ttulleiilandscb Overzicht. Zooals men weet is de Seine niet bekaaid, zoo- dat men, by het bouwen van eene brug, of eeue ïeer groote ophooging moet maken aan weerszyden, hetgeen het opryden zeer bemoeilijkt, of de brug zeer laag moet houden, en dan kunnen, by hoogen waterstand, groote sohepen niet ouder de brug door. By de nieuw te bouwen brug heeft de ingenieur Résal er nu hot volgende op bedacht. Hy brengt slechts twee pylers dicht bij de oeversdit geeft het voordoel dat de schepen weinig kans hebben tegeu een pyler aan te varen en dat 's wiuters de door gangen niet door ys verstorpt worden. Maar daar door verkrijgt de brug natuurlijk eeue geweldige spanning en is zij in het midden in het geheel uiet ondersteund. Dit bezwaar heeft Résal echter op de volgende wijze opgeheven Wanneer men zich de brug in tweeën verdeeld denkt, dan vormen beide helften hefboomen met ongelijke armen by beide helften is de kleino hef- boomstam tusscben den oever en het steunpunt den pijler, en de groote tusscheu een pyler «n het middelpunt. Daar nu de groote armen wel veel langer zijn dan de kleine, maar daarentegen veel lichter gebouwd zijn, zoo is het gewicht aan weers zijden van elk der steunpunten gelykelijk verdeeld, zoodat. wanneer do het boomen draaibaar aan hun steunpunten verb nden waren, zij juist in evenwicht zouden blyven. Op deze wijze zal het mogelijk zijn, der brug eene groote spanning te geven en haar teveDs van do kanten naar het midden zeer langzaam glooiend te doen oploopeu, zoodat de schepen er onder door kunnen, ook zonder door te veel pijlers te worden gehinderd, en de rijtuigen geen last vau te sterke hellingen hebben. De brug, die den naam van Pont-Mirabeau zal dragen, moet dienen tot verbinding van het Quartier Javel met het Quartier d'Auteuil. (Stoompout), Staten-Generaal. Tweeoe Kxmer. Ziitiug van Woensdag 11 M$i. Terecht maakte de Amsterdamscho afgevaardigde De Beaufort uit de discussie over het Jachtrecht op, dat de Kamer tijd over heeft. Anders zou voor zeker zulk een academisch debat niet dien omvang aannemeu. Intusschen groot is de belaogstelltug niet, want men had meer oog en oor voor de telegram men over de verkiezingen der Prov. Staten dan voor de gebreken der wetgeving op de jacht. De groote fout van deze discussie is, dat er geeuerlei proctisch nut aan is verbondou, tenzij de minister van justitie er zich door geprikkeld mocht vinden tot spoedige aanbieding eeuer hervorming. Volledigheidshalve deolen wij mede, dat de heer De Kanter met eenige zelfbeperking de zaak der pe- titionarissen bepleitte, de heer Sanders zich tegen de beide conclusiën verklaarde, dat de heer Van der Kaay de conclusie der meerderheid, de heeren Ree kers en De Beaufort (Arast.) die der minderheid ver dedigde en ten slotte de heer A. van Dedem eene wijziging voorstelde in den geest dos heeren Rutgers. In de Anuterdantmer leest men het volgende De heer W. Jaeger, wiens buitengewoon navol gingstalent zeer oneerbiedig literarische kleptomania is genoemd, zal zich w&arsohijnlijk nog op meuige verrassing moeten voorbereiden. Nu men eenmaal weet, dat hij gaarne met andermans vêeren prijkt, lal men hem voorloopig wel niet met rust laten. j kassen wat hooger schudde. Dan ging de nog altijd vlugre dame rondom het ledikant, stopte overal do fraaie dekens fiksch om haar heen, informeerde nog eer.s of de kruik wel goed warm en dicht aan de voetrn lag, die straks o 1 zoo koud waren geweest, en dan kust»» z»* haar eenige malen. «Lig je nu wol recht f,emakkelyk lieve kind en naast het nachtlichtje wordt nog een glas water op het bedlitfeitje gezet. «O ja tante, opperbest «Zal je nu verstandig zijn en nergens meer over tobben lieve meid Wat ook gebeuren moog, hier ben je tehuis hoor! li zal morgen reeds vroeg voor je naar mama gaan, om alles wat te susseu. Goeden nacht Klaartje Als het meisje haar goedeu nacht terugwenschte, had tante reeds de kamer verlateo. «O," dacht Clare bij zich zelve, «bracht mijne moeder mij ooit zoo te bed, kuste zij mij ooit, was mama ooit vertrouwelijk met mij. Ach ja, een negental kinderen mag niet verwend worden, maar moet dat ontaarden in onhartelijkheid Zie zoo Clarr, leg uw vollen, kouden arm maar onder uw hoofd, strek uw afgematte ledeu uit en geloof gerust dal ge hier een tehuis hebt gevonden g» loof.... maar hare oogleden vallen dicbt, haar adem gaat over tot een zacht regelmatig snuiven, ze slaapt, de bekoorlijke maagd, en dan... dan verlaten we zelfs oijz- zuster «8iaapt ze rustig?" vroeg eenige oogen blik ken Oelria en de Spectator weten reeds op de plagia- ton van dezen auteur; een onzer lezers maakt ons op een derde plagiaat opmerkzaam. Hg vond eeue treffende overeenkomst tusscben eene vertelling uit bet Iudisobe oorlogsleven, door den hoer Jneger onder den titel To Caesar morituri salutant" ge schreven voor Eigen Haard (janrgaug 1888, uo. 20) en een verbaal van een ongenoemde (klaarblijkelijk uit het Eugejsoh vertaald) dat in du zelfde maand in het Tijdsohrift Vreemd en Eigen verscheen. Na tuurlijk zgu de Zoeloe's veranderd iu Atjehers, ka pitein Haughton in kapitein V. 8., de private Fairlie in fuselier Jansen; du FiugelBche kapitein schrijft oen brief aan eon meisje, waak hg veel van hield, en de Hollandsohe vervaardigt ouder precies dezelfde omstandigheden een epistel aan zijne vrouw. Ove rigens kunnen de heidén tot elkander zeggenmutato nomine de te fabuia narratur. Wij geven aan onze geleerdo genootschappen in overweging een prijsvraag uit te schrijven voor eene verhandeling over de bronnen van des heeren Jae- gers's volledige geschriften Voor eerstbeginnende beoefenaars der vergeljjkeude tekstoritiek zou het beantwoorden van zulk eene prijsvraag oen aardig en niet al te moeieljjk werkje zijn. Een en ander over kaalhoofdigheid. In een arti kel ouder dit opschrift zegt het Maandblad tegen VervaUckingen dat lange haren meer levensvatbaar heid hebben dan korte. Artisteu, die bij voort eur lang golvend haar dragen, leveren daarvan het bewijs; kaalhoofdigheid treft men bjj hen veel minder aan! Ce vrge haargroei vorstorkt de haarwortels, terwijl kort geknipt haar bros wordt. Ook is het inogeljjk, dat de lucht bg aldus gekuipt haar iu de haarwortels driogt, en deze losser maakt. f Beschouwen wij nu hel verschil iu de bohaudeliug van het hagr bg mannen en vrouwen. Voor de vrouwen bestaat uatuurljjk de barbier-salon niet, waarin in letierlgkeu zin iedereen over éeu kam geschoren wordt, waarin dus met dezelfde kammen en schuiers zoowel gezonde als zieke buren behan deld worden. Ce vrouwen makeu hel haar te huis op, hetzij zei ven, hetzij zij dit door anderen laten docu. Voorwaar een niet onbelangrijk verschil. Het is niet onwaarschgnl.jk, dat de haardoodendo Seborrhoe zich van uit de barbierswinkels verbreidt. Eu het is niet aan te uemou, dat ook audero vijau- deu van het behaarde hoofd, zooals: Herpes tonsu rans, Forrigo dtculvans, Farus uit de barbierswin kels voortwoekeren, waar zoo vele voorwerpen aan wezig zijn, waarop tif fieh kunnen omwikkelen Eu al is het meuigeea onverschillig, of draagt meu zelfs met eeu soort Zelfvoldoening een kale kruin en al tart mdii met eugeleugeduld alle goeil- koope aardigheden aan het adres der „gletscbers", men bedenke dat dit niet alleen eene ontsiering is maar ernstiger opgevat behoort te worden. Het pgulgke gevoel van koude aan het hoofd iu den winter, veelvuldig koude vatten, lastige hoofdpijn, zijn soms do gevolgen der outbrekeuile hoofdbedek king. Coor pruiken verhelpt men dit slechts ten deele; ze staan leelgk, vullen iu het oog, en ziju landerig* aao de vrije bewegiug. Het branden der haren brengt eveneens knalheid van don schedel te weeg. Do haron worden door die behandeling droog, bro., breken af, 01. ondergaan ten slotte hetzelfde let vau het kort gekuipte haar. later, mijnheer de Back, die aan de kamerdeur stond waar zijne vrouw was binnengegaan. »0 ja George, ze slaapt zoo kalm, het laat niets te wenschen over. Laten wij nu echter doodstil heengaan, want voor niets ter wereld zou ik zoo'u heerlfjkon slaap willen storen," en de gchigcuooten VerwgderdeD zieh met de grootste behoedzaamheid »Aeg mij nu toch in 's hemelsnaam de Back wat heb je met zusier Louize wel gehad, Bruno dat j was Clare's broêr is nog straks even hier geweest, om naar Clare te vernemen, ik hel) hem maar alleen te woord gestaan, omdat ik vre.sde dat je opnieuw driftig zou worden. Er is daar aan huis immers letter.gk een schandaal geweest! Foei GeorgeI ik dacht dat jij je fatsoen te lief had, om je zoo te vergeten." Marie, als je wist wat er in ray omgaat; hoe beroerd ik ben - wezeulijk je inoesi mo maar liever uiet» vragen. Louizo heeft mij woedend gemaakt, ze heeft mij de siioodsle, de meest onverdiende ver.' wijten gedaanen dat is nu zoo'n vrome christin." „Maar jij beste George, zult haar waarschijnlijk ook niet de aangenaamste zaken verteld hebben," antwoordde mevrouw niet zonder eenige ironie. „Ik zgl volstrekt niet zeggen datje 'topzettelijk deedl, maar als je driftig wordt, dan ducht ik liet ergsle vau je." «Welnu Marie, laten we dan de oude spreuk laten gelden ais twee kijven hebben beiden schuld. En na, laat ons ten minste als jo nog lust tot praten Daarom worden die krulletjes voortdurend sohraW en daarom zgu kappers tevens pruikenmakers. Wie er dus op gesteld is, zgn hoofdhaar te be houden, doet wel het niei mot het brandijzer te mishandelen, het uiet dikwijls en niet te kort te laten knippen, en, bij den kapper gaande, steeds kam en schuier medo te brengen. I)e Haagsche correspondent van de Arnh. Ct vestigt de aanduoht op het volgende geval Een lid van de eerste Kamer, geko&u omdat hij tot de hoogstaangeslagenen in de provincie zyuer ïnwouiug behoort, valt van de lyst dier housrstaaa. geslageuen af en moet dus als lid aftreden. En toen nu de Proviuciale Stalen, die hem gekozen hadden io de plaats van de door dieu afval onverkiesbaar gewordeue, een ander lid te kiezen hadden, kozeu zij dezelfde persoon weder, die, niet verkiesbaar zijnde zoolang hy zitting had, verkiesbaar was geworden als oud-lid der Kamer, van het oogenblik dat bij,' wegens die ouverkiesbaarheid, opgehouden had lid der Kamer te zyn. Als dit nu geen klinkbare onge. rymdbeid is, dan gelieve roeu mij te zeggeu wat het dan wel is. En dit is uu het gerolg van eene wet waaraan 86 lrdeu der Tweede Kamer medegewerkt hebben. Is er onder al dio 172 —neen?.., ja toch, dostyds waren er 172 oogen die ziou konden al waren er ouder, waarop van het standpunt der symmetrie aaumerkiiig te maken was is eronder die 172 scherpziende oogen dan niet één geweest dat deze ongeryradheid heeft bespeurd Want een «comble" (om het verouderd woord nog eens tebe- zigeu) is het toch wel dat iemand, onbevoegd om ia eene electieve vergadering te zitten, juist door zijne aftreding op groud van die onbevoegdheid weóer wèl bevoegd wordt. Aldus opgezet, en het is de juiste voorstelling, moet men er zelfs zijne aandacht wrl ge- duchtig by bepalen om te weten, wat de wetgever eigenljjk gewild heeft. Het is nlles eeu gevolg van het, in den Bijbel al voroordeeld, zetten van nieuwe lappen op een oud kleed by de regeling der Eerste Kamer, nu vijfjaar geledeo mei: heeft verzuimd verband te brengen tusscheu de nieuwe bepalingen on de oude voorschrif ten, die alleen op de hooganugeslagenheid betrekking hadden. Raakte vroeger een lid vun de eerste Ka mer, die eigenschap kwijt weg met hein Hg werd als een bedelaar, die hij was, uit de gemeen schap der ryko heereu gebannen, de deur uitgezet, en mocht niet meor terugkomen voordat hij weer 't ventje was, op de lijst voorkwam ?u door de Pro vinciale Staten was gekozen. Maar de tegenwoordige wetgeviug, op twee gedachten hinkende, beeft ook dubbelzinnige en wonderlyke gevolgen. Zoo zti b. v. °°n» °p grond van zijne hoogstaaugeslageubeid ver kozen Eerste—Kamerlid, b. v. in Dreutc waar een betrekkelijk lage aanslag reeds verkiesbaar maakt, zoo hij benodmd wordt tot burgemeester in een groote stad in Holland, Utrecht ot' Friesland, waar de aan- slageu hooger zyu, bij die veiaudering zyn mandaat verliezen, hoewel hy als burgemeester der groote gemeente volgens do wet van 1820 verkiesbaar is. Meu had dit alles kunnen voorkemen door de vrijge vige bepaling, dat de eeumaal gekozene tot zijne periodieke aftreding blijft zitting houdeu de kiezers nemrn een hoogstaangeslagcne toch uiet voor de Eerste Kamer om zijn aanslag, maar om zyu persoon! hebt over iets anders spreken." «Neen de Back, zoo meende ik het nu niet. Nu ik weten wil wat jullie samen hebben gehad, en jy me 't niet zoggen wilt, stuur je mij met eeu kluitje in 't riet. Neen mijn waarde dut gaat niet aan. Heb je Louize berispt, bon je haar hard gevallen Zeg me 't maar wat het is geweest." «Ik zie wel," sprak de Back zuchtend, «ik kom er toch zoo gomakkelyk niet af. Welnu dan, Louize vroeg mij op hoogen toon wei te versluan, zoodra we alleen waren wat ik er aan had dat ik haar dwingen wilde, dat ze «haar" dochter in ij zou afstaaa. Zoo bedaard als mij toeu uog mogelijk was, zei de ik haar dat on»e huiselijke haard zoo eenzaam was, eu dat we in de beste verstandhouding zouden leven, als ze ons Clare wilde afstaan. Ze ze? dat ze Clare de vrijheid had gegeven om te doen en te laten wat zij verkoos, maar dat zij haar gewaarschuwd had, dat onze wijze v»n leven te wereldsch was. En dat Marie,besloot de Back en er trilde iets in zyne stem, «dut zei die vrouw vau u «Welnu George, dat weet ik. Het is my sinds lang bekend, dat zuster Louize de orthodoxe leer volgt hu ik verheel het haar niet, dat ik juist niet dio richting ben toegedaan. Is »!at nu de oorzaak geweest van dat heftig ongenoegen «Je spreekt er maar liolit over Marie, maar als je er zelf bij geweest waart, dat Louize je jjeleedigde, dan was je voorzeker ook niet kalm gebleven." [Hordt virtolgd.) De invloed van de elektriciteit op den groei der «wassen inaakt sedert eenigen tijd het onderwerp m talrijke onderzoekingen uit. Een landbouwer, Burnt, bestudeert den iuvloed van de elektriciteit op aardappelen, tomaten eu lieunep. Hij verzekert dat deze laatste plant, luiigou tijd aan het elektrisch Jicht blootgesteld, eene hoogte heeft boreikt, die 40 oeiitimelrr meer bedraagt dan in gewone omstandig heden. Eeu kilogram aardappelen, dat gepoot en tan den eloktrisoheii stroom onderworpen Word, heeft 21 KG. knollen voortgebraoht, terwyl men gewoonlijk jiiot ineer dau de belft van deze hoeveelheid ver krijgt. l)e geëlektrisoerde tomaten ziju acht dageu vroeger ryp geworden dan de andere. De «Jarduiier Suisse" maakt de* resultaten open baar vim proeven, genomen door de landbouw maat schappij te Montbrison. Volgens hot rapport van de commissi»», oefent het apparaat dat do atmosfe rische i-lektriciteit doet werken, een gunstigou invloed uit over ren aardappelveld in een straal van 20 meter. De knollen, van gelijke groote, hebben een oogst gegeven van 28,000 KG. per hectare iu het geëlek- triseerde gedeelte van het veld eu van 18.700 KG. slechts iu de andere gedeelten. Uit Panheel wordt aan deu N. Koerier geschreven Als het Zaterdag is, moot er gepoetst en geschrobd worden, dat spreekt vanzelfdit wist ook Triene. Eu daar zij bij de tegenwoordige drukte op het land overdag geou tijd hud, begon zij er in Gods naam maar des avonds mee. Fluks een paar emmers water gepompt eu door kamer en keukeu geworpen eeu nieuwe bezem in den steel gestoken, eu het spelletje nam een aanvang. Het water spatte van do eeue zijde naar de andore, zoodat vader het raadzaam aohtte, in aller yl de deur uit te vluchten, wilde hij geen gedwongen Kneipp-kuur oudorgaan. ÖHt is ten minste een pluats opgeruimd, dacht ons Trienoke. Doch ook tafel eu stoelen stonden haar iu den weg. In eeu ommezien waren ook deze door de bedrijvige hand der jongedoebter buiten de deur gezet. Nu had ze ruimte. De bezem schuurde dau ook over den vloer, dat hooren eu zien vergingen. Binnen eeu half uur was de vloer van kamer en keuken zoo zindelijk, dat zelfs een Koning er gerust op wandelen mocht. Ons Trienoke spoedde zich dan ook naar buiten om stoelen en tafel weer naar binnen te dragen, maar eeu gedienstige hand had hun reeds een andere plaats gegeven. Hoe Trieneke ook zocht, de vogel was gevlogeu. Zij was dus genoodzaakt het voorloopig maar zonder tafel en stoelen te doen. l)«-s Zondags-ochtends vond zij het zonder genoemde meubels toch erg ongezellig in huis. Zij spoedde zich dau ook, nog voor het lieve licht der zon de aarde bescheen, naar buiten, iu de hoop haur meu bels terug te vinden. Doch hpe zij ook zocht en om h»*t huis en in den tuin verkenning deed, zij vond ze niet. Het lustige vogelkoor zong zijn raor- ge.ilied en scheen met den toorn der zoekeude deern den spot te drijven. Alles hiuderde ons Trieneke. Zij nam eeu aardkluit van den grond eu wilde die naar de zaugers iu de boomen werpen. Toon zy naar boven keek, ontviel haar evenwel do aardkluit, de uitdrukking van tóórn verdween van haar gezicht en maakte voor een zachtere uitdrukking plaats, want zij had haar menbels gezien hoog iu de toppen van een pereboom waren zij in bevallige orde gerang schikt, eu de vogelen des hemels hielden er hun «rendez-vous» op. Het Centraal-bestuur van het Alg. Ned. Werkl.- Verbond heeft eeu opeu blief gericht aan de ministers, openbare besturen en particulieren, om er de aan dacht op te vestigen, dat de hier to lande geldende standaard vun het arbeidsloon iu de verschillende beroepeu en bedrijven te laag is om te voorzien in de meest bescheiden behoeften vau het gezin. Dat is in 't algemeen het geval, zegt het hoofdbestuur; maar meestal zijn do dag- of weekloonen zoo gering, dat van vervulling van menschelyke behoeften zelfs geen sprake kan zyu en er nauwelijks voldoende overschiet voor 't geen onmisbaar is voor dagelijkse!) levenson derhoud, voor 't vervullen van hetg»'en ir.en zuiver dierlijke behoeften zou kunnen noemen. Dit is zéo overbekend, dat bet overbodig mag worden geacht, cijfers en berekeningen over te leggen, ofschoon die in voldoende mate bij de hand zijn. Wie hiel van trouwens nog r.iet overtuigd is, moge de moeite ne- mou, zelf te gaan rekenen. Hij late zich door zijn huisvrouw du prijzen geven van de meefct onmisbare levensbehoeften voor den mensch en van hetgeen verder voor het gezin en zijn leden behoeften zijn, eu berrkene dau, hoeveel van e»*n weekloon van 5 tot 12, nu aftrek van een bedrag voor huishuur eu contributiën aan fondsen tegen ziekte en overlydeD, voor een gezin van gemiddelde grootte (vader, moeder en drie kinderen) aan eten, drinken en kleereu kan worden bestoud. Een niet onbelangrijk tekort zal de uitkomst ziju' van elke te make.ii berekening, eeu tekort, dat iu de werkelijkheid alléén uiet in die zelfde mate bestaat, omdat nu eenmaal niet méér kan worden uitgegeven dan er inkomt, maar Waarvan dan ook het zekere govolg is, dat er doorloopend wordt ontbeerd en somtijds totaal gebrek wordt geleden aan wat in- en uitwendige behoeften des levens zijn: voeding, doelmatige kloeding eu verwarming. Zoo is het algemeen in de meest gewone omstan digheden. Geheel anders echter wordt het, als de vader eu kostwinner door ziekte of werkeloosheid niet kan werkeu of met den besteu wil ter wereld geen werk kan vinden, en ook wanneer andere leden van het gezin lijdeude zyu of zich omstandigheden voordoen, die buiteugewone uitgaven vorderen. In al zulke gevallen wordt de toestand véél minder; dau moet er nog méér bezuinigd worden op hotgeeu voor bezuiniging uiet meer vatbaar is en komt er geregeld gebrek aan bet onmisbaarsto. Wij wenschen deze schets van den algeraeenetf toestand, waarin de werkliedenklasso verkeert op stof felijk gebied eu die haar zedclijkeu toestand in zoo menig opzicht behoerscht uiet verder uit te werkeu; wij meenen dat te kunnen nalaten, vooral ook, omdat wij omtrent haar juistheid geun tegen spraak duchten, zegt het hoofdbestuur, dat daarna wyst op de redenen, waardoor bovendien de ioon- standaard allengs nog meer daalt of op een peil wordt gehouden, dat veel te laag is voor de nood zakelijkste levensbehoeften vau het gezin, terwyl het deu werklieden bijna niet meer mogelijk is, hem door gemeenschappelijk streven op te voeren. Mag zulk een toestand ongestoord voortduren en nog langer een oorzaak blijven van algemeeue vrodenheid vraagt het. Erkennende dat eeu middel om dit kwaad afdoende te keuren, niet voor de hand ligt, meent het dat ver schillende middelen, die wèl voor de hand liggen, duarom niet achterwege mogen worden gelaten. Een dier middelen is zeer zeker, niet meu te doen aan de algemeeue strooiniug, om altijd alles tegen den minsten prijs te willen bekomen, inzonderheid bij het toekennen van eouceséiën door openbare be sturen en bij het aanbesteden van werken. Hierbij heeft de werkgever (college, lichaam of persoon) het in zijn bereix, te voorkomen, dat het arbeidsloon dale beneden den algemeuueu marktprijs, dat ge- wetenlooze ondernemers het arbeidsloon naar een véél lager puil dringen dan hy bedoelt of wensoht en veeltijds geheel tegen zijn wil. Daarom vraagt het hoofdbestuur, dat in zulke gevallen bepalingen wor den voorgeschreven, waarbij den werklieden, in de daarbij betrokken bedryvon, de uitbetaling verzekerd worde van eeu minste loonbëdr^g en een grens worde gesteld aan den dagelykschen eu wekelijkscheu werk tijd, zoodanig als plaatselijk gebruikelijk is, als ge middeld iu elk bedrijf wordt uitbetaald of kan worden bedongen eu waarvan bet bedrag voldoende bekend is, alsook en dit vooral dat de uitbetaling vau het aldus berekende loon de^werklieden worde verzekerd. Lord Salisbury en de heer J. A. Balfour•ontvin- geu gisteren namiddag de Londensche deputatie der stedelijke werkliedemereenigingen, welke op de nood zakelijkheid der invoeriug van den achtuurswerkdag kwam aandringen. Do rudenuars dor deputatie verklaarden, dat de werkliedeuveroenigingeu besloten hadden, deze her vorming door te zetten en haar bij de verkiezingen tot oen puut »an beslissing te maken. Lord Salisbury betuigde zijne ingenomenheid met het door de vureenigiugen beoogde doel, hoewel hy met haar van gevoelen verschilde. Hij beval der deputatie aau, de openbare ineeuiug langzamerhand voor haar deukbecld te winnen; er zou nog veel overleg auu de eveutueele wetgevende bepaling moe ien voorafgaan. Hij verklaarde zich tegeu het sf- dwir.geu van den achtuurswerkdag door middel van werkstaking, en waarschuwde tegen het ernstig ge vaar, de werkgevers door wettelijke bepaliugon te. bemoeilyken en ben daardoor uit bet land te drijven. De heer Balfour antwoordde in denzelfden geest. De minister Gosohen ontving enne invloedrijke de putatie, welke het wen6chelijke eener internationale overeeukomst in de quaestie van het bimetallisme betoogde. De ministers antwoordde, dat de Britsche regeerir.g do uitiioodiging der Vereenigde Staten van Noord- Amerika had aangenome n t.ot het houden eener con ferentie, welke zou beraadslagen over het gr«>oter gebruik van zilver in het muntverkeer. Hij hoopte, dat de conferentie de zaak in bevredigenden zin zou oplossen. Do boide slachtoffers der lautste ontploffing te Parijs zyn thans overleden. De regotring heeft besloten, by de Kamer eene kfediet-aanvrage in te dienen tot vergoediug der schade, veroorzaakt door «le drie dynamiet-aauslagen te Parijs. Het krediet zal ten hydrage zyn van bijna 300,000 fr., als 160,000 fr. vooi* den eigenaar van het huis in de Rue de Clichy en 72,000 fr. voorde boponers50,000 |fr. voor deu eigenaar en de be- wAiers vau het huis in de Rue Saint-Germain, en verder eene som voor den eigenaar en de bewoners van het koffiehuis op deu Boulevard Magenta. Voorts wil de rageering, hetzij eeue som in eens, hetzij een jaargeld, toekennen aau de weduwe en de dochter van Very. Dit alles zal geschiedeu zonder dat de regeeriug zich voor het vervolg verbindt, ingeval van herhaling dier misdadeu. De, rt'geering heelt alsmede besloten het aantal politie-dienaren te Parijs te versterken en de bezol diging te verhoogen. Evenals voor Gamond geschied is, zal de begrafe nis vau Very op staatskosten plaats hebben. Do minister-president zal de begrafenis bijwonen nn aan hot graf eene rede houdeu. De president der republiek zal zich bij de plechtigheid laten ver tegenwoordigen. De Hongaarsohe minister van koophandel Baross is op 44-jarigen leeftijd plotseling overleden. Hy was een energiek verdediger der specietik Hongaar- sche belangen en daarom zeer populair. Hy is het die op de spoorwegen het gordeltarief heeft inge voerd eu die in het belang van de ontluikende Hongaarsche nijverheid aau den Oostenrijjcschen Jloyd en de Donau-stoomvaartmaatschappy deu steun uit de Hongaarsche schatkist orftnam. Door allerlei tegemoetkomingen in de tarieven trachtte hij het verkeer over do Hongaarsche spoorwegen te leiden, en zelfs kwan hij daardoor in conflict met de bepa lingen van hot Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag. Verklaarbaar is het dat Barsos -de afgod was der Hongaarsche chauvinisten, en Hongarije verliest dan ook veel door zijnen dood. Zijn overlijden is, naar meu zegt, een gevolg van overwerken. De groote ener gie eu doortastendheid, welke het kenmerk van zijn karakter waren, heeft Baross geheel in den dienst van ziju l^pd gesteld. Koning'Humbeit heeft het verzoek om ontslag van het ministerie Di Itudini aangenomen en de heer Giolette met de samenstelling vau een nieuw kabinet belast. De heer Giolette behoort tot de groep der .Piemonteezen eu staat bij koning Humbert zeer goed aangeschreveu. Er bestaat in Italië altijd nog groote naijver tus- schen (ie afgevaardigden der zuidelijke en midden provinciën en do Piemonteezen. Wellicht zal het overwicht van deze in het ministerie aanleiding tot moeilijkheden goven. Koning HuiubeiJ heeft do overtuiging, dat in tij den van storm en drang zijn koninklijk huis het best op de toewijding en de zelfverloochening der Piemontoezen zal kunnen rekenen, en dit is een van de redenen waarom het hem genoegen zal doen, dat Giolette de opdracht tot vorming van eeu kabinet heeft aangenomen. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. VEILING 12 MEI. 12 Perceelen Weiland, in deu Zuidplaspolder, onder Waddinxvëen 22625.— k. Corstiaan Oudijk te Waddinxveen. M A R T B E R I C H T E N. Gouda, 12 Mei 1892. De aanvoeren van granen was lieden minder ruim dan de vorige weken. Prijzen ongeveer zonder ver andering. Tarwe Zeeuwsche 8.25 a 8.80. Mindere dito 7.50 a 8.—. Afwykende 5.25 a 5.75. Polder 6.25 a 7.75. Roode 6.50 a 7.25. Rogge: Zeeuwsche 6.60 a 7.25 Polder 5.50 a 6 25. GerstWinter 4.a 4.40. Zomer 3.60 a 4.20. Chevalier 4.50 a 6.50. Haver per heet. 3.25 a 4.10, per 100 kilo 7.25 a 8.Henuepzaad. Inlaudsch 9.50 a 9.75. Buitoulandsch f 7.a 7.50. Kana- riezaad: 6.25 a 7.50. Boonen. Bruine boonen 7.50 a 9.Duiveuboonen ƒ6.75 a 7.25. Paardenboonen 5.90 a 6.40. Erwten Buiten- lnndsche voererwten per 80 K. 6.50 a f 7.—. Maïs per 100 kilo: Bonte Amurikaansohe f 6.20 a 6.40. Cinquantine 8.a 8.50. Veemarkt. Melkvee, redel. aanvoer, handel en prgzen vlugger. Vette varkens, goede aanvoer, handel re. el. 22 a 25 ct. per half K.G. Biggen voor Enge land, goede aanvoer, handel vlug 21 a 22 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, ban! del redel. 0.75 a .30 per week. Vette schapen, goede aanvoer, handel flauw 16 a 25. Lam! meren, goede aanvoer, handel vlugger f 4.a 10. Nuchtere kalveren, goede aanvoer, handel flauw 3. a 6.Fokkalveren f 8.a 12. Aaugevoerd 91 partijen ksas, handel vlug. lsto Qual. 25.— a 27 2de Qua), f 22— j 24.Noord-Hollaudscho 26— a 30.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2