4 Buitenlandse!) Overzicht. FEESTVIERING Voor nieuw huisraad van het laatst in gebruik ge nomen weeshuis is uitgegeven 3013,16. Voorden bouw van de nieuwe weezen-drukkerij met woning ▼oor den mr. drukker 82142,62. Onder deze som is ook begrepen het plaatsen van eene spits op den toren der weezenkapel en het bepleisteren van de nieuwe weeshuizen met portland. Voor onderwys was noodig de som van 5424.98. Hieronder zijn ook begrepen de salarissen van hen, die onderwijs geven in gymnastiek, muziek, recht lijnig en handteekenen. Voor aankoop van 7 hectaren land was 10209,34 noodig, terwijl het batig saldo van de weezendruk» kerij, dat in de kas der weesinrichting is gevloed, f 18,239,09* heeft bedragen. Hieruit Jkan men zien, hoeveel er voor dit groote huisgezin noodig is en aan wolk eene groote behoefte deze inrichting voldoet. De directeuren den wereld-tentoonstelling te Chi cago hebben het plan ontworpen om de bezoekers tegen afzetterij te behoeden. Zy zuilen een regeling maken, waardoor iemand in New-York, in China of in Nederland precies kan weten wat het ongeveer zal kosten, om te Chicago te vertoeven en de ten toonstelling te zien. Br zal een departement worden opgericht voor pnblieke inlichting. Iedereen die kamers te huur heeft, zal wordeu uitgenoodigd, ze op een lijst te doen iuschrijven, mot den prijs en het getal personen, die ieder bergen kan. Dan zul len officieele inspecteurs deze plaats bezoeken en veT- slag uitbrengen omtrent de huur, die kamers waard zijn. Dit verslag zal de grootte van elke kamer opgeven, haar ligging, 't zij zuid, noord, oost of west op welke verdieping en hoever zo van het park is, enz. Maar hiermede is het werk van het departement pas begonnen. Na de prijzen vastgesteld te hebben voor de kamers, zal jiet bestuur ook zorgen, dat per sonen, die bescheiden willen leven, goedkoop en goed voedsel kunnen krijgen. Er zullen een aantal restau raties op het terretn van ue tentoonstelling gebouwd worden, waar gewoon voedsel, uetjos voorgediend, voor de gnrfngste prijzen kan verkregen worden. Een dezer gebouwen zal een biunenplaats bevatten met een grasveld vau een geheele acre voor de kin deren, die daardoor de ouders ter bewaring worden gelaten. Er zullen oppassers zijn, om het toezicht over deze kinderen, te houden, zoodat de vaders en de moeders de tentoonstelling kunnen zien, zonder door de kleine gehinderd te worden. Indien iemand, wiens kamers op de lijst staan, zijn gasten beproeft af to zetten, wordt elke klacht daaromtrent terstond onderzocht en de naam van den schuldig bevondene van de lijst geschrapt. Met het oog op deze plannen der directeuren heeft men getracht te weten te komen hoeveel menschen in de hotels en kosthuizen te Chicago een onderkomen kunnen vinden. Er zijn meer dan 1500 hotels in de stad, behalve die welke nog in aanbouw zijn. Deze hotels kunnen te zamen 150,000 menschen herbergen. Het getal kosthuizen wordt op 20,000 gesteld, met een onderkomen voor 60,000 personen. Al de stoom- booten zullen des nachts als hotels gebrnidt worden. Verscheidene personen zullen lichte woninkjes opstaan ten zuiden van Jackson £ark. Alles te zamen geno men, berekent men dot eiken nacht 250,000 vreem delingen te Chicago onder dak gebracht en des daags gevoed kunnen worden. Te Parijs was het gemiddeld bezoek per dag 130.000, en op één dag nooit meer dan 400.000. Derhalve denkt het bestuur, dat het volkomen in staat zal zijn voor allen te zorgen die de tentoon stelling willen bezoeken. bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Weerbaarheids-Vereenigiug „Burge rplicht", te GOUDA. Het was een recht gezellig tooneel, dat gisteren op het feestterrein aan den Rotterdamschen dijk te zien was. Men waande zich in een militair k imp verplaatst. Reeds uit de verte zag men de vlaggon eu wimpels vroolijk in het luchtruim wapperen en naderbij gekomen, kostte het eenige moeite ons ge wone Schietterrein te herkonnen. Rechts en links waren op hot veld tal van tenten verrozen, waaron der enkele prachtig versierd en smaakvol gedecoreerd iu het midden waarvan een elegante muziektent, die met bloemen en planten zoo keurig was voorzien, dat deze een waardig middonstuk mocht worden ge acht voor het zoo uitstekend ingerichte terrein. Aan een drietal dier tenten was bijzondero zorg besteed, er was nl. een wedstrijd geopeud tusschon Garni zoen, Schutterij en Weerbaarheid voor do fraaist versierde tent en het moet ericend dat allo drie goed voor den dag kwamen. De Weerbaarheids-vereeni- ging bad beleefde gastvrouw als zij is hare tent buiten mededingiug gelaten en zoo bleef de kamp tusschen Garnizoen en Schutterij bepaald. Eerstgenoemde behaalde den prijs, laatstgenoemde de premie. Beide tenten zija der beschouwing over waard. Die van het garnizoen heeft een aardig mi niatuur-plantsoen, met de bustes van wylen Z. M. Willem III en Koningin Emma, terwijl een vernuf tig bedachte kanapé van graszoden daaraan iets eigen aardigs geeft. In en buiten de teut ziet men trophéen van wapenen, een souvenir aan de Korpsvereeniging Steunt elkanderen opschriften als «Nederland eu Oranje", en «Burgerplicht". De korporaals Stilting, Snoek, van Dijk eu Dee, die de tent samenstelden hebben alle eer van hun werk. Ook van de tent der Schutterij is veel werk gemaakt. Ook deze heeft een bloem versiering aan den ingang, terwijl een keurig vaandel met verkregen medailles daarvoor prijkt. In de tent ziet men een photographic van officieren en oud-officieren der Schutterij, een dito van de Zondag 19 Juni gehouden Inspectie op de Markt bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Muziekcorps, en verschillende brevetten. Het terrein langs wandelende is men in de gele genheid te zien hoe naast de eigenlyke militaire tenten -en de prijzen-tent (waarover straks na de feestelyke opening een woord zal volgen) ook eenigo kioskon zijn opgericht die tot opluistering van het geheel dienen. Zoo is er een, waar photographiën worden verkocht, (ook van de feestelijke opening) een voor sigaren, een ander voor gebak enz. terwijl natuurlijk een flink ingericht restauratie-lokaal niet ontbreekt, en zelfs een poffertjes-kraam aanwezig is. Verderop heeft men de verschillende banen waar de eigenlijke wedstrijd gevoerd wordt en waar reeds vroeg een vroolijko drukte heerschte. Hoemeer het uur naderde voor de feestelijke ope ning bestomd, des te vroolijker werd het op het terrein. Verschillende autoriteiten gaven een zeer welkom bewijs van belangstelling door hunne tegen woordigheid. Daaronder merkte men op den Bur gemeester dezer gemeente, Mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn, de Wethouder Noothoven van Goor, ver scheidene raadsleden en natuurlijk vele Officieren der Infanterie en Schutterij, die allen met hunne dames de feestelijke opening opluisterden. Alvorens echter over die opening te spreken een woord over hetgeen reeds 's morgens op het feest terrein was voorgevallen. Ten 8 uur ongeveer, toen het geheele bestuur aan wezig was, werden de leden bijeengeroepen en werd door den Kommandant, den heer G. H. G. de Lange, het woord gericht tot den heer A. van Reedt DorU land, waarbij hij hem geluk wenschte met hetzilve- rou feest en hem namens de leden een prachtigeo louwerkrans aanbood. Van bet bestuur ontving ge- noemde heer een etui met zilveren lepeltjes. Daarop nam de Eere-Voorzitter het woord, sprak het bestuur en de leden toe en hoopte dat zij ge- noegelijk feest zouden vieren, dankte alsnog voor zijne benoeming tot Eere-Voorzitter, waarop door Z.H.E.Gestr. het eerste schot werd gedaan tot opening van het concours. Deze meer huishoudelijke plechtigheid werd om 2 ure gevolgd door de oflicieele. l)o Eere-Voorzitter, do Majoor-Kommandant der Schuttery, de Heer H. W. G. Koning, hield daarbij de volgende toespraak Mijne Heeren Burgemeester en Leden van den Gemeenteraad! Mijnheer de Garuizoons-Kommandant en verdere Officieren Heeren Officieren van de dd. Schutterij l Afgevaardigden van Weerbaarheids-Vereenigingen^ van Schutterij en Loger van hier en elders I Hee ren en Dames Uit naam van de Woerbuarheids-Vereeniging «Bur gerplicht" roep ik U een hartelyk welkom toe en zeg U dank, dat gij naar hier gekomen zijt om de feestelijke opening van den Schietwedstrijd by te wonen. Het is U allen bekend dat die Wedstrijd gehou den wordt, ter vieriug van het 25jarig bestaan der Vereenigiug op 10 Mei jl., en gy zult het wel met mij eens zijn, dit niet beter kon gedaan worden, dan door hot houden van een Schietwedstrijd. Dat men zoo gaarne geweuscht had een Nationaleu te houden, wil ik U alsnog herinneren, maar waar slechts over ééne baan van 150 meter valt te be schikken, was dit onmogelijk fsn was men genood zaakt zich tot een Provincialen Schietwedstrijd te bepalen. Hartelijk dank dan aan allen die gehoor hebben gegeven aan de uitnobdigiug en hier zyn gekomen of nog zullen komen om de viering van het Zilveren Feest der Vereeuiging te helpen verhoogon. Mijne Heeren! Wij leven in een tijd van sport eene uitdruk* king afkomstig van het Engelech en betoekenende spel, vermaak. Het aantal soorten van sport is in de laatste jaren legio geworden, en het valt niet te ontkennen dat er onder zijn, die van groot nut kunnen zijn voor de beoefenaars. Ook de oefening in het juist heids-schieten rekenen velen tot de verschillends soorten van sport, maar ik moet dan toch verklaren dit de meest te waardeeren soort van sport is. Het is mijue volle overtuiging dat er geou hoogere grmdslag denkbaar is, voor de vorming van de weermacht eener kleine natie, dan algemeen weer- luchtruirote. Om beurten sneeuwde en regende het, en de lange, bange nacht maakto noode plaats voor de late, vale dagschemering. Het ruwe weer daarbuiten, dat reeds sedert eenige dageD woedde, had op den door en door zwakken zieke, een slechten invloed. Op een windkussen waarin in 't midden eene opening was, en waarop hij juist zoo in het bed lag, dat de zoo gevoelige plek in zijnen rug zoo vrij mogelijk lag, leed hij duldelooze pijnen, waarin soms wel eenige verademing kwam, maar die toch nooit ophielden hem te kwellen. Toch uitte hij slechts zelden eene klachte, maar de gulle tranen, die over het uitgeteerde gelaat vielen, ge tuigden welk een treurigen nacht hij had doorgebracht, Mevrouw de Back was reeds zeer vroeg en geheel in haar négligé bij hem gekomen, en had met behulp van van Braem zoo zacht en voorzichtig mogelijk zijne woud in den rug verbonden. Toen hij daarna eenige oogenblikken stil had gelegen, opdat hij wat van de vermoeidheid mocht bekomen, wenkte hij mevrouw de Back, wyl bij niet dan zacht kon spreken. «Mama," zeide hij en drukte haar de baud, «'t is vandaag uw dertigjarig huwelijksfeestik wensch u van harte geluk daarmee. Soms is 't mij alsof ik niet eens meer recht held r in het hoofd ben, e| daarom wil ik u nu bedanken voor al de goede zorg, voor de liefde waarmee u me heeft verpleegd en opge nomen. Bereid Clare langzaam voor moeder, want het uur mijner ontbinding zal baast nabij zijn. Och. erbarm u ook over mijn armen, armen vader; ik behoef bet u niet te zeggen, hoe hij te moede zal zijn als ik er niet meer ben, dat gevoelt u met mij." «Arme jongen, rayn beste Izaak," sprak zij, en streek hem de vochtige hairen ran het voorhoofd weg, «wees nu niet al to bedroefd. Al is het weer nu somber en weinig opbeurend, dat mag je niet te erg ter neer slaan. Dra komt de lente, dan de zomer, en willen we zien of je niet elders in zachter klimaat zult kunnen herstellen." «Neen moeder," sprak hij, «ik zal niet meer her stellen. en ik verlang ook wel om ontbonden te zijn, want zoo u wist wat ik moest lijden," kreet hij op eens,^ «u zoudt mij geen langer leven toewenschen." «En Clare dan?" nokte mevrouw de Back. «Ja Clare, Clare," herhaalde hij en keek haar een oogenbük als verbijsterd aan, «ik wil zorgen, dat zij ook na mijn dood gelukkig zal zyn. O moeder, al mijn lijden weegt toch niet op tegen hot geluk, dat ik in deze dagen mocht smaken aan hare zijde. God is goed mamasprak hij en vaagde als een kind met zijne hand de tranen weg, die hem over de wangen liepen. "Ja mijn jongen, dat moeten we on(\er alle tijden en omstandigheden erkennen. Willen we van daag eens een dominee bij je laten komen «Neen mama, sprak hij met zoo'n vreemden lach, «mijn geloof heb ik voor mij alleen, ik kan het nie mand zeggen of verklaren hoe dat bestaat, maar toch ik lijd met hope, en ik duld in vertrouwen. Ik wil alleen sterven aan Clare's zijde, en nit mijn eigen gemoedsbestaan zal ik troost putten en moed bezitten, om tot het groote onbekende over te gaan. Goeden nacht mama, goeden nachtmompelde hij, en slui merde weer even in. Mevrouw de Back had zich verwyderd om nog een poosje te gaan rusten, en van Braem bevond zich weer alleen met den sluimerenden zieke. Ach, zijn slaap was niet de natuurlijke verkwikkende slaap, maar slechts de door kunstmiddelen teweeggebrachte. Toen hij dan ook na oen poosje weer uit eeue kort stondige verdooving ontwaakte, wenkte hij van Braem om bij hem te komen. O, zoo van Braem hem al eens in zyn leven had benijd wijl hij steeds Izaak zijn meerdere geloofde, en hem inwendig daarom niet kon dulden, thans, na de vele dagen en nach ten, die ze met elkaar hadden doorgebracht, was dat alles beter geworden. De vroeger zoo wufte jong man had van dengene die zijn vriend, werkelijk zijn vriend was geworden, geleerd wat het zeggen wil een man van karakter te zijn. Pijnlijk had het hem aangedaan toen Izaak hem het zoete geheim vertelde, dat tusschen Clare en hem bestond, want even als hij het den professor dadelijk had gezegd, wilde hy ook dat van Braem het zoo spoedig mogelyk zou weten. Duulelijk had do lijder gezien hoe een vaal bleek het gelaat van van Braem overtoog, toen hij vernam wien Clare boven hem stelde; eenige oogen blikken hadden zijne oogen weer gefonkeld met dien ouden, woesten gloed. (Wordt vervolgd licht en daardoor algemeene oefening in vredestijd, oolang men daartoe niet besluit, ik mag zeggen zoolang men daartoe niet durft besluiten, moet men des te meer op prijs stellen, dat er een tijd ge weest is, waarin men besloot tot de oprichting van Weerbaarheids-Vereenigingen in ons Vaderland waardoor een aantal niet dienstplichtige jongelieden zich hebben leereu oefenen, buiten andere militaire zaken voor al iu het juistheids-schieteD. In het jaar 1866 bracht de Ministor van Oorlog Van den Bosch ter algemeene kennis dat by hem verschillende aanvragen waren ingekomen, om steun en medewerking van Vereeuigingen die zieh hadden gevormd om door vrijwillige oefeningen in don wa penhandel, zich voor te bereiden, om in tijden van gevaar mede te komen helpen aan de verdedi ging van het Vaderland. Niet alleen dat dit lofwaardig streven door den genoemden Minister met ingenomenheid werd begroet, maar ook Z. M. Koning Willem III hechtte zijne hooge goedkeuring daaraan en keurde de maatrege len goed die in het belang dier Vereenigingen zouden worden genomen. Do eerste Veroeniging van wie al dadelijk de ge vraagde medewerking werd verleend, was die van de Utrechtsehe Studenten. Spoedig volgden er meer en zoo ook in 1867 de thans feestvierende Ver- eeniging. Het zij mij veroorloofd thans eenige oogen blikken daarvoor Uwe aandacht te vragen en in hoofdtrekken de geschiedenis der Vereeniging t)~ mede te deelen. Het was in de eerste dagen van Mei 1867, dat er eene circulaire werd rondgezonden, onderteekeud door de heeren P. T. Coumans, mr. J. H. van Gen nep, W. Kromhout Jr., G. H. G. de Lange, K. Mars, H. P. Muller, G. A. Oudijk Jr., J. F. C. Prince, C. J. C. Prince, H. J. Steenbergen, G. J. Steens Zijnen, G. F. van de Velde, T. P. Viruly, D. W. Westerbaan en F. C. van Zeijleu, de medewerking inroepende van de Goudsche ingezeten om ook iu onze gemeente eene Weerbaarheids-Vereenigiug op te richten. Deze oproeping vond weerklank bij de burgerij en op eene vergadering den iOen Mei iu de Socië teit «Ons Genoegen" gehoudeD werd besloten tot oprichting eener Weerbaarheids-Vereeniging en een Bestuur gekozen met wijlen den Heer D. W. Wes terbaan als voorzitter, terwijl het Eere lidmaatschap werd aangeboden aan den Burgemeester. Een zestal der genoemde heeren onderteekenaars zijn overleden nl. de beoren Coumans, van Gennep, Muller, van de Velde, Westerbaan en van Zeijlen. Alsnog breng ik hulde aan hunne nagedachtenis Spoedig werd begonnen met het oefenon uit de verschillende exercitie-reglementen maar boven alles in het juist schieten. Met erkentelijkheid moet ik gewagen van de hfêg®Hi H. J. Steenbergen H. P. Muller overleden en J. C. A. Pabst thans kapitein to Haarlem die zich welwellend hebben aangebo den als instructeur eu er veel toe hebbeu bijgedragen dat de leden goed geoefend worden. Den 14en Febr. '68 werd een uniform vastgesteld maar wegens de hooge kosten tot aanschaffing, waren het hoofdzakelijk officieren en enkele leden die van die vergunning gebruik maakten. Op den 2en Mei 1870 werd de Vereenigiug tot een Corps verheven en Z. M. de Koning Willem III, Beschermheer der Vereeniging in 1870. Het gedenkwaardige jaar van den worstelstrijd tusschen Frankrijk en Duitschland. Velen onzer zullen zieh dit jaar nog geheel voor den geest kun nen roepen. Geheel Nederland in spanning. Heeft men wel eens gezogd dat er Weerbaarheids- Vereenigingen waren, waarvan slechts weinige leden zich vrijwillig hebben aangemeld, met de Goudsche was dit niet het geval want een aantal leden ver klaarden op den 20en Juli deel te willen nemen aan de verdediging van het Vaderland- Gelukkig is het niet noodig geweest, van het moedig aanbod behoefde geen gebruik gemankt te worden. Ons Vuderland bleef gespaard voor de rampen van den oorlog. Na dien tijd is men met ijver blijven voortgaan en heeft men zich er krachtig op blijven toeleggen om steeds meer en meer punten te leoren schieten. Dat de Vereeniging in al die jaren aan haar doel heeft beantwoord kan ik ten volle getuigen. Sedert 1870 benoemd tot officier by de schuttery was ik steeds in de gelegenheid het nut na te gaan en ik wil hier openlijk de verklaring afleggen dat de beste schutters van mijn Bataljon steeds waren en nog zijn de leden der Weerbaarheids Vereeniging^ waarover ik steeds met waardeering gesproken heb en thans nog mijn dank wil betuigen. Zooals ik U gezegd hob was de eerste voorzitter der vereeniging wijlen de heer D. W. Westerbaan die vooral in het begin veel gedaan beeft. Na zijn vertrek uit de Gemeente werd tot voorzitter benoemd de heer J. F. C. Prince die tevens benoemd werd tot kapitein-commandant en ook veel verdiensten de Vereeniging bewees. Toen ook deze Voorzitter de gemeente verliet be noemde men tot Voorzitter en le Luit. Commandant do heer G. H. G. de Lange. Mijnheer de Lange van het begin af waart gij aan de Weerbaarheid verbonden. Een reeks van jaren kwam ik als commandant der schutterij veel met U in aanraking en heb ik U heren kennen als een ijverig Voorzitter. Gij vooral kunt U verheugen in het zilveren feest, de bloei der Vereeniging is vooral aan U te danken Met genoegen zag ik dan ook de Hooge Regee ring uw ijver en toewijding op prijs heeft gesteld door U op den IOen Mei in naam van H. M. de Koningin door H. M. de Koningin-Regentes tot Kapitein-Commandant te benoemen. Men toonde daardoor uwe verdiensten op prijs te stellen en ik wil U alsnog hier openlijk gelukwenschen met de U toegekende onderscheiding Maar niet alleen gij maar ook andere leden hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt tegenover de Ver eeniging. Vooreerst gij Mynheer A. \an Reedt Dortland die een reeks van jaren als secretaris zooveel gedaan I hebt en wiens verdiensten heden morgen bij de huis houdelijke opening met een lauwerkrans werden geëerd en gij Mijnheer van Wijngaarden die met uwe groote kennis van het geweer en uwe bedrevenheid in het schieten, vooral de jeugdige leden tot een goed en degelijk instructeur waart. Ook U verdere Bestuursleden D. Hoogendyk, C. C. J. van Mierop en A. C. Cosijn dank voor wat gij gedaan hebt, vooral in de laatste dagen heb ik U in uwe werkzaamheden leeren kennen. Ik mag hiermede niet eindigen zonder een woord van dank gesproken te hebben tot de Directie der Stearine Kaarsenfabriek, die nauwlijks de wensch naar verlichting van het terrein vernam of zij deed op haar terrein nabij den ingang van het feestterrein een lamp voor electrisch licht aanbrengen, die, zooals wij ons gisterenavond konden overtuigen, uitstekend voldoet. En thans, een woord vin geluk tot U, Leden van de Weerbaarheid met uw zilveren feest, moge uwe Vereeniging nog in bloei toenemen en velen Uwer in staat zijn, om ook het Gouden Feest met opge wektheid te vieren. Ziedaar nu mijne heeren in het kort hare ge schiedenis en zult U wel overtuigd zijn er alle re den bestond het 25-jarig bestaan feestelijk te her denken. On.no9dig U te zeggen, dat toen het plan tot rijp heid kwam, zoowel het Bestuur als de leden ten volle overtuigd waren, dat kosten noch moeiten ge spaard mochten worden om do deelnemers waardig te ontvangen en het hen zoo aangenaam mogelijk te maken. In hoeverre daaraan voldaan is hebt U gedeel telijk uit de Feestgids kunneu zien en zal U tevens gebleken zijn uit de inrichting van het Feestterrein. Gewaag ik dan ook met grooten lof wat door het Bestuur, de Regelings-Comraissie en een aantal leden der Vereeniging in deze gedaan is, ik mag niet vergeten hoeveel steun zij van belangstellende Verenigingen en personon heeft mogen ondervinden. Is het mijn plan bij de Prijsuitdeeling daarom trent meer in bizonderheden te treden behoefte heb ik reeds thans tot enkelen een woord van dank te richten. Aan het Rijk, die subsidie verleende tot het aan- koopen van prijzen. Aan de Gemeente Gouda die niet alleen eene subsidie verleende maar altijd de Vereeniging zooveel mogelijk gesteund heeft. Aan den Garnizoens-commandant. Aan de Sunlight zeep Maatschappij die een Eerebeker aanbood en de Eereprijs zal zijn in den Eerewedstrijd. Aan den Heer G. J. Steens Zijnen en de Weer baarheids-Vereeniging, te Rotterdam die ieder een Gouden medaille uitloofde. Doch genoeg een bezoek aan de prijzentent zal U overtuigen hoeveel deelneming de Vereenigiug van alle kanten heeft ondervonden en daarom harte lijk dank aan allen die door het schenken van prij zen, hunne belangstelling getoond hebben in het feest van de Goudsche Weerbaarheids-Vereeniging. En thans mijne heeren wordt het tijd den Wedstrijd voor geopend te verklaren. Komt treedt mot elkander iu het strijdperk, be twist elkander fel de schoone prijzen en toont in dezen wedstrijd goede schutters te zijn. Natuurlyk zullen er vele zijn die .geen prijs be halen maar laat U dat niet ontmoedigen, weest overtuigt dat gij, daar U voortdurend te oefenen tot de beste schutters kunt g -au behooren. Goede schutters heeft ons land noodig. Waontar wij het Vaderland zullen moeten verdedigen dan zullen wij onzen grond voet voor voet aan dep| vijand hebben te betwisten, daarom hebben wij- goede schutters noodig. Dan zullen wij geoefend zijnde terug denken aan de mannen van weleer, aan onze groote voorvaderen. Zij toch hebben ons laud ontwoekerd aan de gol ven zij toch hebben hun bloed veil gehad voor de vrijheid. De Duitsche Keizer heeft het vorig jaar staande bij het graf van onzen eenigen de Ruijter gezegd, volgens den eenuHet is geen klein land dat zoo zijne groote mannen vereertvolgens den ander: a Het is geen klein land dat zulke groote mannen voortbrengtVergeten wij die woorden nooit en als eenmaal het gevaar dreigt laten dan een aantal leden der Weerbaarheids-Vereenigingen toonen wat zij in vredestijd geleerd hebben en met leger eu schuttery mede staan tegenover den vijand. Dat hoop ik ook van U, leden der Goudsche Weerbaarheids-vereeniging, blijft u oefenen, blijft ge denken dai gij een schoon doel voor oogen heb. Toon reeds in dezen Wedstrijd dat er goede schut ters onder U zijn moge. Uwe Vereeniging blijve bloeie en gij genoodigden stemt met mij in wanneer ik luide uitroepLeve de Weerbaarheids- Vereeniging Burgerplicht! .Gaarne werd aan die uitnoodiging voldaan en uit volle borst klonk het over het feestterrein Leve ue Weerbaarheids-Vereeniging «Bur gerplicht" waarop de heer Koning zeide En thans, inijne Heeren verklaar ik den wed strijd geopend De eere wijn werd vervolgens gepresenteerd en toen ging men en corps het terrein bezichtigen, allereerst de prijzentent. l)eze, die smaakvol gedecoreerd bleek te zijn en blijkbaar door een deskundigen aangebracht, bevat tal van fraaie prijzen, waaronder zeer kost bare. Verscheidene gouden en zilveren voorwerpen werden de vereeniging aangeboden o. a. een prach tig gouden remontoir door Gouda's Burgemeester, verder ziet men daar allerlei kunstvoorwerpen en ook een schilderstukje, door Mevr. de Echtgenoote van den Eere-Voorzitter vervaardigd, dat een waar kunststukje mag genoemd worden. Het moet erkend worden dat een prachtige collectie gevormd is, die wel op ondubbelzinnige wijze aantoont hoezeer «Bur gerplicht" in de algemeene toegenegenheid staat aangeschreven. Het portret van wijlen de heer D. W. Westerbaan was hier opgehangen, welke herinnering aan hem, aan wie de vereeniging grootendeels haar ontstaan te danken heeft, menigeen aangenaam zal geweest zijn. Daarop werd het overige bezichtigd, om vervol gons on Ier gezellig bijeenzijn te genieten van het concert, dat de Vereeniging welwillend was aange boden door hh. Officieren van de dd. Schutterij al hier. Gelukkig mocht het feest zich verheugen in prach tig zomerweer, zoodat ook 's avonds van het'concert van de Kon.-Militaire Kapel van de Grenadiers en Jagers (dir. W. van der Linden) door velen gebruik werd gemaakt. Het was werkelijk een genot dit beroemd Corps weer eens in ons midden te zien en de eerste feestdag kon niet beter gesloten worden dan thans het geval was. Als extra-nr. werd na de pauze het oude Wil helmus van Nassauwenuitgevoerd, aan welke goede gedachte van den Directeur alle hulde werd ge bracht. De Belgische arbeiderspartij roept in hare bladen met groote heftigheid om algemeen stemrecht. Zij wil dat iedere Belg, die den leeftijd van 21 bereikt heeft, mits hij geen veroordeeling ondergaan heeft, kiezer zij. Voor het geheel onbeperkte stemrecht zouden echter volgens de Meuse in de nieuwe Kamer slechts 20 liberale en 2 clericale voorstanders wezen. Vau de 60 liberale afgevaardigden zijn er 37 be sliste tegenstanders van dit stemrecht. Men staat thans voor vijf gevallen. Ten eerste: geheel onbeperkt stemrecht. Ten tweede: stemrecht met eenige beperking en dit is de bedoeling van de meerderheid der liberalen. Ten derdehuismans stemrecht en hiervoor strijden het kabinet en de clericalen. Ten vierde vermindering van den census en het capaciteitenstelsel. Dit is het streven der doctrinaire liberalen. Ten vijfde: eenvoudige ver mindering van den census. De Koning en de Koningin van Italië verlieten Vrijdag de Duitsche hoofdstad. De Keizer en de Keizerin deden de Vorstelijke bezoekers uitgeleide en namen op zeer hartelijke wijze afscheid. Aan het station waren nog aanwezig de Erfgroothertog van Baden met zijn gemalin, de Kroonprinses VRn Zwe den, Graaf Caprivi en Graaf Waldersee. De laatste schijnt dus weder iets meer in genade te komen. De vr-Tkiezingsbei|)S|[ing is in Engeland reeds in vollen gaug. n«t Jldfès van Gladstone aan zijn kie zers in Midlothian ifo|$ zien, dat hij zich weer be-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2