg, waar de Katholieken onbetwist heerschappij voeren. In onze provincie heeft men ook terrein gewonnende liberale meer derheid brokkelt telkens af. Er dient te worden gezorgd, dat de liberale veste niet door gebrek aan waakzaamheid ten slotte valle in de handen der tegenpartij. Drie jaar geleden hebben wij door vereende kracht onze positiën gehandhaafd. Met enkele stem men meerderheid zijn toen de aftredende li beralen herkozen. Laten wij weder aldus te werk gaan. Dan alleen is er hoop de zege te behalen. Alle persoonlijke voorkeur moet wor den opgeofferd aan het algemeen belang. Geen liberaal stemme uit vriendschap burgemeester Haentjens Dekker of notaris Mahlstede, hoe achtenswaardig deze heeren ook mogen zijn indien zij het doen, dan spelen zij in de kaart der tegenpartij. Na onderling overleg zijn van liberale zijde drie voortreffelijke candidaten ge steld de heer Knijff, die zijn sporen verdiend heeft en onze aanbeveling gerust kan ontberen; de heer Van der Hoog, reeder en grondeigenaar te Krimpen a/d Lek, die met de Krimpener- waard goed bekend is en sedert jaren zijn ijver /voor de liberale zaak heeft getoond, ook bij bij ons te komen wonen i 'Heden middag was je tot over de huizen ingenomjen met mijn voorstel, en nu krijg ik daar een vrij dngemotiveerde, en ik moet het zeggen niet zeer beleefde weigering. Ik was er zoodanig door geschokt, dat ik dadelijk wilde weten hoe je zóó kondt handelen. Heb ik je er ooit naar behandeld om mij zoo onheusch te be jegenen Foei Clare 1" Eu zij barstte in een zenuw achtig snikken uit. «Lieve tante I" antwoordde het meisje dat nog verlegener werd dan ze was toen mevrouw de Back binnenkwam, «ik weet met, ik heb.... Ach ja, ik ben weer te overijld te werk gegaan, zou mama wel zeggen." «Clare, antwoord mij oprecht, want je weet ik kan zelfs de minste afwijking van de waarheid niet verdragenheeft mama verkozen dat je aldus zoudt handelen. «Ach neen tante, ik.... ik zelf heb...." maar hare tranen beletten haar voort te gaan. «Luister eens Clare; ge zijt lang geen kind meer, en ik hen een oude vrouw, 't zou dus dwaasheid zijn meisj-, wanneer we ons aan overgevoeligheid toega ven Waarom wilde mama niet hebben dat je hij ons kwaamt inwonen Clare miste op dezen oogenblik veel van de schran derheid die haar anders eigen was, en liep daarom blindelings in den strik dien de slimme mevrouw de Back haar zeer zeer onschuldig logde. Ze zei daarop vrij' wat bedaarder, dat mama vreesde dat ze bij verkiezingen voor de Kamer de heer Brouwer die bjj ons algemeen geëerd is en wien zeker vele stemmen zullen te beurt vallen buiten den kring onzer eigenlijke partijgenooten. Geen andere namen moeten op het stem biljet van een verstandig en practLch liberaal geplaatst worden. Stemversnippering kan al leen ten goede komen aan de anti-revolutio nairen, dio niets liever zouden zien dan dat de derde zetel, dien wjj 6 jaar geleden nog behielden, door een hunner mannen bezet werd. a. s. Dinsdag dus als één man ter stembus om de overwinning te verzekeren van GOUDA, 3 Mei 1892. T)r. H. IJssel de Schepper, directeur ran de Steariue-Kaar8eufabriek alhier, is benoemd tot lid ran de Commissie, belast met hot afnemen der exa mens B. volden» art. 6} en C. volgens de artt. 6165 der Wet M. O., die in 'tjaar 1892 zitting zal houden te Delft. Het 2e gedeelte van bet theologische caudidaats- exaraen te Amsterdam is door den heer S. D. A. Wartena afgelegd cum laude. Gisterenavond gaf Sequah zijn laatste seance in deze gomeente. Na afloop werd hem opnieuw een ovatie gebracht. Aan het voornemen om zijne paar den van het rijtuig te spannen kon geen gevolg wor den gegeven, daar hij to paard van „Ons Genoegen" naar het hotel „de Zalm4 reed. Op do Markt was het nog veel voller dan by de vorige ovatie. Yele bewoners van den omtrek waren horwaarta gekomen. Sequah hield ook thans een toespraak tot de verzamelde menigt#, de wijze waarop hij in Gouda ontvangen was, zou hi} niet licht vergeten en hij zou steeds een aangenaam aandenken bewaren aan deze gemeente en hare bewoners. Toen gisteravond in do Boelekade eene groote menschenmassa de komst van Sequah verbeidde en ook troepjes opgeschoten jongens en meisjes zingende heen en weder trokken, kwam in draf aanrijden op een paard onder den man, oen deelnemer aan de te vormen eerewacht, vermoedelijk om nog even in de stad een of ander te verrichten. Toen die persoon echter vóór het kaaspakhuis van den heer van der Heiden wa9 genaderd, kwam de stroom volk, zingende en met bengaalsche lucifers werpende, de Boelekade instroomen, waarvan het gevolg was dat het paard met deu ruiter omsloeg en 4 knapen zich deerlijk bezeerdeu, waarvan oen tante de Back aan huis veel te veel wereldzin zou krijgen, en zelve ze moest het mama bekennen - vreesde ze daar ook wel voor, wijl haar hart zich gaarne hechtte aan de genietingen van 't leven. Een donkerroode blos van toom kleurde do wan gen der bejaarde dame toen ze hoorde, hoe men haar, de soms wel wat scherpe, maar door en door brave, door en door godsdienstige vrouw verdacht, van een haar toevertrouwd jong meisje niet anders te zullen inprenten don wereldzin. Een oogenblik beet ze op haar trillende onderlip, als om de toor nige woorden binnen te houden die in haar op welden. Schijnbaar kalmer sprak ze dan ook tot hare nicht: //Hoor beste Clare I ik heb me een oogenblik driftig gemaakt, en ik ben nog opgewonden; daarom wil ik over die zaak niet dadelijk meer spreken. Hier," ging ze voort en iets uit haar zak halende, «hier is je briefje vooreerst terug, laten we de beslissing over die zaak twee dagen uitstellen, en laat ons het ge beurde als ongedaan beschouwen. Maar nu mijn kind, onderzoek je zelf. Beslis in de oprechtheid van je hart of ik, die mijn petekind zoo lief heb, u slechts voor frivole vermaken, tijdverbeuzoling, en wat het ergste is, voor ongodsdienstigheid zou op voeden. U tegen u eigene moeder opzetten, mag en wil ik niet, zelf zal ik n.y tegenover haar verant- t woorden en rekenschap vrageu «Om 's hemels wil tauto, doet u dat toch niet, mama's ontevredenheid zou des te zwaarder op mij zelfs geheel onder het paard moest worden gehaald en, waarschijnlijk inwendig zwaar gekwetst, meer dood dan levend, naar de ouderlijke woning in „de Zak" werd gedragen. Men verzoekt ons mede te deelen als een bewijs hoever de haat tegen de coöperatieve Broodbakker» alhier bij sommigen is doorgedrongen, dat oen lid dier Vereeniging, op last van zijn huisheer, voor zijn lidmaatschap heeft moeten bedanken of zijn woning verlaten. De huurder heeft tot het eerste besloten en als lid dier bakkery bedankt. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat van do 7 lotelingen, welke gisteren uit Zeveuhuizeu moes ten worden ingelijfd, 5 zich doen vervangen dooreen plaatsvervanger of nnmmervorwisselaar. Gisteren avond per staatsspoor van 7 u. 40 min. (8 uur) verlieten H. M. de Koningin en H. M. de Kouingiu-Regeutes de residentie tot het uanvaarden van de vroeger loeds aangekondigde buitenlandsche reis. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbran ding heeft eene circulaire verspreid, waarin het mededeelt, dat de vereeniging ua een zeventienjarig bestaan besloten heeft, over te gaan tot eene daad om in Nederland een lijkoven te doen bouwen. Zy zal een daartoe geschikten grond in de gemeente Hilversum aankoopen. Het ^bestek eu de plannen voor het crematorium, hot columbarium en deu oven worden opgemaakt, waarna met den bouw kan worden begonnen. Voor den bouw is intusschen meer geld noodig dan in het door de vereeniging bijeengebrachte fonds tot dusver beschikbaar is. Eene som van 20,000 ontbreekt der veroeniging nog. Het hoofdbestuur vraagt deu steun van alle voorstanders van eeu snel en zuiver ontbindingsproces, om het ontbrekende bijeeu te brengen. Het vraagt vrijwillige bijdragen, en biedt ook aan aandeelen aan toonder vau 100 of halve aandeelen van 50, welke, zoodra de finan- cieele toestand der vereenigiug het gedoogt, allengs uitgeloot zullen worden, en wel zóó, dat voor elk aandeel van 100 torugbetaald zal worden 125 ou voor elk half aandeel 62.50. De aandeelen zullen voorts bij het gebruik maken vau het op te richten crematorium en columbarium, in miudering der kosten, tegen de nominale waarde in betaling kunnen gegeven worden. In deu avond vau 22 Februari jl. maakten twee personen, die nog al veel vau klinkende namen schenen te houden, kennis iu het cafó //Casino" te 's-Gravenhage. De een, kellner van beroep, en in den morgen van bovengenoemden datum uit de cel gevangenis te Scheveuiugen ontslagen, presenteerde zich als baron T. v. A. v. N., en de ander, coucierge van beroep, von i het deftiger staan om zijn eenvou- digen naam v. Z. te vergrooten door er nog «tot Z." aan toe te voegen. De kennismaking werd gevierd met een glaasje en nog een glaasje, en aan het slot van de fuif was de heer v. Z. half dronken en zijn portefeuille met 80 aan bankpapier kwijt, terwijl A. A. K. de gewaande baron achter slot werd gezet, verdacht neerkomen. Want ach, u moet weten mama heeft papa moeten beloven ons als waarachtige christenen op te voeden." «liet is nimmer het voorbeeid van Christus of van zijn echte navolgers geweest, om met de machtspreu ken uit zijn leer geput, te beerschen ovor anderen. Het mag Diet anders zijn dan elkander leiden in liefde Maar ga nu heen en verzoek uw mama, al is 't maar even, by me te willen komen." Toen Clare afscheid van hare tante had genomen, en uit de kamer was gegaan, zag ze er te erg tegen op om hare moeder zelve te gaan zeggen, dat me vrouw de Back er was, want dan zou ze wel dadelijk in 't verhoor worden genomen. Toch gunde zij het hare strenge, heerschzuchtige moeder wel een weinig, dat zij eens op 't onverwachts voor het scherpe ver hoor van mevrouw de Back kwam te staan, want ze wist, mama had altijd eene zekere vrees voor de toch volstrekt niet schrikwekkende tante. Ze bedroog zich echter wat in hare «schadenfreude", want Belle was dadelijk naar mama gegaan, om haar te vertel len dat tante de Back, in vrij opgewondene stem ming, alleen met Clare in de huiskamer was. Men moest geen mevrouw van Breughelen zijn om te ge- looven, dat dit komen barer zuster, èn hare opge wondene stemming èn baar onderhoud met Clare alleen, alles bloot toeval zou zijn. Werit vervêlgd.) tich die portefeuille toegeëigend te hebben. Gisteren had hij zich deswege voor de rechtbank te 's-Gra- venhage te verantwoorden. Bekl. ontkende op de meest stellige en brutale wijze, doch de bewijzen tegen hem waren zóó sterk, dat het O. M., niette genstaande die ontkentcuis, het ten laste gelegde wettig cn overtuigend bewezen achtte en do veroor deeling van den bekl. vorderde tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. L. van Praag be tuigde dat het wettig en overtuigend bewijs gele verd was. Uitspraak Maandag a. st. Uit Wageniugen schrijft men aan de Arnh. Ct Een geacht ingezetene, de heer W. J. de Voogt, is ons dezer dagen door deu dood ontvallen. In tal vau colleges had de heer do Voogt gedurende vele jaren zittingsteeds was het hem oen genoegen werk zaam te zijn teu nutte van anderen. De Nutsspaar- bank verliest in hem een ijverig bestuurder eu eve zoo de afdeeliug vun den Protestantenbond alhier. Goruimen tijd was hij voorzitter van de Kamer van Kooph. en Fabrieken, bestuurslid van de liberale Kiesvereeniging, enz. By de teraardebestelling volg den vele notabele ingezetenen den lijkstoet grafwaarts. Aan de geopende groeve werdon de verdiensten van den overledene geschetst door deu heer C. Bergacker. Onder de fraaie kransen, welke de lijkkist bedekten, was or een met het opschrift «van de spaarbank". Ken der zoons bedankte voor de eer den overledene bewezen. Drie onlangs uit de bedelaars-kolonie ontslagen mannon, die Zondagavond te 's Hage samen op de wandeling waren, kregen aan het Bezuidenhout twist over de verdeeling van het geld, dat een hunner nog van zijn uitgaanskas had overgehouden. Eens klaps trok een van de drie zijn zakmes en bracht daarmede zijn togenstander een stoot in de bor«t toe, waaraan hij weinige oogenblikken later in het politie-posthuis overleed. Do dader, een 60-jarige bekende bodelaar, werd dadelijk gearresteerd en ging zonder eenig verzet kalm mede. Hij werd in het Ziekenhuis met hot lijk van zijn slachtoffer gecoufronteerd on bekende volledig. Een jeugdig Germaan met oen klein kapitaaltje, waaronder drie bankbiljetten van 100 Mark, geborgen in eene portefeuille, ontmoette te Bunde jl. Donderdag een landgenoot, die geen ceut bezat. Deze laatste gaf te kennen naar Amerika te willen gaan en aan het postkantoor te Amsterdam daartoe geld te zullen vindon. Eerstgenoemde, modelijdend van aard, be taalde reis- en verblijfkosten te Groningen eu zon vervolgens (le reis naar Arasterdam ook nog betalen. Te Groningen aankomende, werd intrek genomen in een logement, alwaar hun éene kamer met één bed werd aangewezen. Alvorens zich ter ruste te be geven, legde de rijke Duitscher (die eveneens naar Amerika wilde) zijn schat, benevons horloge met ket ting,onder zijn hoofdkussen.hetgeen doorzijn kameraad werd opgemerkt, die in den nacht wakker wordende en bemorkende dat zijn slaapkaineraad zich even had verwijderd, de drie bankbiljetten uit de portefeuille nam. De beide heeren werden daarop te 3 uren gewekt, waarna do dief onmiddellijk opstond, zich gedeeltelijk kleedde en de kamer verliet, na tot zijn kameraad te hebben gezegd «blijf maar te bed tot ik terug kom." Een agent van politie ziet iemand uit bet logement komen en zich haastig verwijderen, hetgeen hem verdacht voorkwam. Dien persoon niet meer kun nende inhaleD, gaat hij het logeraout binnen en stelt een onderzoek in. Alsnu blykt spoedig de geploegde diefstal, waarr.a het der politie te 5 uren mocht gelukken den dader, die nog in het bezit van het gestolene was, in het Noorderplaut8oen aun te houden. (N. G. C.) Binnen weinige dagen zal te Zwolle aan winkeliers in het manufactuur-, mode- en behangersvak eene lijst wordeu gezonden met verzoek van hunne instem ming te doen blijken mot het denkbeeld om huDneJwinkels des avonds, behalve op Zaterdag-avond, om 81/» a 9 uur te sluiten. Het mindere gasver bruik zou een aanmerkelijk voordeel gevende patroons zouden dan 's avonds voor zich zelf ook «rijer zijn, en het personeel zou dan 's avonds wat meer tijd voor zich zelf krijgeu, waar nu geen den ken aan is, terwijl het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verbonden is. Uit Groningen wordt het overlijden bericht van den bekenden industrieel W. A. Scbolten, die Zater dagavond 11 uur plotseling gestorven is. De heer Scholten was geboren den 6. Oct. 1819 te Loenen op de Veluwe, waar zijn vader predikant was. Zijn eerste fabriek vestigde hij in 1841. Thaos was hij eigenaar van 24 fabrieken en 31 boerderijenin de provincie Groningen was hij de hoogst aangeslagene. Tot de oprichting van le Nederi. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij gaf hij den stoot, evenzoo tot die van de Grouinger-Rotterdamsche stoomboot maatschappij. By gelegenheid van zijn 70 verjaardag stichtte hij het Kinderziekenhuis. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw, van het Legioen van Eer eu van de Stanislasorde. Zijn eenige zoon, de heer J. E. Scholten, zal hem als bestuurder der groote nijverheids-ondernemingen opvolgen. Eeno zaak reeds behandeld voor het kantongerecht te Zwolle, de rechtbank aldaar, den Hoogen Baad en laatstelijk, ingevolge verwijzing door dien Baad, voor het H5f te Arnhem, werd gisteren weder voor het hoogste rechtscollege bepleit, de zaak n.l. van een landbouwer te Zwolle, veroorueel.l tot geldboete wegens bet als eigenaar in gebruik nemen van wo ningen zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke verklaring van den gemcentearchitect dat aan de door burgemeester en wethouders bij de vergunning tot bouwen gestelde voorwaarden was voldaan. Tegen het vonnis der rechtbank waren namens den veroor deelde twee cassatiemiddelen voorgesteld, waarvan het eerste hierop gegronddat de rechtbank de rechtsgronden van het door haar vernietigd vonnis van den kantonrechter heeft overgenomen en daarop recht gedaan, juist bevonden werd. Het tweedu mid del, toen buiten overweging gelaten, werd thans an dermaal voorgesteld eu nader toegelicht door mr. W. van Kossem Bz., die trachtte aan te toonen dat enkele der toegepaste artikelen van de algemeene politieverordening der gemeente Zwolle geen verbin dende kracht hebben, daar hierdoor o. a. de be voegdheid van den gemeenteraad werd overgedragen aan B. en W. Conclusie °ver 8 dagen. De heer Samuel Davey deelt aan het Atheneum mede Hat hij zoo gelukkig is geweest, in het bezit te geraken van een dagboek van Victor Hugo, geti teld Journal de VExil, bestaande uit 2000 dicht in elkaar gesohreveu bladzijden. Behalve dit dag boek had hij 1000 brieven, die aan den dichter ge schreven waren. Deze brieven zaten in een grooten bundel papieren die de thans overleden zoon van den heer Davey, onlaögs te Hauteville House (waar Victor Hugo zoo lang verblijf hield) voor scheurpa pier had gekocht. Het dagboek begint Juli 1852 en loopt tot 1856. Het is een zeer nauwkeurig verhaal van Victor Hu go's gesprekken met zijn gezin, zijn vrienden en voorname bezoekers. Het is dag aan dag bijgehou den en blijkbaar zorgvuldig door Victor Hugo zelf nagezien, want overal ontmoet men verbeteringen en bijvoegsels iu 's dichters handschrift. De briefwisseling loopt over een tijdperk van bijna vijftig jaar. Er ziju brieven bij van groote auteurs kunstenaars, musici, tooneelspelers on politieke vluch telingen. leder deel van de wereld heeft hier zijn vertegen woordigers. Er is ook een geschrift bij, groot twee- en-dertig pagina's het is gedateerd van 1848, ge- teekend door Chas de Bourgoiu en gericht aan gene raal Bodeau, minister van buitenlandsche zaken. De toestand van ieder land in Europa wordt er in be schreven, evenals het karakter der vorsten en hunne naaste betrekkingen on omgeving. Van het dagboek zal do heer Davey een uittreksel in druk doen verschijnen. Het rustig verloop der Meibetoogingen schoon al gemeen verwacht heeft overal een goeden in druk gemaakt. Van buitengewone geestdrift schijnt nergens sprake te zijn geweestintegendeel de stem ming was matter dan verledeu jaar, hetgoen wellicht moet worden toegeschreven aan de uiterste zorg,"die de socialisten besteedden om niet voor anarchisten te worden aangezien. Overal was de 8 uurs werk dag het paroolenkele sprekers erkenden echter, dat deze leus slechts eun voorloopig voorwendsel is. Te betreuren is het, dat hier en daar de anarchis ten huu zucht tot vernieling hebben bot gevierd en dat ook daar, waar men niet tot dynamiet zijn toe vlucht heeft genomen, nu en dan uitspattingen zjjn voorgenomen, die de tusschenkomst van politie en militaire macht uoodzakelijk maakten. Het treurigst luiden de berichten uit Luik. Doch ook in het Centrum (La Louvière en omstreken) is het tot een dynamiet-aanslag gekomen. Zaterdagavond, tegen half elf, werd onder het venster van de wed. Roland een dyuamietboin ont9tokeu, die 't huis van buiten en inwendig zeer beschadigde. Gisteren zou er een bruiloft yevierd wordeu eu de jongelui waren juist in de voorkamer, toen de bom sprong. Gelukkig kwamen zij er heelhuids af. Toch liet men gisteren manifestatie doorgaan eu deze liep verder rustig af. Brussel had ook nog een schijnaanslag, maar het was er overigens juist als op andere Zondagen, druk en vroolijktoch viel het op, dat vele Brusselaars naar buiten gegaan en talrijke buitenlui n&ar de stad gekomen waren. Wat de eigenlyke manifesta ties betreft, ze wareD veel minder indrukwekkend dan verleden jaarhet getal deelnemers kan op een 6000 worden geschatzij togen van de Bue des Pierres met banieren en chassinetten, met al do be kende emblemata en spreuken «Algemeen kiesrecht of algemeene werkstaking," «Geen plichten zonder rechten", „Heden vragen, morgen eischeu wij", nPlaats voor do armen'// „8 uur werk, 8 uur rust, 8 uur studie," enz.onder muziek en zang naar het veld van Ten Bosch, waar op acht tribunes, de hoofden der partij, Volders, Defnet, Vandendorpe, Defuisseaux Delporte, Van Loo, Bobijns en Pierron het woord voerden. Te half 3 waren de manifistatiqs afgeloo- pen. Uit Frankrijk zijn alle berichten even geruststellend. Geen spoor van opstootjes. Wel waren de Boule vards en de Champs Elysées te Parijs minder druk bezocht dan gewoonlijk, doch van de oproerige ma nifestaties werd nog in de hoofdstad, noch eldere gehoord. En de gemeenteraadsverkiezingen Hepen zoo kalmpjes van stapel, alsof er geen 1 Mei-betoo gingen werden gehouden. De Engelsche berichten zijn schaarsch en bepalen zich tot de Hyde-Park-meeting te Londen. Vooral het internationaal en anarchistisch karakter vau de Lomlensche betooging springt in 't oog. Ook een opschrift op een der roode vlaggen „broed of dood" wees op die stemming onder de ontzaglijke menigte. In Duitschland hielp 't weder mee om den dag zeer kalm te doen voorbijgaan hot was er vreesulijk koud te Muncheu sneeuwde het. Men scheen daar nog al beducht en had o. a. het Koninklijk paleis sterk door militairen doen bewaken. Maar alle voor zorgen schenen overbodig. Te Berlijn merkte men ongeveer niet dat er iets bijzonders aan de hand was en de meeste der aangekondigde meetings werden uitgesteld. Alleen verdient vermelding, dat in de bijeenkomsten der sociaal-democratische Kiesvereni gingen, wier zalen met roode vlaggen en banieren, sommigen ook met de busten van Marx en Lasalle versierd waren en als bedekt met allerlei schilden met vrijheids en arbeids-opschriften, recht genoeg lijk feest werd gevierdmen had er koorgezang en een fanfareuitvoering. Een officieele feestrede werd gehouden alle debat was verboden. De besluiten van het Parijsche werkliedencongres, betreffende de invoering van den werkdag van acht uren en de be perking van den arbeid voor vrouwen en kinderen, werden voorgelezen en bij acclamatie aangenomen. Daarna werden tableaux vivants vertoond, o. a. de internationale vereeniging vau alle werklieden en de Staat der toekomst. Ten slotte werd prettig ge danst. Madrid had een groote socialisten-meeting in den tuin van bet Retiro, waar Modales als spreker optrad. Van heinde en ver, ook uit het buitenland, vraren ruim 50 telegrammen van adhaesie ingekomen. De anarchisten lieten niets van zich hooren. Het was in Italië, ook te Turijn en Liverno, zeer kalm. Zoo ook te Genève, waar een talrijke optocht plaats had en waar alle vooraf geuite bedreigingen togen de overheid onvervuld bleven. Te Lausanne daarentegen was men reeds Zaterdag van 't woord tot de daad gekomen: men liet daar 't huis van den prefectdoor een dynamietbom bijna in do lucht vliegen. Ver dere bijzonderheden over dit geval ontbreken nog. GEBOREN29 April. Gerarda Susanna Maria, oudors J. A. Donker en A. D. van Dam. 30. Johannes Frederik, ouders C. M. W. Kahlo en H. S. M. Schwemmer Thomasina, ouders J. G. de Bruijn en P. van den End. 1 Mei. Maria Catharina, ouders G. Wassiug en W, Brauns. 2. Christiaan Gerardus, ouders N. de Jong eu M. Jansen Antje Adriana, ouders P. J. Schoemakers en J. C. Morie. Elisabeth, onders J. A. Raapis en E. Klijn. Maria Margaretha, ouders M. van Beuzekom en M. M. van Waas. 3. Jan, ouders J. Broere en M. Meppelink. Maria Cornelia, ouders G. Streng eu G. de Keijzer. OVERLEDEN30 April. J. van Dongen, 17 j. J. de Vries, 59 j. G. K. Nieuwland, 18 d. 1 Mei. M. G. van der Want, wed. T. van Vreu- mingen, 72 j. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Taukfust 6,35. Geïmporteerd fust 6.45 September-, October-, November- en December-le vering 6.55.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2