Biiitenlandsch Overzicht. VERSLAG Vereeniging „HULPBETOON" ildus werd hg aangesproken door de eerste juf- w, zijn hospita, die do opene hand uitgestrekt hem voor den nens hield. i^En ik/ aldus sprak zijn waschvrouw, «krijg nou al veertien weken waschgeld van je. Wcu je met mijn bloedige geld er vau door, om het daar in Amerika op te maken, en denk je nou dat ik dat mahr voor zoeten koek zal opeten. Neen, vontje, mijn centen moet ik hebben/ fIk ook/ liet een derde zich hooren, «je heut van mijn man nou al zes paar halve zolen en ach terlappen versleten, maar nou zal je niet langer op mijd man zijn leer loopen, voor je betaalt. Als je niet gauw me die acht en een halven gulden be taalt, trek ik je de laarzen van je voeten. Versta je, leelijke afzetter «Maar, lieve menschen/ begon onze reiziger, «ik ga niet naar Amerika. Ik ga maar alleen naar Wee- nen voor een pleizierreisje, anders niet. Over veer tien dagen, drie weken ben ik terug, en dan krgg je je geld. 't Is meer dan schande, me om die paar centen hier lastig te komen vallen. Je moest je schamen, me zoo'n gek figuur te laten slaan tegen over mjjii vriend. 'h Paar centenReisje naar Weenen. Ja wel, mijnheer gaat voor onze duiten op reis. Dat za! niet gebeuren. Eerst betalen, of we laten jo niet los. Hier met je portemonnaie I)e reiziger was wel verplicht zijn verschillende huishoudelijke schulden af te doen, waardoor zijn reisgeld aanmerkelijk was verminderd. Intusschen was de trein met den anderen reiziger, een meer geposeerd man, die net land had aan der gelijke standjes en daarom zijn vriend maar in den steek had gelaten, reeds tien minuten geleden ver trokken, zoodat de geplunderde schuldenaar hem voor het nakijken had. Mistroostig begaf hij zich naar de wachtkamer, zat daar een poosje, scheen na te denken en verwijderde zich daarna snel. Wij zagen hem de stad weer in gaan. Het zou ons niets verwonderen, als bij zijn ronqreisbiljet met schade was gaan verkoopen aan het eene of andere touristen-bureau. De oudere reiziger zal per slot van rekening misschien blijde zijn, dat hij zijn vriendje kwijt is. Dat het zoo'n lichtzinnig klantje was, had hij mis schien niet geweten. {Echo.) De heer Max Rooses heeft voor De Gids van Juli eene studie geschreven over Hélène Swarth. Men verneemt uit dit opstel, dat hare liederen van treuren en zielelijden de eigen treurige levenservaring tot grondslag hebben. «Zij aanbad een jongen, bloudeu, bee^dschoonen dichter, hii zwoer haar wederliefde, werd haar ontrouw eu stierf. Zij leed omdat hij haar niet liefhad, zij leed omdat bij stierf. Hare liederen zijn zoovele verzuchtingen, zoovele mijme ringen of zoovele smartkreten op den langeu kruisweg, dien zij bewandelde". Hare eerste gedichten schreef zij, ongeveer 17 jaar oud, in het Fransch («Fleurs de rêve" eu „ies Printanières"). Daarna verschenen in den tijd van acht jaren de zes bundels «Eenzame bloemen", «Blauwe bloemen", «Sneeuwvlokken", «Beelden en Stemmen", «Rouwviolen" en «Passiebloemen". «Treffend mag het inderdaad heeteu", zoo schrijft de heer Rooses, «dat terwijl De Nieuwe Gids Hélène Swarth uitroept tot de eerste dichteres der nieuwe richting, de oude Gids haar erkent als de rijkst begaafde der Nederlandsche dichters van onzen tijd." De commissie tot bestrijding der kanker, «Ligue contra le cancer", heeft zich thans geconstitueerd en bestaat uit de heerenprof. Duplay, voorzitter, en de hoogleeraren Trasbot, Straus, Metchnikoff, Reclus Richard en de hospitaal-doctoren Brault, Carin, lta- chard, benevens de heer Massou als penningmeester. Deze commissie, te Purijs gevestigd, heeft hare werk zaamheden thans aangevangen met verzeuding oener circulaire aan de geneesheercti, waarin gewezen wordt op het toenemen van de kanker sinds de laatste 30 a 40 jaren, op de vooruitgang der wetenschap wat het operatief ingrijpen betreft, maar ook op de duis ternis die uog altijd hoorscht ter zake van de oorza- kenleer, de ziektekunde en de. aard en het wezen dezer vreeselijke ziekte. Het doel der «Ligue contre le cancer" is op alle wijzen het onderzoek daarnaar te bevorderen, hun die daartoe roeping gevoelen de middelen tot bestudeeroa dezer ziekte te verschaffen eu op die wijze de gena zing door alle ten dienste staande middelen te helpen bevorderen. Daartoe wordt de hulp der ontleedkundigen, ziek- tekundigen, clinische leeraren en histologen, bacte riologen en veeartsen ingeroepen. Ook wordt een beroep gedaan op de ontdekkings reizigers om bet comité in verbund met het voor komen der ziekte bij de verschillende rassen en volken voor tc lichten. Ook op den plaUolandsheelmeester wordt eeu beroep gedaan om van zijne ervaring te getuigen. Zoodra «p die wijze de noodige bouwstoffen bijeen gebracht zullen ziju zal een cungres worden belegd, terwijl intusschen een tijdschrift aan het ondorworp gewijd, onder redactie van den secretaris-generaal van liet comité prof. Reclus te Parijs op geregelde tyden het licht zal zieu. Ook zullen prijsvragen uitgeschreven worden. Nadere regeling omtrent de organisatie en werking der «Ligue" worden bij afzonderlijke statuten mode- gedeeld, terwijl zij die zich bij de «Ligue" willen aansluiten zich daarvoor bij don heer Massau, 120 boulevard St. Germaiu, te Parijs, kunnen aanmelden. Het geeuwen, volgens onze begrippen van Fatsoen zoo ergerlijk en ongemanierd, wordt doer Dr. O. Naegeli in het Korresjjondenzblatt jür Schweizer Aerzte als geneesmiddel aanbevolen. «Het geeuwen is" zegt hg, «als physiologisch diep ademhalen, de natuurlijkste longeugymnastiek. Wij, dokters, rnoeteu iodereen raden, zonder zich om zoogenaamd fatsoen te bekommeren, iedereo morgen en iederen avond zoo dikwijls mogelijk te geeuwen en te rekken, en daardoor zijn longen lucht te geven en de ademhalingsspieren te oefenen. Daar door zal misschien menige longziekte worden voor komen." Vele lgders aan keel- en oorpijn, waaronder ook hijzelf, heeft hij door een geeuwkuur genezen. Het geneesmiddel is gemakkelijk genoeg, altijd bij de hand. De meeste menschen behoeven maar van geeuwen te hooren om hunne longen al aan het gymnastisoeren te brengen, on gaat het niet op die manier, dau zijn er boeken, gesprekken, preeken en voordrachten te over, die voor het dool kunnen dienen. Alleen hopen we, dat de liefhebbers de kuur zullen doen in hun eentje en op dit gebied geen «Kur-Orte" zullen gaan aanleggen. Een Berlgnsoh professor en in zijne stad invloed rijk paedagoog, dr. W&tzoldt, heeft een strenge ver oordeeling uitgesproken over de danslessen voor meis jes, niet op moreelen of religiousen grond, maar als verderfelgk voor de gezondheid. Men weet, dat er eene dergelijke beweging is tegen het touwtjesprin gen. Een ander paedagoog wijdt nu opstellen aau het lezen van drama's en romans, véordat de opvoe ding afgeloopen is, het zien van tooneelstukken, het piano- en vioolstudoerendit alles moet volgens deze autoriteiten tot na het achttiende jaar uitge steld worden. Maar nog iets anders ii ontdekt. «Voor de jeugd wordt, om geest en lickaam frisch en krachtig te houden, verblijf en beweging in fris- 8che, zuivere lucht aanbevolen. Architecten, dokters en sokoolautoriteiten werken mede om de lokalen ruim en goed geventileerd te hebben, en terecht. Wat moet men dan er van zeggen, dat er in den laarsten tijd nauwelijks een «höhore Tochter" ge vonden wordt, die het niet voor mooi eu fashionable houdt, zich mot dien doordringenden muskusgeur te omhullen, die zelfs de minder fijne reukzenuwen allerpijnlijkst treft? Deze gewoonte is, zooals men weet, uit Frankrijk tot ons gekomen" (het zou jam mer z|jn ais Frankrijk niet weer de schuld was) «en bij bet binnentreden in de hoogste klassen der meis jesscholen zou men zich bijna onder de dameswereld der Parijsche café's of van een deel der drukbezochte boulevards verplaatst wanen. Of die scherpe geur werkelijks iets aangenaams heeft, is te betwijfelen; het is een kwestie van smaak af liever van reuk. Maar zooveel staat vast, dat h|j alle voorzorgen voor frisscbe lucht in oen schoollokaal nutteloos maakt, nog afgezien van de onbeleefdheid jegens degenen, wie het op den duur de zenuwen prikkelt en hoofd pijn eu misselijkheid bezorgt. De school is in deze machteloos. Zij kan het medebrengen van luchtver ontreinigende voorwerpen, als sommige eetwaren, verbieden, maar in dit geval is het meuigmaal on doenlijk of onvoegzaam de schuldigen uittevorschen, en, naar do wijze van aanwending der parfumerieën kon de familie in zulk een onderzoek of verbod een ingrijpen in haar rechten zien." Een Franschman zou in dit artikel van den pae dagoog wellicht stof voor eene operette vinden. Eene vindingrijke familie. Een correspondent van het Berliner Intelligenzbldtt verhaalt: Wij maakten buiten de gaswerken kennis met eene familie, wier hoofd den post van waker op eeu der stadspleinen bekleedt. Als woning dient hem eene oude, wan kelende houten hut. Daar huist hij met z|jue vrouw en zes kinderen. De lieden hebben dagelijks vluesch op latei, nauwelijks geloofbaar, zal menigeen zeggen, maar de zaak is toch zeer eenvoudig. De beide jongsten, tusscheu den leeftijd van 10 tot 12 jaar, moeten voor het gebraad zorgen, en zij kwgten zich uitmuntend van hunne opdracht. Zoodra de school gesloten is, gaan de kleine kereltjes op de jacht; geen hond zonder penning en halsband ontgaat den slimuien Nimrods. Overigens versmaden zij ook de katten niet, die volgens de verzekering der huisvrouw een buitengewoon fijn eten moeten z|jn. Een mooie bijverdienste heeft de moeder zich van Carlo Gozzi had gevonden, welke een leerling voor haar eigen werk had laten doorgaan. Zij was de schrik van de school De vroolijkheid was eene mooie, levendige Napolitaansche met schitterend witte tanden en booge sopraanstem, die zich menige terecht wijzing van de directrice op den bals baalde, door een toonladder, die haar zelfs op school ontsnapte, èn door de gewoonte, welke zij bad, de trap met groote sprongen op te vliegen, zonder er zich om te bekommeren wat zij liet zien, «hetgeen niet paste voor de waardigheid eener leerares." Haar lijnrecht tegenover stond eene kleine persoon, niet oud en niet jong, die, heel godsdienstig zijnde, naar verteld werd, zich van haren man had laten scheiden, omdat hij eens, bij ongeluk, een crucifix had gobroken, en aan bare leerlingen tegen hot examen prentjes van Heiligen gaf om 's nachts op hun hart te leggen, ten einde goed hun werk te kunnen makenwaarna dezelfde kinderen haar kwel den door met voorgewende onnoozelheid vragen te doen, welke haar als eene schuldige deden blozsn er. in groote verlegenheid brachten. Maar de merkwaardigste van allen was de zooge naamde Geheimzinnige, eene lange, zonderlinge figuur, die altijd in het zwart gekleed was en hare klasse in het halfduister hield, met eene grafstem sprak, terwijl zij roet een liniaal hare woorden onderschrapte en altijd sombere onderwerpen voor hare opstellen uitkoos. Zij was de secretaris van hot «Begrafenisfonds voor onderwijzers" en men vertelde, dat zij aan geesten geloofde en eene zwart-bebangen kamer er op na hield waarin geene barer leerlingen ooit een voet had gezet. Zoodra de school uit was, verdween zij gelijk een schaduw, en niemand wist waar en hoe zij leefde. Ten slotte had men de kleine, dikke Frossetti, vijf-en-twintig jaar oud, eon-rond-al-rond, met een gezicht als eene rooskleurige volle maau, die eene eigenaardige manier had de handen in de lucht te bewogen, alsof zij voortdurend rondom zich naar Dallen tastte. Zij bezat een opmerkelijk talent om bet gelaat, de stem, de "gebaren van iedereen na te bootsen, zoodat de andere onderwijzeressen, zoo vaak zich de gelegenheid voordeed, een kring om haar vormden dan deed zij de directrice, de huishoudster, de mama's van sommige leerlingen zoo volmaakt na, dat de au- deren schaterden van het lachen. Dit waren de eigenaardigste typen der onderwij zeressen on ieder harer liet, zooals immer gaat, iets van haren eigen stenjpel bij hare leerlingen achter. Die van Dorini helden allen een beetje over tot eerzucht en behaagziekheid; in tfe klasse van de «Geheimzinnige" heerschte droefgeestigheidde on derwijzeres «van den ouden stempel" vormde stijve letterknechtjes; de klasse van Dechiari was eene verzameling kleine wijsneuzen; de kinderen van de vrome dame waren met een fijn tintje overgoten, en die van Frosetti waren kleine deugnieten, die met alles den draak staken. Er wachtte Faustina Gallig weldra eene groote teleurstelling, toen zij tot de ontdekking kwam, dat de stads-kinderen minder gehoorzaam zijn dan die op het platte land. Deze laatsten beschouwden haar bovendien als eene dame, die ver boven hen stond, terwijl de kinderen in de stad haar als hun gelijke behandelden, zoo zij zich niet ver boven haar ver heven waanden. Zij vond hen ook minder oprecht, meer gevat om altijd verontschuldigingen voor hunne onoplettendheid te vinden; meer bedreven in de kunst om ongemerkt b|j het opzeggen der lessen in hunne boeken te kijken, stijfhoofdiger ora hunne fouten te erkennen, ongeduldiger ouder de beris pingen, scherper en sarcastischer in hunne antwoor den. Zij trof er fijngeslepen meisjos onder aan, die haar listig vloiden met het oogmerk goede punten te krijgen; hoogmoedige, die zich liever door de huishoudster naar huis Heten brengen, dan de opge legde strafte ondergaan; driftbollen, die bare schriften bekladden, de naalden uit hare breikous trokken, pennen en potlooden doorbraken, onder de banken kropen en elkaar in de beenen beten. Zij waren ook minder oplettend dan de kindereu in de dorpsscholen. {Wordt vervolgd.) Versohaft, door het verkoopen van kleine potjes honden- ;et en katten vet, dat bij verschillende ziekten, volgens bewering van wijze oude vrouwen wonder baar moet werken. Een der oudste zoons is bij een schoenmaker in de leer en vervaardigt uit de honden en kattenvellen voor de familie pantoffels eu schoenen een audere broeder, die kleermaker is, maakt uit oude z&kken de huiskieeren voor de familieleden. De beruchte Wilson is tegen den 9e dezer voor de correotioneele rechtbank van Loches gedaagd. Ook de secretaris van zijn prppaganda-comité zal met hem terechtstaan. Zooals men weet, is Wilson beschuldigd van ge knoei b|j zijne laatste verkiezing tot burgemeester van Loches. Wanneer het wuar is wat men van hem vertelt en van den kwanselaar in ridderorden verwucht men natnurl|jk nieuwe knoeierijen dan heeft de geachte schoonzoon van wijlen Grévy inder daad eene merkwaardige brutaliteit aan den dag ge- legd. Omkooperijer. van allerlei soort heeft hij voor zijn doel gebezigd, Kolossale bestellingen werden bij winkeliers gedaan, aan de geestelijkheid beloofde hij eene nieuwe kerk eu hoeveel schulde hij betaalde, hoeveel personen eene kleiue surprise van hem kregen, dat is waarlijk niet licht nit te maken. Om zijne kiezors te vleien, zond hij hun dit laatste staaltje is misschien wel het mooiste eene beleefde ken nisgeving van den dood zijne schoonvaders, Grévy Beter laat dan nooit. Woensdag heeft liet Nederlandsche koor, onder leiding van Dan. do Lange, zijn tweede uitvoering op de tooneel- en muziektentoonstelling te Weenen gegeven. De zaal, aldus schrijft men was mooi gevuld. De directeur werd bij zijn verschijnen warm toegejuicht en na bet «Wilhelmus" daverde de zaal van hot applaus. Het meest in den smaak vielen Swoelinck's Psalm 118, «O Crux benedicta," van Clemens non papa, «Petite Camusette, van Josquin des Plics en «Lo berger et lu bergère," vau Nic. Gombert, welke gebisseerd werden. De Nederlandsche gezant, de intendant van het hoftheater en een der kamerheeren hebben zich aan den heer De Lange laten voorstellen om hem en ziju koor hulde te brengen voor het booge kunstgenot. De heer De Lange hoeft eene uituoodigiug ont vangen ora den dienst in eeu der kerkeu door de uitvoering van enkele nummers door zijn koor te doen opluisteren. Van Zaterdag seint men aan het Handelsblad nog uit Weenen: «Gisteren heeft het koor voor een volle zaal zijn afscheidsuitvoering gegeven eu nog meer toejuichingen geoogst dan op de beide voorgaande concerten. De heer De Lange ontving als bl|jk van hulde een met goud versierden dirigeerstok en een lauwerkrans, aan de dames werden ruikers vereerd. Tot afscheid zong het Amsterdamsche koor het Oosten- rijksche volkslied en ontving natuurlijk ook daarvoor luide bewijzen van waardeering." Het eeuwfeest van het Gas (1 92 1892).Het was in 1792, dat William Murdoch op de geduchte kwam zijn nederig huis te Redruth, in Cornwallis, to verlichten door gas, hetwelk uit een buis stroomde, verbondeu met een ijzeren ketel, waarin sterk ver warmde steonkolen gasdampeu ontwikkelden. In 1798 werkte Mnrdooh aan de vermaarde «Soho Iron Foundry" der heeren Boulton en Watt te Birmingham. De heer Boulton had hem opgedragen zijn ontdekking voor de practijk geschikt te maken. In 1803 kwam een Fransch ingenieur, Lebou, op de gedachte gas te verkrijgen door de verwarming van zacht hout en het opvangen der ontsnapte dampen. De dampen moest men, na zo door eeu zekere geleiding te hebben doen gaan, laten ontbranden. Eeu Engelscb- man, Winsor, liep boog weg met de ontdekking van Lebon. Hij wist te bewerken, dat in 1803 bet Lyceum Theatre volgens het systeem-Lebon verlicht werd. Op den len Januari van 1807 baadde zich, zooals o. a. blijkt uit Planche's werk, «Herinneringen en terugblikken", Piccadilly des avonds in een zoe van verblindend licht. Dit licht ontstond door hot doen ontvlammen van gassen, die uit pijpjes kwamen stroomen. In 1810 werd de eerste «Gas Light and Coke Company" opgericht. De Westminster Bridge werd in 1813 door gas- lantarens verlicht en in 1816 vond men b|jna door geheel Londen reeds gas. Sommige detti/e, behou dende lieden hebben de verspreiding van het gas trachten^ tegen te houden. Van hen ging eeu jvis inertiae" uit, of liever «niet" uit; die kracht berustte bij hen. Dank zij die kracht, moesten Grosvenor-, Berke ley- on Portman-plein tot 1830 en 1831 zich met spattende olielampen beholpen. Werd het gas in Engeland met vreugd o verwel komd, nog hartelijker ontving men het in Amerika, I en voornamelijk te New-York. Volgens de Amerikanen heeft David Melville, van Newport, het eerst gas uit steenkolen gestookt en wel in 1806. In 1817 gebruikte h|j gas tot ver lichting van den Beaver Tail-vuurtoren en sedert dien t|jd worden tal van Amerikaansche vuurtorens door gas verlicht. Onlangs hield professor Lewes een lezing te Green wich, waarin hij herinnerde, dat het juist honderd jaar geleden was, dat Murdoch zijn huiskamer door gas verlichtte. Het zou echter een vermetel profeet wezen, die durfde beweren dat het gaslicht ook de volgende honderd jaren zijn «eerste-rang"-plaats zal weten te handhaven. De jongere zuster electriciteit zal haar oudere zuster wel langzamerhand meer en meer op den achtergrond dringen. dor aan eerlijke en vlijtige armoede te Gouda over 1891/92. Bij oen' terugblik op het atgeloopen jaar, het 47ste van het bestaan «Hulpbetoon" wenschen Be stuurderessen volgens gewoonte eenige mededeeling te geven barer werkzaamheden. De strekking dezer niet meer jeugdige Vereeniging mag men alzoo genoegzaam bekend achten, en hoe zij door het verschaffen van naai- en breiwerk aan behoeftige huisgezinnen en eenige bedeeling des winters van levensmiddelen en brandstoffen deze tracht te ondersteunen. Do gang der werkzaamhe den even als hot aantal gezinnen aan «Hulpbetoon" vorbonden, bleef onveranderd dezelfde Wél heeft men te spreken van een zeer treffend verlies, door bet overigden van Mevrouw Haverkamp Begemann geb. Calderaeijer in Januari dezes jaars. Reeds io 1850 lot Bestuurslid gekozen, maakte zij zich 42 jaren hoogst verdienstelijk door eone trouwe en ijverige toewijding aan deze nuttige in stelling, die hare voile sympathie bezat. Groot is dorhalve het gemis dezer waardige vrouw, in den kring der Bestuurderessen, en nooit zal vergeten worden hoezeer zij tot den bloei van «Hulpbetoon" heeft medegewerkt. In de vacature moest natuurlijk voorzien worden. Mejuffrouw D. Braat nam do op haar uitgebrachte benoeming tot Bestuurslid welwillend aan, bereid zijnde met lust ed ijver zich mede aan deze zaak te wijden. Andermaal i-chter is er eeuë plaats te vervullen aangezien van Mejuffrouw M. Luijten kennisgeving ontvangen werd dat zij als Bestuurslid bedankte om, voor haar, overwegende redenen, die men te eerbiedigen beeft. Haar zij intusschen de beste dank verzekerd voor hare bemoeienissen in het belang der Vereeniging, die baar beleefdelijk aanbe volen blijft. De jaarlijksche Loterij van gemaakte kleedingst ukken schonk eene verblijdende uitkomst. Het getal geplaatste loten was ditmaal 840, door de opbrengst dezer kon aan de vrouwen gedurende den winter veel naaiwerk gegeven worden. Verras send was ook dit jaar opnieuw het fraaie handwerk ten bate der verloting aangeboden, door eene hoog geachte bejaarde stadgenoote, die ook hierin toont hoe zij als oud Bestuurslid aan «Hulpbetoon" bare sympathie blijft schenken, die dankbaar gewaardeerd wordt. Het Depot bij Jue, Westhaveu B 142 levert bijna niets op, koopers blijven steeds ontbreken, als gelukkige tegenhanger levert bet Depot te IJasel- monde aardig wat op. De uitgaven wareu als volgt: naailoon aan de vaste naaisters 275,90; extra naaisters 58,81 voor bizondere bedeeling 24 aan eetwaren en brandstoffen 66,82 on- dersteuuing aan zieken en zwakken 18. Ontvan gen aan verkocht en besteld werk 491.73. De gezellige avond der belooningen had wederom plaats, aan acht jongelieden bohoorende tot de gezinnen aan de Vereeniging verbonden en die eeq jaar of langer, in dezelfde betrekking werkzaam bleven, werd een gewenscht kleedingstuk uitgereikt, als be wijs hoe inen ijver on goede trouw op pry's stelt, tevens tot aanmoediging voor vlijtig en goed gedrag. Bij het einde van het Verslag eene beleefde dank betuiging aan allen die «Hulpbetoon" steundeu maar tevens ook eene dringende aanbeveling. Het getal contribuanten neemt helaas niet toe wie geen lid nog is. wordt vriondelijk verzocht zulks te willen worden de vraag isgaat de oudemaar altijd zoo goede en nuttige zaak niet onverschillig voorbijlaat haar in gunst mogen komen bij velen die zulks tot beden misschien niet deden. Laat zij voor U werken, geachte stadgenooten verblijdt Bo- stuurderessen met Bestelwerkdat zij staan er U borg voor in korten tijd alles netjes en keurig genaaid, gereed is% Dit zijn buitenkansjes welke hoog noodig zijn, zullen de gezinnen blijvend onder steund kunnen wordon. Moge de nieuwe jaarkring de gewensebte ervaring schenken dat «Hulpbetoon" niet vergeten wordt. Namens het Bestuur, A. WERNINK-yan RAVESTEIJN, Voorzitster. G. W. de JONG, Secretaresse. Uit\ Madrid komen berichten van ontevredenheid van tweeërlei aard. De effectenmakelaars ziju ont stemd over eene nieuwe beursbelasting en hebben het werk gestaakt, doch volgens de laatste berichten heeft eene conferentie met den minister althans dit goede gevolg gehad, dat de zaken zullen worden hervat. Dan zijn er ongeregeldheden op straat voor gevallen naar aanleiding van eene nieuwe heffing van tnarktgeld op de centrale marktde marktvrouwen zijn te hoop geloopeu en ernstige oploopen hebben plaats gehad, tengevolge waarvan zelfs dooden vielen. De autoriteiten schijnen het raadzaam geacht te hebben voorloopig de nieuwe heffing in te trekken. Staatkundige beteekenis hebben den voorvallen niet. Het besluit der Londensche effectenbeurs, den handel in Portugeesche obligatiëu buitenlandsche schuld toe te staan ook na afknipping der coupons, wordt te Lissabon druk bosproken. Dit besluit wordt hier beschouwd als een teleurstelling voor de bui tenlandsche beurzen, die tot' represaille-maatregelen togen Portugal haddbn besloten, Hoewelde open bare meening aan de Stock exchange hot verlangen toeschrijft oen overwegende rol in de Portugeesche zaken te willen spelen, is men het eens, dat deze maatregel grooten invloed zal oefenen. De avond- bladeu weerspreken het gerucht van ontvangst eener officieelo dépêche, dat het Amsterdamsche beursco mité zou getracht hebben do Stock exchange terug te doen komen op haar bovengenoemd besluit. Enge land was hfer nooit zoo populair als thans. De Italiaansche en de Spaansohe regeering zijn het eens geworden over een voorloopigen modus vi- vendi op grondslag van het Spaansche minimumta rief. Italië zal op Spaansche producten dezelfde tarieven toepassen welke voor Oostenrijk, Zwitserland eu Duitschland gelden. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft mot 389 tegen 20 stemmen de wet aangenomen, waarbij vergoeding wordt toegekend aan hen, die schade heb ben geleden tengevolge van ontploffingen, door de anarchisten veroorzaakt. De hoop van de Fransche bladen op de overwin ning van Gladstone bij de verkiezingen is bijna in onverschilligheid veranderd sedert de eventueele Minister van Buitenlandsche Zaken, Rosebery, in het eventueele Kabinet Gladstone, heeft beloofd aan de kiezers, dat er geen verandering zou worden ge bracht in de buitenlandsche politiek. De République Franchise vindt de verkiezingen in Engeland nu niet belangwekkend meer wel verre van Egypte te ont ruimen, zou Rosebery, meent het blad, lord Salisbu ry's beleid op dit punt wel eens kunnen verscherpen. Ook de Temps is van gevoelen, dat Rosebery's uitingen duidelijk genoeg zijn om aan alle illusién ten aanzien van de buiten 1 au dscho - politiek der Gladstonianen een einde te maken, maar ter wille van het liberalisme en van een onderdrukt volk hoopt zij niettemin, dat Gladstone moge zegevieren. De berichten uit Parijs omtrent hetgeen aldaar word gedaan om er in het jaar 1900 weder eene wereldtentoonstelling te houden, zijn natuurlijk niet naar den zin der Duitschers, die er voor gverden om zulk eene tentoonstelling in 1896 te Berlijn te zien openen. Gelijk bekend is heeft het denkbeeld eener tentoonstelling te Berlijn geene oudersteuning bij den rijkskanselier gevonden althans er bestonden bij hem te veel bedenkingen om er mede in te stem men, zoolang hij niet de overtuiging had, dat daar omtrent eene voldoende oplossing kon worden gege ven. Daarna is er in Duitschland een nieuwe be- weging begonnen om zoodanige oplossing te verkrijgen, terwijl de Vereeniging van Berlijnsche kooplieden en industrieelen aan den rijkskanselier verklaarde «Onze wenschen komen hierop neder, dat de Duitsche natie en hare hoofdstad in eene zaak van zoo hooge beteekenis niet door concurrentie van andere landen worden verdrongen, maar in tijds waarborg verkrij gen dat Duitschlanda recht op eene wereldtentoon stelling, nog in deze eeuw te houden, onherroepelijk worde vastgesteld Reeds werden er ook giften voor een waarborgfonds ingezonden maar wegens het iu- raiddels begonnen reisseizoen en met het oog op de houding van den rijkskanselier werd het bijeenbren gen *au zoodanig fonds tot het najaar uitgesteld. «Eu nu?" zegt eeu der Berlijnsche bladen «hebben de Franschen met alle kracht van nationa- len ijver zich vau het denkbeeld eener wereldtentoon stelling meester gemaakt. Het streven om Duitschland den loef af te stekende zekerheid dat Duitschland

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2