Bultenlanilsch Overzicht. op den stemdag, om, beurtelings, volgens de lijst, hun biljet te komen inleveren, niet sal worden in gevoerd. «Wel zullen de stembureaux sterk vermeerderd worden, omdat de inlevering der stembiljetten, die veel meer tyd zal vorderen dan nu, spoediger dient af te loopen wegens het op denzelfden dag volgende depouillem ent. Het staat vast, dat er by het nieuwe kiesrecht voor onze kiesvdreenigingen, die zich voor enkele jaren pas zoo goed hébben georganiseerd, heel wat voor het mes zal komen." Prof. T. M. C. Asser brengt in het Hbl. de re geering hulde en dank voor hare poging om door indiening van een wetsontwerp op het Nederlander schap en het ingezetenschap onze wetgeving te ver beteren. Hij dringt echter aan op schrapping van de bepaling in het ontwerp, volgens welke bet Ne derlanderschap (voortaan hetzelfde voor burgerlijke en voor burgerschaps- of politieke rechten) verloren gaat o. a. door vestiging der woonplaat» buitenslands «zonder oogmerk om terug te keeren." leder die ©enigszins op de hoogte is van do internationale rechtspraktijk, zal z. i. moeten toegeven, dat het «oogmerk om terug te keeren", een allerongelukkigst element van beslissing is, waar het iemands natio naliteit geldt. «Onze wetgever van 1838 heeft dat begrip ontleend aan den Code Napoléon, waarvau art. 17 door de vestiging der woonplaats in den vreemd? sans esprit de retour do hoedanigheid van Franschmari deed verloren gaan. Ik zeg «deedi verloren gaan", want toen in 1889 het vorkrijgen en het verlies der Fransche nationaliteit door eene nieuwe wet geregeld werd, heeft men wijselijk het esprit de retourde oorzaak van zoo veel twijfel en onzekerheid, over boord geworpen." «Men sshrappe, schrijft prof. A., de ongelukkige bepaling omtrent het «oogmerk om terug te koeren", en men late den Nederlander, die zich in het buiten land gevestigd heeft, zijn nationaliteit behouden, zoolang hij niet zelf verklaart haar te willen verliezen of wel eeoe daad verricht, waardoor hij, ook volgens het ontwerp, ophoudt Nederlander te zijn. Hot ontwerp beschouwt het Nederlanderschap te veel als eeno gunst, die men niet meer waardig is als men door langdurig verblijf in het buitenland vervreemd is geraakt van het vaderland. Men vergeet hierbij, dat het niet enkel de rechten en belangen van den in den vreemde gevestigde, maar vooral ook die van derden geldt, de zekerheid van het verkeer, het voorkomen of vermiuderen van twijfel omtrent de geldigheid van handelingen, dio op de rechten van derden invloed oefenen. Men vergeet voorts dat de wet, ook weder in het algemeen belang, het aantal dergeueo die in het geheel geene nationaliteit hebbendoor hare bepa lingen niet moet uitbreiden, maar juist naar inkrimping van dat aantal moet streven; in de hoop dat eenmaal, door internationale overeenkomst, die voor het rechts verkeer zoo lastige soort van personen geheel ver- dwijne. Eindelijk vergeet men dat, ook zelfs uit eon zuiver nationaal oogpunt, bet behoud van het Nederlander schap door hen, wier lange afwezigheid hen van het vaderland vervreemd heeft, minder bezwaar op levert, dan het afstooten van personen, die, schoon elders gevestigd, Nederlanders wenschen te blijven." Geel is Zondag door zijn partijgenooten daartoe behandelde en in lompen liet loopen, en overlaadde het met liefkoozingen, welke het arme wicht ver baasden en schrik aanjoegen. Het meisje was ruim negen jaar oud, had een innemend gezichtje, maar was half verwijderd door angst en mishandeling en nam op school de houding aan van eene bedelares, die het besef heeft uit medelijden geduld te worden. Onder hare mede-scholieren had zij een vriendin netje, dat een paar jaar ouder was dan zü en bet vorige jaar in de klasse van Dorini gezeten had, maar door eene ziekte, welke haar twintig maanden tehuis had gehouden, ten achteren was voor haren leeftijd. Zij heette Giulia Orveggi en had van den eersten dag de aandacht der leerares getrokken door haar marmer wit gezichtje en hare treurige oogen, W6lke voortdurend op haar gericht waren. Haar vader was een oud-beambte der posterij, die wegens eene hartkwaal op zijn vijftigste jaar reeds zijne betrekking had moeten opgeven en uu iederen dag, morgen en avond, zijn dochtertje naar school bracht en af kwam halen. Op het bepaalde uur zag men links van den ingang der school, te midden van de ouders en dienstboden, altijd op dezelfde plaats, dien langen, eenigszins gebogen, achteloos gekleeden, voor zijnen tijd verou lerden man staanmet een treurige uitdrukking op het eerlijko, goedige gelaat, welke zelfs niet week voor den onbeschrijfelijk liefdevollen glimlach, welke uit zijne oogen straalde, wanneer hij zijn dochtertje zag aangezocht, om 11 uur in een open rijtuig van zyne woning in de Jacolj-van-Campenstraat te Amsterdam langs verschillende hoofdwegen naar «Constantia* gereden. Twee broers hadden naast hem in het rytuig plaats genomen, dat voorafgegaan werd door enkele leden van den Centralen Raad en van het bestuur der Amsterdamsche afdeeliug van den «So- ciaaldem. Bond". Enkele welkomstgroeten beant woordde G. onderweg kalm en koel. De stoet, tus- sehen 400 en 500 man sterk, bestond grootendeels uit flinke en nette mannen, allen in 't Zondagspak. Voor bet huis van den Burgomoester weerklonken luide hoera's. Overigens kenmerkte de tocht zich door'geen vermeldenswaardig feit, ofschoon de stoet gaandeweg tot een 1000-tal personen aangroeide. In «Constantia" speelde een fanfare-korps en wachtte een eerewacht, leden van een schermgezelsqhap, Geel op, om hem naar de groote zaal te geleiden, waar hij met vreugdekreten werd ontvangen. De heer Sam. Col toff, die de vergadering leidde, zeide dat Geel door den vermoeienden zegetocht en zenuwachtigheid thans niet kon spreken. Onder de vele ontvangen geluk wenschen (ook een telegram uit Gouda) was er een van den heer Van As sen, te 's-Gravenhagedie Goel gelukwenschte met zijn bevrijding en hem aanspoorde, zijn ver der loven aan de orde on aan eerbied voor de majesteit van het recht te wijden. Gelach volgde op de voorlezing hiervan. De voorzitter sprak daarna Geel toe en deelde verder aan de vergadering mede, dat Geel verklaard had, in de gevangenis eerst tot recht begrip vau het beginsel der sociaaldemokratie te zijn gekomen, on zijn leven voor het beginsel veil te hebben. Achtereenvolgens voerden daarna nog verscheiden persouen het woord, en een zaugkoor droeg een paar liederen voor, waarna de heer Domela Nieuwenhuis optrad, die zijne rede begon met de woorden «Ver gun den eenon boef, den anderen toe te spreken, want beiden worden wij boeven genoemd, omdat wij voor een zaak strijden en lijden." Teu slotte dankte Geel voor al de hulde en eer, hem gebracht, en beloofde, aan het roode vaandel getrouw te zullen blijven, waarna hij nog het een en ander uit zijn gevangenschap mededeelde, o. a. eeu gesprek met den officier van justitie, die hem zou gezegd hebbes, dat hij zoolang gekerkerd zou blijven tot hij van zijn socialistische denkbeelden was teruggekomen. Om 3 uur was de manifestatie in orde afgeloopen. Het bestuur van den Nederlandschen bond tot bestrijding van overrlroven Zoodagrust op het gobied van post- en telegraafverkeer heeft in een schrijven aan de Kamers van Koophandel en de handel- en nijverheidsvereenigingen in ons land de adressen medegedeeld, die het in Januari en April jl. aan den minister van waterstaat gezonden heeft, en de antwoorden, welke daarop van den minister ontvan gen zijn. Op het eerste adres gaf de minister te kennen, dat voor het vervolg op een twoeden chris- telijken feestdag, voor zooveel niet op Zondag val lende, de kantoren der posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden i van postwissels en de behandeling van quitautiënj Op het tweede adres, waarin gevraagd werd om I uitbreiding van het aantal uren van open stelling vqn de post- en telegraafkantoren op chris telijke feestdagen, werd door den minister geantwoord, 1 naderen. Uit de wijze waarop hij haar in de menigte zocht en haar tegemoet ging, zag men, dat hij haar buiten gewoon liof bad, zoo als geer. ander wezen op aarde, en het scheen, dat het meisje voor hem dezelfde liefde koesterde, want zij glimlachte alleen wanneer zij hem aanzag. Hij groette de leerares met bijzondere onder scheiding en' alle drie, vier dagen vroeg hij haar naar zijn dochtertje, maar met den hoed in de hand en op die weifelende manier, welko eigen is aan goede, zwakke menscben, die veel geleden hebben. Wanneer zij dau ten antwoord gaf, dat bet kind goed oppaste en haar best deed met leerenzag hij haar glimlachend aan en iedere blik schoen eeu zegening op haar hoofd. Daar zij nooit iemand anders dan den vader gezien had, veronderstelde zij dat hij weduwnaar was; zekeren dag bracht hij haar uit dien waan door de aankon diging dat zijne echtgenoot voornemens was baar een bezoek te brengen. Na verloop van twee maanden,^ sinds de school begonnen wa3, had de dame nog mets van zich doen hooren. Mejuffrouw Galli had zich hierover niet verwonderd, daar zij bij ondervinding wist, dat vele moeders zich het geheele jaar niet laten zien en door de dienstboden of wel door een bediende van het kantoor van haren man naar hare kinderen laten vragenen het zelfs gebeurd was, dat zij, wanneer dat de geringe toeloop van het publiek aan de post en telegraafkantoren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te onderstellen dat er behoefte zou bestaan aan de door adressanten gewensebte vermeer dering van de dienstureu dier kantoren, en er alzoo geen aanleiding is gevonden, om aan hun verzoek gevolg to geven. Het bestuur van den bond wil niet berusten in '8 ministers besluit en wil trachten eene algeraeene beweging op touw te zetteu om, in het belang 'van handel en nijverheid, op eene belangrijke uitbreiding van de diensturen der post- en telegraafkantoren op christelijke feestdagen aan te dringen. Alvorens daaraan uitvoering te goven, tracht het bestuur ze kerheid te bekomen, of zijne pogingen waardeering en steun verdienen bij de Kamers van koophandel en de handels- en nijverheidsvereonigingen iu Neder land, en of deze bereid zijn aan bet in te dienen adres kracht bij zetten door het zenden van een adhaesio-adres. Daartoe strekt het thans verzonden schrijven. Onder voorzitterschap van prof. L. de Hartog, van Amsterdam, heeft Zondag te Amersfoort de al- gemeeno vergadering plaats gehad van het .ilgemeen Israël. Verbond Alliance Israelite Universe lie). In zijn welkomswoord constateerde de voorzitter tot zyn groot genoegen, dat de Nederlandsche af- deeeling zich in bloei raag verheugen. De Alliance vindt dan ook in NedeHaud meer en meer zoo liooggewaardeerden steun voor haar streven, dat voor namelijk hierop gericht is om den gruwel der ge loofsvervolgingen in onbeschaafde landen en, helaas 1 ook io Europa, in zyne nawerking tegen te gaan door werken van humaniteit en beschaving. Het centpaal comité te Parijs waardeert de werkzaam heid van de Nederlandsche afdeoling zeer. Vau dat comité sprekende, bracht prof. Do Hartog, onder luide instemming van de vergaderden, een woord van diepgevoeldo hulde aan den onlangs overleden algemeenen secretaris, don heer Isidore Loeb. Alvorens do werkzaamheden aanvingen, hield de heer M. Monasch, conrector a^n het Nederl. Israë litisch Seminarium te Amsterdam, eene korte feestrede, waarin bij op zeor welsprekende wijze de zelfstan digheid en de eenheid van het Joodsche volk toetste aan de geschiedenis en aan het verleden. De voorzitter resumeerde strekking en beteekenis van deze met veel aandacht gevolgde en zeur toe gejuichte rede, in dien zin, dat zij getuigenis gaf van de zeldzame geestkracht door het joodsche volk door de eeuwen heen te midden van nameloos veel leed en druk aan den dag gelegd, eene kracht die slechts kan wortelen in het besef van het goed recht waarvoor het strijdt. Hot jaarverslag van den secretaris is gedrukt aan de leden rondgedeeld. Het volgende is er aan out- leend Behalve aan de gewone bemoeiingen met de in richtingen van onderwijs en opleiding in het Oosten, had het Comité central zijne aandacht voortdurend te wijden aan do zaak der Russische vervolging. Wat gedaan kon Worden om den stroom der emi gratie in een behoorlijk gemaakte bedding te leiden, wordt beproefd. Aanzienlijke geldsommen, door het bestuur in Frankrijk bijeengebracht, zyn met dat doel ter beschikking der grenscomités gesteld. Met raad en daad wordt onvermoeid hulp geboden. Voor de verwezenlijking der kolonisatieplannen vau baron de onderwijzeressen haar wegens ernstige tekortko mingen harer dochters wensohten te spreken, zich schriftelijk verontschuldigden, hetzij wegens het slechte weder of daar het haar «ontvang-dag" was. Waar zij zich meer over verwonderde, was de kleeding van het kind, welke, niettegenstaande alles overeenkom stig deu stand der familio uit goede stof vervaardigd was, duidelijk getuigde, dat do moeder er geen acht op sloeg, want somtijds droeg zij een mooi, fijn wollen kleedje bij versleten kousen, een fraaien flu- weelen hoed en afgeloopen laarsjes; het leed geen twijfel, of zij was niet warm genoeg gekleed, want zij zat te bibberen van de koude. Uit deze en an dere gegevens maakte de leerares op, dat de moedor haar kind niet lief haddit stond vast bij haar voor zij haar nog had gezien. Hoe was het echter mogelijk dit schepseltje niet lief te hebben? Zij was zoo klein en teer en hield het hoofdje een weinig gebogen, gelyk een bloem op eeD dunnen stengel. Hare sprekende, donkere oogen hadden eene zachte, weemoedige uitdrukking, die niets kinderlijks had; er sprak oen ernst uit» welke niet uit haar karakter, maar uit de omstan digheden voortsproot, en haar gezichtje, hoe zacht zinnig en onschuldig ook, verried, dat zij reeds wist of giste dat er veel treurigs is in het leven. Zij toonde haar goede inborst niet door lieve woorden en liefkoozingen, zooals andoren die zich gemakkelijk uiten, maar door zachtzinnigheid en verdraagzaamheid. Wordt vervolgd.) Hirsch heeft het Comité central aanzienlijke bijdragen toegestaan. Waar voor het overige ziekte, brand, hongers nood, vervolging of eenig ander noodlot de joden in Marocco, Tunis, Syrië enz. teisterde, was het hoofdbestuur van het Verbond steeds onmiddellijk bij de hand om de wonden te lenigen. Wat de belangen van bet onderwijs betreft, het getal der lagere scholen onder de hoede dor Alliance bedraagt thans 55, waarvan 33 voor jongens en 22 voor meisjes. Veel is weder ten koste gelegd aan uitbreiding van de bestaande *choleu en van het ouderwijzend personeel. Het geheele getal leerlingen steeg vau 11,549 tot 12,425. De vakscholen, thans 24 in getal, voldoen steeds goed. Wat meer bepaaldelijk de bemoeiingen, in het afgeloopen jaar, van het Nederlandsch comité betreft, terwijl baron Hirsch zijne schatteu van geld en be langstelling beschikbaar stelde om de emigratio en kolonisatie der Russische Israëlieten in eene gere gelde richting te leiden, stelde het oom. centr. dor A. I. U. zich in verbinding met invloedrijke personen en instellingen zoo in Rus*. Polen als in oostelijk i Duitschland, ten einde, door middel ook vau gelde lijke ondersteuning, den Russ. Joden het verblijf binnen het bun toegewezen rayon, dragelijk ie ma ken en hen van een haastige en onbekookte uitwij king af te boudeu. Het kwam bovendien het Ned. comité wenschelijk voor, dat, zoo mogelijk, do Alliance de leiding dezer zaak geheel in handen kreeg en behield, teneinde de krachten niet te versnipperen en eendrachtig te kunnen handelen. In dien geest waren dau ook de verschillende comités met vrucht werkzaam, en de door hen verkregen uitkomsten waren verrassend. De behoeften waren zoer groot, want de stroom der emigratie was niet te stuiten geweest. Bij honder den kwamen de vluchtende gezinnen aan, die bijna zonder uitzondering de Nieuwe Wereld gingen op zoeken. Hun word de hulp verleend die zij ter plaats reeds behoefden en de geldelijke steuu ook voor de reizen uit de Amerikaansche havenplaatsen naar hot binnenland. Maar er heerscate ook eene algemeene offervaardigheid in geld en in daden, waarbij ook onze niet-Israëlitische medeburgers zeer mild de hand openden en tevens zedelijken steun schonken, ahoo hunne gewone menschlievende ge zindheid, die verdraagzaamheid eu liefde jegens alle gezindten ademt, niet verloochenende. De bijzondere voorschriften voor bet vervoer van ontplofbare stoffen hebben uitbreiding verkregen. O. a. is bepaald lo. Bij verzending van ontplofbare stoffen per spoortrein is de afzender verplicht, bij don chef van bet station van vertrek inlichtingen in te winnen omtre <t bet vermoedelijke tijdstip van aankomst der zending op bet stariou van bestemming. Zoodra be doelde inlichtingen zyn verkregen, moeten dezo door den afzender onverwijld per telegram aan den geadres seerde worden medegedeeld. 2o. Spoodeischende gevallen uitgezonderd, moet het verzenden van ontplofbare stoffen per spoortrein op zoodanige tijdstippen geschieden, dut die stoffen op Zondagen, algemeen erkende christelijke feestda gen, den Goeden Vrijdag, den Nieuwjaarsdag en de verjaardagen van HH. MM. de Koningin en de Ko ningin Weduwe-Regentes niet behoeven te worden gelost. Het voorstel van den directeur van justitie tot wij ziging van het reglement pp de rechterlijke organisa tie in Indië is thaus verschenen. Hot bevat o. a. het volgende De onttrekking van de revisie in strafzaken aan het hooggerechtshof wordt door den directeur van justitie een noodzakelijk middel geacht ter verhoo ging van het aanzien van dat college en versterking van het openbaar vertrouwen in de hoogste recht spraak, daar het hof beter kan worden samengesteld wanneer het slechts uit negen leden behoeft te be staan, dan gelijk nu uit vijftienin Indië vindt men niet licht vijftien rechterlijke ambtenaren die de noo- dige bekwaamheid hebben om in het hof te zitten. En door inkrimping van het hof en dus ook van de uitgaven daarvoor is betere bezoldigiug van de rechterlijke ambtenaren mogelijk. Terwijl de revisie in strafzaken bij de raden van justitie wordt overgebracht, komen de jurisdictiege- schillen tusscben mindere rechterlijke autoriteiten bij het hof. De revisie is verplicht bij veroordeoling tot de doodstraf en tot dwangarbeid in de kettingin alle andere gevallen is zij facultatief. De examinaiie van de stukken in zaken die niet aan revisie worden onderworpen, blijft bestaan. Uitbreiding van de radeu van justitie to Batavia en te Semarang is niet noodig; van dien te Soera- baja wel. Allo drie worden op dezelfle wijze sa mengesteld. Kleine misdrijfzaken worden van do raden van justitie bij den residontiereebter (de voor zitters der landraden) overgebracht. De regeleu voor de benoeming en de bevordering van de rechterlijke ambtenaren, behalve wat den presidont van het bof aangaat, worden bij algemeene verordening vastgesteld. Aan alle rechterlijke ambtenaren, behalve aan den president, den vice-president eu de leden van het hof, wordt eervol ontslag gegeven bij het intreden van het 64sto levensjaar of wanneer zij voor dien tijd ongeschikt worden, in het laatste geval niet dan op voordracht of na ingewonnen advies van den presi dent van het hooggerechtshof en van den directeur van justitie. Bij wangedrag kunnen zij wordeu overgeplaatst of gedegradeerd. Do ansjovisvisscherij is voor dit jaar zoo goed als geëindigd. Wel worden nog dagelijks kleine hoeveel heden ansjovis aangebracht, daar enkele visschers hun netten blijven uitzetten, op hoop van een betere vangst, maar het is zeer waarschijnlijk, dat er nog veel meer gevangen zal worden. De visscherij begon dit jaar eenigszios later dan andere jaieu; den 9 Mei werd do eerste ansjovis aangevoerd, en eindigde bijzouder vroeg; gewoonlijk blijft men visschen tot het laatst van Juli. Aanvan kelijk waren de visctijes mooi en kleiu van stuk, wat velen de hoop deed koesteren op een goede teelt; spoedig echter verschilden zij zeer in grootte, die afwisselde van de gewone tot de grootte van kleine haring. De vangst bleef voortdurend onvol doende, en 1892 kan gerekend worden tot de schraalste jaren. In bet geheel werden circa 2500 ankers in gezouten. In 189 t bedroeg de vangst op de Zuiderzee 44.000, in 1890 ruim 19.000 aukers. Gedurende de laatste 25 jaren werden in het geheel 700.000 ankers gevangen, dat is dus gemiddeld per jaar 28,000 ankers. De prijs van de nieuwe ansjovis is 14Vs per anker. HaarlCl.) Een treurig geval wordt te Veendam algemeen be sproken. Een aldaar woonachtig jongoliug h^d ver keering aangeknoopt met een meisje. Er kwam echter een oogenb^k, waarop het meisje 't beter achtte die verkeering af te breken. Eu wat de jongeling mocht zeggen of doen, het baatte mets. Zij bleef bij haar besluit. In zijn wanhoop besloot hij een einde aan zijn leven te maken. Met dat doel kocht hij bij een apotheker arsenicum en nam daarvan, bij zijne moe der aan tafel gezeten, een vrij belangrijke hoeveel heid in, zonder te zeggen wat bij gebruikte, maar met toespelingen op zijn naderenden dood. De ge neesheer, die jontboden werd zoodra zich verschijn selen van vergiftiging voordeden, diende, onder he vige tegenkanting van den lijder, hem een tegengift toe, maar tevtrgeofs. Zaterdagmorgen is de jonge ling overleden. De heer J. G. Martin, leeraar in de gymnastiek, en een bekend «amateur-militair" te Haarlem, stelt zich voor op 30 en 31 Juli een «militairen marsch" te houden met zyn leerlingen, oud-leerlingen en an deren. De wijze waarop de heer Martin die jaarlijksche tochten inkleedt, is zeer aardig. Zaterdagochtends vertrek mon uit Haarlem, over Bloemendaal, Velsen, naar Velserend, het café «Vel- serend" aldaar, wordt dan onmiddellijk iu een fort herschapen en als teeken vau don oorlogstoestand wordt de vlag gebeschen. De troep wordt dan in twee partijen verdeeld, ieder man krijgt om ^deu rechterarm een rooden of witten band, al naar ge lang hy tot eeu der partijen behoort Nu worden er verschillende wachten, patrouilles enz. uitgezonden, met order den weg te verkennen en gevangenen te maken, wier banden werden afgenomen als bewijs dat zij buiten gevecht zijn gesteld hij is dan ver plicht zich over te geven, en niet te vlnchten. De eeno partij blijft ter verdediging in het fort en de ander*-, dio offensief optreedt, slaat een kamp op met een grooto tent en kleinere daaromheen. Volgens de krijgsartikelen zal het fort zijn inge nomen, wanneer eeu man eu de hoornblazer van de aaavallende partij daarbinnen zijn. Het moet aardig wezen om te zien welko liston er gebruikt worden om die luirijes in het fort te 8mokkelon, b. v. verkleed als boeren boerin, verbor gen in een hooiwagen of iets dergelijks, en gewoon lijk gelukt het hun. De jongelui dragen een model hoofddeksel, zwarte jas (colbert) en een geweer, de gegradueerden heb ben bovendien een sabel en streep als distinctief. Sedert eenige weken outvaogt vorst Baldassare Odescalchi dreigbrieven, die vermoedelijk door anar chisten hem worden toegezonden. Van hem wordt daariu een groote som geëischt, terwijl men bij weigering zijn paleis aan de Piazza S. Apostoli in de luoht zal laten springen. De politie bewaakt nu het paleis van den millionair en tracht op allerlei wijze de vermetele bedelaars te vangen maar dit gaat niet zoo gemakkelijk. Dezer dagen ontving de vorst weder een brief, met den eisch 200,000 lire te leggen achter het monument voor Paul III in het koor der St. Pieterskerk. Nu hoopte de politie de oplichters te snappen. Achter het monument werd een pakje oude couranten gelegd en twee politiebeambten legden zich, verkleed als Kapucijners, op de loer. Vergeefs wachtten zij eenige uren, eindelijk naderde een man, die met een stoffer de beelden schoonmaakte en bij dat werkje het pakket ontdekte. De man stak het in den zak en wilde gaan. Plotseling echter werd hij door de twee monniken gegrepen en toen hij zich verweerde haalden deze van ouder hun pijen revolvers voor den dag, don man dreigende bij verder verzet te zullen doodschieten. Zoo brachten zij hun vangst op het politiebureau, hopend een goede belooning te hebben verdiend. In het verhoor bleek echter, dat de man volstrekt geen anarchist was, maar een der kosters van de kerk, dis het pakje had medegonomen om het te brengen onder de «gevonden voorwerpen." De booze wereld zegt nu, dat weinig minuten nadat de beide gewaande monniken de kerk hadden ver laten, de eigenlijke schelm was gekomen, die niets vindende, na. een korte bezichtiging der kunstschatten in de kerk aanwezig, ougehinderd woder de St. Pieterskerk verliet. Het dieveuvangen is ook een kunst. De taktiek der Hamburger Nachrichten, om de officieuze tegen Bismarck gerichte opstellen op te vatten als eigen beschouwingen der redactiën welke daarom geen bijzondere waarde hebben, wordt door de meeste Berlijnsche organen beschouwd als een middel om uit de verlegenheid te geraken, en tevens als bewijs dat Bismarck den dagbladstrijd niet wil voortzetten. De Nordd. Allg. Zeitung van hare zijde verklaart thans, dat het met hare waardigheid niet zou strooken, een bijzónderen strijd over het onder werp met de Hamburgen Nachrichten te aanvaarden. Ook uit dit antwoord meent men in onze staatkundige kringen te mogen afleiden, dat aan den persstryd tusscben Bismarck en de Regeering voorloopig een eiude is gekomen. Naar Engelsche gewoonte duren de verkiezingen dagen en weken. In 1886 was het parlement den 26 Juni ontbon den, de eerste verkiezing had 1 Juli plaats, de laat- ste den 10 Julitoen althans bloven nog een twintigtal zetels wel is waar te voorzien, maar aan de nederlaag der Gladstonianen viel niet meer te twijfelen. Heden begint Gladslono zijn eigenlijken veldtocht door Midlothianvandaag meeting te Gorebridge, morgen te Dalkeitb, en zoovoort. Gisteren sprak hij op oene vergadering in het Iheatre Royal te Glasgow. Den 12en is het de groote dagden avond te voren «eindmeeting" in de Music Hall van Edin burgh. Niet onaardig is het, dat de heer Goschen hem nareist en o. a. te Edinburgh des avonds sprak in hetzelfde lokaal, welks wanden iu den namiddag Gladstone's woorden hadden weerkaatst. Ook te Glas gow zou Goschen gisteren spreken. Do Daily News verbaast zich over den moed des heereu Goschen, daar hij in 1886, toen Schotland nog niet de wegen van het liberalisme volgde, niettemiu den zetel ver loor, welken hij het jaar te voren had veroverd. Balfour heeft te Manchester twee meetiugs gehou den. Te East-Birmingham verdedigde do heer Jo seph Chamberlain de candidatuur ran den staats secretaris voor binnenlandsche /aken Matthews en verklaarde dat in de tegenwoordige omstandigheden de liberale unionisten moeston samengaan met de conservatieven om het home rule te weren. In South-Kensington sprak Sir Algernon Bortli- wick eu verzekerde, dat in geval de Gladstonianen niet meer dan twintig zetels verwierven, Salisbury zou aanblijven, zoolang Gladstone zijn home-rule- ontwerp niet uiteengezet en het Parlement er niet over geoordeeld en beslist had. In Ierland kwam bet reeds tot handtastelijkheden. De heer David Shechv werd te Waterford deerlyk afgeranseld. Een priester word gearresteerd in North Galway. Het huis van een nationalist in Cork werd belegerd en al de ruiten werden iugeworpe.». Graaf Taaffe, de eerste-rainister in Oostenrijk, heeft groote moeite, de partyen bijeen te houden en vooral de linkerzijdo niet van zich te vervreemden. Dezer dagen heeft, gelyk men weet, weder een crisis ge dreigd naar aauleiding van de muntregeling en hoe wel het gevaar geweken is, dat de machtige liberale party een politieke quaestie zou maken van deze voor

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2