BINNENLAND. Bultenlamisch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. INGEZONDEN. POSTERIJEN". flaawen. Wjj moeten onzen voorsprong niet aireen behouden maar dien vergrooten. Alle krachten dienen ingespannen, want ook de tegenpartij zal niet rusten alle weerbare man schap moet in het vnur gebracht worden. Voor ijverige strijders is het veld ter bearbei ding nog ruim genoeg;, als men de Ipst der opgekomen kiezers nagaat, dan zgn, is nog meer dan één gemeente, waar de opkomst beter had kunnen zjji>. GOUDA, 13 Mei 1892. Bij de verkiezing van een lid van den gemeente raad te Berkenwoude, heeft niemand do volstrekte meerderheid verkregen. Er moet eene horstemming plaats hebben tusschen de heeren C. Both en K. Slingerland. Tot lid var. den gemeenteraad te Haastrecht is met 56 van de 109 uitgebrachte stemmen gekozen de heer L9. Raaphorst. Sedert eenige dagen is in het stedelijk ziekenhuis te Arnhem opgenomen een persoon, lijdende aan godsdienstwaanzin, die desgevraagd telkens andere namen opgeeft, o. a. Kleine en Vrieze. Hij is onge veer 24 a 25 jaren, zegt nu eens machinist en dan weder schipper te zijn. Hij is lang 1.7 ineter, aangezicht vol, voorhoofd hoog, oogen donkerblauw, haar en wenkbrauwen doukerbloml, rossig kneveltje, mond klein, kleur ge zond beeft aan de rechterwang een litteeken van een kliergezwelis gekleed met zwart kamgarou jacquet en vost, donkerbruin geruite broek, zwarte pet met rechte klep, bottines, donkergeruit boezeroen, lichten tricot boratrok en militaire sokken en onder broek, welke laatste is gemerkt 1346 O of 13460. Vermoedelijk heeft hij eenigen tijd gevaren op eene der booten van Fop Smit te Rotterdam. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt aangaande dien persoon inlichtingen. Uit Deinum wordt gemeld: Aan Sequah en zijne vrouw is hier in de nabijiioid een ongeval overkomen, dat gelukkig goed afliep. Zij deden van Leeuwarden uit een wandelrit, toen bg Boxum het paard der dame schrikte en in een sloot raakte, en wel zoo, dat zij onder het paard kwam te liggen. Sequah spronvan zgn ros om de dame te redden, doch wa9 daartoe alleen niet in staathij kreeg echter spoedig hulp van iemand, die in de nabijheid was. Aan hen te zamen gelukte het de drenkelinge uit haren benarden toestand te verlossen. Nadat zij in de woning van het hoofd der school te B. gebracht en van droge kleederen voorzien was, keerde Sequah, die ook een nat pak gehaald had, met haar in een, inmiddels uit Leeuwarden ontboden rijtuig, derwaarts terug. Staten-QeneraaL Tweede Kameb. Zitting van Donderdag 5 Mei. Nadat de heer Levy zijn standpunt nader had i uiteengezet en de minister aan het woord was geweest, en had toen een gewoon middeltje gegeven. Hij nam de min ter zijde, en zou stellig op baar geknord hebben ware ik er niet bij gewoest. «'t Lijkt ook niet te best met de kleine, mijnheer de Back!" zei hij tot me, «ik zal doen wat we kunnen, en heden avond zal ik zien dat professor do Welt nog mee komt." Je weet wat volgde: het kindje stierf even als onze vorige lievolingen, wat er ook aan gedaan werd. De kleine was achttien dagen oud toon ze haar in het kistje legden, dat veel van een doos had. Zuster Louize was twee dagen vroeger bevallen dan jijhaar kind was zoo gezond als men 't maar verlangen kon. Op een zooien avond in Juli, zooals je jo wel herinneren zult, loop ik den gang van het buis door, en knor, dat men de deuren en vensters die allen open moesten zijn, om u de nuo- dige fri8sche lucht te bezorgen, dichtgesloten waren. Tegelijkertijd hoor ik eeue stein halfluid roepen Mevrouw! mevrouw! komt u toch hier, mijnheer!... «Eer echter de min want zij was het kon uitspreken, trad ik de kamer binnen, waar het kistje stond, en waar zij met iemand scheen te spreken. Daar stond of beter gezegd daar lag tot mijne groote veibazingzus'er Louize in doeken mi sjaals naast het kistje op den vloer, en kuste hot lijkje hartstochtelijk. «Louizezeide ik op afkeurenden toon «jij hier en dat in een positie ais de awe Gij sijt toch wel bij 't hoofd P" Verrast en verlegen zag ze op, ze stamelde iets maar kon niet uit de woorden komen, ze wilde zeggen dat haar medelijden zoo groot is er over de voorgestelde conclusion in zake het petitionnement ven de Jachtwet gestemd. De minister zeide het jaohtvermaak niet te willen dooden, maar ook het landbouwbelang niet uit het oog te willen verliezendit laatste moet op den voorgrond staan. Intussohen komt het ons voor, dat de minister b^i het verschil van rneening, dat in de Kamer nog blgkt te heerschen, zich vooreerst niet zal wagen aan eeue wetswijziging. De conclusie der raoerderheid van de commissie werd met kleine meerderheid verworpen in die der minderheid met even geringe meerderheid aangenomeu. Er is dus verklaard, dat het wenschelgk is, om het nadeel, dat door het wild of door hot schadelgk ge dierte kan worden veroorzaakt, door vrggevige toe passing of door uitbreiding van art.' 26 der jaohtwet te voorkomen en om ten aanzien van eenden, grof wild en schadelgk gedierte, meer speciaal konijnen en ganzen, doelmatige bopaliugen in de wet op te nemen. Het debat over de Olograpbische testamenten ia aangevangen. De Kamer besloot nog Donderdag eenige kleine ontwerpen in de afdeelingeu te onderzoeken, maar stelde met groote meerderheid het onderzoek der "tratwerpen betreffende de Kamers van arbeiod tot later uit. Dezer dagen outving de redactie van het Geilt. Politienieuws te Amsterdam bezoek van eon Duitscher zekeren beer R. K., molenaar te Blankenburg n/Harz, die zijn beklag kwam doen, naar aanleiding van een ondervonden avontuur in de herberg Stad Leipzig, St. Jacobstraat 22 aldaar, en die, zich beklagend»! aan het bureau Oudebrug, ten antwoord kreeg dan had je in dat huis niet moeten binnengaan." Be doelde heer was ongeveer 14 dagon voor zaken in onze stad en door zgn agent te Amsterdam gewaarschuwd om voorzichtig te zijn. Dezer dagen bij dag zich naar liet postkantoor begevende, werd bg aldaar door oen Duitscher aangesproken en uaar den weg gevraagd. Zoodra hg zeide zelf vreemdeling te zgn, wist de andere, die zeer net gekleed was, bem te bewegen te zamen een glas bier te drinken. De heer K. wilde daartoe IHe Port vort Cleve binnengaan, wuarop zijn nieuwe kennis zeide«Bewahre, den Anstand darff man nicht vergassen, da giebt's Frauenzimmer." Al voortpratende kwamen beiden in de Stad Leipzig alwaar eenige Duitschers waren die al spoedig do kaarten te voorschgn brachteu, met gevolg dat de heer K. gedwongeu en bevreesd voor geweldpleging, speelde en door de valsche spelers werd afgezet. Toen hij, na het gebiuik van oen paar teugen bier een gevoel van bedwelming ondervond, wist hg met een sprong de deur te bereiken en op straat te komen, gevolgd door een der Duitscher», die hora clen doortocht wilde beletten. Daarua volgde bet beklag aan het bureau en daags daarna hadden de heer K. en zijn agent het geluk een der boeven aan het postkantoor te ontmoeten en bij den kraag te grijpen. En wat zeide na dat sujet: Sie könuen raachen was 8ie wollen wir treiben das Geschaft Fremde abzulaueru, die Polizei kaon uus nichts raachen, Sie tbeilt ja mit, schon zehn Tage habo ich ihren Freund beobachtet." Werk» lijk is gebleken dat de sujetten getrouw in de nabijheid van het postkantoor ronddolen om vreemdelingen aan te klampen, raeo te lokken en te berooven, waarom het G. P. de politie verzoekt daar ter plaatse door agenten in burger kleeren te UteQ surveilleoren, ten einde die beruchte pertoflen onscha- (lelijk te maken. Pieter Kooi moet een Hollander zgn, zoo zegt althans de Chicago Tribune. Nu dan, Pioter Kooi was dronken. Hij passeerde op zekereu avond in de vorigé week John O Callaghan's huis, No. 1986 Ookdale avenue, te Chicago, en kreeg het te kwaad met een blaffonden, zwarten hond in do yard van dat huis. Welk dronken mensch kan blaffende hou- den uitstaan P Pieter althans niet. Hg greep eetf stok, zwaait er meo en doet die bewegingen gepaard gaan met tal van sohimp- en soholdwoorden. Dat dulden O. Callaghan en George Siegers, de eigenaar van dien zwarten houd, niet. 't Twistvuurtje begon lustig te branden, toen er een man met zooiets van een ster op de borst, in een buggie kwam aanrgden. Pieter kreeg oen klap met de zweep en droop morrend af. Tien minuten later, daar was hg weor en wel met twee geladen geweren gewapend. Hu oponde vnur op O'Callaghau en Siegers, met dat gevolg, dat O'Callaghan deerlgk getroffen werd. Kooi word gearresteerd, maar was to dronken om te praten. Men zal hem wel loeren spreken. Kooi is een pho- tograaf en woont met zgue vrouw in No. 245 Evan- ston avenue. (De Nederlander. Nd. Am.) Onlangs bracht de Kroonprins van Italië een be zoek tt Paeitum aan de overblgfselen van den tem pel van Apollo, bij welke gelegenheid het volgende aardige voorval plaats had. De Prins trof bg den Tempel een Duitscher aan, die vol bewondering de ruïne in oogenscliouw nam. Hg richtte eenige vragen toe hem waaruit zich van lieverlede een gesprek over oudheidkundige zaken ontspon. Nadat dit eenigen tgd had gedngrd, stelde de Prins de officieren, die hem vergezelden, aan den Duitscher voor, waarop deze uiet kon nalaten zgne verbazing te kennen te geven over den jeugdigen leef* tgd van den kolonel, in vergelijking met den zooveel rijperen leeftijd van de officieren vau lagereu rang. Do Kroonprins vertelde hierop lachend aan deg Duitscher wie hg was. Deze, een oud gediende, bleef als venteend staau en was op geeuerlei wgze meer te bewegen zgne mededeelingen en ontboeze mingen aan den Prins voort te zetten. De rechtbank te 's-Hage hield zich gistoren bezig met het onderzoek der zaak van den 17-jarigen W. M. Knudde, slagersjongen, beklaagd van op I April 11. opzettelijk aan de huisvrouw van den groentenbao- delaar V. d. Laan aan de Hemsterhuisstraat aldaar een steek in de buik te hebben toegebraoht, waar door eene bloedende verwonding ontstond. De verwonde vrouw verklaarde alt geiuige o. a., dat bekl., die haar man in diens affaire vroeger be hulpzaam was, daags v<5or de verwonding in haar woning het mes liet liggen, waarmede de steek it toegebracht; dat hij op 8 April dadelijk na het bin* ueukomen barer woning door haar ia gewaarschuwd om heen te guan, daar zij anders de politie zou laten roepen; dat hij daarop haar in een hoek gegooid en den steek toegebracht heeft. Zg was toen zwanger en heeft later een dood kind ter wereld gebracht Hare verpleging in het ziekenhuis heeft ongeveer veertien dagen geduurd, doch de verwonding, door den steek toegebracht, was thans nog niet geheel genezen. Er met ons was.«Het doet mevrouw goen kwaad meer mijnheer," zei de min, «mevrouw is er goed ingestopt, eu is bovendien met het rijtuig gekomen, waarmee mevrouw ook teruggaat. «Wat zou ik zeggen? Die groote gevoeligheid, dat medelijden kwamen me vreemd voor in Louize. Zoo ais je weet, ik miuacbtte haar steeds moer dan dat ik haar liefhad, maar toen zc er eenmaal was, om hare zoogenaamde deelneming te betuigen, moest ik haar wel beleefd ontvangen. Nog eenige oogenblikken vertoefde ze, en met liet groote meesterschap, dat ze op zicb zelf, even ais op vele anderen kau uitoefenen, wjjdde ze nog deoloemead uit ovrr uw toestand en het treurige verlies van ons kindje, en daarna vertrok zo, met verzoek dat ik het niet aan haar man zou zeggen, 'lat ze hier was geweest. Eenige weken later, toeu gij wat aan de beterhand waart, was ik om zaken even bij van Breugbelen i aan huis. In den gang kwam de meid mij togen met het jongste kind op den arm je kent mijn voor liefde voor kleine kinderen en ik nam bet kind bij haar p >ezel armpje Op eens trad ik vorschrikt achteruit, ik kon mijn ontsteltenis niet bedwingen, want ik herkende in het gelaat van het kind te dui delijk uwe trekken, om niet te geloovou, dat dat kind hei onze «as en voor het hunne was verwisseld. «George, George jammerde de heftig bewogtue vrouw, «en dat kon je mij verzwijgen? O! list tegenover list had ik gespeeld, ik had er arm voor willen zijn, maar mijn kind zou ik teruggehad heb ben, zoo kon het niet gegaan zijn." «Stil, arme Marie, stil, ik heb nu reeds berouw, dat ik u zeide, wat ik verzwggeu moest. Maar Iaat mg voortgaan. Toen ik de meid het kind wilde ontnemen liep zg verschrikt weg, het kind begon, nog altijd bij haar, luidkeels te schroion, en de meid riep het huis bij elkaar om te zeggen, dat mgnheer de Back niet wel bij 't hoofd was. O Marie, spaar mij de beschrijving van het tooneel, dat daar is voor gevallen. Ik heb er staau schuimbekken van woede huniie beide knechts, van Breughelen zelf, en de huisdokter, die er toevallig was, hebben mij weer houden en mij belet dat ik een ongeluk aan Louize begiDg. Nadat het vreesclijke tooneel lang geduurd had, kreeg ik mijn verstand weer zoo wat terug, en dokter Versteeg begon kalm en zakelijk met mij te spreken. Hij beschouwde mij, oven als van Breughelen, als iemand, die door de vele smart verbijsterd is. Hij deed echter wat hij kon, toen ik hem twee dageu later verhaulde, wat ik vermoedde, of wat ik eigcnlgk gezegd zielsbedroefd vreesde. «Voor alles zeide bij, «mag mevrouw het niet weten. Ge moet uw verstand gebruiken, mijnheer do Back! Is uw verraooden ge grond en bestaat er kans, dat het geroofdo u wordt teruggegeven, dan is het nog altgd tijd genoeg om mevrouw te verheugen, Ofschoon, u moet bodeuken, "net is haast niet te gelooven. Wer it verwetyd.) waren vroeger wel meer onaangename woorden voor gevallen tusschen beklaagde en de vrouw. Beklaagde ontkende, dat hem door v. d. L. en diens huisvrouw de toegang tot hun woning was ontzegd. Verder verklaarde hg het mes 8 dagen vóór do verwonding reeds gekocht te hebben. Als reden voor het koopen gaf hij op, dat het zoo goed koop was. Hg had later het mes aan vrouw v. d. I. te bewaren gegeven omdat hij niet wist wat er mee te doen. Als reden voor liet toebrengen van den ateek wist bekl. alleen op te geven, dat de vrouw hem verschillende soheldwoorden had toegevoegd. Bekl. ontkende ook dal de vrouw had gezegd, dat zij de politie zou laten halen. Op eene vraag van den officier van Justitie ver klaarde de eerste getuige (de vrouw) dat toen haar vader inkwam, de beklaagde is weggegaan, en cat hg daarna is teruggekomen en de deur der woning heeft diohtgedauu. De 2e getuige, do echtgenoot der verwondo, be vestigde dat hg den beklaagde, eerst twee of drie weken en daarua tweo dagen voor de verwonding deu toegang tot zijne woning had ontzegd. B^kl. was vroeger toi zijne tevredenheid in zijne affuiro werkzaam geweest. v De substituut-officier van justitie inr. Van But- tingba Wiehors wees er op hoe het ten laste gelegde feit, dat zich aanvankelijk hoogst ernstig liet aanzien tot zeer geringe afmeting was teruggebracht. Door gelukkige omstandigheden is verhinderd dat twee rnenschenlevens vernietigd zijn. Spr. betoogde dat bekl. had moeten begrijpen dat de steek, zoo al niet doodelijk, dan tocli zeer gevaarlijk was en den dood had kunnen ten gevolge hebben. Z.E.A. meende dat er geen enkele omstandigheid is waarom niet de zwaarste straf zou moeten worden toegepast, bij art. 300 Strafwetboek bedreigd. Het requisitoir strekte daarom tot bekl.'s veroordeeling wegens mishandeling in eene gevangenisstraf van twee jaren. Uitspraak over 8 dagen. 1 Op de onlangs te Rome gehouden 5e internationale bijeenkomst van het Roode Kruis deelde de voorzit ter mede, dat door den Koning en de Koningin van Italië eeue som van 10,000 lire, te verdoelen in twee prijzen, benevens eenige zilveren medailles, beschik baar waren gesteld voor het onderzoek naar de doel treffendste wijze, waarop gedurende den oorlog het slagveld zoo spoedig mogelgk kan ontruimd en de gekwetsten naar de ambulances of tijdelijke hospita len kunnen vervoerd worden. De mededinging is internationaal en blijft tot Juni 1893 geopend, ter wijl aan het congres de redactie van het programma en do wijze van mededinging worden overgelaten. In den loop der discussie werd de wensoh geuit, dat het Roode Kruis ook zijne bemoeiingen lot den zee-oorlog zou uitstrekken. Do Nederlandsche ver tegenwoordiger, Baron van Hardenbroek, stelde voor, dat in oorlogen, op ver verwijderde plaatsen of over zee, het Roode Kruis, wanneer zijne hulp werd in geroepen, zich inet de militaire autoriteiten der krijg- voerenden of door middel der reeds bij de strijdende partijen beslaande afdeeling van het Roode Rruis, of langs diplomatieke» weg, zou in verbinding stel len, en ten tweede, dat. in oorlogen tussohen wel en nog niet toegetredon partgeu van het Roode Kruis de voveeuiping, wanneer hare hulp wordt ingoroepen, het recht heefi te eischeri, dat de nog niet toegetre don partij zich aan hare bepalingen en maatregelen zal onderwerpen. Op voorstel van den Marcbese Vitelleschi werd dit onderwerp aan eene afzonderlyke commissie op gedragen. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geledan door een excentrieke dame, in wier hoofd de populair- wetenscliappelijke knutselary was gaan spoken, bij uitersten wil 00,000 francs ter beschikking was ge steld van de Academie van wetenschappen te Parijs als premie voor dengen»-, d e op een of andere wijze gemeenschap zou weten U; brengen tusschen de Aarde en Mars of een andere planeet. De heer Williams Hodges heeft lust die 50.000 te verdienen. Hij wil de aandacht der plaoeetbnvo- ners zien te trekken, door gro ie lichtgevende figuren uitdrukkende algemeene wiskundige waarheden, op de aarde te teekenen fzekor door ryen van booglampen of zoo iets), eerst zeer eenvoudige, lator uitgebreider, to beginnen bijv, met een rechten hoek, om zoo te komen tot de voorstolling der quadraten op do zijden van den rochtho. kigen driehoek, in de hoop Hat de planeetbewoners blijk zullen geven, deze les in de meetkunde te begrijpen. Do Times verneemt uit Soetan bijzond» rhoden van het vatteu van Rothschild's gewezen kassier Jager in het hotel Miramare te Ramluh, waar lig onder den naam Randolfi logeerde met eene I)uit9che juffrouw, Lodz genaamd. De Duitsche consul en de Egypti sche politie hebben de gevangenneming bewerkstel ligd. Jager bezocht dagelyks de beurs te Alexan- drië. De beide vluchtelingen zgn deu 23sten April tw Suez ontscheept. Vervolgeus hebbeu tg eene week doorgebracht te Kaïro in verschillende loge menten. Den ln Mei kwamen zij te Ramleh. Ja ger had zioh zooveel mogelijk onkenbaar gemaakt door zijn haar kort te snijden en zijnen baard af te scheren, maar juffrouw Lodz werd herkend. Hij heeft eerst gepoojtd zich met een revolver te verdedigen, doch werd spoedig overmand en geboeid. In de buurt van Keuleu is^ec telegraaf beambte aangeboudeu, die beschuldigd wordt Jager aan een pas te hebbeu geholpen, waarvoor hij 50,000 mark zou hebben betaald. Ook een eiereukoopman, die in deze zaak betrokken is, zou zijn aangehouden. Do heer Rebuffine-Solaadvocaat te Milaan stapte met zijn vrouw uit het rijtuig, dat hen naar het station du Nord te Parijs had gebracht. De bagage werd op een karretje geplaatst en naar den bagagewagen geleden. Twee andere personen plaats ten hun valiezen op hetzelfde karretje en stegen toen in don wagon-lift, tegelijk met don heer Re- buffini, die een kistje naast zioh op de tafel plaatste. Mevrouw Robuffini was nog bij de andere bagage geblevenhaar man ging haar halen toon hij zijn klein valiesje daarna weer wilde halen, bemerkte hij dat het verdwenen was. Men zocht overal en on der het zoeken werd ook nog een tweede valiesje gestolen. Beide valiesjes hielden verschillende voor werpen van waarde in, armbauden, juweelen, ringen, enz. tot oen bedrag van honderd duizend francs. Iu de Fransche bladen wordt nog veel gesproken over de anarchie onder de Kaïholieken. Het blijkt steeds meer, dat een groot deel van de Katholieken volstrekt geen lust heeft zich op politiek gebied aan den Pau9 te onderwerpen, terwijl de Ultrauiontaan- scbe partij met diepe droefheid dit gadeslaat, De Italiaansche bladen wijzen er op, dat de Paus ton opzichte der Fransche republiek, zich op een geheel ander standpuiit plaats dan tegenover Italië. Het Vaticaan, zeggen zij, erkent voortaan de re volutie, mits zij slaagt. Het erkent elk gouverne ment, indien het slechts bevestigd i9. Alleen ten opzichte van Italië is de houding van het opperhoofd dor kerk geheel anders. Italië vraagt, zooals men reeds weet. niets anders aan den Paus dan hetgeen wij aan Frankrijk, Engeland en Duitsch- lund reeds lang heeft gegevefl," t. w. de erkenning van don staat van zaken, zooals die volgens den loop dor gebeurtenissen ontstaan is. Indien paus Leo XIII aaD de Italiaansche geeste lijkheid een schrijven zendt van dergelijken inhoud, als dat aan do Fransche geestelijkheid, dan kan Z. H. er van verzekerd wezen, dat liet met geestdrift ont vangen wordt, verklaren de Italianen. Df Engelscbe premier Salisbury heeft gisteren bij de ontvangst de achtuursdoputatie een antwoord ge- j geven, dat hem vereert in de eerste plaats als En- gelschman, en ook als man van karakter, die de soci ale vraagpunten niet wil gebruiken om op het ge voel van zekere kiezers te speculeeren ten eigen bate. De deputatie kwam vragen om een wet, waarbij de werkdag van aoht uren werd vastgesteld, voor een land als Engeland zeker oen der onzinnigste eischüD, welke ooit aan een Regeering is gedaan. Salisbury, en na hem ook Balfoür, verklaarden zich ongezind hiertoe mede te werken, ofschoon zij, waar het mogelijk is, het verkrijgen van eeu korteren werkdag voor den arbeider bevorderen zullen. Zij stemden toe, (lat de Engelsche werkman in acht uren vermoedelijk evenveel arbeid zal verrichten als de buitenlandei in tien urenvoorts dat werkstakingou een ellendig middel zijn doch zij konden niet toe geven, dat een wettige werkdag van acht uren ver betering in hun lot zou brengen. Salisbury achtte geen wetgeving vau dien aard mogelijk zonder dat zij een htivig verzet uitlokte, waarbij de kapitalisten met elkaar zouden samengaan. Er is een werklie denpartij, die een werkdag vau achturen uiet begeert. Mocht de tegenpartij ul zoodanige wei kunnen door drijven, dan zou een landverhuizing in massa ver moedelijk het eerste govolg er van zgn. De groote patroons zouden het land verlaten, iets wat allervor- derfelijkst zou zijn voor Eugeland's nijverheid. Sa lisbury verklaarde verder, dat ny Diet geloofde, dat een werkdag van acht uren mogelijk is zonder eene vermindering van loon. Do Minister waarschuwde verder voor een proefnemin die vol gevaren is en allicht tot een geheele ouwecteling in deu uitstand der maatschappij kan leiden. Hij verkoos liever en vrijwillige, gestadige lotsverbetering van den werk man en verzocht aan do deputatie hierover ten ern stigste na te denken. Hg moest erkennen, Ut de Engelsche werkmanskracht en werkmansrol een deel uitmaken van 's lauds voorspoed, maar de kapitalisten werkon insgelijks mede tot 's lniius voorspoed. La*er werd namens de deputatie verklaard, dat de party van acht uren desnoods genoegen zou nemen met een wet, die een uitzondering maakte voor alleu, die geen werkdag van acht uren verlangen. Een mooie wet Wanneer de Belgische Senaat de grondwetsherzie ning in behandeling zal nemen, vinden wy nog niet vermeld. Maar het rapport daarover, opgemaakt door baron Surmont de Volsberghe, is gereed. Het strekt tot aanneming vau alle «verklaringen," welke ook door de Kamer zijn aangenomen. De commissie is, met betrekking tot de reorganisatie van den Senaat, van oordeel dat hij, gelijk tot heden, gekozen moest worden door dezelfde kiezers als de Kamer, en dat de census voor verkiesbaarheid op 2000 fr. (thans 1000) gesteld moest worden met categoriën van verkiesbaren uit anderen hoofde daarnevens. De se nator voor Luik, de heer Dupont, had in de com missie de verlaging van den census van verkiesbaar heid op 1000 frs. verdedigd. Het Journal des Bruxelles meldt, dat «het voorstel tot herziening van art. 48, hetwelk door de Kamer is afgewezen en dat ten doel heeft de invoering van een evenredig kiesstelsel eventueel gemakkelijk te maken, in den Senaat opnieuw zal worden in behan deling gebracht op voorstel van leden der rechter-, zoowel als der linkerzijde". Wordt dit in den Senaat aangenomen, dan zou de Kamer er derhalve opnieuw over moeten stemmen. Mijnheer de Redacteur I In mijn bericht omtrent de regeling van den werk tijd etc. op de Stearine-Kaarsenfabriek, is eene on duidelijkheid ingeslopen, welke ik UEd. beleefd ver zoek aldus te rectificeeren. «De Zondagsrust is zoodanig geregeld dat om de 14 dagen de eene helft der ploeg tot Zaterdagavond en de andere helft tot Zondagmorgen werkt en omgekeerd, en den arbeid weder aanvangt voor de eene helft Maandagmorgen te 7 uur en voor de an dere helft des Maandagsavonds 7 uur." Na dankzegging voor do opname verblijve ik UEd. Dw. Dienaar, De berichtgever. LIJST van brieven geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand April 1892, welke door tu88chenkomst van het postkantoor te Gouda terug te bekomen zijn. De Herder, Amsterdam. Boer, Boskoop. J. G. Nieman, den Haag. A. v. Hoogendoorn, Kralingen. Vos, Zwammerdam. G. Donk, Van MOORDRECHT. J. Dobbenberg, Bodegraven. Van REEüWIJK. M. Hinderik, Rotterdam. Gouda, den 13 Mei 1892. De Directeur van het Postkantoor, VORSTER. Zitting van Woensdag 11 Mei 1892. De volgende personen zijn veroordeeld wegens: Visscherijovertreding. W. de K te Moercapello, tot 3 of 1 dag hechtenis. Als geleider van eeu hondenkar daarmede rijden zonder de honden voorzien te hebben van behoor lijke. muilkorven. W. de B., te Waddinxveen en B. de J., te Nieuw koop, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis. Als reiziger rooken iu een spoorwegrijtuig, dat daar voor niet is aangewezen. E. W., te Kuilenburg, tot 3 of 1 dag hechtenis. Zonder vergunning van Burgemeester schrobben der straat na 11 uur des voormiddags. A. H., huisvrouw van A. de J., te Gouda, tot 0.50 of 1 dag hfohtenis Op straat spelen met geld. N. J. van E. en A. van der P., to Gouda, ieder tot 0.50 of 1 ag hechtenis. Houden van openbare verloting zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. B. L., te Rotterdam, tot 5 of 3 dagen hechtenis. Als houder van een bierhuis daarin bezoekers ont vangen na het uur vau sluiting. A. de V., te Gouda, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. G. van D., J. V., J. J., H. P. en P. V., allen te G uda, ieder tot 1 of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap 'epleegil bg le herhaling. H. J. M. en C. L., te Gouda, tot 3 dagen hechtenis. Openbars dronkenschap gepleegd bij 2e herhaling. D. S., te Gouda, tot 8 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap g pleegd bg 3e herhaling. P. J J., te Gouda, tot 4 dagen hechtenis.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2