CHOCOLAAD iOOTES EENE BEQODBAKKERIJ GENEVEE LAPPENDAG. ENUE BAZAR, Fabriek te Westzaan. »I A I JSDA G HERCULES K0USEU Spoed vereischte. Water- en Vuur nering Bultenlanilseli Overzicht. ADVERTENTIÈN. VRAAG "onovertroffen KWALITEIT. Gegarandeerd zuiver Opgericht 182S. Openbare Vrijwillige Verkoopingj op MAANDAG 27 JUNI 1892, Een Winkel- en Woonhuis, _^a,rd.a/p;pelerx, Firma Wed. BOSMAN. Bahlmann Go. J. F. HERMAN Zn. Bahlmann Go. LET OP DEN N AAM GOUDA, NIGHTCAP. PEETERS Jz. MAANDAG v Specialiteit in Heeren Mode- en Sport-Artikelen. W. P. JAULUS, ADVERTENTIEN den. Het paviljoen is aan de achterzijde over de poort van het nieuwe gebouw uitgebouwd, ten einde de steenlegging gemakkelijker te doen plaats hebben. Vele extra-treinen brachten duizenden menschen aan uit den omtrek, één file van rijtuigen beweegt zich door de straten equipages, met vier, of met twee paarden, boerenwagens vol boertjes en boerin netjes in het Zondagsche pak, sleeperskarren met ban ken er op, trams, versierd met oranje vlaggetjes kortom, alles wat in den omtrek voertuig" heet, komt naar de hoofdstad der provincie. De toevoer van menschen gaat steeds door en de kooplui met „Oranje" maken goede zaken, want ieder steekt een bloempje, een lintje of een strikje op de borst. Boven den hoofdingang van het stadhuis staat een troonhemel, vervaardigd uit bruine zijde met goud draad doorweven. In de marmeren vestibule zijn kostbare loopers gelegd, en in de hoeken reiken hooge palmen tot aau de gewelfde zoldering. Ook de burgemeesterskamer, is smaakvol gemeu bileerd door planten en bloemen gaf men er een feestelijk aanzien aan en tegen een der wanden hangt de groote schilderij van Pieneman, het bezoek van Willem III aan Utrecht in 53 voorstellende. In de trouwzaal, waar de leden van den Baad en de secretaris aan de koninginnen worden voorgesteld, zijn onder anderen de zetels geplaatst, waarop de prinsen van Oranje, de Staten van Utrecht voorza ten. Te half twee gisterenmiddag kwamen H.H. M.M» met hofrijtuigen iu de Bildstraat aan, komende uit het paleis te Soestdijk. Hier werden zij bij de eerepoort verwelkomd door Burgemeester en Wethouders, terwijl twee lieve bloude meisjes den vorstinnen bouquetten aanboden. Langzaam reden zij hierna, toegejuicht door de 8aaingepakte menigte, naar het Munster-kerkhof, vooraigegaan door eene eerewacht van studenten te paard en een escadrou ordonnancen uit Amersfoort. Terwijl de koningineii zich over het feestterrein naar het paviljoen begaveu, itrooiden de weeskinderen, en haie opgesteld, bloemen op haar pad en hief een mannen en kinderkoor een lied van Nic. Beets aan op de wijs van het Wilhelmus. Hierop begon de cantate, en krachtig klonk in de open lucht „Gord Koningin het schootsvel aan, „Laat u den troffel geven „Gij hebt dat werk al meer gedaan „In uw, ons dierbaar leven, t Groeit wat de hand Van kinderen plant. „Wat laat zich niet voorzeggeu „Waar zij een hoeksteen leggen Daarop had de plechtigheid plaats. Men echt kindèrlijken ijver liet Wilhelmina den steen zakten, nadat beide koningiunen eerst de oorkonde hadaen onderteekend. Krachtig klopte zij met den gouden hamer op het gesteente, en de steenlegging was ge schied. Nadat vervolgeus de cantate was geëindigd, bega ven H.H. M.M. zich naar het standbeeld van Jan van Nassau, om daarna een bezoek te brengen aan de Uniezaal (groot auditorium) en de Senaatskamer. Hier werden de koninginnen door professoren en studenten begroet. De studentengezelschappen waren met hunne banieren opgesteld in den klooster gang. Ook hier vertoefden de koninginnen eenigen tijd. Oder hot gejuich der menigte stapten de vorstin nen nu weer iu hare rijtuigen om zich naar het stad huis te begeven. Hier zagen zjj uit de ramen van burgemeesters kamer den optocht, waarn i het centraal- comité voor de viering van nationale feestdagen zioh voor het raadhuis aifzonderde, om aan H.H. M.M. te worden voorgesteld en haar een gouden herinne" rings-raedaille met een adres van hulde der burgerij aan te bieden. De niet ongebruikelijke verdediging van clandestine tappers: dat zij vruohtensap verkochten wanneer zij gesnupt worden op het tappen van sterken drank zonder vergunning, werd ook Donderdag weer voor de Hnagsche Rechtbank gevoerd door J. H. 1L, die een „bierhuis" houdt aan de Hoefkade, aldaar.'Hij was door het kantongerecht^eroordeeld tot 80 boete en van dat vonnis in ligger beroep gekomen. Na zijne veroordeeling had bekl. op zijne ruiten doen plaatsen „gedistilleerd op vruchtensap", en voor de Recht'oauk beweerde hij, dat in alle firsschen morellen en suiker wordt gedaan, zoodat hij geen sterken drank verkoopt. Het O. M. er op wijzende, dat onverstandige wet gevers, menschen, die zich veroeeldeu konnis te hebben van de wetten, de oorzaak zijn van de onzinnige opvatting, dat bijvoeging van „eenige" vruchten met een beetje suiker, aan sterken drank het karakter ontneemt door de Drankwet bedoeld, achtte het vonnis van dun kantonrechter voor dezen beklaagde to licht en vorderde, overigens met bevestiging van het vonnis in eersten aanleg gewezen, de veroordee ling van beklaagde tot 14 dager, hechtenis. De verdediger, Mr. P. H. P. van Marie, herinnerde aan de bekende quaesiie van Eigen Hulp, oordeelde de ten laste gelegde feiten niet bewezen en conclu deerde vrijspraak. De subst.-ofiicier van justitie, Mr. Van Buttingha Wickers, repliceerende, betreurde 't dat door een rechtsgeleerde, althans door iemand die dan als zoodanig optreedt, dergelijke motieven (de bekende in zako van de vrijspraak vau Eigen Hulp) worden aan gevoerd om een brutaal ontduikeu van do drankwet to verdedigen. Alleen kou hg dit verklaren uit het jeugdig optreden van den verdediger. Uitspraak a. s. Dondordag. „He. N. v. d. D." ontleent het volgende aan een particulieren brief uit Paramaribo Uit een oogpunt van vooruitgang is het te hopen, dat wé^en tegenwoordigen gouverneur lang mogen behouden. Als de Regoering in Neder land maar wil, dan kan hier nog wel een en ander gebeurenzoo niet, dan gaat de schoone kolonie in West-Indie, die ruwe diamant, die met recht eens een parel aan de kroon \an Nederland zal kunnen worden, voor dit laud verloren. Zelfs nu reeds gaan hier stemmen op, die zeggen laat Hol land ons maar aan Engeland verkoopen, of desnoods voor niemendal afstaan, dan zal het spoedig beter gaan. M. i. zou zoo iets echter te betreuren wozen." De arbeiders, die door den mijnbrand te Przibram om het leven kwamen, laton ongeveer 1100 weezen na. In de „Marienschacht", waar de brand ontstond, i is men thans eindelijk een eind ver doorgedrongen, maar dooden kouden er nog niet uitgehaald worden. Voor het bovenbrengen van een doode wordt, een 1 premie van 5 betaald. Een hulpcomité heeft zich belast met het verdeele11 van de vele inkomende liefdegaven. Op het Raad" huis te Birkenberg worden brooden uitgedeeldeen brood voor elke drie personen. Geneeskundigen en raijnbeambten zijn dag en nacht druk in de weer. Er is oen groote toevloed van vreemdelingen naar de plaats des onheils. Na langdurige beraadslaging heeft bet mijnwerkers congres te Londen met groote meerderheid eeu voor stel aangenomeu van den Belgischen gevolmachtigde, houdende dat voorbereidende maatregol moeten wor den getroffen voor eene internationale werkstaking, indien de regeeriugen weigeren den achtuurswerkdag te bekrachtigen. Wij hebben in ons vorig nummer raededeeling gedaan van eene gewichtige verklaring,- door de royalistische rechterzijde, in een onder voorzitterschap van den hertog Larochefoucauld gehoudene vergade- ring, aangenomen. Gelijk men gezien heeft, komt de verklaring hierop neer, dat de rechterzijde aan den paus het recht ontzegt om den katholieken voor schriften te geven betreffeude de staatkundige zaken iu Frankrijk. Zy hebben zich dus niet te houden aan zijne aanbeveling, om de republiek te aanvaar den. De verklaring voegt er by, dat de royalisten evenwel zullen volharden in hun voornemen, om de eensgezindheid te bevorderen tussohen allen, die de godsdienstige en nationale belangen willen verdedigen op het terrein der vrijheid. Ter willeMier eensge zindheid zijn zij bereid tot allo offers, vereenigbaar met de trouw aan de staatkundige overtuiging huns levens. 9 Naar men verneemt, is deze verklaring ir. de ver gadering niet aangenomen zonder een levendig verzet van eene minderheid, die onder anderen de opmer king maakte, dat de manifestatie ontstaatkundig was tot moeielijkheden kon leiden, en dat zij aanleiding kon geven tot eene repliek van den paus, die het wenschelijk was te voorkomen. Groote en rechtmatige satisfactie leggen de Fran- schen aan deu dag over het welslagen der feesten te Nancy, die geen oogeöblik, met hoeveel enthou siasme ook gevierd, grond hebben gegeven tot eeni gen twijfel omtrent hun vredelievend karakter on danks alle voorafgaande boosaardige voorstelluupm van het tegendeel. De wijze, waarop de feesten te Nancy zyn ge vibrd, hebben in politiek opzicht niets gewijzigd. J Wat nu het bezoek van den Ilussischen grootvorst betreft, zoo verhelen de republikeinen over deze ieuwe heuschheid van den czaar hun blijdschap niet. De officieuse Temps haast zich echter te verzekeren, dat de demonstratie te Nancy even goed een waarborg voor den vrode levert als de feesten te Kronstadt. Sedert eeu jaar is niets veranderd in Europa. Voornamelijk ook uit hot oogpunt van Frankrijks binnonlandsche politiek verheugt zich het blad over dit vernieuwd bewijs van vriendschap van Rusland, daar geen beter bewijs is te leveren van de beves tiging der republikeinsche instellingen in het land zoowel als in de oogen van Europa. „Maar laten wij ons niet bedriegen zoo gaat de Temps voort. Een regeeringsvorm oogst slechts, wat zij heeft gezaaid. Indien paus Leo XIII, ondanks allen tegenstand, tegenover de ropubliek volgt de po- je me onder een voorwendsel i-i den steek. Laatst bij ons aan huis, heb je nog zoo goed een quatre mains met me gespeeld, en nu handel je zoo 1" „Weet je dan niet meer," en hij lachte dat zijne beide rijen schitterende tanten te zien kwamen, „weet je dan niet meer hoe je me beknord hebt over mijn flaters? Bij u aan huis, dat weet ik kan ik een potje breken, maar hier uitgelachen te wordenpardon daar inclineer ik niet voor." „Ik dacht het al, je zoudt wel rancune hebben.j Enfin, ik speel je ook wel eens weer een poets cousin En meteen legde zij een blad muziek op de lessenaar van de piano. Even zag Izaak van Tholen haar aan, nadat hij gezien had wat zij had uitgezocht, en toen hij haar aankeek, gevoelde zij dat ziju blik afkeurend op haar rustte. Daarop, zonder echter een woord meer te spreken, sloeg hij met vaste hand eenige accoorden aan. Op een9 werd alles stil, ieder word oplettend, want de enkelen die straks nog hin derlijk genoeg hadden gebabbeld, zwegen nu ook, wijl Clare, met hare volle melodieuse sten^ de Bal- lado uit den Faust aanhief: „es war ein König in Thule." Men kon bet eigenlijk geen 'zingen, maar ook volstrekt geen neuriën noemen, wat ze deed, want zacht en klagend, als zong de overspannen, angstige Gretchen zelve, ruischte het lied door 't ver trek. Ieder was getroffen toen ze de klanken onder scheidden .van de eenvoudig grootsche ballade, met haar stijlen toonK hare schemerachtige somberheid, en wier woorden do hulp van den komponist zouden hebben kunnen missen, wijl het geheel éon zangerige toon is. Luide bijvalsk-eten van de heeren, en levendige toejuichingen, gepaard met lieve bandjes geven van de dames, waren haar deel, toen ze het ongekunstelde lied had gezongen. Met veel meer kalmte dan ze gewoocHijk toonde, nam zij deel aan die opgewektheid, *n ze keek zelfs eenige oogenblikken vrij donker, to|n van Braem zich van haar verwqderde, zich voor jt|Plj>iano plaatste en beter dan hij daareven zijne Kijmst zelf noemde eene eenvoudige wals begon te spelen. Menigeen zag den een den ander aau, met begeerige blikken, en veler voet bewoog zich reeds. Daar trad mijnheer ïïe Valter nader. „Ik geloof Marie," zeide hij tot zijne dochter, „de jongelui zijn niet afkeerig van een dansje. Als je iemand ondei de heeren Icondt vinden, die voor bal- letmeester zou willen fungeeren, en een heer die spelen wilde, dan waren we klaar. De vloerkleedert liggen er toch in hun laatste jaar, nietwaar? Belast jij je maar met de zorg voor eene dame, dan zal ik een heer gaan zoeken#" Dat voorstel vond te grooten -bijval, om nog lang te dralen ^met te beginnen. Clare kwam voor de piano, en van Tholen werd tot balletmeester benoemd, t Zou eenter een beetje stiefmoederlijk gehandeld zijn, als ze beiden den ganschen avond dienst zouden moeten doen, en woldra naderde haar van Tholen met de vraag, of hij haar eens vervangen zou aau de piano, daar dan natuurlijken nieuwe dansmeester hem moest opvolgen. Maar arme Izaak Ter. nan- wernood stond het meisje op of daar naderdé haar van Braem en engageerde haar voor een' dans. Da delijk npra Clare genoegen in zijn voorstel, en dra zweefde ze met hem de kamer rond.^ Reeds vier dansen had ze meegemaakt, ook met andere heeren op dit geïmproviseerde bal, toen van Tholen baar naderde. „Hot. schijnt, jufvrouw," begon hij, „dat u zich eenigszms verzoend heeft met uw vroegere vooringe nomenheid tegen het dansen, ten minste ik zou mij al zeer vergissen indien het niet waar is, dat u er dezen avond veel behagen in schept." „Ik heb, geloof ik, nooit gezegd dat ik tegen het dansen was mijnheer, maar als mijn geheugen mij niet bedriegt, dan meen ik u te hebben verteld dat ik niet van late bals hield. En ik geloof dat heeft dezen keer geen nood." „Dat geloof ik met u, maar mag ik dan als't u nog niet te lang heeft geduurd u om den vol genden dans verzoeken Zij meende eene onaangename ironie in zijne woor den te bespeuren 't gaf haar een onbestemd idéé alsof hij zich boven haar plaatste. En dat was haar onverdragelijk, wijl ze vooral van hem zoo iets niet had verwacht. „Het spijt mij," antwoordde zo koel, „maar dien dans heb ik reeds beloofd aan een ander, en daarna zal ik niet megr dansenu ziet dus ik blijf konsekwent." Wordt vervolgd.) I litiek, welke men kent, zoo geschiedt dit, wijl hij heeft'ingezien dat de republiek voortaan onwrikbaar „ast staat in dit land. Indien Rusland haar de hand heeft gereikt, zoo komt dit, omdat de republiek een regeering bezit krachtig in haar binnenlandsche, wijs in° haar buitenlandsche politiek. Dit alles is dus geheel natuurlijk, in geen geval is er iets geheim zinnigs iu. Dit is de publieke erkentenis van een verkregen toestandmaar indien wij haar willen be houden, laat ons dan niet vergeteii Jat de betoogin gen van welwillendheid, waarvan wij het voorwerp zijn, niet de oorsprong maar het resultaat van onze eendrachten onze wijshoid zijn-" De republikeinsche conventie te Minneapolis, heeft het rapport' der meerderheid van de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven goedgekeurd. Dit zal Harrison 12 stemmen meer geven. Ook is het programma aangenomen waarbij de prdtectiomstische politiek bevestigd wordt, gegrond m het stelsel van wederkeerigheid. Voorts wer.scht- open gelijkstelling van de gouden, zilveren en papie ren dollars, uitbreiding van den handel met het bui tenland, handhaving van vriendschappelijke betrek kingen met allo mogendheden en beperking der landverbuiziug van raiedadigers.en van personen, die niet iu hun onderhoud kunnen voorzien. De aanleg van het Nicaragua-kanaal werd van groot belang genpemd, maar men achtte toezicht van de Voreenigde Staten nuodig. Ten slotte werd het beleidvolle bestuur vau Har rison ten zeerste geroemd. Volgens de laatste berichten is gisteron, bij eerste stemming en met gioote meerderheid, do hier Har rison candidaat gesteld. Burgerlijke Stand. GEBOREN9 Juni. Coruolis Gerardus, ouders J. L. Starre veld en W. Biljee. 10. Martina, ouders B. Schinkel er. P. Melkert. Theodorus Petrus Autonius, ouders A. A. Bisschop en J. Slan gen Judith Margaretha, ouders A. Jonkheid en J. Starrenburg. OVERLEDEN: 9 Juni. W. J. van de Pavoordt, 7 w. 10. W. van Leeuwen, 59 j. 10 m. M. de Wintor, 78 j. ONDERTROUWD 10 Juui. J. van Leeuwen, 24 j. en P. J. Nieuwenhuizon, 28 j. Stolwijk OVERDEDEN L. Verhoef 18 d. A. van Dam 18 w. ONDEBTKOÜWD B. Schilt en C. van Dam. Voorspoedig bevallen van een Dochter J. JONKHEID— Starrenborg. Gouda, 10 Juni 1892. Voor de vele innige en oprechte blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broederen Behuwd- broeder PIETEK JOHANNES, betuigen wij door deze.onzen hartelijken dank. 0. db WILDE. J. H. de WILDE. A. E. W. de WILDE— Gouda, 11 Juni 1892. Skit. Voor de deelneming ondervonden bij het overljjden onzer Moeder en Behuwdmoeder j^Mevrouw ADRIANA STOELENDRAJER, We duwe van wjjlen den Heer A. Duppbr Dzn., betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. D. A. DUPPER Azn. 4 E. C. DOPPER Hartogh Heijs. Haastrecht, 10 Juni 1892. (wegens sterfgeval) TE ten 11 ure 's morgens in 't Schaakbord aldaar» van met WINKEL en WOONHUIS, P. 357 en P 356 naast elkander gilegen, aan de Heerenkade binnen Gouda. P. 357 is verhuurd tegen 4— per week en bij de week. P. 356 is in eigen gebruik. Betaling en aanvaarding op 1 Augustus 1892. Te bezichtigen op de gewone dagen en uren. Breeder in billetten. Nader informatiën ten kantore van Mr. I. MOLENAAK, Notaris te Waddinxveen. Men neme een proef met onze ijzersterke NIEUWE WESTLANDSCHE 10 Cent bet Pond, te bekomen bij H. van den HEUVEL, op het Jaagpad. Lappendag. Tiendeweg D. 84. TER OVERNAME aangeboden een goed beklante (wollen en katoenen) met dubbelde en enkelde kniëen en hielen voor Dames en Kinderen. GOUDA. iMÏÏCIP SCHIEDAM. PUIKE OUDE SCHIEDAMMER Merk Verkrijgbaar bij Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voor zien van den naam der Firma P. HOPPE. berichten aan hun geachte clientèle, in hun ijskoude kelder West-Haven 178» hun Bieren ook te bekomen zijn per glas, tegen zeer lage prij zen, ten einde de onovertrefbare qualiteit onzer Bieren meer en meer bekend te doen worden. Extra Stout en Pale Ale Bass Co. 24 O Vollen hoven Co. Amsterdam 21 g. Münehener 16 Beiersch 141/, as Pilsener 14'/, Extra Lager 10 Belegen Gerste 10Dubbel Gerste 9 g Oud Bier 8'Gerste Bier 7 p" Kelder geopend van 6 tot 12 en van 2tot 7 uur. GOUDA. met WATERSTOKERIJ. Groote omzet van Steenkolen en verdere Brandstoffen voor 190. Te bevragen bij W. TUK, Boekhandelaar Slaakkade 115, Rotterdam. MARKT A 68, GOUDA. Groote keufce in Bngelsche en Schotscbe Stoffen. Abonnement fl. 95 per jaar. Het eerste jaar een COSTUUM, twee PAN TALONS en een DEMI-SAISON. Het tweede jaar een COSTUUM, twee PAN TALONS en een WINTERJAS. Men behoudt de Kleedingstukken en betaalt per kwartaal vooruit. Wenscht men het eerste jaar de WINTER JAS en het tweede jaar DEMI-SAISON dan betaalt men fl. 100 het eerste jaar en het tweede jaar 90 Gulden. Stalen worden aan huis bezorgd. Natuur wollen Ondergoederen, Systeem Prof. JAEGER. Marchand Tailleur, Markt A 68, Gouda. in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2