b QTG. 'I 1892. N° 4883. HAAR VADER. ugi. aris, BINNENLAND. Woensdag 13 Juli. FEUILLETON. I Kunst- ida. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Oe inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. s ►ping baat, ocureur. L •TSY. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (Uit het Framch.) r i i allen die mg ;e-ontvanger, Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschgnt. a ris EVER, morgen» No. 15, in GOUDSCHE COURANT. ADVERTENT1EN worden geplaatat van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. iccuperende, .UÏSCW8. itigen. NEE loren, BUF- 1ONBANK, EN, SPIE- N enz., en aan het Peperstraat, e Graven- Maart 1892, DU18 GAS BURG 8TI- sn wonende 1 door Echt- Jonkvrouwe 'as BERK- menaar, doch agde en de- 5 te 's Gra- ote om vang nige uuren ongenegen te zyn. isn bet bu- Tegeu de logementhoudster vrouw van Trietisop last van den Commissaris van Politie opnieuw proces verbaal opgeroaakt wegens het houden van een bor deel aondor de vereiaehte vergunning en omdat zij uit winstbejag tot het plegen van ontucht aanzet. belangstelling en waardee- aan de instelling nmerk van N, fabrikant waarvan de de Goudsche 1891, is op 3 der Arron- dam inge- d bg artikel 1. no. 85). e Aan bet Verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1891 ontleenon wij nog het volgende: Armwezen. De strenge winter, welke reeds in het najaar van 1890 de behoefte aan ondersteuning aanmerkelijk vermeerderde, deed ook in de eerste maanden van het afgeloopen jaar zijnen invloed gelden. Als ge volg hiervan was het getal bedeelde personen, hoof den van huisgezinnen, wederom grooter dan in het jaar te voren. Dat der bedeelde eenloopende per sonen bleef bijna onveranderd. De uitgaven voor bedoelingen in brood waren ten gevolge van het grooter getal ondersteunden hooger dan in het vorige jaar, eveneens die voor brandstoffen. Het is net zoo met myn man; ik zou hem geep kwaad kunnen doen; ranselt hij mij, dan krijgt elk zijn deel, en ik ga, af en toe, eens met een blauwe plek naar beddat is al. O, als ik haar krijgen kon! riep zij op een geheel anderen toon. Zoo groot en dik als zij is, zou ik haar wel klein krijgen, met dezen éénen vinger; dat zoud u eens zien. Zij hield eensklaps stil, keek hel meisje met een paar glinsterende oogen aan en op een drankwinkel aan den overkant wijzende, zeide zy, op soetsappigen toon, mot een grijnzend gezicht Als de juffrouw een glaasje wilde aannemen.... het is hier een nette winkel..,, een droppel maar, om te proeven. De onderwijzeres dankte haar en verontschuldigde zich de vrouw bleef met den wijsvinger in de lucht haar staan nakijken, steeds herhalendeeen enkelen droppel I totdat zij uit het gezicht verdween. Zoo’n eend zeide zij toen, en ging den winkel binnen. GOUDA, 12 Juli 1892. Op de internationale Honden-tentoonstelling van //Nimrod" te Scheveningen in aan Norah van dr. Bakker Niemeijer alhier in klasse 102 een 2e prys en iu klasse 103 en 104 een le prijs toegekend. In laatstgenoemde klasse kreeg Norman van den heer A. Steensma alhier een 2en prijs. Gisteren is op last van de Politie naar Kralingen teruggebracht een minderjarig meisje, dat hier zonder geld of middel van bestaan was aangekomen en vol gens hare verklaring door haar voogd het huis was uitgestuurd. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prfl» per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. De gezondheidstoestand was gunstig. Van het school- en godsdienstonderwijs Werd ge trouw gebruik gemaakt en over de door de kinderen gemaakte vorderingen waren Regenten en Onder wijzers tevreden. Van de oud-verpleegden werd een benoemd tot 2n Luitenant der Infanterie bij het Noderlandsch- Indische Leger, terwijl een tweede bevorderd werd tot Stuurmansleerling le klasse. Over het algemeen viel óver het gedrag der ver pleegden niet te klagen. De twee verpleegden, welke wegens wangedrag ontslagen werden, traden in ’s Rijles dienst, een bij de Infanterie, de ander bij de Zeemacht De toestand der gebouwen is goed. Door de ver wisseling van de ziekenkamer, de vergrootiug der kinderkamer en üe vereeniging van het huis, bewoond door den Vader en de Moeder, met het gesticht zyn belangrijke verbeteringen verkregen. De voeding en de kleeding- en liggingstukken der verpleegden lieten niets te wenschen over. Op den 3In Juli had de heer L. P. Hoogendyk het voorrecht zijn 25 jarig jubilé als Regent te vieren, welke dag om ’s mans toewijding aan- en ijver voor het gesticht, zoowel daarbinnen als daarbuiten, niet onopgemerkt voorbijging. Hij ontving bij die gele genheid vele blijken van l ring van de diensten, door hem bewezen. In de Collegiën kwam geene i met den inwendigen dienst belast. 3o. Het Beetedelingenhun. Bij den aan vang van het jaar werden in dit ge sticht verpleegd 24 oude lieden. In den loop van diepe droef- der. Behuwd- DUDN, tg- amenten der 74 jaar. ehuwd- en deren, Schriek op denzelfden van Regenten en Regentessen verandering, evenmin iu het personeel Het eerste wat Faustina Galli den volgenden dag deed was zich te overtuigen, dat het kind van het voorgevallene niets wist. Gelukkig was dit het geval het had er althans den schijn van. Zij zag er treurig uit, zooals altijd, maar deed dien dag niets blijken van eenig nieuw verdriet en de volgende dagen even min. Oudergewoonte ging de dame voort met zich dagelijks op school te laten zien, zouder de opschud ding te vermoeden, waartoe zij aanleiding had gegeven. Doch een dreigend gevaar was de kleine Vinini, die den uitval der vrouw grootendeels had bijge woond, on na dien morgen den schijn had een boos opzet te smeden. De leerares merkte den zonderlin gen blik op, waarmee zij bij het weggaan mevrouw Orveggi opnam, terwijl deze met haren vader sprak, evenals den spottenden glimlach, waarmede zij de dame groette, welke deze op hare beurt het kind deed aankijken; zoo gebeurde het somtijds, dat zij elkaar een tijd lang strak aanzageu, maar nooit was het ’t meisje, dat het eerst de oogen nedersloeg. Een morgen kwam Galli juist bijtijds op school, om een gesprek af te breken, dat haar met angst vervulde. Zij verraste by den ingang de kleine Vinini, die aan Giulia vroeg of zij bij de artillerie iemand harer familie had, waarop de laatste een kleur kreeg, zonder hare bedoeling te begrijpen, en ontkennend antwoordde. Galli zond de beide meisje# naar hare plaats; Maria Vinini moest ongetwijfeld mevrouw Orveggi, op de wandeling, met eenen officier hebben gezien. Inmiddels was de kleine slang begonnen met het kind van den sjouwer, dat in de bank voor haar zat, te plagen, wijl deze steeds voortging met harer vriendin, uit de verte, allerlei kleine bewijzen van genogen heid te geven en naar haar f evloog zoodra de school geëindigd was. Daar het arme kiod alles stilzwijgeud verduurde, werd de andere steeds vinniger en ging met hare vervolging iedereu dag een stap verder. Eens maakte zij zich oen oogenblik afwezigheid harer kleine buur vrouw en eene kleine opschudding in de school ten nutte, om in allerijl uit haar werkdoosje, dat op de bank stondharen teekendoek te nemen en tornde de geborduurde lettors er schieliik met een speld uit, waarop zij den doek weer op zijne plaats terug legde. Het kind kwam terug, zag wat zij gedaan had en begon te schreien. Vinini werd ondervraagd; zij stond op en antwoordde bedaard Dat heb ik niet gedaan. Zij liegt het. Uit een der naaste banken klonk een uitroep van verontwaardiging. Hot was hare vriendin Giulia, die alles gezien had. Zij stond met gloeiende wangen op en zeide vast beraden Zij heeft het gedaan ik heb het gezien. Dan liegt zij ook hernam Maria, zonder blikken of blozen. De 'leerares brak het geschil af door te zeggen: Straks, na schooltyd, gaat ge alle drie met my naar de directrice. Zij hervatte do les; een groot gedeelte daarvan Ook aan bedeeliug in geld werd meer uitgegeven I jaar opgenomen6 weezen verlieten tengevolge van dan in 1890, daar door den langdurigen winter do I het bereiken van den bepaalden leeftijd het gesticht werkzaamheden van vele lieden geheel stil stonden, 1 en 2 verpleegden werden wegens wangedrag ontslagen waardoor dezen genoodzaakt werden tot het vragen zoodat zich op het einde van het jaar 76 verpleegden van onderstand. in Jiet gesticht bevonden. De bejaarden of door gebreken duurzaam onder steunden ontvingen bedoeling in geldaan de meesten werd daarenboven brood verstrekt, en gedurende de wintermaanden soep en turf. De gezondheidstoestand der armen was vrij gunstig. Ofschoon veler verdiensten minder waren dan an ders, kon de toestand van het armwezen toch over het algemeen niet ongunstig genoemd worden. De Besturen der Burgerlijke Instellingen van Wel dadigheid bevorderden met nauwgezetheid de naleving der Armenwet, welker bepalingen blijkens de ervaring ook in hut vorige jaar opgedaan, gunstig hebben gewerkt. Instellingen door of van wege de Gemeente beheerd of gesubsidieerd. Deze instellingen zijn do volgende: lo. Hel Burgerlijk Armbestuur, dat onderstand verleende onafgebroken aan 62 huisgezinnen en 1 b afzonderlijk levende personen, en tijdelijk aan 112 huisgezinnen en 18 afzonderlijk levendo personen. y Genees- en heelkundigen!) ulp werd kosteloos aan 870 huisgezinnen en 202 eenloopende personen ver strekt. Ten behoeve van 88 vrouwen, onder welke 9 ongehuwden, werden consenten afgegeven ter ver krijging van verloskundige hulp. Het Collegie van het Burgerlijk Armbestuur onder ging geene verandering. 2o. Het Vereenigd Wees- en Ailemoeseniershuis. Op 1 Januari bevonden zich in het Weeshuis 78 kinderen. Zes weezen werden in deu loop van het

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1