R20ÏH S EQANG ELLING ling 'S 4893. BINNENLAND. BEMIETD. U9 mo® uur 1.99 1893. Zaterdag 23 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstrekena 4 1 De inzending van advertentiftn Kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 0 49 FEUILLETON. LI b uur f 0.99 I LX. :>ging 8 Juli (Uit het Fransch.) I. 9 telling. MAN ZOON. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iweg, Gouda istraat 27 te ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. lappjj slechts pon) V w fgesl. ruimte legerorganisatie Raad van goüdsche courant. Met 63 lid van Volgens te ’s-Gravenhage ontvangen berichten is de heer Holst te Batavia veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. FW.) Voor het kantongerecht te ’s-Gravenhage diende verleden week de zaak tegen W. F. N., drogist te Scheveningen, beklaagd van het beroep van genees kundige te hebben uitgeoefend en geneesmiddelen tegen betaling te hebben afgegeven, zonder daartoe bevoegd te zyn en zonder dat er noodzaak voor be- Te Rotterdam vorgaderde Woensdag het Ned. Zen” delinggenootschap, onder leiding van ds. K. F. Ter" nooy Apèl van Amsterdam. Er waren 72 leden te genwoordig. Git het jaarverslag bleek, dat van de „Maandberichten", werden «gedrukt 10200 exempla ren, van de „Mededeelingen" 850, waarvan 611 werden geplaatst. Het verslag was overigens niet zeer bemoedigend door verschillende teleurstellingen konden de zen- dinsposlen niet alle goed bediend worden. Ook de vaste inkomsten verminderen. Vier kweekelingen moesten ontslagen worden, om dat hun de noodige ernst bleek te ontbreken. itschappijen VERZEKE- i in Oost of tens 15 jaar durende den emie dan de icht geweest aarde terug. g. Mocht lieuwe Polis rve als eene bedrag heeft •0 en hooger i verzekering POLIS- en Maatschappij stond. Hij zou nl. iemand die aan koorts leed, dienaangaande in bijzonderheden ondervraagd hebben en hem daarna een flescbje kinadroppels hebben ver kocht met nauwkeurige aanwijzing betreffende het ge bruik daarvan. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie vroeg voor het eerstgenoemde feit eene ver- oordeeliug tot 25 boete en voor het tweede vrijspraak, op grond van een door een deskundige uitgebraoht rapport, terwijl de verdediger, mr. G. A. 1’. Bax, voor béide feiten tot vrijspraak concludeerde. De kantonrechter heeft gisteren het eerste feit niet strafbaar verklaard, omdat het niet onder art. 436 strafwetboek valt en dus bekl. te dien aanzien van alle rechtsvervolging ontslagen. Van het tweede punt van aanklacht werd beklaagde vrijgesproken. straatbedelaars te geven en ontvangt van het bestuur een bord of plaat, om aan zijn huisdeur te doen be vestigen, waaruit blijkt dat hij zich aangesloten heeft, ook met het doel de bedelarij aan de huizen te weren. Het voorstel-Simona' bédeelde de benoeming eener commissie van propagandade inning in October a. s. van de reeds betaalde contributie en het in het leven roepen van een Hospital Sundaygolijk in Londen. Bij de toelichting tot zijn voorstel deed de heer Wertheim onder meer uitkomen dat er in Amsterdam meer op ondoelmatige dan op doelmatige wijze wordt W0gg0geven. In het bordje aan de huisdeuren zag de spreker een geschikt middel om de ingezetenen tot het lid worden van het Genootschap te dringen. De heer Treub bestreed het voorstel van den heer Wertheim, vooral op grond dat het de toch reeds uitgebreide organisatie van het Genootschap nog gro Her zou maken en stelde met het oog hierop dat het voorstel mettertijd meer zou uitwerken dan voorzien in den kasnood van het oogenblik, eene motie voor, om het, onder dankzegging aau den voorsteller, buiten behandeling te stellen.' Deze motie werd echter met 88 tegen 49 stemmen verworpen. Het voorstel-Wertheimwaarmede het bestuur zich vereenigd had onder de voorwaarde, dat minstens 50,000, buiten de andere vaste inkomsten, op deze wijze aan het Genoolschap verzekerd zouden worden, werd het hierna met 99 tegen 29 stemmen aangenomen (9 buiten stemming). Het voorstel- Simons, aldus gewijzigd, dat de herhaalde inning van contributie facultatief wordt gesteld, werd daarop bij acclamatie aangenomen. Do overige voorstellen wer den, voor zoover zij daartoe in aanmerking komen, in handen gesteld der propaganda-commissie of buiten behandeling gesteld. Met een beroep op aller steun voor de propaganda- commissie, werd de vergadering gesloten. een strandstoel zat. Achter in den stoel geleund, tikte hij onachtzaam met zijn parasol van ongebleekt linnen tegen zijn linker laars. Een knappe jongen die mijnheer De Bernière, een neef van den markies De Solis, geestig en naar de mode van tegenwoordig een spotter, een decadent en een pessimist. George de Solis daarentegen, tien jaar ouder dan hij, was meer optimist en steeds ijverig zoekend naar de waar heid, en zelfs dokter Fargeas met het lange, grijze haar, dat zijn mager gelaat omlyste, was minder blasé dan de jonge Bernière. De drie hceren hadden elkaar na het ontbijt aan het strand ontmoet. De dokter van zijn villa komend en Bernière en De Solis uit de hotels waar zij lo geerden. Met bet far nieute, eigen aan het leven op badplaatsen, hadden zij zich werktuigelijk bij elk ander nedergezet. Fargeas had in vroeger jaren de markiezin De Solis, de moeder van den jongen man, behandeld; r, ook gaf hij nu en dan zijndoctoraten raad aan De lip ver- Bernière, die evenwel door dezen nooit werd opge- irgeleek volgd. De goede dokter was en bleef de vriend van i -i Voor zijn ingebeelde zieken, die I enkel aan wat bloedarmoede leden, of door het drukke j geroepen van ongeveer vijf leven te Parijs GOUDA, 22 Juli 1 892. Naar men verneemt, zou het wetsontwerp op de -vaQ (|en mjnj8ter Seyffardt bij den State zijn ingekomen. van de 94 uitgebrachte stemmen is to den gemeenteraad te Kapello a/d Usel ge kozen de beer J. v. d. Wissel. 1) Het w$s een fraaie, warme zomerdag in Juli; lichte, witte wolkjes dreven door de helder blauwe lucht; de zee te Trouville was kalm en effen; kleine golyen met schuimende kopjes braken zacht ruischend op het zonnige strand. Onder een groote parasol, in het fijne zand gestoken, zat dokter Fargeas, de ge teerde neuroloog. Al pratend hield hij zijn scherpe, zwarte oogen naar den horizon gericht, waar zich nu en dan schepen vertoonden of een rechtopgaand rookwolkje de aanwezigheid van een stoomschip raadde. Als liefhebber van schilderkunst veiB- hij hetgeen hij voor zich zag met de zeegezichten, 1 al zijn patiënten, die te Parijs in zijn studeerkamer hingen. *ƒ- De dokter zat tusschen een man van ongeveer vijf leven te Parijs waren en dertig jaar met een militaire houding, den markies geneesmethode: afleiding, niet De St»lis, onlangs uit Tonkin teruggekeerd en een 1 derophalend zeggen: „Kom, k_—-- paar dagen geleden te Trouville gekomen, en een beteekenen en het zal wel overgaan I” jongen man, die een klein stroohoedje met breed lint //Wel, dokter, en uw zieken?” vroeg Bernière, op had on met de boenen over elkaar gekruist in steeds mot zijn parasol tegen zijn tears tikkend. z/Mijn zieken? Allemaal gezond!” En lachend voegde hij er bij: //Ik bezoek ze zoo zelden!” z/Alleen gij, waarde dokter, moogt op zoo spot tenden toon over uw wetenschap spreken,” zeide de heer De Solis op eerbiedigen toon, vermengd met vriendschap en dankbaarheid. «Gij, een der moostors in de geneeskunst!” «Een der meesters!” de dokter schudde zijn hoofd „de waarheid is, dat ik misschien tot de dokters behoor die het minste kwaad stichten Bernière tikte bij wijze van bijval nog harder tegen zijn laars. „Dat woord kwaadstichten is overheerlijkDat moest rondgebazuind worden!” „Neen, maar ik behoor in de geneeskunst tot de sceptici.... daarin schuilt mijn kracht! Ik heb opgemerkt, dat over het algemeen geen ziekten bestaan dan die men zich verbeeldt te hebben. Zoodra de mensch werkelijk in gevaar verkeert, gelooft hij in den regel niet dat het ernstig is. Die onwetendheid stelt hem gerust en daardoor wordt hij, ondanks den dokter, weer beter.. Is de mensch alleen ziek door inbeelding en wordt dan elk oogenblik de dokter ja, dan begint het geraar.” „Heeft men dus volgens u alleen de ziekten, die men gelooft te hebben?’ vroeg De Solis. „Het gaat daarmee even als met de hnrtstochten, welke men meent te gevoelen. Hiei tegen begon de jonge Bernière te proiesteeren. „Die men meent te gevoelen’ meent te ge- Gteteren avond vergaderde het genootschap „Lief dadigheid naar Vermogen”, te Amsterdam, tot het beramen van middelen om in den financieelen nood te voorzien en tot het behandelen der voorstellen die tot dat einde waren ingediend. Er waren sinds de vergadering van 16 Juni niefr-roioder dan 15 voor stellen bij het bestuur iiigekomen* waarover gisteren avond door het bestuur een prae-adties werd uitge bracht, dat hierop nederkwam, dat een voorstel van den heer A. C. Wertheim en een van den heer L. Simons Mzn. aannemelijk werd geacht, en dat de overige voorstellen, deels voor nadere overweging door het bestuur in aanmerking komen, anderdeels voor aanneming niet vatbaar waren. Het voorstel Wertheim bedoelde het scheppen van eene afzonderlijke klasse medewerkers onder den naam geabonneerden, die zichzelven onder eene bepaalde klasse van bijdragenden stellen, afwisselende van ƒ500 en daarboven tot 4 ’sjaars. Ieder abonneert zich voor de som die bij naar zijn wermogen en zijn stand in de maatschappij geschikt oordeelt. Hij ontvangt daarvoor het recht iedere aanvrage om hulp naar het Genootschap te verwijzen, verbindt zich iets aan Voor zijn ingebeelde zieken, die verzwakt, had bij zijn eigen t aan denken, en schou- „Kom, kom, het heeft niets te

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1