K Ruitcnlamlsch Overzicht. die 50 hectaren onbezwaard land bezit kon best 50 in deze belasting betalen. Heden zyn o.a. de H.H. van der Kaay, Roëll en Mees aan het woord. Het weekblad De Batautcerhet zeer ongunstige eindoordeel vermeldende van de jury voor de natio nale boterkeuring te Wageningen, teekent daarby een woord van protest aan, dat wel mag worden ge hoord. Hot blad schryft Onze boter heeft, helaas, sinds lang den naam van eerste-qualiteit-boter verloren op de buitenlandsche markt, en hoezeer in de laatste jaren een ernstig streven merkbaar is om de boterfabricatie te verbete ren, en hier en daar met goed gevolg, gelukt het nog niet den goeden naam te heroveren. Wij zeggen naam, niet omdat wy aan de daad geen grootere waarde hechten, maar omdat hot de naam is, dien wij verloren en moeten herwinnen. En wat doet nu de jury Zy oordoelt de quali- fteit zóó slecht, dat zelfs geen premie kan worden toegekend. Dit is haar recht, en wy willen ook geenszins in twijfel trekken, dat haar oordeel juist is. Maar de jury schrijft zelve de treurige uitkomst toe, aan de allerongunstigste omstandigheden, waar onder de inzenders verkeerdenlo. aan het over gangstijdperk van stalvoeder en versch gras in de weide, 2o. aan de warme zij mocht wel zeggen buitengewoon warme weersgesteldheid tydens de verzending. Welnu, rijzen dan niet de vragenlo. Moest niet een andere tijd voor de boterkeuring dan juist de ongunstige overgangstijd zijn gókozen P 2o. Ware het niet beter geweest, dat de jury, met het oog op de treurige uitkomsten, gevolg vooral van de aller ongunstigste omstandigheden, haar oordeel niet had openbaar gemaakt? Nu tal dat oordeel voor jaren onze boterfabricatie en ouze botermarkt drukken en voor den handel op het buitenland den naam onzer boter slechter maken dan hij ooit is geweest. Het is geen struisvogelwijsheid, die ons aldus doet spreken. En moet krachtig op verbetering worden aangedrongen, juist door jurys; maar dan moeten de omstandigheden om te toonen wat men kan ook gunstig zijn. Evenmin als men de opbrengst van een land zal schatten naar de uitkomst in eeu jaar van volslagen misgewas, evenmin zal men een^alge- meen oordeel over boter mogen vellen, als deV>m- standigheden, waaronder zij ter beoordeeling werd aangeboden, allerongunstigst waren. Nu geeft de jury, natuurlijk, geen algemeen oordeel over neder- lacdsche botermaar men weet hoe het hiermede gaatconcurreerende landen zullen in hun belaug gebruik maken vap het juryverslag, daarvoor hebben zij hier te lande hun consuls. Onder het opschrift: „Wat het particulier initia- lief al niet vermag!" deelt het Soc. Weekblad het resultaat mede van pogingen, die te 's-Gravenhage in het werk werden gesteld om de Zondagsrust in het bakkersbedrijf te verminderen. Do plaatselijke afdeeling der Vereeniging ter bevordering van do Zondagsrust had pan de ingezetenen eene circulaire toegezonden, waarin hun de wenschelijkheid werd onder het oog gebracht, om het brood voor Zondag des Zaterdagavonds te nemen. Pogingen om de bak kers te bewegen tot sluiting van hun bedrijf op Zondag, waren mislukt, en heil mocht dus alleen ook u zoo gematigd mogelijk te behandelen. i/U heeft in uw leven veel onrecht begaan mevrouw. Gij hebt, voor mij, den bediende uws vaders arme zot die ik destijds was te gelooveu dat de hoogmoedige freule de Raelte mij tot echtgenoot verlangde gij hebt voor mij eens gehuicheld dat gij mij liet hadt. Gij weet hoe ik van die dwaze liefde genezen werd, toen ik op een geheel onver- wachten tijd, met den mij door u ter hond gestelden sleutel het tuinhuisje openende waar wij onze samen komsten gewoonlijk hadden. Ik vond u daar boel- eerende met den. „Mijnheer," sprak zij .opstaande er» met fonkelende oogen naar den hoek van het vertrek gaande, waar de schelkoord hing, „ik zie de deur is versperd door u; maar is dat uw wijze van gematigd behandelen, om eene dame te honen als gij doet?" „Laat dat mevrouw," sprak hij hare hand van de schollekoord afwerende, „u heeft oeaigszins gelijk, ik sloeg een verkeerden toon aan. Ik wilde echter met die inleiding beginnen, on^ door u niet geërgerd te worden, dat gij, zooals uw gewoonte is, de fijne zoudt uitbangen. Met een beetje nadenken zult gij u nog wel herinneren, dat de werkmeid uws vaders, Stijntje de Boer, om zeker geval dat ik niet zal «noemen om uw fijn gevoel niet te kwetsen, de deur uit/ moest. Zij was altijd uw handlangster, eigenlijk uw slavin geweest. O, met hoeveel afkoer en vooroordeel wenddet gij u van de ongelukkige af, die, lichtzinnig als ze was, nimmer spaarde, on 9 verwacht worden an een beweging onder het publiek. Uitzicht was daarop, omdat ruim 13.000 hoofden van huisgezinnen, naar aanleiding van een circulaire der Vereeniging, adhaesie hadden betuigd aan het denkbeeld om des Zondags geen brood te nemen. Met deze instemming is het echter gegaan, zooals dit op sociaal gebied met betuigingen van instem ming helaas maar al te dikwijls het geval is. Bij de grootste der vier fabrieken, die te 's Gravenhage op Zondag bakken, de Haagsche Brood- en Meel fabriek, hebben (voor do juistheid dezer gegevens staat het S. W. in) 36 vaste klanten in deu aanvang hun brood des Zoudags niet meer genomen, en daarvan zijn na een paar weken, toeu het nieuwe van de zaak af was, en men bemerkte dat anderen op Zondag bleven koopen, '•-* weder op de verande ring teruggekomen. En het zoogenaamde losse de biet, d. i. het debiet aan degenen die zelf in de winkels koopen, en waaronder de depothouders be- hooren, heeft geen vermindering ondergaan, hetgeen tevens aanwijst dat de lagere klassen, die onder deze rubriek van het debiet vallen, zioh in dit op zicht van alle medewerking onthielden. Het warme pleidooi van mr. Bor*et voor de Zondagsrust heeft echter wel een klant aanleiding gegeven, aan de directie der broodfabriek zyn stolligen wensch te uiten, om des Zondags het brood te blijven ont vangen, welke wensch door de hotelhouders als een bepaalde eisch voor verdere levering is gesteld. Deze loop der zaak is zeer treurig, aldus be sluit het S. W. maar heeft deze goede zijde, dat zij aanwijst dat particulier initiatief slechts al te vaak tot verbetering van maatschappelijke toestanden niets vermag, en dat alsdan de wet zal moeten in grijpen. In Friesland gold'het voor eene kloeke daad, op een dag per schaats de II steden in de provincie te bezoeken. Nu staau we voor het feit, dat dit ook per rywiel heeft plaats gehad. De heer Chr. J. Woltman besteeg Zondag ochtend zijn safety en kwam des avonds weder in zijne woonplaatshij had Friesland's steden bezocht en door hoteliers al daar zijn pas laten afteekenen. De reis per rijwiel is veel lauger dan per schaatsover ys kan men bijna altijd recht uit, recht aan rijden, met het ry- wiel moot men groote omwegen maken. De wegen waren over het geheel voor hot rijwiel uitstekend tet bereiden, alleen de Zeedijk was minder effen. De, heer W. was na den tocht niet erg ver moeid. Omtrent de wanördelijkheden te Amsterdam, Maan dagavond meldt het Handelsblad: Terwijl de reünisten en studenteu io de sociëteit Nos Jungit Amicitia gezellig bijeen waren eh honderden op de been waren om van den tooverachtigen aanblik te*geuieten, die het paviljoen opleverde, liep tegen 11 uur een troep mannon en jongens te hoop, die met steenen wierpen naar de feestvierenden. De politie, die Diet onvoorbereid en dus in sterken getale aanwezig was, dreef de kwaadwilligen aan weerszijden van het paviljoen zoover terug, dat de steenen alle uitwerking mistqn. Onder het zingen van het „vrijheidslied" trok de bende daarop af in de richting der Heerengracht, .blijkbaar met het doel, zich naar het huis van den burgemeester te begeven, Op het Koningsplein had een botsing plaats met de politie, die den degenstok nu in haar beklagenswaardigen toestand, bijn$ dood arm op straat werd gezet. „Het was twee dagen na het geval in het tuin huisje. Ik was letterlijk van mijn verstand beroofd, want ik heb u lief gehad, vervolgens heb ik u ge haat, maar ik heb lator ervaren Louize, dat men niet haten mag. Ik kreeg medelijden met hefarme schepsel dat door u ruw en uit de hoogte werd verstooten; en wie van u beide zou wel de verach- tehjkste geweest zijn? Ik was jong od nog bezield met een overdreven gevoel voor alles wat ongelukkig was, daarom heb ik het arme schepsel, van myu spaarpenningen vijftig guldens gegeveu, en het pu bliek was edelmoedig genoeg om mij daarvoor nog te belasterenmaar wat deerde mij dat, ik heb da delijk daarna de stad verlaten. Later is Stijntje de, Boer, die oen man schijnt te hebben opgedaan, door u als minne aangenomen. Gij en mevrouw do Back bevielen bijna te gelijkertijd van een dochter; de uwe stierf en mevrouw de Back was destijds op den oever des doods. Gij hadt met u beid^ Stijntie de Boer als minne, en wangunstig als giwaarfcJrflat mevrouw de Back, zuik een lief doclylertje hJen gij niets dan de destijds zoo ziekelijke, leolijke^lle, van wie ieder zeide dat ze niet oud kon worden, hebt de minne betaald om de kinderen te verwisse len: gii het levende en mevrouw de Back het ge storven." iiEp gelooft gij ook aan dien roman?" vroeg zij met een verachtelijk lachje. trok en den troep, die inmiddels tot 200 a 300 man was aangegroeid, uiteendreef. Door de belhamels werd met steenen geworpeneen inspecteur en een agent werden getroffen. Een uit de menigte werd in hechtenis genomen, maar men moest hem weder in vrijheid stellefi, om dat het niet bewezen kon worden dat hij tot de steen werpers had behoord. Na de botsing op het Koningsplein ging de bende uiteen en verspreidde zich in verschillende richtingen. Ook in de Kalverstraat kregen twee agenten het met een zingendo bende te kwaad; spoedig werd voor versterking van politie gezorgd. Ook die troep trok naar de Heerengracht en werd door de agenten achtervoigd. Door het opdringen geraakte een man te water, die echter vlug weer op het drooge werd gehaald. Toen do agenten den wapenstok trokken, verspreidde zich ook deze troep, zoodat tegen L uur de orde overal was hersteld. De Amst. Ct. meldt het volgende: Zooals mon zich zal herinneren, heeft de burge meester op 1 Mei den socialisten verboden een op tocht te houden, ter wille der openbare orde of wel ter wille van de Zondagsrust. Den studenten werd hot eohtor toegestaan de reünisten in optocht van het station te halen. Dat sohynt bij de socialisten kwaad bloed gezet te Reb ben. Godurende den marsch naar en van het station vreesde men gisteren reeds voor een botsing, en de politie had dan ook do noodige maatregelen genomen. Intusschen liep alles kalm af en meende men met een praatje te doen gehad te hebben. Men ver wachtte dan ook niet dat er ongeregeldheden zouden plaats hebben. Vandaar dat de politie zich bepaalde om aan de studenteu-societeit een dubbele post te zetten. Nadat honderden van het concert in het Vondel park genoten hadden en de studenten zich naar de kroeg begaven, waar op den voor de sociëteit ge plaatsten koopel te 11 uur de „kroegjool" zou aan vangen, verdrong zich Maandag avond op het Rokin aan beide zyden een groote menigte, die naar den verlichten, met vroolijke studenten bezetten koepel stond te kijken en naar de muziek luisterde. Tot 12 uur bleef alles kalm. Tegen 12 uur echter wis'en enkele socialisten voor het huis vau den heer D. Lutomirsky, Rokin 92, waarvan zij den hoogen stoep als spreekgestoelte gebruikten, een volksvergadering in de open lucht te beleggen. Burger v. (1. Kamp voerde het woord om te protes teeren tegen de geldverspelliug der studenten, die, zoosh hij zich uitdrukte, de millioenen, die de Tweede Kamer hun vaders met het Billiton-contract in den zak gespeeld had, zoo maar in de gracht wierpen, terwyl de werklieden honger leden en morgen weer om 5 uur op hun werk moesten zijn. De speechen werden door het zingen van het vrijheidslied en andere liederen afgewisseld. Aan komische tooneelen ontbrak het daarbij niet. Een der omstanders riep hun toe dan maar naar bed te gaan. Een jongmenscb, die een goed potje bier godrouken had en wel iets voelde voor de rede neering, wilde den spreker een kwartje geven om ook een potje bier te drinken, waarop hij teu ant woord kreeg stik 1 Ook auders sprekers voerden het woord, zoodat het een formeele socialistische vergadering in de open lucht werd. „Het is geen roman mevrouw, maar een waarheid die u zal bewezen worden, spijt uw hardnekkig liegen. Ik wandelde laatst eens met mevrouw de Back, daar de dokter zei dat ik behoefte had aan frissche lucht. Op eens verbleekt mevrouw de Back en ze grijpt bevende mijn arm om er op te steunen, want Stijntje de Boer ging ons voorbij. Wijl mijn ongelukkige zoon, zooals u bekend is mot uw zoogenaamde dochtér verloofd is, is er eene ongedeerde vertrouwelijkheid tu8schen mij en deze achtenswaardige familie ontstaan, en achtten zij het noodig mij ook te zeggen," dat Clare hunne dochter was, naar zij maar al te wei vermoedden. „Welnu mevrouw, ik ben naar Stijntje de Boer gegaan; ik heb op haar gemoed gowerkt, haar gezegd dat miju eenigo, sterbende zoon, met dat kind, waar aan zoo gruwelijke misdaad, maar nog meer aan de ouders werd gepleegd, verloofd was. En ze heeft bekend mevrouw, dat alles uw »werk was gqweest, dat gij haar er voor betaald hebt." „Denkt gij nu mijnheer van Tholen," sprak „dat ik mij zoo gemakkelijk iets op den mouw laaf spelden. Om u te toonen dat ik u niet vreesdo, ben ik met u gegaanmaar wat wilt gij wel van mij, wat wil de familie de Back Uit loutero goed willigheid heb ik haar mijn Clare afgestaan, en nu wilt gij allen eischèn dat ik een verdichtsel zal be vestigen als een feit. Mij dunkt daarvoor waart gij te verstand jg?" {Wordt vervolgd.)1 De gienigte, waaronder de opgflschoton straatjeugd het sterkst vertegenwoordigd was, werd tot een protest aangespoord en het gevolg was, dat men in optocht naar de sociëteit trok met roode vlaggetjes. Daar geraakten een paar studente» in hot gedrang en vielen er klappen. Met steenen werd er naar de studenten op den koepel geworpen. De politie kreeg weldra versterking en joeg de menigte uiteen. Tegen de kolommen waarop de koepel rust war6n intusschen biljetjes met socialistische strydleuzen aangeplakt. De troep trok in optocht naar het Koningsplein, blijkbaar met het doel een manifestatie voor het huis van der* burgemeester te houden. De politie van het oude gymnasium voorkwam dit echter, door op de brug bij de Heerengracht den optocht uiteen te jagen. Een inspecteur en een agent kregen steenworpen, echter zonder gekwetst te worden. Een man werd gearresteerd, doch bij gebrek aan bewijs dat hij de steenwerper zou zijn, weder losgelaten. Ook de agenten op het Rokin maakteu gebruik van den wapenstok en onkelen hunner ontvingen steenworpen. Enkele arrestatiën werden gedaan. Eerst laat in den nacht kwam het Rokin tot rust. zijn oorsprong eeuwen terug, toen men ia sommige tijden zelfs in het huis van een vriend, niet zeker was voor vergiftiging en men nog at noch dronk, alvorens de gastheer zijn mond aan spijs of drank had gezet. Het eerste glas uit e?n flesch behoorde aan den gastheer en het was een waarborg voor de anderen, dat zy veilig konden drinken. De ziel van een radjali, die verlost was géworden van do aardsche bes'ommeringen en van zijne vrouw, kwam aan de poort van het Paradijs. „Zijt gij in het Vagevuur geweest?" vroeg Brahma. „Neen, maar ik ben gehuwd geweest." „Dan kunt gij binnenkomen, want dat is het- zelfde." Tegelijkertijd wenschte een andere ziel toegelaten te wordeu tot het Paradijs. „Wacht even, wacht even," zeide Brahma; „zyl gij in het Vagevuur geweest?" „Noen, maar die audere ook niethij is op deu- zelfden dag als ik gestorven." „Dat is zoo, maar hij was gehuwd." „Zoo, laat ge hem daarom in Welnu, ik ben driemaal gehuwd geweest „Verwijder u dan van deze poort en zoek het Vagevuur op," sprak Brahma streng. „Het Paradijs is geen plaats voor onnoozelen.'^ Tommy. Mama, een oorlog, hoe begint die? Mama. Wel, stel u voor, dat de Duitschers de Engelsche vlag neerhalen en dat de Engelschen. Papa. Lieve, de Duitschers zulle» de Engelsche vlag niet. Mama. Neem me niet kwalijk, zij zouden kun nen. Papa. Neon, lieve, wie heeft nu ooit zoo iets dwaas gehoord! Mama. Ik verzoek u, mij niet in de rede te vallen. Papa. Maar gij geeft Tommy een verkeerd denk beeld. Mama. Dat doe ik niet, mijnheer Papa. Jawel, mevrouw. Mama. Noem mij niet mevrouw. Dat sta ik u niet toe. Papa. Ik wil u noemen zooals ik wil. Mama. Het spijt mij, altijd te moeten ondervin den, dat gij zoo zoo. Tommy (heengaande). Ik geloof, dat ik weet, hoe oorloge^ beginnen. Een der zonderlingste eigenaardigheden uit het Fran3che parlementaire leven is de gewoonte van te drinken onder bet spreken op de tribune. Niet zoo spoedig hoeft een afgevaardigde of een senator het sproekgestoelto beklommen, of een glas, gevuld met zijn geliefkoosden drank, wordt voor hem geplaatst. De heer Floquet drinkt geduroDde de zitting een mengsel van lauw water met een eiroop. De heeren Ribot, Bourgeois en Jules Roche drinken gesuikerde koffié. De hperen Fallières, Barbey en Quelle dreu ken zich met suikerwater. De heer Rouvier be vochtigt ongeveer om de vijf minuten zijne lippen met limonade, l)o heer Clemenceau hoeft twee groote glazen van sodawater met Marsala voor zich staan dio hij om de burt leegslurpt of liever zwolg't. 1 De vurige en woelige Pagl Deroulède neemt cognac, terwijl Brisson, Lockroy en Delafosse een mengsel drinkpn van brandewijn, water en suiker. Méfine, de leider der protectionistischp partij in de Katner, drinkt heete grog, zelfs in do heetste, zomerdagen, terwijl wijlen Mgr. Freppel onverandeiijk een zeer groot glas bier tfoor zich had staan. Als een. gastheer een flesch wijn ontkurkt heeft j en bij schenkt de glazen in, dan schenkt hij eerst j een weinig wijn in zijn eigen glas. De meeste men- j 8chen denken, dat dit geschiedt opdat niet eenig vuil ptukj&9 lak b. v. in do glazen der gasten erechtljomt. Dit is zoo niet.' Dit gebruik heeft Naar aanleiding van het Groningsche poppenhuis, vertelt de Avondpost de \olgende herinnering: „Toen ons Majesteitje nog lang niet hare jaren met dubbele cijfers schreef en nog maar „het prin sesje" was, gebeurde het eébs op een Kerstfeest, dat op Hot Loo ter barer eere gegeven werd, dat een der kleine gen.oodigden een bizonder mooie pop van den Kerstboom kreeg. Ons princesje vond die zoo verrukkelijk poppen ziju altijd haar zwak geweest dat zij naar haar kleine gast toesnapte en haar eenvoudig de mooie pop afnam. Nu zoudt gij denken, dat die jongejuf frouw maar stil in het lot berustte, haar door hoo- gere macht beschoren? Volstrekt niet! De kleine moid, ten hoogste verbolgen, gekreukt in haar gevoel van rechtvaardigheid, had niet het minste plan zich die onteigening maar zoo kalm te latent welgevallen. integendeel Het echtvaderlandsche bloed kwam in beweging raak niet aan mijn eigendom of mijn persoonlijke vrijheidHet kleine handje werd snel opgeheven en daalde met een klets neder op het vorstelijke wangetje TableauGelukkig schoot de Koningin gauw toe, om den „twist te beslechten// en de kleine gast haar rechtmatig eigendom terug te geven. Maar hoewel haar aldus recht was gedaan, 'toch werd zij daarna nooit meer ten hove genoodigd. Er bleek wat al te weinig hoofsche zin in die kleine dame te zitten en men vreesde, misschien terecht, voor meer botsingen van dien aard." Maandag werd de jaarlijksche alge.neene verga dering gehouden vau het Zeebad Soheveuingen. Uit het verslag van den directeur Reiss, over deu toestand in het afgeloopen jaar, bleek, dat zoowel het hotel als de kurzaal zich in steeds toenemend bezoek mochten verheugen. Niettegenstaande de afgeloopen zomer in het algemeen, wat de weersgesteldheid be treft, ongunstig was, werd toch gedurende een ge deelte van Juli en in Augustus het maximum van gasten bereikt, dat do localen konden bergen. Uit de cijfers van de baden, die reods vroeger zijn vermeld, blijkt eene belangrijke vermeerdering, zoowel var» buiten- als binnenbaden,Het aantal abonnementen vermeerderde. Het gemiddeld bezoek, berekend op dezelfde grondslagen als tot nu toe, was in 1891 3364 personen per dag, tegen 3193 in 1890. Wat hal hotel betreft, het aantal verhuurde bed den klom met 5725 en bedroeg 22969 het aantal couverts table d'hote bleef ongeveer hetzelfde, ter wijl dat van den restaurant met 2133 steeg. Vele vreemdelingen gaven de voorkeur aan het dineeren aan de table (l'höte. Door welke beleefdheids-vormen Emile Zola het lidmaatschap der Académie zocht te verkrijgen, ver haalt Alberd Millaud als volgtIn 1890 zorgde Zola voor een prachtig rijtuig mot een fraai span paarden en een gepoederden koetsier. Hij maakte 40 dagon lang visites bij de leden van de Académie en ontviugeen stem. Om zich niet te ruïnee ren, nam hij in 1891 een eenvoudig huurrijtuig, bracht bezoeken aan 20 Académiciens, op wie bij kon hopen en gaf kaartjes af by de 19 twijfelachti ger!. Hij kreeg 3 stommen. Iu 1892 bracht hij te voet bij de 39 onsterfelijken zijn kaartje toen kreeg hij acht stemmen. v- In 1893 bedankt hij er voor persoonlijk zijn kaar tje te gaan rpndbrongen, hij laat 't zyn knecht doen. Nu bekomt hij 12 stemmen. Twee jaren vqj-loopen. Zola laat geen kaartjes meer brengen, maar adverteert in de bladen „Monsieur Zola présente ses civilités a«ixvmembres de rAcadéroie. Ces messieurs sont priés de consi- dérer le présent avis comme uno visite de politesse et de convetiance." Hij krijK1, 17 stemmen. Twee jaar later doet bij ilr 't geheel niets meer, maar zegt integendeel tot een interviewer„Je dis Zut a rAcadémie!" Dan krijgt hij 26 stemmen De Haagsche correspondent van de Zi{fp/i. Crt. noemt de verklaring van minister Pi rson, dat ook de bedrijfsbelasting door deze Kamer en door dit Mi nisterie kan worden afgedaan, het merkwaardigste uit het geheole debat in de Kamer. f Door deze verklaring wordt aan alle onzekerheid met betrekking tot de voornemens der Regeering eon oinde gemaakt. Zjonder dat dc bohandoli ïg van het e wachten kiesrecht vertraging zal behoeven te on dergaan, zal de regeering de Kamer ondertusachen ia de gelegonheid stellen met dezen Min. van financiën de bedrijfsbelasting ook de regeling van de grond belasting af te doen, soodat dan de wetgever on der het nieuwe kiesrecht terstond met de regeling van de gemeentelijke financiën zal kunnen beginnen. De correspondent noemt het nog al vreemd, «dat de beweringdeze Kamer mag geen belastingher vorming meer tot stand brengen, want zij is, nu er een nieuw kiesrecht in uitzicht is gesteld, wel formeel bevoegd maar zedelyk incompetent om nog groote wetten in liet Staatsblad te brengen" ditmaal uit ging van de rechterzijde en wel van loden, die vroe ger nopit getoond hadden bizonder op uitbreiding van kiesrecht gesteld te zijn." „Ondertusschen zal de indiening van het kiesrecht niet worden vertraagd. Wel was de heer Beelaerts van Blokland wa' voorbarig, toen hy Dinsdag in de Kamers als een nieuwtje meedeelde, dat het kiesrecht- ontwerp reeds van den Raad van State terug was, want zelfs op dit oogenblik is het rapport van den Raad van State nog niet ingekomen, m&ar van de voortvarendheid van den Miu. van Binnenl. Zaken mag men toch verwachten, dat dit zittingjaar niet zal voorbijgaan zonder dat zijno gelofte is ingelost. De aanneming van de vermogensbelasting wordt hier in politieke kringen vry zeker geacht." De Amerikaansche bladen bevatten in deze dagen steeds oen reeks „nieuwtjes" betreffende de tentoon stelling in Chicago. De Nederlander meldt in haar laatste nummer omtrent de „Columbian tair" o. m. dit Zeshonderd telefonen zullen in het Park dienst doen. Vijf en twintig daarvan zullen het publiek ten dienste staandriehonderd uitsluitend van het perso neel der expositie bestemd wezen en de rest voor den handol bewaard blijven. De telefoon-verbinding met New-York zal tegen dien tijd gereed zijn, evenals ook met Boston en Philadelphia. De vorige week is er door 6500 lieden op dë tentoonstellingsgronden gewerkt. Dit is het hoogste cijfer, dat tot nu toe bereikt is. Alle gebouwen vorderen dan ook met reuzenschreden. Het mate rieel voor de vaste ijzeren bruggen is nu op bet terrein, en aan een daarvan is het werk begonnen. De bezwarende omstandigheid, waaronder het Con gres alleen de aangevraagde 5 millioen dollars wil toestaan sluiting op Zondag en geen verkoop van alkoholische dranken op de tentoonstellingsterreinen heeft eerfige directeuren doen berekenen, dat men het best buiten die 5,000,000 doll, redden kon. Zy houden het er voor, dat er eiken Zondag minstens 400,000 menschen Jackson Park zullen bezoeken, en dit gevoegd bij de profijten- uit het sly ten van alko holische dranken voortvloeiende, zou volgens hen een kapitaal van 5,200,000 doll, opbrengen. Een echt Amerikaansch denkbeeld is in het hoofd van den directeur-gene raai Davis opgekomen. Een Barnum-idfeéHy wil dat de toegang tot de tentoon stelling op Zondag worde opengehouden; (loch men late de machines stilstaan. En dan brenge men op den Sabbat eeu aantrekkelijkheid te meer in het park, waardoor de vijanden van oen openhouden op Zondag naar de fair woiden gelokt. Tot dat punt van aantrekkelijkheid nu moeten de„geestelijken" mee werken. Op de 26 Zondagen, die tydens de 26 weken, die de tentoonstelling duurt, invallen, moet er gehouden worden een Presbyterianen-dag, een Baptisten-dag, een Methodisten-dag, een Dutch reformed-dag, een Lutherianen-dag, enz.; voorts een Katholieken-dag, een Israëlieten-dag, ecu Mahom.'danen-dag, enz. Op die Zondagen moesten de beste sprekou dier gods dienstige gezindten in Jackson Park dienst doen, en wel in (le .koorzaal, waar voor 15.QOO menschen piimte is. Iedere predikatie worde door een „ker kelijk concert" voorafgegaan. De tentoonstellings commissie zal dio godsdienstoefeningen ondersteunen met ee» som van 10002000 doll. De predikatiën worden gedrukt, uitgegeven en verkocht, wat ook nog een mooien duit zal opbrengen! Nadat Caprivi in, de Nordd. Allg. Zeitung den strijd, tegeu Bismarck's aanvallen heeft opgenomen, houden zich alle dagbladen met deze gewichtige aan gelegenheid bezig. Geen enkel blad neemt Bismarck in beschermingook de conservatieve orgaueu ver- oordeejen zijn^ handelingen alleen dringen zy, in tegenstelling met de" vryzinnige bladen, er op aan dat do regeering, uit vaderlandslievende overwegingen, zich niet in een persstrijd met den »erbitierdan ouden man" zal inlaten. De Kr eiz zeitung zegtBe ter ware het nog, wanheer jpien Bismarck persoonlijk ter verantwoording riep. De conservatieve Reichsljcte bezweert do regeering, niet de hand aa:i den voormaligen rijkskanselier te slaan, zooals hij indertijd jegens graaf Aruim deed. De beide officieuze artikelen der Nordd. Allg.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2