genoot van de sohoone uitvoering door het muziek corps van het 4e. reg. inf. onder directie des heeren 6. Mann. Gisteren, Maandag 6 Juni, had in het Cafd «het 8chaakbord" een algemeene vergadering van de Goud- sche 'Zwemclub plaats. De punten ter behandeling waren: de a. s. Zwemwedstrijd. Besloien werd dit jaar een Nationalen Wedstrijd uit te schrijven. De datum daarvan werd bepaald op Zondag 14 Augustus a. s. Het Programma werd als volgt vastgesteld Afdeeling A. I. Snelzwemmen, voor jongens beneden 16 jaar welke kosteloos van de Zwemschool gebruik maken. Lengte der baau 40 Meter, geen keerpunt. Prijs. Luxeartikel en Diploma. Ie Premie. 4# 2e n nun II. Snelzwemmen voor jongens beneden 16 jaar werkende Leden van Zwemclubs aangesloten bij den Nederl. Zwembond. Lengte der baan 40 Meter, geen keorpunt. Prys. Zilveren Medaille en Diploma. Premio. Bronzen u u u III. Snelzwemmen (Juniores) voor H.H. Liefheb bers, die voor 1 Mei a. c. geen prijs behaald hebben. Lengte der baan 80 Meter, 1 keerpunt. Prys. Verguld Zilveron Medaille en Diploma. Ie Premie. Zilveren u u u 2e n Bronzen u u u IV. Snelzwemmen (Seniores). Lengte der baan 340 Meter, 6 keerpunten. Prijs. Verguld Zilveren Medaille en Diploma. Ie Premie. Zilveren 2e n Bronzen u u u Afdeeling B. I. Snelzwemmen op den rug (Juniores) voor H.H. Liefhebbers die voor 1 Mei a. c. geen prijs behaald hebben. Lengte der baan 40 Meter, geen keerpunt. Prijs. Zilveren Medaille en Diploma. Premie. Bronzen u u u II. Snelzwemmen op den rug om het KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Lengte der baan 80 Meter, 1 keerpunt. Prijs. Verguld Zilveren Medaille en Diploma uit geloofd door den Nederlandschen Zwembond. Ie Premie. Zilveren Medaille en Diploma. 2e Bronzen n u Afdeeliug C. Duiken (Juniores) diepte 2J/j Meter. Prijs. Zilveren Medaille en Diploma. Premie. Bronzen n n n Afdeeling D. Gekleed duiken en zwemmen diepte 37g Meter. Prijs. Verguld Zilveren Medaille en Diploma. lePrem. Zilveren Medaille en Diploma. 2e a Bronnen De Wedstrijd vangt aan des morgens ten 12 ure. De gelegenheid tot inschrijving wordt gesloten Woens dag 10 Augustus. De ZEw. Heer P. C. Th. Malingré, Deken alhier, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 40 jaar tot priester was gewijd. Zijne parochianen en vele an dere vereerden hem met verschillende geschenken, terwijl door het Koorgezelschap hem verschillende zangstukken werden toegezongen. Vele woningon der Katholieken waren met de Nederlandsohe vlag ver sierd. Bij de Zaterdag l. 1. gehouden verkiezing vaneen heemraad of lid van het bestuur van den polder# Klein-Hekendorp' werden 32 stemmen uitgebracht, waarvan 27 op den heer W. C. Zuurhout, zoodat deze als heemraad is herbenoemd. Het vergunningsrecht te Oudewater over 1891/92 van 21 porsonen geheven, heeft do som van 720 opgebraoht. De minister van oorlog is voornemens gevolg to geven aan het reeds vele jareu bostaando plan do verplaatsing van 'irgks geschutgieterij van 's-liage naar Amsterdam. Het gebouw dor kanongieterg to 's-Hage zou dan ingericht worden tot vestiging van de hoogere krggs- school, die hare lokaleu thans in de Koningspoort heeft. Zaterdagmiddag kwamen HH. MM. de Koningin en de Koningin-regeutes te Baaru aan, om de zo mermaanden op het vorstelgk slot te Soestdgk door te brengeu. Op verlangen van de Koningin-regentes had er geen othcieele ontvangst plaats. Niettegenstaande het uor van aankomst zooveel mogelgk geheim gehouden was, waren er toch hon derden personen van allerlei stand aan het station aanwezig, om de vorstinnen een welkom too te roepen. Zondag ochtend togen de leerlingen der dameskost school gErica.' onder directie van de dames Cramer naar het paleis, om der vorstin een prachtige bouquet als welkom aan te bieden. Naar wg* vernemen zal op Zaterdag den 6en Augustus, in de nieuwe zwem- en badinrichting te Leeuwarden, ter gelegenheid van bet 20jarig bestaan van de vereenigiBg .Claudius Civilis,' een nationale zwemwedstrijd worden gehouden, in twee afdeolingen nl.a. voor mededingers uit andero plaatsenb. voor abonnés van voormelde inrichting. In de maand Juli zal cp hot Museum van kunst nijverheid te Haarlem een tentoonstelling gehouden worden van het werk der leerlingen van de Groot hertogelijke Badeocehe school voor Kunstnijverheid te Karlsruhe, die onder de beste in Duitschland kan gerangschikt worden. Daarentegen zullen oenige werkstukken der school voor Kunstnijverheid te Haarlem gedurende de maand Augustus in het Kuustnijverhejdsmuseum te Karls ruhe worden tentoongesteld. Voor de negende kamer der correctioneele recht bank te Parijs werden Woensdag achttien gevallen van diefstal in groote magazgnen behandeld. Zeven tien van de beschuldigden waren vrouwen er waren vier rg'ke dames onder, zeven naaisters, drie winke liersvrouwen, twee onderwijzeressen en eene kamenier. Zg verklaarden bijna allen, dat zij gestolen hadden zonder te weten waarom, uit begeerigheid. Vier wer- j den tot boeten veroordeeld en de dertien anderen 1 of ik moet je vragen; en bij de Valter kom je in zoo korten tijd tweemalen?" van Tholen gevoelde het verwijtende dat in dien blik lag, en sloeg even zijne oogen neer; toen hij echter weer opzag, be speurde hij duidelijk dat er over Clare's lief gelaat een smarteliike trek lag, terwijl ook zij hem als 'i ware verwijtend aanstaarde. Dair stond van Braero op en van Tholen, als door ingeving, met hem. „Als je je tafel nog kunt opzeggen Karei, kom dan hier eten,sprak mevrouw, „we hebben van middag delicieus wild, daar houdt je immers zooveel van. Maar we eten een half uur vroeger dan ge woonlijk, want Clare en ik moeten ons kleeden, zooals je begrijpt." Glimlachend nam hij de uitooodiging aan, vast besloten er zijn tafel aan te gevenvan Tholen zag eens even rond, maar neen, mevrouw verkoos hem nu eens niet te vragen. Hoe nu, was men ontevre den op hem „Zeg eens, groote koopman," sprak buiten geko men, van Braem, //hengel jij zoo druk naar het goudviscbje? 't is een magnifieke partij, hoewel ik beloof jc heilig, ik zal je niet in den weg staan. Wees er echter zeker van dat je een massa benijders hebt, want men weet het algemeen dut ze verzot op je is #Och kom, ge zijl ook altijd dezelfde van Braem Wat kan mij Marie de Valter en haar fortuin schelen, ik denk niet om haar." .Wel zeker, die zoo spreken moet je 't mTusto ge- looven. Neen, maar 'tis nog al aardig niet dat ik er je een verwijt van wil maken, bewaren me de goden dat je zoo'n lief huis als van oom de Back gaat negligeeren en bg de Valter, Waar je toch lang zoo intiem niet zijt, zoo druk komt." „Is dat uu druk komen ik maak er een visite, en we overleggen eenvoudig om maandag daar weer te komen, ieder met een plannetje wat we op de bruidspartij zullen vertoonen. Hoe kom je toch aan zulke ongerijmde ideën, van Braem nPraat jij maar toe mannetje, maar ik blijf op je letten. Komaan, je weet toch dat ik het je gaarne gundus zeg mij 't nu maar of je zaakjes goed staan.' z/Hoor emsI praat daar alsjeblieft niet meer overi< ben kalm genoeg ven natuur, maar zoo iets maar zoo iets maakt me driftig.' En niet zonder eenige koelheid scheidden daarop beiden. Dienzelfden middag toen men aan het heerlijk wild, de heeren met een glas oude port en do dames met een gewocn glas wijn, zaten te smullen, zeide op eens van Braem, bij wijze van nieuwtje .Wel, wel, Clare, je zult gauw een vriendinnetje minder tellen vrees ik, als 't namelijk waar is, dat men door een engagement of huwelgk een vriend of vriendin verliest men spreekt vrg algemeen van een engagement van Mario de Valter en van Tholen.' //Och kom,' lachte mevrouw, „de menschen zijn hier toch dan toch al erg bemoeiziekhoe komen ze nu aan zoo'n geheel uit de lucht gegrepene ver onderstelling. De jongelui kennen elkaar eerst sedert kregen gevangenisstraf. De achttiende beschuldigde was een student, die een parapluie gestolen had en deswege tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. Het Grootkruis, door den Duitsohcn Keizer aan H. M. onze Koningin-llegentos verleend, is, dat van de Louise-orde, die, in 1814 door Koning Friodrioh Wilhelm [II ingesteld, in 1848 en 1849 door Pried- rich IV hernieuwd eu in 1865 door Koning, later Keizor Wilhelm I nogmaals als eon nieuwe orde werd ingesteld. Slechts enkele regeerende Vorstiunau, naar wij meenen alleen de Koningin van Engeland, de Keizerin van Oostenrijk en de Koningin van Italië zgn in het bezit dezer hoogste der vrouwelijke rid derorden. In een bijeenkomst van winkeliers te Dordrecht, bijeengekomen om te overwegen of het mogelgk zou zgn om gedurende do zomermaandon van Juni tot half September de winkels des avonds om 9 uur te sluiten, werd medegedeeld, dat op oen lijst: die mén reeds bij winkeliers had laten circuleeren, 101 per sonen hadden geteekend, waarvan een 10 tal de voorwaarde hadden gesteld, dat zg alleon dan zouden sluiten wanneer hun concurrenten het ook deden. Na een uitvoerige besprekiug besloot men (er waren 17 personen tegenwoordig) met 13 Juni o. k. te be- ginnon tot 15 Sept. de winkels om 9 uur te sluiten, onafhankelijk wat concurrenten deden of nalieten. Inmiddels zal men trachten nog meerdere personen te bewegen zich met (lat vervoegd sluitingsuur te vereenigen. Op genoemde vergadering werd ook de wonschen lijk besproken tot opriohting eener Vereeniging van winkeliers. Een commissie werd aangewezen om dé statuten voor zulk eeu Verooniging, die de belangen van patroons en bedienden in verschillende vakken zou moeten behartigeu, te ontwerpen. Later zal men dan een definitieve vergadering dienaangaande be leggen. Een „muzikaal horloge" wordt thans te Sint Peters burg geëxposeerd. Het speelt een religieuse zang met schoon accompagnement en zgn grootte is als die van een ei. Biuneu in het horloge is een voor stelling van Christus' graf met Romeinsche soldaten als wacht. Als men op een veer drukt, valt de steen van den grafkolder, de schidwachten vallen ter aarde, enge len verschijnen en heilige vrouwen treden de graf kelder in en dan begint er een stukje te spelen als de tang met Poscben in de Grieksche kerk. Dit horloge is gemaakt door een ingenieuteu Russisch» boer gedurende de regeering van Catharioa van Ras- land. Een zekere Andrew Carnegie te San Fransisoo, is een zonderling rijkaard. Hij bezit tusschen 80 en 90,000,000 gulden en hij heeft verklaard zegt Weekly New» dat hg, voÓr dat hij sterft, alles tot een cent opmaakt. Hij leeft thans meer dan vorste lijk. Een van zijn geliefkoosde verkwistingen is een Kneippvoetbad in champagne. In do witte mar molen gang van zgne splendide woning laat hg 's avonds een menigte champagne filesschen leegloopen en baadt dan eenige minuten door dat kostbaar nat. Terecht, vraagt Weekly New», of voor de erfgena men hier geen termen aanwezig ?ijn om zulk een korten tgd dus hoe zou zoo iets mogelijk kunnen zgn?' „Hij heeft me toch zelf verteld tante," antwoordde hij, ziende hoe mijnheer met een punt van zijn ser vet zat te draaien en Clare allerlei onzichtbare figu ren op haar bord trok, terwijl beiden stil voor zich keken, //hij vertelde me toch zelf dat hg er verleden Donderdag een visite maakte, en dadelgk door Maria werd govraagd om Maandag terug te komen en een plannetje mee te brengen, wat ze wel voor verma kelijkheden op de bruiloft bij van Maeren zouden geven; daarop werd hg 's Maandags dadelijk weer gevraagd voor dezen avond. Ik vind zoo iets wel wat kras voor een jonge dame, onder ons gozegd." z/Hoe is het," sprak Clare, die zich -zelve meester toonde te zijn, „zijn de druiven zuur?" „Niet precies Clare, ik gun hem van harte Marie de Valter; ik ben doodsbang voor een kokette vrouw of meisje naar je wilt." „Neen, neen," sprak Clare, //dat bedoel ik nu niet, ik wilde alleen maar zeggen, of het je niet wat geërgerd heeft, dat jij zoo laat en van Tholen 't eerst en zoo vroeg werd genoodigd?" „Ik zou er zeer kalm onder blijven Clare, wanneer ik zelfs in 'tgoheel niet gevraagd was: van Tholen heeft zich er echter moeite genoeg voor gegeven en schgnt al zgn heil bij mijnheer de Valter aan huis te zoekenik zei hem 't van morgen nog, dat hij voor hot laatste souper, waarop hij hier was geweest,, nog niet eens een digestievisite had gemaakt. {Wordt vervolgd.) dwazen verkwister onder ourateele to doen plaatsen. In het vrge Amerika gaat dit echter zoo gemakke lijk niet. Het hoofdbestnur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft bekend gemaakt, dat aan de gehou den verkiizing voor twee plaatsen in zijn midden is deelgenomen door 198 departementen, te zamen uit brengende 644 stemmen. En met don volgenden uitslagI. mr. van de Werk, te Amsterdam, ver kreeg 560 stemmen; dr. P. H. Ritter, te Amsterdam 94; II. mr. H. L. Druoker, te Leiden, verkreeg 619 stemmende heer D. Cordes, te Arnhem, 25. De beide gekozenen hebben zich de benoeming laten welgevallen. In het jongste noramer van de Vragen «fes Tyds komt een opstel voor van dhr H. Pyttersen Tzn., onder den titel van Engeland8 voorbeeld. Hij bespreekt daarin den gestadigou achteruitgang van den eigengeërfden boerenstand en het gemis van een stuk bouw- of tuingrond ten dienste der arbeiders. De oorzaak van het eerste verschijnsel is z. i. vooral (ie algemeene malaise in verband met de hoogere eischen, die het landbouwbedrijf tegenwoor dig stelt. Er is veel geld noodig tot verbetering van den grond, veredeling van den veestapel enz. en b|j gemis daaraan komen de gronden al gauw in handen van den kapitalist of grooten grondbezitter, die rustig betere tjjdea kan afwachten. Een onvermij delijk gevolg is het toenemend aantal losse arbeiders, waardoor vele veldarbeiders soms acht a negen maan den van 'tjaar zonder werk zijn. Het treurigst z|ju deze toestAndeu, waar de gronden in handen komen van elders wonende kapitalisten. De landbouwcom- missiu wijst er in hure adviezou op dat merkwaar digerwijze juist in die gemeenten de meeste armen zijn, waar ook de meeste grond door uitwonende eigenaren wordt verpacht. De duurte van den grond, mede veroorzaakt door het opkoopon van land door kapitalisten, is de oor zaak dat het voor don arbeider bijna onmogelijk is een stukje bouw- of tuingrond te krijgen, het tweede verschijnsel waarop de heer Pijttersen de aandacht vestigt. Hieraan schrijft hij vooral den min gunstigen toestand van den urbeidor in Friesland, vergeleken bij elders, too. Id Tilburg b. v., waar de fabrieks arbeider een stukje grond heoft, verkeert hij betrek kelijk ook in gunstigen toestand. Te Ooststelling wei f is bijna elke arbeider een kleine landbouwerde kosten van het armwezen bedragen daar per hoofd 1.10te Oostdongeradeel, een zeer vruchtbare gemeente, en te Opsterland, waar de arbeider niet zoo gelukkig is, bedragen die kosten 4.11 on 3 per hoofd. Ook de betrekkelijk gunstige toestanden te Deventor schrijft de heer Pijttersen daaraan toe. De gemeente bezit o. a. 2200 bunders grond om de stad, die zij tegen de enorme pacht van 150 a 220 per hectaro verpacht; toch weten de men schen er met bovenmatige inspanning nog voordeel uil te trekken. Wat zou er nu kuunen geschieden tot verbetering De schrijver vestigt hiertoe de aandacht op Engelands voorbeeld, waar nagenoeg gelijke omstandigheden be stonden. Daar zijn twee wetten gemaakt, w aarvan de eerste reeds sedert 1887 in werking is en de tweede dezer dagen door het Lagerhuis in de derde lezing werd aangenomen. Om het verkrijgen van kleine perceelen grond door de arbeiders te vergemakkelijken, is de Allotment» Act van 1887 tot stand gekomen. Zij komt hierop nfer: Op een verklaring van zes ingezetenen, dat er behoefte bestaat aan kleine stukken grond ten behoeve der arbeiders, en de eigenaars hieraan niet willen voldoen, onderzoekt het districtsbestuur de klacht en wordt zij gegrond bevonden, dan wordt de wet toegepast. Kan de grond nu niet langs minnelijken weg ver kregen worden, dan wordt hij onteigend en in per ceelen vair een acre in huur gogeven als bouw- of tuingroud. Niemand kan meer dan éen perceei huren en deze mogen niet onderverhuurd worden. Deze wet heeft volgens den schrijver gunstige resultaten opge leverd. De tweede wet, waarop gewezen wordt, is de Small Holdings Billzij wil aan de graafschappen de bevoegdheid verleenen gelden op te nemen tot aankoop van land, dat in perceelen van hoogstens 50 acres zal worden verkocht aan landbouwers of ver huurd in perceelen van ten hoogste 10 acres aan personen, die het zelf willen bebouwen. Deze wot wil dus kleine grondbezitters in 't leven roepen en zij tracht dit te doen zonder onteigening, maar door aankoop door het graafschap. De heer Pyttersen meent nu, dat 't geen in En geland geschiedt, ook voor ons land van toepassing zou kunnen zijn. De arbeider, de minvermogende moet het gebruik van den grond krijgen; meer dan door wettelijke bepalingen omtrent arbeidsduur en loon zullen z. i. daardoor do sociale toestanden ver beteren. Zullen echter deze denkbeelden met vrucht worden toegepast, dan is het noodig, niet alleen dat de openbare meening er voor gewonnen wordt, maar allereerst a, afschaffing of althans belangrijke verla ging van de mutatierechten. Hierop nu bestaat kans. Verder b. uitbreiding en nadere regeling van het recht van onteigening ten algemeeuen nutte door de gemeentebesturen. Hiervoor nu is het uitzicht min der gunstig. Laat ons, eindigt schr., in dezen iets overnemen van den praotischen wetgevenden zin der EngeUchen. Te 8aint-Bris8on, bij Orleans, zijn Zaterdag een vijftigtal huizen afgebrand. Velon der bewoners had den zich niet verzekerd en hebben alles verloren. De oorzaak van het onheil is onbekend. Er waaide een hevige wind, zoodat de vlammen zich met ver bazende snelheid uitbreidden. Te Pars-les-Chavange8 (Aube) zijn zes huizen ver brand, o. a. de school, waar het gemeentearchief gevestigd was. Het Regeeriugsautwoord is verschenen omtrent de belastingvoorstellen. Aan dat uitgebreide staatsstuk ontleeneu wij voor heden het volgendeDe Regee ring verzekert dat iu haar werkplan geeuerlei ver andering is gekomen. De kiesreohtherzieniug zal zoo spoedig als aan de grondwettelijke voorschriften voldaun is, aan de Kamer worden voorgelegd. Dat intusscheu zooveel als mogelijk is tot verbetering vau het belastingstelsel behoort te geschieden, zal niet licht tegenspraak ontmoeten en de Regeering wenscht daartoe hare beste krachten iti te spauuen. Opheffing van het bestaand privilege Van het roe rend vermogen geschiedt bij dit ontwerp. Herziening van de regeling der gemeente-financiën dient tot die van do gemeentewet te worden uitgesteld. Dat de loopende dienst een batig saldo zal geven van 2,300,000 vindt geen steun in hetgeen tot dusver door de opbrengst der middelou bekend is. Evenmin staat het vast dat in de eerstvolgende ja ren do uitgaven aanzienlijk zullen kunnen worden beperkt. Het ligt niet in de bedoeling do vermogensbe lasting te maken tot een sluitpost der begrooting. De minister meent dat do bedrijfsbelasting zeer goed zoo kan worden ingericht, dat zij met de vermogensbelasting eene volledige belasting op het inkomen vormt. Na zorgvuldige overweging is ge bleken dat de moeilijkheden, die aanvankelijk groot schenen, zeer wel zijn op te lossen. Ten aanzien van het moeilijkst punt, de progressie, is du oplossing gevonden door eene wijziging te brengen iu het ontwerp der vermogensbelasting. Door deze wijziging in het tarief kan de opbrengst der betaling nu hooger worden geraamd en wei op f 8,675,000. Hg het nieuwe tarief sluit de be drijfsbelasting zich gemakkelgk aan. Men heeft daarbij de keus tusschen ongelijke en gelijke belas ting van de inkomsten uit vermogen en uit arbeid. De Minister werkt de hypothese uit van ongelijke belasting op den voet: 5 van de inkomsten uit ver mogen tegen 4 van de inkomsten uit arbeid, waarbij 3 tarieveu noodig zouden worden. Een inkomen uit vermogen alleen zal in elk geval zwaarder wor den belast dan eeo inkomen uit vermogen en arbeid, en dit wederom zwaarder dan een inkomen uit ar beid alleen. Verder betoogt de Min. uitvoerig dat de aanneming der vermogensbelasting de handen van den wetgever in geen enkel opzicht bindt. Hg ver klaart daarbij o. a., dat hij niet zal voorstellen de landbouwers in do bedrijfsbelasting aan te slaan. Een goede aaneensluiting tusschen do twee belastin gen is mogelgk eu do wetgever kan haar tot stand brengen wanneer hg de vermogensbelasting afzonder lijk regelt. Het eenige waaraan de wetgever gehouden is te achten, is de nu voorgedrageu vorm der pro gressie. Deze is in ieder opzicht te verkiezen en t. a. van de mate of het getal trappen der progres sie is de wetgever volkomen vrij. Overigens heeft de wetgever bij de regeling der bedrijfsbelasting zich slechts consequent te gedragen naar dit donk beeld, dat do repte uit vermogen geschat op 4 pCt., of welk ander cijfer ook, reeds bij de vermogensbe lasting werd getroffen. Bij ondernemingen met kapitaal gedreven, moet dus alleen de zuivere ondernemerswinst worden be last na aftrek van kosten en noodzakelijke afschrij vingen en 4 pCt. van het aangewende kapitaal. Zijn bedoeling is aan de gemeenten te vergunnen en van de vermogens en van de bedrijfsbelasting op centen te heffen; bij de bewerking der bedrijfsbelas ting is steods in het oog gehouden dit to doen met voorkoming van alle onbillijkheid. Eerst als men weet wat de beide belastingen in iedere gemeente zullen op brengen, zal mon kunnen nagaan wat de plaatselijke ppcenten zullen kunnen opleveron. Door nu den weg te banen tot de gewenschte regeling wordt niets ge- projudicieerd. In het gewijzigd ontwerp is een artikel opgenomen voorshands verbiedende de heffing van opcenten op do vermogensbelastingen. Wordt deze verworpeu, dan zou intrekking der overige ontwerpen natuurlgk daarvan het gevolg zijn. Omtrent de vraag: wat zal geschieden als eenige dier overige ontwerpen mochten worden verworpen, moet de Minister het antwoord schuldig big ven. Veel zal dan athangen van de motieven. Het is onmoge lijk reeds nu te zeggen, wat 's lands belang zal eisohea. Tegenover de bezwaren om de onroerende goede ren in de vermogensbelasting te betrekken, betoogt de Minister, dat door het geheele vermogen te be lasten ruimer ontheffingen kunnen geschieden, ern stige moeielijkhedea worden voorkomen en de pro gressie naar billijkheid kan geregeld worden, terwijl bij belasting van het roerend vermogen alleen veel geringer ontheffingen mogelgk zouden zijn, groote technische bezwaren zouden ontstaan en eene goede regeling der progressie ondenkbaar ware. Verder verdedigt de Min. den maatstaf van de waarde der berekening, van het inkomen; de voort brenging zal zg niet hinderen, evenmin als andere belasting, zooals personeel, invoerrechten en acc|jn- zen; aankoop van insolide effecten zal zij niet bevorderen, omdat daarvoor gewoonlijk andere be weegredenen bestaan. Ook zal zij niet de schat kist aan wisselvallige inkomsten blootstellen, omdat waardevermindering der eene soort van eigendom men veelal gepaard gaat met waardeverhooging der andere. Het bezwaar voor fabrikanten is weggeno men door de fabrieksgebouwen te behandelen op gelijken voet als woningen en alle andere gebouwde eigendommen. Dank zij dor vermenigvuldiging met den factor 2o. zal nu belasting voor industrieel zeer matig zijn, want de belastbare opbrengst der fabrieks gebouwen is laag gesteld. Door de nieuwe regeling der progressie, waarbij, als de waarde van dit vermogen grooter is dan 2 ton, een vast bedrag van 237,50 wordt geëischt benevens 2 van elke som van ƒ1000, waarmede de waarde van het vermogen dat bedrag van 2 ton te boven gaat, eindigt nu de progressie in het ge heel niet, schoon zij na een zeker punt al zwakker en zwakker wordt en het cijfer van 2 per mille nimmer wordt bereikt. Verder te gaan, schgnt on raadzaam. Met behoud van de beginselen en het stelsel van het ontwerp, heeft de Minister onderscheidene wijzigingen in de voorgestelde bepalingen gebracht tot wegneming vau gebreken, aanvulling van enkele leemten en tegemoetkoming aan verschillende niet ongegronde bedenkingen. De Minister erkent de juistheid der bedenkingen tegen do vrijstelling van invoerrecht voor de ge wone zachte zeep. Hij heeft thans uader voorgesteld den betrekkelijkeu tariefpost aldus te wijzigen ge parfumeerde zeep en transparentzeep 4, andere harde 2, andere zachte f 1, alles per 100 KG. Zeeppoeder wordt gel(jk gesteld met harde zeep. Wegens do te duchten misbruikeu, komt 't uiet raadzaam voor, vrijdom van accijns te verleenen oor gedistilleerd en suiker, benoodiad voor de vervaar diging v n transparent-zeep. Wanneer buitenland- sche harde zeep, zooals nu wordt voorgesteld, aan een matig specifiek recht wordt onderworpen, kan de elders bestaando vrijdom op genoemde bijmeng sels voor de Nederlandsche zeepindustrie geen be zwaren opleveren, vooral ook omdat transpareot- zeepen vervaardigd met alcohol of suiker, hier te lande betrekkelijk weinig gebruikt worden. Ook wanneer aan de zeepfabrikanten niet vergund kau worden, tegen don tijd dat de accijns zal ver vallen, zeep van winkeliers terug te nemen en weder onder doorloopend krediet in ie slaan, met terugbe taling van den vroeger voor die zeep betaalden accijns, zullen do winkeliers wel kunnen zorgen, op het tgdatip waarop de accijns vervalt, geen belangrijke voorra den te hebben, vooral nu tevens bepaald wordt dat ook deze wet met 1 Mei 1893 iu working zal komen, dus het tijdstip geruimen tijd van te voren bekend kan zgn. Gisteren ochtend viel een hengelaar, die aan een kant van den Kralingschen plas zat te visschen, in een diepen slaap, doordien hg een borreltje te veel had gedronken. Toen hij ontwaakte, ontdekte hij dat men zijne jas, zijne pot, zijnen hengel en de bun met gevangen visch ontvreemd had. Begunstigd door prachtig weder werd Zaterdag het zeehospitium, filiale van het „Sohia Kinderzie kenhuis" te Rotterdam, plechtig geopend, in het bijzijn van vele belangstellenden. Mr. C. M. B. Boot herdacht met een kort woord de goschiedenis van het „Sophia Kinderziekenhuis", en wees er op dat het bestuur er zich in mag verheugen, zoo spoedig iu de gelegenheid te zijn gesteld dit eerste zeehos pitium voor zomer en winter te openen. Hij dankte verder uit naam van het bestuur allen, die door hunne aanwezigheid blijken van belangstelling gege- ven hadden, en beval verder deze nieuwe inrichting in de gunst van den burgemeester, jhr. v. d. Velde en verdere ingezetenen van Loosduineu aan. De burgemeester verklaarde zich daarop bereid de inrichting met raad en daad bij te staan, cn beloofde

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2