Onderwijzers-Jaarwedden. Bultenlandscli Overzicht. <1 *o bekomen by vlen Agent-Generaal voor Neder land Francois BlomCasuarieslraatte 's Gra- venhage. Aan het dezer dagen verschenen verslag van de algomeene vergadering van hoofdbestuurders en com missarissen van hot Fonds tot aanmoediging en onder steuning oan den gewapenden dienst in de Nederlanden is het volgeude ontleend Aan 344 verminkteu en nageblevenen van gesneu velden, 1163 Infirmen, 5 oud-strijders van Waterloo en 667 van België, te zameu 2179 doelgerochtigdon zyn graijficatiëu tot een bedrag van 67,242,00 verleend./ Bovendien ontvingen 238 verminkten van Atjeh toelagen, en werden 52 Infirmen, in het Invaliden huis te Leiden verpleegd waardoor do uitgaven tot circa 92,500 stegen, zijgde bijna 5000 hooger dan de baten." Zooals bekend is, bestaan die baten voor een groot deel uit de opbrengst der algeméene collecte, die telken jare in het land gehouden wordt. Daar die collecte hier Maandatg a. st. blijkens mededeeling van B. en W. in ons vorig nr. gehou den wordt, meeneh wij onze stadgenooton daarop bijzonder attent te maken, en tot ruime bijdragen voor het bovengemeld doel aantebevelen. Behoeven wy hier nog bij te voegen, dat die col lecte eens in het jaar wordt gehouden en dat er nog 893 Blinden en Infirmen zijn, die wel aanspraak op gratificatie hebben, doch dit niet kunnen oekoraeu Alocht dit woord opwekken tot ruime giften, voor de ,vvele krijgslieden, die in tijden vau gevaar hun leven waagden voor Koning en Vaderland, en thaus wegens lichaamsgebreken en hoogon oudenlom, veelal gebrek lijden. Men meldt uit Botterdam De afdeeling Botterdam van het Nod. werklieden verbond heeft besloten, zich met een adres tot den gemeenteraad te wenden, om te verzoeken dat alle levensmiddelen aan eene strenge keuring word -n on derworpen. ten einde vervalsching tegen te gaan. Men ufees de werkzaamheid tegen het in consurntie breaaéa van bedorven vlueschwaren, maar was van oorpel, dat gelijke maatregelen behoorden te worden genomen tegen vervalsching van andere levensmidde len, die op groote schaal plaats heeft eu waarvan in de eerste plaats die klasse der bevolking het slachtoffer wordt, die geen eerste qualiteit waren en niet by groote hoeveelheden koopen kan. Inderdaad schijnt het, dat hier reden tot klagen is, en dat vooral in kleine wiukeltjes voel verkocht wordt, dat den toets van een onderzoek niet soa kannen doorstaan. Wetenschappelijk onderzoek van wege het gemeentebestuur heeft er niet plaats. Wij hebben wel keurmeesters van vleesch en visch, maar niet van andere eet- en drinkwaren. Het Gerechtshof te s-Gravenhagc heeft kapitein Bakker vrijgesproken van de beschuldiging van doodslag, gepleegd op den stoker van het schip Obdammaar hem veroordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Het paard „Rueil", dat Zondag bij de wedreunen te Parijs den „Grand Prix" won, werd bereden door den jockey Lane, wienst kunst zeer geroemd wordt. voorwendsel van ongestoord de couranten te kunnen lezen. De ouwe luidjes vroegen bun neef, of hij hun 'tuiet kwalijk wilde nemen, dat zij zich een poosje verwijderden, en dus lag" het wel voor de hand, dat Clare hem gezelschap moest houden. Een oogenblik dncht zij er over na, een der oudelui te vragen bij hen te willen blijven, maar, als die 't zei ven niet onvoegzaam vonden haar alleen te laten met dien jongman, kou zij het kwalijk als eene geldige rede te pas brengen om hen te doen blyveu. En boven dien, wat beteekeude het ook, hoogstens een uur of twee met haar neef alleen te zijn? „Wil je ook soms de couranten ever. inzien Karei vroeg ze vriendelijk, „dan wil ik wel voor je gaan zien welke of papa niet dadelijk gebruikt; ik denk wel geen een, want de ouwe lui.ljes zijn gisteren avond laat van een groote partij le huis gekomen, en zullen sterk verlangen do oogen een poosje te •luiten." Eeu oogenblik kwam de gedachte bij hem op, of er ook iets hatelijks in kon leggen, dat ze hem cou ranten ter lezing aanbood. Hij had er ook wol een hoofd naar om zich met die lectuur bezig te houden Dra begreep bij echter, dat het alleen hare bedoeling was om hem geheel als huisgenoot te beschouwen, en daardoor allo gedwongenheid, die soms nog tus- scheu hen bestond, te doen ophouden. Hij bewil- ligde dus in haar voorstel, en zou 't zich getroosten, een poosje achter een courant te zitten schuilen, en niet te laten blijken, dat hij dat vervelend vond. Verliezende wedders troostten zich dan ook met te zeggen„Ce n'est pas le cheval qui a gugué, muis Lane (line).» Bevreesd voor inbrekers had zekere Labbé, te Argenteuil (bij Parijs) zijne woning zooveel mogelijk tegen dezo ongenoode gasten voorzien en o. a. in een prieel in zynen tuin by eene bank 3 mitrail leuses en zeven met kogels geladen geweerloopeu tot een soort van helsch werktuig ingericht. Verleden Zondag nu klommen twee jongens van tien en zeven jaar over den muur om er bloemen te plukken eu ongelukkig kwam de oudste mat bedoeld yrerktuig in aanraking, zoodat hy zes kogels iu het lichaam kreeg eu naar men vreesde aan zyne schrikkelijke wonden sterven zou. Te Gaming, in Beneden-Oostenrijk, is hetgeheele gezin vau een landbouwer, Hageuhuber genaamd, bestaande uit de ouders tn 6 kinderen, terwyl hot rondom den disch gezeten het middagmaal gebruikte, door één enkele bliksemstraal vau het loven beroofd. In de dezer dageu gehouden algemeeue vergadering der Maatscnappy tot Expl. Van Staatsspoorwegen gaf Ue president, prof. li. P. G. Quack, een over zicht vau den fiuaucieeleu toestand der Maatschappij, die, zooals wij reeds aan het jaarverslag ontleenden, het afgeluopeu juar niet zeur gunstig was. De commissie tot hel nazien der balans en wiust- en verliesrekening adviseerde deze goed te keureu en het dividend vast te stellen op 4 pCt.,waartoe by uccluinalie werd besloten. Tol leden van den raad van commissarissen wer den herkozen de beuren Jhr. mr. Boeli, A. L. Wurf- baiu on E. A. Haitink eu verkozeu de heeren W. Buys en Jan Hudig, de laatste ter aanvulling van het ooilege. De overeenkomsten met den Staat in zake den tramweg EdeWagtniugeu eu met de Gro ninger Lokaal Spoor.weg-Mautschappy werJen goed gekeurd. Hierop ging de algemeene iu ueno buitengewone algemeeue vurgadering over, doch deze werd tot den 3üsten Juni verdaagd, daar eeu te gering aantal aan- deeieu was veriegeuwoordigd. Zondag is le 1 Weiszensee bij Berlijn eene jonge vrouw op vreeselijko wijze om het leven gekomen, tengevolge vau eeu val inot de parachute. Sedert etnigeu tyd gaf de vrouw van eeu in de Berlyuscbe kunstenaarskringen 'bekend coupletdichter, Bertha Carell*—Grossinauu, daar voorstellingen met eeu pa rachute. Boeds meermalen was de onverschrokken jouge vrouw uit het schuitje van den ballon, waar mede zy opsteeg, door middel vanhet valscherm neergedaald. Zoudag nu zou de luchtroizigster zich laten vallen in het meertje, behooreude tot het eta blissement van Sterueck. Eeu aantal bootjes werden op het meertje gereed gehouden om haar na den toer op te nemen. Togen 8 uur steeg de luchneizigater op. Op eeu hoogto van 500 M. sprong zij uit het schu tje. Beeds dadelijk zag men dut de eene hand van de vrouw los gmg van den aau het valscherm bevestigden ring spoedig daarop liet zij ook de audere hand los, de parachute steeg met groote snelheid omhoog en de ongelukkige „artiste" stortte, rneer- inaien duikelende in den val, in het meer. Ongeveer 30 seconden later dook zij boveu en zwom zij naar Zoo bleef hij een poosje aan tafel zitten, tot groote ergernis der bedienden, die nu niet kouden afiiemeu. Clare bad hem vooreerst alleen gelaten, en zoodra hij dat bespeurde, stond hy op, om haar le zeggen, dat hij hoegenaamd geen nieuws of belungwokkends in de couranten vond, en liever met haar wilde kouten. Hij begaf zich naar de kamer, waar etne meid zeide, dat de jufvrouw was. De deur stond op een kier zacht opende hij die en zag Clare op het haard kleedje geknield liggen voor een groot brandend vuur, bezig eeu fraaien legerhond den kop te streelen. Ze schrikte volstrekt niet, toen bij binnenkwam eu ging voort den hond vleiende namen le geven. „Dat is cu mijn vriend en kameraad als ik alleen ben Karei," sprak ze vriendelijk, „ik kan je dan ook zeggen, dat hij ine altijd uitstekend goed gezelschap houdt." „Dus had ik niet behoeven hier te komen vroeg hij wel wat kort. „Komaau dat meen je nietfoei, je moogt op je verjaardag geen knorrig gelaat zetten. Ga liever in dien grooten stoel bij den haard zitten, eu vertel me eens wat nieuws, je komt toch overal. Je weet dat het engagement van Belle eu van van Lingen pu bliek is?" „Dat weet ik; dat was dan ook 'tgroote geheim, dat je dezen morgen me wildot geven als losprijs, niet waar sprak hij weer volkomen vrieudelijk. „Ik feliciteer je wel 1" „Precies geraden ep ik dank je wel voor je.féli- een der naastby zijnde bootjes, waarin haar eohtgenoot zich bevond. Dadelijk werd de zwaar bloedende dame naar wal gebracht, waar haar door een geneei. heer de eerste hulp werd verleend. De luohtreizig- ster was by volle bewustzijn en verklaarde, dat zij zelf de de sohuld was van het ongoluk. Zy had ql. nagelaten, voor den val, de lijfriem om te doen, die oan de parachute is bevestigd, en zy had zich toen alleen met de handen aan den rino vastgehouden. De ongelukkige werd nuar hot hospi. taal gebracht. Toen zy afscheid nam zeide zjj; Tot weerziens, hot is zoo erg niet," maar zij overleed reeds gedurende het trunsport aau inwendige verbloe- ding. Het Friesche costuum, dat door de Friosche vrou. wen aan de Koningin by haar komst te Leeuwarden zal worden aungeboden, bestaut uit' een jak en rok vau zeer licht lila, met fraaien weerschijn, en u« kostbare kanton boezelaars en fichu's; het is m meesterstukje van kunstnaal Iwerk. Het oorijzer i« van zwaar goud, mot sierlijk bewerkte gouden knop. pen, eeu gekroonde W. voorstellende de prachtige juweelen haarnaald is geheel bezet met diamanten. Oorspronkelijk bestond het plan alleen dit volledig Friesch costuum, zonder meer, aan te bieden, maar do gelden vloeiden, ook uit do provincio, zoo mid- deiyk too, dat besloten werd het kostbare geschenk nog aau te vulleu met een beugeeltasch en een cha telaine. De beugeltasch is met fraui borduurwerk versierd, terwyl de kuip en de haak van gedreven goud zyo. Dezo zyn prachtig fijn afgewerkt, met uiterst' kleine figuurtjes, arabeskeu eu engeltjes op een matten grond; ook de chatelaine, bestaande uit een gouden haak, waaraau eeu schaar, een vingerhoed en een spelden kussen, is uiterst kevrig en smaakvol afgewerkt. Naar wij vernemen, ligt het iu het plan van H. M. de koningin-regentes dm de koningin het Frie sche costuum ook nu en dun te doen dragen. Waar schijnlijk zal de koningin zich er het eerst in ver- tooneu by de hurddraverij te Leeuwarden of by den zeilwedstrijd te Sneek. De Martini-toren, die als herinnering aau het be- zoet der koninginnen to Groningen in zilver aaode koningin zal worden aangeboden door de ingezetenen wordt uitgevoerd op 1/250 der ware grootte. In den toren wordt een uurwerk met wijzerplaat op verhoud in gsgrootte aangebracht. Een nieuwe bijdrage tot don vooruitgaan der ope ratieve heelkunde is de vorige week geleverd op het jaarlijksch congres dat de Duitsche heelkundigen te Berlijn hebben gehouden. Prof. Czerny, van Hei delberg, deed daar de mededeeliug, dat in den laat- sten tyd het „trepaneeren" (het openen der schedel- holte) ook is toegepast als middol om „krankzinnig heid" te genezen. Ofschoon hij'van oordeel was dat de genezing der ziekten van den geest nog van andere omstanJigheden afhankelijk is, geloofde hij toch zeker, dat operaties aan de hertoneu ook ia dit opzicht een groote toekomst te geinoet gaan. Tot de onderwerpen, Dinadng op het land huishoud kundig Congres te Wageningeu behandeld, behoorde o. a. de vraag, in hoeverre de grond jnvloed uitoefent op de aardappelziekte. Uit het debat bleek, dat om trent die ziekte en den invloed vau don grond nog citatie. Als je hier den boelen avond blijft zul je de jongelui ontmoetenze komen hier op een intiem avondje, zooals mama dat noemt. Wel te verslaan raarna de Back." „Ja,\ ja," antwoordde hij lachende, „ik begrijp dat je met „mama" tante do Back bedoeltals je over je zoogenaamde moeder spreekt, zog je altijdmama van Breughe'.en." „Je zoogenaamde moedersprak zij ten hoogst# verbaasd en ging opstaan, „weet je wel Karei, dat je daar een dwaas, ik wil niet zeggen onbeleefd ge zegde uit? Hoe kom je daarbij als ik vragen mag." „Wees niet boos op rae, beste Glare, maar ik meen laatst duidelijk te hebben bespeurd, dat er hier aan huis, of eigenlijk bij mevrouw van Breughelen, een geheim schuilde, en wel eeu geheim dat u betreft. Ik beken, ik liet me 't onvoorzichtig genoeg ontval len, 't schijnt u echter onaangenaam aan te doen, dus laten we er over zwijgen." „Neen. toch niet, ten minste niet dadelyk. Ik zie nu zelf in, dat we laatst wat onvoorzichtig zijn geweest; maar raag ik je iets verzoeken Karei,dan, ik bezwoer het je, spreek er nooit tegen iemand over» Ik kan je wel zeggen, dut het mij in den korten tijd, dat ik hier was, meer verdriet heeft berokkend, dan ik iu mijn geheele leven heb gekend." „Ik had niet gedacht, dat jij reeds werkelijk ver driet kendet!" [Hordt vervolgd betrekkelijk weinig met zekerheid bekend is, en in lichtingen va» den practischon landbouwer wordeu gewenscht. Een voorstel om de aandacht der Begeering te vestigen op de belangen van den tuinbouw werd, in afwachting van nadore toelichting, aangehouden tot het Congres van 1893. Voorts werd gedebatteerd o\ er prof. Moitzer's werk „Landbouw eu Kapitaalbelegging" eu de uitvoerbaar heid der daarin bepleite denkbeelden, mot name ten aanzien der hypothecaire lasten en huur op tijd. Dr. O. Pitsch, leeraar aan de Landbouwschool, zag een bezwaar in het voorgestelde „beneficium com- petentiae", waarbij den huurder gedeeltelijk of geheel de pachtsom wordt kwijtgescholden, wanneer bewezen is, dat buiten zyn schuld de grond de pachtsom niet heeft opgobraoht. Door een derden persoon zal dan uitgemaakt moeten worden, of do huurder aan de ge ringe opbrengst schuld heeft, ja dau neenen dit zal volgens spr. zeer laslig gaan, omdat do intelli gentie van (leu landbouwer raeerendeels juist in het voorkomen van ongelukken is gelegen. l)e lieer Van den Broeke deelde dit bezwaar en geloofde, dat het. in practijk brengen van het stelsel— Moitzer zou blijken afschrikkend te zijn voor den kapitalist en bezwarend voor den landbouwer, tenzij een ander middel tot tegemoetkoming van den land bouwer gevonden worde en de heer Fonteiu de Jong betoogdedat het „beneficium" schaden zal aan de verwezenlijking van het beginsel, zoo laag mogelijke rente, maar dan ook zekerheid voor den loener. De heer Moitzer lichtte zijn stelsel nader too. Hij erkende, dat bij den tegen woord igen tot stand geen sprake behoefde te zijn van roofbouw, maar wees er op, dat hij in de eerste plaats gewenscht heeft, de verarming der bevolking te» plattelande onmogelijk te maken, Voor de hypotheek als kapitaalschuld in do plaats stellende de groudrente, een renteschuld, die niets te faaken heeft mot veilingswaarde, maur met grond als waarborg, zou inen verkrijgen, dat (1e landbouwer niet geld leent, inuar rente verkoopt. Al daalt dan de waarde van den grond, de landbouwer zal er niet onmiddellijk nadt el van ondervinden. Ver der verdedigde spr. het „beneficium competeniiae". De kapitalist, die door hot kapitaal ingrijpt in het bedrijf van den landbouwer en voor verlies van zijn kapitaal de meest mogelijke zekerheid heeft, behoort mede het risico van de opbrengst te dragen. Het kapitaal als vennoot van den landbouwer is hierom aan te bevelen, oindat men niet met den idealen toestand, de pachtheer levende te raidden zijner pach- ters, te doen heeft, maar iu de meeste gevallen met stedelijk kapitaal. De vraag is „Verkiest de landbouwer een lage hypotheekrente 4 maar met al de onvermijdelijke lasten eu slechto kansen, daaraan verbonden, boven een hoogere jaar lijks te betalen grondrente waarvan evenwel een ge deelte kan worden kwijtgescholden, wanneer de opbrengst van den grond hem niet in staat heeft gesteld de geheele rente op te brengen, eeu toestand dus, waarbij zijn verplichtingen, bij ijveren bekwaam heid, gelijken tred houden met de opbrengst van zyn grond Bij de toepassing van het „beneficium competent tiae" kon dan allereerst in aanmerking worden ge nomen de som, door den landbouwer betaald voor zaaizaad, bemesting, grond- en polderlasten en ar beidsloon (een minimum iu evenredigheid tot het aantal bektaren). De rede van prof. Moitzer werd warm toegejuicht en door bijna alle congresleden aangehoord. Voor het 46e congres is Winschoten gekozen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 16 Juni 1892. Dat de iieqr Lobman gaarne praat, is weder over tuigend gebleken. Pas den eeuen dag geïnstalleerd, voort xhij den volgenden dag het woord om de sub sidie^ aan noodlijdende gemeenten te bestrijdon. Het mocht echter niet baten. De wet werd met 34 tegen 8 Stemmen aangenomen. riet Billiton-contract vond enkel steun. De heer Van Genil&p had niets dan lof voor de nieuwe re geling en kwam op tegen de verdachtmakingen, die socialisten eu radicalen in den laatsten tijd naar het hoofd der Regeering en de Kamers geslingerd waren. In denzelfden geest sprak de heer Prins. De wet werd goedgekeurd inet 35 tegen 2 stemme». Alleen de heoren van der Breggen en Alberda stemden togen, hoewel zonder hun stem te motiveeren. De Kamer ging daarna op reces. Het ongeluk op den ondergrondschen spoorweg te Londen waar bij het station Bishopsgatestreet twee volle treinen in botsing kwamen zou nog veel erger geweest zijn, als niet do eene trein, die uit Walthamstow, had stilgestaan om passagiers uit te laten, en de andere, die uit Enfield, alreeds was begonnen te remmen. De schok was toch al zeer hevig en dubbel voor den trein uit Enfield, welks locomotief, na de botsing met den trein, nog eens tegen zijo waggons aanbonsde. Van de dicht opeengepakte passagiers voor het meerendeel arbeiders, die naar hun werk gingen in den vroegen morgen werden vijftig gewond en vier gedood. Twee rijtuigen werden geheel verbrijzeld. Het was een ontzettend tooneel, die ellende en verwoesting daar iu de ondergrondsche tunnel, te midden van rook, rumoer en gejammer. Hot ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het verkeerd begrijpen of niet opmorkeu van een sein, alsook aan het terugkomen van den eenen trein. Iu December van het vorig jaar werden te New- York 25 Duitschera, meest pas aangekomen land verhuizers, door een agent aangeworven, om te wer ken in de phosphaatgroeven van Colleton County in Zuid-Carolina, tegen een loon van l'/j dollar. Na hun aaiikouist aldaar werden zij door tot de tanden gewapende opzichters in ellendige verblijven gébracht en den volgenden morgen naar de groeven geleid waar reeds een aantal Grieken eu Italianen arbeidden. In plaats van het beloofde dagloon kregen ze maar de helft voor een hoeveelheid werk, die alleen desterkste mannen op eer. dag af konden. Zij waren genoodzaakt, hunne levensmiddelen tegen ongehoorden prijs te koopen van iemand, die eou contract met de maatschappij had. Hun goed werd „in bewaring" genomen, en als ze er om vroegen, werden zo ruw afgewezen *zelfs werden er klappen uit gedeeld. Zelfs Zoudags werd onder gewapend toezicht gewerkt. Na vele vergeefsche pogingen ge lukte het eindelijk twee mannen, te vluchten en te New-York te koineu. De vorepniging tot bescher ming van Duitschera bemoeide zich met de zaak, en de gouverneur vau Zuid-Carolina heeft een onderzoek beloofd. Gisteren avond werd de reeds vroeger aangekon digde ouderwijzers vergadering gehouden ten huize vau den heer Dam. Zij werd geopend en geleid door den hoer E. van Dantzig, dio bij den aanvang de werischolijklieid uitdrukte, dat de vergadering uit haar midden een Voorzitter zou aanwijzen, welke de besprekingen zou leiden. Op voorstel echter van den hoer van Kempen bleef den hoer van Dantzig de leiding der vergadering opgedragen. De Voor zitter leest nu het rapport van B. eu waarin het voorstel der schoolcommissie cpgenomeu is, voor eu opent do besprekingen daarover.' De heer Trotsenburg meent in de allereerste plaats op een dwaling in gemeld rapport te moeten wijzen. Hij meent dat 't n.l. niet waar is, dat de salarissen der onderwijzers in verschillende gemeenten dalende zijn, juist het tegendeel is in den jongsten tijd waar te nemen. De heer van de Roer verwacht alleen nog heil van, een rondgang eener commissie bij de raadsleden, welke de belaiigen der onderwijzers alsdan moet be pleiten, en doet dan ook een voorstel iu dien, geest. De heer Heij ziet do noodzakelijkheid niet in van het geven van een extra 100 aan de onderwijzers met de verplichte hoofdacte. l)e Voorzitter vindt in deze geheelo zaak, iets dat van niet zeer veel waardeoring der onderwijzers ge tuigt. Acht maanden toch is het voor de onderwij zers ongunstige rapport van B. eu W. uitgebleven, iets wat tooh wel in acht weken kon geschieden. Hij meent dan ook roden te hebben te mogen ge- looven, dat men ten Raadhuize hot geheele adres vergeten was. Hij betreurt het dat B. en W. nu 't een kleine verhooging der ouderwijzers-jaarwedden geldt, met de zuinigheidskwestie op 't tapijt komen, terwyl het spook der geldverlegeuheid niet voor den dag werd gehaald bij do oprichting van 't gymnasium, bij de reorganisatie der politie, bij de inrichting van oen voor Gouda onnoodig duur archiefgebouw, noch bij de dure beschoeiing aan de Kleiwegsbrug. Hy gelooft dan ook, wordt het voorstel van den heer van de Boor aaugenomen/het zyu nut kan heb ben, den raaflsleden te herinneren aan de woorden van den Burgemeester gesproken in de raadszitting van 1 Maart j.l.„Het is waar, de uitgaven zuilen wat meer zijn, hoewel niet veel, en zulleu in geen geval meer bedragen dan )000 per jaar. Doch al was het verschil grooterhet komt mij voor, dat wij aan oouige meerdere kosten het belang van goed onderwijs niet mogen opofferen." Juist de gedachte, dat goed onderwijs alleen mo gelijk is met goed betaalde onderwijzers, doet hem hopen, dat die woorden van den Burgemeester weer klank mogen vinden by de raadsleden. Of 't hoffelijkheid was tegenover den voorzitter woteu wij niet, maar nadat deze gesproken had, sche nen de tongen eerst recht los te rakenwant nu outstaAt er een zeer opgewekte gedachtenwisseling, (welke tot lof der onderwijzers gezegd geen enkel oogenblik den bezadigden toon verliest) over ver schillende gedeelten uit 't rapport va» B. en W. Van enkele zjjdenjcomt meu vooral op tegen de vergelijking met an^re gemeente-ambtenaren, die in tegenstelling meit onderwijzers, wel handel of be drijf mogen uitoefenen en geen examens behoeven af te leggen om aaugesteld te worden. Zeer terecht werd van een andere zijde opgemerkt, dat men verschillende onderwijzers zonder hoofdacte, vooral de oudere, niet te hard mocht vallen om 't niet bezitten van dat diploma, aangezien hunne op leiding beel wat gebrekkiger was, dan van de jongere onderwijzers. De heer Stoorvogel wenscht vooral nadruk te leg gen op dezo vraag. Wanneer aan de hoofden 2000, f 1600 en 1300 plus vrije woning betaald wordt (te stellen op 300), wat komt dan deu onderwijzers toe, die met henx in bevoegdheid gelijk staan De boer Robbérae meent, dat het nuttig kan zijn, aan de schoolcommissie mededeeling te doen van 't een en ander, dat in deze vergadering besproken is. De voorzitter betwijfelt dat, daar anders de leden dier commissie wel gebruik zouden hebben gemaakt van de uitnoodiging door het, bestuur tot heu gericht om de vergadering bij te wonen. Noch een der leden der schoolcommissie, uoch een der hoofden van scho len welke eveneens uitgenooiligd waren, hadden aau de invitatie gehoor gegeven, lioe geheel anders ver leden jaar in Botterdam, waar wij het genoegen hadden ook eeu onderwijzersvergadering bij te won^n, eveneens bijeen geroepen ter behandeling van een adres. Verscheidene hoofden waren toen niet alleen ter vergadering gekomen, maar namen ook een ijverig deel aan de besprekingeu. Hot. voorstel van de» heer van de Roer, eene commissie te benoemen welke de raadsleden zal trachten te winnen voor het voorstel der schoolcom missie, wordt daarop met algemeene steramen aau- genomenen in die commissie worden gekozen de hh. van Kempen en van de Roer, welke beide heeren zich de keuze laten welgevallen. Een korte bespreking volgt^nog over de vraag van den heer van Kempen, of do commissie met een bepaalden lastbrief van de vergadering zal gaau. Op voorstel van den heer de Ven vereenigt zich de vergadering met hot donkbeeld dit over te laten aan de prudentie der commissieleden. Gladstone heeft gisteren eene deputatie ontvan gen uil het bestuur der Londensche „Trai'es-Unions, om de invoering te bepleiten van ^len arbeidsdag van 8 uren. Gladstone verkluarde, het laatste ge deelte zijns levens te hebben gewijd aan de zaak van „Home Rule op zijnen leeftijd kon hij daarvoor het vraagstuk va» den arbeidsdag van 8 uren niet meer in de plaats stellen. f Overigens acht hij de quaestie van deu arbeidsdag van acht uren zéér ingewikkeld en moeilijk. Men Kan zich het plan om tot oplossing daarvan te ge raken, in drieërlei vorm denken le met algemeene invoering van het stelsel door middel van dwang 2e. met Vrijwillige aanneming3e. met gedwongen invoering, behalve voor die ambachten welke er te gen stemmen. I Gladstone vroeg aan de deputatie, welke van deze dlrie vormen zij verkoos? iDe deputatie antwoordde: de in de laatste plaats génoemdo. J Daarop hernam Gladstone Alsdan moet de meer derheid van het ambacht daarover beslissen, terwijl het Parlement moet bepalen welk cijfer de meerder heid zal voorstellen, doch dit zal den geheele» grond slag der Trades-Unions vernietigen, en tot dergelijke kortwieking van de vrijheid des werkmans kon hij die als werkmansvriend alle nieuwe burgerrechten had helpen verzekeren, niet medewerken. De deputatie zeide teleurgesteld, dat zij Gladstone's oordeel was komen vragen of het Parlement de zaak van den arbeidsdag van 8- uren niet behoorde aan te vatten Doch Gladstone weigerde, dienaangaande zich nader te verklaren. Het plotseling genomen besluit vau koning Hum- bert om naar Berlijn te vertrekken, terwyl men dit tot September uitgesteld waande, heeft veel opschud ding in Italië verwekt. Men gelooft algemeen in parlementaire kringen, dat dit bezoek noodig was geworden door de laatste gebeurtenissen anders zou het zijn uitgesteld tot September. De Duitsche ge zant 'heeft trouwens, naar men gelooft, zeer er op aangedrongen, dat de reis zou worden ondernomeu zoodra de parlementaire toestand verbeterd was. De dagbladen te Rome verklaren, dat de reis van den koning en dy koningin naar Potsdam een be leefdheidsbezoek is, eu ter beantwoording strekt van hot door den Duitschen keizer te Rome afgelegd bezoek. Volgens de Naziune zal de begrooting van oorlog gebracht worden op 274 millioen, inplaats van 246

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2