Buitenlandscb Overzicht. VERBETERING. ven de stad en maakte procesverbaal op tegen den bevelvoerenden onderofficier. De N. R. Ct. verneemt, dat er by gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Chicago, ter vermy- ding van te groote onkosten, geene deputatie namens de Nederlandsche regeering derwaarts zal worden afgevaardigd, doch do vertegenwoordiging van Neder land en de behartiging der Nederlandsche belangen aldaar, op voorstel van den Nederlandschen gezant te Washington, zal worden opgedragen aan een sedert geruimen tijd in de Yereenigde Staten gevestigden Nederlander. Wie de hiertoe aangewezen persoon zal zijn, is echter nog niet officieel bekend. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 3 Mei. In deze bijeenkomst der Tweede Kamer is besloten Donderdag een openbare zitting te houden, waarin enkele ontwerpen, conclusies en interpellaties aan de orde zijn gesteld, die allicht de Kamer een poosje zullen bezig houden. Bepaaldelijk kan dit gezegd worden van do interpellatie-Keuchenius over den kapitein-raiddernachtzendeling en van de conclusie betreffende de jachtwet. De laatste wilde de heer De Beaufort uitstellen, tot dat het onderwerp in de juristenvereenigiög zou zijn behandeld. Terecht be sloot de Kamer niet met dat voorstel mede te gaan. De interpellatie van den heer Van Beuningen over de spoorwegtarieven werd ingetrokken, omdat het doel daarvan is bereikt. Uit de mededeelingen bleek dat de antirevoluti onaire partij in concurrentie treedt met den heer Pijttersen. Ook de heer Schimmelpeoninck Van der Oye toch diende een wetsontwerp in op de kamers van arbeid. De slechte opkomst der liberalen bezorgde aan de tegenpartij de meerderheid iu de centrale sectie. Oppervlakkigheid, schreeuwerigheid, verdachtma king, uw naam is Tydenszoo mag men gerust zeg gen, na kennis genomen te hebben van de redevoering, waarop het radicale Kamerlid Tydens verleden week de vergadering van de afdeeliugen van „Algemeen Kies ea Stemrecht" te Beliingwohle heeft vergast. OppervlakkigheidDe man verklaarde zouder blik ken of blozen,dat hij de geheime stukken in de Billiton-quaestie opzettelijk niet gelezen had, omdat hij zich aan de voorwaarde van geheimhouding niet wilde onderwerpen en om vrijer erover te kannen sproken in het publiek. En toch was bekeudheid met die stukken noodig, om met kennis van zaken zijn stem te kunnen uitbrengen over een wetsontwerp, waarbij het belang van den Staat jaarlyks voor tonnen gouds is betrokkenEn dan dat spreken in het publiek! In de Kamer deed de heer Tydens geen mond over de quaestio open, maar des te harder schetterde hij erover voor zijn groningscb publiek. De man, die zelf de stukken niet gelezen had, wist daar te vertellen, dat hij zeker wist dat de rijks advocaat verklaard had dat een mogelijk proces legen de Maatschappij moest gewonnen wordenen op dien grond keurde hij het af, dat staats-exploitatie der tin mijnen op Billiton verworpen werd. Nu moet men vooreerst weten dat de aanneming van al of niet staats-exploitatie niet eens aan de orde was, en in de tweede plaats, dat naar van goed ingelichte I zijde verzekerd wordt de rijks-advocaat de door den heer Tydens vermelde verklaring niet heeft afge legd. Uit dit staaltje kan men afleiden met welk een ernst deze radicale afgevaardigde de hem toevortrouwde belangen behartigt en hoe goed ze aan zijn handen zijn toevertrouwd. Verdachtmaking 1 Zijlma heet een type-liberaal, omdat by alles by elkander scharrelt, om een minis ter aangenaam te zyn, en Tydens verdenkt alle libe ralen van partijbelang ook Poelman, Zijlma, Schepel. Veel erger echter is het volgende. „Het nieuwe BiU liton-contract zegt Tydens zal aangenomen worden, en waarom? Moeilijke vraag! zegt by. Invloedrijke Kamerleden zijn erin betrokken. De Koningin heeft veel aandeelen. Ik, spreker, laat de verdere distillatie aan mijn hoorders overSchande over een persoon, die aldus, zonder aohijn of schaduw van bewys, een smet durft werpen op zijn mede- afgevaardigden! Dat de Koningin aandeelen zou be zitten, schijnt niet eens waar to zijn; een drietal afgevaardigden, die wel in dit geval, verkeerden de vraag of zij zoo bijzonder invloedrijk zijn, laten wij daar verlieten bij de stemming over het eerste contract de vergadering. Maar dit ter zijde gelaten, wat kan de heer Tydens tot steun voor zij a schan delijke verdachtmaking aanvoeren Indien hy gronden daarvoor heeft, hy noeme ze en kan hij er geen noe men, dan is zijn aantygen lastertaal. Wat zijn daad nog verzwaart, is: dat hy zulk een aantijging durft uitspreken, terwijl hij, door zijn plicht als afgevaar digde om van de tot oordeeleu noodige stukkeu ken nis to nemen, te verzaken, onbevoegd is om over de al of niet wenschelijkheid van de aanneming van het nieuwe contract te oordeeleu. Schreeuwerigheid De bewijzen daarvoor zal men ons verder wel schenken. Het geheele verslag van de voordracht des heeren Tydens geeft den indruk van don schreeuwerigen toon, door dien afgevaar digde aangeslagen, v Van zulk een man nu achtte de voorzitter der vergadering te Bellingwolde zich gerechtigd te ver klaren dat hij in de schatting zijner kiezers nog gerezen was en zich aller achting en waardeering verworven had (Dó Nederlander). In een brief uit Johannesburg aan do Veldpost komt een schets voor van hot leven in Zuid-Afrika. Veel van hetgeen er in staat is bekend, maar met belangstelling zal men zeker het volgende lezen „Merkwaardig is het voor ous Hollanders, een groot feest onder de boeren bij vte wonen. Inzonder heid kou ik dit waardeeïeD, toeo ik tegen half De cember van het vorige jaar aan de Paarde kraal was naby Krugersdorp. l)t zag daar een bo6reukamp (van 20,000 wagens, een groote stad gelyk), terwijl er een kudde vau ongeveer 360,000 ossou in de na bijheid graasde. Dat daarna het gras bij dat dorp schaarsch was, zal niemand verwonderen. De gansche boerenbevolking van Transvaal was er vereenigd, ruim 100,000 personen. Het was van den nabijge legen berg gezien een prachtig schouwspel. Ik heb er mij aau geërgerd, dat iu Hollandsche bladen zeker was het uit Engelsche bladen overgenomen gezegd is, dat er ter eere van Oom Paul geschoteu was met glazen flesschen met kruit bij gebrek aan kanonnen. Welk een schandelijk verzinsel, wyl er op eenigen afstand een batterij stond van, als ik mij zelf wel herinner, zeven kanonnen, waaronder een I repeteerkanonDaarbij bevond zich een krachtige locomobiel, om 's avonds den omtrek electrisch te verlichten. Ken huis, op twee uren vau het kamp gelegen, zag ik dien avond door een reflector afzon derlijk verlicht. Het geleek een lichtbeeld door een tooverlantaarn op het doek geworpen.' Tot het bedienen van dit materiaal heeft men Euro- peeschd deskundigen in dienst genomen. In oorlogs tijd dient dit electrisch toestel om het doel eener beschieting afzonderlijk te verlichten. De bceren hebben zioh tegenwoordig uitstekend op dit punt uitgerust. De wapenschouwing, die toen ook gehouden werd, was zeer fraai. Ik heb in verschillende Jandun ma noeuvres zien uitvoeren, maar zooveel eigenaardigs als deze aanbood, zooals correctheid in snelle wen dingen, schieten, na het opwerpen en weer opvangen der geweren onder pijlsnel rijden, zag ik nergens. Na het schijfschieten, dat des avonds opgeluisterd werd met electrisch licht, volgde nog veel, dat op elk een diepen indruk mAakte en niet het minst de waardige wijze, waarop de hulp van hooger hand, die tot do vrijheid eu onafhankelijkheid v&n deze republiek heeft geleid, wer.l herdacht." Donderdagmiddag zagen de wandelaars langs de Spree, bij Treptow, een zonderling vaartuig in de rivier. Een mau stond nl. rechtop in een wasch- tobbe, die hij onder luid gezang met een roeiriem voortroeide. De zanger lette niet in het minst op het roepen der voorbijgangers, die hem dringend aanmaanden aan wal te komen. Integendeel do man rooide maar flink door, tot eindoiijk een bootje van Treptow kwam aanvaren, om den zonderling te hulp te komeo. Het bootje was nog slechts weinige me ters van de tobbe verwijderd, toen deze plotseling omsloeg en de zanger in het water verdween. Met veel moeite gelukte het echter den man te grijpen en in de boot te brengen. Aan wal gebracht, ver telde de drenkeling dat hij Lohengrin was en zyn zwaau zocht Men begreep nu, met een krankzinuige te doen te hebben en uit papieren, die men bij hem vond, bleek zijn naam on woonplaats. Later vernam men dat de ongelukkige, de koopman F., reeds een jaar geleden wegens zenuwlijden ziju bloeiende zaak had mootén verkoopen on «edort als rentenier leefde. In een aanval van krankzinnigheid had hij zich Don derdag naar Treptow begoven, had daar een wasch- tobbe en oen roeispaan ontvreemd en zoo zijn roerlc- wa&rdigen tocht begonnen, die mot zijn overbrenging naar een krankzinnigengesticht eindigde. In eene particuliere correspondentie uit Manhat tan, voorkomende in de Veldpost, wordt gewaar schuwd tegen de handelingen vau emigratie-agenten en de leiders van landverhuizers. De schrijver zegt omtreut hen- Leiders van emigratiën zijn soms in één jaar r?eds ryk en sommigen trachten elke koe, die zij ontmoe ten, te molken. Zij genieten veel provisie van stoombooten, spoorwegen, van landaankoop, benevens tan fabrieken van landbouwwerktuigen, enz. waar van zij, behulpzame lieden natuurlijk alleen de adressen dier firma's opgeven, waaraan ze verbon den zijn. Bij 30 familiën kunnen zij reeds pl. m. 2000 uitmelken. Dragen de geleiders een goed klinkenden of be- „Dat is nu van later zorg," antwoordde mevrouw de Back vrij kooltjes, maar je kunt me de meisjes gerust raeê gaven, er i omt in 't geheel geen gezel schap bij ons." „Maar dan voor het souper terug," bedong de moeder, „anders zoude ik mijn toestemming moeten weigeren." „Ik dacht er anders over, maar als je 't verkiest dan zij hot zoo. Ga jij nu gauw Catóau roepen, giug mevrouw de Back voort tot Clare sprekende, „en zorg dat je spoedig gereed zijt." Dat liet Clare zich geen tw eraaal zeggen, on in eeu ommezien was zo met hare jongere zuster gereed. Ook Belle die gehoord had dat de meisjes op Zondag zonden uitgaan, wat baar goedkeuring volstrekt niet wegdroeg, de deftige Belle kwam ook naderbij. Tante de Back en zij waren volstrekt geen vrienden, of beter gezegd vriendinnen, Belle voer altijd onder de vlag van mama, eu wa9 als deze, behoedzaam en listig geworden. „Als je eens uitgaat en jé krijgt onverhoopt hier on daar belet, kom dan eens bij ons een visite maken, Bülio I" sprak mevrouw de Back met een fijn lachje, u.aar zonder eenige kwade bedoeling.^ „Zeer gaarne tante," antwoordde zij beleefd, maar inwendig bitter ontovredeu op hare tante, die haar, naar zij dacht, een scherpen speldeprik gaf. (Wordt vervolgd.) „Ia hei minst niet zuster. Maar je zult, naar ik hoop, met mij beseffen dat kinderen geen stem heb ben, als hunne ouders, of andere familieleden over heu beraadslagen „Ik verschil in dit geval met u van opinie, zuster Louise!" sprak de kleine, nette dame, „ik wilde juist hebben dat het meisje zelf een duidelijk inzicht in de zaak kreeg. Wees echter gerust, ik weet wat ik aan mij zelf verplicht ben, en 't is mijn gewoonte niet oneenigbeid te zaaien tusschen ouders eu kin deren." Mevrouw van Breughelen zag dat ze geslagen was, toen Clare de kamer binnentrad. Ze begreep dat een« deraoedige houding gekleurd met een tintje van zolfopoflerinu, haar het best voegde. „Clare," vatte zij het eerst en niet zonder gevoel het woord op, „je hebt tante geschreven dat je niet zoudt komen. Ik keur dat overijld besluit ten zeerste af. Jo weet ik bad liever dat je hier bleeft, maar het is aan u, tusschen uw moeder of tante ie kiezen. Al heeft men negen kinderen." ging ze nokkend voort, „het valt, en als weduwe dubbel zwaar, er ook maar een te moeten missen, zuster de Back!" „Dat weet ik beste Louise," sprak hartelijk me vrouw de Back, „en hoe gaarno ik ook Clare by ons heb, tegen haar wil moet ze volstrekt niet komen. En gij lieve Claro, wees nu niet, en word ook niet verlegen. Twee dagen van beraad zijn je gegeven, ga dus met je gevoel en met je plicht te rade. Uw mama zal mij beloven en ik beloof het mama dat we je in 't geheel niet aan of afraden zullen wat je te doen staat. Maar hier, in 't bijzijn van je mama, beloof ik plechtig, dat, wordt je verdere opvoeding mij toevertrouwd, dan zal ik naar mijn beste krachten werkzaam zijn, om een brave en rechtschapen vrouw van jo te maken, en onze dierbare godsdienst zal vóór alles het hoofdfucdamcct zijn." „Daar zeg ik van harte amen op," sprak mevrouw van Breughelen, blijde dat alles zoo bedaard afliep. „Ik beloof je zuster," ging ze voort, „als Clare mij niet om raad vraagt, ik zal haar dien niet opdringen. Maar kun je me vergeven zuster," en ze stak hare schoonzuster hare sierlijke rechterhand toe, „kun je me vergeven Marie, dat ik wat erg egoïstisch wa9. Geloof me, als je zelf moeder waart De kinderlooze moedor kromp in een bij den vlij menden steek haar toegebracht, toch overwon ze eene bittere uitdrukking, die baar op de lippen lag en zeide kalm „ik vergeef het je heel gaarue Louise, maar ik kan me niet recht verklaren hoe je er op tegen kunt hebben dat Clare bij ons komt wonen, je kunt immers zooveel bij baar, en zij bij u komen, als je dat goed viodt. Maar nu van iets anders gesprokenvindt je 't goed zuster dat ik Clare en Cateau van avond een poosje bij me heb? Ik kon ze dan meteen in 't rijtuig meenemen." „Op Zondag zuster houde ik er allerminst van om zich aan wereldsch vermaak over te geven. Mocht Clare ooit bij je komen wonen, dan zou ik baar zelfs gaarne eiken Zondag t'huis hebben." kenden naam, dan is hun winst, bij gemis aan ge weten, nauwelijks te schatten. Van een vroegeren kerkelyken voorganger, thans naar men wil bankier, weet men bijv. in Amerika te verhalen, dat hy, ton behoeve zijner uitgebreide gemeente gronden had gekochtbosebgronden waarop de hoornen waren gekapt. Hij kocht dien grond voor enkele centen den acre en deed dien daarna op „billijke" wijze aau zijne schapen over, voor ettelijke dollars deu acre. Twaall jaren moesten de raenschen tobben, om de knoesten en wortels der boomeu geheel uit den grond to verwijderen. Is men eenmaal zijn geld kwijt, dan is men ge dwongen op dezelfde plaats to blijven. Daarom be velen we ieder ernstig aan, zoo weinig mogelijk van 'aanbiedingen voor geleide, enz. enz. gebruik te ma ken en niet te haastig to zijr. in hot doen van aan- koopen. In Amerika trekken heeren predikanten geen lands- tractement, en als zij nu om de een of andere roden huu stand plaats verliezen, organiseeren sommigen, die er aanleg voor hebben, kolonisatiën. Als zy dan in een onbebouwde stroek familiëu weten te ver zamelen, bv. een 25 gezinnen, ontvangen zij voor het bouwen eener kerk een betrekkelijk aanzienlijke som van den Staat en verzamelen het geld voor een pastory door het vragen van giften, waarin ze bijna altijd slagen. „Sommigen voeren hun „zaken" zoo vaardig en slim uit,' dat ze niet alleen buiten het bereik der wet blijven, maar de onwetende het nauwlijks be merkt. Nogmaals zij dus olk landverhuizer gewaarschuwd voor ageuten, die hem onbekend zijn en wordt hem aangeraden zich alleen met die personen in te la ten, die als goed vertrouwd bekend staan. Er zijn thans nadere berichten omtrent den Ne derlander, die te Gent is gevangen genomen. Hij beet H. Boer, is 24 jaar oud, geboortig uit Arasterdam. In het verhoor heeft hij kortaf geantwoord, aldus: Waar komt gij vandaan Uit Nijmegen, in Nedorland. Welk beroep oefent gij uit? Geenik ben deserteur van het Nederlandsch leger. Hebt gij dynamiet Neon, maar ik weet hoe het gemaakt wordt; ik ben anarchist. Waarom hebt gij den burgemeester van Geut be dreigd P Omdat ik anarchist ben. De burgemeester was afwezig. Wist gij dit? Ja. Hebt gij te Gent vrienden of kennissen? Noen. Wat is uw middel van bestaan? (Op die vraag wilde bij niet antwoorden). In het verder verhoor heeft hij volledige beken tenis afgelegd. De dreigende brief was onderteekend: „Een Hol landsche anarchist", en gesloten in eeo couvert met het stempel der brouwerij „Valentinos", alwaar Zon dag ochtend do bijeenkomst gehouden en de brief geschreven was Hij was gehuisvest bij een herbergbouder. Bij zijne arrestatie verkeerde hij in staat van dronken schap en heeft hij zich volstrekt niet verzet. Hij spreekt vloeiend Fransch. De correspondent uit de V. S. van de Haarl. Ct. sohrijft over de uitspraak van het Engolsch Gij hebt goed Engelsoh geleerd, niet waar In uw jeugd op school en door geregelde lectuur goed onderhouden. Of gij bobt, in den broeityd van mv plannen, u met de borst er op toegelegd het volle effect genoten van de advertentie: „English lessons, conversation, commercial correspondence thoroughly taught", onz. Warempel, toen gij op dou stoomer kwaamt, had gij er terstond pleizier van„You can speak it very well, indeed zei u een van uw reisgeuooten. Eilieve, reeds dat complimentje was een vermomde opmerking, dat het met uw Engelsch ongeveer stond als met: „Kindje kan al staan!" of „kindje kan al loopen of „wat een groote jongen ben je al 1" terwijl de dreumes maar heel zwakjes op de pootjoe staat. Maar nu zijt gij hier in New-York. Van de tien opschriften die gij leest, schijnen acht u geheim schrift toe. De vertaling brengt u van de wijs eu zou u er leelijk laten inloopen, evenals dien Amo- rikaan op zijn beurt, die, met het woordenboek in de hand, het zoo onfatsoenlijk vond dat in Arasterdam „Arnhem young girls of all kinds" te koop waren gesteld, terwij! de eerzame koekebakker niet anders dan „Allerhande" en „Arnhemsche meisjes" van koekdeeg had uitgestald. Gij vraagt een poiitie-agent den weg. Hij ver staat u niet; gij hem niet. Tot gij opschrijft: „23d street." En nu lacht gij, hoe oolijk de man zegt: „Oh, twinny tojdstreet!" Hoor, wat roept daar die krantejougen met „The World" in de hand? „Cent de Wojld!" Maar nu komt gij in den luchtspoor- weg en hoort bij elk station den naam van het eerstvolgende door den conducteur aankondigen. Wat zegt da man daar? „Fojsstreet?" Uy vindt die niet op uw plan; dat ding deugt dus niet. Gy nadert het station en leest daar in groote letters „First Street". Die kerel sprak du9 slecht; want die beste Engelsche taalmeester heeft u geleerd, de „ir" uit te spreken als den Franachen „eu"-klank, byv. in „beurre". Beschuldig niemand. Men sprak als ieder ander en zooals het den kinderen op school geleerd wordt. De „th" zonder aanslag; de „ir, or" eu „ur" als „oj." Dus „bojd, wojld, nojs," voor „bird, world, nurse". Noch „Calisch," noch „Servaas de Bruin," noch zelfs de Amerikaansche autoriteit „Webstor" hebben ons op die uitspraak voorbereid. Op een goeden dag, toen myn dochtertje thais kwam met een uitspraak van het woord „strawberry" als „staobewerie" (zooals ik nog niet in staat ben haar na te doen) ging ik met miju „Webster" onder den arm naar school. Eu wat bleek mij nu omtrent een en ander uit de verklaring van de juffrouw Dat „Calisoh, Servaas do Bruin" eu „Webster" eenvoudig moeten zwichten voor een ingevoerdo gemaniëreerd heid, gelijk wij zouden zeggen; „Op z'n Haegsch wat bgauwen." Grooter bezwaar in de dagelijksche spreektaal ligt in de spraakverwarring van zooveel nationaliteiten, zoodat gij in Amerika zoekt naar deu Amerikaan. Dat groote contingent vap Ieren, Duitschers, Fran- sche'i, Italianen, Spanjaarden, Bohemers, Russen enz., ieder zijn Engelsch sprekende, en de soorten uit Amerika zelf, bemoeielijkon het verstaan en het over nemen van het taaleigen zeerte meer als eeu Amerikaan n, gelijk mij, tegemoet komt met de geruststelling „I understand every.... dollar gedaan om eene hervorming op turfgenied teweeg te brengen. Op de wedrennen heerscben slechte manieren. Do jockeys wedden nog altijd onder elkaar en hebben dus belang bij den uitslag vau een ren. Maar de heeren zijn slechts bedacht geweest op eigen voordeelen, zij hebben hunne club de positie van eene rijke en machtige corporatie weten te ver schaffen, die vele rechten heeft, maar geen bijzondere plichten. Dat moet natuurlijk anders worden. En nu de eigenlijke historie van hetgeen er dan toch met het beroemde renpaard is voorgevallen. Verleden Donderdag had men Orme voor zijn ge noegen wat laten galoppeer* n en was hy gezond en frisch. Maar Vrijdag was hij lusteloos eu had hij geen plezier om zelfs zijne pooten maar te verzetten. Men begreep terstond dat hem iets scheelde. Bij onderzoek bleek dat zijn tandvleesch en keel ge zwollen waren. Men kwam tot de'overtuiging dat hij tandpijn had en terstond werd naar den beroem den professor Loejfler te Londen getelegrapheerd. Zaterdag kwam de vermaarde specialiteit onder de paardendentisten en betrok appartementen in de buurt. Orme werd inmiddels al zieker en zieker en Zondag bozweek hij bijna. Maandag was hij iets beter en de taud, die de voornaamste oorzaak van pijn scheen te zijn, werd door den eminenten paar- den-dentist getrokken. Dat bleek Orme eenige ver lichting te geven en Woensdag omstreeks den middag heeft bij weer een luchtje kunnen scheppen en wat gewandeld. Daarna heeft men ontdekt hoe wordt niet gemeld dat het toch niet de tand geweest is, die het edele dier van streek bracht, maar dat het Donderdagavond een mineraal"vergif: heeft in gekregen. Toen zijn natuurlijk terstond tegengiften aangewend en men hoopt nu dat Ormedie eene zeer sterko constitutie bleek te hebben, al zijn be lagers ten spijt toch op den lsten Juni te Epsom op de baan zal komen en den hoogsten prijs van de Engelsche paardensport de tweeduizend guinea's zal winnen. De ziekte van het renpaard Orme. Het voor- uaamste Engelsche nieuws van den dag is, dat men gepoogd heeft Oime, het beroemde renpaard van den hertog Van Westminsterte vergiftigen. Niets heeft in deze dagen zooveel opschudding teweeggebiacht niets houdt de gomoederen zoo algemeen bezig als de door een telegram van den hertog aan do Lon- densche bladen gerichte mededeeling, dat 'Orme zon zijn vergiftigd. De Ierscho quaestie met de dreigende houding der mannen vau Ulster; de anarchisten, de beweging voor een werkdag van acht uren 'en de groote bijeenkomst in het Hydeparlcdé werkstakingen iu het noorden en do werkeloosheid in Londen de verwerping van dr. Clark's motie in bet Huis der Gemeenten, waarbij maar vier ep vijftig Gladstonia- nen voor Home Rule stemden, de heer Gladstone en zijne luitenants het raadzaam vonden weg te blijven en slechts één Gladstoniaansch oud-minister de juist om zijne weifelingen bekende sir George Treve- lyan durfde voor stemmende mededeeling na mens den voorzitter, dat de. motie des heeren Blane over Iersche Home Rule verschillend genoeg van die des heeren Clark was, ora ook ia deze zitting te wordon bohanduld, zoodat zij aanstaanden Vrijdag toch aan de orde zal komen tot groot vermaak der Unionisten en buitengewone ongelegenheid der Glads- tonianen dat alles is niets by de mededeeling, dat Orme ziek is en hot edele dier nu waarschijnlijk den lsten Juni niet zal kunnen loopen om den prijs van twee duizend guinea's (f 25.200) te verdienen. Dit zou non verlies zijn voor den hertog, voor den pikeur, die het dier afgericht heeft, en voor den jockey, clie het zou bereiden. Maar nog «oei grooter verlies zou geleden worden door de menigte weddenschappen, die nu alle anders kunneu uitvallen dan de algemeene verwachting was en waarmede duizenden en nog eens duizenden zijn gemoeid. Alle bladen schrijven artikelen en de Ti mes zegt, dat de fanatieke veroordeelaars van wedren nen op de zaak wel weer zullen wijzen als een verseh staaltje vau de verdorvenheid van de lurf (de lief hebberij in renpaarden). Maar het blad troost zich met de opmerking, dat in alle zaken, waarbij veel geld op het spel staat, de verzoeking tot oneerlijke middelen dezelfde is en nu en dat een schandaal het gevolg. Er zijn natuurlijk vele personen, die er groot belang bij hebben dat Orme niet wint, en waarschijn lijk heeft een van diegenen een handlanger omge kocht. De» Daily Telegraph zegt, dat zulke schandelijke zaken als nu net Orme voorviolen, in lang geleden tijden veel voorkwamen, maar dat iedereen verbaasd is dat van zoo iets nu nog geboord wordt. Het blad geeft daarbij een overzicht van vroegere tijden. De Chronicle is verontwaardigd. De lieden die zoo iets hebben kunnen doen het orukoopen van jockqys en staljongens die lieden hebben geen sprankeitje waarachtige liefde voor paardensport in hunne borst. Maar de Jockey-club, de voorname heeren die zoo hoog troouen zij hebben nog niets In bet hoofdartikel van ons vorig nummer leze men in don laatsten regel der derde kolom le bladz. polder belangen inplaats van polder belastingen. In de Belgische Kamerzitting van gisteren heeft de algemeene rapporteur, de heer De Smet de Naeyer, zijn rede voortgezet. Hij ontkende, dat hot besluit der centrale sectie betreffende het referendum als een goedkeuring van het stelsel mag worden opgevat. Nadat hij zich verklaard had tegen het algemeen stemrecht en het capacitcitsstelsel, bestreed hij de bezwaren, door den heer Graux tegen iio huurwaarde- census ingebracht. De Kamer besloot, tot bespoediging der behande ling, haar werktijd uit te breiden en ook Zaterdags bijoen to komen. Het te Berlijn verspreide gerucht, dat in het ko ninklijk paleis te Brussel een bom zou zijn gevonden, wordt uit zeer vertrouwbare bron ten stelligste tegen gesproken. De gendarmerie van Sprimont (België) heeft een Fransch auarchist aangehouden, wiens uitlevering door de Franscho regeering was gevraagd. Gisteren zijn nog verscheidene anarchisten te Luik in hechtenis genomenandere arrestatiën worden waarschijnlijk geacht. De politio gelooft dat aan de reeks dynamietaan- slngeD een eind is. Het was gisteren avond in de stad rustig. De gendarmerie patrouilleerde. De uitslag der stemming voor de Fransche ge meenteraden in 357 arrondisseraents-hoofdplaatsen is als volgt: In 257 verkregen de republikeinen de meerderheidin 14 zegepraalden de conservatieven en in 1 de socialisten. De republikeinen winnen in 11 hoofdplaatsen. De Russische Regeering begint iu te zien, dat zij toi heden de nijverheid te veel begunstigd heeft en voor den landbouw minder oog had. Nu zal dit anders worden. Men zal zich ernstig met de belan gen van de landbouw gaan bezig houden. Met ge bruik vau landbouwmachines zal aangemoedigd wor den, er zal over gedacht wordon de landbouwende bevolking van eenige belastingen vrij te stellen. Men hoopt den uttvoor der producten te bevorderen en de invoerrechien op de landbouwwerktuigen zullen eene sterke verlaging ondergaan. Er zijn tot 1 April 1892 roeds 125 raillioen roe bels door het gouvernement uitgegeven om de provin- ciëu, waar de hongersnood heerscht van voedsel te voorzieu. De verdeeling over de verschillende dis tricten is echter zepr ongelijk, Er zijn er, die koren hebben gekregen töt 1 Mei, terwijl er voor hen nog een reserve is vantwee maandenvoor het gouver nement Viatka zelfti voor drie maanden. Andere dis tricten zijn echter slechts tot Juni voorzien. Volgens de Messager ojiciel zijn slechts de gouver-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2