VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. BuitetiiaiiM Overzicht. (om met een Kamerlid in zake Billiton te spreken). Maar vooral, omdat inderdaad de gezondheidstoe stand van den heer Kerdijk zoodanig geschokt is, dat langdurige en volstrekte rust voor zijn zenuw gestel hoog noodzakelijk was geworden. Het onop houdelijke heen en weer trekken voor de enquête, en daartusschen tal van andere werkzaamheden, heeft hem inderdaad ernstig aangegrepen. En ieder, die weet hoe de heer Kerdijk niets ten halve doet, maar zich altijd met hart en ziel geeft aan elke zaak die hij aanvat, zal zich dit lichtelijk kunnen verklaren. Staton-Generaal. Tweede Kamee. Zitting van Dinsdag 21 Juni 1892. Wie zich illusie mocht gemaakt hebben, dat oen deel der rechterzijde de Regeering zou steunen bij het in debat brengen van de belastingontwerpen, zal zeker ontgoocheld ziju, nu hij *haro verschillende fraction ééno lijn zag trekken bij de stemming in deze zitting. Het voorstel om a.s. Donderdag een aanvang te maken met de openbare behandeling der in staat van wijzen verkeerende belastiugontwerpeu ontmoette tegenkanting bij den heer A. van Dodera, die in zijne rede alle mogelijke redenen opnoemde om de behandeling uit te stellen, blijkbaar met de bedoeljug alle tegenstanders der regeering onder één hoedje te vangen. Dit gelukte volkomen. De heer Scbaepman viel hem bij om deze, de heer Bahlmann weder om een andere reden, doch het slot was, dat het voorstel des Voorzitters doorging met zuivere partijstemming, ïechts tegen links, 87 stemmen tegen en 44 vóór. De heer Van der Kaay en de minister betoogden de wcnscbelijkheid om thans af te doeu, wat gereed was; de laatste verklaarde uit naam der Regeering, dat do dadelijke behandeling met haar werkplan strookte eu haar aangenaam ziju zou. Ge lukkig was de linkerzijde wijs genoeg om als één man met haar mede te gaan. De millioen-erfenis uit Nederland spookt in Duitsch- land nog altoos in de hoofden van velen dio den fa milienaam Brandt dragen, of met eene familie van dien uaarn verwant zijn, of wel zoodanige verwant schap vorouderstelleu. Gelijk men weet, betreft het do nalatenschap van J. C. Brandt, die in 1791 te Amsterdam is overleden en wiens vermogen, naar men heeft beweerd, thans met de daarop verloopen renten door de rechthebbenden kon worden opge- ëischt. Ofschoon er herhaaldelijk is aangetoond, dat het laatste gedeelte dezer nalatenschap reeds in 179.1 aan de rechthebbende is uitbetaald en ofschoon ook reeds in 1829 van rechtskundige zijde is aange toond, dat buitendien alle aanspraken van vermeen de rechthebbenden te dier zake reeds waren verjaard, worden er bij de rijksreguering te Berlijn nog altoos aanvragen gedaan om van de Nederlandsche regee- ring de gewenschte uitbetaling te verkrijgen. Sinds eenigen tijd schijnt het met die aanvragen nogal druk te zijn gegaan; want de officieele „Reichian- zeiger" bevat thans eene bekendmaking, waarin tegen dat drijven wordt gewaarschuwd, ouder opmerking dat er ook geen vooruitzicht bestaat op eeuig gun stig gevolg te dier zake langs den weg van rechten, en dat het Duitsch departement van buitenlaudsche zaken en ook de Nederlansche regoering op zulke aauvrageu voortaan geen antwoord meer zuilen geven. Volgens de Arnst. werd te Leeuwarden de arbeider «Barbara," sprak de oude heer, //och wat ik je verzoeken mag, knor nu niet zooveel op hem. Be denk ik heb hem zoo zelden hier, tn jullie hebben bijna altijd ongenoegen. Wees nu niet al te nauw- nemend hoor!" Maar de jufvrouw hoorde hem reeds niet meer, want ze liep zoo snel zc kon, op hare klappende muilen naar achter en Daar de keuken, om daar haar hart lucht te geven over de vreeselijke wanorde cie komen zou. z/Wat," zei ze een poos later, toen de oude heer geheel gekleed de deur wilde uitgaan, /,u er nog uit, en dat alleen om Izaiik af te halen in dit natte weer Neen, hoor eens mijnheer, daar kan nu niets van komen. Kom, trek gauw die overjas weer uit, ik heb reeds eeu boodschap naar den kantoorknecht gezonden, die kan den jongen heer af halen en meteen zijn goed. Foei, u zon in dit koude, natte weer op dien wagen staan wachtenMorgen had u weer rhimmetiek." //Praat nu maar niet moer Barbel," sprak de oude heer met beslissend hoofdschudden, //ik heb mij 't vast voorgenomen, ik wit mijn jongen 't eerst zien," en hij ontsloot de huisdeur en ging heen. Hebt ge ooit mijn lezer bij een der vele gouden Zonnen, Arenden of Leeuwen staan wachten op de nu gaandeweg in onbruik gerakende diligence's, om een logé, uw moeder of oudste zustór af te halen Dau hebt g) zeker de treurige ervaring opgedaan, 1 dat gezegde wagens, juist als gij er op moest wachten, Van Dam, uit Jubbega, bij de Koniugin-Regeutes toegelaten. Hij vertelde haar in zijn eenvoudige taal hoe treurig het gesteld was iu ziju woonplaats met de werkelooshoid, de armoedo en de armen bedeeling hoe vele arbeiders vaak niet meer dan 100 dagen in het jaar werk hadden en er toch in de gemeente land genoeg was, dat met voordeel bowerkt zou kunnen worden. Verder rekende hy H. M. voor, dat velo arbeiders in het goheele jaar niet meer dan 100 verdienden en dat sleohts enkelen vau do gelukkigen het tot 200 -in het jaar brachten. Vervolgens sprak hy over de bedeeling, die bij de armste gezinnen toch niet moer bedraagt dan 50 cent tot 1.25 van welke laatste som dau dikw jls 8 ii 10 personen een week lang moeten leven, terwijl dan nog die bedeeling tegen het eiudo van den winter soms ophoudt, hoewel ze dau nog zoo hoog noodig is. Hij meende, dat wel de grootste helft der arbei ders tot die bedoeling hun toevlucht moeten netneu, en dat als er geen verbetering iu den toestand komt dit over weinige jaren met alle arbeiders het geval zal zijn. Hij verzocht daarom H. M. haren invloed aan te wouden om verbetenug te brengen in dezen treurigen toestand. De Koningin verzocht hierop aan Van Dam, wat hij gezegd had op schrift te brengen en haar toe te zenden, opdat zij naar aanleiding daarvan de regee ring eeuig voorstel zou kunnen doen. Van Dam beloofde dit en hiermede was s audiën tie afgeloopen. Mon zal zich heriuueren, dat in 1889 door twee ondergeschikte beambten der bank van Leeuing te Nijmegen uit die instelling lu^euoeg 600 panden achtereenvolgens konden gestolen worden, zonder dat de directeur dier bank daarvau iets had gemerkt. Bij de opneming van de beleeude pamlen door bij zondere controleurs werd ontdekt, dat de bauk voor een gezamenlijk bedrag van 5131.l2»/t was be stolen, waarvoor de- directeur aansprakelijk werd gesteld. Daarop is door den directeur, die, niette genstaande het gebeurde, in zijn ambt werd gehand haafd, reeds ruim 2000 aangezuiverd. Voor het overige heeft hij uu aan den Raad kwijtschelding verzocht. Bij eeu stierougeïeclit te Linares, in de Spastische provincie Jaen, is een oproer uitgebroken. De on tevreden toeschouwers eisohten, dat er meer paarden gebracht zouden worden, en toen de burgemeester weigerde dit toe te staan, begon het publiek hem en do toradnr» te gooien niet steeuen, ledige desschen, stokken en vuil. Het personeel vluchtte en nu storm den do toeschouwers in de arena. Een stier, die daar nog was, viel op de menschenmassa aao eu doodde een mao, maar het dier werd spoedig overmeesterd en weggebracht. Ondertnsseheu werd de burgemeester nog altijd met allerlei werptuig gegooid. Hij beval de burger wacht, het circus met de bajonet te ontruimen, maar de mannen weigerden het volk aan te vallen. De burgemeester vluchtte, steeds door een (gooiende me nigte achtervolgd, eerst naar het gebouw der Prefec tuur en toen men daar ramen eu deuren giug ver nielen naar do kazerne der burgerwacht. De menigte bleef voor dat gebouw nog tot het vallen van den avond samengeschoold. voor 't minst twintig minuten over den bepaalden tijd aankwamen. Heil n zoo ge uw ziel in lijdzaam heid hebt bezeten, en niet met ten top gestegen ver- ontwaardiging^iebt gezegd: „Konducteur, wat ben je laat vao avond Want die man heeft drie veront schuldigingen die u machteloos maken. In do eerste plaats wijst hij met kalm gebaar op de zoovele bij wagens, of zegt, beleefd als altijd, dat er op halfweg want welke diligence zonder halfweg? iels gebro ken is, en kan hij niets van dat alles, zonder bepaald leugenaar te heeten to berde brengen, dan verschillen de stadsuurvverken vau de plaats van afvaart, juist 1 zooveel als de wagen minuten te laat komt in de stad zijner bestemming. Ook onze goede oude heer die vroeg genoeg ging moest bedroevend lang wachten. Het lo"o- raent waar de diligence af en aan reed, was niet van dien aard, dut hij er vvilde binnengaan, eu getroost stond hij te wachten, de parapluie steeds boven of eenigzints bezijden zich houdende, al naar den kant van vyaar de wind kwam. Beads wenschte hij te huis te zijn gebleven, toen een flauw signaal van een horen hem blijde maakte, en deed terugkomen van het laatste besluit. Toon duurde hot ook niet lang meer of de wagen reed voor, het portier ging open" eu daar was liet ''Dag Izaiik, dag beste jongen! Dag vader,dag vader! u hier zelf, en iu dit weer?" Nu gingen beiden spoedig naar huis. De ontmoe ting tusschen do daar aan huis veel beteckenendo I i DINSDAG 21 JUNI. Voorzitter: Mr. A. A. vail Bergen IJzendoorn Tegenwoordig 16 leden. Afwezig is de heer Oudijk wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden voon gelezen er. onveranderd goedgekeurd. Do Voorzitter deelt mede, dat Gedeputeerde Sta ten hebben goedgekeurd het kohier der pi. dir. be- lasting op de inkomsten. Deze modedeeliug wordt aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter stelt voor opnieuw ontheffing tè vragen van de verplichting tot oprichting vau°een burgerdngschool in doze gemeente. Aldus besloten. Do Voorzitter deelt mede dat Gedeputeerde Staten eeno beschikking hebben ingezonden botr. het rnacls- besluit van l Maart jl. tot roorganisatie der Tweede Burgerschool voor meisjes. Uit deze missive blijkt dal Gedeputeerde Staten van oordeel zijn dat, daar door don Raad is bepaald dat de genoemde school er eene zal ziju met 5 kin», sen, volgens een leerplan van gelijken omvang als het thans voor de 5 hoogste klassen bestaande, inet eene bevoegdheid tot wijziging van B. on W. in overleg met de schoolautoriteiten, terwijl volgons art. 21 der Wet do vaststelling van het leerplan en de verdeeliug dor school iu klasseu is opgedragen aan het hoofd der school, onder goedkeuring van B. en W. en vau do districts-schoolopzioner, het besluit niet kau worden goedgekeurd. De heer IJssri de Schepper vraagt den Voorzitter eonige inlichting over de beteekenis van dat besluit, Z. i. heeft die niet-goedkeuriug geen betrekking op de hoofdpunteu van hot besluit en spr. zou gaarne van den Voorzitter vernemen in hoeverre die van kracht blijven, dau wel of het doen vau eon nieuw voorstel noodig mocht zijn. Do Voorzitter zegt dat de uiet-goedkeuring het goheele besluit gold, maar spr. sielt voor de beschikking vau Gedeputeerde Staten tor visie te loggen, om de raadsloden in de gelegenheid te stellen later, als dit hun noodig voor komt, een nieuw voorstel nuar uanleidiug daarvan te doen. De hoer lJssel de Schepper drukt zijne bevreem- diug er over uit dat B. eu W. niet tijdens de be handeling van het voorstel tot riorganisatie hebben gewezen op de onwettigheid, die thans aanleiding gaf tot du uiet-goedkeuring terwijl hij afkeurt dat terwijl de Wethouder Koning Woensdag jt. ipr. mededeelde dat hij geen vrijheid vond hom in ken nis te stellen vau den inhoud der missive van üedep. Staten deze dien zelfden dag in de dagbluden veiraeld stond. Spr. meent dat de Raad daarvan het eorst in kennis had moeten worden gesteld. Do Voorzitter merkt op dat de beslissing van Gedepnteorde Staten volstrekt geen geheim was en dus veilig mocht publiek gemaakt. Intusscheu aoht spr. het niet wonschelijk dat zulke beschikkingen wordeu gepubliceerd voordat de Raad zo kent. Doch behalve auu B. en W. is ook dergelijke missive gericht aan deu Inspecteur van het lager onderwijs met uitnoodiging den districts-schoolopziener den in houd daarvan medetodeelen. Het bericht behoeft dus niet door B. en W. tot do dagbladen te zijn doorgedrongen. Spr. heeft er althaus mot niemand over gesproken. Barbara en hem was heel kalm, want die twee kon den het in den regel niet al te best met elka&r vinden. Barbara was sedert achttien jaren gewoon, in alle huishoudelijke zakeu het opperbewind in han den te hebben, en onze izaiik die veel op andere plaatsen had verkeerd nam juist niet altijd genoegen met hare beschikkingen. Wilde do oude heer iets van haar gedaan hebben dan kleedde hij zijn voorstel zoo in, dat zij den eersten dag vermoedde wat het kon zijn, en dau zeide de goede man eerst den tweeden of derden dag ronduit wat h«j verkoos, en dan stemde de jufvrouw wel toe, maar uiet zonder hare bescheiden meaning, nog al vaak op pruttelende manier te zeggen. Niet aizoo Izaiik. Hij beschouwde do bekrompene, burgerachtigu vrouw, weinig meer dan eene dienstbode, enhoewel altijd beleefd tegen haar, zei hij het haar kort weg, als hij soms iets in hunne ouderwotsche, degelijke huishouding wilde veranderd hebben. Toch hield de oude ziel nog op hare wijze van hem; immers ze had hem als't ware opgevoed eu eenigo voorliefde behield ze altijd voor hem. Er stond dai; ook, toen hij te huis kwam, een smakelijke maaltijd voor hem gereed, want ze wist wol dat hij dien dug door de langdurende reis meestal per diligence geen eigenlijk diner kon krijgen." Wordt vervolgd.) De heer Noothoven van Goor zegt dat bedoelde besohikking volstrekt geen staatsgeheim was, zoodat hy de raadsleden Prince eu Jager daarover sprak. De Voorzitter merkt nog op naar aanleiding van de vraaar van den heer IJssel de Schepper waarom B. en W. niet tijdens de behandeling van het voor stel op de onwettigheid wezen, dat de heer IJssel de Schepper die het voorstel deed, zelf moest weten in hoeverre dergelijk besluit wettig kon worden ge acht. De heer Noothoven vuu Goor voegt nog daarbij dat het toen vrij voorbarig zou zijn geweest en brengt in herinnering dat ook in Sohoterland een dergelijk besluit genomen werd, waaromtrent de beslissing toentertijd nog aanhanging wus. De heer van der Garden betoogt de wensehelijkheid dat de Raad den inhoud der brieven \erneme door Ö.'eu W. tot Gedeputeerde Staten gericht. De Voor zitter deelde mede dat daartegen geen bezwaar be staat, waarop hij bedoelde brieven doet voorlezen. Ingekomen ziju: 1. Een voorstel van de Commissie voor de straf verordeningen, inzendende een wijziging iu do ver ordening van politie op do Markten. Wordt aanstonds behandeld en goedgekeurd. 2. Een rapport van do Raadscommissie, belast met het nazien der rekening vau de Schutterij, dienst 1891, adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 3. Eeu rapport van de Raadscommissie, belast met het nazien der rekening van de Volksgaarkeuken, dienst 1891, adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 4. Een rapport van do Raadscommissie, belast met het nazien der rekeningen der gesubsidieerde Instellingeu van Weldadigheid, adviseerende tot goed keuring. Ter visie. 5. Eene missive van de Commissie van beheer der Stedelijke Gasfabriek ter begeleiding van de reke ning over 1891. De ontvangsten hebben bod ragen 79722.73. Do uitgaven- 79377.55 Saldo - 345.18 Ter visie. 6. Een voorstel van B. en W. om van de uit spraak der Rotterdarasche Rechtbank in het proces met Schieland, in hooger beroep te komen. Hierbij wordt overgelegd een advies van den advocaat Mr. Vlielander Hein uit 's Huge, dat voor de raads leden tor visie wordt gelegd. 7. Een voorstel van B. .en W. naar aanleiding van do vraag, bij de behandeling der laatste ge- meentebegrooting gedaan of het niet wenschelijk zou zijn het onderhoud van allo werken der gemeente aan te besteden. B. en W. geveu er de voorkeur aan geen veran dering te brengen iu het tegenwoordige stelsel. Ter visie. 8. Een missive van do Weerb 'arheids-Vereeuiging //Burgerplicht" haar dank betuigende voor de gun stige beschikking op haar adres. Aangenomen ,voor kennisgeving. 9. Een adres van de Feestcommissie van hei a.st. gymnastiek-feest alhier, verzoekende een bijdrage voor medailles te mogen ontvangen van de gemeente eu ontvangst der turners op bet Raadhuis. In handen van B. en W. om bericht en raad. 10. Missive van C. van Vliet, verzoekende be noemd te worden tot sluisknecht. Ter visie. Aan de orde: Het adres van do Directie der Goudsche Water leiding-Maatschappij betreffende het aangaan eener obiigatie-loenlng. B. en W. stellen voor die Maatschappij te mach tigen tot het aangaan dier leening groot 25000, aflosbaar in hoogstens 25 jaren. Na een korte discussie naar aanleiding van eene opmerking van den heer van der Garden wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan do orde: Do Outwerp-Instructie voor den Gemeente-Ont vanger. Algemeone beschouwingen worden niet gevoerd en derhalve wordt onrniddelijk overgegaan tot do behan deling dor artikelen. Bij art. 1 stelt de heer IJssel de Schepper voor het kantoor van den outvauger open te stellen van 9 tot 1 en van 24 ure of vau 9 tot 12 en van I4. De beor Prince geeft de voorkeur aan openstelling van 9 tot 1 en van 24 ure, daar om 12 ure de arbeiders het best iu de gelegouheid zijn op het kantoor te komen. Na eenige discussie wordt bepaald, dat hot kan toor, met uitzondering van den Nieuwjaarsdag on de algemeen erkende Christelijke feestdagen open zal zijn van half 10 tot 1 ure en van 2 tot 4 ure. Nog wordt bepaald dat het kantoor des Zaterdags voor hot publiek zal zijn gesloten, evenals dit te Leiden, Haarlem, Utrecht enz. het geval is om den ontvanger in de gelegenheid te stellen de verschillende staten, opgaven enz. (vooral die welko hij iederen Maandag aan B. en W. moet overleggen volgens art. 17) die dag in orde te maken. Dit werd bepaald op voorstpl van deu heer Noothoven van Goor eu wel met 9 tegen 6 stemmen, die der hh. Hoef hamer, Straver, vau Vïeumingen, Jager, vau Veen en de Voorzitter, terwijl de heer Fortuijn Droogleever bui ten stemming blijft. Aan art. 7, aldus luidende: //Van allo ontvangsten en overnemingen van gelden geeft hij quitantiën af volgens de voorschriften hem deswege door B. en W. te geven. Hij raag onder geenerlej, voorwendsel ooit eene quitantie iu blanco teekenen en aan de ambte naren te zijnen kantore of andere personen in bewa ring geven" wordt op voorstel van den heer IJssel de Schepper oen nieuwe alinea toegevoegd van deze inhoud//Hij is verplicht in eeu daarvoor ter secretarie aanwezig register requ te geven voor alle door B. en W. voor voldaan geteekende stukken die hem, ont vanger, ter invordering worden ter hand gesteld." Aan art. 15, vermeldende de boeken en registers, die de ontvanger zal moeten houden, wordt op voor stel van den heer IJssel de Schepper een nieuwe alinea toegevoegd, luidende aldus //Ook is hij verplicht op den eersten dag van elke maand een balans op hot Grootboek op 4e maken eu B. en W. over te leggen." Zeer breedvoerig werd vervolgens gediscussieerd over art. 16, luidende aldus //De ontvangen gelden moet hij zorgvuldig bewaren. Zoodra het bedrag der onder hem rustende gelden de som van 20000 te boven gaat, geeft hij daarvan onrniddelijk /kennis aan B. en W. en moet hij het meerdere overbrengen in eene door den gemeenteraad aan te wijzen bergplaats, waarvan hij eeu der sleutels bewaart, liet schriftelijk bewijs van do alzoo 'over gebrachte gelden geldt in zijn kas voor gereede penningen." De hoeren Fortuijn Droogleever en IJssel de Schep per betoogen de wensehelijkheid bedoeld bedrag van 20000 te verauderen in 10000, de heer Noot hoven van Goor zou er daarentegen de voorkeur aan geven het heele artikel te doen vervallen wijl duardoor eenigszins de verantwoordelijkheid van den ontvanger, die een borgtocht §telt wordt, overgebracht op B. eh W. die zulks niet doen. Op voorstel van don heer IJssel do Schepper wordt eerst het beginsel uitgemaakt of de ontvanger zoodra de onder hom berustende gelden zeker bedrag te boven gaan, dit meerdere zal storten. Met 8 tegen 7 stemmen (die der hh. IJssel de Schepper, Fortuijn Droogleever, van der Post, van Vreumingen, Jager, yan Veen en Lotsy) wordt bepaald dat hij dit niet zal moeten doen. De heer Koning bleef buiten stemming. Ge noemd art. 16 is dus vervallen. Met eeu enkel woord werd ter loops ook de be zoldiging van den ontvanger besproken, de heer Noot hoven van Goor betoogde dat hot bedrag van 2100 -j- 100 voor de inning der schoolgelden uiet hoog kan genöemd worden, met het oog op het renteverlies ten gevolge der te stellen borgtocht en het 8alarieeren van kantoorpersoneel, terwijl de hoer IJssel de Schepper het wenschelijk achtte (ie vraag van oeuo verhooging dier bezoldiging iu overweging te nemen. De Voorzitter daarentegou merkte op dat verscheidene uitstekende candidateu zich voor-de be trekking haddén aangemeld, zoodat eene verhooging van bezoldiging volstrekt niet noodig moest worden geacht. Nor werd bij een der artikeleu een alinea gevoegd van dozen inhoud: ,/Hij benoemt, ontslaat eu be zoldigt zelf de bedienden, die hij meent noodig te hebben en onderwerpt die benoeming aan de goed keuring van B. en W." De geheele instructie wordt daarop in stemming gebracht en met algemeene stemmeu vastgesteld. De door deu ontvanger te stellen borgtocht wordt vervolgens bepaald op 35000, reëel. De borgtocht zal moeten bestaan in eene inschrijving iu eene der Grootboeken van de Nederlandsche Werkelijke Schuld, of wel iu eene hypothecaire inschrijving op onge bouwde eigendomraeu een overwuurde hebbende van één derde. Niets meer aan de orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. Do herstemmingen in België zijn niet in alle dee- lon gunstig geweest voor de liberalen. Zij zegevier den te Bergen, Doornik, Nijvel, Verviers en ge deeltelijk te Charleroi, doch delfden het onderspit voor één zetel te Charleroi en voor senaatsleden te Verviors en te Soignies. Nu de uitslag der herstemmingen bekend is. telt do Kamer 92 clericale en 59 liberale leden eu ééne vacature tengevolge van het overlijden van den heer Tesch), eri de Senaat 46 cloricale en 30 liberale leden. De nieuwe stemming te Arlon, tengevolge van het overlijden vau den heer Victor Tesch, kan eerst plaats hebben nadat de Kamer zich geconstitueerd heeft en de verkiezing van 14 Juni II. heeft geldig verklaard. Naar VAvenier social meldt, zou de mi nister van staat Alph. Nothomb, die met zijne voor uitstrevende denkbeelden in het Vlaamsche Turnhout niet langer een onderkomen vinden kon, zich te Ar lon candidaat stellen. Van andere zijde wordt daar entegen vernomen, dat de minister van justitie, de heer Lejeune, beproeven zou dcor Arlon iu de Ka mer gebracht te worden. Maandag avond was er eene groote soirée te Wee- nen in het paleis PalIfy, waarop Bismarck te ÏO1/* uur verscheen. De academische z angvereeniging Or~ pheon bracht eene serenade. Bismarck bedankte eu zeide verblijd te zijn te zien, dat de jongelingschap van beide keizerrijken de wederzijdsche vriendschap onderhoudt. Bismarck voegde er aan toe, dat het aan de wijsheid der twee Keizers te danken zal zijn dat een toestand als in het begin der eeuw niet terug- keeren zal, en hij eindigde meteen Jlockuit te brengen op de wetenschap en de kunst, welke de üuitschers van noord en zuid verbinden. De gemeenteraadsverkiezingen zijn in Rome ten gunste der liberalen uitgevallen. De stemmingen waron zeer opgewekt. Voor verkiezingen van het parlement gaat van het Vaticaau het wachtwoord uit: «Ni elettori, ni eletti," maar voor gemeenteraadsverkiezingen geldt dit niet. Reeds voor eenige jaren heeft de Paus den clericalen toegestaan aan die verkiezingen deel te nemen, ja, hen zelfs aangespoord zich wakker te weren. De clericalen hadden dan ook eenigen tijd geleden eeu vrij sterke partij in aen gemeenteraad weten te verkrijgen. Door de verkiezingen van Zon dag jl. moest 1/6 van den raad vernieuwd worden. De liberalen behaalden de overwinning. Volgens de telegrammen zijn er 18 liberalen en 3 gematigd cle ricalen verkozen. Volgens de Pest is de üuitsche legerorganisatie een besloten zaak en zal het ontwerp in het. najaar bij den rijksdag worden ingediend. De diensttijd zal zijn twee jaar, met vermeerdering van het staando leger en aanzienlijke uitbreiding van het onderwijzend personeel. Het leger zal in vredestijd minstens 550,000 man,dus ongeveer 70.000 meer dan thans, hebben. Dit heeft een hoogere uitgaaf van ongeveer zestig millioeu jaarlijks tot gevolg. In overeenstem ming met de sedert 1887 bij de Fransche infanterie bestaande complementaire kaders zullen er opgericht worden een soort van stam- of kaderbataljons der 173 infanterie regimenten van het Duitsche leger, met een daaraan gepaard gaande verdere vermeerdering van de sterkte der infanterie- eu jagerbataljons. Dat het op den duur niet aangaat in strijd met recht en billijkheid, in strijd met den wil van het volk to regeeren, heeft ten slotte ook president Pa- lacio tot zijn nadeel ondervonden. Ondanks alle hoog opgeschroefde tijdingen van president Palacio over door hem behaalde overwin ningen, is eindelijk de ware stand van zaken in Ve nezuela aan het licht gekomen. President Palacio heeft zijn ontslag genomen en aan den vice-president Valeguas is de uitvoerende macht opgedragen, lot het congres dat spoedig zal bijeenkomen, een nieuwe president heeft verkozen. Zoodra het te Caracas bekend was, dat president Palacio zich uit de voeten had gemaakt, begonnen heele troepen volks door de straten te trekken, schreeuwende //Weg met de aanhangers van den overweldiger. Laat onze vrienden vrij. Dood aan de politieMenigeen voorzag zich daarop van vuurwapenen eu spoedig waren de straten gevuld met opstandelingen. Er begon toen een geregeld gevecht tusschen de politie en de gouverneraents- troepen aan de eene zijde, en do opstandelingen aan de audere zijde. Om de wanorde ten top te voeren is er nog een werkstakiug uitgebroken onder de spoorwegbeambten, voor htt meerendeel Italianen, die zich bij de opstan delingen wilden aansluiten. Wat men omtrent do oorzaken voor den opstand verneemt, past geheel in het kader der gewono re- volutiën in de Zuid-Amerikaansche republieken. Palacio's mandaat als president was reeds 20 Febr. j.l. ten einde geloopen. Sedert dat tijdstip regeerde hij als dictator, waarom de oppositie hem tot verra der stempelde. Zijnerzijds beriep hij zich op een referendum, waarbij de gemeenteraden eu gemeen telijke vertegenwoordigingen der verschillende Sta ten, waaruit de republiek is samengesteld, grond wetswijziging verlangd hadden, voordat tot de pre- sinentskeuze zou worden overgegaan. De oppositio wilde dat de 17 leden van den bondsraad onrnidde lijk, volgens gebruik, één uit hun midden tot pre sident zouden kiezen. Werkelijk werd het congres opgeroepen, dat de leden voor den bondsraad moet kiezen; maar wijl dit volgens de grondwet van 1881 bij meerderheid vau twee derden der stemmen moet geschieden, maakten de //continuïsten" of voorstan ders van Palacio's aanblijven, die verkiezing oumo-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2