2w Mtdfiftfitoffliririilrte SMgügBBg AD VERTE NT l£X. BaUéfllafldsch Overzicht. A. BRINKMAN en Zn. worden GELEVKRD door van schapen23.60 lammeren9.60 varkens65.-»- h biggen 6.60 ,i de boter, per kilo 1.10 de kaas, per 50 kilo 26.50 Er werder ter markt gebracht Paarden427 Runderen695 Kalveren8648 Schapen5989 Lammeren3658 Bokken en Geiten -393 Varkens7347 Biggen22306 Boter58686 kilogram. Kaas778491 De Afdeeling „Gouda en Omstreken» der Hol- landsche Maatschappij ran Landbouw telt ongeveer 150 leden. Zij hield bij gelegenheid van de vrije paarden markt in October eene verloting van paarden en aan verwante artikelen, waarvoor 7305 loten a 1. werden uitgegeven, terwijl 40 prijken werden uitgeloofd. I Siunenlandeche Handel. De binnenlandsche handel bestaat voor namelijk in de hier gefabriceerd Wordende artikelen en in granen, boter, kaas en vee. Aan het Stoombooten-Veer op de Vest werden 20018 adressen ingeschreven. De markten welke hier gehouden worden, zjjn de volgende a. Vier kaasmarkten, namelijkop den tweeden Woensdag in Maart, den derden Woensdag in Augustus, den vierden Woensdag in September en den eersten Woensdag in November. b. De vrije paardenmarkt op Vrijdag vóór de Mont- foortsche Markt. e. De vrije veemarkt op Donderdag na de hiervoren bedoelde vrije paardenmarkt. i. De St. Jacobsmarkt of kermis, dio eene week duurt en aanvangt op Maandag na St. Jacob of 25 Juli. e. De weekmarkten, die iederen Donderdag plaats vinden. Op de den 16 October gehouden vrije paarden markt waren ongeveer 400 paarden aan de lijn, waarvan 30 voor de verloting werden aangekocht. - Buitenlandtche Handel. Naar het buitenland w orden hoofdzakelijk uitgevoerd kaas, boter, margarine-boter, pijpen, garens, stearine- kaarsen en loodwit. Scheepvaart lange de rivieren, kanalen en vaarten. Er kwamen hier aan of passeerden 47727 vaar tuigen, 'waaronder 14421 stoombooten, metende te urnen 3267042 kub. meter of tonnen. In 1890 bedroeg het aantal vaartuigen, die door de Gemeente roeren 47413, waaronder 15894 stoombooten, metende te urnen 3161817 kub. meters. Werven en Scheepsbouw. Er worden in deze gemeente vier werven gevonden, uitsluitend bestemd voor vaartuigen, die de rivieren en binnenwateren bevaren. De beide alhier bestaande machinefabrieken hebben ieder een vijzeldok. De ^cheepidakerijen hadden geregeld werk. Op de werf »'t Kromhout" aan den Rotterdjtmschen dijk werden vier ijzeren schepen voor de rivier- en Schelde- vaart gebouwd, metende te urnen 1150 ton. Ook werden op die werf voor het Rjjk gemaakt een ijzeren pont en een boeilegger ten dienste van het Noordzee kanaal. In de Gemeente waren gepatenteerd 99 schepen van tien tonnen en daarboven, metende te urnen 4257 tonnen. Middelen van vervoer te water. De stoomboot „de lJt»el" vaart dagelijks behalve des Zondags hoen en terug naar Botterdam, en „de Stad Oouda" driemaal per week. De stoomboot van Utrecht op Botterdam, die da gelijks behalve Zondag heen en weer vaart, legt elke reis hier aan. De stoombooten der Maatschappij „de Volharding" varen degelijks driemalen, doch op Zondag tweema len, tusschen Leiden eu Gouda heen en terug, en op alle werkdagen tweemaal tusschen Amsterdam en Gouda, eene tussohen Alphen en Gouda eu tweemaal naar Boskoop. Iederen Donderdag varen van Woerden, Oudshoorn en Rijnsatorwoude stoombooten op deze Gemeente. De stoomboot van de Maatschappij „Boskoop WaddinxveenGouda" vaart driemaal daags heen en terug. Voorts leggen hier bij het kantoor op de Vest aan de van Amsterdam en daarheen terugvarende stoom booten op Botterdam, Vlaardingen, Oudewater, Arn hem, Wageningen, Dordrecht, Zierikzee, Middelburg, Tiel, Nijmegen, Helmond, 's-Hertogenbosch, Waal wijk, Eindhoven, Maastricht, Antwerpen en Brussel; do van Botterdam en daarheen terugvarende stoom booten op Bodegraven, Haarlem, Alkmaar, Furmerend, Wormerveer, Nieuwediep, Woerden, Oudewetering, Hoorn, Medemblik, Enkhuizen, Zwolle, Meppel, Sneek, Groningen en Deventer; de booten van Zaandam en Leiden op 's-Hertogenbosch, Bergen-op-Zoom en Breda en die van Rotterdam op Leeuwarden. Dagelijks, met uitzondering van Zaterdag, vaart eene barge van hier naar Amsterdam, twee maal 's weeks vaart eene stoomboot naar 's-Gravenhage, eenmaal eene stoomboot naar Delft en twee malen eene schuit War Leiden. Verder vaten op deze stad versoheidene markt- en veerschuiten. Op den IJsel en de Gouwe worden door de hee- ren Van der Garden Co. alhior, Pannevis te Al phen en H. J. Meijer te Botterdam stoomsleepdiensten uitgeoefend. Middelen van vervoer te land. De vervoermiddelen te land waren in 1891: de Nederlaudscbe Staats-spoorweg de Stoomtramweg tussohen Gouda en Bodegraven, van de Stoomtramweg-Maatschappij «Gouda"; de Stoomtramwag tusschen Gouda eu Oudewater, van de IJssel-Stoomtramweg-Maatschappij; een postwagendienst op Schoonhoven van J. J. Driessen aldaar, (vroeger A. Jonkheid 5r Co.); een omnibusdieast op Moordrecht van J. H. Perk aldaar. De Botterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren: J. v. Z„ arbeider, wonende te Zevenhuizen, we gens oplichting, tot ze» weken gevangenisstraf; B. G., boomkweeker, wonende te Boskoop, we gens mishandeling, tot negen maanden gevangenis straf C. M., zonder bevoep, wontnde te 8choonhoven, wegens feitelijke aanranding van de eerbaarheid, tft eene maand gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht Th. B. de K., 46 jaar, bouwman, wonende te Hoencoop, beklaagd van als soude hij, bevorens bij vonnis van deze rechtbank van don 8 April met ingang van 4 April, in staat van kennelijk onvermogen verklaard zijnde, te Hoen coop ter bedriegeljjke verkorting van de rechten zij ner schuldeischors.- a. op 21 Maart of daaromtrent aan zijne kinde ren Jan en Kornelia hebben betaald eene som van 2600 ter voldoening van het door hem aaD die kinderen verschuldigde b. in het laatst van de maand Maart 11. hebben betaald of doen betalen aan T. V. te Harmeien een bedrag van 200 in mindering op aan J. W. te Hoencoop, een bedrag van 71.87in minde ring op en aan A. J. v. d. K. te Sohoonhoven, een bedrag van 69.91 ter voldoening van het door hem aau dezen verschuldigde, hebbende hij alzoo zijne sub a en b genoemde schuldeischers bevoor deeld c. een op XI April 11. door hem als laatste ter mijn van door hem aau P. H. verkochte roerende goederen van dezen ontvangen bedrag van 302 niet aan den in zijnen in staat van kennelijk on vermogen verklaarden boedel benoemden curator hebben verantwoord'. Al het hierboven vermelde bleek uit de verkla ringen der in deze zaak gehoorde getuigen, terwjjl uit een voorgelezen brief van den curator aan bekl. geschreven, onmiddellijk na dions benoeming bleek, dat deze den bekl. had gewaarschuwd niets te ver duisteren, want zoo hij dit deed, hij curator on middellijk daarvan kennis zou geven aan den officier van justitie, wat zijne gevangenneming zou ten ge volge hebben. BekIL bekende wel de feiten gepleegd te hebben, doch niet het geld bedoeld bjj feit c. op 11, dooh op 4 April ontvangen te hebben. Het O. M. achtte al het ten laste gelegde volko men naar eisch van rechten bewezen. Het was toch uit de behandeling dezer zaak duidelijk gebleken dat beklaagde verschrikkelijk geknoeid had. Door zijne laakbare handelingen had-bekl. zijne verdere credf- teureu benadeeld. In plaats toch zijne bezittingen publiek te verkoopen en zijne sohuldeischers gelijke lijk1 te voldoen, wa* door-hem zijn inboedel, koeien en paarden bjj nacht verkocht en vervoerd, zoodat de curator bij zijne komst het huis ledig vond. Bekl. had alzoo, volgens hét O. M., gehandeld ter bedfriegelijke verkorting van de reohten zijner schuld- eisokers, zich soh,uldig gemaakt aan een ernstig feit, waarvoor hij eene, zware straf verdiende en wel twee jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. H. VV. van San- dick was het met bet O. M. niet eens, dat de aan bekl. ten laste gelegde feiten onder a en b vermeld vielen onder het bereik der strafwet. Toen die be dragen toch door hem werden betaald, was het vonnis houdende zijne verklaring iu kennelijk onvermogen, nog niet uitgesproken, en had hij dus nog geheele vrjje besohikking over zijne inkomsten en uitgaven. Voor, deze feiten zou dus een ontslag van rechtsver volging moeten volgen, subsidiair, zoo de rechtbank met pleiter van gevoelen was dat bekl. niet gehan deld had ter bedriegeljjke verkorting van de rechten zijner schuldeischers, vrijspraak. Wat het feit be treft onder c vermeld, concludeerde pleiter tot vrij spraak, daar z. i. niet vaststond dat bekl. op 11 April het daarbij genoemde bedrag zou hebben ont- het blonde hpar; hij scheen zich het gebeurde niet aan te trekken en het alleen vervelend te vinden, dat men hem vroeg zich in de zaak te mengen. Uit zijn blozend gelaat sprak eene soort verbazing over deze nieuwe dwaasheid van zijne dochter, die hij met meer nieuwsgierigheid dan af keuring aanzag, als een zeldzaam exemplaar, terwijl het duidelijk Zichtbaar was, dai hjj tïotsch was op hare schoonheid. Hét meisje gaf, hem ziende, niet de minste ontroering te kennen. De directrice vatte in enkele woorden het voor gevallene samen en sprak toen het meisje toe Ik wil hopen, mejuffrouw Vinini, dat gij in tegen woordigheid van uwen vader het niet langer ont kennen zult. Kom, Maria, sprak deze, zonder dat zjjne Stem eenige aandoening verried: waartoe dient het te ontkennen? Zeg de waarheid; ik ook, ik beveel u dat. Het meisjb gaf een teeken van ongeduld, terwjjl hare oogen van den een naar den ander dwaalden. Toen riep zij stampvoetend: Neen, en nog eens neen I Het is een leugen I Ik heb niets te bekennen 1 Ik heb het niet gedaanBekennen zal ik het nooit I Voor den laatsten keer riep de directrice op rijzende, verbolgen over de onverschilligheid van den vader, die met beide handen zijne knevels opkrulde, en diep VerontwaardigdSpreek de waarheid, of gij zult het u berouwen. Gjj zult van hier wegge zonden en op geen enkele gemeenteschool meer aan genomen worden; hoe groot uw berouw dan ook wezen zou,' kan niets uwe schande meer uitwisschen. Het meisje viel haar met een kreet van woede in de rede, en eeu speld van hare japon trekkende, riep tjjAls er nog één woord over gezegd Wordt, slik ik deze in. Zij maakte een gebaar om de speld in den mond te steken, doch haar vader greep baren pols vast en de speld viel op den grond. Toen beving haar een vlaag van woede; zij knarste de tanden, balde de vuisten, wierp zich op den grond en schopte roodsuig mét armen en beenen, dat het den omstanders moeite kostte haar op te richten en op een stoel te zetten, waar zij doodsbleek, geheel uitgeput, onbewegelijk, met stijf opeen geklemde tanden, woest om tich heen ziende, bleef zitten. Na een paar vernieuwde-uitbarstingen van woede, zonk haar hoofd, ten laatste, uitgeput op haren schouder neer; doch goen traan kwam in hare oogen. Het vonkje medelijden, waarvoor de directrice ten aanzien eener toekomstige schoonheid vatbaar was, scheen thans zijn toppunt te bereiken, daar zjj in de oogen van het schuldige kind een flauw teeken van berouw'meende te bespeuren. Nog één middel wil ik beproeven zeide zij. Misschien wil de schuldige in ons bijzijn niet bekennen. Wij zulleh haar een oogenblik alleen laten. Zij zal hare bekentenis op dit blad, hieraan mijne schrijftafel schrijven.... Maar bedenk wel, dat er hierna geene vergiffenis meer is. Stemt gij hierin toe? v Na een oogenblik knikte zjj bevestigend. Allen verlieten het vertrek. De directrice keerde een oogenblik laior terug en ziende dat het meisje iets op het blad geschreven had, wenkte zjj haar toe dat zij naar haren vader kon gaan. Het blad opnemende, lae zijIk deed het, maar ik heb gelijk. Maria Vinini werd acht dagen ran school ver bannen. 's Middags kwam Giulia Orreggi niet op school. De onderwijzeres verwonderde zich hitrover niet, den schok in aanmerking nemende, welken het kind dien morgen gekregen had. Maar toen zij haar ook den volgendén dag niet zag, begon zij zich on gerust te maken. Terwijl zij verwachtte den vader te zullen zien, was zij verbaasd de mevrouw, met een minzaam lachje, heel sierlijk gekleed, op haar' te zien toetreden. Wat mocht dit beduiden Was het eene nieuwe tactiek om hare bewondering af te persen Of was het de uitwerking der eerste lentedagen of van den verzachtenden invloed eener nieuwe liefde P Of was het eene opwelling van nederigheid, waartoe zij, indien iets van het gebeurde was uitgelekt, hare toevlucht nam om door minzaamheid en voorkomend heid haren goeden 'naam te redden. Wordt vervolgd.) vangen, maar dit, zooals bekl. dit opgaf, op 4 April zou zijn geschied. Uitspraak Dinsdag e. k. Heden middag werd ten Kaadhnize alhier aanbe- steed a. Het ophalen van de Haardasch in de Gemeente gedurende 5 jaar en 5 maanden. Ingeschreven werd doorJ. Borst te Gouda voor 2964.— en A. van der Laau te Gouda voor f 2884.toelage per jaar b. Het rijden met den sproeiwagen en het be- sproeijen van gemeente-bestratingen. Ingeschreven werd doorC. Lafeber te Gouda voor 7 5 cent per uur. c. Het over 40 str. Meter lengte uitdiepen van een gedeelte der rivier de Gouwe bij de Waddings- veensche draaibrug. Ingeschreven werd door C. Ne- derhof te Gouda, voor f 686.— C. Furrer, te Gouda, voor 545.—, W. Evegroen, te Ouderkerk a/d LFsel voor f 495.— en K. Bons, to Sliedrecht voor 357.— d. Het doen van buiten veïfwarken aan gemeente gebouwen. Ingeschreven werd door J. Vos voor perceel 1 446. h ii 2 u 235. ii 3 a 76. ii ii 4 u 37. a a 5 ii 33.99 B. Brouwer voor perceel 1 '440. a a 2 231.75 ii u 3 ii 80.— ii 4 a 39. ii ii 5 n 34. J. Rost voor perceel 1 f 437.75 2 261. ii H 3 n 91. ii ii 4 a 41. a a 5 w 37.—" W. van Soest voor perceel 2 230. h ii 3 n 80.— o n 4 h 60. ii - n 5 ii 85. M. Binuendijk voor perceel 1 873. 2 187e-" *8// 52. ii n 4 24. ii ii 3 27 Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van Dinsdag 12 Juli 1892. Weder is een flinke stap vooruitgezet. De pro gressie van den heer Pierson is met 68 tegen 21 stemmen aangenomen. Een sncces, dat zeker merk waardig is en dat het Vaderlaud doet uitroepen g})o minister had gewonnen spelhij heeft de kamer in z|jn macht.Terecht zegt het blad er bij, dat dit een aangenamer schouwspel is dan een minister, die de speelbal is der Kamer. De ^uaestie der progressie leende zich uitstekend tot allerlei vooretellan, doch de amendementen had den alle de strekking den minderen man te ontlasten en de groote fortuinen te bezwaren. Dit viel zoo in het oog, dat men zelfs van liberale zjjde opkwam tegen confiscatie der groote vermogens. De minister heeft juist door zijne gematigdheid het veld behouden. Het voorstel in het gewijzigde wetsontwerp is dit: van 18 tot 14 duizend gulden zal betaald worden 2, van 14 tot 15 duizend 4; van 15 tot 200 gulden is verschuldigd 1,25 per mille boven 't bedrag van 10,000 boven de 200 duizend een vast bedrag van 237,50 (d. i. de som, die een vermogen van 200 duizend betaalt), vermeerderd met 2 per mille voor het bedrag boven de 200,000. De grondslag van het stelsel is dit, dat een vastbe- drag wordt afgetrokken, dat beachouwd wordt als noodig voor levensonderhoud, en dat verder een zelfde peroentage wordt genomen, met enkele wijzi gingen, voor zoover de kleinere en de grootere ver mogens betreft. Het gevolg is. dat een progressief percentage wordt ingevoerd, maar met een progressie, die langzamerhand daalt. De hierop voorgestelde amendementen waren lo. van de heeren Smeeuge en Poelman, waarbij in de laagste twee klassen de belasting verlaagd werd tot 1 en 3 an van de klassen boven de 200,000 een belangrijk snellere stijging werd aangenomen2o. van de heeren Heldt en Tijdens, die geheel het stelsel der Begeering volgden, maar in de klassen boven de f 200,000 de surtaxe stelden op 8 in plaats van 2 per mille So. van den heer Kolkman, wiens nog t 1 ingewikkelde berekening het resultaat had, dat de stjjging in de lagere-klassen langzamer ging, zoo dal Wjv. Bij 80.000 de belasting zou worden ƒ15 ic plaats van 25, en by de hoogere vermogens de stijging een sneller verloop had. De Minister heeft in een tamelijk korte rede al deze amendementen afgemaakt. De meeste stemmen nog verwierf het amendement- Kolkman, hl. 35, de beide andere 15. De stemmen .waren nogal verdeeldde radicale fractie der lin kerzijde vond steun by enkele katholieken en anti revolutionairen, dien-in vrij grooten getale voor het amendement-Kolkman opkwamen. Merkwaardig was de houding van sommige anti-revolutionairen, type- Van der Boroh, die stemden voor de geavanceerdste progressies, als om tegenover de Standaard hun con servatisme goed te maken, maar die ten slotte stem den tegen het artikel. Met 68 tegen 21 stemmen werd dit aangenomen. De kerkoraad der hervormde gemeente te Menal- dum had in Maart, toen eenige personon in eene naburige gemeente als lidmaten wenschten aangono- meo te worden, het daartoe vereischte attest van zedelijk gedrag geweigerd van éen hunner, op grond dat hij bij kermis of ijsvermaak zijne diensten als muzikant presteerde voor de danslnstigen. Hij kwam in hooger beroep bij het classicaal bestuur van Leen- worden, en met goed gevolg. Vóór eenige dagen heeft bovengenoemde kerkeraad op last van het clas sicaal bestuur het vereischte attest afgegeven, waarna jl. Zondag de bevestiging plaats heeft gehad. In Amsterdam is den heer Ooms gisterenavond een feestelijke ontvangst bereid. Nadat hij aau het station, waar hy te half acht arriveerde, was ontvangen door de vereeniging Nereus, tot wier le den hy behoort, en door duizenden, die op het per ron verzameld waren, geestdriftig toegejuioht, ging het in open rijtuigen naar Maison Stroucken. De tocht door de stad was een zegetocht in den vollen zin des woords. Overal eene wuivende en juichende menigteop vele plaatsen vlamden Bengaalsohe vreugdevuren en in de Muiderstraat stond de ver eeniging Hendracht zij ons doel geschaard, die Ooms in een reusachtigen drinkhoorn een hartigen dronk toereikte. Te ruim 9 uur bereikte de stoet de plaats van bestemming. Ooms nadering was reeus van verre door het hoera-geroep der menigte aan gekondigd. Toen hij iu de zaal verscheen, heiaden met de vele kransen, die hem onderweg, o. a. te Botterdam door de roei-en zeil vereeniging De Mam, te Leiden door Njard waren aaagoboden, kon by nauwlijks ontkomen aan de gelukwenschende handen, die hem van alle zijden toegestoken werden. Op de estrade stonden de besturen geschaard van alle hier bestaande roei- en zeilvereonigingen. De heer Six sprak hem namens alle vereenigingen toe en bood hem een fraaien zilveren lauwerkrans aan. Vrienden boden hem ter herinnering een gou den roeispaan aan, het vredig wapen waarmede Ooms de Engelschen op de Theetps versloeg, gelijk De Ruyter het vroeger deed mei zijne branders en mor tieren. De heer Blanoken, van De Hoop, deed in eene toespraak vooral do zedelijke waarde van Ooms zegepraal uitkomen. Mochten wij met recht her zijn op den roem door 'onze schilders, onze zangers, onze mannen van wetenschap in den vreemde ge oogst, tot heden ontbrak iets om den buitenlander bet beeld van onze kracht .in zjjne volkomenheid te vertoonen. Ooms heeft;,die leemte aangevuld. Hij heeft de Engelsehe sport, de eerste ter wereld, te genover de Nederlaodsche in de minderheid gebracht. Ooms beantwoordde de verschillende sprekers, door zynen dank te uiten voor do eer hem bewezen, daarbij niet verzuimende den man te gedenken, die hom heeft gemaakt tot wat'hij is, den heer Meurer, zijn trouwen en volhardenden trainerDe officieele pleohtigheid werd gevolgd door een gezellig samenzijn. Den 4en Augustus zal het Merwedekanaal offici eel worden geopend. Om de pleohtigheid door eenige feestelijkheid te doen gepaard gaan, is door den gemeenteraad van Amsterdam eene Subsidie verleend van 5000, en werd door particulieren een gelijk bodkag in de,te maken kosten gewaarborgd. Het voornemen ia, op den dag der opening een boottocht te doen van Vreeswijk naar de hoofdstad, gevolgd door een grooten maaltjjd in Artis. Aan de rodao- tiën der voornaamste Duitsche couranten in plaatsen aan of nabij den Rijn gelegen, zijn uituoodigiogeu getonden onf zich bjj de feestelijke opening te doen vertegenwoordigen. Tevens zijn kaarten en Duitsche brochures in bewerking, welke de aandacht van het buitenland op den nieuwen waterweg hebben te ves tigen. voor: «De Kamer, overtuigd dat de regeering de oprichting van een koloniaal leger zat bespoedigen, gaat over tot de orde van den dag". Met groote meerderheid werd deze motie aange nomen. De heer Villeneuve interpelleerde daarop de regee- nng over het tweegevocht tusschen kapitein Mayer en den markies De Morés. Nadat de minister De Freycinet de verzekering had gegeven, dat de tucht in het leger niets te wenschen laat, ging de Kamer met groote meerderheid over tot de eenvoudige orde van deu dag. Hat vooratel tot het verloenen van amnestie werd met 253 tegen 98 stemmen verworpen. In den Senaat stelde de heer Tirard namens de budgetcommissie voor, het ontwerp op de vier di recte belastingen te verwerpen in den door de Ka mer vastgestelden worm. Nadat echter de minister Roavier op aanneming had aangedrongen, is die vorm met 119 tegen 115 stemmen goedgekeurd. De heer Burdean zal waarschijnlijk de portefeuille van marine aannemen. In den ministerraad is door president Carnot een besluit getoekend, hem door den minister Boc- he aangeboden, waarbij bepaald wordt, dat de we reldtentoonstelling te Parijs zal worden geopend worden op 5 Mei 1900 en gesloten op 31 October daaraanvolgende: Berichten uit Rome gewagen met bevreemding van bet aannemen van de portefeuille van Financiën door Grimaldi, Deze heeft Budini tot het laatste toe verdedigd en stemde tegen den tegenwoordige Minis ter-president Giolitti. Zijn optreden in dit Kabinet heet een groote slag voor de oppositie. Tevens is het een voldoening voor net zuiden. Ginlitti geluk wenschende met het overwinnen van zijn rechtmatig misnoegen tegen iemand, dio nog zoo kort geleden een zijner ijverigste tegenstanders was, waarschuwt men hem tevens op zjjn hoede te zijn teger. dezen nieuwen vriend, die met zooveel koelbloedigheid de huik naar den wind weet te hangen. De oppositie bladen zijn op den overlooper zeer verbolgen. Men beweert echter, dut met het oog op de ontbinding der kamer on de aanstaande verkiezingen vele Afge vaardigden, die als vijanden van het nieuwe Kabinet werden aangemerkt, thans den steun der Begeering zoeken. Te Weeneu en te Pest zijn de beraadslagingen over de muntregeling begonnen, nadat de weg vol doende geëffend was. De Duitschliberalen, die enn oogenblik van plan schenen hunne goedkeuring »f- haukeljjk te maken van de toostemming der regen- ring ons te gemoet te komen aan de bezwaren der Duitscbers in Bohemen en de Alpenlanden, zyn maar weder in hun schulp gekropen en zullen stemman voor eene hervorming, die in het belang van bet land noodig is. Het gerucht, dat de minister van justitie, graaf Schönborn, zou aftreden wegens vereehil van meeting over de bovengenoemde Bobeemsohe quaeetie, was slechts een kleine waarschuwing, die de Dniteeb-Uh»- rale partij gedwee meeat maken. Alleen de Duitaeh-natioualen zullen tegen stemswn en ook de Jong-Czeehen blijven getrouw aan kun verzet en maken schandaal waar sy kunnen. Te Praag hielden zij een groote volksbetoogiM:, waarop bet voorstel werd gedaan een «Bond van de ontevreden volken van Opstenryk» op te richten. De betooging eindigde met .luid rumoer en er werden liederen gezongen,'waarin Rusland en Frankrijk wer den aangeduid als de wrekers van het Czechsieehe volk. Dit verzet zal echter hoogstwaarschijnlijk weigig invloed hehben op het let der wet. Maandagavond had te Brusael met het hoog op de bijeenkomst der Constituante, een groote meeting plaats ten gunste van het algemeen kiesrecht. De "leiders der werkliedenpartij, die de vejgadering hid den belegd, hielden heftige redevoeringen Wi ver klaarden, dat, als de Constituante bpt algemeen ki«e- reoht niet aannam, de nlgemeene werkstaking eeu uitbraken. Na afloop dor vergadering trok een van omstreeks 1000 socialisten onder het zingen ven dn Mareeillaiae door de straten. De politie werd I langrijk versterkt, »aer botsingen hobben Biet gehad. Tol dusver zijn in Groot-Britatinië gekozen205 conservatieven, 36 unionisten, 182 Gladstonianep, 5 Pamellisten, 35 anti-Parnellisten. De conservatieven winnen 18, de unionisten 7, de UlaHetomaarw »4 De heer Bouge vroeg gisteren iu de Franeohe Kamer verlof de regeering te interpelleeren over Toakin. De minister-president Loubet verklaarde, de on middellijke discussie te aanvaarden. Na debat stelde de heer Locroy de volgende motie

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2