BINNENLAND Buitenlandse!) Overzicht. millioen is daartoe noodig, en die kan ik "rinden. Ziehier rajju plan. >ïn de eerste plaats wordt door mjj voor gesteld een zeepaccjjns in te voeren. Die zal immers licht te dragen zijn. Met wat loog en wat oleïne maakt ieder zooveel zeep als hij noodig heeft. Dan wordt de zontaccjjns, nu f 4, gebracht op 9. Dat kan zeer wel de bouwboeren hebben bij een lagen zoutac- cjjns niet het minste belang, en wat de zui- velboeren betreft, die zullen wel veel meer betalen, maar zjj zullen zich troosten met de gedachte dat hun groote concurrent, de mar garine-fabrikant, nog sterker zal worden ge drukt. Dat zal streelend zjjn voor hun ge voel, als inensch en als Christen. Voorts zullen de sluiswachters voorzien zijn van een tariefje, en iederen schipper die door de sluis gaat, al is de man zoo arm dat hjj haast geen brood heeft voor zijne vrouw en kinde ren, zullen wij tol laten betalen. Wjj zullen ook sierljjke tolhuizen bouwen en deze voor zien van tolboomen, die zich ontsluiten zullen tegen voldoening van 10 of 20 cents, naar omstandigheden. Wij zullen daarenboven de mutatierechten die thans 2.15 bedrage^, op voeren tot 6.27. Waarom niet De meesten onzer muteeren nooitde meeste goederen zjju familiegoederen, aan den verkoop waarvan niet gedacht wordt. »Dat alles zullen wij bekronen met eene verhooging van de grondbelasting met 960,000. Een en ander wordt voorgesteld in het belang van het algemeen, maar inzonderheid van den landbouw en het grondbezit. Wat dunkt u, mijne beeren Hoeveel dagen, neen, hoeveel uren levens zoudt gij toekennen een minister van financiën die zoo sprak, of aan het Kabinet waarvan hij deel uitmaakte 't Maar als dat zoo is, dan spreekt het immers vanzelf, dat de maatregelen door mij voorge steld overeenkomstig s lands belang zijn. De heer Schaepman heeft het zoo uitstekend ge zegd het kwaad waaraan men gewend is, merkt men niet meer op. Ruim 33 jaren ge leden was ik in de zuidelijke Staten van Noord- Amerika. Toen kon ik waarnemen, hoe daar de vriendelijkste, de vroomste menschen de slavernij zonder eenig bezwaar accepteerden. Zij gingen naar eene slavenveiling, gelijk wij naar eene huizenveiling gaan, om te zien wat er voorviel. Men was er aan gewend. Eu zoo zijn wij ook gewend aan de ongerechtig heden van ons belastingstelselwjj merken ze niet meer op. Toch bestaan zij en het is zaak ons daarvan rekenschap te geven. In de derde plaats merken wij nog op, dat de gevoerde discussie inderdaad vruchtbaar geweest is. Aan het eind daarvan heerschte een geheel andere toon dan in het begin. Op 21 Juni hevige strijd over de aan de orde stelling; zuivere partijstemming rechts tegen links. Vrijdagavond daarentegen toenadering van de tegenpartjj de stelselmatige oppositie was verdwenen. De heer Mackay erkende het goede in 's ministers voorstellen en hoopte daaraan te kunnen medewerken, als de ltegee- ring ook eenigszins wilde letten op de wen- schen der rechterzijde. Dit bewijst nog niet veel voor de toekomst, maar toch de oppositie bljjkt op den goeden weg te zjjn. Het deed dan ook de Regeering aangenaam aan en de heer Pierson verklaarde: Het zal mjj een waar genoegen zjju in dezen belangrjjken ar beid samenwerking te mogen vinden tusschen alle partpen in de Kamer, opdat een in waar heid nationaal werk tot stand kome. Maar zal dat geschieden, dan moet er ééne voorwaarde vervuld worden eu die is dezedat mjj geen onmogeljjke eischen worden gesteld. De reden dezer frontverandering is duide lijk, De anti-revolutionaire sprekers waren vergeten, dat vele kleine luiden tot hun partjj behooren en dat deze ook den belastingdruk voelen. Een groot deel der partjj wenscht deze belastinghervorming, die geheel ligt in de ljjn van de vroeger aan die zjjde gestelde eischen. Een d;r kleine antirevolutionaire bladen schrijftEerlijk gezegd spjjt het ons, dat de be- ia8tingontwerpen van Minister Pierson van anti revolutionaire zijde over het algemeen zóo koel zjjn ontvangen. Wjj hadden dit, ook met het oog op ons program van actie, inderdaad niet verwacht. »Dat er gebreken aan 's Ministers werk kle ven1, spreekt vanzelf. Menschenwerk is altjjd gebrekkig. En een nieuwe belastingregeling te maken is waarlijk geen kleinigheid. Ook wjj hebben onze bezwaren en spraken die reeds uit. Maar het gebrekkige iu de voorstellen mag ons toch niet verleiden om het goede voorbjj te zien. 'En dit wordt toch maar al te veel gedaan. Over den meerderen druk den landbouwer opgelegd, wordt veel gesproken. Nu, ook wjj zjjn voor dat bezwaar niet blind. Maar er is en wordt op,,dit gebied ook schromelijk overdreven en overdrijving schaadt altjjd. «Maar waarom is er nu nog onzerzjjds nie mand opgestaan, die den Minister zjjn dank heeft betuigd voor de verlichting van druk, die aan den arme, den werkman, den kleinen burger, winkelier en landbouwer zal ten goede komen V Of zou die zoo geheel niets hebben te beteekenen? De lezer oordeele." En dan volgt de becjjfering. De Standaard begint dan ook reeds wat bij te draaien. L 11 - sterk worde, dat de democri tische linkervleu gel althans met de liberale regeering mede- werke om de door allen betreurde misstanden te verhelpen door het zoeken naar uitvluch- ten ten einde zich te kunnen verklaren tegen een in beginsel niet te wraken maatregel van de tegenpartjj schaadt men zich zelf het meest De kiezers zullen begrjjpen, wie in dezen de ware vaderlanders geweest zjjn. GO PDA, 7 Juli 1892. Voor hot le toelatingsexamen voor het Gymnasium hebben zich aangemold 7 oandidaten voor de le kl 1 candidaat voor de 2e kl. 1 candidaat 5e kl 2 canditaten 6e kl. Aan de koogere burgerschool zjjn ingeschreven 37 leerlingen, 28 jongens en 9 meisjes. Zooals men weet worden de laatste alleen toegelaten onder nadere goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, welke gewoonlijk verleend wordt indien er plaats beschikbaar is. ,1 de 'Hn,ste e"n,.8,>' l'i" von de 10 leerlingen er Normaallessen alhier, 9 geslaagd voor het onder- wijzersexamen; 6 vrouwelijke en 3 mannelijke leer- lingen; 1 meisje slaagde niet. Gisteren is het paard van G. K. met een wagen bevracht met gras, op hol geslagen. "Spoedig werd het beest tot staan gebracht. Als oorzaak hiervan meldde men ons, dat het wiel van de kar aflieD waarvan het paard schrok. Voor het pakhuis van F. Sigmans op de Spiering straat, is heden door den storm een boom omgewaaid. Op de nieuwe haven voor de school van den heer Fosthumus is eveneens een boom omgewaaid. Aan bet Verslag van den toostand der gemeente Gouda over 1891 ontleenen wij nog hel volgende: Toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. De stadsgrachten worden geregeld ververscht door het inlaten van water uit der, XJsel. Dit geschiedt bij het schutten aan de Mallogatsluis en de IJsel- bavensluis en verder door dg schuiven op het Oude en Nieuwe Voorstal en door Rijnlands stoomgemaal .De grachten, vaarten, slooten en riolen worden van gemeentewege schoongehonden, met welk werk de aaunemer van het ophalen van straatvuilnis is belast. Hiervan zijn echter uitgezonderd de wateringen en slooten aan particulieren toebehoorende, waarvoor deze verplichting rust op de eigenaars. Jaarlijks wordt daarover meermalen schouw gedreven. Van tijd tot tijd hebben bovendien spuiingen plaats tot zuivering van grachten en riolen. Maar de ge legenheid daartoe bestaat in de laatste jaren slechts y:- 5f.l.,l®c'/"f da Gouw« door hot Hoogheemraadschap Ay bemerkt thans wat teder dui- Rijnland bijna voortdurend op eed zeer hooien stand flut. hanr rrvinn li 1 WAFitf irubniwla,. delijk was, dat baar vrienden bezig zijn de groote grondbezitters te bevoordeelen ten koste van den minderen man. Het is te hopen, dat in deu boezem harer party de aandrang zoo wordt gehouden. De (jempiog en rioleering van de Zijl tusschen de lurfmarkt en de Nieuwehaven, die in het vorige volt W'cl aau^eron^°"' *or<' *n jaar voortgezet en u op dit oogenblik reeds anderhalve minuut in uwe klasse moest zijn? Zij hield haar het horloge voor, alsof zij haar voorsloeg het te koopen. Er viel niets tegen in te brengen. Het meisje boog eu sloeg de oogen neder, terwijl zij verlegen heenging en de directrice zich naar haar bureau begaf. Een onverwacht schouwspel gaf eene andere wending aan hare gedachten. Voor den in gang der school stond mevrouw Orveggi met Giulia haar op te wachten. De leerares en de dame wisselden een dier schie lijke, diepe blikken, waarmede dames elkaar in een oogwenk opnemen en beoordeelengezicht en klee ding, ziel en lichaam, het tegenwoordige eu het verledene. Gelijk een bliksemstraal schoot er eene herinnering door het brein van Faustina Galli, een visioen van een rijtuig, dai haar een paar maanden geleden, op een regendag, genoodzaakt bad in eeu hoek van den Corso Umberto stil te staan, waarin zij, toen de wind het gordijn open blies, een blond gelaat, in de onmiddellijke nabijheid van eene vrouw, en een donker gelaat met een grooten, zwarten baard had gwzien. Zij was eene groote, blonde vrouw met eeD friBch, mooi, ovaal golaat, dat alleen door een grooten neus ontsierd werd. Zij had heel-licht-grijze oogen, waar van men de pupillen baast niet zag, en was goed gebouwd. Zij was rijk gekleed en in een grooten met marmer gevoerden mantel gehuld. Bij den eersten aanblik liep van de eene naar de andere een magnetische stroom van instinctmatigen Do mevrouw kon niet nalaten de mevrouw kon niet nalaten de leerares een oogenblik nauwkeurig op te nemen, die anders was dan zij zich -zelve had vooigesteld. Het scheen, dat zij in dai kleine, fijne persoontje, met dat blanke voorhoofd, in die zachte maar gestrenge oogeu, een trots eu wilskracht raadde, welke zij nog niet had aangetroffen. Ik koin een plicht vervullen begon zij met gemaakte gemeenzaamheid. - Een beetje laat. dat 1 moet ik bekennen. Maar dat is buiten mijne schuld. I Honderdmaal heb ik willen komen; telkens was er een beletsel. Het leven iu de groote wereld is tegenwoordig eene ware slavernij.... Hoe maakt het i de kleine meid? De onderwijzeres zag haar strak aan en gaf, met oen paar woorden, het beste getuigenis van Giulia l zonder dat er een zweem van vleierij in hare woor-' i den doorstraalde. Twee dingen mishaagden de dame: ten eerste dat de bilk der onderwijzeres op geen enkel onderdeel i harer rijke kieedij rustte, en voorts dat haar toon niet dan ijskoude beleefdheid uitdrukte. Zij antwoordde nochtans vriendelijkDat ver heugt mg terwijl zij het meisje liefkoosde en met eene beweging van den arm den mantel opende en het kostbare bont liet zien; ik reken op u, me- juffrouw gnig zij voort - voor de houding van I mijn dochtertje, die veel te wenschen overlaat. In 1 gezelschap maakt zij een ongelukkig figuur; u ziet wel hoe scheef zij zich houdt. Nu heeft zij de nare gewoonte gekregen het hoofd op haren schouder te laten hangen. U moest eens uw best doen haar dit af te leereu. Haar papa bederft haar. Giulia!.... Wat een lipDie mooie gewoonte heeft zij ook met hare lippen te smakken, alsof zij van dorst stierf. Voeg nog daarbij, dat zij ook niet niezen kan; u moet hier werkelijk eens op letten, want voor meisjes komt dit alles er zeer op aan, veel meer dan men denkt De onderwijzeres kon een glimlach niet onder drukken, maar boloofdo op dat alles acht te zullen slaan, zonder op de prachtige doekspeld te letten, waarmee do dame speelde. Daarop vroeg zij Kan ik u verder nog met iets van dienst zijn? Het spijt mij, niet langer te kunnen blijvon, maar mijne leerlingen wachten mij. .~T verontschuldig mijriep de dame, een miniatuur-horloge, met paarlen omzet, uit hare cein tuur te voorschijn halende eu er een blik op wer pende. -- Ik heb u uwen tijd doen verzuimen! Een andereu koer zal ik het hervatten, als u het mij toestaat. Dit zeggende, bemerkte zij, dat de onderwijzeres, kijkeude naar wat er in de school omging, haar horlogo niet had opgemerkt; een uitdrukking van nijd sprak uit hare oogen. {Wordt vervolgd Twee gedeelten sloot in de Korte Akkeren, die belangrijk waren vervuild, werden gedempt en van riolen en Engolscho aardon buizen voorzien. Van de bevoegdheid om daartoe de eigenaars te verplichten werd geen gebruik gemaakt. Men achtte dit onbillijk, daar de vervuiling uitsluitend door anderen geschiedd zonder dat dat voldoende kon worden tegengegaan. De openbare urinoirs werden dagelijks schoon gemaakt en gedesinfecteerd. Weder werden in dit jaar twee van deze ontmanteld, een achter de Groote Kerk en een in de Nieuwsteeg. Voor de reinheid der straten on der plaatsen waar markten worden gehouden, werd naar behooren zorg gedragen. In den zomer bewees de sproeiwagen goede diensten. De goten werden voor zooveel noodig schoon gemaakt. Van de Zweminrichting wordt, als het weder daar voor gunstig is, druk gebruik gemaakt. Van Gemeeutewpge werden opgehaald 5830 HL. haarda8ch en 36733 HL. steenkolenascb, terwijl werden afgeleverd 2839 HL. haardasch en 31104 HL. kolen- asch. Van particulieren werd hiervoor ontvangen f 460.79, terwijl de asch door de Gemeente gebruikt voor ophooging van wegen en straten werd gerekend eene waarde te hebben van 634,26. De uitgaven voor het opbalon van de asch hebben bedragen 3501.11. Heerschende ziekten. Het sterftecijfer was veel hooger dan in het vorige jaar. Aan de mededeelingeu ons door den oudsten Gemeente-Geneesheer omtrent den gezond heidstoestand gedaan, ontleenen wij het volgende: In de eerste maanden des jaars vertoonden zich tengevolge van de langdurige en strenge koude vele ziekten der adomhalingswerktuigen en ingewanden, die meest van een catarrhaleu en rheumatischen aard waren. Gedurende den zomor kwamen slechts weinige gevallen van cholera nostras voor, waarschijnlijk eou gevolg der vochtige weersgesteldheid en vooral der weinig plotseling afwisselende temperatuur. In het najaar openbaarden zich eenige gevallen van influenza, die in hevigheid toenemende gedurende de maand December epidemisch heerschte, en waaraan vele, vooral bejaarde personen zyn overleden. Gedurende het geheele jaar kwamen er behalve enkele gevailen van mazelen eu roodvouk slechts weiuig sporadisch heorscliende ziekten voor. Begraaf planteen. Er waren tot in het afgeloopen jaar twee begraafplaatsen: de Algeineene Burgerlijke Begraafplaats in de Korte Akkeren en de Begraafplaats voor Israëlieten iu de Boelekade. In den loop van het jaar werd in de Oude (>ouwe de Bijzondere Begraafplaats voor Roomsch-Kntholieken geopend, waarop eene Kapel werd gesticht. Op de Algemeene Begraafplaats werdon 506 lijken ter aarde besteld, namelijk 399 in de afdeeliug voor Protestanten eu 107 in die voor Katholieken on wel jn eigen graven19 in huurgruveu le klasse 1 jn 2e 30 in 3e 454 kosteloos 2 Op de begraafplaats voor Boomsch-Katholieken werden. 107 en op die voor Israëlieten 7 lijken be graven. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant is heden gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervuuging van den hoer mr. J. G. de Bruyn, de heer rar. E. van Zinnicq Berg- mann, advocaat-procureur te 's Hertogenbosch, met 37 van de 58 stemmen. Dinsdag is te Waddingsveen een kind van 8 jaar verdronken, het docjitertje van den katholieken onder wijzer. Na veel zoeken is gisteren het lijkje opge- vischi. Vermoedelijk is het kind van de balken bij den houtzaagmolen afgevalleu, in welks nabijheid het werd gevonden. Al de 3 candidaten der Rijks-normaalschool te SchooDhovon, zijn by het jongste voorjaars-exaraen te s Hage geslaagd. Ook zijn al de 3 reeds in eene betrekking benoemd, nl. Mej. M. W. van Dam, van Schoonhoven, aan eene Openbare school te Lokker- kerk, de heer K. Muilwijk, ven Groot-Amraers, aan de Opeub. School te Oltofand, en de heer N. J. de Jong, van Streefkerk, aan de Ópenb. Schooi te Hoog- Blokland. 6 De kiesvereeniging Eensgezindheid te Kapelle a/d IJ sol, vergaderde Dinsdag avond tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad, ter vervulling \ai. de vacaturoontstaan door het överlijden van den heer A. Zwijnen burg. Nadat de voorzitter in zeer waardcerende woorden de verdiensten van het overleden raadslid had herdacht, werd tot stemming overgegaan, en gekozen de heer J. v. a. Wissel, geneesheer, die de candidatuur aanvaardde. In de gisteren gehouden vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, bracht de heer Buys nader rapport uit over den geloofsbrief van deu beer Havelaar. Er is gebleken dat op 11 Mei in het district Ridderkerk 1783 kiezers hebben gestemd, dat er echter slechts 1781 biljetten in de bus ziju gevonden en dus 2 minder dan het aantal kiezers. Van die 1781 biljetten zijn door het bureau 9 bil jetten terecht ongeldig verklaard het aantal geldige biljetten bedroeg dus 1772, wuarvan 887 de volstrekte meerderheid was. En nu is, na onderzoek, na tel ling en hertelling geblekeu, dat de heer P. Smit Jr. werkelijk precies 887 stemmen had verkregen, zoo dat de opmerking van den kiezer-adressant, dat er eene vergissing had plaats gehad in de opgave van het bureau, volkomen juist was. Had nu het resul taat vau die fout moeteu zijn dat de heer Smit ge kozen werd verklaard Noen, want de heer Smit bad juist de volstrekte meerderheid, en het verschil tusschen het aantal kiezers en dat der biljetten had in dit geval van invloed kunnen zijn op bet cijfer der volstrekte meerderheid. Volgens art. 66 der gemeentewet had derhalve eene nieuwe verkiezing moeten uitgeschreven zijn. De bevolen herstemming was dus niet in overeenstemming met de wet en niemand kan derhalve aan den uitslag daarvan rechten ontleenen. Met hoe groot leedwezen dan ook moet de com missie concludeeren te besluiten tot niet-toelating van deu beer Havelaar en tot het uitschrijven, zoo spoedig mogelijk, van eene nieuwe verkiozing in het district Ridderkerk. De heer Van Velzen meende, dat daar niemand de volstrekte meerderheid had verkregen, het stem bureau terecht eene herstemming heeft uitgeschre ven. De heer Buys deed opmerken, dat juist omtrent het verkrijgen van de volstrekte meerderheid volko men onzekerheid bestond en dat trouwens in een geheel analoog geval het stembureau te Delft op 11 Mei juist zóó heeft gehandeld als de commissie thans voorstelt, en al9 de vergadering Dinsdag voor Delft stilzwijgend beeft goedgekeurd. Overeenkomstig de couclusie van de commissie werd daarop zonder hoofdelijke stemming besloten. Daarna ging de vergadering over tot het benoemen van leden van Gedeputeerde Staten. Herkozen werdende heer mr. P. L. F. Blussé met 55 stemmen tegen 1& op den heer Bevers; de heer mr. C. J E. graaf van Bijlandt met 56 stem men tegen 16 op den heer mr. C. J. F. Bichon van IJsselmonde, en 1 op den heer H. Seretde heer mr. C. A. van der Kemp met 55 stemmen le gen lb op den heer mr. L. M. J. H. Kerst ens de heer jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan met 55 stemmen tegen 17 op den heer H. Seret; de heer mr. G. J. Goekoop met 55 stemmen togen 17 op den heer S. van Velzen. De herkozenen betoonden zich dankbaar voor het vernieuwd blijk van vertrouwen en verklaarden, oöder toejuiching van de vergadering, de herbenoeming aan te nemen. Tot buitengeivoon lid van Gedep. Staten werd her kozen de heer mr. J. A. Vaillant, met 50 stemmen tegen 17 op don heer v. d. Ouderraeulen en 1 op den heer Van Velzen. Ook de heer Vaillant aan vaardde, onder applaus, de herbenoeming. Nadat de afdeelingen waren vernieuwd, zijn ver schillende stukken commissoriaal gemaakt, en wel dio betrekkelijk de aan Gouda toetekecnen schadeloos stelling in verband met de uitvoering der vaartver betering in handen gesteld der hh. Van Hou wenin gen, Vaillant, Buys, De Monchy, Duynstee, Courad, Visser, Van Bergen lJzendooru, De Constant Robec- que, Evers, en Blussé, laatstgenoemde voor Gedepu teerde Staten. Een Fransch blad deelt mede, dat drie jongelieden, socialisten, de heeren Maxence Roldes, Briois en Cara- bier, pogingen doen om eene socialistische kolonie te 8tichteu op bet gebied der republiek van Paraguay. De vader van Roldes is chef de bureau bij de spoor wegmaatschappij ParijsOrleans van zijn twee vrien den is de een ook van burgerafkomst, de derde is een werkman, die zichzelf min of meer wetenschappelijk ontwikkeld heeft. De kolouie een waar paradijs zou niet meer dan 400 leden mogen tellenhet aantal vrouwen zou alles natuurlyk aanvankelijk even groot moeten zijn als het aantal maunen, teneinde niemand jaloersch te makeu. Iedereen moet arbeidenvoornamelijk za! men zich toeleggen op landbouw. Geld zal men in de loekomst niet meer noodig hebben dan er vereischt wordt om de noodza kelijke relaties mpt //de oude wereld" te kunnen aanhouden. Over het algemeen zal men zich min of meer richten naar <le theocratische stichtingen der jezuieten in Paraguay alleen in stede van theocratisch zal hier alles democratisch zijn. De verdeeling der goederen zal vrij zyniedereen zal nemen zooveel als hij noodig heeft. Er is slechts één maar by al dit schoonséén althans siechts bij de voorbereiding. Om den geluks staat waar het geld verbannen zal ziju, te stichten, heeft men geld noodig. En dat bezitten Roldes en zijne vrienden niet. Eene leening kunnen zij natuur lyk niet sluiten, daar zij immers nimmer eenig geld zullen willen bezitten. En toch begrooten zij de kos ten der stichting op een millioen franken. Zij zullen nu door voordrachten enz. trachten, belangstellenden voor hun plan te winnen en het noodige kapitaal. De Nederlanderte Chicago, roemt er met recht- roatigen trots op, dat de uitgestrektheid lands van de Unie, die vroeger de «groote Amerikaansche woestijn" heette, binnen het leven van één enkel menschengeslacht in vruchtbare gewesten is her schapen, met groote steden daarin. Kansas, Colorado, Iowa, Nebraska, Minnesota en Wyoming een woestenij te noemen, wien komt het, zoo schrijft de Nederlander^ in deu zin Ea toch, in 1860 beschreef «Appleion's Encyclopaedia" de oppervlakte, die deze staten beslaan, als een woestenij. In 1842 had Fremont, de padvinder, ze «ontdekt," maar in de genoemde Encyclopaedia kan men lezen, dat men in i860 bevreesd was, om die onherberg zame, waterarme, woestijnachtige streken door te trekken. In 1867 werd de ingenieur A. W. Hoyt door eenige kapitalisten uil het oosten uitgezonden, om te zien of or werkelijk zulk een land bestond als het Territory Colorado; en hij rapporteerde «dat de groote Amerikaansche woestenij bijna ontoegan kelijk was voor menscb en dier." Den 16den Augustus 1878 schreef Henry Ward Beecher aan een vrieud «dat hij dag 6n nacht over de groote ongastvrije steppen gereden had,'* Inderdaad, er waren vele en groote punten van overeenstemming tusschen Afrika's Sahara en dit deel onzer UnieAlleen voedend gras nam hier de plaats in vau dor zand. Hier de roode Indiaan; daar de zwart-bruioe Arabier; hier de buffel, daar de kameelhier de cyclonen en tornados, daar de samuras; hier de karavauen, smachtend verlangend naar Santa Fé eu Deseret, gelijk daar de oases, groene plekken in de wildernis. Hier het stroomgebied van de Missouri met zijn overstroomingen, gelijk dnar vader Nijl. Maar terwijl de Sahara nog altijd is zooals zij sedert eeuwen wa9, heeft onze woestenij een totale gedaantewisseling ondergaan, zoo totaal, dat het bijna onmogelijk te gelooven is, dat zij binnen bet leven vau een enkel geslacht is tot stand gekomen. Niet als de trage, droomerige Egyptenaar heeft zich onze bewoner der «groeue woestenij" tevreden gesteld met den Nilometer gade te slaan en te wachten tot het vruchtbaarmakend vocht zou komen, neen, zelf stuwde hij het bronwater op in de bergen eu leidde bet van daar door tallooze kanalen en grachten in de vlakte, om die op verwonderlijke wijze te herscheppen. Waar vroeger scherp bewaakte en wel bevestigde legerkampen waren, daar verrijzen nu vrije steden, die geen vijand vreezen, maar, in vriendschappely- ken naijver, elkander alleen de loef willen afsteken in al wat goed en nuttig is. Iu 25 jaren tijds, gaat de Nederlander voort, zijn hier steden opgekomen, die nu reeds veel meer in woners teller, dan steden in het Oosteu. Dertig steden in de voormalige woestenij hebben een totaal-bevolking van 1,200,000 zieleu en een gemiddelde bevolking van 40,000 zieleu ieder. In de geheele Unie vindt men 57 steden van meer dan 50,000 zielen. De Amerikaansche woestenij telt er van die 67 niet raihder dan 7 (Denver 106,000; Des Moines, 50,000; Kansas City, 132,000; Lincoln 55,000; Minneapolis, 165,000; Omaha, 140,000; St. Paul, 134,000) ou langs moer dan 41,000 mylen snolt het ijzeren paard voort. Niets, ?elfs niet Chicago's wonderbare vlucht, kan hiermee vergeleken worden. Een blijk te meer van wat de meuscli kan dot-n, om ongeschikt geoordeelde landstreken te hervormen in korenschuren, en woeste nijen iu tooneelen vau voorspoed en geluk! Naarmate er meer cijfers komen, begint de uitslag van de Engelsche verkiezingen meer te interessoereu. Als het zoo voortgaat, kan men wel eens een Lager huis krijgen, dat om en om is, het bekende dood puut. Dat hardnekkig gevochten wordt, bewyzen sommige uiterst kieine verschillen tusschen de op twee can didaten uitgebrachte stemmeu. In één district werd de candidaat der conservatieven met slechts 11 stem men meerderheid gekozen, in een ander, nl. te Glou cester, wou de liberaal Robinson het van den lib.— unionistischen candidaat met een verschil van slechts 5 stemmen. De unionisten beschouwen hunne zaak

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2