Bultenlandscb Overzicht. mKSuB-NOTEEitIXGEN ^kennisgeving. "marktberichten. Gouda, 5 Mei 1892. Cantzlaar Schalkwijk, 'e Rotterdam De noodige maatregelen zijn genomen, niet alleen om de schuldigen op te sporen en weder in het be zit der geroofde geweren te geraken, doch om te voor komen dat aanvallen van dien aard binnen de linie zich herbalen. Den lOn Maart had de beëediging en installatie plaats van den Panglima-hoeloebalang der III Moe kims Daroe, bij welke plechtigheid hem een passend geschenk werd uitgereikt. Onze versterking te Segli werd minder beschoten dan gedurende den vorigen verslagtyd. Eenige hoofden (waaronder, die vroeger alle aan rakingen met het bestuur weigerden, of daarop wei nig gesteld bleken), verzochten om binnenkort hun opwachting te mogen maken te Segli, hetgeen waar schijnlijk in verband staat, zoowel met hun vijandige houding tegenover den pretendent-sultan als met de voorgenomeu reis van den gouverneur naar dit ge deelte van het gewest. De maharadja Moeda van Telok Semawé maakte zijn opwachting bij het bestuur. Te Edi bleef het zeer rustig. Westkust. Onze versterking te Melaboeh werd weinig, de pasar daarentegen meermalen beschoten door den vijand, die, wanneer hg zich aan het wes- terstrand vertoonde, telkens door ons granaatvuur werd verdreven. Den 8u Februari werden vijf prauwen van Tenom en Boehoen te Oedjoengkala door drie rooversprau- wen aangevallende roovers zagen zich evenwel genoodzaakt, met twee gewonden af te trekken. Te Melaboeh zelf bleef alles rustig. Tengevolge van het aanwakkeren van den wind en de af en toe vallende regens werd gedurende den verslagtijd de warmte minder gevoeld. De gezondheidstoestand was over het algemeen station nair. Het gemiddelde ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal te Kota-Eadja was 21.5, tegen 22.4, en dat der beri-beri 9, tegen 13 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hcoger. In het weekblad De Molen wordt de volgende prijsvraag, uitgeschreven Geef eene beschrijving van een koren- of graan molenaar, zooals gij u voorstelt, dat deze behoort te zijn. Beantwoordingen worden, onder hijvoeging van tien klauwe postzegels aan éene strook, ter tegemoet koming in de kosten, franco ingewacht voor of op den 20n Mei 1892 bij de redactie van het blad. Het beste gekeurde antwoord zal een prijs van ƒ25 worden toegekend en geplaatst worden in het Juni- nommer. Mochten, na dekking der onkosten, gelden dispo nibel blijven, dan zullen deze als premie of tot een liefdadig doeleinde worden aangewend, waarvan mede- deeling zal geschiedeu. De Berlijnsche politie heeft dezer dagen een roo- ▼ershol ontdekt in het bosch Grunewald, waar de Keizer bijna dagelijks alleen wandelt of paard rijdt. Twee roovers, die «thuis* waren, werden gevat. Men loop ook de overige ledon van de bende, die daar in den omtrek vael geroofd en geplunderd heeft, in handen te krijgen. Keizer Wilhelm moet op zijne eenzame omdolingen in het groene bosch dikwijls vlak bij het hol geweest zyn, en men verwondert zioh erover dat hij nooit is aangevallen. Te Neurenberg - nog steeds, als van ouds, ver maard om zijn speelgoed-industrie heeft dezer dagen een fabrikant een feest gegeven, ter viering van het feit, dat in zgne fabriek de 800,000ste speel- stoommachine was voltooid. Onder do gasten waren de hoofden van bet gemeentebestuur, van ny verheids - en handelsondernemingen en vereenigingen. Dieeelf de fabriek moet ook reeds 325,000 tooverlantarens hebben afgeleverd. Het monster Deeming is Maandag raiddag te Melbourne door eene ju/y schuldig verklaard aan den moord op zijne vrouw te Windsor, eene voor stad van Melbourne, gepleegd. Hg is toen veroor deeld tot de galg. De terechtstelling zal vermoedelijk den 16en plaats vinden. Middelerwijl is de veroor deelde in ketenen geklonken, om aan alle pogingen tot zelfmoord een eiude te maken. Tot het laatste toe heeft Deeming beproefd de meeniug ingang te doen vinden, dat hy aan monomanie leed. Deskun digen stonden zelfs bereid voor het gerecht te ge tuigen, dat hij het slachtoffer was van een «misdadig instinct", een «wildeman", die aan toevallen leed. Op de gezworeuen hebben deze betoogen zóó weinig indruk gemaakt, dat zy in hunne uitspraak hebben verklaard niet te gelooven dat de beklaagde van zinnen was. Zulk een afloop was schier on vermijd e- lyk. Toch zou men gaarne hebben willen aannemen, dat Deeming inderdaad aan misdadige verbijstering leed, zóó verschrikkelyk monsterachtig zyn 's mans euveldaden. Doch Deeming's krankzinnigheidsuitiugen hadden niet méér waarde dau zgne «bekentenissen", dat hij de moorden te Whitechapel op zijn gewoteu had. Het geheele komediespel had slechts ten doel het proces to rekken en, zoo mogelijk, het eigen leven te redden uit oeulshanden. Het valt nu te hopen, dat met 's mans dood op het schavot do méér dan ziekelijke sensatie nopens hem, dagelijks gevoed door ellenlange telegrammen, waarvan de kosten tot vrij wat betere doeleinden hadden kunnen gebezigd worden, eeu spoedig einde nemen moge. Deeming is walgelijk in zgne veelzg- dige misdadigheid, maar de overprikkelde nieuws gierigheid betreffende hem is, zoo mogelyk, nog walgelijker. Wij zijn evenwel nog niet geheel ontsnapt aan het gevaar eener verdere dosis dezer akeligheden, aange zien Deeming pogingen in het werk stelt om zyn doodvonnis vernietigd JLe krggen door den Geheimen Baad te Londen. Mocht hij slagen, dan zou een nieuw geding bevolen kunnen worden. Een kras staaltje van de wijze waarop men in ons land met militairen omspringt, deelt de Extra Tijding moe, omtrent de behandeling van de marinematroos lste klas, de Vries, die in het hospitaal te Willems oord, caar hot blad verhaalt, werd opgenomen als lijdeude aan een slepende leverziekte. De zaak droeg zich aldus toe: Door die ziekte gekweld, kon de Vries niet volgens het voorschrift bij een inspectie gekleed zijn, en werd hij in het hospitaal gestraft, daarmee begon zijn onrechtvaardige behandeling. Uit bet hospitaal ontslagen, kreeg hij verlof, en kwain daarna weder aan boor:, waar hij weldra bespeurde weder lijdende te zijn. Op oen goeden dag werd hij de mast in gezonden, maar het was hem onmogelijk te klimmendaarom werd hg gestraft met 3 maanden vermindering tot matroos 3de klas. De man, die deze Btraf onbillijk vond verzocht nu een verzoekschrift te mogen richten aan H. M. waarin hij ondor meer yroeg zgn toestand te doen onder zoeken door profossoron. Dit werd geweigerd eu drie doctoren onderzochten hem, die verklaarden, dat het wel mogelijk was, dat hg ziek was, maar dat zyer toch aan twijfolden. Do krijgsraad veroordeelde de Vries op deze uit spraak der geneesheeren tot 4 maanden gevangenis straf. De veroordeelde ging in appel en bleef dus in voorarrest. Nogmaals verzocht hij door hoogleeraren te worden onderzocht en dit werd nu toegestaan. Dit onderzoek had tot uitkomst, dat de man wer kelijk ziek werd verklaard, en nu werd hij vrij ge sproken en in zgn oorspronkelgken rang hersteld. Niettemin had de man, lijdend als hij was, drie maanden in een cel opgesloten gezeten, omdat de geneesheeren, die het eerste onderzoek instelden, zich blijkbaar hadden vergist. Dat is kras. Maar niet minder dan kras is, dat hem een lidaags verlof, na die lange opsluiting, geweigerd werd, met de opmerking, dat hij reeds in drie maanden geen werk had gedaan. Verbetering van het scheeps- en kazerneleven; verbetering van de rechtspositie van den soldaat hoe dikwerf is er reeds om gevraagd en toch, het gaat nog maar altijd op den ouden voet door. Toch .wordt het meer dan tijd, dat aan zulke din- geu eens een einde worde gemaakt; want de toe standen worden op dezo wijze hoe langer hoe on houdbaarder. De man, die hier drie maanden, 't is toch geen kleinigheid, in een cel werd opgesloten, alleen omdat de dokters zich vergisten, is een toonbeeld van de wijzo waarop de rechtspositie onder onze militairen geregeld is. O, ze hebben het zoo goed, zie maar naar de re glementen. Doch komt men in de practijk, dan wordt slag op slag bewezen, dat die goedheid alleen maar op het papier bestaat. Hut kan en het mag zoo niet lauger. Ons volk, dat zgn zonen voor den dienst moet afstaan, wordt daar hoe langer hoe meer bevreesd vooren in zgn schatting is het leger reeds diep genoeg gedaald. Onze militairen, die over 't algemeen znUe warme voorstanders zgn van persoonlijken dienstplicht, mogen wel bedenken, dat zijzelf de invoering daarvan tegen houden, door in zulke voorbeelden ie bewijzen, dat een soldaat feitelgk van alle rechten beroofd en aan handen en voeten gebonden, ten prooi is aan allerlei willekeur. Voor ons leger zelf is wegneming van de bestaande ernstige grieven, van zeer hoog belang. Standaard Do werkstakeude zee. In een provinciestad in Frankrijk gaf men dezer dagen de Stormvan Shake speare. De golven werden door vijftien zwijgenden «gespeeld", die, onder oen zeegroen doek verborgen, moesten bukken en opstaan, en op die manier de beweging der golven oogbedriegelyk zouden naboot sen. Voor dat werkje kreeg ieder waterman 'vijftig cents. Daar echter de ontvangsten van den schouw burg in den laatsten tijd zeer mager waren, werd hebt alles prefect uitgevoerd. De thee smaakt me heerlijk. Ge zyt een best man waard, Clare «Komaan oom!" was het antwoord van Clare wier tong recht los begon te komen, «ik heb nog niet eens een vrijer." «Ja waarom geef je ook zooveel blauwtjes?" «Ha, ha," lachte Clare, «ik blauwtjes geven, ik weet niet eens hoe men dat doet." «Niet?" sprak oom, «of houdt ge u nu dommer dan ge zijt? Nu 'tis niet moeielijkl Ik heb vroeger nog al eens geprobeerd of ik wat beters kon krygen dan mijn dikke Marie, maar ik had haar altijd op reserve, en ten laatste heb ik de reserve maar geno men, of de reserve mij; dat is naar je't nemen wilt en hij nam een grooten dronk uit zijn kop thee. «Jullie kennen oom wel voor degeen die hij is, niet waar?" sprak nu tante die zich zelden onbetuigd liet, «maar als je eens wist hoe lang hij moest wach ten, en wat moeite hij deed om het jawoord te ver- krijgon, en als je eeus zaagt, wat kostelijke cadeaux ik.... Binnenviel ze zich zelve in de rede, wijl er geklopt werd. «Mijnheer van Tholen vraagt mijnheer te spreken zeido de knecht. «Laat mijnheer achter komen, niet waar de Back sprak mevrouw. «Welzeker, welzeker Marieantwoordde hij, en eenige oogunblikken daarna trad een lang, donker- nitzieod jongmensch de kamer binnen. {Wordt oeroolyd.) «Zoo'n slimme man Wie gaat nu zóo vroeg thee drinken, en komt zoo schielijk terug «Je kondt belet gekregen hebben," was het goed moedige antwoord. «Och kom, jij met je dwaasheden," sprak nu me vrouw, die de belnngrijke tijding niet meer verzwijgen kon. «Je weet immers dat ik naar zuster Louize ben geweest. Hoe zou ik anders de meisjes hebben mee gebracht." f «O ja, ik herinner me dat jo daarvan gesproken hebt," antwoordde baar man haar plagende met zijne voorgewende onverschilligheid. «Je waart er ook in lang niet geweest; ging het Louize goed?" spotte hij door, maar hij kon toch niet recht zijn lachen inhouden bij dat onnoozel vragen. «O, spotter van oen man, heb ik me nu daarom zoo afgesloofd? Nu vertel ik je geen woord van den uitslag van mijn bezoek," en ze ging opstaan om thee te schenken. «Laat Clare dat nu maar doen," sprak oom, «en kom jij me 't maar eens alles vertellen, dan mag je ter eere van den Zondag, op mijn knie zitten." «O ik dank jo wel, ik zit hier veel te gemakke lijk, en bovendien heb ik een van mijn beste mutsen op, en die is veel te goed om door u geplukhaard te worden." «Wil ik voor u thee schenken tante?" vroeg Clare. «O ja lieve, wil je? 't Is ook wel goed, dan kun je je er meloen wel aan gewennen, want je zult het voortaan wel vaker moeten doen." «Wat," zei oom eü nam vau verbazing de pijp uit den mond, «gaat het toch door. O mijn beste, kostelijke, zondagsche wijf, heb je 'ter door gekre gen dat Clare ons kin4 zal worden? Daar moet ik je minstens tienmaal voor zo©Den." «Neen, neen, neensprak mevrouw reeds de handen vooruitstekende; «stel dat maar uit tot ik in négligé ben. Denk om mijn muts!" «O jo krijgt voor je dapper gedrag tien nieuwe mutsen, mijn kostelij e Marie. Omhelzen moet ik je voor het minst!" «Hadt je nu wel gedacht meisje," sprak tante maar steeds zijdelings kijkende uaar den kant van waar de gevreesde omhelzing te wachten was, «had den jullie wel gedacht dat oom nog zoo verliefd op mij is." «Zij is 'teigenlijk op mij;" voorkwam oom de meisjes, «en tot over de ooren hoort kinderen I Er schiet byna geen tijd voor kantoorzaken over." «Och," was het antwoord der meisjes, «we praten er te huis yaak over dat we juist daarom zoo gaarne bij u mogen zijn, omdat u altijd zoo lief on prettig met elkaar zijt." «Je praat voor jonge meisjes al heel verstandig kinderenmaar krijgen we ook haast thee Ik een donderwolk van melk hoor Clare, en drie schepjes suiker, als 't gewone schepje namelijk in den suiker pot is." «Wel, welging de goede man voort, toen hij behagelijk uit zijn groeten japaLsphen kop dronk, «jij f het loon verminderd en wilde de directeur nog maar eon kwartje geven. Daardoor werd de zee onstuimig en besloot te striken. Toen onlangs de Storm werd gespoeld, de donder tasschen de coulissen rolde en grooto boonen, die hageisteeuen moesten verbeelden, op de planken kletterden, bleef de zee akelig rustig. De ontstelde tooneelmeester snelde naar de golven en beval ze dadelijk «op te steken" en te «bulde ren." De zee bewoog zich echter niet. Eensklaps tilde een werkstaker het doek wat op on fluisterde «Wil u 15 cents meer ge\en?" «Neen, eon stui ver." De zee bleef spiege^lad en effen en 't publiek in de zaal had recht veel pleizier. «Vijttiens cents vroeg de spreker voor de zee nog eens. «Neen, een dubbeltje." Nu golfde de zee een weinig alsof een avondkoeltje over de baren streok. «Twaalf- en-een-halve cent dau?" vroeg de arme tooneel meester. De golven stegen een weinig, alsof de oostouwiid ze in beweging bracht. Nu begon even wel een storm in de zaal eD er werd gesist, ge schreeuwd en gefloten. «De duivel hale jullie, ik zal vijftien cents gevenriep de tooneelmeester «maar wee je gebeente als de golven dan niet goed zyn." Thans bruiste de zee op ontzettende wijze en bruldo en kookte, totdat eensklaps in de hitte van het gevecht liet groene doek en al de vijftien zwij genden, op het tooneel tuimelden. Zoo eindigde de gedenkwaardige opvoering van «de Storm. De Utrechtsche rechtbank, kamer van burgerlijke zakon, heeft gisteren uitspraak geduau in de vordering tegen do Neóeriandsche Bijnspoorwegmaatschappij, ingesteld door den heer A. Herkeurath, die geen genoegen genomen heeft met het aandeel, groot 24A 00, dat hem door de directie was toegekend uit het bedrag, dat bij de overdracht met den staat bedongen is tot vergoeding van de ambtenaren, voor zoover zij niet overgingen in het nieuwe bedrijf, en beweerde recht te hebben op de uitkeoring van acht maal f 6100 of 48,*00. De rechtbank heeft overwogen, dat i#et dienst reglement onderscheiden wordt tusscmjlr beambten en bedienden en hoofden der afdeelingeiï, aan wien de eerstgenoemden ondergeschikt warén. Dezelfde onderscheiding moet geacht worden ie zijn gemaakt iu het besluit dor aandeelhouders van 6 October 1889; de bedoeling, waarraeo in dat besluit gespro ken wordt van chefs van hoofdafdeelingen, kan geen andere geweest zijn dan om zoo mogelijk nog dui delijker to doen uitkomen, dat uitsluitend aan de chefs van do hoofdafdeelingen en dus niet aan chefs van onderafdelingen is toegekend eene uitceering, gelijkstaande met achtmaal het jaarlyksch tractement. De eenige vraag, die in dit geding te beslisen is, is of de eischer bewezen heeft, dat hij bij de ge daagde maatschappij is geweest chef van eene hoofd- afdeeling, aaugesteld rechtstreeks door de directie en aan haar alleen ondergeschikt. Hieromtrent is de slotsom der overwegiugen van de rechtbank, dat de werkzaamheden van den eischer, naar hunnen aard en naar de opvatting der directie meer iu over eenstemming waren met die van de hoofdbeambten, dan met de verplichtingen, die rustten op de amb tenaren en bediendenmaar dat de eischer niet het bewijs geloverd heeft, dat hij was hoofd van eene zelfstandige afdeeling of chef eeuer hoofdafdeeling. Daartegeu wettigen de door gedaagde in het geding gebrachte stukken de gevolgtrekking, dat de eischer nimmur chef van eene hoofdafdeeling is geweest en daarmede volkomen bekend was. Derhalve heeft de eischer niet bewezen, dat bij valt onder de kate- gorie dor beambten, in het besluit van 6 October 1889 genoemd als recht hebbenden op de uitkeering van achtmaal het bedrag den laatst door hen geno ten jaarwedden. Wat betreft de hoegrootheid van het door den eischer genoten tractement, heeft de rechtbank aan genomen, dat de 2400, die hij genoot boven zijn salaris als chef van het tariefwezen, afdeeling goede ren vervoer, waren eene vaste toelage ter bestrijding van kosten, maar geene tractement. Deze toelage kan niet in aanmerking komen bij 't bepalen van de uit keering, waarop de eischer aanspraak heeft; die uit keering bedraagt dus 6 maal 4000 24,000. De gedaagde maatschappij, die deze som hoeft aan geboden, kan met haar aanbod, om dat bedrag te betalen, volstaan. Wat de proceskosten betreft, heeft de rechtbank overwogen, dat niet gekweten is, dat de gedaagde hare schuld vóór het uitbrengen van de dagvaarding heeft gehouden of bij haar aanbod het geld heeft geconsigneerd. Op dien grond moet de gedaagde ofschoon overigens den eischer in het ongelijk is ge steld, een deel van de kosten dragen. Mitsdien is de gedaagde veroordeeld tot t>etaling van den eischer van een bedrag van 24.000 in l/\ der van hare zijde ge-allen ko9ton. terwijl de eischer in alle overige kosten is veroordeeld. Do vermoedelijko dodere der misdadige dynamiet- aanslagen te Luik zijn gerat. Ook de aanhouding van andere medeplichtigen aan de aanslagen, is te ver wachten. De volgende bijzonderheden omtrent de arrestaties worden gemeld Bij zekeren Beaujean, gisteren gearresteerd, werd eene ontplofbare bom gevonden. Vorder werden bij hem aan huis gearresteerd twee personen, Nossent en Lactoiz, in wier bezit dynamiet-patronen werden gevonden, gewikkeld in hetzelfde papier, als waarin eene patroon zioh bevond, welke Zondag gevonden werd in de vensterbank van een huis op den boule vard de la Sauvenière. Dit was de aanleiding tot hunne arrestatie. Bij zekereu Stoumont werden in een bloempot dynamiet-patronen gevonden. Men heeft dé stellige overtuiging, dat de aangehoudenen de daders zijn der aanslagen. Tot dusver is nog maar alleeo Beanjean verhoord, die volkomen bekend heeft en zijne medeplichtigen gonoemd heeft, zoodat nog an dere aanhoudingen zullen volgen. Men gelooft te doen te hebben met eene geheele bende anarchisten, die te Luik woonachtig zijn, waarvan de een do patronen stoelt en de ander ze hier of daar tracht te doen ontploffen. De verkiezingen voor do gemeenteraden in Frank rijk hebben den laten Mei plaatB gehad. Er zijn 36,134 gemeenteraden, waarvan volgens een ministerieele statistiek 20,642 eon republikein- sche meerderheid hebben eu 15,492 een conservatieve Volgens de tot heden bekende resultaten hebben de conservatieven op den uitslag niet zeer te roemen. De telegraphische berichten zijn echter altijd min of meer officieus eu daarom is het goed voordat men een bepaald oordeel velt, nog eeu paar dagen op meer gegevens te wachten. In de groote steden en industrieels districten schijnen de socialisten terrein gewonnen te hebben. De telegraaf heeft ons bericht, dat in 257 hoofd plaatsen van arrondissementen de republikeinen de meerderheid hebben verkregen. De conservatieven behaalden ia 148 plaatsen de meerderheid. Op 16 plaatsen moet herstemd wor den. In 11 hoofdplaatsen verdrongen de republi keinen de conservatieven. Te Montelimar werd de miuistor Loubet met op eeu na het grootst aantal stemmen verkozen. De Pransehe bladen bespreken alle de wij,ze, waarop do regeering den lsten Mei voor de veiligheid der burgers beeft zorg gedrpgen, Bijna allo zijn vol lof. Het Petit Journal roemt de omzichtigheid waar mede alle maatregelen genomen zgn. De Gaulois prijs Loubet ten zeerste, maar vindt toch dat men de monarchie moest invoeren. De Matin kan het niet best verdragen, dat alles zoo goed van stapel is geloopen en om toch iets te zeggen, maakt zg het der regeering tot een verwijt, dat zooveel Parijzenaare de stad ontvlucht waren. De heor Magnard in de Figaro zegt, dat als de anarchistenaanslagen niet meer slachtoffers eischen, dau kan men zeggen, dat dynamiet niot meer levens vergt dan spoorwegen, trams en fiacres. De heer Cassagnac heeft natuurlijk weder veel aait te merken. Wat de regeering den lsten Meidag voor de veiligheid gedaaa heeft, moet zij altijd doen, zegt hij, anders is zij onbekwaam de veiligheid van personen eu eigendom te waarborgen. De radicale bladen onthouden zich de regeering te prijzen, maar vinden het mooi, dat de arbeiders zich zoo rustig hebben gehouden. Ondanks de pertinente tegenspraak van vele bladon zal de Pruisische minister van oorlog, geneneraal v. Kaltenboru Stachau, tooh aftreden. Natuurlijk wordt hierbij het opmerkelijk feit gereleveerd, dat de raads- lieden van don tegenwoordigen keizer t zoo kort met hun vorstelijken moester kunnen vinden. De holdenkeizer heeft ia ziju langdurige regeering maar drio ministers van oorlog gehad, zijn kleinzoon is nu reeds aan den derden, terwijl bij andere de partementen mede reeds talrgke persoonsverwisselin gen gebeurden. Er zijn nieuwe militaire wetsvoor stellen in aantocht, natuurlijk weer hoogere lasten aan de bevolking opleggende, en hot schijnt dat naar een ander minister gezocht wordt om (leze ontwerpen te verdedigen. Volgens de Kreuimt. zal de generaal van v. Halleben, volgens de Post de generaal Gourad v, Barleniverifer, de nieuwe titularis zijn. Wie hot zal zijn, ia ook de groote vraag ten op zichte van het presi lentschap in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Daar maken de beide grooto partgen, de republi keinen en de democraten, zioh gereed voor den verkie zingsstrijd, daar de periode, waarvoor de heer Harrison tot president gekoz-r» is, ten einde loopt. Do groote quaestie is op dit oogenblik, wie de candidaten van weerszijden zullen zijn. Zeer waarschijnlijk zal de beer Harrison opnieuw I door de republikeinen als zoodanig worden gekozen, terwijl de heer Cleveland, die vóór hem president was, de meeste kans heeft om weder als porte-dra- peau der democraten op te treden. Hy vindt echter een mede-candidaat in den heer Hill. In het be lang der Vereenigde staten zou Cleveland's verkiezing een zeer gelukkige kunnen worden geacht. Tydens zijn presidentschap toch heeft hy getoond een uiterst bekwaam man te zijn, die eerlijk, rechtvaardig cn onpartijdig het bewind voerde. De zegepraal der democraten zou bovendien naar alle waarschijnlijkheid het einde der zeer sterkte bescherming ten gevolge hebben, welke than9 door de Ver. staten wordt ge huldigd. Ook voor Europa zou Cleveland's verkiezing dus een goede gebeurtenis zijn. De Timeswelker correspondenten, zooals men weet, lang niet altijd betrouwbaar zijn, heeft brieven uit Athene, waarin gewaagd wordt van een beweging tegen den koning, welke vooral door do partij van Dolyannes in het leven zou zijn geroepeu. De orthodoxe bevolking zou tegen don Koning worden opgezet. Delyannes zelf verklaart den Koning voor een omwenteling te willen behoeden, welke onver mijdelijk is, zoo het vorige Kabinet niet hersteld wordt. In een rede te Tripolitza spoorde Delyannes zijn aanhangers aan, te zeggen, dat de oonstitutio- neelo weg hersteld zou worden, daar deze geleden had door de jongste uitoefening van het Koninklijk gezag. De minister van Buitenlandsche Zaken daar entegen hield een verkiezingsrede, waarvau hij het afgetreden Kabinet scherp aanviol. De Koning word alleen geleid door de zucht het algemeen welzijn te bevordereD. De minister ontkende verder, dat het drievoudig verbond de jongste crisis had bewerkt. Het land bleef getrouw aan ziju syraphatie voor Frankrijk. Verder verklaarde hij, dat Griekenland de belangen der Grieken in Turkije en in het bijzonder van die op Creta niet kan verwaarloozen den vrede in het Oosten zou men daardoor echter niet ver storen. Tricoupis, de tegenstander van Delyannis en toekomstige premier, verzekerde aan een deputatie, I dat zijn party bij de nieuwe verkieziugen de meer derheid zou krijgen. Granen onveranderd in flauwe stemming. TarweZoeuwsche 8.25 a 8.90. Mindere dito 7.50 a 8.Afwijkende 5.25 a 5.75. Polder 6.25 a 7.75. Boode 6.50 a 7.25. Bogge: Zeeuwsche 6.50 a 7.25 Polder 5.75 a 6.25. GerstWinter 4.— a J 4.40. Zomer 3.60 a 4.20. Chevalier 4.50 a 5.75. Haver per heet. 3.25 a 4.25, per 100 kilo 7.25 a 8.Heunepzaad. Inlandsch 9.50 a 9.75. Buitenlandsch 7.a 7.50. Kana riezaad: 6.25 a 7.50. Boonen. Bruine boonen 8.a 10.Duivenboonen 6.75 a 7.25. Paardenboonen 5.90 a 6.40. Erwten Buiien- landsche voererwten per 80 K. 6.50 a 7.-. Maïs per 100 kilo: Bonte Amorikaansche f 6.a 6.15. Cinquantine 8.a 8.50. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen flauw, Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig 22 a 25 ct. per halfK.G. Biggen voor Enge land, goede aanvoer, handel redel., 20'/, a 211/, ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, han del matig, ƒ0.70 a 25 per week. Vette schapen, redel. aanvoer, handel matig, 16 a 25. Lam meren, redel. aanvoer, handol matig, 4.-* a 8. Nuchtere kalveren, goede aanvoer, handel vlug, ƒ3.— a 7.Fokkalveren 8.a 12. Aangevoerd 70 partijen kaas, haudel vlug. lsto Qual. 25.a 27.—. 2de Qual. 22.— a 24.Noord-Hollandsche 24.a 28. Boter, goede aanvoer, handel iets vlugger. Goeboter, weinig, f 1.15 a f 1.30 per kilo. Weiboter 0.90 a 1.— per kilo. van de Makelaars De markt was heden vast. Looo Tankfust 6,36. Geïmporteerd fust 6.45 September-, October-, November- en December-le vering f 6.55. ii f 6.50. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OP HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda j Gelet op art. 6 en 7 der Wet van den 2nJnm 1875, Staatsblad No. 95.) Brengen ter algemetne kennis, dat op de Secre tarie tor «isie is" gelegd een verzoek, met bijlagen van B J LaVjdorp om vergunning lot het oprichten eeuer varkensslachterij in bet perceel gelegen aan den Kleiweg Wijk E, n«. 7. Kadaster Se^jf C, u». 7Sa- rfW

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2