Büitenlandscb Overzicht. Techt der afzonderlijke gemeenten om over hare ver- eeniging met andere te beslissen, de vreeze voor scheuring in eigen boozem", met alle bescheidenheid maar met klem, verzoeketf thans nog niet definitief de door zoovele gevreesde vereeniging tot stand te doen komen. In een vijftal punten zetten de onderteekenaars uiteen dat ook op leerstelling gebied groot verschil in opvatting bestaat tusschen de twee kerken, en eindigen met het dringend verzoek „Wij bidden u, broeders 1 neemt onze bezwaren in ernstige overwe ging, voordat het te laat is, en geef aan onze bede gehoor. Sluit thans nog niet de door zoovelen ge vreesde vereeniginggeeft althans vooraf allen ge meenten de gelegenheid zich openbaar uit te spreken." Men deelt mede, dat door den Ned. Kolfbond, op verzoek van verschillende kolfclubs, protest zal wor den aangeteekend tegen het houden van den kolf- wedstrijd, uitsluitend van clubs uit Zuid-Holland op 24 Juni a. s. op de baan van de sportteutoonstelling te Scheveniogen. Op de algemeene vergadering, welke het vorige jaar te Haarlem is gehouden, alwaar de Heer Tra- vaglino uit naam van het bestuur der sporttentoon- stelling optrad, hebben de afgevaardigden der ver schillende kolfclubs den indruk gekregen, dat de wedstrijd' van den bond de eerste zou wezen die op de baan zou worden gespeeld. Door nu eerst een wedstrijd te houden uitsluitend van clubs uit Zuid- Holland, geeft men deze een préwelke hen een voorsprong geeft op alle anderen. Dit vindt men onbillijk en vandaar dit protest. In een schrijven, door de leden der gemenlijke plaatselijke comités tot bevordering der invoering van den Midden-Europeeschen tijd aan de collegiën van B. en W. van alle gemeenten in Nederland gericht, wordt er de aandacht op gevestigd, dat reeds een zeventigtal gemeentebesturen, waaronder die van Arnhem, Delft, Leiden, Lochem, Middelburg, Nijme gen, Schoonhoven, Tiel, Venlo, Zeis^, Zierikzee enz., openlijk verklaard hebben voor dp Midden-Ëuro- pee8che tijdregeling partij te kiezenj Zij achten zich daartoe gerechtigd, omdat het te vrèezen is, dat, nu eenmaal op louter theoretische grjonden de West- Europeesche tijd voor de drie groote Verkeersmiddelen is aangenomen, daarop niet zal worden teruggekomen, tenzij de openbare meening zich nog duidelijker uit- spreke, dan tot heden reeds zoo onomwonden ge schiedde. Waar nu de regeering in Maart 11. door tusscheo- komst van Gedeputeerde Staten der provinciën, bij de gemeenten op aansluiting bij den spoorwegtijd heeft aangedrongen, schijnt het op den weg der gemeentebesturen te liggen, zich 'tot den tolk dier openbare merning te maken. Mocht j het dan blijken, dat een ernstig bezwaar tegen aanfluiting van den burgerlijken- bij den spoorwegtijd zou zijn opgeheven, indien voor de spoorwegen de midden-Europeesche tijd werd aangenomen, dan mag redelijkerwijs ver wacht worden, dat èn de regeering èn de spoorweg- besturen, die bedoelde aansluiting wenschen, hunnen invloed zullen .bezigen om voor de dienstregeling der -apoorwegen den West-Europeeschen door den mid- den-Europeeschen tijd te vervangen. Te meer mag die verwachting gekoesterd worden, omdat aan eeuige afgevaardigden der comités, in een onderhoud, hun welwillend verleend door Z.Ex, den minister van Waterstaat Handel en Ny verheid en door de hoofden der twee groote spoorwegbesturen, de verzekering is gegeven, dat het voor den dienst der spoorwegen om het even is, of deze den West— dan wel den Midden-Europeeschen tijd volgoa. Het slot der circulaire luidt«Kan het bestuur van uwe gemeente aanleiding vinden een soortgelyk besluit te nemen en ter kennis der regeering te brengen, zoo zal het voor vele volksbolangen zoo gewiohtige vraagstuk dor tydregeling zeer zeker een stap nader tot de gewenschte oplossing gebracht zyn. Wy veroorloven ons uit dien hoofde uw college met bescheiden aandrang in overweging te geven, oen en ander nogmaals bij den raad uwer gemeente te willen aanhangig maken en houden ons beleefdelijk aanbe volen, zoo eenig besluit daaruit mocht voortvloeien, hiervan mededeeling te mogen erlangen, en wel aan het adres van den algemeenen voorzitter der geza menlijke plaatselijke comité's, prof. Hubrecht, te Utrecht." Voor 50 jaar had de aardappelteelt in ons land op verre na niet de beteekenis en uitbreiding van thans. In 1851 waren er in geheel Nederland slechts 84,000 heet. land met aardappelen bezet, en de opbrengst er van was, in vergelijking met de tegenwoordige oogsten per hectare, dikwijls gering. In 1861, 10 jaar later, waren inmiddels reeds 106,000 hectaren met aardappelen bepoot, in 1871 126,000, in 1881 141,000, en thans rekent men 160,000 hectaren, zyndo een zesde deel vau al het bouwland binnen onze grenzen, of bijna 4'/a pet. van den geheelen Nederlandscheu bodem. De opbrengst is dan ook iu ons land gestegen tot ongeveer 40 millioen hec toliter, en had in 1889 eene waarde van 65 millioen gulden of van den geheelen Nederlandschen oogst. In 1881, het beste jaar in de aardappelgeschiedenis, bereikte de totaal-opbrengst van dezen oogst het verbazende cijfer van 73 millioen guldenterwijl de rogge 25 millioen, de haver 19, de tarwe 16, de gerst 10, en de boekweit 6 millioen gulden opbracht samen 76 millioen dus slechts 3 millioen meer dan de oogst der aardappelen. Van alle ko rensoorten voert Nederland in, alleen de aardappel behoort tot onze uitvoerartikelen, nl. in den vorm van meel enz. De ontginning van woeste gronden, de vergraving der venen, inpolderingen, droogmake rijen, s.tellen jaar op jaar nieuwe gronden tor be schikking van den landbouw, en de aangroeiende bevolking, de uitbreiding der steden, de veldwin nende aardappelfabrikaten in de Veenkoloniën, deden de vraag naar dit gewas meer dan naar andere gra nen toenemen, zelfs werd in sommige streken de boekweit en roggeverbouw door den aardappel ver drongen. Is alzoo deze cultuur voor geheel ons land eeuo zaak van groote beteekenis, in het bijzonder is zy dat voor de Groninger veenkoloniën. In de gemeente Wildervank, 4185 heet. groot, worden van 1300 tot 1600 heet. voor deze teelt afgezonderd. Veendam, groot 4863 heet., produceert 1800 tot 2000 heet. aardappelen. Deze beide gemeenten leveren dan ook 'sjaars ongeveer 1 millioen hectoliter aan de fabrie ken. Daarbij komen nog de gemeenten Pekela, Zuidbroek, Muntendam, Hoogezand, Sappemeer en Stadskanaal, waar de aardappel de eerste viool speelt. Met het al of niet welslagen van dezen oogst, staat of valt dan ook ongeveer de geheole veenkolonalei bevolking. Wanneer late naohtvorsten de jonge planton in gevaar brengen, wanneer djoor gebrek aan warmte en zoanesohijn de ontwikkeling belemmerd wordt, of wanneer aanhoudende regens het loof knak ken, of wanneer later de gevreesde ziekte de knol aantast, dan betrekken niet alleen de gezichten der veenkoloniale boerenmaar dan daalt ook de stem ming der neringdoende burgerij, die in het misluk ken van de hoop des landmans eene vermindering ziet van eigen inkomsten. In één woord, de aard appel is in deze streken de kurk waar de maat schappij op drijft. Geen wonder dat de aardappol een voorwerp is van aanhoudende zorg. De verschillende landbouw- vereenigingen in den omtrek behandelen telkens op. nieuw en waarlijk niet zonder uoodzaak, de keuze der soorten, het zetmeelgehalte, de productiviteit van deze vrucht, benevens den toestand van de produ centen tegenover die der fabrikanten. De waarde der meststoffen wordt behandelddoor de zorg der landbouwbonden zyn mest verzamelplaatsen zoowel als proefvelden in het leven geroepen. Vroeger heeft vooral de oudste der landbouwvereenigiDgen, „Veen- dam*, zeer veel gedaan in het belang eeuer ratio- neele aardappelcultuur. Zy schreef prijsvragen uit om verbeterde aardappelrooiers en hield wedstrijden en tentoonstellingen. Tal van nieuwe en teikens verbeterde soorten van aardappelen werden ingevoerd van den reuzenaardappel in 1871 tot de champions en schoolmeesters in 1890. Hoe groot nu ook de uitbreiding zijn moge die deze cultuur heeft ondergaan, en de massa die er verbouwd wordt toch hebben we nog geen aard appelen genoeg in ons land. Daar is vooreerst de consumtie. Beken dat ieder Nederlander 3 HL. aardappelen opeet in het jaar, dan wordt dat reeds ruim 13 millioen, waarbij nog gerust 1 millioen HL. mag worden gevoegd voor de komendo en gaande reizigers-vreemdelingen. Verder wordt de aardappel bij massa's als veevoe der gebruikt, vooral wanneer het koren duur en de fabrieksprijs laag is, reken daarvoor 21/, millioen mudden. Dan komen de fabrieken, 17 in getal, in de veenkoloniën. Levert iedere fabriek 15,000 ba len meel per jaar, dan geeft dat 250,000 balen, waarvoor minstens 10 X 250,000, dat is 2»/a mil lioen H.L., aardappelen verwerkt motten worden» een getal dat zeker niet overdreven is. Nu is nog niets gerekend voor stroop, voor sago, voor dextrine, ook niet ,voor de benoodigde pootaardappelen, voor uitvoer Ja voor uitvoer. In 1881, het uitnemende aard appeljaar, toen in ons land toch niet minder dan 23 millioen H.L. aardappelen geteeld ziju, overtrof, vol gens het officieele verslag, do invoer van aardappe len don uitvoer met bijna 2% millioen H.L.Dus wij cultiveeren nog volstrekt niet te veel aardappelen. Uit het verslag van de Haagsche Kookschool over 1891 blijkt, dat de toestand gunstig is en de school in alle opzichten gunstig wei kt. Het cijfer der gewone leerlingen bedroeg 106, die bijna allen de viermaan- delijksche cursussen hebben gevolgd, wat vroeger wel eens niet het geval was, terwijl sommigen zelfs twee cursussen achtereen volgden. Do cursus voor dienstboden telde thans in het geheel 31 leerlingen, tegen 25 in het vorige jaar. l)e belangstelling in dezen cursus neemt toe. Het nam zijn gelaat eene geheel andere (uitdrukking aan. Van toen af want hij keek voortdurend vriende lijk werd Clare weer met hem vjerzoend, en toen hij te huis aan tafel naast haar werd jgeplaatst, vergat ze weldra door zijn aangenaam gesprek, dat ze een oogenblik afkeerig van hem was geweest. Gelukkig voor mevrouw de Back, die zichtbaar vermoeid eu bleek was, bleef het gezelschap niet lang. Matie de Yalter stond op een o, zoo'n onbedui dend oogwenkje van haar vader op, en natuurlijk volgden de' heeren haar dadelijk. Clare en Marie scheidden met de wederzijdscho beloften, van elkafir zeer ijverig te zullen bezoeken, en ook de heeren, die met de van aard vlugge Clare op zeer goeden voet reeds waren, zeiden „tot weerziens." Ciare had dien avond schoon zij 't zich zelvej onbewust was, boven Mfcrie uitgeblonken. Hoewel pltijd nog voor zichtig en zich niet te ver wagend ii hare gesprek ken, wist ze, vooral onder jongelui, veel prettiger toon aas te slaan, dau do wel eens wat veol rede- neerende Marie de Valter. Men kon niet zeggen dat Marie iets ontbrak aan vormen, beschaving of op voeding, cm toch miste ze iets. en wel datgene, waarom wij in oprechtheid des harten altijd een meisje „Hef" ri'oemen. Terwijl Marie opa beurten met de heeren sprak, verdeelde ze als 't ware haar gesprek onder allen, ieder iets gunnende, bij elk een oogen blik vertoevende, als gaf ze audiëntie. Hoe geheel anders Clare ze rekende zich veel minder dan Marie maar 't dacht haar het beste om vroolijk te zyn, tejuviil ze immer flink bleef en wel doordacht rede neerde. Toen de knecht verschillende stukken taart prezenteerde, raadpleegde van Braem bij haar, welke soort hij nemen zou, en waarvan hij haar bedienen mocht. Marie deelde juist hare op- ec aanmerkingen mede over de muziek van dien avond 'aan van Tholen en mgvrouw de Back, toen Clare hem vertelde, hoe ze oom en tante voor 't feestelijk dessert met de taart alleen had laten ziften, en roet den regenmantel om eens een straatje was gaan omloopen, en daarna even naar huis, Toen ze nu van Braem voorstelde met haar van de taart van dien middag te eten, i hadden beiden veel pret, wijl hij zeide dat ze een dessert a part hfeddun. Wefkeiijk kurieus was het hoe Clare hem, eenvoudig als altijd,'méodeelde, dat eene taart by haar te huis, om haar ondor negen I personen eerlijk te verdeelen, altijd aanleiding gaf tot verwikkelingen. „Als mama er niet bij is, ziet u," besloot ze openhartig, „dan kibbejen we uit louter pret om kleinigheden, en mijn broer Constant en ik j kontracteeren altijd onderling, om onze gezameutlijko portiën met breinaalden te eten, en dat is eep wan- hopig en een belachelijk werk tevens." J Toen de jongoheeren, na mijnheer de Valter en Marie tot aan het rijtuig te hebben vergezeld, nog j een eindje met elkaar liepen, had van Braem, opge- J wonden ais hij dan meestal was, niets dan lofspraken te zeggen over Clare. Hij en van Tholen, die elkaar I aan huis van de familie de Back Jiadden leeren ken- S nen, ware wel geene vrienden, maar toch goede ken- j nissen. Dat hun omgang niet intiem was, lag het meest aan van Tholen, wijl zyn kalm, bedaard ver stand, zich al te mdeielyk liet vinden, om in de kouversatie van den jongen, wuften luitenant veel behagen te scheppen. Daarby kwam ook nog dat hij zelf weinig "leêgen tijd, en de kavallerie officier dien in overvloed had. „Zoo'n aangenaam meisje als dat is," besloot van Braem zijn résumé van loftuitingen, „heb ik van m'n leven nog niet ontmoet. Ze is vry, babbelt openhartig en is bij dat alles zoo geheel dame. Zeg, van Tholen, heeft ze fortuin? Dan ga ik ze dadelijk vragen om een engagement, en i|f word van de vol- igende minuut of zoo solide, als de dóminé bij wien ik op do katechisatie heb gegaan." „Je blijft eeuwig dezelfde, van Braem. Pas heb je een meisje een paar uren leeren kennen, of ge zyt er verliefd op. Heb toch goduld tot dat je ze beter kent, en je weet of ze voor u wel de geschiktste vrouw is." „"Ah bah! nu praat je egoïstisch hoor! Dat had ik nietr achter je kalm uiterlijk verwacht. Natuurlijk ben jij al verliefd op haar, maar, word er niet Hoos om, ik rijd je in do wielen boste maat „Nu mijnentwege gerust," antwoordde van Tholen, bedaard ajs bijna altijd; „maar zorgt dan dat je tijdig genoeg begint te vrijen; denk er om, er kunnen kapers op do kust komen." Wordt vervolgd.) ware echter te wensohen, dat nog moer algemeen gebruik gemaakt werd van deze gelegenheid om dienst boden geregeld onderwijs te doen geven in het be reiden van verschillende gereohten en in zulke kun digheden, die haar bij de praktijk der spijsbereiding van nut kunnen zijn. Van de privaatlessen voor dames, zoowel als van die voor dienstboden, wordt een toenemend gebruik gemaakt. Het cijfer der eerste bedraagt 178. Dat der tweede 14. Getrouw aan het beginsel, by de oprichting der School uitgesproken, om ook de minder bevoorrechte klassen der Maatschappij te doen deelon in het voor recht van oordeelkundig onderwijs in de spijsbereiding en andere vakken, die voor de huisvrouwen ook uit dien stand van zoo hoog belang zijn, werd eene aanmerkelijke uitbreiding gegeven nan dit deel van het onderwys. Niet alleen bleef voor vrouwen uit het volk de gelegenheid geopeud om kosteloos of tegen betaling van een gering schoolgeld onderricht te erlangen in het bereiden der volkskeuken in ver band met de beginselen van practische waren konnis en voedingsleer, maar ook werd naast den reeds be- staanden kiuder-oursus, opgericht een zoogenaamde voortgezette kind er-cursus of voorbereidende cursus voor keukenmeiden. Met ingenomenheid meent het Bestuur op beide cursussen te mogen wijzen. Beide werden o. a. eerst gevolgd door een zeker aantal meisjes uit de volksklasse, welke na voldoend lager onderwys genoten te hebben, door de hoofden der scholen ter plaatsing werden aanbevolen. Het aldaar ontvangen kosteloos onderwijs wordt door ouders en kinderen ten zeerste gewaardeerd en geeft zeer goede uitkomsten. Het verslag bevat voorts bijzonderheden omtrent de gelegenheid tot afzet der gereed gemaakte spijzen, en over de gelegenheid, die aan do kookschool op geleide dames vinden om eene goede plaats te er langen. Het kan zyn nut hebben, zegt het Verslag, de aandacht te vestigen op het feit, dat op dezen weg ongetwijfeld eene goede toekomst ligt voor on bemiddelde vrouwen eu meisjes welke door een nuttigen eu met haar aanleg strokenden werkkring in haar eigen onderhoud wensohen te voorzien. Door de verplaatsing der school naar een nieuw gebouw, waarvan wij indertijd melding maakten, is gelegenheid ontstaan om eenige pensionnaires te huisvesten. Er werd zoodanigo inrichting getroffen, dat de jonge meisjos, welke aldaar haar intrek zullen nemen er gelegenheid zullen vinden om opgeleid te worden, zoowel tot degelijke huishoudsters als tot onderwijzeressen in de kookkunst. Ook voor dienstboden, zoowel betalende als niet betala^g, worden enkele plaatsen beschikbaar go- houden/ waarvan op die voor niet-betalende reed* aanstonds beslag gelegd werd. De directrice, de onder-directrice en de assistente lieten zich evenmin door de moeite, als het bestuur door de kosten van die uitbreiding der werkzaam heden terughouden. De geldelijke toestand is gunstig, doch dat is hoofdzakelijk te danken aan het streng toepassen der grootste zuinigheid. Gisterenmiddag ontstond te Moerkapelle een hevi ge brand. Zeven huizen werden eene prooi der vlammen, en daardoor zijn twaalf of dertien gezin nen van hun dak beroofd. Men schrijft uit den Haag aan „de Amsterd." Nadat hierop reeds zoo dikwijls en sedert zoo langen tijd te vergeefs was aangedrongen, heeft de tegenwoordige minister van Waterstaat enz. eindelijk een commissie benoemd, om do Algemeene Voor schriften in zake de uitvoering van waterstaatswerken te herzien. Uiterlijk 1 Juni a. s. moeten de voor stellen tot daarin aan te brengen wijzigingen by den minister zijn ingekomen. Voor zoover ik van het behandelde kennis heb kuunen nemen, hééft men b* desen vry omvangryken arbeid Vooral ook rekening gehouden met recht en billijkheidfactoren, die in de nog bestaande, 12 Sopt. 1882 vastgestelde, voorschriften maar al te veel buiten aanmerking zijn gebleven. Zoo luidt o. a. het artikel, behandelende de geschillen tusschen den aannemer en do directie: „Wanneer tusschen de ingenieurs, of bij hunne af wezigheid, tusschen de opzichters en aannemers eenig verschil omtrent het werk ontstaat, verblijft de uit legging daarvan aan de directie, waarnaar de aanne mers zich moeten gedragenbehoudens nader beroep op den minister. De aannemer is; intusschen gehouden, het werk voort te zetten. Bij niet-vol- doöning hieraan kan'de directie art. 467 toepassen, d. i^voor rekoning van den aaunemer in de voort zetting voorzien." De Staat hooft dus ai het recht aan zijne zijde, wijl de aannemers zich in dergelijke gevallen niet kunnen beroepen op art. 621 van het wetboek van burgerlyke rechtsvordering. Voor den minister, die dus tot nu toe steeds moet afgaan op de adviezen zyner ambtsnaren, bezorgde deze toe stand veel last; zoodat het eeue gelukkige gedachte mag worden genoemd, dat de met de herziening van bovengemelde voorschriften belaste commissie de weuscholykheid uitspreekt, om bij doorkomende ge schillen soms ook de tusscheukomst van arbiters in te roepen. Zij heeft zich reeds tot verschillende be voegde deskundigen gewend om hun advies hierover. Wat is sterker, de draad van een spinneweb of een draad van staal Deze vraag werd dezer dagen 'gedaan in een gezelschap van rijke fabrikauten door den eigenaar eener staaldraadfabriek. Allen antwoordden als uit één mond„Natuurlijk eeu draad van staalDe vrager ontkende dater werd hooger gewed en men zou de proef op de som nemen. De moeielijkheid bestond hierin om een staaldraad te maken, die niet dikker was dan de draad van een spinneweb. Eindelijk gelukte het. De beide draden van gelijke doorsnede werden nu beproefd, en zie, de draad van 't spinneweb droeg 3 gram en de staaldraad slechts 2 gram, zoodat de vrager de weddenschap had gewonnen. Te Parys is thans, naar het Hbl. mededeelt, bij gelegenheid der handelsfeesten eene actueele vertoo ning to zien, onder den naam van „La vieille Amérique reconstituée." Op het ruime torrein by de Porte des Tornes, waar Buffalo-Bill voor drie jaar zijne vertooningen hield, heeft men beproefd de grondslagen van de Nieuwe Wereld in beeld en woord weer te geven. Men heeft een grooten diepen kuil gegraven en dien vol water laten loopem Dit stelt zeer bedriegelijk den Atlantischen Ocoaan voor en een werkelijk groot schip, dat er op drijft, is de getrouwe" nabootsing der Santa Mariahet schip waarover Columbus op zijn ontdekkingstocht bevel voerde. Eene cantate beschrijft ons de wisselvalligheden 'van dien tochten terwijl het orkust speelt en vrije goede zangers de woorden zingen, en vertoonen hee ren en dames in de kleederdracht dier tijden Columbus o. a. met een grooten mantel om en ver gezeld door vier lichtblauwe pagos ons op het schip eene bij de cantate pantomime. Vooral het oogenblik, dat Columbus aan land komt, waarbij een Indiaan onwillekeurig een bad in den kuil nam, was aangrijpend en verklaarde geheel, dat terstond de Indiaanscho krijgers en vrouwen behoefte gevoelden door een extra uitvoering van hun nationalen krijgs dans aan dit gewichtig oogenbHk meer luister bij te zetten. De zijgedeelten van het terrein zijn ingenomen door de voorstelling der eerste kolonisten. Een Spaansche straat met een panorama van Columbus, eenige Engelsche gebouwen en de Nederlandsche zeevaarders nit de I7e eeuw moeten hiervoor dienst doen. De Nederlandsche afdeeling stelt de Broad way van Nieuw-York, de hoofdstraat, voor, zooals zij er uitzag toen Nieuw-York nog Nieuw-Amster- dam heette. De gebouwtjes zijn werkelyk aardig in eeu eenvou- digen Hollandschen stijl ran twee eeuwen hier op getrokken en met Hollandsche opschriften voorzien. „In de groote schaer" heet de winkel, waarin Martin uit Amsterdam silhouetten knipt, daarnaast is het huis van den plateelbakker. Er is zelfs een schouw- buig, waarin ue goochelaar Dickson het ei van Co lumbus vertoont. De bediening geschiedt in «leze afdeeling door meisjes in Friesch costuum met de kap op. Te Groningen is bij art. 97 vtan het reglement van politie bepaald, dat geene gebouwen worden opgetrokken, tonzy voorzien van een trasraam, ten minste ter dikte van de opgaande muren en ten minste 0.05 M. boog, de halve hoogte ondet eu de andere helft boven den beganen grond, en samen gesteld uit? besten klinkersteen le soort en waterkee- rende metselspecie. Bij het bouwen van het nieuwe mil. hospitaal is echter deze bepaling, waaronder de vergunning door B. en W. was verloend, vanwege het genie-departe ment niet nagekomen, omdat zy niet was opgenomen in het bestek. B. en W. eischteu van den bouwer naleving van de overeengekomen voorwaarde, waar aan echter door den fortificatie-opzichter W. E. Oudraad, die met het toezicht op het bouwen was be last, niet kon worden voldaan, omdat hij zicü te houden had aan zyn bestek, dat door den Min. van Oorlog was goedgekeurd. B. en W. deden 0bor een gemeente-ambtenaar een proces-herbaal opmaken tegen genoemden opzichter van fortificatiën, welke zaak voor den krijgsraad te Leeuwarden is aangebracht. Hij werd beschuldigd van i,n de maand September of October 1891 niet te hebben gebouwd overeenkomstig de voorwaarden waarop door B. en W. van Groningen aan hem ver gunning was verleend tot het> gedeeltelijk afbreken van het bestaand gebouw in de St. Walburgsiraat en het bouwen van een gebouw op den open grond van dat perceel. Da krygsraad heeft echter den mil. opzichter Oudraad, hoewel hij in stryd met de aan de schrif- telijkn vergunning van B. en W. verbonden voor waarden een gebouw had opgetrokken, vry gesproken, omdat hy, als opzichter der genie, de bevelen, hem door zyu chef gegeven, behoorde op te volgen, ep hy in het volle vertrouwen van in de eerste plaats aan de bevelen zijner meerderen te moeten gehoorzamen moet ^geacht worden te goeder trouw te hebben ge handeld, terwijl die handeling binnen den kring zy ner ondergeschiktheid was gelogen. Lord Salisbury heeft in het Hoogerhuis aange kondigd, dat de Pinkstervacantie zal duren van 2 tot 13 Juli. In het Lagerhuis deelde de heer Balfour mede, dat de Pinkstervacantie zal beginnen 3 Juui. Hoe lang zij zal duren, zal afhangen van den voortgang welke voor dat tydstip met de werkzaamheden is geuiaukt. Gladstone zal den 31ste dezer maand in een mee ting van den Loudenschen liberalen bond, in Me morial Hall te Londen «optreden, naar men verneemt zal hij de strekking van de protectionistische rede van lord Salisbury bestrijden, en verklaren dat Home rule de verkiezingsleus der liberalen by de aanstaande parlemenlsontbinding moet zyn. De werkstaking te Durham duurt Voort. De patroons verwierpen het voorstel der mijnwerkers tot vermindering van het loon met 10 pCt. en wil den de vermindering op 13 pCt. brengen. De myu- werkersboud heeft daarop een manifest uitgevaardigd, waarin hij de patroons verantwoordelijk stelt voor de verschrikkelijke worsteling, od verklaart dat de mijnwerkers besloten zijn de werkstaking voort te zetten. De Moniteur beige zal heden de koninklijke be sluiten bevatten, waarbij de herziening van verschil lende artikelen der Grondwet, zooals die door de Kamer is vastgeld, wordt bekrachtigd. De Belgische provinciale verkiezingen hebben Zon dag plaats gehad. Hot aautal kiezers voor de raden bedraagt 411 duizend, dat voor de Kamers 135 dui zend, zoodat do afloop der verkiezing niet veel licht werpt op den vermoedelijken uitslag der zoo veel gewichtiger verkiezing van 14 Juui a. s., wanneer de Constituante verkozen moet worden. Iutusschen is het goed op te merken, dat het uit gebreide kiezerscorps Zaterdag in zo$ provinciën de meerderheid aan de kathblieken gelateh heeft, en in Aie aan de liberalen. De toestand is dus niet ver- awterd. In Namen zijn de tien katholieken dadelijk gekWSen, terwyl de die aftredende liberalen in her stemming komen. In Leuven is de katholieke meer derheid toegenomen. In de drie voorsteden van Brussel hebben de li beralen gewonnen. - In Leuven hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, doordien studenten een optocht van katho lieken aanvielen, omdat deze hun triomf op uitdagende wijze vierden. Te Brussel zelf moest er slechts één lid gekozen worden, ingevolgd het overlijden van een afgevaar digde. Er was daarover geen stryd de heer Grimard, de candidaat der Association libérale, werd gekozen. Van de ruim 21,000 kiezers getroostten er zich slechts 1280 een gang naar de stembus. De interpellatie over het arresteereu van anar chisten is in de Fransche Kamer zoo stil afgeloo- pen, alsof men niet in die Kamer waser heeft zelfs geen enkele radicale haan naar gekraaid. Lavy, de iuterpellant, bracht niet veel byzonders voor den dagde gedachten zijn in dien kring al even afge zaagd als de woorden. Het eenige practische in zijn betoog was het verwijt aan de Begeering, dat zij niet waakzaam genoeg was geweest. Daar zou Very vau mee kunnen praten, indien de arme man nog leefde. De Begeeriug had, zei Lavy ook, 174 on schuldige burgers in de gevangenis gazet, alleen om af te schrikken van deelneming aan de socialistische feestbetooging van 1 Meizulke dingen kwamen niet te pas. De Minister-president Loubet deedvzelf het woord. Men kon het hem aanzien, dat hij sprak als iemand, die weet dat hij gewonnen spel heeft. Al de arres taties, zeide hij, waren geschied volgens de Wet en hadden met het Meifeest niets uit te staan. Ta spreken van den staat van beleg was geheel opjuist; zeer zeker, de troepen waren 1 Mei in de kazerqpn gereed gehouden, maar de straten wareu geheel vry geblevenbuitendien, de vrees van de bevolking werd niet veroorzaakt door de maatregelen der Be- geering, maar door de misdaden van de anarchisten. De Begeeriug had haar plicht, en niet* dan haar plicht gedaan door hei uitzetten van vieemdelingen

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2