Bulteolandsch Overzicht. Staten-Generaal. Tweede Kamee. Zitting van Donderdag 14 Juli 1892. Aan de Staten dee v«rvu!d worden door iemand, by wien ik wellicht in bekwaamheid ec ijver achter zal staan, maar ik bedoelde steeds het goede voor onze stad en doe daarin voor niemand onder. Het is mij een behoefte een woord van dank te spreken tot u, M. de Voorzitter, tot de beide Wet houders en tot de raadsleden, wien ik hartelijk dank zeg voor hun welwillende ontvangst. Ik beveel my in hunne vriendschap ten zeerste aan I Openly k wil ik ten slotte een woord van dank spre ken tot die Collegies in den Raad, die op mij hunne stem voor Ontvanger dezer gemeente hebben uitge bracht, eene betrekking waarmede ik zeer ben ingeno men. Ik hoop dat ik hun vertrouwen niet zal be schamen en zal trachten door yver ea plichtsbe trachting steeds ook de achting van die raadsleden te verdienen, die op my hun stem niet hebben uit gebracht f Ik beveel mij zeer aan in den steun van raads leden, leden van het Dagelijksch Bestuur en ge meente-secretaris Niets meer aan d6 orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. Ten gevolge van het dezer dagen gehouden over gangsexamen aan hot gymnasium zijn beden door curatoren bevorderd Uit I naar IIA. ten Bosch, C. G. Buijs, G. K. Fortuijn Droogleever, A. C. Heij, H. J. F. Heijman, A. Overbosob, A. C. van Rossum en M. J. van Uven. Uit II naar III T. Hagen, G. J. A. de Mooij, H. W. Overbosch, N. van Schouwenburg, J. A. Svan- back, E. J. Swaab. Uit III naar IVH. Al. R. Leopold en M. Ros bergen. Niet bevorderd 2. Uit IV naar VW. N. J. A. Brandt vanjsltraa- ten, C. S. van Dobben de Bruijn (voorwaardelijk), J. H. van dor Meulen, 1). C. van der/Voort, E. Wolff. Niet bevorderd 2. J Uit V naar VI: H. T. F. Borwa/ir Stennekes (voorw.), J. J. Cramer, K. F. Sparnajij, C. G. N. de Vooijs, A. G. Wieutjes. Deze opgaven zijn alphabetisch. Onze vroegere stadgenoot M. J. Punselie is van de 3e tot de 4de klasse aan het stedelijk Gymnasium te Doetichem bevorderd. Op den 8n Juli 1.1. had alhier eene vergadering plaats van belangstellenden, waarin is besloten tot de oprichting van „de Nederlandsche Aanneming-maat schappij," (Naamloozo Vennootschap) gevestigd te Gouda. Het doel der Vennootschap is o. Het aannemeu en uitvoeren van werken op het gebied van water-, burgerlijke-eu vestingbouwkunde enz., zoowel bij contracten bij openbare aanbesteding als onderhands aan te nemen. b. Het drijven van handel in zaken uit het sub. a voortvloeiende. In genoemde vergadering werd het ontwerp-Sta- tuten behandeld, en besloten dit aan de koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Voorts werden de com missarissen en de directeur benoemd, eu voor een belangrijk bedrag in het maatschappelijk kapitaal (het welk honderd duizend gulden bediaagt) ingeschreven, i Belangstellenden, eu zij, die nog in de tweede helft van het maatschappelijk kapitaal zouden wen- sohen deel te nemen, kunnen zich tot het bekomen van inlichtingen" wenden tot den he.r C. J. C. Hoogendijk te Bergen op Zoom. Te Oudewater moet voor den gemeenteraad een herstemming plaats hebben tuiachen de heeren J. C. Verheul cn K. Sille. De burgemeester van Katwijk a/Z., kennis genomen hebbende van de overdreven berichten, voorkomende in enkele dagbladen, betreffende den toestaud der typhus, maakt namens de boide aldaar prak tiseerende geneesheeren bekend, dat er te Katwijk aan Zee slechts vier huishoudens zyn, waar typhus heerscht eu dat er in het geheel tien personen daaraan lij dende zijn. De toestand mag als vrij gunstig beschouwd worden en niemand behoeft afgesohrikt te worden om de badplaats te bezoeken. Uit Ouderkerk a/d IJsel schrijft men dd. 14 Juli: In de gisteren avond gehouden raadsvergadering was ingekomen een sohrijven van den minister van waterstaat handel en nijverheid, inhoudende dat tot de vestiging van een rijkstelephoonkantoor iu het hulp- postkautoor alhier zal moeten worden overgegaau. Naar aanleiding van dit bericht is door den raad beslotenlo. de jaarwedde van den kantoorhouder te bepalen op f ll)()2o. het bestelioon vast te stel len op 10 eents per telegram, voor do geheele ge meente 3o. du diensturen te regelen geheel in overeenstemming met die van de kantoren te Krim pen a/d. Lek en Krimpen a/d. IJsel. Ter vervanging van de bestaande voorschriften werd door den Raad hot ontwerp aangeboden van eene nieuwe verordening voor de openbare lagere scholen en voor het onierwijzond personeel aan die scholen, welk ontwerp met algumeene stemmen onver anderd werd vastgesteld. Tot bestrijding van wille keurig schoolverzuim en belooning van trouw school bezoek zijn do volgende regelen aangenomen Jaarlyks worden de vorderingen Uer leerliugen in het openbaar en in tegenwoordighoid vau den ge meenteraad onderzocht. Indien hiertoe termen be staan, worden de leerlingen dan op gesbhenkeu, ver snaperingen of op andere wijze onthaald, >\oor rekening der gemeente. De leerliugen echter di^ gedurende een geheel jaar een zeker aantal schooltijden, door burgemeester eu wethouders bepalen, willekeurig ver zuimd hebben, blijven van dit onthaal geheel of ten deele verstoken. Aan leerlingen die zich onderschei den hebbeu door trouw schoolbezoek, goed gedrag eu flinke vorderingen; wordt bij het verlatou dor school een eereblijk uitgereikt. Ten einde de aanspraak op deze belooningen en eereblijken te kunnen beuordeeleu wordt, in overeen stemming met art. 82 der wet op het lager onderwijs aan de hoofden der opeubaVe eu bijzondere scholen voorgeschreveu hei aanleggen eu bijhouden van eene lijst der kinderen, die zich aan willekeurig schoolver zuim schuldig maken, met aauwyzing van het aantal dier verzuimen. De nieuwe verordening zal den 31sten Augustus a. s. ia werking treden. Gevolg gevende aau de haar opgedragen taak, is door de centrale commissie van het Nederiandsch Werklieden-Verbond Patrimonium" aan de Tweede Kamer der Stateu-Geueraal een adres gezonden, met de volgeiide conclusie I 1°. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle go- zinshoofden, die niet op wettelyke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn 2°. dat de stemming geheim zy, opdat de per soonlijke vryheid by de uitoefening ervau ten volle gewaarborgd zy 3®. dat de stembureaux ook des avonds geopend zyn, om hun die door bun arbeid des daags ver hinderd ziju de uitoefening van het kiesrecht moge lijk te maken 4°. dat verordend worde, dat aan allen die, in welke qauliteit ook, bij Staat, provincie of gemeente in dienst zijn gelegenheid moet wordeu gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken 5°. dat de dag voor stemming nooit op een Zon dag of een algemeen erkenden christolyken feestdag worde gesteld en eindelijk 6°. dat het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten tot alle gemeenten worde uitgestrekt. Slechts een kleiu stapje vooruit ging het debat. De Kamer die zich door hoofdzaken nog al spoedig wist heen te werken, blijft nu dood op kleinigheden. Het debat liep over drie artikelen het aangehouden art. 4 en de daarmede in verband staande art. 16 en 17. De artikelen 16 en 17 regelen de aangifte, terwijl art. 4 den regol stelt, dat de man voor het geheeie vermogen van man en vrouw gezamenlyk belastingschuldig is, doch in geval vau scheiding van tafel en bed, de vrouw afzonderlijk voor de waarde van haar vermogen. De aangifte worde nu in 't Regeering88lelsel gedaan door den belastingschuldige, dus door den man, en alleen in het tweede geval door de vrouw. Iotusscben vdorzag art. 17 iu bet geval dat de vrouw het beheer over haar eigen goe deren heeft eu de man niet van beider vermogens gezaineniyk, als wellicht daartoe on bok waam, aangifte heeft gedaan, in welk geval dan de vrouw gehouden zal ziju haar eigen vermogen aan te geven. Op voorstel van den hoer fttrtgerl* is daarin deze verandering gebracht, dat de vrouw, die het beheer haar eigen goederen heeft,hetzij tengevolge van scheiding van goederen, hetzij omdat zij zich het beheer heeft voorbehouden, persooulijk belasting schuldig zal zyn. Daarbij is gezorgd, dat de schat kist geen schade lijdt, daar de vermogens bijeenge voegd worde voor den aanslag. Art. 4 werd daarop goedgekeurd. De andere artt. werden vastgesteld omdat het amendement Rutgers eene kleine wyziging in art. 16 noodig maakt, die de minister heden zal voordragen. Door den Gemeenteraad van Gouda is aan de Staten der Provincie Zuid-Holland het volgende adres in gediend Peovincie Zuid-Holland. Mijne Heeren Uwe Vergadering heeft ten vorigen jare aan Gede puteerde Staten opgedragen te onderzoeken of, en zoo ja, welke redenen van billijkheid zoudeu kunnen pleiton voor het toekennen van schadeloosstelling aan de Gemeente Gouda wegens het verlies, dat zij na 1894 mocht komen te lyden door het te niet gaan van het recht tot tolheffing voor het gebruik van het vaarwater van (le Mallegatsluis tot den Rijn, haar gelaat niet kon zien. Zij vond nog kracht om te zeggeuKoud maar goeden moed,' zij gaat vooruit terwijl hij haar tot afscheid dankbaar de band kuste. Zoodra zij alleen was op de trap, bezag zy het voorwerp, dat zij in den zak had verborgen; toen outglped do lang onderdrukte kreet van smart aan hare lippenhet was reeds de groet van een doode een vlok van Giulig's haar. Den volgenden dag was de kleine zieke wat beter, maar na een paar dagen ging zij schielijk achteruit. Juffrouw Galli verschrikte hevig toen zy een avond by bet verlaten der school de huishoudster hoorde zeggen, dat er geen hoop meer was bp haar behoud. Zij spoedde zich naar de woning der Orveggi'e, maar na eenige passen tfe hebben gedaan, stond zy stil bij het denkbeeld, mevrouw Orveggi te moeten weerzien; doch haar medelijden en hare liefde voor Giulia drongen die gedachte aanstonds op den achtergrond. In de vestibule gekomen, trad zy aan bet venster der portiertter en vroegde kleine Orveggi De vrouw» die met de polenta bij bet vuur bezig was keek om en antwoordde mot eene bedaardheid, welke Galli een goed voorteeken toescheenToen ik vyf minuten geleden boven kwam om te vragen, was zy juist gestorven. [Wordt vervolgd.) V geene tien woorden spreken zonder uwe leege plaats te zien, eti ik zie u, in mijne gedachte, altijd voor mij, met uwe iieve, donkere kijkers; ik spreek tot u alsof gij er waart, want ik zou geene les kunnen geven zonder dat mijne kleine lieveling er bij was. Kind, ik houd van u alsof ik uwe eigene moeder was Het meisje zag haar met onuitsprekelijke dankbaar heid aan en streek met haar handje langs hare wang. Daarop zeide zij treurigËa toch zal ik niet terugkomen. Maar dadelyk liet zy, naar de deur ziende, er overluid op volgen: Ik ben o looveel beter! Haar vader keerde gerustgesteld terug. Het kind lachte hem toe, maar men zag dat hij te vroeg was weergekomen, dat zij nog iets wilde wsggen. De onderwijzeres meende dit te raden en vroeg, met at hare macht hare stem beheerschendeIk mag nog eens terug komen, niet waar? Vader en kiud keken elkander vragend aan, als om te zeggen, dat dit niet zoo gemakkelijk zou gaan. Beiden antwoordden toestemmenddoch juffrouw Galli begreep, dat dit bezoek wellicht het eerste en het laatste zou wezou. En Georgina?,—vroeg de zieke met een wee moedig lachje. Zij dacht aan hare kleine vriendin, die haar zoo missen zou. Geo r gin a is heel bedroefd, antwoordde de aitdere; zij ziet met ongeduld naar u uit; zij zal blij zyn te hooren, dat gij wat boter zijt en dat gey l aan haar gedacht hebt, Wat zou ik haar gaarne zien! riep zij, als iemand die een onmogelijkon wensch uitspreekt. De onderwijzeres had baar nog veel te zeggen, maar ziende dat de vader naar het venster ging en onopgemerkt op zijn horloge zag, begreep zij dat het tijd was om te gaan. Het meisje sloty^^Mjkoogenblik een arm om haren hals eu g^HNIHH^lere hare hand, ter wijl zij haar inliet oor flfflitf-de: Ik dauk u, lieve juffrouw. Deze voelde iets tusschen hare vingers glijden, zij drukte het en stak het haastig i» den zak. De va der kwam aan het bed terug. Ik moot nog iets aan juffrouw Galli zeggen, sprak het kind mot een glimlach. Maar dit is een geheimpje tusschen ons beiden. Zij trok haar naar zich toe en fluisterde aan baar °w- Ik vergeef iedereen. De onderwijzeres rilde alsof de vleugel des doods haar had aangeraakt. Groet Georgina van my ging het kind wat luider sprekende voort, steeds met den arm om liareD liaU. Tot weerzienEn heel zacht, als een zucht, klonk: Vaarwel. De onderwijzeres kuste haar innig, met rabeite een snik onderdrukkende; zij snelde heen, geene hand voor oogen ziende, zich in haar eigen kleed verwarrende, langs den muur tastende om staande te blijven. Bij geluk was hét donker op het portaal, waardoor de heer Orvpggi J tengevolge van het in beheer nemen door het Provin ciaal gezag. Die tollen zijn tweeledig. I. Voor het bevaren van de Gouwe van den Rijn af tot aan de grens van onze Gemeente en II. Voor de vaart door de Ge meente, welke ziob in twee deden splitst, en waarvan de eene loopt door de binnenstad, meestal gebruikt door kleinere schepen, en do andere voor grootere schepen door de Turfsingelgracbt. Op de Gouwe wordt het recht geheven, vroeger volgens het Octrooi der Staten vau Holland eu later volgens Koninklijke besluiten, het laatst volgens het Koninklijk Besluit van 21 Januari 1870, en binnen de Gemeente, eerst volgens verschillende Resolutiëu, laatstelijk krachtens het Koninklijk besluit vau 15 December 1869. De gezaraenlyke opbrengst werd bij de begrooting van 1892 geraamd op 89000,— doch zal waar schijnlijk niet onbelangrijk hooger zijn. Naar aanleiding van bovenvermelde opdracht heb ben Gedeputeerde Staten U .de slotsom medegedeeld waartoe hunne overwegingen, na onze zienswijze ver nomen te hebben, hen hebben geleid. Deze komt hierop neder dat de billijkheid jegens Gouda vordert, dat aan haar, boven de som waarop de waarde van het eigendomsrecht van de ten haren name staande perceelen mocht worden bepaald, worde vergoed het gemis van hetgeen de Gemeente, volgens de begin selen van art. 254 der Gemeentewei in rekening zou kunneu brengen byaldien zij bet beheer behield van Gouwe eu Turfsingelgracht en dat dus de scha deloosstelling aan Gouda boven de onteigeningssom uittekeeren moest bestaan ir. een kapitaal groot 232,692,60 of in eene jaarlijksche uitkeering vau 9308,-r-, terwijl haar zouden worden vergoed de kosten van onderhoud en bediening der werken bin nen de stad, die in beheer zouden blijven bij de Gemeente, tot een bedrag van f 9450,De Ge meente zou dus in het geheel jaarlyks ontvangen een bedrag van 18,758,waartegenover zy belast blijft met het onderhoud eu de bediening vtiÊt al de werken aan den IJsel en van de doorvaart binnen door de stad zonder eenige andere vergoeding. Wy kunnen ons, Mijne Heeren, met deze voorstellen niet vereenigen en nemen de vryheid U eerbiedig onze bezwaren daartegen te doen kennen. Gedeputeerde Staten erkennen de billijkheid onzer aanspraak op schadevergoeding, maar hot bedrag dat zij voorstellen staat daarmede volstrekt niet iu ver houding. Gouda heeft, zooals reeds in de dezerzijdsche missive van 18 April i 89X aan Gedeputeerde Staten word aangetoond, zich van oude tijden af voor de scheep vaart groote opofferingen getroost. Zij heeft behalve den aanleg van den ouden water weg midden door de stad krachtig bijgedragen tot het bouwen van de voormalige en de tegenwoordige Mallegatsluis, zij heeft op verlangen van Prins Wil lem I de vaart buiten om de stad geschikt gemaakt voor schepen van oorlog ten behoeve der defensie, zij heeft gezamenlijk met Amsterdam eene vaart gegraven en een trekpad aangelegd tusschen do beide steden, zij heeft in later tijd dpn door de stad loopenden arm van de Gouwe voor de passage van groote schepen met staande masten ingericht, zij beeft voor 3/8 bijgedragen in de kosten van herstel en het grootendeels nieuw aanleggen der kaden langs de geheelo Gouwe, en zich voortdarend belast met bet onderhoud der vaart en alles wat daartoe behoort. De Gemeente vond in verschillende heffingen eeue tegemoetkoming voor de kosten van aanleg en on derhoud van al doze werken, welke na de invoering der Gemeentewet met de voorschriften van deze en speciaal met art. 254 in overeenstemming werden gebracht en nader geregeld ia 1869, in welk jaar het tarief, vroeger telkens voor 5 jaren oedgekeurd, werd vastgesteld voor 25 jaren, omdat de Ge meente bezwaar maakte de aanzienlijke uitgaven van 262,000,namelijk 132,000,voor het open- makeu der binnenstad en f 180,000,voor de Gouwekaden, die toen moesten plaats hebben, te doen, zonder zekerheid' dat in de eerste jaren hei tarief niet zou worden gewijzigd. De opbrengst van de op de Gouwe en in de Ge meente geheven reohten werd iu 1869 geraamd op 58,000,wolk bedrag zoowel door de Gedepu teerde. Staten als >door de Hooge Regeering, die het tarief g^dkeurde, als eeue billijke vergoeding werd beschouwd voor de kosten van aanleg, onderhoud en De kosten van aanleg werden in overleg met de Regeering en GedeputeerdeStaten geschat op rfcTN f 830,000,waaraan moesten werden toegevoegd c die van onderhoud en bediening, eooals wij reeds boveö deden uitkomen. ^Nu stellen Gedeputeerde Staten voor oin, gelijk wij reeds opmerkten, voor het in beheer overnemen van de Gouwe en de Turfsingelgracht aan Gouda uit te keeren een 'kapitaal groot 232,692,60, of de rente daarvan ten bedrage van 9308,por jaar en verder eene som van f 9450_,jaarlyks, welke laatste slechts eene gedeeltelijke vergoeding is van de onderhouds- en bedieningskosten van de vaart door de stad, die zullen bedragen minstens 12,000, en die Gedeputeerde Staten ten laste van de Gemeente wenscben te laten. Dus eene vergoeding van ongeveer 18,000, voor het gemis van bet thans geraamde budrag van 89,000,—. Uwe Vergadering zal ons wel willen toestemmen dat dit bedrag den naam van schadevergoeding niet verdient, en dat dit aanbod voor ons onaannemelijk is. Wy meenen naar billijkheid aanspraak te mogen maken op eene jaarlijksche inkomst van 58,000,-, het in 1869 door de Regeering en Gedeputeerde Staten goedgekeurde bedrag. Gedeputeerde Staten zeggen, eu zij leggen daarop een bijzonderen nadruk, dat bet door onze Gemeente te lijden verlies niet is te wijten aan bet Provinciale werk, maar aan den aard der heffing en aan de veranderde omstandigheden, die eene lage heffing dringend gebieden. Maar hoe kan men dit beweren? Ware tot het Provinciale werk niet besloten, dan had onze Gemeente tegen het einde van 1894 aan de Hooge Regeoring continUUtio der heffing met oen verlaagd tarief gevraagd en zeker wel verkregen, dat baar ongeveer oene .Opbrengst verzekerde gelijk aan die, welke in 1869 door Gedeputeerde Staten zoowel als door de Regeeriug ds rechtmatig erkend werd. Wij begrijpen ook niet boe Gedeputeerde StaUn kunnen gewhgen van hGt vicieuse stelsel in 1869 aangenomen. Dat stelsel was het stelsel der Gemeente wet: tolheffing tot dekking der kosten van aanleg, onderhoud en bediening. Een ander stelsel ware met de billijkheid niet overeen te brengen. Mocht tolheffing niet meer strooken met de denk beelden van onzen tijd, men schaffe ze af, maar stelle de rechthebbenden daarvoor schadeloos. En dan de veranderde omstandigheden, die zijn de concurrentie van Rijn en Schie en van het Merwede- kanual. Gedeputeerde Staten vreozen, dat deze een grooten invloed zullen hebben op het scheepvaart verkeer langs Gouda. Wij vreezeu die niet zoozeer, op de ongebouwde en 60 op de personeel® belasting worden gt beven, benevens een hoofdelijke omslag van 42,000,zijnde ongeveer 2 pCt. van het belastbaar inkomen. De scheepvaart zou, bij aanneming van dit voorstel, slecbts I cent per ton meer moeten betalen dan vol gens het door Gedeputeerde Staten voorgestelde tarief, en toch eene vermindering van V/t ceit per ton genieten. Wordt do schadevergoeding zoo geregeld, dan zou Gouda, ofschoon de belastingschuldigen tweemaal zooveel dan thans zouden moeten betalen, misschien kunnen blijven wat ze is, onder voorwaarde van af schaffing van wat niot geheel onmisbaar is; maar wordt het voorstel van Gedeputeerde Staten aange- Domen, dan gaat de Gemeente zeker met rassche schreden baren oudergang tegemoet. Verbetering van vaarten is zeker een groot belang, wel waardig dat het door de Provincie krachtig wordt bevorderd, maar als die bevordering ten gevolge moet hebben, dat eene niet onaanzienlijke Gemeente te gronde gaat, terwijl do voordeden grootendeels door bewoners van andere gewesten wordt genoten en in de naburige Provincie, waardoor dq v'qact ook loopt en misschien over een grooteren geen rechten worden afgeschaft en geene vfh-bwefcihgen aangebracht, dan kan, dunkt ons, voor de Staten van Zuid-Holland het voorstel van Gedeputeerde Staten niet, dan aanmerkelijk gewijzigd, aannemelijk zyn. 't Welk doende, De Gemeenteraad van GOUDA van BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. BROUWER, Secretarie. GOUDA, 1 Juli 1892. Zooals reeds is gebleken, was het Woensdag een zeer gelukkige dag voor de aanhangers van Gladsto ne. In de Engelsche graafschappen winnen zijn 8 zeteb, en zelfs met een meerderheid vau 1433 stem- Inen. Ook de andere overwinningen waren niet De vaart la°ngs onze Gemeente biedt voor do scheep- 'twijfelachtig. Hiertegenover stond één verliespost, vaart zoo vele geriefelijkheden aan, dat de schippers m,>0,, Aa Ko'1'"0" Q ft0 die niet zullen opofferen voor een eenigszins lageren tol aan den Leidschendam of het tolvrije Alerwede- kanaal, waarop de vaart zooveel oponthoud zal onder- viudei». Wij zijn voor die concurrentie niet beducht, en moebt zij werkelijk voor onze vaart later nadeelig blijken, men verlage dan het tarief, maar niet nu terwijl vermindering van scheepvaart hier, by gedurige toeneming in het algemeen, nog zetr problematiek is. Als ons geen bil'ijke schadevergoeding wordt toe gekend, dan moeten wij ernstig bezwaar makeu tegen den afstand vau de Turfsingelgracht, niet om het bedrag dpr daar te heffen rechten, maar omdat het ons andors onmogelijk wordt gemaakt rechten te heffen op de vaart door de binnenstad. De Turf singelgracht en de vaan door de binnenstad loopen evenwijdig. En nu spreekt het van zelf dat geen schipper zal vareu door de stad als daar naast ligt eeu vrije of bijna vrije vaart door die Singelgracht. Wij meeoen mot te meer vrijmoedigheid te mogen vragen behoud voor onze Gemeente van de Turfsin gelgracht, omdat die geheel ligt buiten het Provin ciaal werk en er geen voornemen bestaat daaraan iets te wijzigen. 0 Wij hebben de eer aan Uwe Vergadering te ver zoeken, aan de Gemeoute Gouda qéne schadevergoe ding te verleenen van J 58,000,per jaar, welk bedrag, althans voor een gedeelte, wellicht op de volgende wijze kan worden gevonden. Aan de Gemeente Gouda wordt jaarlijks uitgekeerd I, De rente van het bedrag door de Gedeputeerde Sta en aange- wezen voor het overnemen van de Gouwe en Turfsiugelgracht 9,308,-k- Het bedrag der kosten van onderhoud en bediening, vau de vaart door de binnenstad De rente van het in 1869 verwerkte kapitaal hiervoren bedoeld ad f 262,000, en IV. De verhooging van het tarief met een cent, geschat op of by eventueele opheffing van dat tarief een daaraan geëvenredigd kapitaal. II. III. 12,000,— 10,480,— 23,490,— Te zamen 55,208, waarvan af te trekken de kosten van onderhoud eu bediening der binnenvaart hierboven genoemd n 12,000, Biyft 43,208, Op die wijze zou Gouda, vergeleken met de tegen woordige opbrengst, een verlies lyden van circa 30,W),— 's jaars. Een hoogst aanzienlijk verlies voor wne Gemeente van nog geen 20,000 zielen, c- waar 40 opcenten op de gebouwde eigendommen, 10verder -het zwijgen schyut te willeu bezwaren op maar de minderheid bedroeg slechts 82 stemmen. In Wales winnen de Gladsionianen 1 zetel en in Schotland vier. Verliezen werden daar niet geleden. (Donderdag) word in 37 dflfcicten verkiezing ge houden. Daar er 23 Gladstonianen en slechts 14 conservatieven aftreden, is voor de Gladstonianen een groote vooruitgang te verwachten. Het laatste bericht v^n Reuter luidt aldus Tot dusver zyn gekozen243 conservatieven, 44 unionisten, 235 Gladstonianen, 51 antiParlisten, 7 Parnelli8ten. De conservatieven winnen 15, unionis ten 7, de Gladstonianen 70 zetels. Een talrijke schare toehoorders op de tribunes be wees Dinsdag dat men aan de opening van de zit ting dor Belgische kamers althans van de zijde van het publiek groote betoekenis toekende. Aan de zijde der regeeriug scheen deze belangstelling niet te bestaan, althans de constituante werd er twee uren geopend zonder troonrede, in een woord zonder eenig officieel ceremonieelf Onmiddellijk werd overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven. Tegen vijf verkiezingen voor de kamer zijn bezwaren ingediend tegen die vau Ostende, door de clericalentegen die van Nyvel, eensdeels door de liberalon, anderdeels door do clericalen be streden. terwijl verder nog geprotesteerd wordt te gen de geldigheid <)0Jferkiezingen te Thuin, Door nik en Charlefoi. In den senaat waren bezwaren iugediend tegen de verkiezingen te Antwerpen, door de liberalen, tegen die te Ostende door de clericalen en tegen die te Nyvel door liberalen en clecicalen, maar de verkiezing te Antwerpen is reeds zonder eenige tegenkanting goedgekeurd. In de kamer werden het meerendeel der verkiezin gen, wier geldigheid niet bestreden was, eveneens goedgekeurd. Jïa deze werkzaamheden hief de rechterzijde we der het liedje van verlangen aan. Ondanks het krachtig verzet der linkerzijde werd besloten heden geen zitting te houden. De linkerzyde stemde een parig tegen, de rechterzijde voor. Deze vrije dag was bestemd voor eene party vergadering der meer derheid. De vergadering der rechterzijde m kalm afgeloo- pen. De minister-president Beernaert hield een lange r^de, waarin hij mededeelde dat hy bereid was af te zien vau de invoering van het Engelsche huis- manskiesrecht en elk ander stelsel voor te slaan, dat 8/s der stemmen van de Kamer, noodig voor de aanneming, op zich kon vereenigen. De regeeriug heeft het vraagstuk van het referendum niet opge geven, de kabiuets-quaestie is niet geadeld en het conflict tusschen den minister Beernaert en den kat holieken leider Woeste is vermeden Vorst Biemarok gaat voort, ook waarae ue regeering

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2