Baltenlandsch Overzicht. uitnoodigiug van bet hoofbestuur, door den Genees kundigen Raad voor Noord-Holland herziene «Voor schriften tot voorloopige hulpverleening by plotselinge ongevallen, totdat de geneesheer aanwezig is." Het hoofdbestuur vestigt op deze voorschriften de aandacht en geeft in overweging, eenige exemplaren in plano ter aanplakking op openbare plaatsen en eenige exemplaren in boekjes vorm ter uitrei king aan politieagenten, veldwaohters, enz. aau te koopen by de iirma Joh. Geradts en Go., uitgevers te Hilversum. Het is thans zeker, dat de internatiouale sport-, ▼isschery- en paardententoonstelling op 1 Juni des namiddags te één ure officieel zal worden geopend, terwijl het gebouw voor houders van abonnementen en bezoekers te 2>/a ure zal worden opengesteld. By de plechtige opening zullen uitgenoodigd wor- aeu, behalve civiele en militaire autoriteiten, de le den van het eere-comité, de aandeelhouders, inzeu- ders, de buitenl «ndsche comités en de regelingscom- missiën der verschillende afdeelingen. Be opening zal opgeluisterd worden door de muziek van de koninklijke kapel van het regiment grenadiers en jagers, welke door den kolonel-commandant van het regiment, den heer Vogel, en de officieren voor deze plechtigheid hoffelyk is aangeboden. Te zeven ure des avonds zal een groot banket in de Franscbe restauratie op de tentoonstelling van den heer C. C. Mulié worden gegeven door het uit voerend comité aan het eere-comité, verschillende civiele en militaire autoriteiten en enkele leden van de buitenlaudsche comités en aan de regelings-cöm- missien. Gedurende dien avond zal zich een mu ziekkorps in den tuin, welke schitterend verlicht zal lijn, doen hooren. Be entree-prijs van 21,, ure tot 6*/, ure zal bedragen 2.50 per persoou, eu des avonds ua 5iji ure uitsluitend voor tuin eu gaanderij f 1.00. Van de opening af zal bewaking op de ten toonstelling bij dag geschieden door militairen. Tot de inzenders op de tentoonstellingen zullen ook behoorenHare Majesteit de Koningin-Kegentes en Z. D. H. de Prins van Wied. Harer Majesteits inzending zal betrekking heb ben op watersnood scheepvaartreddingswezen spoorwezen, weerbaarheid, schietsport, verbetering van het paardenras, valkenjacht, jacht, volksvermaken, ijs-, en aneeuwsportj enz. Voor deze belangwek kende en omvangrijke inzending van Hare Majesteit is eene bijzondere salon ingericht. Be uitgebroken inbreker Wilhelm Schroder werd, nadat hy opgepakt was, met een groot gejuich en vele hoera's van eenige honderden menschen, zwaar geboeid en gebonden op een wagen gezeten, tus- scben vijf gewapeyde politieagenten te Winschoten ingehaald. Hij scheen schik <jê hebben in de alge- meeue vreugde, want soms zag bij om naar de joe lende menigte en lachte. Op bloote voeten en nog in zijn boevenpak is hij te half acht gisteren avond als een wilde weer in eene cel opgesloten. Hij zit nu in eene dwangbuis. Aan een der rijks veldwachters moet bij reeds hebben bekend, al weer op zes plaatsen te hebben ingebroken. «Ik moest toch wat eten hebben," had hij er bijgevoegd. Omtrent de aanhouding meldt men aan de P. O. C. uit Noordbroek het rolgendeNadat in den afge- loopeu nacht nogmaals te Korengarst en Veendijk in braak is, gepleegd, waarbij brood en varkensvleesch werd ontvreemd, is het heden namiddag gelukt den beruchten Schroder weder te vatten. Boor een knecht van den landbouwer Holtkamp te Noord- broeksterhamrik werd opgemerkt dat er iemand in een stuk roggeband verscholen wasdadelijk ging hy met een boerenwagen de beide gemeenteveldwach ters en een rijksveldwachter van Winschoten, die hier tydelyk was, halenhet stuk land werd om singeld en weldra was de vlnchteling gevangen. Stevig geboeid werd hy op een wagen gepakt en naar Winschoten overgebracht, waar men wel zoigen zal, dat hy niet voor de tweede maal ontsnapt. Verschillende voorwerpefi, die in de beide laatste nachten ontvreemd zyn, werden nog by hem gevon den; hy moet dan ook bekend hebben dat die in braken door hem gepleegd zyn. In de algemeene vergaderiug, die dit jaar te Delft zal gehoudfeu worden, zal o. m. door het hoofdbe stuur van den Bond «Maatschappelijk Belang" aan de orde werden gesteld eene herziening van het reglement. Het voorstel daartoe is begeleid door eene memorie vau toelichting, waaraan o. a. het vol gende is ontleend: Artikel 1 is uit het bestaande reglement overgenomen, met weglating der woorden: «eu de verkeerde toepassing van het coöperatieve stelsel te bestrijden." Aanleiding hiertoe gaven een reeks van onaangenaamheden, die het gevolg waren van eene verschillende opvatting der afdeelingen, over wat al of niet eeue verkeerde toepassing der coöperatie moet heeteo. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat, zoolang deze woorden behouden bly- veu, er stryd zal zijn in den boezem van den Bond. Boor uit to spreken, dat de Bond de belangen van den haudel wil bevorderen, zal het mogelijk zyp, ook op plaatsen, waar geen coöperatieve winkel ver- eenigen zyn, afdeelingen op te richten. Na de jongste algemeene vergadering te Zwolle werd door vele leden de zeer juiste opmerking ge maakt, dat er te weinig tijd is voor eens grondige behandeling van alle zaken. Baar vele leden toch in den regel twee dagen van huis moeten zijn, kun nen die vergaderingen anders worden ingericht. Die onderwerpen of voorstellen, welke voor openbare be handeling geschikt zijn, kunnen den eersten dag, des namiddags behandeld worden. Boor belangrijke zaken in het openbaar te behandelen kau tevens pro paganda gemaakt worden voor den Bond. Vandaar het voorstel om daags Voor de algemeene vergado- rmg een congres te houden, ter behandeling van zoo danige onderwerpen «^daarvoor geschikt zijn. (Zulks ter beoordeeling van bet hoofdbestuur.) Be stemming over de voorstellen, die uit behandeling voortvloeien, geschiedt dan den volgenden dag op de algemeene vergaderiug. In verband hiermede wordt voorgesteld aan het hoofdbestuur het recht te geven om als het dit om den aard der te behandelen onderwerpen, of om an dere redeu, wenschelijk acht, de leiding o&hel secre tariaat (van het congres) of beiden aan andere ledtn op te dragen. ls het afscheuren en wegmaken van de bekend making eener executoriale verkooping al dan niet strafbaar? Deze vraag is door de arrondissements rechtbank te Maastricht in ontkennenden zin beant woord. Zij beeft nl. by vonnis van 23 dezer van alle rechtsvervolging ontslagen een persoon, die aange klaagd was te (hebben afgescheurd en weggemaakt een biljet, waarby de verkoop van den inboedel zyns vaders ten verzoeke van twee particulieren doof een deurwaarder wordt aangekondigd. Be rechtbank heeft daarbij overwogen dat bedoelde bekendmaking niet vanwege het bevoegd gezag was gedaan en der halve niet viel onder het bereik van art. 187 van het wetboek van strafreoht, en voorts, dat bij die afscheuring het opzet niet bestond, om het biljet voor den eigenaar weg te ibaken. Be Nederlandscbe Kamer van koophandel te Londen heeft in een adres aan de Tweede Kamer hare be zwaren uiteengezet tegen het door de regeering ingediende ontwerp van wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, waarin h. i. met de belangen van Nederlanders in den vreemde niet voldoende rekening is gehouden. Bie Nederlanders behooren tot de beste burgers des lands. Zij betalen tot de beste burgers des lands. Zij betalen wel is waar doorgaans geen belasting in het vaderland' maar de gehechtheid aan den geboortegrond ti toch sterk genoeg om te maken, dat zij belasting betalen in allerlei andere vormen. In Londen b. v. worden verschillende Nederiaudsche instellingen, ten doel hebbende arme landgenooten bij te staan of den handel en het verkeer met het vaderland te bevor deren, alle, met uitzondering der Ned. herv. kerk, door vrijwillige bydragen iu stand gehouden, aan alle waaraan verschillende personen veel van hun tijd en veel moeite opofferen eu die er zeer toe me dewerken den baud met het Vaderland te versterken Be jongelieden, die uitgaan om zich van vreemde toestanden op de hoogte te stellende kooplieden, die zich in hel buitenland vestigen en betrekkingen met hel vaderland uitbreidende industrieelen die vreemde markten openen voor Nederlandsohe pro ducten, de werklieden, die iu het buitenland vakken leereu kennen welke in het oigen land niet uitge oefend wordende studenten die elders de kennis trachten te verkrijgen welke "zij in Nederland niet kunnen opdoende personen, die om gezondheids redenen zich in het buitenland vestigen, zij allen nemen hartelijk deel in het lief en leed dat Neder land wedervaart en derhalve is ernstige overweging geweuscht, eer maatregelen genomen worden waarvan het resultaat kon zijn. dat zy van Nederland ver vreemd werden. i Adressante wenarht in de eerste plaats, dat het voornemen om naar Nederland terug te keeren als eersie voorwaarde voor het behoud der Ne.derlansche nationaliteit niet gehandhaafd worde in het ontwerp. Vervolgens, dat eene eenvoudige verklkring, dat men Nederlander wenscht te blijven, zou kunnen volstaan welke verklaring telken male, wanneer daartoe aan leiding bestaat, bijvoorbeeld bij het aanvragen van een paspoort, kon herhaald worden, zonder dat de noodzakelijkheid zou bestaan, dit telkans om de vijf jaren te doen. Eene gewone inschrijving in daartoe bestemde regieters van het gezantschap of consulaat in de plaats hunner inwoning, of zoo daar geen ge zantschap of consulaat gevestigd is, de naa«tbijzijnde plaats, waar zulks wel hot geval is, zou dienen te volstaan om te doen blyken van den wensch om Nederlander te blijven. Voorts scbijut het geweuscht voor het geval het bestaande voorstel gehandhaafd blijft, eene bepaling in het ontwerp op te nemen in het belaag van hen, die by ue afkondiging der nieuwe wet reeds langer dan vijf jaren buitenslands zullen geweest zijn, opdat te hunnen aanzien altühns de is aan te vangen. Ik zal echter lang zoeken; jaren lang des noods Louize met alle liefde en toegene genheid behandelen, misschien dat ik dan dat steenen hart wel zal vermurwen." «Arme vrouw," sprak hy#n sloeg zijn arm oin de bevende vrouw heen, «verwacht niets van Lfciize. Ze is veel te trotsch om schuld te betonnenmaar kau ik haar ooit overtuigend bewyzen <pt zij schuldig is, dan zal die schijnvrome, zoo trotscke Louize diep vernederd worden, dat beloof ik je." «Ja, zoo praten de maunen en bereiken nooit hun doel. O, soms wenschte ik dat ik het nimmer had geweten, ou dan weer kan ik er om gaan zitten schreien, dat het zoolang voor mij verzwegen werd. Neem echter een goeden raad van me aan George, en laten we ons nooit opwinden, want door uw eigen oploopendheid en drift, is Louize altijd des te meer op hare hoede geweest. Want die vrouw moet zon derling aan haar gehecht zijn, dat ze immer zoo vol komen zwijgt, en dit is zek^r, haar stilzwijgen moet Louize veel gold gekost hebben. O Louizeging ze zacht en diepbewogen voort, «als je mij maar de waarheid wildet zeggen, ik zoi^je zoo gaarne verge ven, ik zou je de handen willen kussen van louter dankbaarheid." «Begin nooit zoo iets, beste Marie. Te veel'was Louize er immer op uit om u te krenken, of u, op. hare slangachtige manier, te kwetsen. Wordt vervolgd.) 4 i f 1 J namen toen hij 's morgens te vijf uur tegen zijn trap opstom melde. Be nu volgende dagen had Clare belangrijke drukten. Al waren de meisjes van mevrouw van Breughelen altijd eeuvoudig groot gebracht, toch toonden ze wel, nu zo vrij konden handelen, dat ze lang niet onverschillig waren voor 't geen door mama zoo vaak onverdrachtelijk slijk en nietigheid werd genoemd. Met haar drieën, Clare, Belle en Cateau, liepen ze op een zekeren dag de voornaamste winkels in en uit, eu 't duurde lang genoeg voor ze gereed waren. Belle had mama weten te belezen, dat zij toestemming gaf dat de meisjes het geschenk van oom en tante mochten aannemen. Met inama, ver- 0 telde Belle, was een heele omkeering voorgevallen in al de dagen, na het hooggaande ongenoegen tus- schen haar en oom de Back, wa9 maaia zoo stil en teruggetrokken geweest, als men haar nimmer had gekend. Zeker had ze, o wonderbekend, dat alles, wel beschouwd, Clare niet zoo heel veel ongelijk had gehad, dat ze zoo lang had volgehouden tot ze haar zin kreeg. Toch bleef ze nog steeds weigeren bet meisje te ontvangen, maar liet naar zeggen, dat hare moeder volstrekt niet boos meer. op baar was. Op den dag n,u dat Clare om hare gewichtige inkoopen was uitgegaan, xwanf mevrouw de Back, even nadat zij was uitgegaan, met rood beschroide oogen het huis weer binnen. Eerst toen zij haar sluier opsloeg kon men dat echter bespeuren, 4en mijnheer de Back kwam dadelijk op haar toe, en ontlastte haar van al hare overkleeren en haar hoed. Baarop bracht hij haar zelf een glas water en ging naast haar op de kanapé zitten. «Welnu Marie," begon hij zacht sprekend, «heb ik je 't niet voorspeld arme vrouw, 4at al je pogingen vruchteloos zöuden zijn t" «Helaas ja, George l O, ik heb me zelfs vernederd voor dat mensch opdat ze mij de waarheid zou be kennen, buiten hetgeen wat ik haar heb geboden maar ze wil ^ergens naar luisteren. Ze bewoont zoo als je ook wol zult weten een hee'l lief huisje met een tuintje, ze heeft geen kinderen meer, en nU is geen aanbieding, hoe groot ook, in staat haar iets te doen zeggen. Ik heb haar beloofd, ja gezworen dat we eeuwig zouden zwygen, dat Clare vodr 't oog van de wereld het kind vau Louize zou bleven, maar ze zegt maar steeds brutaal en korzelig«ik weet nergens varr. Als ik wat gfedaau heb^ waarover ik 't zwijgën® moet bewaren, dan heeft men mij er goed voor betaalJ, en ik zwijg als ik eens 't accoord heb aangenomen. Een burgervrouw heeft even goed ka- ras ter als de groote lui, en niemand behoeft bij me te komen om me te molesteeren." O George zoo'n schepsel praat nog van karakter, terwijl ze in stilte de snoodste misdaden bedrijft Maar weet je ff atIk heb er te veel tegen ^gezien om het Louize te vrageno ik weet het, ik zou kunnen gaay eischcnv en men zou mij uitlachen. Ik beu niet 'zoe overdreven om niet te weten, als die vrouw niet syreken wil, dat er dan met geld niets onzekerheid omtrent hun Nederlanderschap worde weggenomen. Eindelijk komt het wenschelyk voor, ten behoeve van geboren Nederlanders, die tengevolge van het verzuim eener formaliteit als bij het voorstel bedoeld hun Nederlanderschap verloren, zulk eene uitzondering op den regel toe te laten, dat zy by terogkeer iu Nederland niet ettelijke jaren, maar n kortoren termyn, byvoorbeeld een jaar, bebben te wachten eer zij uit den toestand van zonder na tionaliteit te zyn kunnen verlost wordtn. Ten slotte geeft adressante in overweging, de be handeling van het ontwerp zoolang uit te siellen, tot er gelegenheid zal hebben bestaan vooi Nederlanders buitenslands, ook in afgelegen gewesten gevestigd, hunne bezwaren te doen hooren. In een opstel over Nederlandscbe letterkunde in de Rewe des d&ux monde9 van 1 Mei 11. leest men, blz. 164: «les romaus de Génestet en de Camera se lisent aveo plaisir." {Spectator). Het Vaderland releveert uit het officieel verslag der beraadslagingen van de Tweede Kamer de vol gende woorden, die door de verslaggevers der dag bladen niet waren opgenomen. De heer vau Löben Seis zeide, nadat hij de juist- hoid vau het Standaard-verslag over zijne rede te Gouda, wat de woorden betreft, waarin eene insu- niatie werd gezien, had betwist. «Ue persoonlijke zaak met den beer Lieftinck kan ik hidrmede als afgedaan beschouwen. Hy heeft zelf terecht gezegdEene gryze kraai maakt nog geen winter. Ik houd mij geheel aan het zoo plastische beeld, waarin hij zich teekent. Hij is niet «de Ka mer". Aan hem geen woord meer hierover. Slechts in het voorbijgaan mijne hulde aau den voortreffelij* ken snit van zijn nieuw zomertoilet." Men moet er natuurlijk bij weten, dat de heer Lieftinck een grijs costuum droeg. Inderdaad, de humoristische toospelling was kostelijk. Dezer dagen werd op het kantoor van een te Amsterdam algemeen bekend graanfactorsfirma een bankbiljet van duizend gulden gemist, dat in de drukte ia plaats van de brandkast op deze was neer gelegd. Naast de brandkast staat ouder gewoonte de sntp- permand, alwaar vermoedelijk tengevolge van een tochtje het bankbiljet terecht ia gekomen. Het ontbreken v»n dit laatste werd ontdekt, doch tevens ook dat intusscben do inhoud van de snipper- mand in den vuilnisbak der stadsreiniging en daarna in een der schuiten geledigd is geworden. Door de firma werd aan den terugbezorger vau het bankbiljet honderd gulden vinderloon uitgeloofd eu de heer Voorbeytei vau het vermoedelijk gebeurde in kennis, gesteld. Het pleit voor de goed* coutröle aan de stadsvuilnisbelt, dat men daar dadelijk wist in welke schuit, zoo het vermoeden gegrond bleek, het bankbiljet zich moest bevinden. Bij de lossing der schuit werd de meest mogelijke voorzichtigheid en nauwgezetheid in acht genomen en het bankbiljet gevondenhoewel nog ongeschon den, erg bevuild, zoodat .het de reukorganen niet streelde Nadat het biljet gereinigd was, werd de burge meester door deu heer Voorbeytei van het geval in kenuis en het bankbiljet te diens beschikking besteld, eensdeels om het aan den verliezer weder ter hand te stellen, anderdeels om aangaande het beloofde vin derloon te beschik keu. Dit is in dier voege^ geschied, dat den vinder vijftig gulden en den overigen manschappen, welke het betrekkelijke transport bewerkstelligden, de ove rige vijftig guldens ter gelykelijke verdeeling werden toegewezen. (Amst.) In de horlogemaker van 20 Mei komt eene be schouwing voor naar aanleiding van de aanhan gige voorstellen tot instelling van Kamers van Ar beid. - Dergelijke pogingen om patroon en arbeider nader tot elkander te brengen, kunnen echter, volgens deu 8chlijver, niet veel beteekenen, want de ware oorzaak van de onrust ligt niet in misverstanden tussahen werkgever en arbeider, maar in het gemis van pet ten, die de zaudbar.ken, waarop het gemeenschappe lijk schip eindelijk is vastgevaren, uit de maatschap pelijke watoren kunuen wegruimen. Inderdéffl, de fraaist ingerichte Kamers van Arbeid, op den voor gestelde n voet, zullen vo'.strakf niets kunnen verbeteren want do hoofdvraag zal da®nog blijven «Geef ons brood Men mag zich echter voorstellen, dat zulks door arbeid gereeder zal wordon verkregen, als han del, nijverheid cut landbouw beschermd worden, waar toe een particulier initiatief onmachtig is. De veroorzaakte ellende in de bedrijven, beeft velen door gobrek aan voldoende verdiensten, als radeloos gemaakt. Duizendefi volgden sedert, bijna onwetend, do meest onbestemde lichtingen. Als een met verwoesting dreigende stroom worden de onzin nigste eischen en leeringen alom verspreid en zelfs aangekleefd en waartoe bet komen cal, weten de volgelingen evenmin als hunne leidors. Het geloof aan een hoogere macht, aan een onherroepelijk vast gestelde grondorde: aan een gezag verleend aan en ten behoeve van eene wettige overheid, wordt gaan deweg ontkend en vertreden. Grondige kennis van oorzaken en gevolgen ont breekt en tot het onderzoek er van bestaat over het algemeen zin, noch lust. De ontevredenen voegen zich liever bij elke richting, die slechts verbetering belooft, onverschillig of de vaan der partij rood of zwart gekleurd is. Boor allerlei vage, geheel 'onbe stemde redenen, wordt een onwetende, onnadenkende «menigte verder opgezweept. Dpn eenen tijd laat meu schreeuwenden dood aan het kapitaal, dan weer om algemeen stemrecht en eindelijk zanikt men om een achturigen werkdag, onder het voornemen echter die in het eind te verminderen tot vier werk uren. Al die eischen, vertrouwen wij, zouden weldra ver dwijnen, als men eenvoudig den arbeider meer loon verschaffen kon dat eene goede regeling van het geheel ook mogelijk zou maken en men zijne burgerlijke aauspraken en arbeid over het algemeen rechtvaardiger waardeerde. Wie toch wordt bij ken nis van zaken niet verbaasd, ja verontwaardigd, bij het aanschouwen van fabrieksgoederen tegenden meest fabelaohtig lagen prijs geleverd. Zij, die den arbeider kennen, rekening houden met do mate zijner ontwikkeling, hem een billijk loon uitkoereu, hupsch als medemonsch behandelen, zul len zeker niet over zijne toewijding hebben te klagen. Verder bespreekt de Horlogemaker den toestand van den landbouw, die voortdurend achteruitgaat, zoodat de landbouwers alleen door de overtochtskoston Weerhouden worden naar andere .werelddeelen over te steken. Als men de noodige fondsen bijeenbracht, bij duizendtallen zouden onze boeren emigreeren. Als raiddel tegen de ellende, waaraan velen uit de niet bezittenden zijn blootgesteld, beroeptde schrijver zich op het oordeel van de Allgemeine Zei- tang, dat overproductie worde te keer gegaén en hij resameert zijne Ijpsohouwing in de volgende regelen. Aan de eene zijd* heerschtgezag militaire- en burgetlijke macht, kapitaal, maar ook, naar sommiger meening, een onvoldoende toewijding. Aan de andere zyde geen geheel onbillijke grieven, arbeidskracht, en wil tot heftigen tegenstand. Gaat dat nu op den duur zoo door, dan moet het voor een of wellicht beido partijeci op vernietiging uit^ loopen. Van het particulier initiatief ware veel te yerwach- teu, wanneer het zich voornam olie op de onrustige wateren te gieteu. Niet bloot om baas en werkman met elkander te vojpoenen, want die betrekkelijke kleinigheid zou zich zelf wel redden, maar om concilieerend tusschen par tijen werkzaam te zijn tusschen Staat en volk Konden bestaande grieven worden weggenomen, door bemiddeling van eene naar verzoening strevende breed vertakte vereeniging, aandriugeude tevens op wettelijke bescherming tegen bestaande misbruiken, dan zou het horstellen van evenwicht volstrekt niet onmogelijk blyken. Bovenal zou behooren aangedrongen te worden op eene internationale regeling in alle beschaafde landen van werkloonen; die vast te stellen, en daarna opder pressie der Begeeringen te doen handhaven. Zoo, dat minstens 50 pet. verhooging voor alle arbeids- loonen mogelijk werd. Deze voorslagen berusten nifet op illusién, maar op eene werkelijk gemaakte plaatselijke ervaring en wel tijdens het jaar 1861, toen wij ergens in eene stad door het bewerken van verhoogd loon, een ernstig dreigende muiterij met blijvend succes slaagden op te lossen. Had toen echter de burgemeester aldaar geen hulp en bijval geschonken, alle toewijding wtire vermoedelijk vruchteloos gebleken. De Belgische staatscourant publiceert de verschil lende verklaringen derKamer betrekkelijk de grond wetsherziening, de verklaring des konings, dat er reden is tot de herziening der grondwet over te gaan eu het koninklijk bosluit, waarbij de wetgevende macht ontbonden wordt en en het kiezerskorps tegen den liden Juni wordt opgeroepen ten einde de Consti tuante te kiezen. Be Pruisische afgevaardigden voor den Landdag worden nog steeds volgens trappen- en klassenstel* seis gekozen!" Eer9t worden aangewezen, wie een Wahlmann moeten kiezen en die JVahlmanu meet volgens den eigenlijken afgevaardigde aanwijzen-. Van „geheime stemming is geen sprake. Zoowel voor ff ahl- manrf ais voor afgevaardigde, heeft de keuze plaats door het luid noemen van den naam van hem dien meu verkiest. Bovendien wordt voor het recht van kiezen eene zekere census geeischt, die wonderlijk geregeld is. Wie een groot landgoed bezit, dat geheel met schul den bezwaard is, heeft meer rechten dan hy, die op een kleiner landgoed woont, dat geheel zyn eigen dom is. Het komt wel eens voor zegt de Vouiacke ZeUung dat een huis oud ongeschikt geworden is en toch jaar in jaar uit blyft staan. Be eigenaar is bang voor de drukte, de kosten en de «verrassingen* van den bouw. Welnu zooals een eigenaar over zyu hui» denkt, denkt de rogeering over het kiesstelsel. Vooral ten gevolge van de nieuwo inkomsten-belasting is reparatie dringend noodigdoch het blyft Ue vraag, of men -- eens aan het afbreken niet beter doet het geheele gebouw neer te halen en op geheel nieuwe grondslagen een ander op te trekken. Het tegenwoordig kiesstelsel bestaat in Pruisen reeds sedert 1849 en wordt door niemand ernstig verdedigd. Iji cqoservatieven kunnen het niet ver dedigen, omdat <èet stelsel geen historischen grond slag heeft. Be een of ander heeft het als het ware uit zijn mouw geschud. Men heeft het doen voorkomen, alsof men voor zeer uitgebreid kiesrecht was en toch tevens zooveel mogelijk de samenstelling deronlbon- deu oude Kamer willen behouden. Be nationaal-liberalen kunnen evenmin het^stelsel verdedigen, daar het geheel in Utrijd is met de grond beginselen der partij. De nationaal-liberale party heeft zich ontwikkeld op den bodem van het nieuw geschapen Duitsche ryk en dat Duitsche rijk rust op den grondslagalgemeen stemrecht. Een groote verandering zal er moeten plaats heb ben. Het belastingwezen heeft zulk eene herschep ping ondergaan/ dat wanneer men op grond van de oude ve^eischten voor stemrecht voort zou gaan te kiezen, en verhoudingen zouden ontstaan, die niemand kan billy ken. «Het oude huis moet opgeknapt wor den". aldus beslnit de Vossische Ztg., «maar als men aan het verbeteren is, dan zal moD ontdekken, dat het huis niet verdient te blyven staan". Tusschen sommige Fransche en Duitsche dagbla den is een polemiek geopend over de aanstaande gymnastiek-feesten in Nancy. Be Parijsche pers neemt het haar confrères te Berlijn zeer euvel, dat zij direct weder de chauvinistische sparen hebben aangeroerd, ni* er sptake is van een feest in eeu Fransche stad nabij de Duitsche grenzen. Niet ten onrechte wijzen de Franscben er op, dat men zich te Berlijn niet het minst om hen bekommert, wan neer er sprake is van Duitsche feesten te Straats burg; waarom mogen nu zij niet te Nancy feest vieren Het is voor de algemeene rust in Europa waarlijk te hopen, dat deze perspolemiek geer. scherper karak ter aanneetht en het niet den chauvinisten aan deze en aan gene zyde der Vogeezen gelukt weder nieuwe kiemen van tweedracht en haat tusschen beide vol keren te zaaien. Lichtelijk zou dit, in verband met het ontvlambare temperament der Frauschenf ten slotte tot anti-Duitsche manifestaties kunnen leiden. Er wordt een nieuw blijk van de zelfbeheersching van het Fransche volk geeischt, opdat het ook thans zich niet tot onvoorzichtige nationale uitbarstingen laat verleiden, getart door enkele Duitecho chauvi nistische persorganen. In Italië hebben de pors-onbescheidenheden van den heer Von Bismarck groote ergernis gewekt. Ge lijk wij in het kort mededeelden bevatten deJiamb. NacAr. dezer dagen een aan den ex-rykskanselier toegeschreven artikel over do positié van Italië ut de Triple alliantie, met de toevoeging dat door Duitschland alles moet aangewend worden om Italië in het Drievoudig verbond te behouden, zelfs, indien dit om financieele redenen in de verzoeking mocht komen in deze betrekkingen wijzigingen te brengen, Duitschland voor zyn regoerfng het blyven in de Triple alliantie moot vergemakkelyken. Onmiddellijk na de bijeenkomst der Italiaansche kamer zal de afgevaardigde Cavallotti de regeering over dit artikel van het Bismarck-blad interpellee- ren en daarbij gelegenheid vinden de buitenlandsche politiek ter sprake te brengen, to zijn interpellatie zal de heer Cavallotti uit de ^oorden van den Buit- schen ex-rijksKanselier aantooncn, hoe vorst Bis marck zelve erkent, dat duitschland Italië heeft over gehaald om deel uit te maken van het Drievoudig Verbond uisluitend om Oostenrijk gerust te stellen en Italië er toe te brengen afstand te doen van allo irredentistische aspiraties. Alleen dus om de Oosten- rij ksch-Gerraaansche behingen, die strydig zijn met de Italiaansche belangen te bevorderen en te bescher men, put Italië zijn c red iet uit, gaat zijn ondergang to geraoet en schept zich een gevaarlijke, vyaudelyko gezindhetd in Frankrijk en Rusland. Noch keizer Wilhelm noch koning Humbert of Crispi zullen na deze nieuwe onbescheidenheid van den heer Ven Bismarck met gevoelens van vriend- soha,»/ en welwillendheid aan hun voormaligen vriend der. schepper der Triple alliantie, denken, maar het

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2