aars K IBANS MG 'S 8 ling iEN. 1892. N° 4891. en HAAR VADER. .49 .99 uur BINNENLAND. Vrijdag 22 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Il paar 0.49 FEUILLETON. LI 8 Juli ging 1 r ilden. iur f 0.99 De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. IOP 3] Msoaderlgke Nommen VIJF CENTEN. (Uit het Franck.) elling. Doe het ter wille van Giulia! o, ervaring Da prjj. per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. geel, ruimte In tie vorige week slaagde te 's Gravenbage, voor het notarieel examen, 2e gedeelte, o. a. de heer F. Van der Straaten Az. van Borg*Ambacht, woon achtig te Roosendaal. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De rekening van hel hoogheemraadschap ,/Krim- penerwaard”, over den dienst 1891/92, welke in de aanstaande vereenigde vergadering behandeld zal worden, bedraagt in ontvangst 62955,97s en in uitgaaf 53637,35*; zoodat het batig slot bedraagt 9318,62. pon) goudsche courant. De uitgave dezer Conrant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Voor Zondag a. s. wordt een tocht naar Nijmegen voorbereid. Om reclame voor dezen tocht te maken, wordt gemeld dat Jannetje Struik aan boord zal zijn en daar haar lotgevallen zal mededeelen. Men schrijft uit Rotterdam Op allerlei wijze wordt met Jannetje Struik gesold, om geld te verdienen. Haar contract met den herbergier, bij wien zij tot dusverre te zien en te hooren was. is thans afgeloo- pen. Zij moet nu middel dienst doen. Er bestaat hier een vereeniging, Rivier lust" ge- naamd, die op Zondag stoombooten afhuurt, waarop goedgekeurd.* een ieder die maar wil en 100 centen kan missen, een pleiziertochtje kan modemaken langs de groote rivieren. Voor Zondag Bij de verkiezing van twee leden van den ge meenteraad van Woerden, ter vervuiling der vaca- ture-Ambagtsheer, is gekozen de heer Jacobus Brunt Wzn. Voor de vacature-Lysen moet er eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren mr. P. J. Swaving en F. Vermeulen. Naar men weet, worden er van vele zijden pogin gen in het werk gesteld om den ongelukkigen Isra ëliet Buschoff, uit Xanten, te hulp te komen. Buschoff woont nu te Keulen, waar hy door zijne geloofsge- nooten liefdevol is ontvangen. De rabbi te Keulen, dr. Frank, heeft zich bereid verklaard, giftm voor hem in ontvangst te nemen en den heer L. Warn- heim, te Rotterdam gemachtigd hetzelfde te doen. weer voor iets anders als reclame- GÓl'DA, 21 Juli 1892. Gisteren is door de Rechtbank te Rotterdam bot faillissement uitgesproken van A. Verbart, broodbak ker en winkelier te Goudarecbter-commissaris mr. A. H. van Tienboven, curator mr. M. M. Schim van der Loeft, advocaat en procureur te Gouda. 1 Staten-Generaal. Twbeue Kxmbr. zitting van Woensdag 20 Juli 1892. De heer De Ras heeft zitting genomen. De heer Tydens zal den minister van Binnenl. Zaken heden interpelleeren over maatregelen tegen de schade, welke de rupsen de landbouw berokkenen. De behandeling van het ontwerp-Vermogenbelas- ting werd voortgezet. Een nieuw art. 42 bis om, in geval van dwaling of onwillig verzuim, kwijtschelding, vermindering of teruggave van de belas»ing te verleenen, werd, na bestrijding yan den heer Levy, met 61 tegen 21 at. De heeren Mees, Hartogh en Van Delden hebben een aanvulling van artikel 44 voorgesteld, strekkende om de gemeentebesturen, als loon voor hun nieuwen arbeid ten gevolge der wet, in de gelegenheid te stellen, inzage en afschrift te nemen van het register van aanslagen, als bron voor de gemeentelijke belas tingen. De heeren Kolkman en Van Houten (namens de C. v. R.) bestreden het voorstel met klem, evenals de minister. Het werd verworpen met 70 tegen 22 st. De artt. 4549 werden goedgekeurd. Langdurig debat werd gevoerd over de amende menten op het tijdstip der invoering van de belasting. De heer A. Mackay stelde voor, de invoering der Vermogenbelasting afhankelijk te maken van herzie- Aan dit congres nemen gewoonlyk meer dan dui zend personen deel, afgevaardigd uit nagenoeg alle staten van Europa, en ook ons land zendt daarheen een niet onbelaugryk contingent van spoor- en tramwegambtenaren. Hot zou kwalijk te verantwoorden zijn, indien men dit congres onder de tegenwoordige omstandig heden voortgang liet hebben. hij dierbareo, Faustina 1 Het geschreeuw der jongens brak zijnen woorden vloed af, hij keerde zich om en Faustina Galli zag van boven van den trap, dat hij zich langzaam verwij- Van dat oogenblik af liet hij zich niet meer zien. Men zeide, dat men hem in een gesticht had onder gebracht. Zoo verliepen er twee weken. Het was in het begin van Juli, een der laatste dagen van het schooljaar. Faustina Galli stond in hare klasse, onder het dicteeren op de hoornen in den tuin te turen, welke een groen gordijn voor het venster vormden. Het weder was frisch en mooi; maar zij was treurig gestemd. Zij had dien ochtend in de wachtkamer een droevig afscheid bijgewoond. Eene Belgische vrouw, die van haren Lombardischen echtgenoot gescheiden leefde, had van zijne afwezigheid gebruik willen maken om haar dochtertje, dat bij den vader te Turijn «as aohtergeblen en een leerling van Dorini was, met zich te nomen. Dooh het kind had geweigerd haar te volgen; de moeder had te vergeefs gesmeekt, gevleid en geweend, het kind op de knieën er om gebeden; doch woor den en tranen waren vruchteloos geweest. Het meisje was treurig te moede nu zij aan dat verdriet en aan zooveel ander leed dacht, hetwelk „p 1 men in eene grqote stadsschool waarneemt èn gist. Ver- I In haar eigen ging zy het sombere boek harer korte na. Hoeveel had zij in dio enkele jaren luider en luider ’n gek ’n gekna te roepen en zag hen verwonderd aan, alsof hy hen niet goed begreep. Het was een treurig schouwspel, dat men voor eene stadsschool niet toe mocht laten. De directrice besloot derhalve den Raad te waar- derde, te midden vaneen regen schillen en scheldnamen, schuwen. Dienzelfden avond, bij het uitgaan der school, wierp de straatjeugd hem met schillen en proppen papier, lerwiil de onjerwyzeres achter baren sluier liep te schreien. Do politie bemoeide zich er mee, de jongens stoven uiteen, maar om zich een eind verder weer op te boopen. Hij volgde Galli tot bij hare woning, haalde haar bij het ingam van het huis in en haar eerbiedig groetende, vroeg hij op een toon, die zou doen denken dat hij bij zijn vollen verstand was: Hoe moet dat gaan, lieve juffrouw Galli, met een kind, dat geene moeder heeft Hij keek haar doordringend aan, in afwachting van haar antwoord. Hij zag er deerniswaardig uit; tusschen zijn overhemd en zijn lakensch goed zaten schillen en proppen papier; zijn baard was vol strootjes i en eene onbeschrijfelijke zachtheid sprak uitzijn gelaat. Lieve juffrouw Galli ging hy voqrt ik ben gekomen om u te vragen of gij mijne vrouw wilt worden. Op dit oogenblik vertoonde zich voor de deur een hoopje jongens, die: wden gek!” //den gek!” schreeuwden. Het meisje vloog de trap op. Hij riep haar op smeekenden toon, met gevouwen handen, na: r stoot mij niet 1 L- U) Als de meisjes de school uitkwamen, zocht hy begee- rig naar zijn kind en het niet vindende, schudde hij het hoofd, als om te zoggen: Dat wist ik; zij is er niet, want zij is dood. Nadat hy had opgemerkt, dat de leerares bang voor hem scheen te zijn, hield hij zich op een afstand en vergenoegde zich met haar als een hond te volgen. Den geheelen weg over prevelde hij onverstaanbare klachten of herhaalde haren doopnaam: Faustina, Faustina. Wanneer zij dan, voor haar huis gekomen, zich op den drempel omkoerde om hem een weemoedig knikje te geven, dan was hij in een oogwenk bij haar, kuste hare handen, hare mouwen, haar parasol, al wat hy grijpen kon, voordat zij, verschrikt, de trap op ijlde. Men schrijft uit ’s-Gravenhage aan de N. R. Ct. Nu het niet langer te verbloemen valt, dat de cholera in Rusland is binnengedrongen en daar voortdurend meer slachtoffers eischt, wordt de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid tot het uit stellen van het spoorwegcongres, dat van 20 Augus tus tot 4 September te St. Petersburg zou worden gehouden. Te Groningen zijn een aantal kermisreizigers, die in dit jaar de kermis aldaar bezocht hebben, opge roepen om gehoord te worden in zake .het betalen van grootere of kleinere bedragen aan den commissa ris van politie (thans met verlof) en den thans ge schorsten hoofdinspecteur voor een goede plaats op het kermisterrein. Na het hooren van deze getuigen zal beslist worden of de zaak van dien aard is, dat zij gerechtelijk moet worden vervolgd. Sedert Mei beiden buiten dienst gesteld, ontvangt de commissa ris wel, de hoofdinspecteur geen salaris. Inmiddels werd er op school en daarbuiten veel over zijne zonderlinge wijze van doen gesproken. De leerlingen stonden in groepjes om hem heen hem aan te staren. De knapen uit de naburige jongens school begonnen hem in het eerst zacht, maar al

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1