cm) Bultenlandscü Overzicht. sluiten, verzocht was zich by het Bestuur van rOnderting Belang" te vervoegen. Op Maandag 23 Mei, des avonds ten 8 ure, zai vanwege de afdeeling den Haag van den Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht eene moeting gehoudeu worden om te protesteeren tegen het in behandeling nemen van wetsvoorstellen vóór li6t kiesvraagstuk geregeld is. De heeren G. V. Gerritsen, lid van den Baad van AmsterdamA. van Assen, oud-lid dor Staten van Friesland, te 's Gravenhage B. L. Tydens, lid der Tweede Kamer, en F. Domela Nieuwonhuis zullen aldaar het woord voeren. Heden avond zal te VGravenhage eene vergade ring plaats hebben van de gezamenlyke katholieke leden der Tweede Kamer tot hel vaststellen van een reglement voor eene club der katholieke kamerleden die ten doel zal hebben bet houden van besprekingen over onderwerpen van katholiek-politiekeu aard. Staten-Generaal. Tweede Kxmeh. Zitting van Dinsdag 17 Mei 1892. De Kamer behandelde de pensioeuwet voor lood sen en hun weduwen en weezee eu toonde zich daarby royaler dan de minister. De voornaamste grond daarvoor was, dat de meerdere kosten kun nen gevonden worden uit geldon, vroeger door de loodsen bijeengebracht en later door de Staat genaast. De heeren Guyot en Land waren de aangewezen voorvechters van den zeeman. Op drie punten dan is het wetsontwerp uitgebreid. In de eerste plaats is het pensioen wegens verwon ding of verminking uitgebreid tot het geval, dat zij is ontstaan in dienst van een reddiugmaatschappij. Een tweede voorgestelde uitbreiding betrof de loodsen, die gepensioneerd zijn na indiening der wet. Bij de burgerlijke pensioenwet van 1890 is het be ginsel bet eerst ingevoerd, dat de bovoordeeling eener nieuwe pensioenwet ook bun ten deel moet vallen, die na de indiening der wet, doch voor haar in werking treding, in 't geval zyn gekomen, door de wet bedoeld. Maar in de derde plaats wilde de commissie ook gedacht hebben aau de loodsen eu hun nagelaten betrekkingen, die voor 2 Nov. 1891 (tydstip van indieniug der wet) zijn gepensioneerd. Hun wilde zij in de toekomst toeleggen drie vierde van 't ver schil tusschen hun pensioen en hetgeen zij volgens de nieuwe wet zouden genieten. Dit was nu een ronkelnieuw beginsel, dat den heer Böell een gruwel was, als in stryd met de continuiteit der wetgeving en als gevaarlijk antecedent. De Kamer was niet bevreesd voor het antecedent en inderdaad behoeft men zich door deze beslissing niet voor elke volgende pensioenwet gebonden te rekenen. Gelukkig was dit nieuwe beginsel maar voor drie leden een reden om tegen de wet te stemmen, en onder die behoorde de heer Böell. Het ontwerp tot subsidieering van noodlydende gemeenten (eigenlijk eene verbooging van hoofdstuk V der begrooiing 1892) lokte breedvoerige discussiën uit, waaraan de heeren Beaufort Arast.) Pijttersen, Michiela en Veegens deelnamen. te grobten, die, vertrokken en door mijnheer werden uitgelaten „dus" ging ze voort, „zul je wel be grijpen dat ik me in 't vo >ruitziclit van heden avond wat verheug." „Hoe! je eerste maal dat' je een opera gaatzbn? Est il possible? Och neen," ging ze voort, ziende dat. Clare ook wilde gaan opstaau, „ga nu nog niet heen; blijf nog een oogenblikje praten, dan kun je meteen beter kennis maken met papa." „Wie waren die heeren Marie?" vroeg Clare, „bij een presen'atie kan ik nimmer de namen onthouden, van hen met wie ik kennis maak." „Och," was het antwoord dat op minachtenden toon werd gegeven, „een paar stijve wezens. Ze hadden papa op de sociëteit gevraagd om ons een visite te mogen maken. Pa moest het natuurlijk wel toestaan, maar vindt even als ik, dat de sociëteit wel wat heel gemêleerd wordt." „Is het waar? En ik hoorde laatst van mijnheer van Thoien dat er zoo'n scherpe afscheiding heerscht." „Van Thoien! ken je dien mijnheer? Waar heb je hom leeren kennen als 'k vragen mag?" en de oogen van Marie schitterden toen ze dat vroeg. „We» hij is immers volontair bij oom op 't kan toor; wist je dat niet?" „Ah, 't is waar, je hebt gelijk, dat beb ik vroeger reeds gehoord. Nu dat is niet kwaad voor je, Clare; als oom geen lust heeft om uit te gaan, kan hij altijd d« chapeau zijn van uw tante en u, en op de casi no's heb je immer een vast danseur." By Krasnapolzky werd Maandag de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Noord-Holland vau het Neder landsch Rundvee-Stamboek. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling 13 be gunstigers en 640 gewone leden telt. De ontvangsten bedroegen 1771, de uitgaven 1363, zoodat er een batig saldo is van 388. Er kwamen 196 aanvragen tot keuring in. Uit de rapporten der commissie voor de keuring vau eenjarige stieren bleek dat de lust voor bet fokken van uitmuuteud vee weder iets begiut te verminderen, zoodat iu bet geheel 7 stieren prijswaardig werdeu geacht, ul. van Jonges te Beemster, P. Koppes te Haarlemminmer, Fransen te Csdorp, Woudenberg te Ypolde, J. Koster Kz. te Mid woed, Buis te Schagen, J. Bakker Je. te Wieringerwaard, en K. Teusen te Bcholiinkhout. Tot bestuursleden, in de plaats der heeren J. J. Bakker eu A. De Zeeuw, die de benoemingen niet hadden aangeuomen, werden benoemd de heeren J. Zyp, te WienngerwaarJ, en P. Koppen, te Haarlem mermeer. Besloten werd de volgende vergadering weder te Amsterdam te houden. In bespreking kwam hierna een voorstel van den heer C. Schoen, om premiën uit to looven voor die boerderijen, waar de hand wordt gehouden aan in schrijving in het Nederlandsch Rundvee-Stamboek en zulks blijkt uit bijgehouden stamregisters, ten einde het stamboek weder in bloei te doen toeneraeu. In beginsel konden enkelen zich wel met het voor stel vereenigen. Als het nauwkeuriger omschreven werd en do kosten ervau werden opgegeven, zou het gemakkelijker een punt vau overweging kunneu ziju. Ook vond men het voorstel te vaag. Besloten werd, deze zaak iu overweging te nemen. Nadat nog eukele punten voor de algemeene vergadering waron besproken, werd de vergadering gesloteu. Het nieuwe gebouw der Haagsche Kook- en huis houdschool, op den hoek der Wilheliniiiastraat, Be- zuidenhout, was dezer dagen voor belangstellendeu ter bezichtiging gesteld. Vau buiteu is het eeu sier lijke villa, tan binnen geheel voor het doel ingericht, zonder weelde of overdaad. Uit de vestibule komt men in de keuken, ten deele voor privaatlessen be stemd, maar die ook by cursussen dienst zal doen, iu afwisseling met die in het sousterraiu. Alles ziet er frisch en vrooiyk ui;, eu men vindt er de noodige leermiddelen. Een aangrenzeriQ lokaal is de leeszaal en tevens eetzaal voor do pensionnaires op dezelfde verdieping zijn de vertrekken vau de directrice en van het be stuur. In bet sousterraiu vindt men een even i,roote keuken, die het meest gebruikt zal warden, omdat ze in de onmiddellijke nabijheid is vau kelder en provisiekamers. Het fornuis dooft er bijna niet, want vau den ochtend tot den avond volgen de cursussen elkander op, voor dames, voor dienstboden, voor aankomeude meisjes, voor vrouwen en meisjes uit de volksklasse, voor ziekenverpleegsters euz. De meeste dezer cur sussen zijn reeds iu gang, of zullen weldra geregeld worden voortgezet, ea bet is het streven van bestuur en directrice, mej. A. C. Mandeu, wier energie en toewijding niet geuoeg te roemen z jn, om juist onder de volksklasse propaganda te maken voor het beoe- feuea der kunst om dogelijken, goedeu kost behoorlijk, amakelyk en zoo zuinig mogelijk toe te bereiden. „Ik geloof niet dat ik vau veel amusement zal profiteeren, en zeker niet van balszooals je missphien zult weten, is mama er sterk tegen." „Hoe gaat het mevrouw uw mama, jufvrouw van Breughelen vroeg mijnheer de Valter, een lang knap man, met e«-o schoon regelmatig gelaat. Hij en mijnbeer de Back waren van nagenoeg denzelftleu leeftijd, maar de immer nette, modieuse kleediug van den eersten, zijn veel uitgaan in de wereld, deden hem veel jonger schijneu, dan zijn vriend de Back. Mynheer de Back was leveudig en rondborstig van aard, waardoor hij wel eens den fijnen toon miste, terwijl mijnheer de Valter altijd hoogst beleefd, maar slechts in uaara liberaal was. Nooit was hij driftig; hij behield altijd in schijn een goed humeur. Familiebetrekkingen had hij niet iu do stad waar hij woondehij was er, jaren geleden met zijne destijds nog niet overleden vrouw, komen wonen. Hij had zich met iemand uit de aanzienlijkste kringen geas socieerd in zijne zakenhy had veel fortuin, leefde op een grooten voet, en menschen die niet van hem hielden, zeiden dat hij een parvenu was. Zijne vrouw was echter bekend in de stad als van eene „echte familie" te zijnze had vroeger met mevrouw de Back, ais jong meisje, school gelegen, en dat alles was voldoende geweest, dat men hen in de eorate kringen had ontvangen. Maar Clare staat opze begrijpt dat hare visite reeds te lang duurde voor een eerste bezoek. Beiden, mijnheer en Marie deden haar uitgeleide, en verze- Door de meerdere ruimte kon thans ooi# worden overgegaan tot de inrichting der huishoudschool Aanvankelyk is deze bestemd voor interne leerlingen jonge dames, die onder leiding van de dvr«E worden opgevoed tot flinke huishoudsters, bekend met alle mogelyke huiselijke bezigheden. De le étage is voornamelijk bestemd voor ver. trekken der peusiounaires. Er kunnen er 9 inwonen en er zyn reeds 6 plaatsen bezet. Al de vertrekken zyn eenvoudig, maar net gemeubeld. De tweede ver- dieping bevat vertrekken voor de directrice en on. derdireotrioe. Voor externen bestaat gelegenhoid, zich in de huis. hondschoot de kunst eigen te maken om de watch op te doen on fynstryken te leereu. Ook zal een cnrsus worden geopend om het onderhoudeu vin linnengoed te beoefeneu, terwijl door een gediplomeer. de leerlinge van de Industrieschool onderwys iu nut- tige handwerken zal worden gegeven. Vele gaven blyk van belangstelling in de school, door het schenken van benoodigde voorwerpen. Natuurlyk zullen de uitgaven der school in hit nieuwe gebouw vermeerderen, maar daartegenover itaat dat ze uu ook gelegonheid heeft om in ruimen kring nuttig werkzaam te zyn. De inkomsten worden ver kregen, behalve uit de hydrogen vau leden eu be gunstigers, uit het schoolgeld van pensionnairet en betalende leerlingen er zyn ook in verscheidene cursussen plaatsen voor nietbetalonden en uit den verkoop der bereide prijzen. Verder zal den 8n ea 9ii Juni weder een bazar worden gehouden om de kas te sty ven. Een treurig rechtsgeding werd de vorige week te Kassei behandeld. De directeur van het velen be- keude gesticht ter verpleging van zeuuwzieken op Wilhemsböhe, dr. Wieül er hold, had zich te verant woorden wegens mishandeling, een der verpleegde# aangedaan. Hij had een reeds bejaarde dame, om haar van aanvallen van schreeuwen te geuezen, her haaldelijk geslagen met de hqnd, met een stok of met een zweep, zoodat de striemen of Hdteekens nog weken daarna zichtbaar waren. De beklaagde be weerde dat hij die middelen enkel had gebruikt sli uoodig om de patiënt te genezen van bare zucht om door schreeuwen de aandacht te trekken. De hoogleeraar Tuszeck van Marburg, die sli deskundige werd gehoord, verklaarde echter dat bet in stryd met de wetenschap is by zenuwzieken lijf straffen toe te passen. Over de inrichting van dr. W. had hjj overigens steeds gunstig booreu «preken, en alleen vernomon dat dr. W. zelf wat ruw was in syo optreden. Prof. Pellmann, directeur van b# gesticht te Bonn, verklaarde zich ook tegen afstraf fing van ziekenin de staatsgestichten is het zelfs verbodeowel worden er nog enkele voorstanders van gevonden. Het gerechtshof heeft dr. W. Vrijdag jl. tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, met uitsluiting van verzachtende omstandigheden, waarom de ver dediger had gevraagd. Te Leuven is zekere Schmid in hechtenis geno men, beschuldigd van een door hem verleid Brus- selsch meisje in een logement te Thienen, na haar eene levensverzekering tec bedrage van 40.000 (tos. te hebben doen aangaan, te hebben vermoord door middel van dë uitdampiugeu van eene verplaatsbare kachel. kerdeu haar om stryd, dat het hun hoogst aangenaam zou zijn, de gemaakte, of wel zeide Mariede hernieuwde kennismaking te onderhouden. Vlug eo vaardig, kwamen de beleefde woorden in goed afge ronde volzinnen uit den mond van Marie, terwijl Clare zich nog al eens moest bedenken, hoe ze dal lieve, om niet te zeggeo hartelijke eveu sierlijk bad te beantwoorden. Veel opgeruimder dan straks kwam ze te huis, en oom en tante zagen er veel vergenoegder, veel opge wekter uit, dan dien morgen. Aan tafel, waaraan ze zich wel ira plaatsten, kwatn ze tusschen beide in te zitten, en onophoudelijk moest ze oom, dan hier, dan daarvan bedienen, en dan zeide de goede man, dat zijne vrouw daarom jaloersch op haar was Toen het dessert werd opgezet, vroeg Clare voor dezen keer verlof wat eerder vau tafel te mogen gaan, om even tjes naar huis te wippen, zooals zij dat noemde. „Maar Claro," sprak oom, „je zult ze daar ook nog aaa tafel vindon," „En we hebben van middag nog wel een taart ter wille van jou laten komen," sprak tante, „en nu wil je er niet eens wat van gebruiken?" „O dat is niets tante, spaar mij maar een heel groot stuk, u heeft nu op nieuw gezien, dat ik altijd een grage eetster ben. Óf wacht, ik weet nog beter raadspaar u die taart tot van avond, als de gasten komen." Wordt vervolgd Hij sobynt met een medeplichtige, een Fiansch- man, haar op een feestje ter eere van haren ver jaardag drouken gemaakt eu vervolgens op haar bed gelegd, bet kacheltje aangelegd en den sleutel dicht gedraaid te hebben, zoodat zij niet meer ontwaakte. Alleen aan de ijverige bemoeiingen vau een inspec teur der betrokken assurantie-maatschappij is het te danken, dat de misdaad uitkwam. Reeds had (1e geneesheer, door het gerecht met de schouwing van het opgegraven lijk beïaèt, verklaard geen spoor van geweld of vergif gevonden te hebben en den dood aan een hersencongestiu toegeschreven, toen de in specteur er op stoud dat ook het bloed zou worden onderzocht. De Standaard schrijft het volgende Van zekere zijde wordt er weer op aangedrongen, om de verouderde kerk parade te herstellen. Wy voor ons zouden er liever op aandringen, dat ook by de wachtschepen en opleidingsschepen vau oorlog de kerkparade werd afgeschaft. Zoolang elk garnizoeu en elke bemanning op een schip van oorlog saamgesteld blijft uit zonen van huisgezinnen, die deels orthodox, deels ethisch, deels modern, deels goheel ongeloovig zijn, gaat het uiet aan, hen allen saam naar een godsdienstoefening te zenden, die uiteraard op een gegeven morgen niet anders zyn kan, dan of ethisch, of modern, of ortliodox. Een bezwaar dat nog sterker klemt, nu in vele kerken den eonen Zondag een orthodox en den an deren Zondag een modern man voortgaat. Wil men, waar iets voor te zeggen is, het kerk- gaau bij het garnizoen en op onze schepen van oor log verplicht stellen, dan is de eenige .weg dien men kan inslaan dezedat men den miliciens kennis geeft van de onderscheidene diensten, die op den eerstvolgendeu Zondag bij alle gezindten zullen ge houden worden, en ze oproept om ie verklaren waar ze heen willen. Weet raeu dit, dan kan men elke groep op zich zelf naar het kerkgebouw laten marcheeren, waar ze verlangt lieeu te gaar»; en dut kan dan geschieden onder militair commando eu toezicht. Maar eou kerkparade naar een vaste kerk, op een bepaald uur, onverschillig wie er optreedt, is in strijd met de conscientievrijheid, en inag daarom door niemand worden bepleit. Gelijk bekend is, werd G. W. H., winkelbediende by Je coöp. winkelvereeuigiug van Eigen Hulp te 's^Graveuhuge door den kantonrechter ontslagen van rechtsvervolging, ter zake vau het verkoopen van sterkeu drank (morelleu op brandewijn) in het klein, zonder vergunning. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht kwam van gemeld vonnis iu hooger beroep, en Maandag werd do zaak voor de arroud.-rechtbank opnieuw behandeld. De subst. off. van justitie, mr. Pleyte, betoogde o. a. dat voor conserveering van vruchten bet ge bruik van alcohol uiet uoodig is, en morellen op brandewijn wel degelyk behooreu gerangschikt te worden onder sterken drank. De verdedigerrar. A. Slotemakervoerde in hoofdzaak eene gelyke verdediging als voor het kan tongerecht. Uitspraak 30 Mei a. s. Te Warschau heeft een opzienbarende moord plaats gehad. In Wspolnastraat no. 10 woonde een 58- jarige dame, Josephine Gerlacli, die 80jar6n geleden in het Warschauer ballet als een ster van eerste grootte schitterde. Zij had toentertijd een vriend, die haar een zoon (thans een verdienstelijk schilder) en ongeveer 84000 gulden naliet. Zy heette toen Wiswiorska en na den dood van haar vriend huwde zij met den fabrikant Gorlach, die ook reeds lang dood is. De gewezen balletdanseres woonde zeer lenzaam en eenvoudig, en zij hield geen bedienden. Sedert eeüigen tijd ging zij dikwijls met eon elegante vry jonge dame uit, die haar dikwyls bezocht, de andere huisbewoners kenden echter den naam der dame niet. Donderdag kwam mevrouw Gerlach te 8 uur uit do kerk en bij haar huis outmGette zij de dame, met wie zy naar boven ging. Een kwartier, later hoorde een dienstbode die op de trap stond, iu de woning van mevr. Gerlach kermen. Zij waar schuwde den huisknecht, die daarop aan de woning aanklopte. De vreemde dame deed open en zeide Mevrouw Gerlach komt dadelijkzij kleedt zich. De huisknecht bleef echter op de loer liggen, daar de zaak hem verdacht voorkwim. Na eenige oogen- blikken wilde de dame bet huis verlaten, de knecht hield haar tegen, waarop zij zeide „Hou je bedaard. Hier is geld, veel geld." Zij wilde hem meteeu een pak bankbiljetten in de handen stoppen. De huis knecht maakte nu alarm, de politie werd geroepen en de dame gearresteerd- Men vond bij haar een met bloed bevlekten hamer, een dolk en *000 roebels in een pakket. Mevr. Gerlach lag met gespleten schedel in baar kamer. De moordenares bleek te zijn de eohtgenooie van den hoofdinspecteur en tweeden directeur] van den Warsohau-Terespoler spoorweg, Brzezick#. Haar man genoot do grootste achting, de moordenares is 43 jaren oud en heeft 4 kinderen. Zij sc iyr.t gestolen te hebben ten bate vau haren minnaar. De politie is dezen man op het spoor. De Parijsche restaurateur die den ï^alvisch kocht, welke daar onlangs op de markt was, heeft niet veel succes gehad van zijne walvischgerechten. De „filet de bale|ne" en de „escalopes de baleine liet zeer in den smaak van de vleesch smaakte uaar niet zeer in vischwater gekookt. Er was a Valois" vielen Paryzenaars. Het versch ossenvleeschj geen levertraausmaak aan, maar die negatieve hoeda nigheid was niet behagen. voldoende om do fijnproevers te Naar de Haagsohcorrespondent der N. Groninger Ct. schrijft, zal (lp Tweede Kamer waarschijnlijk Vrijdag 20 dezer oi reces gaan en tot 6 of 12 Juli mot vacantie blijven. Nu de kiesrechtregeling van minister Tak gereed! en by den Raad van Stato in gekomen is, wordt pet mogelijk, (lat tijdens het aan staand reces die wet bij de Kamer inkomt. „En dan zal de groote ft rijd vraag ontbrandenwat moet voorgaan kiesrecht of belastinghervorming Bij vorige gelegenheden bleek, daarover roed9 in den boezem der liberale partij groot verschil te bestaan. Wan- noer thans de oppositie zich met de liberalen ver- eenigt, die aan 't kiesrecht de prioriteit willen ge ven, dan kon het zeer wel gebeuren, dat in Juli werd besloten, eerat de kieswet-w yziging te onder zoeken eu af te doen, ten einde na de samenstelling eener nieuwe Kamer het belasting-vraagstuk aan de orde te brengen. Eu daartoe kan wellicht nog iets anders aansporen. Indien het waar is, wat men be weert, dat nl. minister Pierson zeer spoedig gereed zal lijn met zijn bedrijfsbelasting en de herziening der wet op het persoueel, zoodat die voorstellen bij de Kamer zouden zyn voordat de discussie over de andere belasting-voorstellen aanvangt, dan ware de positie van degenen, die deze discussie willou ver schuiven, zeker krachtiger, omdat mon dan in elk geval ook nog zou kunnen beweren, dat alle belas ting-ontwerpen, als een compleet, te zamen dienen te wordeu aan de orde gebracht. De correspondent verneemt vorder, dat de regee ring het zoogenaamd huismaos-kiesrecht zal invoe ren, „hetgeen neerkomt op oqty.op 't kantje af, aan 't algemeen stemrecht naderend?' stelsel. Voorts wordt beweerd, dat voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten hetzelfde, voor de gemeenteraden een gansch verschillend kiesstelsel zal worden ingevoerd, en dat bij het laatste een soort van evenredige vertegen woordiging zou worden voorgesteld." Blijkens een in de Staatscourant van 14 dezer opge nomen jaarsverslag van den hoofdingenieur, belast met het toezicht op den dienst vau het stoomwezen over 1891, waren op 31 December 1881 hier te lande in gebruik 8787 stoomketels, geplaatst in 3722 fabriekeu, 462 watergemalen, 1268 zeeschepen en riviorbooten, 1276 locomobielen, stroomkranen, enz., en 244 tram-locomotieven. In deze opgaaf zijn niet begrepen de stoomketels der locomotieven by de spoorwegdiensten, noch die bij het departement van marine in gebruik. In 1891 zijn door de ambtenaren voor het stoom wezen 21,415 inspectiën verricht, tegen 20,983 in 1890 en 20,173 in 1889. De beviudingen van het onderzoek kunnen als volgt worden samengevat94 stoomketels leverden dagelijks gevaar op, zooda* het gebruik daarvan tijdelijk moest verboden worden401 stoomketels leverden indirect gevaar op en moesten hersteld worden 8829 stoomketels hadden kleine gebreken, eu 4593 stoomketels waren zonder gebreken, Er kwam ééne ontploffing ter kennis van ambte naren voor het stoomwezen, namelijk van den stoom ketel in het baggervaartuig //Onderneming IV" van den heer J. P. de Groot, te Gieaendam. Dit onge val had plaats op de rivier de Waal, onder de ge meente Ubbergen, (len 25 Mei 1891, en kostte aan een persoon het leven. In de drukkery, voorheen Gebrs. Binger, in de Warmoesstraat te Amsterdam ontstond, zooals men weet, onlangs brand. Tijdens de blussohing werd door een der brundmoesters de aandacht gevestigd op eenige vrij verdachte omstandigheden, welke door hem waren opgemerkt, eu deze vermoedans hebben sedert in kracht, gewonnen, daar aan de directie van 0en op die drukkerij uitgegeven blad bleek, dat oen deel der boeken niet in 4e brandkast aanwezig was, raaar op een kamertje bij oude boeken lag. Nog ernstiger werden de vermoedens, daar het haar raeds eenige dagen te voren was geblekeu, dat de boeken, welke men aldus aan de vernieling had willen prijs geven, blijk gaven van belangrijke vervalschingen, welker bedrag nog niet is te bepalen. Door de directie werd van etn en ander mededee- ling gedaan aan de justitiè, en deze liet den boek houder, die bel&9t was geweest met het bijhouden van de rervalschte boeken, by zich ontbieden; maar na het ondergaan van eenige voorloopige verhooren is de man B. A. B., verdwenen, en ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken, hem op het spoor te komen. Daar de boekhouder reeds 22 jaren bij de firma werkzaam was en zich steeds van een gunstige zyde had doen kennen, was bij 't ontdekken van de «er- keerde posten aanvankelijk niet aan kwade trouw gedacht. Men meende dat er onwillekeurige verzui men hadden plaats gehad, en sprak daarom met deu boekhouder af, eerstdaags eens een avond te bestom men om de fouten op te zoeken. De boekhouder is daarop eenige dagen later, in afwijking der gewoonte, des avonds op het kantoor gekomen, tegen den huisbewaarder zeggende dat hij de boeken kwam natellen. Beeds na een kwartier verliet hij het kantoor, terwijl kort na zijn vertrek de brand ontdekt werd. De boeken zijn door den brand zwaar beschadigd maar toch nog leesbaar. Bij zijn eerste verhoor heeft de man een der er- valschingen, tot een bedrag van 100, bekend. Dit géld is door tusschenkomst zijuer vrouw aan de directie terugbezorgd. Toch scheen de jusiitie toen nog geen termen te vinden, de voorloopige aanhouding van den man te gelasten. Eerst veertien dagen na den brand, toen de man opnieuw werd opgeroepen heeft hy de stad verlaten. Gisteren is zijn lijk te Utrecht gevonden. De nieuwe Italiaansche premier Giolette wordt be stormd met aanvragen om een onderhoud vau de zijde van buitenlaudscbe journalisten. Hij weigert echter alle interviews daar hij van oordeel is dat de Kamer het recht heeft, het eerst ingelioht te zijn omtrent de plannen der regeering. De nieuwe ministers hebben de portefeuilles over genomen, zonder dat daarbij iets merkwaardigs voor viel. Giolette hoeft een onderhoud gehad mei Crispi. Volgens de Italia heeft Giolette besloten, eenigen tijd zonder secretaris-s^enerual ziju departement te besturen, ten einde zich goed op do hoogte te stel len van de noodige hervormingen. Op verzoek van Giolette blyft de presideut der Kamer op zijn post tot na de stemming. De Univers bevestigt dat het bestuur der „Vei- eeniging vau het christelijke Frankrijk" besloten heeft zich te ontbinden. Reeds voor eenige dagen waf. dit besluit genomen. Indien de voorzitter en de beide ondervoorzitters voegt het blad er by, het noodig achten te spreken, dan zal de waarheid gezegd worden, die voor niemand iets hinderlijks zal hebben. Indien zij zwygen, dan zullen wij de dwaasheden herstellen die te dezer zake iu omloop gebracht zijn en der moeite waard zijn tegengesproken te worden. Het eerste gedeelte van dit berichtje zal men wel als het voornaamste beschouwen. De paus heeft zijn wil tegen de monarchale katholieken doorgedreven. Wy gelooven dat de Paus wijzen, verstandigeu raad gegeven heeft. Geene staatkunde is zoo onzinnig ah die welke weigert rekenschap te houden met feiten. De weigering der Frausche roylhteu om de regeering van hun land te erkennen, heeft voor hen met zelfmoord gelyk gestaan. Dat de republiek thans meerderjarig is, heeft zo voor een deel aan die moed willige verlamden te danken. Tot bescherming van den katholieken godsdienst, van de belangen der R. K. kerk, heeft de Paus ge sproken, en zyu wijze, gematigde taal zal zeker vruchten dragen. Maar niettemin is het raoeielijk te beseffen waarom de Frausche royalisten, die wei geren in deze den Paus te gehoorzamen, zouden op houden goede katholieken te zijn. De keizer van Oostenrijk heeft in den heer Barros, minister van koophandol in Hongarije, een bekwaam ambtenaar verloren. Volgens do Economiste Européenne riep de keizer uit toen hy dit doodbericht ontving: „Dit is oen groot ong«luk voor ons." Deze woorden geven bet gevoelen weder van vorst en volk. Werkelijk heeft de heer Barros zich zeei verdienstelijk gemaakt. Met alle economische quaestiën van bet land was hij vertrouwd en trachtte ze op te lossen. De reorganisatie der spoorwegen in verband met een uitbreiding van hot spoorwegnet met meer dan vierduizend kilometers de herschepping vau het post en telegraafwczen de opriehting van assurantieraaat- schappijen voor ziektegevallen en toevallige ongeluk-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2