I i irateur. HAAR VADER. I BINNENLAND. t OÏÏDON AARKLEÜR- in 't gebruik, 85 en 150 lar alleen bjj ATS. ebvebu 1892. N° 4878. Donderdag 7 Juli. Nieuws- en eure. tz. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ♦tterdam. '1 De Inzending van 'I d der reap. FEUILLETON. fabricatie maker van an af f 2. i tarief. -- I genten voor en omatre- f Algem. Ad- Anuttrdam. I —7 uur JAGERS 'asscherlj en Koning j advertentien kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. deration de enz. enz. (Uit het Franech.) De vier vangen ■8, lie national reken A No. 73/ De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ider bljjven en dheid bewerkt, en afgeleverd goudsche courant. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS wordeik*berekend naar plaatsruimte. 4> De kleine plagerijen, welke op elke school de gehoor zame kinderen van de ondeugende, de leerzame van de luie te verduren hebben, vergaf zij dadelijk, met een zweem van medelijden, alsof elko kwelling haar nietig toescheen, vergeleken bij haar voortdurend verdriet, van welken aard dat ook wezen mocht. Nooit had de leerares tusschen'hare vingers een bloem, een lint, een dier honderd kleinigheden gezien, waarmee de anderen zich bezig hielden. Het kind zag haar steeds met een zachten blik aan, welke haai dikwijls te midden harer les aftrok en treurig stemde. en verven van stukkenook rdjjnen, Tafel- ronen geperst, Tulles, Kan- j Bovendien worden alle Adverientiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. zij altijd aan hare zijde. Daar zij een zachte inborst bezat, zuiverde het verdriet baar van het onreine, dat bare oogen en ooren waarnamen in hot treurige midden, waarin zij opgroeide. De kleine Giulia had ook eene geslagene vijandin in eene zekere Maria Vinini, de dichter van een gewezen officier der cavalerie, een weduwnaar met een fraai, blond uiterlijk en levendige manieren, die zich dikwijls op school het zien, waar hij met bij zondere oplettendheid de laarsjes der groote meisjes en de slanke figuurtjes der leeraressen opnam, inzon derheid mejuffrouw Dorini, die hem nooit voorbijging zonder een Fransch woord te luchten. Deze Maria Vinini was de bekende schoonheid op school, maar tevens een samenraapsel van h! de slechte hoedanigheden van de slechtste onder al de kinderen. Zij had een Madonnn-gezichtje met een paar oogen als eene duivelineene welluidende stem, maar een schamperen lach het tengere, bleeke kind geleek in haar optreden eene volwassen vrouw. Zij ging opzichtig gekleed en was veel meer met haar eigen’ persoontje dan met de studio vervuld. Voortdurend perste zij hare banden beurtelings in haren saam gewrongen zakdoek te samen, om ze klein te doen bljjven; zij schuurde hare tanden met blaad jes salie, parfumeerde zich van hot hoofd tot de voeten, en de dagen, dat de jonge dokter do school inspecteerde, beet zij zich de lippen in bloed om een mooi rood mondje te hebben. Te ’s Graveohage is gearresteerd de persoon van D. C. den O., wiens aanhouding verzocht was. Voor de straatverlichting leverde de Gasfabriek in het afgeloopen jaar 198027 M’. tegen 4*/j cent per kub. Meter. Bovendien betaalde de Gemeente aan de fabriek terug de loonen der laantaarnopste- kers en de kosten van het onderhoud en de ver nieuwing der lantaarns en de fittings, voor zoover deze boven den grond gebruikt werden. De uitgaven voor een en ander bedroegen ƒ11701.94 Do Gasfabriek verkeert in ^goeden staat. Van twee ovens worden de retorten-inbouw en de wulf- kruinon der generator^ vernieuwd. De oude ex hauster, overgenomen van de vroegere fabriek werd door eenen nieuwen roteerenden exhauster vervan gen, bij welke gelegenheid in de machinekamer te vens eenige verbeteringen werden aangebracht. Voorts onderging het buizennet op sommige punten groote verbetering. Zoo werden in de Wachtelstraat nieuwe 3- en 2duims buizen gelegd zoo kwamen in den Groeneweg, de Patersteeg en de Jeruzalem- straat tot in de Molenwerf in de plaats van do oude nieuwe 3duims buizen, en eindelijk werden de Korte Akkeren on de Derde en Vierde Kade van nieuwe getrokken gegalvaniseerde buizen voorzien. De strenge winter maakte het onderhoud der buis- leidingen zeer„ kostbaar. De lichtsterkte van het gas beantwoordde aan de eischen, die in billijkheid konden worden gesteld. Volgens do op de fabriek gedane waarnemingen was het midden-cijfer over het geheele jaar gerekend naar Giroud’s Vérificateur 115.7, welk cijfer over- i eenkomt met 16.29 Spermaceti-standaardkaarsen. .1.. _r_ t van het gas bedroeg volgens systeem Kraus, het weegtoestel van Lux gemiddeld 0.445. ntaarns branden 1 Het Hoffmane-Geeticht. Do verbouwing in 1890 rangevangen, werd in de eerste helft van 1891 ten einde gebracht. Nadat bij het leggen van de laatste hand, Regenten, overeenkomstig de hun door den Raad verleende machtiging, eenige werken in het gebouw Zij zat in een der voorste banken naast het meisje van den sjouwer, voor wie zij eene bijzondere gene genheid had opgevat, nadat het armelcind een morgen schreiende op school was gekomen en verteld had, dat haar vader, ten gevolge eener vechtpartij, geheel i danigheid bebloed was naar huis gebracht. Doch hare belang-1 haar stelling in haar buurvrouwtje dagteekende reeds van I derend eenige jaren vroeger, toen hare moeder ’s winters bjj zien den Aan het Verslag van. den toeetand der gemeente Gouda over 1891 ontleenen wij nog het volgende: Straatverlichting. Het aantal straatlantaarns van de Gemeente was 323. Van dezen brandden 115 dagelijks van zonsondergang tot zonsopgang; de overige lantaarns werden ontstoken en uitgedoofd naar gelang het donkere of lichte maan was, eene wijze van verlichting, waarmede met 1 Januari jl. voorloopig bij wjjze van proef gebroken werd. j ":‘T lantaars op de Kleiwegsbrug werden ver- Het specifiek gewicht door intensief-lantaarns, ry*- v—t. welke zeer goed voldoen. Deze lantaarns branden evenals de drie intensief-lantaarns op de Markt tot 11 uur, op welk tijdstip de nachtvlammen ontstoken worden. Verder ondergingen de vier lantaarens op de Jan Katten-brug aanmerkelijke verbetering, doordien zij van duplex-branders voorzien werden. GOUDA, 6 Juli 1892. In de Spaarbank van het //Nut” alhier is in de maand Juni ingelegd 7188.58 en teruggegeven 6592,61 Vs- 1° het le halfjaar ’92 bedroeg de inleg 64628,7378 en de teruggaaf 59457.41®. Gisteren avond ten ongeveer 9 uur is een binnen brand uitgebroken bij den spekslager Binnendijk, in de Groenendaal, door het vallen van een petroleum lamp. welke zich ernstig liet aanzien, doch gelukkig spoedig door de buren werd gebluscht met emmers water. De schade is nog al aanzienlijk. Alles was geassureerd. De inmiddels aanrukkende spuiten konden onmiddellijk terugkeeren. hare ouders placht te komen om de kachels aan te maken ec het kind meebracht, ten einde haar zol derkamertje te kunnen afsluiten, als zij uitging. Zij herinnerde zich het armoedig gekleedo, kleine meisje, met wie bare moeder haar niet toestond te spelen, dat uren lang, doodstil in een hoek der spreekkamer kon staan, en wanneer er een deur open ging een schuchteren blik op de meubels en schil derijen in de aangrenzende kamers wierpzij herin nerde zich de gretigheid, die van een gevoel van schaamte vergezeld ging, waarmede het kind al wat zij uit provisiekamer kon wegkapen, en haar in het geheim bracht, aannam en op atop deze her inneringen, welke samensmolten met die van haar eerste kinderverdriet, toen zij een niet begrepen, verbitterd kind was, ontlook de nieuwe vriendschap. Ook deze was een reden waarom do onderwijzeres hare kleine ^leerling lief kreeg. Zij deed alsof zij I het niet bemerkte, wanneer zij hare vriendin onder I de bank hot een of ander in de hand stopte, haar de les influisterde, of haar liefkoozend ter sluiks de haren achter het oor glad streek om haar to troos ten over den angst, dien zij ’s nachts had uitgestaan. Het arme kind, dat niemand lief had en door de andere schoolmeisjes verstoeten werd, toonde aan Giulia van haren kant de dankbaarheid en onder- eoner dienstbare; zij vleide zich tegen aan gelijk een schoothondje, zag haar bewon- 1 aan en onder do les gloed zij dikwijls onge- arra om haar middenals zij uitgingen was hadden doen uitvoeren, welke, naar men verwacht, in de toekomst doelmatig zullen blijken te zyn, kon het gesticht in Juni in gebruik genomen worden. Inmiddels hadden Regenten tot Directrice benoemd Mej. M. E. Hardenberg te Leiden, en waren 11 dames dio in het gesticht wenschten opgenomen te worden, toegelaten. Twee dier dames gingen vol gens de bepaling, van Art. 9 van het Reglement eene overeenkomst aan tot betaling der verplegings- kosteu per jaar, terwijl de overigen dio kosten over eenkomstig Art. 10 van het Reglement in eens vooruit voldeden. Op den 26 Juni werd het Gesticht officieel ge opend verklaard, tot het bij wonen van welke plech- tigd uitgenoodigd waren de Leden van den Ge meenteraad, de Secretaris, de Ontvanger en de Ge- meente-Bouwipeester. 1 Eenige dagen later, op den In Juli, konden de dames hare kamors, bij verloting verdeeld, betrekkeu. De Inrichting schijnt volkomen aan hare bestem ming te beantwoorden, Regenten zeggen in hun ver slag, dat het geheel reden gaf tot algemeene tevre denheid meer en meer bleek het, dat allen er een goed n/tehuis” vonden; er was geen afzondering, integendeel, samenzijn wordt algemeen gezochter heerscht in het Gesticht een gelukkige toon, waartoe hét met tact optreden van de Directrice niet weinig bij draagt. Het was dan ook geen wonder dat Regenten bij het aanschouwen van zooveel goeds behoefte gevoel den om als blijk van waardeering en ten teekeu der dankbaarheid in het voorportaal van het gebouw eenen gedenksteen le plaatsen en daarin den naam van de erflaatster, aan wie men deze schoone stich ting verschuldigd is, te doen griffelen. De gezondheidstoestand was bevredigend. Lichte ongesteldheden uitgezonderd, kwamen er geene ziekte gevallen voor. Van de Ziekenkamer werd m het afgeloopen jaar in het geheel geen gebruikgemaakt.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1