BINNENLAND VERSSNI6». 1892. (V° 4873. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 1 Juli. FEUILLETON. De inzending van advertentiön kan gesohleden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. A GOUDSCHE CO De uitgave (lezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVESTENTiEN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meerlOCenten. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. GOl'DA, 80 Juni 1892. Bij liet overgangs-examen, dat de machinist leer lingen 2e ld. van de jongete afdeeling der opleiding te Hellevoetsluis de vorige iveek deden, is o. a. ge slaagd A. J. Hoogenboom. Gisteren is failliet verklaard D. Frank, vleosch- houwer alhier. Rechter-oommissaris mr. B. J. A. Sterck, curator mr. M. M. Schim van der Loeff alhier. Met ingang van 1 Juli is de agent der 3e klasse K. Vink, alhier, benoemd tot gemeente-veldwachter te Moordrecht. De 8tu denten-looneelvtreeniging to Amsterdam heeft, onder leiding van deu heer M. B. Mendes da Costa, ingestudeerd Het Spookhui(Mottellaia), big spel van den Komeinechen blijspeldichter T. Maccius Plantua (227184 v. Ch.); naar de vertaling van den heer Mendes Nadat dit stuk vanwege het Amsterdamsch Stu dentenkorps, tijdens de lustrumfeesten, Dinsdag voor genoodigden was vertoond, zal eene tweede opvoering vanwege de Studenten- Tooneelverceniginy voor het publiek worden gegeven op Zaterdag 2 Juli in den Parkschouwburg. De netto-opbrengst zal de Stu- denten-Tooneelvereeniging aanbieden aau het hoofd bestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond, ten bate van de Tooneelschool. Onze stadgenoot de heer D. K. de Koning Mun ting was een der vertooners. Het opklimmen tegen rijtuigen door onze straat jeugd, had heden morgen oen ongunstigen afloop, fie 16-jarigo D. W. die een boodschap had ver richt naar de Stoomboot ede Volharding" wilde op een rijtuig springen, hetgeen'niet zeer gemakkelijk bleek, althans toen lig dit ten derde malo beproefde, mislukte hem dit weder, doch hg viel en kreeg het wiel over zijn rechterbeen. Door bemiddeling van een agent van politie werd hg naar de ouderlijke woning gedragen, alwaar de heer Spruijt hem geneeskundige hulp verleende. Volgens verklaring van dien geneesheer, is het been niet gekwetst, doch de lijder kan onmogelijk er gebruik van maken. Ken harde les dus voor hem en zga makkers, om in 't vervolg de voorzichtigheid wat meer in acht te nemen De machine van trein 103, gisteren oohtend te 5.32 Van Botterdam naar Dtreohl vertrekkende, is even voorbij Kralingen defect geraakt, zoodat eene andere machine van Rotterdum moest komen om den trein terug te halen. Dit oponthoud had ten gevolge, dat de reizigers naar Arnhem on Bokstel, benevens de post, de aansl&itiiff te Utrecht hebben gemist, aangoztim de trein 1 .uwr/tfc laat daar «aan gekomen. De troln van 'e+tyiifb, die to Gott la moest aansluiten, is doorgegaafy. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdislrict Roermond zgn uitgebracht 1090 stemmen, waarvan geldig 1005; volstrekte meerderheid 503. Gekozen de heer jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, met 853 stemmen. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Maastricht zijn uitgebracht 1987 stemmen, üaarvau bekwamen do heeren C. Sohreinemacher 639, M, De Ras 534 mr. Tripels 474 en mr. Franquinet 294. Herstemming dus tusschen de beide eerstgenoemde heeren. Betreffende do instructio in de zaak van den moord op de weduwen Stokman en Bekkers, te Haarlem, kan het H. Dagbl. mededeelen, dat de justitie de instructie in deze zaak heeft gesloten^tqt tgd en wjjle eepe bijzondere gebeurtenis nieuw lichu ver spreidt en aanleiding geeft deze te heropenen.' De veroordeelde Geel heeft gratie gekregen van zjjn verderen straftijd. Het Leidsch Dagblad meldt: Ken verschrikkelijk ongeluk had gisteren namiddag omstroeks drie uren te Leiden plaats. Notaris mr. Th. W. van der Schalk, van Noord- wijk Binnen, had met zijne dochter per rijtuig een bezoek gebracht aan een femilie-lid en kwam nu door de Morschpoort de stad weer binnen om zich langs de Beestenmarkt naar zijne woonplaats terug te be geven. Terwijl de koetsier, die aohter in het open rijtuig was gezeten, zich even zou verwijderen, mende de hoer Van der Sohnlk het paarddoch door welke omstandigheid dan ook opeens schrikte het ros. Het nam een zijsprong en geraakte met rijtuig en al te "Water, zonder dat "de heer Van der Schalk au zijue dochter bljjkbaar nog den tgd hadden uit het voertuig te Bpringen. Van versohillunde zgden kwam hulp aanrukken, doch bet mocht niet gelukken, de drenkelingen spoe dig boven te krijgen. Ken jongeliug begaf zich zelfs met eene dregge te water. Eindelijk slaagde men er in den heer Van der Schalk, dien men naar men zegt eerst nog de hauden bovon water had zien steken, iu de diepte te ontdekken. Men legde hem op eene schuit en paste de voor schriften tot redding van drenkelingen dadelijk op hem toe. Inmiddels toegeschoten geneeskundigen boden daarbij de behulpzame hand. Men meende eindelijk nog eenig teeken van leven bij hem te ontdekken. {Uit het Frawch.) IX. 52) „Wij zijn zoo vpfstandig mevrouw, dat wy u ein- delyk te slim af zyn geweest. Jaren lang heeft Styntje volgehouden met liegen, en hebt gij haar al dien tya weten om te koopen. Ik weet het, het schijnt haast ongeloofelyk dat ik de vrouw, die wel toonde standvastigheid te bezitten door het eens aan u ge geven woord niet te verbreken, toch overreed heb de waarheid te bekeunen. Wij echter zorgen voortaan voor haar; dat is haar schriftelijk beloofd. Stijntje heeft echter ook net voorrecht van te kunnen schrij ven, mevrouw, en zie hier," sprak hij, eene porte feuille te voorschyc halende, «hier is de door haar zelf geschrevene verklaring. Wilt gy u nu een familieschandaal bespaard zion, beken dan, en wij zwijgen gaarne; maar zoo niet, dan wordt de vrouw buiten 's lands gevoerd en zal de rechtbank u en haar vervolgen, hoewel dat dan roet haar onmogelijk is. Hoop niet er aan te ontkomen, want al zijt ge listig, wy allen kennen onze partij, en mijnheer de Back heeft er zijn halve vermogen des uoods voor over, dat die misdadige zaak wordt opgehelderd." «Duivelsprak de grimmige vrouw tusschen hare tandeu, immer op een papier starende met groote letters beschreven, maar 't we.lk beboorlyk ver van haar lag. „Laat mij dat papier eens inzien, en sta mij veertien dagen tijd van beraad toe," MtyMfk ze, meer onderworpen. «Niets van dat alles," was het onverbiddelijke antwoord, „u heeft dadelijk te bekennen mevrouw, niet eens voor vreemden maar voor de huisgenooten en ook voor myn zoon, want die ziet reikhalzend met hen mede uit naar den uitslag rnijuer onder neming. Ons onderhoud is geëiudigd mevrouw," sprak hij toen schier dreigend, „beken dus, want als ik de kamer uit ben, is alles beslist en wordt or een actie bij de rechtbank tegen u ingesteld." „Luister van Tholen," sprak ze, hem tegenhoudende, „hoe koudt. gij Slijntje de Boer zoo op eens her- keuneu, en ua een afwezigheid van meer dan dertig jaren ,rt)at doet geloof ik niets tot de zaak af mevrouw toen ik mevrouw de Back op onze wandeling vroeg waarom ze zoo ontstelde, zeide zij dat het zien van Styntje de Boer haar zoo/sèhjbkte. Behoef ik u nog meer te zeggen? Maar iwpga ik heen; of wilt gy dat ik zal bellen, opdat ge schuld kunt bekennen tegenover uw bloedverwanten?" Dan immer zwijgende bleef ze voor hom staan, en zag hem aan met een blik alsof ze hem wilde ver nietigen. Hy zag dat zy zoo op hare lippen beet, dat zy bloedden, en een onbestemd gevoel van mede lijden en minachting kwam bij hem op. „Louise," sprak hy, „kies de wyste party bekennen moet en zul je, 't zij goed- of kwaadschiks, voorkom dus een familieschandaal, ter wille van je zelf niet alleen, maar ook voor je vele kinderen." Op eens scheen haar echter eene gedachte door 't hoofd te gaan, en op fleren toon antwoordde zij: „Mijnheer van Tholen, vergeef mij, maar uw wei- meenendon raad sla ik in den wind. In overleg met royu zwager - dat begrijp ik heeft u gedacht dat ik, eenvoudige vrouw, zoo heel gemakkeiyk op het kinderstoeltje te zetten was. Daar het schynt dat ge niet voor uzelf handelt, verzoek ik u myn zwager de Back te zegfgeu, dat uw beider toeleg is mislukt. Uw redenaering van zooeven, was ook niet al te schrander. By voorbeold, al de drukte die gjj voorhebt werd om die zaak gemaakt, wat zou ray dau beletten, even als die vrouw hoe noemt u ze ook weer? buitenslands te gaan wonen. U zult geloof ik mij wel willen toestemmen dat het geen moeielyke taak is van bloedverwanteu als deze te scheiden. U zult my thans wel veroorloven heen te gaan, want als 't u gelieft uw vroegere betrekking bij myn vader te herinneren, zult u geloof ik wel inzien, dat het in myn positie een gunst was dat ik u ontving „Mevrouw," sprak de hoer van Tholen bleek, en ontroerd door hare waarlijk scherpzinnige redenering,

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1