Buitenlandscti Overzicht. 340steStaatS-loterij. van Gouda, 21 Juli 1892. ning der Patentwet; de heer Van Karnebeek onder steunde hei denkbeeld van invoering tegelijk met de bedrijfsbelasting. De heer Kolkman is voor de amend., maar stemt vóór do geheele wet, indien de liberale party borg staat voor de tot standkoming der verdere belasting wetten. De heer Van Houten gaf in het algemeen hierop uitzicht, en bestreed, namens de meerderheid der C. v. R., de amendementen. Aangaande de ramp op Groot-Sangir seinde Dalziel eergisteren nog «De Chatterthon vertoefde den 20 op Timor, waar de gezagvoerder den kapitein van een Hollandsch vaartuig ontmoette, die den 7den Juni Sacgir had verlaten. Eenige uren na zijn vertrek hoorde hg een geweldige ontploffing. Een zware aschregen viel op het schip neer, en zwarte wolken verduisterden den horizon. Toen de wind de wolken had weggevaagd was het eiland verdwenen. De kapitein van het Hollandsche schip was overtuigd, dat het eiland verzwolgen was. De zes schepen die in de nabijheid van het eiland waren, zijn niet gespaard. ü«t de verdere raededeelingen van den Hollandschen kapitein bleek, dat hij nieftoaar de plaats des onheils was teruggekeerd, om zich op de hoogte van den toestand te stellen, daar de dampkring zoo met zwavel damp bezwangerd was, dat hij verplicht was zoo snel moselijk weg te varen." Het Handelsblad voegt aan dit telegram het vol gende toe Dit bericht, kennelijk uit Engelsche bron gekomen, is op eenige punten niet zoo volledig als wenschelijk was. In elk geval blijkt er uit, dat het bericht, dat het eiland verdwenen is, slechts steunde op den indruk van den kapitein van een niet nader aange duid schip. Opmerking verdient, dat in het bericht als datum waarop het onheil zou hebben plaats gehad, wordt opgegeven 7 Juni, dat is de dag reeds in verschil lende bladen genoemd. De visscherij in de Wolga, voor zoover zij door streken loopt waar de cholera heerscht, is verboden; men vreest nl. dat de visch, welke van Nischni- Novgorod naar het buitenland wordt gezonden, de kiem der ziekte zou kunnen verspreiden. Andere maatregelen zijn to Nischni-Novgorod genomen, om de epidemie te bestrijden. Een uit 25 geneesheeren bestaande commissie, aan welke 60 studenten worden toegevoegd, is met volledige volmacht bekleed, om voorzorgon in bet bolang van de openbare gezondheid te verordenen. Drijvende gasthuizen, die 250 bedden bevatten, zullen op de Wolga worden gestationneerd, en loodsen voor 9000 werklieden zijn reeds op den oever verrezen. Al degenen die wegens huu scha mel inkomen genoodzaakt zijn in vochtige huisjes te wonen, worden daar opgenomen. Volkskeukeus zijn in verschillende wijken der stad opgericht. Den kooplieden is verboden, rauwe vruchten te venten. Voorts is aan iederen ingezetene gelast, in zijn wo ning eenige geneesmiddelen voorhanden te hebben, welke hem kosteloos worden verstrokt, om de eerste zorgen aan de choleralijders te wijden. De heer Hermitte, eigenaar van den te Havre met beleefd Arme maatschappelijke toestanden, hoe treu rig zijt gij, wanDeer men u beziet uit eene lagere school! Opvoeding der ouders! Heiligdom van den huiselijken haard Weinig goede moeders had zij aangetroffen, zooals zij zich die in hare jeugd had voorgesteld, terwijl zij boeken over opvoeding las. Zeer zeker hadden de meesten hare kinderen lief, maar hoe? Groote hemelEnkelen hadden ze lief als een speelpop, zoolang zij klein en aanvallig waren; anderen uit ijdelheid als ze mooi en sterk waren; anderen uit eerzucht, wanneer zij een goed verstand hadden en goed leerden; alzoo: de aardigen, de mooien, do ontwikkelden. Zij had moeders van zwakke kinderen gekend, die, om hen den eersten prijs te doen behalen, ze dwongen buiten de schooluren extra-lessen te nemen en allerlei huisweik te verrichtenze om vijf uur wekten en om elf uur naar bed zondentotdal zij ziek werden, en dan nog zaten zij met bet leerboek voor hun bed om hen te laten leeren en repeteeren, totdat zij, uitgeput, op hun kussen nedervielen. Zij had anderen gekend, die uit eerzucht haar openlijk 1- wameu verzoeken eene valschheid te begaan en de cijfers op de maandelijksche lijsten te veran deren; andereu, die zoo jaloersch waren op do kin deren die de haren wat voor waren, dat het haar zichtbaar verheugde als een klein kameraadje ernstig ziek wasweder anderen die, om hare eigene kin deren te bevoorrechten, zich niet ontzagen de mees teres te vleien of zich over een vermeend onrecht j de heeren Charles Porlier (50 jaar), De Meyer (35 jaar) en Besauijon (82 jaar) verleden Maandag opge stegen luchtballon Jupiter," is naar Engeland ver trokken om er zich van te vergewissen of do te Keovil neergevallen ballon ook de zijne is. De op stijging blijkt een roekeloos bedrijf geweest te zijn, aangezien het zeer sleoht Meer was en al de proef ballons zeewaarts afdreven. Dit geschiedde ook ter stond met den Jupiter" (vroeger „Sirius") toen 's avonds half tien het «L&ohez tout!" weerklonk. Tegoo middernacht is ten noordwesten van Hèvo bij vrij heldere lucht door eene visschersboot uit Trouville een ballon gezien, een veertig meters boven de zee, waarvan een wauhopig hulpgeroep tot hen overklonk. De schipper deed ia allerijl de netten innemen om bijstand te bieden, maar dit duurde drie kwartier en toen men gereed was, brak een hevig onweder los en werd de ballon uit het gezicht verloren. Een half uur later is een ballon gezien door andere visschers, vijftien mijlen van de kust, het schuitje scherende over het water. Is, gelijk mea alle reden heeft om aan te nemen, de in Eugeland gevallen ballon do //Jupiter" (volgens een telegram uit Iiavro staat dit inderdaad thans vast), dan moet men onderstellen dat de luchtvuarders verdronken zijn en de ballon, toen bet schuitje geheel ledig was, tot eene groote hoogte is opgestegen en ouder eeu sneeuwbui weer gedaald. (Men herinnert zich dat in het schuitje, behalve kiezel en zeeschelpen, ook sneeuw is gevonden). De heeren Hermitte en Besan^on waren van plan eene luchtreis naar de Noordpool te ondernemen en plachten ter verwezenlijking van huu denkbeeld op stijgingen te doen tot wetenschappelijke onderzoe kingen en om het noodige geld bijeen te brengen. Een later bericht meldt, dat de drie luchtvaarders gelukkig gered zgn. Dinsdagochtend te 5 uren zgn zij in het kanaal opgenomen door den Duitschen driemaster Get maniavan welk schip zij op de Fransche sloep Reine des Anges overgingen, die hen te Camaret, niet ver van Brest, aan land heeft gezet. In den ouderdom van tachtig jaren is te Amster dam in den nacht van Zondag op Maandag overleden Dr. G. A. N. Allebé, bekend door zijne geschriften over de verpleging van kinderen in hun eerste levens jaren. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, eerelid van de vormschool voor onderwijze ressen aan bewaarscholen en had verder zitting in verschillende geneeskundige genootschappen eu com missies. Dinsdag bad te 's Hage een alg. vergadering plaats van Het Roode Kruis bij gelegenheid van het 25jarig bestaan dier Vereeniging. Voordat het woord aan den feestredenaar dr. C. E. van Koetsveld weid gegeven, richtte de voorzitter van het hoofdcomité, baron van Hardenbroek van Berg- Arabacht, het woord tot de daines en heeren eere leden, afgevaardigden en leden van verschillonde comités, die door hunne aanwezigheid belangstelling toonden in de Vereeniging. Ds. Van Koetsveld, van de oprichting af lid van het hoofd-comité, in levensjaren het oudste lid, had zeide spreker, op zich genomen en op gemeen schappelijke uitnoodigir.g zijner medeleden, zich be reid verklaard, door zijn welsprekend woord in dit uur, aan dezen dag, hooge wijding te geven als ge- te wreken, door ancnyme brieven aan de directrice te schrijven, waarin zg dingen uit het privaatleven der onderwijzeressen bekend maakten. Zij had in nagenoeg alle ouders eeno hebbelijk heid opgemerkt, om door bedekte beloften of be dreigingen op hun verwantschap roet hooggeplaatste, invloedrijke personen te zinspeleneen vertoon van rijkdom, 't welk vaak met de ellendigste voorbeelden van gierigheid gepaard ging. Er waren voorname gezinnen, waar een kind drie maanden op een boek van een daalder moest wach ten dames die aan buis een bal gaven, maar haar kind zonder hemdje naar school zonden, met een paar lappen op borst en rug, welke met een paar steken op de schouders waren vastgehecht; ouders, die in weelde baadden en de jongens mot vasten straften en ze dikwijls van honger huilende naar school zondenmooie, jonge moeders, die er zich op beroemden geen harer kinderen zeDen gevoed te hebben, en die door bare dochters de kamers aan kant deden maken, om de kindermeid te vriend te houden, die hare geheime briefwisseling beredderde. Zij had ook vaders gekend, die onzedelijke boeken op tafel lieten slingeren, welke zijne dochters door- bladerden en waaruit zij volzinnen onthielden, welke don geest op school bedierven. Al deze menschen gingen goed gekleed, spraken beschaafd, glimlachten beleefd en liefkoosdeu hun kroost met de grootste teederheid. Vele kinderen j hoorden in huis, dit was zonneklaar, nooit eene zachte denkdag van het 25jarig bestaan van het Nederland- ache Roode Kruis." Voor hunne tegenwoordigheid zegde spreker den aanwezigen dank. Vloeit die tegenwoordigheid ze ker voor een groot deel voort uit warme sympathie en hoogachting voor den geachten spreker, voor een niet minder groot deel schreef de voorzitter haar too aan waarachtige belangstelling in het feest, van een der schoonste instellingen, door mansohelgke liefde gewrooht. Hij uoodigde daarop den feestredenaar uit, zijne schoone, welwillend aanvaarde, taak te volbrengen. Op den hom eigen sympathieken toon ving spreker zgn rede aan met eene schets te geven van den aanblik van eeu slagveld, en hoewel als apostel des vredes geen nauwkeurige kennis hebbende van de tafereolen van den oorlog, toekende hij hot slagveld bij ondergaande zon en opkomeude maan, als de gewonde strijders dudr nederliggen, smeekend om een droppel water, denkende aan vrouw en kind. Hoe de hulpeloozeu daar neerliggen, vurig uitziende naar hulp, maarin plaats van hulp naderen daar de hyena's van het slagveld en plundoren de hulpo- loozen, hen niet zelden verminkende om hen totaal machteloos te maken en de gelegenheid te ont nemen om de plunderaars aan te klagen. Herinnerende aan de legermachten van vroeger tij den, toen reusachtig, maar klein bg die van den te- genv.oordigen tijd vergelekeu, wees spreker op den toenemendeu vooruitgang der verdelgingsmiddeler., die den oorlog steeds verschrikkelijker maken en het aan tal slachtoffers in zeer korten tijd zeer groot maakt. Gelukkig heeft de menschlievendheid ounig'szins ge lijken tred gehouden inet de toenemende volmaakt heid van het oorlogstuig eu beijveren zich liefderijk vrouwen en mannen om de verschrikkingen van den oorlog te verzachten. In den Amerikaanschen burgeroorlog bewees de „Vrouwen Vereoniging" den gewonden krijgslieden van welke zijde ook belangrijke diensten. In den Krimoorlog maakte Mits Nigibingale zich zeer verdienstelijk en langzamerhand begon het beginsel waaraan Het Roode Kruis" zijn ontstaan te danken heeft, ingang te vinden. Vooral Henri Dunant gaf door zijn brochure „Un souvenir de Solverino" den gewenschten stoot. Op den I7eu Juni 1867 stelde Koning Willem III de Nederlandsche vereeniging //liet Roode Kruis" in met een hoofdcomité van 2*6 leden en benoemde zelf een president en secretaris. Den loop en de ontwikkeling van het «Roode Kruis" nagaande herinnerde spreker aan den Fransch- Duitscheu oorlog, toen de Duitscherg te Versailles onze geneeskundigen en helpers wilden inlijven in strgd inet het congres van Genève. De verwoestingen van den oorlog, vooral in Noord- Frankrijk, schetsende, deed spreker uitkomen hoe de landman van alles was beroofd. Den soldaten mocht het «Roode Kruis" hulp bieden, maar de arme land lieden moest zij ten prooi laten aan ellende. Toen werd op sprekers initiatief een Vereeniging opgericht onder den naam van het «Witte Kruis" en met ruim 40,000 werd hulp geboden on duizende hectoliters zaaikoren naar Frankrijk gevoerd. Later werd nog eene Vereeniging opgericht onder den naam van het «Blauwe Kruis", tot hulp aan krijgsgevangenen, en zoo spiegelde in die drie Ver- eenigingeu hot rood- eu blauw zich af als de kleu ren van onze nationale vlag. vermaning, een degelijke lektuur, een ernstig gesprek, dat zich een haar breed boven het alledaagsche ver hief; leerden zij niet vaak door hunne ouders zeiven om hnnne vijanden te haten, hunne kameraden uit de hoogte te behandelen en een ieder, die op de maatschappelijke ladder lager stond dan zg zeiven, gering te schatten en te veroordeelen. Schijnheilige voornaamheid, die zoo hoog opgaf van de gemeenheid en de gebreken van het volkl Waren dit de oudere, die haar helpeu moesten in haar opvoedingswerk? Voor deze menschen arbeidde zij? En voor dat mooie resultaat zou zg nog dertig jaren werken? Over dit alles dacht zij, zonder gewaar te worden, dat in hare stem, bij het dicteeren, de verontwaar diging weerklonk, welke haar hart deed bloeden, toen de stem der huishoudster in den gang tot haar oor doordrong, die uit al hare macht riepTerugterug l Op hetzelfde oogenblik werd de deur opengerukt en OrvegM stormde naar binnen, blootshoofds, met verscheurde kleederen, vreeselijk om aan te zien. Leerares en leerlingen sprongen verschrikt op. Hij wierp zich met zulk geweld op de baak van zijn kind, dat hij met zijne kin er op neerkwam en zijne tanden braksnikkend kuste hij de bank, wendde zich vervolgens tot de leerares, gaf een rauwen gil en stortte met uitgestrekte armen voor hare voeten neder, j De leerlingen waren doodelijk ontsteld de leerares knielde naast den ongelukkige, nam het witte hoofd tusscheu hare handen en bourde het op. Hij was dood.. Het „Witte" en «Blauwe Kruis" werden later we der opgeheven daar hunne diensten niet meer ver- eischt werden, doch het «Roode Kruis" is gebleven, bereid hulp te bieden waar dit gevraagd wordt, en steeds heeft de Nederlandsche Vereeniging hulp ge boden zonder te vragen naar landaard of geloof. Geërd en geliefd is dan ook het «Roode Kruis" en waar het zijn vaandel ontplooit wordt het zelfs door ongeloovigen met liefde en eerbied begroet. Een oogenblik stond spreker stil bij den Atjeh- oorlog, dien in de Transvaal en de verdere oorlogen en expedition van den laatsteu tijd, waarbij het «Roode Kruis" direct of indirect optrad. Hiermede sloot spreker het verledene om na een pauze een blik te slaan op de toekomst. Hierna vervolgde ds. van Koetsveld zijne rede. Thans de feiten laten rusten, verhief hij zich als in een vlucht van gedachten en stelde de vragen Wat de tweede vraag betreftO 1 dat het antwoord kon luiden algeraeene ontwapening. Vrede, vrede, kaat sen de vorsten elkander tegen, als gold het een vroo- lijk balspel, maar die vrede rust op ruim 2 millioen bajonetten. Zal de gewapendo vrede het langer uit houden Waar zooveel electricitoit is opgehoopt zal de uitbarsting te vreeselijker zijn. Wut moeten M'ij doen Het Roode Kruis kan wachten, maar bereide zich voor «Si vis paoem, para heliumDe opleiding van verpleegster moet thans het hoofddoel zijn, opdat de Vereeniging gereed zij wanneer het Roode Kruis op het slagveld geroepen wordt. Wij, veteranen, aldus eindigde spreker, de laatste 6 overgebleveno» van de eerste leden van het hoofdcomité, wij dragen aan de jongeren die taak op, want de zon van de 19e eeuw en daarmede ook de onze neigt ten ondergang. Warme toejuichingen beloonden den spreker, die mot jeugdige kracht zgn taak had volbracht. Ook door den voorzitter van het hoofdcomité werd ds. Vau Koetsveld de dauk der aanwezigen overgebracht. Door den heer Baron van Tuyll van Seroosker- keu Jr. werd namens zijn vader, die tot zijn leed wezen verhinderd was tegenwoordig te zijn, der Ver eeniging een album aangeboden met de photographi- scho portretten van de deelnemers aan het congres te Genève, zoomede eenige schrifturen, welke in dank werden aanvpard. Nadat door de aanwezigon staande «Het Wien Neerlandsch Bloed" was gezongen, met begeleiding van het orkest, werd de bijeenkomst gesloten. In de maand December 11. stelde eene mme Ap- paruti, modiste en redactrice van een mode-tijdschrift, in hare salons te Parijs een prachtigcn mantel van 300.000 fres, ten toon, bestemd voor de keizerin van Rusland. Onder voorwendsel van hen in grove winsten te doen doelen, welke de reusachtige bestel lingen van het Russische hof beloofden, wist zij van allerlei industrieelen, magistraatspersonen, ambtenaren, aanzienlijke sommen te verkrijgen, bij wijze van be drijfskapitaal, naar het schijnt tot een gezamenlijk bedrag van 3 millioen fres. Toen het echter op be talen aankwam, bezocht mme. A. hare geldschieters en zeide, dqt men aan hot hof talmde met het zenden van geld. Zij had er echter twee aanzienlijke vrien dinnen, en zou naar Petersburg gaan om het haar verschuldigde te innen. Zij is ook vertrokken, maar daar men niets van haar vernam, deed men onderzoek en het bleok, dat men aan het Russische hof zelfs van hot bestaan van mme. A. onkundig was en haar derhalve noch de tentoongestelde mantel noch iets anders was besteld, al had zij haren geldschieters allerlei brieven met het keizerlijke zegel en telegram men voorgelegd. Ook bleek, dat zij iemand 250.000 fres afhandig had gemaakt ora van een oude juffrouw echte Gobelins over te nemen, alsmede voor den czaar, en in haar brandkast heeft men valsche qui- tanties van de fabriek te Sèvres gevonden. Het ge recht heeft nu eene instructie geopend. Middelerwijl is mad. A. werkelijk te Petersburg en wel in een hospitaal, waar zij verpleegd wordt wegens ernstige brandwonden, door het omvallen van eene petroleumlamp veroorzaakt. Een roman uit het ooievaars-leveu. Op een landgoed in Holstein gebeurde het elf jaar geleden, dat bij eeu gevecht met een jaloerschen medeminnaar een ooievaar zoo werd toegetakeld, dat hij vleugellam van het nest viel. De meest zorgvuldige verpleging mocht niet baten om aan vader langbeen het gebruik zijner vleugels terug te geven en van nu aan wandelde hij treurig en in zich zelf gekeerd over de hoeve. Toen in den nazomer zijne kameraden zich opmaakten om de reis naar Egypte te aanvaarden, zag Peter zoo had men den invalide gedoopt hen treurig na. Maar hij schikte zich in hot onvermijdelijke, waartoe niet weinig de liefderijke verzorging mede werkte, die hij gedurende de wintermaanden onder vond. Men liet dagelijks van de kust visch aanvoeren om hem te voeden en maakte het kortom zóó, dat hij in den loop der jaren tam werd en zijnen meester, maar ook dezen alleen, overal volgde. In die elf jaren braken voor Poter altijd de treu rigste dagen aan, wanneer zjjn makkers, uit het zuiden teruggekeerd, hunne oude nesten weder opzochten of nieuwe bouwdenkortom zich voorbereidden op een leven van liefde en huiselijk geluk, waarop voor hem niet meer viel te hopen. Dan kon men hem in den regel vinden op het hoogste punt van het erf, den misthoop, waar hij, treurig en van liefdepijn verteerd, het huwelijksgeluk van zijns gelgken stond aan te staren. Maar wat gebeurt Dit voorjaar twee jaar geleden stond hij daar wederom zoo, toen een jonge dame ooievaar op den misthoop neerstreek en, medelijdend als elk goed meisje, de galante betuigingen van den armen Peter niet alleen niet afwees, maar zelfs, tegen allo ooievaars-gewoonten iu, zich bereid verklaarde met hem op den vlakken grond te leven. In de nabijheid van den koepel werd een nest gebouwd, waarin onze Peter met zijn wijfje een gelukkigen zomer doorbracht, die bera vader zag worden van een talrijk kroost. Maar.... «niet steeds is de liefde bestendig van duur". Toen het najaar kwam, reisde moeder met de kindereu af en liet den onbestorven weduwnaar eenzaam achter. Dat hg dien winter nog meer in zich zelf gekeerd was dan voorheen is te begrijpen; maar wie schildert zijn harteleed, toen het wel zijne natuurgenooten terugbracht, maar zijn gaaike niet! Had zij hem zoo spoedig vergeten? Of had zij op de verro reis eeD vroegen dood gevonden? Onder de pijnlgke overwegiugen van een ijverzuchtig gemoed verstreek voor onzen Peter de zomer; ook de winter vlood heen eu. het nieuwe voorjaar, dit voorjaar, wekte nieuwe verwachtingen. Zouden die verwezenlijkt worden? Wederom stoud hij, als naar gewoonte, van zijn hoog standpunt de vluoht te bespieden van zijne terugkeerende vrienden; en ziet, wie komt daar in sierlijke kringen neêrvliegen op den mesthoop Voor hem staat, frisch en gezond, na een scheiding van anderhalf jaar, de verloren gewaande gade. De vreugde van het terugzien houdt elke gedachte aan navraag ver van hemzalig in het heden, vergeet hij het verleden, en met zgn gade wordt het verbond vernieuwd. Maar het schijnt wel dat zij niet begin nen te bouwen, en Peter doet voortdurend vergeef- sche pogingen om op den koepel te komeu. Wat dat zijn raag? De landheer vat wat er aan hapert: mevrouw bedankt er voor om den tweeden zomer zoo laag bg den grond te huizen; en begrijpend dat het geluk van zijn Peter er van afhangt, of aan baar verlangen kan worden voldaan, laat hij eeu ladder tegen den koepel zetten. Peter maakt er dadelijk gebruik Van en dit jaar nestelt het paar in vrede on eendracht op het dak, terwijl de lieden in den omtrek reeds weddingschappen hebben aan gegaan of mevrouw, nu zij in dit opzicht harén zin heeft gekregen, het volgend voorjaar den ouden man weer zal opzoeken. Doet zij dit, dan ligt het ver moeden voor de hand, dat het alleen hoogmoed was, die haar dien éénen zomer aan hare oude liefde ontrouw deed worden Eigen Haard). Lord Salisbury maakt volstrekt geen haast af te treden. Wel hadden de ministers vóór de ontbinding van het oude parlement besloten, zich terug te zullen trokken, als Gladstoue eene belangrijke meerderheid kreeg, maar die qualificatie is zeer rokbaar en, waar de oppositie op een meerderheid van omstreeks 60 a 70 rekende, kan men den tories niet kwalijk nemen, dat zij weinig ontzag hebben voor een goede 40, de Ieren inbegrepen. De volgende week zal de ministerraad gehoudea worden, die alléén bevoegd is het besluit te nemen, dat door lord Salisbury op de audiëntie bij de koningin besproken werd. Het ministerie zou deze gedragslijn niet kunnen volgen, indieu de uitspraak der kiezers even ondubbel zinnig was als in 1880 of 1886. Toen viel er niet te twijfelen aan de partg die door 't volk gewild werd. Maar voor de tory-regeering gaat het niet aan, te beslissen, dat de meerderheid in Ierland voor Glad stone is. Dit moet de eerste partijstemming uitmaken. Uit Moskou wordt aan de Daily Nem geseind, dat de Staatsraad het ledigen en reinigen der beer putten heeft bevolen, maar dit bevel grootendeels onuitgevoerd blijft wegens de buitensporig hooge kosten, veroorzaakt door hot transport der faecaliën. De officieele cijfers getuigen van groote sterfte aan cholera, nl. 1300 van de 1701 aangetasten, waaronder alleen to Astrakan 503 sterfgevallen op 755 aangetasten. Met 45 tegen 20 stemmen heeft het Kaapsche parlement in tweede lezing het kieswetsontwerp aan genomen, waarbij de geheime stemming en eene ver- hoogiug van den oensus wordt ingevoerd, nadat Hof- meyr daarvoor krachtig gesproken en verklaard had dat de Afrikanerbond deze hervorming begunstigt in de overtuiging dat zij Engelschen eu Hollanders tot elkaar zal brengen. Uit Washington wordt geseind, dat tuischen de Unie en Chili eene schikking is getroffen in de quaestie van het Amerikaansche oorlogsschip Baltimore. Chili betaalt 75,000 dollars schadevergoeding aan de nagelaten betrekkingen der twee gedoode matrozen. In strijd met hetgeen in Fransche bladen werd ge meld, schijnt het bij de onderhandelingen over een handelstractaat tusschen Frankrijk en Zwitserland niet naar wensch te gaau. Onder dagteekening van 17 dezer wordt namelijk uit Bern aau de Kölnische Zei- tung gemeld De onderhandelingen schijnen niet geheel zonder resultaat af te loopou. Maar de Fransche regeering schijut het toch niet te wagen, een eigenlijk tractaat te sluiten, hetwelk ten opzichte van zijn bepaalden aard en langen duur in strijd zou zijn met de bekende stemming in de Fransche Kamers. Volgens de laatste berichten is het slechts te doen om eene over eenkomst voor den tijd van een jaar, die van jaar tot jaar kan worden verlengdeensdeels om een modus vivendi te vorkrijgen, ter voorkoming van het verlies der sympathiën voor Frankrijk, hetwelk de bondspresident in zijne rede op het schuttersfeest te Glarus als het gevolg eener brouk op het gebied van handelspolitiek tusschen de beide landen had voorspeld, anderdeels om door een tijdelijk karakter der over eenkomst de woedenclste handels-autonomisten en protectionisten te kalraeeren. Zulk oene overeenkomst, waarop evenals op een formeel handelstractaat de goedkeuring der béide volksvertegenwoordigingen wordt vereisent, zou volgens de laatste berichten eerstdaags worden gesloten. En nu wordt dezer dagen uit Bern gemeld. Naar het geen men uit goed ingelichte kringen verneemt, moeten de onderhandelingen eene slechte wending nomen. De Bondsregeering heeft hare met verlof afwezige leden Droz eu Ruchonnet per telegraaf teruggeroepen en maakt toebereidselen om de Bondsvergadering te doen bijeenkomen. In de Belgische Kamer heeft de heer Beernaert voorgesteld eene commissie te benoemen, welke be last zoude zijn niet het aanvullen van hot reglement van orde der Kamer, teü opzichte van de beraad slagingen over de grondwetherziening. Dit voorstel is aangenomen met 84 tegen 48 stemmen, terwijl 6 leden zich van stemming onthielden. Trekking van Donderdag 21 Juli 1892. No 2475 100. Prijzen 20. 86 1872 4308 6520 9408 11808 14014 17722 171 2067 4657 6713 9491 12049 14834 18118 428 2194 4869 6734 9628 12105 15159 18121 600 2386 6120 7333 9824 12190 15495 18186 638 2445 5425 7475 10267 12367 15605 18171 860 2540 5476 8085 10501 12487 16114 18255 1034 2657 5478 8087 10591 12542 16520 18602 1326 2711 5764 8101 10792 13030 16717 19135 1362 2876 5946 8281 11065 13406 16793 19495 1417 3038 6184 83 2 11137 13487 16796 20340 1514 3108 6193 8356 11324 13793 16812 20657 1689 3124 6304 8753 11619 13970 16893 20877 1715 3190 6357 le Klasse 3e Lijst No 7601 m/z '17601. Op eenige No. 11119 m 11110. ;No. 13569 m/z 13596. MARKTBERICHTEN. Granen met weinig aanvoer. In de prijzen kwam geen verandering. Tarwe Zoeuwsche f 8.40 a f 8.90. Mindere dito 7.50 a 8.Afwgkende 5.25 a 5.75. Polder 6.25 a 7.75. Roode 6.50 a 7.—. Rogge: Zeeuwsche 6.50 a 7.25. GerstWinter 41a 4.40. Zomer 3.80 a 4.30. Che valier 5.a 5.75. Haver: per heet. 3.50 a 4.25, per 100 kilo 7.50 a 8.25. Hen nepzaad. Inlandsch 10.a/10.50. Buitonlandsch 7.25 a 7.50. Kanariezaad: 7.50. a 8.50. Boonen: Duivenboonen 6.75 a 7.25. Paarden- booneu 6.20 a 6.50. Erwten: Buitenlandsche voorerwten per 80 KG. 6.40 a 6.60. Maïs per 100 kilo: Bonte Amerikaansche f 6.75 a 6.90. Cinquantine 6.50 a 7.— Veemarkt. Melkvee, goen aanvoer. Vette var kens, red. aanvoer, handel vlug 22 a 25 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel vlug, 201/g a Bl'/g ct- Per half Magere Big gen, goede aanvoer, handel vlug 0.90 a 1.40 per week. Vette schapen, goede aanvoer, handel flauw, 16 a 22. Lammeren, goede aanvoer, handel flauw, 5 a 9. Nuchtere kalveren, weinig aanvoer, handel vlug 4.— a 8.Fokkalveren 8.- a 12.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2