Bultenlanilsch Overzicht. woning fan J. van Gelderen, verbrijzelde de schilderijen en het behang aan ^de muren, vernielde eenige ruiten, en spleet een boom welke bij de woning stond, zonder evenwel brand te veroorzaken. De bewoners waren gelukkig afwezig. Zaterdag namiddag drong een onbekend persoon de herberg van J. v. A. te Blerik binnen. Na ge weldpleging op de vrouw van v. A., die alleen te huis was, stal hij ruim 300 mark. De maréchaussee uit Venloo trok onmiddellgk er op uit, eu mocht er in slagen Zondag den dief in handen te kragen. In verband met het dragen vau het haar ge schonken friesche kostuum door het Koninginnetje bij de harddraverijen op Zaterdag j.l de vraag of zij al of niet daarin zou verschijneu, was vooraf onder het publiek een onderwerp van levendige dis cussie wordt uit Leeuwarden aan het Hbl. ge schreven Eindelijk kwam de stoet. Alle halzen rekten zich uit, ver over de balustrade. Op de eerste rijen, allen door dames ingenomen, klonken kreten van voldooning. In de verte weergalmde gejuich, dat al nader en nader kwam en zoowaar, in plaats van deu bekenden witten hoed zag men in het galarijtuig iets schitteren, 't Was alsof de juichkreten als uitin gen van liefde te zwak waren de bravoos vervingen de hoeraas de handen wuifden, niet met zakdoeken, maar werden snel op elkander geklapt. En hoe lut tel dat verschil ziju moge. wie van het tooneel ge tuige was, heeft bet misschien beter gevoeld, dan in woorden te brengen is. Eerst reed de fraaie stoet, als altijd omringd door de bloem der friesche jon gelingschap, voorbij de tribunedo opgewondenheid steig; toen hield het rijtuig voor de trap stil. Onze Vorstin ontdeed zich van een witten mantel, en daar stond zij aU Friezin voor ons aller oog. Spoedig kwam zij de trappen op naast de Regentes, die als gewoonlijk in hel zwart was gekleed. Terstond viel het op hoe de anders wel wat bleeke wangen der lieve Vorstin door een blos van zelfvoldaanheid waren overtogen. Wat ziet ze er heerlijk uitWat een snoeperig meisje klonk het aan alle kanten. En dat was zoo't blonde kopje, onder de blin kende gouden kap met een smaakvol kanten musje bedekt, was nog aanvailiger dan gewoonlijk, en met een vroolijkeu blik van verstandhouding lachte zg aanstonds naar de vele dames die, als zij, zich met het schilderachtige toilet der Friezinnen hadden ge tooid. De toevallige omstandigheid, dat de hoofd naald niet gemakkelijk was te bevestigen en dus niet aan de gouden kup was bevestigd, verhoogde nog de bekoorlijkheid der kleine vorstelijke verschij ning, wier blank voorhoofd nu n .g moer het opene gelaat deed uitkomen. Alleraardigst was het te zien hoe de kleine /Frie zin", anders gewoon aau korte kleederdracht, zich bij het beklimmen der trappen van de loge in den langen lichtpaarscben rok wist te bewegen en met de handen aan beide zijden met bet kanten voor schoot den rok optilde. Vooral het kanten fichuutje, aan de schouders saamgeplooid naar het midden, stond recht coquet Er waren ouder de Friezinnen gelijk te lezen van Tholen," sprak ze weer onge dwongen en vrij even als vroeger, //ik weet dat je i in litteratuur ver gevorderd zijt." „U heeft toch niet len doel mij konfuus te ma ken?" vroeg hij lachend, //dat zou al een slechte belooning beeteu, zoo 'k het een dienst raag noemen die ik u bewees." //Antwoord daarop nu niet lieve kiod," sprak j mijnheer de Back, anders krijgen jullie nog oorlog door de groote massa complimenten die je elkaar geeft. //Weet je wat Clare? we zullen mijnbeer van Tholen's wijzen raad volgen van vroeger je her- innert je immers ons gesprek over 't kaartspel en een kaartje gaan leggen." Belle verschoot van kleur toen ze dat hoorde en Clare keek ecu beetje verdrietig, maar wat te doen nu oom het wilde? De professor had honderdmaal I liever gehad dat mijnheer de Back het niet had voor gesteld, want hij kende zijne Belle door en door. „Je wilt toch wel toestaan niet waar Belle, dat je man met ons een partijtje maakt Wezenlijk 't is het beste dat je 't doet, want ik, doe het alleen met het christelijk oogmerk dat je er wat aan gewennen moogt. Jullie zullen dezen winter nog al eens op speelpartijen gevraagd wordeu. Bovendieu als je je verstand gebruiken wilt, welk kwaad steekt daar nu in?" „Neen oom," sprak ze ferm, „kwaad zal er niet in steken, en u heeft gelijk dat^k mè er aan moet gewennen. Gaat gerust uw gang hoeren," sprak ze met een lachje, „dan kan ik eens een onder-onsje op de tribune beoldtchoone meisjes, maar zoo snoe- pig als deze kleine niet één. Met kinderlijken trots ging zij den fraai versier den salon roud, om zich eens terdoge door alle da mes en heoren te doen bowonderen, eu de Regentes had er blijkbaar als elke moeder 't grootste genoe gen van. Nn de min of meor officieele begroetiug en het aanvaarden van de bouquetten en vau 't prachtige programma ging het vorstelgk Friezinnetje voor in de loge staan oin ook der talrijke menigte aan do overzgde een blik te gunnen op bot fraaie geschenk der friesohe vrouwen. Na afloop van het leest kon het Koninginnetje haar bekende liefde voor diereu niet inhouden. Niet zoo vlug als anders, maar met eene guitige deftigheid zich in de lange japon bewegende, ging zg met haar moeder do trap al, om de puarden eens op te nemen en ze vertrouwelijk op den rug te kloppen. Een oogenblik had het gerucht geloopen, dat de kleine Friezin in de prachtign sjees van den heer Feonstra een tochtje langs de baan zou maken, maar dat schouwspel moest men misseu. Zoo brak het uur vau scheiden, en tusschen de in rijen geschaarde burgemeesters van alle friescho gemeenten gingen de Vorstinnen naar het galargtuig. Onder donderende hoeraas reed de stoet weg, toen zich juist weder een stortbui outlastte. Tot grootmeester vau de Vrijmetselaars-orde in Nederlaud is door de vergadering vaa het Groot- Oosten, Zondag te 's-Hago gehouden, gekozen de heer G. Vas Visser te, Amsterdam, tor voorziening in de plaats, opengevallen door het bedanken van den heer mr. P. J. G. van Diggelen. Bij koninkljjk besluit van 15 dezer is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Dokkum van 3 October 1891 tot toekenning van eene subsidie 350 aau de regelingscorarais9ie der in dat jaar daar gehouden landbouwtentoonstelling, die zioh voor de tookenning van het subsidie verklaarden, vier deel uitmaakten der gemelde commissie, dat zij per soonlijk aansprakelijk waren voor de schulden der tentoonstelling, de toekenning vau het subsidie eene zaak was. die hun persoonlijk aanging en zij zich mitsdien, ingevolge art. 46 der gemeentewet, van me destemmen hadden moeten onthoudeu. De schutter D. M. Roos te Purmerend is gear resteerd wegens „dienstweigering op den dag des Heeren." De Standaard meldt daaromtrent het vol gende „Schutter Roos, schildersknecht, is in den jongst- verloopen winter twaalf weken lang zonder werk ge weest en was toen reeds veroordeeld, doch men liet hem vrij. Doch thans nu er lange dagen gewerkt wordt en ieder werkman voor den winter moet zor gen, wordt bij meedoogeuloos uit zyne broodwinning getrokken, terwijl zijne zwakke vrouw (die 18 dagen geleden bevallen is) met drie zeer hulpbehoevende kinderen alleen aan haar lot wordt overgelaten. „Van de straat af heeft men Roos meegenomen, hem zelf beletteod nog afscheid van vrouw eu kin deren te nemen. met tante hebben. Of speelt u ook tante „Soms wel Belle, maar uu niet. want Clare houdt er ook niet van." Nauw waren dan ook Je heeren gezeten aan de inmiddels gereedgezette speeltafel, of de dames bad- don direct een intiem gesprek, zooals zeer goed te bemerken was aan den gedempten toon waarop ze spra ken. Ras ging de vooravond voorbij, en toen Clare aan t souper tusschen van Tholen en van Braem zat, waron ze zoo vrolijk en opgewekt met elkaar, dat men niet aan hun uiterlijk zou zeggen, wat in de laatste dagen in hunne hurten was omgegaau. Toch ontroerde Clare toen van Tholeu bij 't beengaan haar innig de hand drukte, eu half luid vroeg of ze niet meer boos op hem was. „Ik ben in 't geheel niet boos op u geweest," ant woordde zij, „je hebt me er geen reden toe gegeven. Je moet echter niet gelooven dat ik volmaakt ben, ik kan wel eens wat ontstemd zijn." Argwanend bespiedde van Braem hem eu hij zuchtte diep, toen zijn jaloersche blikken bespeurden, hoezeer van Tholen nog altijd hoog bij Clare stond aange schreven. Van af dien avond herkreeg Izaak van Tholen zijne opgeruimdheid weder die hij sedert eenigo dagon miste en Clare dacht bij zich zelve, dat ze meer dan ooit moest wakeu voor haar hart, want al had hei haar goed gedaan dat bij weer de zelfde was van voorheen, toch wantrouwde ze hem eenigszins, en dacht ze dat hij de rijke partij nog niet had opgegeven. In een brief uit de Hofstad aan de Middelb. Ct. leest men: „Dezer dagen werd hier weder een aller, zonderlingst feit door de betrokken persoueu her dacht. In een apotheek werd het millioeuste recept gereed gemaakt en daarin vond de patroon aanlei- ding mot zgn personeel feest te vieren. Bittere ironie I In de apotheek stond men als het ware op den uitkgk naar het millioenste recept en het spreekt vanzelf, dat het met blijdschap en vreugde ontvangen word. Mon las het, nu ja, omdat de artsenij naar dat voorschrift moest bereid worden, maar van meer belang werd geaoht het nommer, dat dit papiertje aau de apothekers-liasse dragen zou. En zoodra het drankje of de poeders of pillen of het zalfje ge. reed zouden zijn, en uls de eerstelingen van het tweede millioeu niet al te snel kwamen opdragen, ging men aan het feestvieren. Feestvieren P Waarom Omdat weder een klant van den apotheker ziek was gewor den en geneesmiddelen behoefde, omdat misschien daar bij het ziekbed de dokter zooeven aan de treil- rende omstanders verklaard had, dat hij nog een laatste middel zou beproeven om don reeds in de ziekekamer rond warenden dood te beletten zijn prooi te grijponomdat duur wellicht een aanvallig kind, de aangebedene van de ouders, wier eeuige het is, stuiptrekkend nederligtomdat daar tranen worden geschreid over het dreigend ouheilomdat daar eenige meuschen in radelooze smart verkeeron omdat, mis schien nu reeds, het laatste redmiddel tevergeefs is aangewend. Bittere ironie van het leren De af zender van het recept, dio op zoo snel mogelijks bezorging daarvan aandrong, opdat de medicijn toch maar spoedig, toch niet te laat komen zou hij vermoeddo weinig dat du betrachte spoed allereerst ten gevolge zou hebben, dat hot r icept niet to laêt kwam om het millioeuste te zijn, om met blijdschap te worden ontvangen als een sein tot feestvieren 1" Alles is bij de zonen vau het Homelache Rijk an ders dan bij ons. De boeken der Chiueezen begin- non van achteren de leerling draait den meester zgn rug, als hg iets ztgt. Bij bezoeken en op par tijen houdt men deu hoed op eu trekt de dikste schoeneu aan men geeft niet deu gastheer, maar zichzelf de hand, als meu dezen gaat bezoeken. De teedere moeder kust baar zuigeliug nimmer op deu mond, doch wel op den neus de doop naam staat achter de familienaam. De maaltgdeo beginnen met het dessert eu eindigen mot soep; de kleur van dun rouw is wit. De magneetnaald w(jst naar het znideu. De linkerzijde is de eereplaats bet verstand zetelt volgens den Chinees in de maag en wanneer een zoon zijn bejaarden vador een bewjjs van bijzondere achtiug betoonen wil, dat geeft hg hem een grafsteen ten geschenke. Men leest in de Sumatra Ct. Aardbevingen zijn op Sumatra een tamelijk gewoon natuurverschijnsel. Geen maand, soms zelfs geen week, gaal er voorbij, dat de bodoin niet min of meer gol vend of stootend, slingerend of schokkend, met of zonder onderaardsche geluiden in beweging wordt gebracht. De meeste inboorlingen en vele oude Eu- ropeesche inwoners blijven daar echter vrij kalm onder. De bode u moge onder hun voeten slingeren of gol. IX. 't Was Woensdagavond in eene onzer kleine pro vinciesteden, toen daar do protestantsche kerk zou uitgaan. Men kon bij het natto, mistige wéér de kerkgangers wel in een oogwenk tellen trouwens de Woensdagavondbeurt word nimmer druk bezocht. Onder die weinigen bevond zich ook de oude heer van Tholen, een niet al te groot man, met een vrien delijk, eerwaardig uiterlijk. Hij was geheel in 't zwart gekleed en droeg eene witte dasmeuschen die daar ter plaatse jacht op aardigheden maakten zeiden dat hij ook met „gestukadoorden bals" sliep, maar niemand was er die den braven man niet achtte of hem ongenegen was. Steunend op de zorgvuldig opgerolde parapluio, liep de oude heer, de plasjes op straat vermijdend, haastig naar huis, want de mist hinderde hem op de borst. Juist hoorde hij echter d n stadstoren zeven uren slaan, en dat was vol doende om hem even te doen stil staan, en bg 't licht van een galanteriewinkel zijn horloge met de torenklok te coofrontooron welke klok, naar al de bewoners van 't stadje heilig geloofden, altijd precies ging. Toen hij in den gang van zijn huis trad, begon de klok, die daar in een hoek van den muur stond, juist haar onmogelijk te herkennen air, voor de zevende ure in den avond, te spelen. o [Wordt vervolgd.) ven, stooten of schokken, zij staan er. evenmin voor op als dat zg er voor gaan zitten. Maar den 17 Mei is took menigeen een weinig ongerust geweest, toen Padung, juist 5 minuien voor 8 uur, met een flinken verticalen schok in haar voor- avondgekeuvol werd gestoord. En bij dien eeneu schok bleef het nieter volgden er meer, nu eens verticaal en dan weder horizontaal, liefst uit ver- sohillende richting. Na verloop van ongeveer ander halve minuut^ trad een oogenblik p.m. 35 a 40 seconden van rust met zachte golvingen in. Toen volgden weder eenige schokken en eindelijk sterke, min of moer draaiende schuddingen, welke vergezeld van een dof ouderaardscli gedreun, in zuidwestelijke richting verdwenen. Mot het vallen van het avond schot liaddon beweging en geluid een einde genomen. De zee, die iu het begin van den vooravond nogal gespookt eu ouze kusten gebeukt had, was toen kalm. Ongelukken hebben, voor zoover bekend, niet plaats gehad. Kraakhuizen zijn geen breekhuizeu, zegt mon hiermaar de waarheid is, dat onze wo ningen en gebouwen er op ingericht zijn. Na 10 Februari 1797, toen 's nachts geheel Padang door oen aardbeving vernield werd, hebben de Padaugers gelegenheid en tijd volop gehad, om zich iu der» strijd tegen de beweeglijkheid van den bodem te oefenen. Later in den avond en in den nacht hebben nog eenige, maar veel zwakkere bowegingen zich doen gevoelen 8 minuten over halhiogen twee schokken, in westelijke richting uitloopende10 min. over elven een golvende bewegiug in gelijke richting, 5 min. voor middernacht een zachte schudding 18 min. over éenen een dreunend onduraardsch gedruisch, gepaard aan een zachte trilling van den bovengrond. Verder hebben we niets waargenomeo, maar een voegzame afleiding gezocht eu gevonden in de armen vaD Morpheus. Het Wiener Tagblatt deelt hot volgende mode Eenige dagen geleden werd in de rechtszaal een voordracht gehouden over den vooruitgaug der zak- kourolterij in do laatste 10 jaren door een deskundige. De spreker was een reeds veelmalen bestrafte dief, die ook overigens merkwaardige karaktertrekken schijnt te bezitten, want in zijn soldatentijd, die in den tijd viel toen nog lijfstraffen werden toegepast, heeft bij ongeveer 1000 stokslagen ontvangen. Franz Masohok, zoo heet deze belangwekkende man, was in gezelschap van oen vriend weder eens van zakken rollerij beschuldigd. In den loop der behandeling werd ook de omstandigheid aangevoerd, dat de beide beschuldigden bij hunne diefstallen beurtelings de gestolen zaken in ontvangst namen, en dat gaf Maschek aanleiding op uiterst heldere wijze iets mode te deelen over de moderne zakkenrollerij. Tegenwoordig gebruiken we geen handlangers meer, zeide Maschek, die op zeer pathetische en gemaakte wijze sprak. De tegenwoordige zakkenroller kan deze ontberen; deze instelling is verouderd en heeft o. i. afgedaan. Ook is het elkaar toeschuiven van het gestolen voorwerp geheel buiten gebruik geraakt; want afgezien daarvan, dat de „nemers" daarbij ge heel afhankelijk zijn van de „eerlijkheid" der „ont vangers" en dikwijls niets anders voor zijn daad had, dan het gevaar gesnapt to worden, hebben „wij" reeds lang ingezien, dat d-ze omvangrijke handeling het meeste er toe bijdroeg, dat men „ons" snapte, hetzij dan den „nemer" of den „ontvanger", en dan was ook het bewijs aanwezig en in plaats van éon kwamen twee in moeielijkhoid. „Wij" verlaten „ons" tegenwoordig meer op „ons" zelf. Jammer dat Maschek in eenigen tijd niet iu staat zal zijn, do belangrijke ervaringen, die hij heeft gemaakt, practisch te gebruiken. Hg zal nl. oerst over 5 jaar zijn oud, hem lief geworden tuchthuis Stein weder klunen verlaten. Men kept het „levend schaakspel"; in eene operette (Der Seekadet meenen wij) wordt het vertoond en het is nog wel eens voor liefdadige doeleiuden uit gevoerd. Twee-en-dertig personen, gecostumeerd als de figuren van het schaakspel, worden dpor twee spelers, op galerijen of in preekstoelen gezeten, ge dirigeerd, en gewooulgk vonden zoowel de figuu- ren als de toeschouwers de historie vrij vervelend. Ten voordeoio van de vrijmetselaars weesmeisjes- school in Ierland is thans een levend „whist" gespeeld als deel van §en groot liefdadigheidsfeest mot bazar te Ball's Bridge. Dublin. Onder begeleiding van muziek traden twee-en-vijftig personen als de twee- en-vijftig kaarten van het whistspel op. Op den grond werd een reusachtig kleed uitge spreid, dat bet speeltafeltje voorstelt. Vier palon met electrisch licht aan de vier hoeken stellen de kaarsen voor. A. en B. zijn partners en zitten tegenover elkaar op hooge zetels, Y. en Z. evenzoo. Onder trompetgeschal en een plechtigen marsch treden de kaarten binnen, de koning en koningin van iedere kleur voorop, gevolgd dqor boer en aas, en den stoet der lagere kaarten. De vier reeksen honneurs dan sen in het midden van het klee I een plechtigen dans, waaraan ook het mindere volkje meedoetmaar laug- zamerhand wordt de muziek sneller, men danst door elkaar, tot op het oogenblik vau de grootste wanorde plotseling het trompetsignaal klinkt, en alles stilstaat. De kaarten zijn dan „gemêleerd" en trekken zich, zooals zij staan, naar den rand iu een grooten cirkel. Iu het midden staat een kleine page, gebliuddoekt, met een kleinen staf in de hand, waarmede hij naar een zeker punt van deu krii.g loopt en aldus „cou peert". Hij neemt dau den blinddoek af, geleidt de troefkaart (men speelt geen préférence) naar hare plaats, en de andere kaarten gaan, op de in unt der muziek, in vluggen pas rond en scharen zich, een vooreen, bij hun vier meesters; zij vormen dus vier rijen, aan de vier zijden van de tafel. Weer klinkt de trompet, en de kaarten sorteeren zich met het gezichi naar hun meestere, behoorlijk in suites, kleur bij kleur. Dan begint het spel. Ieder speler roept zijn kaart af, en op do maat der muziek siapt deze naar het midden der „tafel", tot de trek compleet is. De winnende kaart voert dan met zijn partner do twee andere gevangeu weg en geleiden hem naar den hoek van de tafel, waar de trekken worden tor zijde gelegd. Als al de trekken gemaakt zijn, noemt de win nende partij het getal, en in marschtempo wandelen de personen, vier aau vier, het veld af, de winnende trekken zegepralend, de anderen met gebogen hoofd. De rollen der „honneurs" werden vervuld door heeren en dames van do Dublinsche club, die van de andere kaarten door weesmeisjes. Een weinig minder belangrijk wordt zeker het spel door Ie omstandigheid, dat ieder speler ook de kaarten der anderen kentnaar het sclrijut was de loop der robbers reeds vooruit ongeveer afgesproken, ofschoon er dan met het mêleeren toch dient ge smokkeld te zijn. Naar aanleiding van eene door de rapporteurs der Tweede Kamer gedane vraag, heeft de minister Iran Financiën omtrent de sommen, die na 1893 voordo in uitvoering zijnde groote openbare werker, alsnog noodig zullen ziju, medegedeeld: uat, volgens be richt van den minister van Waterstaat enzde be dragen, voor het Merwedekauaal en de sluiswerken te IJmuideii uitgetrokken, waarschijnlijk voldoende zullen zijn dat voor de verlegging van den Maas mond na 1 b92 nog werken zullen zijn uit te voeren tot een bedrag van ongeveer 8 millioen,'dus belang rijk meer dan de geraamde som van 820,802, en voor de voltooiing van den Nieuwen Rotterdaraschen Waterweg na l Januari 1893 nog/ 575,000 voor het gedeelte van Rotterdam naar toe. maar tevens l'/j millioen voor het gedeelte boven Rotterdam. Doch er zijo voegde de minister er brj daar enboven nog vele audore werken, behalve die tot verbetering van kleiue riviereu, in de eerstvolgende jaren uit te voeren, zoodat een belangrijke daling in het eindcijfer der begrooting van Waterstaat enz. voorshands niet kan worden verwacht. Mej. Trijntje Hilarides, directrice der 9toomzuivel- fabriek te Zurich, gemeente Wonseradeel, heeft in een adres aan H. M. de aandacht gevestigd op het feit, dat de Arbeidswet in de eerste alinea van art. 7 verbiedt, op Zondag - door vrouwen arbeid te ver richten, maar het vak van zuivelbereiding van dien aard i9, dat men onmogelijk buiten workzaamhedeii op Zondag kan. Voor de melk is het noodzakelijk, dat alles een geregelden loop behoude. Wil men alzoo niet met het verbod in couflico kooien, dan is men genoodzaakt, of de melk, reeds des Zaterdags en ook die van den Zondag aan de veehouders te laten houden, of den arbeid alléén door mannén te doen verrichten. Het eerste leidt er toe, dat melk op de boerderijen moet wordeu verwerkt, en hieruit spruit voort, dat, in plaats van de weinige vrouwen in de fabriek, een groot aautal vrouweD op de boerderijen tot Zoudagsarboid geroepen wordt. Jn het tweede middel doet zich voor de vrouwen reeds nu een dreigend gevaar voor; waneer toch de man nen zich gaan bekwamen in werkzaamheden, die vau oudsher en eigenaardig tot de taak der vrouw be- hooren, dan viuden de mannen in de Arbeidswet een krachtig hulpmiddel om de vrtfuwen ook op werkdagen uit de fabriek te vordringen. Dit is voor de vele vrouwou, die iu do zuivelbereiding een nut tigen werkkriug vinden, eou ramp. Vooral thans, nu het getal fabrieken iu Friesland bij den dag toe neemt en deze voor de veehouders een overwegend nuttige werking uitoefenen, is het van het meeste belang, dat de vrouw hare positie bij de zuivelbe reiding kunne behouden. Do Arbeidswet, waarmede zij overigons ten zeerste ingenomen is, streeft h. i. in dit opzfcht haar doel voorbij. Zy zou willen, dat kon worden goedgevonden, dat bij art. 7 een sooit- gelijk voorbehoud werd gemaakt als in art. 5 ten aanzien van vervroeging of verlating van den arbeid vóór en na de daar geuoemde uren voorkomt. In Christiania heerscht eene „baardziekte," welke aldaar maatregelen noodig heeft gemaakt bij het laten scheren, voornamelijk bij barbiers, eoz. Daar dergelijke ziekten zeer gemakkelijk ontstaau kunnen ten gevolge van het indringen van vreemde stoffen, respectievelijk bacteriën, in wondjes of kloven van de huid, mogen bedoelde voorschrifton ook elders navolging vindon. Het scheerbekken behoort telkens vóór het gebruik met rijkelijk veel kokend water schoongemaakt te worden. Het inzeepen geschiede met zorgvuldig gezuiverde handen en snel schuimende zeep. Scheerborstels zijn af te keureu wenscht men deze toch te gebruiken, dan spoele men ze dadelijk na het gebruiken in schoon water uit. Na bet scheren wasche men zich zei ven fint wurm eu koud water (liefst uit kranen) goed af. Hot scheermes moet vóór en na ieder gebruikt in zuiver, warm water afgespoeld en gepoetst worden. Om zoo min mogelijk wondjes te maken, diene het scheren met zachte hand te geschieden; het beste tfare zoo vrou- wenhandon voor dit werk gebezigd werden, zooals in sommige landstreken gebruikelijk is. Naar aanleiding van het „desinfectee'rend vermo gen" van sommige stoffen, uitte de Fransche hoog leeraar Bouchard reeds iu 1887 ah zijne meening, dat men door eene goede keuze van het antiseptisch middel, doch vooral door associatie van verschillende dezer middelen het desinfecteerend vermogen kan verdubbelen. Dezo meening later moer door hem geprecideerd en uitgewerkt, is iu den laatsten tijd na vele en herhaalde proefnemingen volkomen be vestigd. Neemt men vau een mengsel van carbol- zuur 8 gram, salicylzuur 1 gram, pepermunt-tinctuur 10 druppols, eene hoeveelheid van 2: 1000 water, dan is men iu staat de miltvuurbacil te dooden, terwijl, wanneer men b.v. eene eenvoudige, earbol- zu&roplossing var. 10: ÏOUO daarvoor gebruikt men nauwelijks dit doel bereiken zal. Van geuoemde combinatie worden opgegeven 9toffen ran tuberkel- lijders door een mengsel van 5 1000 in eenige minuten gesteriliseerd, terwijl een carboloplossiug b.v. van lO 1000 dit met moeite in ruim 15 minu ten gedaan krijgt. De onderzoekingen op dit gebied worden (vooral in Frankrijk) met ijver voortgezeten het is te wenscheu dat men er iu slagen zal eene formule te vinden welke de desinfectio van sommige lichaamsdeelen, zooals de mond en keelholte, het spijsverteringskanaal, wonden en allerlei normale of ziekelijke holten mogelijk zal makeniets wat tot dusverre zeer raoeielijk, zoo niet onmogelijk was, daar de meeste der bedoelde middelen, iu desinfec- teerenden concentratiegraad gebruikt, de weefsels te veel aangrijpen. Bismarck is te Dresden hartelijk toegejuicht. Des Avonds werd hem in het hotel Belleone eene sere nade gebracht. In antwoord op eene toespraak vau den hofraad Osterloh sprak Bismarck een woord vau dank voor de eervolle betooging. Hij noemde zich een verte genwoordiger van een tijdperk, dat afgesloten was en verklaarde nimmer meer eeu openbare betrekking te zullen vervullen. Van de hoogste waarde noemde hij den band, die het Duitsche volk vereenigt. Duitschland deed tegenwoordig voor Frankrijk, En- gelaud eu Rusland niet onder, Iu oorlog en vrede is daarvoor hard gewerkt. Ook door koning Albert van Saksen, en daarom eindigde Bismarck zijn rede met een Leve de Koning Bisraa' ek is ook te Weenen door de bevolking op hartelijke wijze begroet. De uiet-officieuze pers roept den prins een har telijk welkom toe, hoewel zij doet uitkomen, dat zij de tegenwoordige politiek van den rijkskanselier niet goedkeurt. Zij horinnort er aan, dat Bismarck her haaldelijk zijn vrieudschap voor Oostenrijk aan den dag hoeft gelegd eu <le stichter is van het Duitsch- Oostenrijksch ver! ond. De officieuze pers zwijgt. De Belgische miuistorraad heeft besloten de Con stituante tegen den 12en Juli bijeen te roepen. Twee vragen staan bij de Belgische grondwets herziening op den voorgrond. Ten eerste de uit breiding van het stemrecht. Zoowel tot de verkiezing van Kamerleden als van Senatoren, werd tot beden een census geëischt. Om kiezer te zijn moet men minsteus 41 francs aau directe belastingen betalen. Het getal kiezers bedroeg dan ook in België slechts ISOduizend. Van sociaal-democratische zijde ijvert men voor algemeen stemrecht. De liberalen wenscheu dit stemrecht ook, zij het dau ook met eenige be perkingen. Een tweede vraag is het referendum des koniugs. l)e koning zal door dat referendum het recht ver krijgen zich tegenover een parlementaire meerderheid

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2