Bulteolandsch Overzicht. De 106e jaarvergadering der Maatsohappij tot Nut tan 't Algemeen werd geopend met een rede van deu heer A. C. Wertheim, waaraan het volgende ont leend is Spr. herinnert aan de geschiodenis van de Fransche omwenteling, hoe er een reactie volgde en hoe in Nederlaud, dank zij vooral de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, het volksonderwijs als raiddel werd aangeprezen om het volk tot de ware vryhoid te leidenhoe deze eeuw, die zoo luidruchtig haar in trede in de geschiodenis der raenschheid deed, een eeuw is geworden van het zich meer en meer ont wikkelend gemeenschapsgevoel. Nu stelt men het eind vau deze eeuw voor als een tijdperk van moedeloosheid en scepticismedie voorstelling wordt de vijandin van onzen tijd, het gevaar voor onzo maatschappelijke verhoudingen ge noemd. In waarheid/echter is het idoalisme de vijand. Doch het gemeenschapsgevoel is een uitnemend mid del ter bestrijding van dit gevaar. Er is toenadering tusschen de verschillende klassen merkbaar. Spr. gaf nu de richting aan waarin die toenadering geleid moet worden. Getracht moet worden, den stof- felijken toestand der mindere klasse te verbeteren. De woningen moeten gezonder gemaakt, het samenzijn van het gezin gezelliger; badinrichtingen dieuen te verrijzei, voedsel en kleeding moeten beantwoorden in gehalte aan 't geen er voor wordt betaaldcoöpe ratie, het zoeken van nieuwe arbeidsvelden, arbeiders verzekering, bescherming van vrouwen en kinderen leerplicht, armenzorg, dit alles eischt dringend do aandacht van welwillende particulieren en den slaat. Niemand raag zich voor eeu haadvol geld kunnen onttrokken aan zyn plicht, het vaderland te dienen en desnoods to verdedigeu. De kindereu moeten tot ontwikkelde nuttige leden der maatschappij gevormd worden en met kalm overleg, in langzaraeu maar zekeren vooruitgang moet dit geschieden. Men worde geleid door eigenbelang en humaniteit, twee motieven die het roenschelijk hart en daardoor de geheele maatschappij beheerschen. Spr. wijst nu op zegeningen van het practisch idealisme en op de gevaren daarvan. Voorts vestigt hij de aandacht op geprikkelde, opgewonden gemoe deren die to goeder trouw en met onbegrijpelijke naïviteit gelooven dat voor elke maatschappelijke kwaal genezing mogelijk is, zooals de edele idealisten Henry George en Edw. Bellamy. Eugen Richter hoeft hun drijven met treffenden humor geschetst in zijne Social-Democratische Zukunftbilder. Tegen dit idea lisme dient men te waken met ernsi. Rustig, onver droten moet voortgewerkt worden. Evolutie is het voorbehoedmiddel tegen revolutie. Allen die de ge meenschap vormen, moeten ten haren behoeven geven wat zy kunnen. In één woord, de gemeenschap moet gaao zoover zij kan, om het recht te hebben te weigeren waar zij baar bestaai» niet bedreigd, en haar taak zij, het bereikbare te verkrijgen, het onbereikbare terug te dringen. Maar bovenal, zegt spr. ten slotte, moeten wij de gaven niet vergeten, die allen kunnen bijbrengen tot de gemeenschap. En daarom zij voor ons, zonen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op bet gevaar af, dat de fin-de-siècle twijfelaars ons bespotten en de meer gea- ▼anceerden ons miskennen, het plichtsbesef richtsnoer, het streven rechtvaardig, de arbeid rusteloos, het idealisme practisch, de liefde overheerscbond. rood over deze terechtwijzing kleumde zijne wangen toch boog hij beleefd en kalm en liet moeder en dochter eenige oogenblikken alleen. jrAch Clare," sprak mevrouw, „als ge wist wat me deze gang weer moeite heeft gekost 1 O! ter wille van onze klederen zijn ons plichten opgelegd voor 't maatschappelijk leven, maar wat is do wereld an ders dan voorbijgaande ijdelheid. Het doet mij leed Clare, dat je zoo wereldsch hier komt; hadt je my eerst, zooals je toch betaamde, gevraagd hoe je toilet in te richten, ik zou een mijner dochters niet dus ten toon stellen, als gij afgedwaald schaap van mijn goede kudde, hier de aandacht trekt. In deze op zichtig zijde, en nog met zoo breede kant gegarneerd, en dan zoovele juweelen knoopen en dat voor een jong meisje, hoe bespottelijk waarlijk, het is om ons hier met den vinger te doen aanduiden, en een ons verachtende wereld kan zeggenmen kan wel zien dat Clare van Breughelen de levenskeuze van haar moeder is ontrouw geworden. Ga nu ech ter eerst heen meisje, we trekken beide te veel de aandacht." //Mama, u roeent zoo niet alles wat u zegt: maar als ik heenga, staat u hier zoo verlaten, en dat doet me zelf pijnliik aan." //O, stel u dienaangaande gerust, ik weet wat ik aan mij zelf verplicht ben, en bovendion we gaan vertrekkendoor hier te komen gehoorzaamde ik alleen aan de noodzakelijkheid." Clare was droevig en ontstemd door de koelheid Dan zal het einde dezer eeuw voor onze Maat schappij zynde nieuwe zege van het oud ideaal! Een vrouwelijke „oud-9tryder" is dezer dagen in Hongarij overleden. Het was Mevrouw Marie Hoche gewezen le luitenant en draagster van de medaille voor dapperheid op het slagveld. In 1848 nam zij, achttien jaren oud, dienst by hot Weener korps vrij willigers, zonder als vrouw herkend te worden daarna ging zy naar Hongarye on werd er jager. Op het slagveld verwierf zij den luitenantsrang en de dapperheids-medaille. Nadat zij aan den voet gewond was, ging zij by de huzaren, en daar klom zij op tot len luitenant. Toen door een toeval haar geslacht werd ontdekt trouwde zy nut haren majoor, die al lang zeer in genomen wa3 geweest met den „flinken jongen kerel." Te Vilayos werd de heldin gevangen genomen, on in de vesting, waar zy opgesloten, was werd zij moeder. Na den dood van den majoor hertrouwde zy met luitenant Hoche, dien zy ook overleefde. Mevr. Hoche was zeer arm in de laatste jaren van haar leven maar door tusscheukomst van den dichter Moritz Jokay, die de algemeene aandacht op haar vestigde, genoot zij eenigen onderstand. De Fransche juatitie is al in het bezit van 200,000 //anthropometrisohe signalementen", waarin al de afmetingen der verschillende deelen van het liehaam der misdadigers zyn opgegeven, naar het systeem van Alphonse Bertillon. Sinds ongeveer tien jaren wordt het lichaam van allen, die met het gerecht in aanraking komen, uauwkeurig gemeten. Door die ffbertillonagekan men hen later gemakkelijk her kennen. Op die wijze kon, na de gevangenneming van Ra- vachol, de heer Bertillon met zekerheid verklaren, dit de gevangene, ondanks zijn hardnekkig ontken nen, werkelijk Ravachol was, en den dyuamietm&u tot orkenuen van zijn identiteit noodzaken. In de jongste zitting der Academie van Genees kunde te Parijs heeft nu de heer George Bertillon een op zijns broeders anthropometrisch stelsel ge gronde methode verklaard, om uit kleedingstukken van gezochte misdadigers hun signalement van ge stalte enz., op te maken, hetgeen, naar men begrijpt, van groot belang kan zyn. In de Haagsche Kook- eu Huishoudschool, aan het Bezuiden hout, was het de beide vorige dagen feest. Tal van dames, in de nette kookschool-uniform of in keurige zomertoiletjes, enkele in uatiouaal cos- stuum men zag o. a. een Scheveningster en een Friezinnetje boden uitgezochte eet- en drinkwa ren, keukengereedschappen, snuisterijen enz. te koop aan. Zelfs jonge kitjes kon men er krijgen. Alles zag er keurig uit. In de keukon werd, ondanks de warmte, dapper gewerkt, om de hongerigen te voor zien. De tentoonstelling van fijne schotels was om lekkerbekken te doen watertanden de Indische rijst tafel naar alle regelen der kunst ingericht. Men had uitstekend partij getrokken van het terrein, en het geheel gaf een zeer gunstigen indruk van de re sultaten der school en de flinke leiding der direc trice. De fancy-fair werd druk bezocht eu bood een en strengheid van hare moeder en eerst eene geruime poos later, toen ze bij Val ter was kwam hare vroo- lijkheid weer wat boven, ai was ze wat stiller dan gewoonlijk van Braem was bijna den gnnschen avond in hare nabijheid en scheen hartelijker eu bedaarder te zijn in den omgang met haar, dan hij ooit was. 't Ging anders trouwens druk genoeg t"e onder de jongelui, die van voornemen waren op de aanstaande bruidsparty na afgeloopen onderlinge beraadsla ging eene vaudeville op te voeren. Van de talrijke blijspelen die werden opgegeven, leverde Izaak van Tholen er een geschreven, dat hij zeide van een goed vriend ter leen te hebben ontvangen. Na eene korte verklaring van den inhoud werd het dadelijk aauge- nomon. Er waren echter onder de aanwezigen die zijn schrift kenden en 't duurde uiet lang of ieder wist dat hij zelf het geschreven had. Wel wilde hy zich er uitredden door te zeggen dat hij het geko pieerd had maar men wist hem zoo in 't nauw te brengen dat hij ten laatst" bekende er de auteur ran te zijn. Het was een heel aardig stukje Zonder eenige equivoque sdènes of gezegden, en, al was de intrigue ook plagiaat, de uitwerking was zuiver oorspronkelijk en geestig; de dialoog was vleiend, eu de stijl on berispelijk. 't Was dien avond, mijnheer van Tholen, of een voudig van Tholen, voor en na, eu zooveel ze kon hield Marie hem in haar nabijheid om de nietize honneurs meê waar te nemen, daar «1 de zorgen voor den goeden afloop dei partij op de gezelscbapsjuf- v vroolijk en gezellig tafereel. Ook muziek ontbrafc nietmen had de muzikanten verdekt opgesteld. De Nederlander verneemt, dat in het nieuwe kies. recht-or.twerp noch het betalen in eenige belasting noch een huurwaarde-census als voorwaarde voor kiesbevoegdheid gesteld is; dat het aantal kiezer, ongeveer 800,000 zou worden, en do groote steden zouden worden gesplitst. De Haagsche rechtbank heeft gisteren den heer J. Visser Jz., hoofdredacteur van het Dagblad tan Zuidholland en s-Gravenhageschuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van eenvoudige b. leediging, onder de bekende omstandigheden, jegens zijn medewerker den heer A. Dohna, en hem.ovoN eenkorastig den eisch van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot eene geldboete van 25, subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen, en in de kosten van het geding. Wat betreft do civiele actie, overwoog do rechtbank eenorzijds dat, aangezien de heer Dohna nog werk zaam is aan de courant en de mogelijke latere schade, door hem te lijden, nog onzeker is, de vordering van 150 niet kon worden toegewezen, maar aan den anderen kant, dat de beleedigde partij in eerao goeden naam is aangetast, zoodat, daar de beleedi- ging in tegenwoordigheid var. slechts 2 personen heeft plaats gehad, eene schadeloosstelling van 25 be- hoort te worden opgelogd. De gedaagde J. Visser Jzn., werd derhalve tot be taling daarvan veroordeeeld en tot betaling der door de beleedigde party gemaakte kosten, begroot op 25. De heer J. Sol, pharm. student, schrijft in hetiV. v. d. D. Als loteling der lichting 1892 had ook ik keuring aangevraagd, daar ik een slecht (rechter) oog heb. Hieraan werd gevolg gegeven, met dit resultaat, dit ik //geschikt" werd geoordeeld. Daar ik zekerheid wilde hebben, alvorens herkeu ring aan te vragen, beu ik naar dr. N. van Rijnberk oogarts to Amsterdam, gegaan. Van dezen heer kreeg ik de verzekering, dat geen twijfol kon bestaan aan mijne ongeschiktheid. Hij gaf mij dan ook een zeer duidelyk en uitvoerig attest moe, en hiermee gewa pend, kwam ik voor de //herkeuring" (weer te Haar lem). Hier werd ik niet, zooals ieder zou rervaeh- teu, gekeurd wel ueen, 't was voldoende, nu even met de hand op 't linkeroog te laten lezen (hetgeen ik even slecht deed als altijd, natnorlyk)! Daarop werd het attest even ingezien en ik kon gaan. Kort daarop kreeg ik een bericht, dat ik ge schikt geoordeeld was Mijn verbazing was gren zeloos, want had men aan de feiten, iu 't atteat ver meld, getwijfeld, dan had men mij moeten onderzoeken hetgeen in geenen deele is geschied. Ik meende me dus een rempla^ant //aan te schaf fen", maar dr. Van Rijnberk raadde me ten sterkste aan me te laten indeelen op den duur moest mijn gebrek bekend worden, meende hij. Zijn raad gevolgd hebbende, beu ik eerst te Am sterdam en daarop door dezelfde heeren als die van de herkeuring te Haarlem in de respec. hospitalen afgekeurd. Tijdverlies en onnoodige kosten du», ge volgen van //of de onoplettendheid of de onbekwaam heid" van de commissie der herkeuring. Rotterdam geniet thans het twijfelachtige voor- vrcuw neerkwamen. Een poosje voor men aan 't souper ging, vond van Tholen gelegenheid zich even met Clare te onderhouden, maar werd uiterst koel door haar ontvangen, vooral toen hij haar toilet dat zij op de receptie droeg zeer hoog prees boven dat van Marie de Valter. Hij putte zich letterlijk uit om haar wat beter voor zich te doen innemeo, maar al had ieder den mond vol van hem, al was hij ook reeds vroeger maar heden avond bizonder, l'enfant chéri van alle dames, het mocht hem maar niet gelukken haar in betere stemming te brengen. «IJ schijnt boos op mij te zijn, jufvrouw Clare," sprak hij op eens, „maar ik hob hot in geenen deele verdiend," en daarop verwijderde hij zich met eene beleefde buiging, want een knecht verzocht hem even bij do jufvrouw te kom6n. z/Och van Tholen," sprak Marie, toen hy haar genaderd was, «je moet me helpen, ik leg beslag op je, hoor l ze willen hebben dat ik spelen en zingen zal, maar nu reken ik er op dat je mij helpt, want je staat maar al te voel boven mij om niet te weten, dat mijn talent gering ia." j //Uw talent jufvrouw,antwoordde hij bedaard, «is volstrekt niet gering, evenwel uw aanmoedigende woorden omtrent het mijne geven me moed aan uw verzoek te voldoen, want ik beu u gaarne behulp zaam." Wordt vervolgd.) recht tot hare ingezetenen te tellen de zoogenaamde Millioenen-juffrouw, Jannetje Struyck. Zij schijnt tegenwoordig niet zoo gemakkelijk meer aun den kost te kunnen komen dan vroeger, maar tracht thans uit haar verleden nog wat geld te slaan. In de Nadorststraat aldaar hoeft zy een armoedig bonedenhuisje gehuurd en daar eeo bierhuis geopend. Mitglazen ruiten beletten de nieuwsgierigen naar binnen te gluren, terwijl op een biljet te lezen staat: z/Het koffiehuis van Jannetje Struijk de zoogenaamde Millioenen juffrouw." Wanneer men er binnenkomt, vindt men niets dau een ongeverfde tafel en een paar stoelen. Een soort van bediende vertoont zich en men bestelt hem een half fioschje Posthoornbier, dat extra wordt aan bevolen en waarschijnlijk ook het eenigste is dat er te verkrijgen is, waarvoor men dan20 cents betaalt. Een oogeublik later vertoont zich daaföannetje 8truyk in al haar vervallen grootheid, laat zich be kijken, neemt aan het tafeltje plaats en vertelt het een en ander uit haar levensgeschiedenis; natuurlijk niet meer dan zij kwijt wil zijn. Maakt men de opmerking, dat 20 cents voor een half fleschjc bier wel wat duur is, dan is zij dadelijk met haar antwoord gereed dat men ook niet alleen voor het bier betaalt, maar tevens ook voor de eer hoar vau aangezicht tot aangezicht te mogen aan schouwen, daar zij zeer goed weet dat men toch alleen daarvoor komt Zij heeft het benodenhuisje aanvankelijk voor 3 maanden gehuurd, daar zij eerst eens wil zien of het zaakje opneemt. Wij lezen in de te Chicago verschijnende Neder lander Mrs. Jenkins en mrs. Carleton, de eenige vrouwen die als afgevaardigden de Nationale Conventie te Minneapolis zullen bijwonen, zijn beide uit den Staat Wyoming. Ieder barer heeft een echtgenoot on kindereu en terwijl zij over 's lands heil te Min neapolis praten, moet manlief voor huis en kroost zorgen. Var. de wijzigingen, die door den minister ^an finan ciën bij zijn memorie van antwoord in het ontwerp der vermogensbelasting zijn gebracht, is de belang rijkste die in de regeling der progressie. De mi nister heeft toegegeven aan den vrij algemeen geuiten wonsch, dat de vermogens van 25,000 tot 100,000 niet met gelijke heffing zullen worden getroffen (1 per mille volgens de oorspronkelijke voordracht) en dat de progressie ook boven 5 ton zou worden voort gezet. Iu plaats daarvan treedt nu eene regeling, die aan de billijkheid beter beantwoord. Vermogens onder f 13,000 blijven vrijgesteld. Wie f 1314,000 bezit, betaald 2 belasting, wie 1415,000 heeft, 4. Voor hoogere bedrageD wordt eorst 10,000 als onbelastbaar afgetrokken, en van het overschot wordt l'/4 per mille betaald. Zoo gaat bet tot 2 ton vermogen, waarvan aldus 200,000 min 10,000 190,000 maal l'/4 per mille is verschuldigd of 137.50, of 1.19 per mille van de 2 ton. Voor al wat iemand boven 2 ton be zit, betaalt hij 2 per mille. Wie dus 1 millioen bezit, betaalt voor de eerste 2 ton 237.50 en voor de overige 8 ton nog 1600, dus 1837.50, der halve 1.84 per mille. Wie 5 millioen bezit, heeft 9837.50 te betalen, of 1.97 per mille. De pro gressie stijgt dus steeds, zonder echter 2 per mille te bereiken. Aldus stijgt de heffing allengs van 0.15 per mille voor het laagst belastbaar vermogen, tot bijna 2 per mille voor de hoogste. Het govolg \m deze regeling zal zijn dat do op brengst der bela'ling bijna 7 ton hooger kan worden geraamd. „Welken invloed deze hoogere raming heeft op een der andere ontwerpen, zal blijken uit een andere memorie", zegt de minister. In de thans ontvangen stukken kan men van dien invloed nog niets ontdekker.. Het Hbl. vermoedt daarom, dat de minister de verhooging vau den accyns op het gedistilleerd waarover nog geen antwoord is in gezonden van f 5 tot ongeveer 8 por hecto liter zal beperken. Meer en meer blijken de gemoederen der chris telijk gereformeerden alles behalve rustig omtrent het te nemen besluit in zake de vereeniging van christelijke gereformeerden en Nederlandsche gere formeerden (doleerenden) op do Synode der chris telijke gereformeerde kerk. Het voor eenige dagen medegedeelde „bezwaar schrift", opgesteld door de predikagten ds. Wisse, van 's-Gravenhage, ds. Van Liugen, van Zetten, eu eenige anderen, werd te Jnat bekend om er nog zoo mede te kunnen werken, dat alle leden der kerk voldoende konden worden ingelicht en met het „be zwaarschrift* bezocht, maar niettemin werd iu een aantal gemeenten, o. a. te Dordrecht, Utrecht, 's- Graveixbage en Rotterdam, krachtig getuigd tegen de vereeniging met de Ned. Ger. of Doleerenden. Op sommige plaatsen was 80 6 90 procent der leden genegen het bedoelde bezwaarschrift te teekenen, terwijl van sommige plaatsen bovendien nog protesten uitgingen. Komt de vereeuiging tot stand dan zal een schee ring wel niet uitblijven. Reeds zijn hier en uaar gelden bijeengebracht om zich, ook met behulp der rechterlijke macht, te handhaven als de Chr. Ger. Kerk. (V. t>. d. D.) De afdeeling „Nederland" van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap, wolke ton doel beeft de bekeudheid van het vaderland te bevorderen, heeft 'zich per circulaire gewend tot de leden van het Genootschap, tot Vereeuigingen en Genootschap pen en ook tot vele partioulieron, met het verzoek om door hun goldelijken steun de afdeeling in staat te stellen verschillende onderzoekingen te doen in stellen omtrent de geographische en geologische ge steldheid van Nederland, zijne rivieren en meren, venen, woeste en boschgronden, zyne dialecten, iu- dustriën en economische toestauden. De afdeeling beschikt reeds over de voor die verschillende onder zoekingen noodige werkkrachten, die echter door gemis van financieele middelen den arbeid niet kun nen aanvangen. I)e circulaire is onderteokeud door al de wer kende leden der afdeeling, zijnde de heeren J. Kuyper en D. Artton, secretaris, beiden te 's-Gra- venhageC. Abels en H. Bouraan, te Amsterdam A. A. Beekman, te Schiedam dr. H. Blink, te Nieuwer-Amstel dr. J. Lonié, te UtrechtJ. C. Ramaer, te Gorcum, eu J. W. Welcken, te Zwolle. Te Berlijn is in de gehoorzaal van het „Doro- theëustadtische Realgymnasium" een vergadering an dames gehouden, welke ook door eenige heeren werd bijgewoond, die den oorlog hebben verklaard aan de sleepjapon op straat. Het dragen moet van overheidswege verboden worden Daarop was de bespreking der dame9 ge richt, die zich niet tevreden stelden met een beroep op het gezond verstand van het publiek en op de medewerking vau de pers, de onderwijzers, de ge neeskundigen enz. Mevr. Felsing Pichlor, de vrouw van een dokter, stelde voor te verklaren „De in de aula van het „Dorotheënstadtische Realgymnasium" over het euvel van de straatsleep- japou beraadslagende vergadering heeft eenstemmig besloten het koninklijke politic-presidium te nade ren met het verzoek, door eene verordening of door andere doeltreffendo middelen de door de straat- sleep veroorzaakt wordende gevaren tegen te gaan." Deze verklaring werd eenparig goedgekeurd. De verleden week overleden opperburgemeester van Berlijn Forckenbeck werd in 1870, toen hij president was van den Noord-Duitscien Rijksdag, met den vice-presidont von Stauffenberg naar Ver sailles gezonden om den nieuwen Keizet- van Duitsch- laud de gelukwenscben van den Rijksdag over te brengen. Toen de vredesvoorwaarden tusschen Bis marck en Jules Favre gesloten waren, werden Forc kenbeck en Stauffenberg des avonds bij Bismarck op een souper genoodigd. „Van nacht om 12 uur," sprak Bismarck, „zal het laatste schot tusschen onze en de Fransche troepen vallen en ik heb denFran- schen de eer van het laatste schot overgelaten." Even voor twaalven namen de beide heeren af scheid van vorst Bismarck, Wy willen toch een9 op dit groote historische oogenblik letten, dat wij door een toeval mede maken," sprak Forckenbeck tot zijn collega. „Wij trokken onze horloges uit den zak," vertelde hij later, „gingen staan onder de lantaarn vaii het „Hotel du Resevoir" en wachtten. Eerst een kanonschot der Duitsche troependan stilte. Daarop het laatste antwoord van den Mont- Valerien. De torenklok te Versailles sloeg 12 uur, de Franche oorlog was geëindigd." In Amerika vervaardigt men tegenwoordig touw, dat hoofdzakelijk bestemd is, gebezigd te worden bij schipbreuk, bij kleine vaartuigen, kortom in al die gevalleu waarin het bovendrijven van het touw van gewicht kan zijn. Voor ons land komt ons deze uitvinding van zeer veèl belang voor. Dit touw wordt vervaardigd van katoen met een inwendige kern van aan elkander passende cylinder- vormige slukken kurk, wair omheen zich een netwerk bevindt van katoene koordjes dit is nogmaals om geven door eon dikke laag vlechtwerk eveneens van katoen vervaardigd. Zulk touw is buigzaam, zinkt niet in het water, en heeft eeu voldoend weerstands vermogen. Bij een dikte van 25 millim. heeft het een draagkracht van ongeveer 500 kilogram. (Maandbl. t. V.) „Een middel tegen de ratten." Het middel tegen de ratten door prof. Loeffler te Berlyn aanbevolen, en in Thessalië met goeden uitslag toegepast, be staat daarin, dat men eenige ratteu een omlerhuid- sche inspuiting toedient met een preparaat van de bij die diersoort voorkomende typhus-bacilien. Dit heoft in 3 of 4 dagen den dood van bet dier ten gevolge. De doode ratten laat men als aas liggen, waardoor de ziekte, die buitengewoon besmettelijk is. zich weldra verspreidt. Dit doet denken aan de handelwijze der Tartaren by de belegering van Caffazy wisten geen beter middel te bedenken, om de overgave der stad te be spoedigen, dan met behulp van katapulten de lijken der aan de pest gestorvenen in de stad te slingeren. De rechterzijde der Frausche royalistische partij heeft de verklaring vastgesteld, in antwoord op het schrijven van deu Paus, waarbij den Katholieken wordt aanbevolen zich aan de Republiek te onder werpen. Zij verklaart de besluiten vau den Paus te eerbiedigen voor zoover de godsdienstige aangelegen heden betreft, maar als burgers meehen de konings- geziuden het recht te hebben voor huune staatkun dige overtuigiug op te komen en het monarchaal beginsel te vc|d^Ugen. Zij zullen zich met de con servatieven van jfndere staatkundige kleur op het terrein der conservatieve belangen verstaan, maar blijven niettemin, wat de politiek betreft, verklaarde royalisten. De Italiaansche Kamer beraadslaagde gisteren over het toestaan aan de reseering van de voorloopige kredieten om in den dienst te voorzien. Gelijk men weet vraagt de Regeering de beschikking over zes- twaalfden der Staatsbegrooting. De heer Imbriani wilde slechts een-twaalfde ver- leenen. Gaf men meer, zeide hij, dan zou de Re geering daarvan toch slechts tegen de Kamer gebruik maken De spreker werd verscheidene malen tot de orde geroepen. De minister-president Giolitti zeide, dat het Kabi net onmiddelijk zijne denkwijze zou ontvouwen. Hij zal niet de quaestie van vertrouwen stellen, omdat het nu slechts geldt in eenige administratieve behoef ten te voorzien. Aan do goedkeuring van het bud get door de Kamer valt niet te betwijfelen er bestaat thans alleen een heftige strijd over het voorloopig verleonen vau één of van zes-twaallden. Indien de Kamer deze laatste toestaat, zal zij in November of December het budget in behandeling kunnen nemen; zoo niet, dan zal zij de begrooting in eene enkele lezing moeten aannemen. Men kan bij deze gelegen heid geen incident van staatkundigen aard opwerpen want hot Kabinet handhaaft volkomen de gerectivi- eerde bogrooting van het vorig kabiuet. De zaak bepaalt zich tot eene stemming over de voorloopige twaalfden voor zes maanden, of voor één maand. Het betreft hier geen quaestie van vertrou wen in het Kabinet, maar regelmatigheid in hot be heer. Hij hoopt, dat tegenover dit hooge adminis tratieve belang, overwegingen van ondergeschikten aard zullen wegvallen. Deze verklaring werd door de linkerzijde en het centrum toegejuicht. De heer BoDghi bestreed het Kabinet. De verdere behandeling is verdaagd tot heden. Omtrent de bijeenkomst der keizers te Kiel niets naders. Het was een koel en kort bezoek in antwoord op het zeer hoffelijk bezoek, dat do Duitsche keizer na zijn troonsbeklimming het eerst aan den Czaar bracht. Dit kort bezoek, zoo lang na datum, was niet meer dan het „pousseeren" van een visitekaartje een paar weken na een diner, zegt een der bladen, en de juisthoid van de vergelijking wordt algemeen gevoeld. Alle Europeesche dagbladen erkennen thans, dat het bezoek van den grootvorst aan president Carnot, juist terwijl de Czaar te Kiel was, besterad w.as om aan de Franschen te doen gevoelen, dat do Russen hun vrienden en niet die der Duitschers zijn. Het Weener blad De Pr esse zegt „Het bezoek van grootvorst Constantyn geeft het feest te Nancy een politieke bet9ekenis. Gelukkig brengen zulke voorvallen den vrede niet in gevaar." Het Abendblatt merkt op „De tegenwoordigheid van den grootvorst en de verklaring der bisschoppen bezegelt het verbond der republiek met den paus en de Czaar." Het Tageblatt verklaart „Wij ontkennen de politieke beteekenis ,van het bezoek van den grootjorst niet. Hij heeft blijkbaar gehoorzaamd aan een wenk van den Czaar. De be doeling is de beteekenis van de samenkomst te Kiel te verzwakken". Dit zoo zijnde, is de slotsom Er is niets ver anderd in den toestand, er werd slechts* een kaartje „gepousseerd".

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2