Bultenlanilsch Overzicht. het oog op een vellicht by die gelegenheid te geven bljjk van waardeering en Iwlangstelling van vege de gemeente. In handen van B. en W. om berieht en raad. ISo. Eene circulaire van het Centraal-bareao van het Nedert. Werkliedenverbond in sake het loon der verklieden. ter visie. 14. Eene missive van den gemeente-architect L. Burgersdjjk, verzoekende vergunning bouwkundige werkzaamheden te mogen doen tot herstelling van het Zwanenburg8ch Hofje en van een hnis op den Kleiweg E. No. 88. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze mis sive aanstonds behandeld en de vergunuing verleend. al in zich zelve voort, want tot lezen scheen ze nog niet te kunnen besluiten, „mama naait aan hare vierentwintig hemden voor 't christelijk hulpbetoon, en Belle beeft ze misschien reeds allen geknipt. Cateau en Jeanne maken stellig nieuwe vloszij in 't vuurscherm op mama's kamer. Mama's kamer waarschijnlijk is mama nog daar, misschien is ze ziek 1 Ziek, en dat door mijo moeder, waarom moest ik u toch zooveel verdriet aandoen? Als ik ook altijd Kef en goed tegen u was geweest mama, als ik im mer mijn wrevel had overwonnen wanneer uw strenge voorden als zoovele bevelen klonkenals ik maar williger uw wil voor wet had aangenomen had ik u maar meer kunnen liefhebben 1" En ze deed de beide handen voor de oogen, want groote tranen vloeiden langs hare wangen. Beiden, tante en oom, bespeurden wel dat hunne Clare, toen ze haar later op den dag sprakeu, erg gedrukt was. De echtgenooten beschuldigden ieder zich zelf, dat ze niet genoeg hun best hadden gedaan, om het meisje te toonen, neen haar te doen gevoelen dat ze bij hen te huis was. .Clare," sprak oom toen hij uit de sociëteit een poosje voor het diner te huis kwam, „zal ik je eens wat vertellen We gaan van avond naar de opéra, jy mtt mij, en Marie de Valter die ken je toch met haar papa. Ze geven de Frcisehiitz, hoe vind je dat nu I" „Heerlijk oomantwoordde zij en blijdschap straalde uit haar oogen, „maar.... moet ik mama niet Aan do kolfvorooniging„Sohiedam" is de regs- ling Tan dezen wedstrijd opgedragon. De Minister van Waterstaat heeft op het versook van den Ned. Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraaf- verkeer, gevestigd te Leeuwarden, om uitbreiding van het getal ureu van openstelling vau de post en telegraafkantoren op Christelyko feestdagen, ge antwoord, dat de geringe toeloop van het publiek aan die kantoren op de bedoelde dagon geen grond geeft om te onderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den bond gewenschte vermeerdering van de diensturen dier kantoren en er alzoo geen aan leiding is gevonden aan zyn verzoek gevolg te geven. eerst gaan vragen f" „Neeu lieve," sprak mijnheer de Back vaat beslo ten, „alles wat wij u veroorloven, behoef je mama met meer te vragen. Onthoud dat maar voor goed ,'t Is wel vriendelijk gemeend van u oom," en er was iets ongekend treurigs in hare stem, „maar toch ik houd altijd plichten tegenover mama." „Wezenlijk Clare.... wezenlyk als je wist....," en vrij verlegen keek mynheer mevrouw aan. die 'zacht met het hoofd schudde. „Ga gerust Clare," spraki mevrouw, „even goed als je zelf muziek maakt eu zingt, mag je 't anderen ook hooren doen, al doen die merischen het ook voor de kost. Daar schuilt niets zondigs, niets hun onteerends in, zoolang de opera's die het publiek van hun eischt, dat ze opvoeren, niet in strijd zijn met betamelijkheid en goede zeden/ En dat is de Freischütz niet. Weber's volle, raifce muziek, heeft mij wel eens meer gesticht,Uiteen lange, drooge preek. „Maar u gaat toch meê, niet waar tante?" „Neen," antwoordde zy glimlachende, „je mama blijft te huis." „O, ik zei alweer in gedachten, tante! Ik zal me gaarne beteren, dat beloof ik u. Maar och, gaat u. toch ook meê taute; ik durf bijna niet zonder u, bet zal rae daar alles zoo vreemd zijn." //Neen wezenlijk Clare, dezen koer kan ik niet met je gaan. En voor 't overige, als je Marie de Valter bij jo hebt, kun je mij best missen." i drie, vier of vgf schillings werd gegeven roor elk gezin. 1 Die uitkeering in geld beeft men echter moeten stakenmen bepaalt zich tot bet geven van een kot teloos maal of brood. Verder is onder de armiten nog 8S0 ton cokes verdeeld, daartoe door hst ie.M tebestuur beschikbaar gestold. De noodlijdenden werden ook |gesteund door ds werklieden van de scheepstimmerwerven, maar men vreest, dat, by gebrek nan .bouwstoffen, ook dur het werk zal moeten eindigen. De eigenaar van eea dor grootste werven, waar 8000 man arbeid vinden gaf zelf 10,000 gulden voor do door deze werksta- king zoo zwaar getroffen arbeiders. Zooals reeds gemeld ia, hebben de Vrijdag aanee- vaagen onderhandelingen tot niets geleid, maar sl ware aan do werkstaking een einde gekomen, dan nog zou het eenige weken duren, eer de geheele na. verheid weer zoo op dreef was, dst allen werk kun- nen vinden. Iu de terechtzitting van het Schepengerecht.te Berlyn werd in de vorige week het volgende to neel afgespeeld. Er werden eenige kleine overtredingen behandeld, o. a. de vervolging van een kastelein, die na den gezelten tyd zyn lokaal had open gehouden, Als aanklager treedt een nachtwacht op. Daar klonk plotseling van de openbare tribune: „Dat is een wraakneming van den nachtwacht!» De voorzitter; „Wie sprak daar! breug den man voor ray I» De zondaar, do zadelmakeraknecht S., wordt voor den rechter gebracht en herhaalt op de vraagwit hy gezegd had, de aangehaalde woordun De Voorzitter„Ik geef het woord aan dea ambtenaar van het Openbaar Ministerie." De ambtenaar van het O. M.„ik eiach tegen dien manwegons storing van de terechtzitting, veroordeeling lot hechtenis gedurende 3 dagen." De Voorzitter: „Het gerechtsbof verklaart ia naam des Konings, dat S., wegens storing van ds tereohtzittingzal worden gestraft met 24 uren hechtenis en terstond zal worden opgesloten." Deze geheele terechtstelling ging zóó vlug in haar werk, dat de veroordeelde eerst toen hy door ds politie werd meegevoerd, tot het besef kwam via 'tgeen met hem was voorgevallen. Een correspondent van de Pall Mall heeft toe vallig een onderhoud gehad met den Duitschen kei zer. De correspondent wandelde in het Gruaewald bij Charlottenburg en werd overvallen door een regenbui. Hij ontdekte een kleine hut, trad binnen en stak een pijp op. Plotseling hoorde hy haastige voetstappeo en eeu oogenhlik later trad er een jonk man binnen, die de groen-grijze kleeding der Duit- sclie houtvesters droeg. Het scheen dezen niet aangenaam, schryft de cor respondent, dat er reeds iemaod binnen was, maar hij boog beleefd en ging op oen kleinen afstand van mij zitten. Hij nam een pyp en zocht tevergeefs in zyn zakken naar een lucifer. Ik bood hem er een aan en hij zei, terwijl by zijn pijp aanstak, in vloeiend Eugolsob, zonder bet minste vreemde aecent #0, ft ij ZIjt een Engelschman „En gij ook?" antwoordde ik. „O, neen 1" zei hij lachend. „Gevoelt u zich dan nog niet geheel wel drong Clare op nieuw aan. „Ook dat niet Clare, maar.... je moet me niet kwalijk nemen ik gevoel me heden hoegenaamd niet gestemd naar een opera te gaan. Ga jy gerust meê lieve, dan kun je mijnheer de Valter en Marie vra gen, om hier, na den afloop der opera te komen soupeeren." „Hé tante, mag ik Marie dan nog wel even voor 't diner gaan opzoeken „Lieve kind, ik weet niet of dat wel gaat j het is eigenlijk ree s over den viaitetyd, en bij de Valter leeft men nog al streng naar de étiquette." „Wel kom," sprak oom, „laat haar gerust gaan, se kan excuses maken dat ze zoo laat komt, Marie is de eenige dochter van huis, haar moeder is dood, en zouden dan jonge meisjes zoo Btyf onder elkaar konverzeeren Ga gerust Clare, want je hebt immers een boodschap. Wil je te voet of met hst rijtuig gaan „O neen, dank u oom, liefst te voet. Maar is'tn ook wel goed tante.... mama; dat ik ga?" „O zeker Clare, ik zei het alleen maar daarom, dat je geen sleoht figuur zoudt maken, bij je wel wat late „entrée du monde."' Clare was eene ongewone bezoekster bij de familie de Valter, want toen ze gebeld had en de knecht haar binnen liet, liet hij haar niet dadelijk bij de familie, maar vroeg wie hy mocht aandienen. [Wordt oereolgd.) De heer T. Valette, president van de Kiesver- eeniging „Burgerplicht' alhier, is uitgenoodiga door het Bestuur der Vrijz. Kiesvereeniging te Krimpen »'d Lek en Omstreken, Donderdag a. s. unr) in eene algemeene vergadering te Ouderkerk a/d IJsel als spreker op te treden. Er zal gelegenheid tot debat zijn. Ingelanden van den Eendrachtspolder onder Zeven huizen hebben tot Heemraad gekozen in de plaats van den heer J. Veute, overleden, de heer J. Klap- wyk en als zoodanig herkozen de beer G. van der Wilt. De heer K. van der Torren te Waddinxveen die als Heemraad van den Zuidplaspolder dit jaar aan de beurt van aftreding is, heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Onder voorzitterschap van den heer I. T. Berlyn, werd gisteravond in het „Vereenigingsgebouw Pro- videntia» de halfjaarlijksche vergadering gehouden der Pottenbakkersvereeniging „Steun in Ziekte." Nadat de voorzitter den leden bad verwelkomd en de secretaris, de heer C. A. Schouten de notulen bad gelezen, welke werden goedgekeurd, bracht de Penningmeester, de heer T. P. Hoogenboora finantiee! verslag uit, waaruit bleek dat dit halfjaar met een uadeelig saldo sloot van 7.30. Voorts bleek dat de toestand dier Vereeniging niet xeer gunstig kan genoemd worden, aangezien vele leden het vak verlaten en daardoor als van zelf ophouden lid te zijn, terwijl voortdurend betrekkelijk veel zieken moeten worden uitgekeerd, ja zelfs op dit oogenblik, van de 24 leden, 3 ziek waren, het geen de draagkracht der vereeniging te boven gaat. Nadat de Voorzitter den Penningmeester had dank gezegd voor zijn gehouden beheer en nog eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de verga dering gesleten. Dezer dagen werd bericht, dat op de sporttentoon- stelling te Scheveningon den 12n en 13n September a.s. gekolfd zal worden in.de baan, welke daar door de goede zorgen van het bestuur dier tentoonstelling is gelegd. Er zullen echter ook nog audere kolf- Wedstrijden gehouden worden. De eerste op Vrijdag j 14 Juni; er zal dan een provinciale wedstrijd voor Zuid-Holland worden gehouden. Deze wedstrijd zal personeel zijn, maar er zal ook gekolfd worden om het kampioenschap van Zuid-Hollandr waarvoor de gporttentoonstelling een fraaie medaille uitlooft. Het mag zeker als een overwinning van de weten schap worden beschouwd, dat men er in geslaagd is tegenover de zoogenaamde natuurlijke wateren een zuiver mineraal water vaa stand vaatige aamenatelling in den bandel te brengen, dat aan aangenamen ver- frisschenden smaak den waarborg paart van met de vereischte zorg en met kennis bereid te zyn. We bedoelen Beins' tafelwater, de vinding van een uitnemend ohemicus, den heer J. F. Beins. Behalve dit water, waarvan de bruikbaarheid en 't koolzuur houdend gehalte chemisch en bacteriologisch is vast gesteld, wordt door de Ned. Kaenoliet- en Koolzuur- Maatschappy, systeem Beios', te Rotterdam (Naa- saustraat, Feyenoord), volgons chemische analyse, onder de leiding van den heer Beins, elk mineraal koolzuurhoudend bronwaler geleverd. Dr. Widerhold, de directeur van het gesticht voor zenuwlijders te Wilhelmshêhe, die tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het mishan delen van een patiente, verklaarde van meening te zyn, dat zenuwzieken in den regel 't best waren te genezen door lichamelijke kastijding. Hij ranselde er daarom maar lustig op los en had een dame, de vrouw van den Pruisischen consul-generaal te Dres den, met een stok zoo geslagen, dat de litteekens ua twee maanden nog zichtbaar waren. Zekere Turner, oud 81 jaar, wonende to Teekskilly by New-York, is voor den 9n keer weduwnaar ge worden. Hij is gezond en rijk en denkt er ernstig over het met een 10e vrouw to probeeren. Do Daily News beaat eene aangrijpende beschrij ving van den heerschenden nood in de ijzermijn- distrioten van Bleveiand, waar duizende arbeiders rond.oopen en honger lijden tengevolge der staking van het werk in de kolenmijnen to Durham. De el lende wordt gezegd nog grooter te zijn dan tijdens den burgeroorlog in de Vereenigde Stateu. Alge meene onderstand zal noodzakolijk wezen, aangezien de plaatselijke hulpmiddelen uitgeput zijn. De noodlijdenden zyn niet alleen de werkstaken- de mijnwerkers de arbeiders iu andere takken van nijverheid, dokwerkers en varensgezellen zijn evens eens tot ellende gedoemd. Sinds den 30en Maart wordt getracht in den nood te voorzien door een fonds, dat omleg beheer staat van den burgemeester van Middles borough en gevormd werd door particu liere bijdragen. Tot voor weinige dagen werd daar uit per week ongeveer 400 pend besieed tot onder- steuning, maar thans is het uitgeput, hoewel slechts «Het is verbazendhoe goed de Duitsohers vreemde talen leeren," riep ik uit. z/Er is ook een groot verschil tusschen onzesoho- lon en de uwe." /,Ja, dat is er. Gij bedoelt, dat wij niets loeren en gij alles. Maar ik geef toch de voorkeur aan onze scholen." z/Mag ik vragen waarom?" «Omdat wij in onze scholen het karakter vormen en dat doet gg niet. Twee kleine netfjes van mij zgn op een Duitsch6 school, een Gymnasium, zooals gg het noemt, maar do arme stumpers worden tot slaven opgevoed.'' «O, niet geheel en al," zei hij. z/Wel, het scheelt toch niet veel. Het doel van de JDuitsohe soholeu schijnt te wezen de jongens on derdanig te maken en wij maken hen zelfstandig." Do jonge houtvéster zwcog. Na een poosje zei hg//Er komt verandering." Meende hij in het weder? Ik keek naar de lucht en zei«Ja ik hoop, dat de zon begint te schijnen." Hg glimlachte. z/Ik hoop het ookmaar ik dacht juist over eene verandering in ons onderwijs." «Gij bedoelt de plannen van don jongen keizer?" «Ja van den jongen keizer." Hij herhaalde deze woorden met eenigen nadruk. «Wol, hij tracht zijn best te doen," zei ik. «Hij is eeD knappe jonge man en ik stel groot belang in al wat liij doet." «Ja, er zijn er genoog die belang ir„ hem stellen, maar zij doen het alleen om aanmerkingen op hem te maken." «Dat komt er niet op aan. Hij heeft natuurlijk zijn fouten. Er is een schrijver, die zegt dat ieder kind geboren is met twee horens en dat hij die af slijten moot voordat hij verstandig wordt." «En beeft hij zijn horens nog?" «Gedeeltelik zoker wel. In weerwil daarvan is hy een merkwaardig man. Gelooft gij dat ook niet «Ik weet het niet." «Gg moet bedenken wat hij gedaan heeft. Toen hij op den troon kwam, volgde hij in alles Bismarck, totdat hij zag, dat Bismarck niets dan een oude tyran was. En toen zond hij hem naar huis en poogde hervormingen in te voeren hervormingen in iede- ren tak van het openbare leven. Hy stelde her vormingen voor met het oog op do scholen, het leven, de maatrohappelijke wetgeving. «En daarom noemen zg hem wispelturig «Dat is hij ook. Hij wil alles iu eens doen. Hij denkt dat hij alles betor weet dan een ander." «Weineen, dat dunkt bij niet." «Maar men zegt het toch." «Ja, men zegt zoo veel. Ik geloof, dat de keizer Mg zou wezen, als men hem met rust liet." «Maar dftt kan slechts als hij aftreedt." «Aftreden vroeg de jonge man op een toon, alsof die gedachte hem verschrikkelijk voorkwam. «Elke staatsman wordt beoordoeld hij moet daar aan weuüen. Ik zou den keizer aanraden veel En- gelsche/bladen te lezeg." «Waarom «Hg zou dan over zichzelven veel kunnen lezen wat gelogen is, maar ook zeer veel wat waar is." «Goed. Hg leest ze." «Men zegt, dat hij boos geworden is op Punch." De jonge man lachte «Gij meent, dat gedicht over «Struwelpeter*. Ik zou zeggen, dat de keizer zulke dingen wel verdragen kan." «Als hij het nu nog niet kan, dan zal hg het langzamerhand wel leeren. Ik twijfel niet, of hij wordt, een groot man hij heeft het gevoel van zijn plicht, zoowel tegeüover God als tegenover de menschen. Hij heeft geestkracht en als hij een weinig bescheiden wordt, dan zal hij succes hebben op zijn streven. Dat is te zeggen De jonkman keek mij 'aandachtig aan en zei *WeInu «Als de slechte staat van zijne gezondheid hem niet tegenwerkt." Mgn metgezel stond plotseling op. «Dank u," zei hg, «voor uw welwillend oordeel. Met Gods hulp wil ik alles ten beste van mijn volk doen. Ik ben de Duitsche keizer Hij gaf mij de hand en schudde die hartelijk. «Als gij uw landgenooteu spreekt, zeg hun, dat ik veel van hunne oprechtheid houd. Leben 8ie wohl*. Hij hing zijn geweer over den schouder en ging heen. Toen ik bekomen was van mijne verbazing, zag ik hem reeht als een kaars vooriwandelen. Dat was de Duitsche keizerDie eenvoudige, bescheiden jongen man, God zegene hem. En nie mand wage het in mijne tegenwoordigheid kwaad van hem te sproken. Een nieuw bedrijf hebben eenige Parijsche schel men uitgevonden. Zij passen een oplichterssysteem toe, berustend op de algemeene Rnvachol-vrees, dat hun bijna altijd gelukt. Drie of vier van hen komen samen in een restaurant en laten zich daar opdis- schen. Na hun diner weigeren zij te betalen. Na tuurlijk protesteert de eigenaar. De anderen dreigen dan ziju lokaal in de lucht te doen vliegen, want verklaren anarchisten te zijn, die hun slag slaan waar zg kunnen. Als hij spreekt is het met hem gedaan. Het raeerendeel der restaura teurs, gedachtig aan den armen Very, zwijgen en laten de oplichters vertrekken zonder zelfs de politie van het feit in kennis te stellen. Dit nieuwe bedrijf heet Vestampage. Te Rotterdam zijn dezer dagen eeu paar boeren uit Zeeland het slachtoffer geworden van zoogenaamde kwartjesvinders. In een café gelokt, werd daar bil jart gespeeld, en verloren de buitenlieden in korten tijd het niet onaanzienlijk bedrag van 500. Zaterdag werd aldaar b\j het vertrek van het stoomschip Amsterdam der N. A. S. M.> door do recherche aangehouden een milicien, gedesertoerd van zijn korps te Middelburg, die, in burgerkleeding, met zijne ouders de reis naar Amerika wilde mede maken. Hg was van een passagebiljet voorzim en droeg zijne uniform in een zak verborgen bij zich. Na zijne aanhouding is hij ter beschikking der mi litaire autoriteit gesteld. De algemeene vergadering der Pensioenvereeniging voor werklieden, wordt op 28 Mei e. k. te Amster dam te 1 uur in het Nutsgebouw gehouden. Alle leden hebben daarbij toegang. Aan do orde is o. a. het voorstel tot vermeerdering van het getal com missarissen met een, ten fliude de gelegenheid te openen om den vorigen directeur, aan wien het fonds zooveel verplichting heeft, daaraan blijvend te verbin den. Op Maandagavoid 23 Mei vergadert de Amst. afdeeling. Uit het verslag blijkt dat aan premiën f 21,881, aan rente f 2320 is ontvangen en dat de uitkeerin- gen te zamen 2260 bedroegen. De aanwezige waarden bedragen ruim 87,000. De administratie kostte 1490, waarvan f 1429 uit het waarborg fonds aan bijdragen enz. werd terugontvangen. In 1891 werden 369 polissen afgegeven voor 36,160 aan uitkeeringeri in eens en 16,599 aan jaarl. uitkeoringen. In het geheel waren 2678 polis sen van kracht voor 334,588 en 128,465. Van de nieuwe ^verzekeringen werden 60 gesloten door werkgevers of liefdadige instellingen. Aan het verslag ontloenen wij nog het volgende »De meeste belangstelling en den krachtigsten steun geniet het fonds bij voortduring van hot agent schap Wageningenwaar de afdeeling van het Depar tement tot Nut van 't Algemeen, samenwerkende met eene daaruit voorgekomene vereeniging tot aanmoe diging en ondersteuning van pensioen- en uitkeorings- verzekeriDgen voor werklieden, heeft getoond, dat er op dit gebied zeer veel gedaan kan worden in het belang van den werkmandoch dat persoonlijke be-* raoeienis en toewijding noodig is om hein te over tuigen van de noodzakelijkheid om te zorgen voor den ouden dag, en om den werkgever en den bezitter te bewegen de behulpzame hand te bieden, waar de weldenkende werkman in krachten te kort schiet. «Moge dit goede voorbeeld andere Nuts-Departe* meuten en Vereenigingen, die verheffing van den werkman, het lenigen van zijne nooden, of de ophef fing von sociale misstanden beoogen, tot navolging opwekken. «Bij voortduring werd door de agenten, nagenoeg algemeen belangloos, de noodige administratie gevoerd en 'Verleende de Rijkspostspaarbank hare welwillende tus8chenkorast tot het overmaken van ontvangen pre miën door de agentschappen." Gelijk voor eenigen tijd in den Figaro lllustró Rembrandt's Nachtwacht verscheen als photogravure naar de bekende kopie van Gerrit Lundens (1660), in de National Gallery to Londen en naar het origi neel in het Rijksmuseum te Amsterdam, met bij schrift van Durand-Gréville zoo brengt de jongste aflevering van Eigen Haard ons eene zinkographische afbeelding van hetzelfde meesterstuk, naar de teeke- ning van Jacob Cats (1779), waarvan onze stadge noot, de heer Radermucher, eene uitnemende photo graphic vervaardigde. Tegenover haar werd eene reproductie naar het origineel geplaatstdoor ver gelijking van beide zooals in het bijschrift van dr. Johs. Dyserinck nader wordt toegelicht ziet men duidelgk, hoeveel het oorspronkelijke stuk van Rembrandt verloren heeft. De genoemde teekeniug van Cats behoort tot de bekende atlas yan Amster dam in wandelingenwelke iu het bezit is van den rustenden hoogleeraar dr. C. L. Wurfbain, te Arnhem. Op liet .Katholiek Congres» te Parijs is een tele gram san kardinaal Rampolla uit naam nn den Paus voorgelezen, waarin de overtuiging werd uitgesproken, dat de Fransche Katholieken zioh houden zouden aan de laatste brieven dos Pausen en zich op den grondslag der Constitutie zouden stellen. De heer Chesnelong kondigde een inschrijving onder de con gresleden aan ten bate der van hun bezoldiging ver stoken bisschoppen. Verschillende bladen deelen ia- tusschen mede, dat de heer Chesnelong aan den aarts bisschop van Parijs ontslag heeft gevraagd als pre sident van de Cercles Catholiques en wel wegens genoemdo verwarring stichtende brieven van "den Paus. De groote vraag iu deze aangelegenheid der ker kelijke en monarchale twisten is, of de opvolger van Leo XIII evenzoo denken zal over de zaken in Frankryk als dezo paus, die twee-en-tachtig jaar oud is. Het drievoudig verbond ziet met groot ongenoegen de pogingen, welke Leo XIII aanwendt, om de binnenlandsche staatkundige toestanden in Frankryk tot bevrediging te brengen. Het standpunt van de Duitsche pn Itaiiaansohe regeering is reeds lang bekend, en het is dus de vraag of bij de eerstvolgende verkiezing van een paus de Italiaansche regeering niet zoodanig haren invloed zal doen gelden, dat er iemand tot paus verkozen wordt, di» ten opzichte van Frankrijk de anli-repu- blikeinsche staatkunde der geestelijkheid opnieuw ter hand nedmt. Dat vooruitzicht op eene aanstaande hestuursver- andering op het Vaticaan troost de monarchalen ia Frankrijk in hunnen tegenwoordigen tegenspoed. Immers, de dringende aanschrijvingen van 's pausen staatssecretaris om de belangen der Kerk alleen te behartigen op grondwettig gebied, is hun een doom in het oog. Dat de ijver voor de sociale hervormingen te Ber lijn ook al teer bekoeld is, wil men afleiden uit de verklaring van den minister Berlepsch in den Land dag, dat in Westfalen onder 8 uren werken steeds verstaan was 8 uren werken in de mijq, zonder me derekening van den tijd, die voor het gaan in en komen uit de mijn noodig isvoorts dat de Regee ring den normalen werkdag van 8 uren niet kon aannemen. Do belastinghervorming in Pruisen heeft het vraag stuk van het kiesrecht voor den Landdag op den voorgrond gebrachtde vrijzinnigen willen dit op democratische leest schoeien en het in overeenstem ming breDgen met het kiesrecht voor den Ryksdag. Men verwacht nu vau dien kant een interpellatie in den Landdag zoowel over het kiesrecht zelf als de verdeeling der zetels ton einde zoo de zaak aan de orde ie brengen. De speciale correspondent der Daily News te Cleve land hangt een akelig tafereel op van den in de noordoostelijke graafsohappen heerschenden nood. Tusschen de 90,000 en 100,000 menschen zijn daar broodeloos en moeten van giften leven, niet door eigen schuld, door onwil of luiheid, maar enkel ten gevolge van de nog steeds voortdurende werkstaking der kolenmynwerkers in Durham. Deze lieden (zegt de berichtgover) zyn thans even berooid sis de be volking van westelijk Ierland in tijden vau hongers nood. Te Middlesborough wordt de toestand nog zorgelijker gemaakt door de volslagen uitputting van het ondersteuningsfonds. Terwijl het aantal bedeel den onder de armenwet daar verleden jaar om dezen tijd slechts 2000 bedroeg, loopt het thans reeds over de 14.000. Het verkiezingstijdperk is in Griekenland zeer ru moerig geweest. Er hebben heftige tooneelen plaats gegrepen. In Piraeus heelt men tegen elkander de revolvers gebruikt en zijn drie man verwond gewor den. In Argos waren teu gevolge van een botsing tusschen twee partijen zeven dooden en gewonden. Te Zagora in Thessalië werd werkelijk een slag ge leverd eu vielen tien dooden. Tricoupis heeft de overwinning behaald en zal eene groote meerderheid in de Kamer hebben. Het zou voor Griekenland werkelijk een ramp zijn, als er binnenkort weder eene verkiezing moest plaats hebben. Gedurende het verkiezingstijdperk staat alle arbeid stil en schijnen de wetten aU het ware opgeheven. Het Itaiiaansohe ministerie is eindelyk samenge steld. Zoowel de minister van oorlog, Belloux, als de minister van marine, San Bon, blyven op hun post. Deze ministers nu hebbeu in het ministerie- Rudini Luzatti er steeds op gestaan, dat Italië's weerkracht niet verminderd zou worden en hieruit kan men afleiden dat ook in de toekomst hooge uit gaven voor leger en vloot geëisoht zullen worden. Daar de meeste ministers van het tegenwoordig kabinet politieke vrienden van Crispi zijn, kan fnen verwach ten, dat (Ja wensch der Franschen, dat Italië thans een andere buiteulandsche politiek zal gaan voeren weinig kans heeft vervuld le worden. De nieuwe minister-president heeft vroeger als af gevaardigde steeds te kennen gegeven, dat 'slands v tt

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2