EN BINNENLAND. HAAR VADER. skoop, Woensdag 6 Juli. Nieuws- en iwijn O 1892. Woensdag 6 Juli. pjo 4577, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RECTIE. HIXG De inzending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. AAF. FEUILLETON. it chto unen- a den i des trdigd eldbe- Jtoll- ’rijzen, 'toorn. IMG. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. waarop zij zich van Voor het geval {Uit het Fratuck.) ln Zoon alote 5 pet. Serie G no. De prijs per drie maanden ie 1.25, franco per post 1.70. lusjes 135 'eder- jzen niet werden gaarkeukens wel Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschynt. der Zelf- uitspat- ikookt da- s van Als van riken. I. H. goudsche courant. Q bedenkingen en zooveel blijken De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. vr innen gevthfl^; ner stukken, af gelegen- eloos tegen in te wia- ADVERTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. tb. Prys irschrik- gd igdtv mg, die van een het Ver- arkt 34, bedrag, 1 boek- gaande en komende personen in denzelfden gang voorkomen wordt. Over de verschillende leveranciers is de Commissie zeer tevreden. Ook over den keukenmeester en de keukenmeesteres en het verder dienstpersohed betuigt de Commissie hare tevredenheid. In de Commissie kwam geene verandering. De heer W. Begeer, die volgens den rooster moest aftreden, werd herkozen. Zij verdient onzen dank voor de wijze, waarop zij zich van haren moeitevollon arbeid kwijt De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. geeft de volgende mededeelingen omtrent de nieuwe kieswet: «Hot wetsontwerp is, naar ik vernam, van den raad van state terug ontvangen met heel wat beschouwingen, maar tevens met van waardeering van ’t stelsel, dat de heer Tak vermoedelijk maar weinig er in zal hebben te veranderen en dus stellig vóór het uitéén gaan der Kamer het groote werk bij de vertegen woordiging aanhangig zal maken. «Beeds nu is bekend/ dat het nieuwe kiesrecht een soort van huismanskiesrecht zijn zal, los van allen census, los van eiken geldelijken maatstaf; men weet ook, dat do splitsing der meervoudige districten wordt doorgevoerddat er pl. m. 800,000 kiezers zullen komen en wy derhalve de grens van het algemeen stemrecht der meerderjarige mannelyke ingezetenen vrij wel naderen; het schynt evenzeer vast te staan, dat de verkiezing zal geschieden met toepassing van het couloir-stelsel (invulling der stembiljetten in het kiesbureau door den kiezer zelf op één hem daar te verstrekken biljet); en dat de opening der stembiljetten onmiddellyk na de inle vering, zonder een nacht tusschentijd, zal plaats hebben, maar ik meen te weten dat, al wordt in dit opzicht het Belgische systeem gevolgd, de bij onze naburen gebruikelijke twee oproepingen der kiezers van Faustina Galli zat, en sommige dagen doods bleek van den schrik over hetgeen tehuis was voor gevallen, ea dood moe, na den ganschen nacht geen oog te hebben gesloten, op school kwam. Van hot eerste oogenblik af had de moeder een gevoel van haat tegen de leerares opgevat. Tweemaal had zij haar lompheden gezegd, nadat haar gevraagd was, waarom het kind zoo ontdaan op school was gekomen. school geschreven was, on in stede van hare veront waardiging haren lachlust opwekte, daar hij door twee minnaars onderteekend was. Tegen het einde der eerste maand zag zij zich verplicht de bloemen te verbieden, die’ allen, op vastgostelde dagen, in de japon droegen, wanneer een jonge geneeskundige wegens de heerschende oogvlies ontsteking zijn wekelijksch bezoek op de school bracht. Het gelukte haar door hare goedheid en haar flink, zeker optreden in korten tijd veel gedaan te krijgen, doch wat de ouders betrof, was de verbete ring niet zoo groot als zij zich had voorgesteld. Wel waren het moerendeels beschaafde lieden, doch de vijf, zes uitzonderingen telden wel voor honderd. De ergste van allen was een vrouwspersoon, die zich de vrouw van een «stedelijk beambte” noemde, omdat haar man het Stadhuis veegde; zij was een monster met schele oogen en log lichaamonder haren rok, die van voren veel te kort was, kwamen een paar manslaarzen uit. Haar man was sjouwer en een trouw bezoeker van de kroeg; zij verdiende er wat bij door bij dooden te gaan waken, en op feestdagen zal zij met een stalletje suikergoed in de buitenwijken der stad. Zij was eveneens aan den drank verslaafd en wanneer het echtpaar beschonken tehuis kwam, was het een razen en tieren, waar de buurt zich mee bemoeide, en soms liep de strijd zoo hoog, dat de politie er bij te pas moest komen. Zij hadden eeue eenige dochter, die in de klasse GOUDA, 5 Juli 1892. Hot Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1891 bevat over de Volksgaarkeuken o. a. het volgende De Inrichting werkte gedurende het afgeloopen jaar zeer gunstig; het verbruik was weder grooter dan in het jaar 1890. In het geheel werden verbruikt ll!5541/a porties tegen 76191V| in 1890, dus was er eene vermeer dering van 35863 porties. Zonder het aantal porties aan het personeel ver strekt mede te rekenen, bedroeg het gemiddelde verbruik per dag ongeveer 280. Intusschen kan voor het dagolijksch verbruik per dag op dit cijfer niet worden afgegaan. Ware dit het geval, dan zou de regeling van alles niet veel beswaren opleveren, maar waar dit dikwyls zoo uiteen kan loopen, behoort er- veel zorg toe om geregeld aan de aanvragen te kun nen voldoen. Het hoogste aantal porties op één dag in de zaal verbruikt, bedroeg, 448*/g, on het kleinste aantal 391/>, terwijl het hoogste aantal afgchaalde porties bedroeg 35V/t en het kleinste 65. Gedurende de maand Maart was de drukte het grootst, daar gemiddeld per dag 374 porties werden verbruikt of 240 per dag meer dan in het vorige jaar. Het behoeft dan ook geen betoog dat er met groot overleg en met niet minder zuinigheid moet gewerkt worden, om bij een zoo uiteenloopend verschil zon der groot nadeel geregeld spijzen af te leveren. Het zal thans aan een ieder wel duidelijk zijn, 8' Aanhoudend verdiept in een ruilhandel van bloemen, linten, kralen, ringen, braceletten van eenige stuivers; ■een voortdurend gaan en komen van boekjes, briefjes, leitjes waarop zij in het geheim dwaasheden schreven, karikaturen teekendengezwegen van de jaloezie en ijdelheid, waarever de leerares zich dikwijls ver baasde, daar de kinderen- soms zoo ver gingen, dat zij, onder voorwendsel «naar achter” te gaan, in het voorhuis de voeren van eikaars hoeden plukten. Er waren er ook die spiegeltjes, flesohjes odeur, kam en krulstok mee op school brachten om vóór zij naar huis gingen het haar op te knappen. Bovendien betrapte zij ze vaak bij een verschil, dat niets met do school te maken hadbijvoorbeeld over de kleine maat harer voeten, de meer of min dere schoonheid harer zusters, de nieuwe japonnen van Dorini of van andere dames. En dit was nog het ergste nietzij was nog maar kort op school toen zij eene harer leerlingen in ’t bezit vond van oen brief, die haar door een leerling van de Burger- jaar en wel |hootdzakelijk door de buitengewone vraag naar aardappelen en groenten. Die waren in het begin van het jaar zeer duur, en het was zeker een uitkomst, dat in spijt van die hooge prijzen goede aardappelen en groenten niet te duur verkrijgbaar waren. Ten bewijze hiervan moge strekken, dat in Maart van het afgeloopen jaar 4622 porties aardap pelen werden verkocht tegen 9127s dezelfde maand van het jaar 1890, en in het eerste half jaar 24039 tegen 9253 over hetzelfde tijdvak in 1890. Als men nu nagaat, dat de gemiddelde inkoopprijs der aard appelen in 1890 bedroeg 6*/10 cent en in het afge loopen jaar 8*/io cent, dan begrijpt men dat finautieel goene voordooien werden behaald, maar daarentegen zy, voor wie de Volksgaarkeuken is opgericht er zeer door werden gebaat. Over het algemeen is door de hoogere prijzen van verschillende levensmiddelen het resultaat, of schoon er meer porties verkocht werden, niet zoo gunstig als over 1890, maar er kan geen sprake van zijn dat ongunstig te noemen, als mes in aanmerking neemt lo. het gering bedrag., van het subsidie ver geleken met de verwachtingen, diê de testatrice daaromtrent had; en 2o. dat de prij; verhoogd, hetgeen bij verschillende g het geval is geweest. Gedurende het jaar 1891 werden eenige verbete ringen aangebracht, waarmede de Commissie zeer is ingenomen. Vooreerst kwam het steenen fornuis gereed, hoofd zakelijk tot het koken van soep en aardappelen ea heeft men daarvan terstond bij de groote behoefte aan aardappelen veel dienst gehad. Verder konden de kelder en de provisiekamer in ,r - - --gebruik worden gesteld, zoodat er thans eene goede dat de Inrichting in eene bepaalde behoefte voorziet. gelegenheid bestaat tot het bewaren van spijzen en Voor het geval men daaraan twijfelen mocht, wilde het opdoen van levensmiddelen. Commissie de behoefte nog nader doen uitkomen. I Eindelijk werd naast den ingang der keuken een Het grootste verbruik was over het eerste half overdekte gang gemaakt, waardoor het gedrang van Denkt u, dat ik mijnen tijd voor het weg gooien heb? Wat scheelt u, juffrouw, dat uw muts van ochtend zoo verkeerd staat? Maar, nadat de onderwijzeres, ter wille van het kind, haar zacht zinnig had geantwoord, was zij van toon veranderd, maar nog lastiger geworden. Nu kwam zy twee, driemaal per week op school en verlangde, dat juf frouw Galli haar te woord stond. Sterk naar bran dewijn riekende, hing zij tafereelen op van de ge schillen mei haren man en spaarde haar geen enkele bijzonderheidzóó had hij haar geslagen en zóó had zij hem toegetakeld. Zij stak haren arm uit en zeide: Zie eons wat spieren, als ijzer! Hetgeen waarop zij zich het meest beroemde was, eenmaal aan eenen agent te zijn ontsnapt, die haar wegens nachtrumoer had ingerekend. Hoe diep gezonken zij ook was, schemerde er soms in de glazerigo, slaperige oogen een vonk van vroegere goedheid, die door den sterken drank ver stikt was. Dan legde z j eene groote teederheid voor haar dochtertje aan den dag, dat zij ge voonlyk hard

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1