Bulteolandscti Overzicht. tea van 0.50 en Tan 0.75 zyn personeel en ge ven alleen recht op toegang bij de eventueel te ge ven -Soiree Musicale. Het Weekblad voor Woerden deelt mede dat men te Gouda bezig is pogingeu aan te wenden om een semiuarium te verkrijgen iu den trant van de inrich ting van den heer van Dyk te Doetinchem. Van de goedkoope reisgelegenheid des Zondags om voor verminderd tarief naar den Haag te gaan, maakten gisteren 368 personen gebruik. Gedurende de maand Augustus zal als detache- ments-kommandant te Woerden optreden de Luit. Duymar van Twist en aan de Wiericherschans de Sergeant Linthorst. In de zitting der Rotterdamsche Arrond. Recht bank van Vrydag stoud terecht de 17 jarige tam boer by de infanterie te Gouda, H. A. H., die op 25 Mei nog niets uitvoerde en toen volgens zyn eigen opgave, omdat hy niets te doen had, 30 ijze ren punten van het hek voor de Hoogere Burger school aan het Alkemadeplein te Rotterdam afsloeg. Eisch 5 boete. Uitspraak Vrijdag a. s. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, gemakte nabij Stolwijk een rijtuig te water, hetwelk wener op het drooge is gebracht zonder ongelukken te veroorzaken. Zaterdag is te Rotterdam op de Markt aangehou den de varkenskoopman Arie Goor van Waddinxveen, omdat hy zieke varkens te koop aanbood. Bij zijne aanhouding gaf hij den naam op van van der Broere. De varkens waren afkomstig van den landbouwer M. in het Bloemendaal. In eene bijzonderlijk daarvoor belegde strafzitting stond Zaterdag voor het kantongorecht te Groningen terecht Charles Davenport, anders gezegd Sequah, wien door het Openbar Ministerie waren te last ge legd twee overtredingen der geneeskundige wet, en wel in de eerste plaats die van in het openbaar aangekondigd te hebben, immers in een lokaal waarin ieder tegen betaling van tien cent de toegang werd verschaft, dat hij dien avond (d. w. z., 8 Juli) 2 personen zou wrijven met zijn Sequah-olie eu dat hij massage uitoefende t»-r genezing van lijders aan rheumatische aandoeningen in de twee plaats die van het onbe*oegdelijk uitoefenen der geneeskunde door met het doel genezing aan te brengen enkele door rheumatische aandoeningen aangetaste lichaams- deelen van sommige porsonen te wrijven. Als tolk deed dienst de heer Picnot leeraar in het Engelsch aai de hoogere burgerschool te Groningen. üe quaestie was zuiver gesteld, t. w. of iemand bevoegd is in tegenwoordigheid van een geneeakun- dige massage uit te oefenen De ambtenaar vau het O. M. meende na het verhoor van de getuigen tot de conclusie te mogen komen dat de gedaagde «in casu" niet was een instrument van het denkend hoofd, als doctor, maar veeleer de hoofdpersoon, terwijl de doctor er vrij wel als een pop bijstond. Maar zelfs al had de doctor meegeholpen dan nog moest men jn hetgeen geschied was zien eene overtreding der wetde dokter deed dan wat hij mocht doen, maar grijzende haren en baard, die naar hem toekwam, zonder hem te zien. Hij liep zonder zonnescherm, met de handen in de zakken, en ademde den zee wind in met het welbehagen van een gezond man, die het leven geniet. «Wel, mijnheer Montgomery!" Hij was het, de man van de mooie mevrouw Montgomery, de meest gezochte, de meest benijde man aan het strand, en die als een wijsgeer het wicht der schoonheid zijner vrouw droeg. /.Ah! mijnbeer de Bernièrezeide het dikke manuetje glimlachend. //Wat voert gij dnar uit, 8chopenhauer? Ik wed, dat gij daar zit tot bevordering der spijsvertering! Maar als het leven zulk een last is, waarom sterft gij dan niet liever van gebrek aan voedsel, gij onverschillig mensch?" «/Een last, ja, maar toch wel aardigzeide Bernière en wierp zijn halfopgerookte sigaar weg. «Een schouw spel, dat dikwijls zeer vervelend is, maar toch een I schouwspelGij zijt zeker wel eens in een schouwburg I geweest, waar een slecht stuk werd gespeeld...." «Dikwijls", zeide de Amerikaan, met een licht accent. Hij ging naast Bernière zitten op een stoel waarvan de pooten in het zaod zakten. «Dat vervelende stuk duurt maar voort, en men zou wel heen willen gaan! Maar men blijft", ver volgde de Bernière.... «Men blijft, waarom, weet men niet.... Omdat men er nu eenmaal is, omdat men niemand wil hinderen bij het heengaan. Zoo is hot gedaagde niet. De ambtenaar, die het een zoowel als het ander bewfcw achtte, requireerdu dan ook schuldigverklaring en veroordeeling van beklaagde wegens het le feit tot 25 gl. boete en wegens het Se feit tot 7 dagen principale hechtenis. Mr. D. Simons uit Arasterdam verdedigde den ge daagde en legde er den nadruk op in zyu pleidooi dat bekl., handelende in tegenwoordigheid eu onder toezicht van een geneesheer, niet handelde tegen de wet, welker bedoeling het is dat een bevoegd ge neeskundige aanwezig zy die de verantwoordelijkheid dragen kan van hetgeen plaats vindt, terwijl de be doeling geenszins is om de artsen te proiegeeren of een monopolio te verleenen. Wanneer maar het pu bliek gewaarborgd is tegen de handelingen vau niet- deskundigen. Dat is hier het geval. Gaat beklaagde in zijne handeling te ver, dan komt de aanwezige geneesheer met zijn «halt" duaraan een grens stel— leu. Beiden, Davenport en Douff zyn bedienden, ais men het zoo noemen wil, der Sequah Comp. Limd., en hebben ieder hun bepaald aangewezen taak. Dat doeude is noch de een, noch de ander strafbaar, on pleiter meeut dan ook de verwaebtiug te mogen uit spreken dat geene veroordeeling volgen zal. Mocht deze toch volgen dan meent spreker dat er althans geen reden is om principale heohtenis op te leggen. Al beweerde hot O. M. zulks, recidive is hier niet i deze vervolging is een novum. Na re- eu dupliek werd de uitspraak bepaald over 8 dagen. Aan oen brief uit Parijs aan de llaarlemtche Ct. ontkenen wij het volgeude: Zoo eve:i zeide ik aan de Halles over de duurte der groente te hebben hooren klagen, ik was niet daarheen gegaan om te vrageu naar den prys der kool. Mijn doei was oeu ander ik wilde een be zoek gaan brengen aan de soep verkoopsters der Hal les, even bekend als en curieuser dan de «dames des HaRes". Gij moet er van gehoord hebben, van die soepverkoopsters. Voor groote ketels gezeteu, verkoopen zij, in de opeu lucht, voor één sou, een bord warme soep aan de rondom de Halles krioe lende tallooze ongelukkigen, die een loege maag en een sou hebben. Deze bescbeidene neringdoen den waren in haar bestaan bedreigd. Men zeide, dat de politie-prefect zo wilde doen verwijderen, om dat hare nering oorzaak zou zijn van eene gevaar lijke opeenhooping van haveloozen en vagebonden op die J uuten. Er schijnt van dien maatregel niets waar te zijn, maar de Parysche bevolkiug heeft een oogenblik voor de vrouwtjes gebeefd en bij die ge legenheid duidelyk doen zien, dat zij er hart voor heeft. Ik heb dan de 44 koopvrouw en er zyn er niet minder dan vier en veertig evenals voor heen talrijke kommen ware so p aan de uitgehon- gerden zien verstrekken voor de matige som van nog geen twee en een halve cent per groote kom. Zóóveel hoorde ik in de laatste dagen over het nut dier vrouwtjes en over het verschrikkelijke van baar gemis, dat ik er langer vertoefd heb dan nog ooit. heb na kunnen gaan, dat hare klandizie inder daad zéér uitgebreid is en dat zij werkelijk veel goed •chynen te doen. Om geheel op de hoogte te ko men, heli ik de soep geproefd. Het was de (hier zeer bekende) soep van prei en aardappelenvleescb- nat kwam er vermoedelijk niet in voor het be hoort trouwens ook niet in die «soupe maigre" thuis maar het smaakte niet kwaad eu het was ver leven, mijn beste mynheer Montgomery". «O! er komen ook wel een paar prettige dingen' bijOverigens hebt gij gelijk, niets is zoo vervelend als een uare komedie. In het Casino werd er gisteren een gespeeld.... Verschrikkelyk! En de acteurs! Er was een actrice bij, die men ons voorstelde, als den eersten prijs van hot Conservatoire te hebben behaald Er werd niet bij gezegd in welk jaar!...." «Misschien in Talma's tijd «Eii ik ben gebleven.... om mijn vrouw, die nooit weg wil, die altijd alles zien moet. Die is geen pessimist! Lang niet! Zij heeft overal pleizier in! Zelfs in mij /Och kom!...." «Dank u!" kwam de Amerikaan snel. Beruiere trachtte zijn Och kom! goed te maken. «Ik bedoelde...." «O, laat het maar zoosprak Montgomery goe dig flegmatisch. «Verwondert u dat? Het verwon» dert mij zelf, den man van de mooiste vrouw der Amerikaan8che kolonie. Een schoonheidvan beroep!" «Ja, professional beauty! Van het Engelsch van mijn onderwijzer heb ik alles onthouden, wat Parijsch is geworden. Maar." voegde de jongo man er bij, «men moet zulke dingen niet vertalen." Montgomery glimlachte bij de scherts van den Parijzenaar. «Ik begrijp u.... jn.... Die van schoonheid een beroep maakt.... To Parijs zou men er zich in kun- warmend. Ik geloof niet, dat de klanten dezer een voudige restauratie hoofdzakelijk uit gauwdieven en schurken bestaan. Zulko heeren leven er beter van. Voornamelijk heb ik er de ongelukkigen, meestai werklui zonder werk gezien, die voor vier of vyf sous van twaalf uren 's nachts tot vier a vyf uren 's morgeus de groenteboeron met het lossen hunner wagens helpen en daartoe, op een rij geschaard, elkander de groeuten aangeven, van het voertuig af tot de groote stapels toe, die van de kooien, de uien, de wortelen enz. gevormd moeten worden. Ora de goedkoope soep te bereidon, bedienen de kookvrouwou zich niet van de puikste ingrediënten, maar toch ook geenszins van bedorven waar. Voor uiterst billy ken prys leveren de groenteboeren haar de groenten, die in de wagens verdrukt zijn, de bladen, die afgeplukt werden om aan de rest een fraaier uiterlijk te geven, in één woord alles, wat geen oog hoeft, eu toch eetbaar en zuiver is. Vet want de prei- en aardappelen-soep bevat geen bouillon, wèl vet verschntfeu de kleine stukjes afval, die door de slagers van het vleesch gesneden worden, ook «1 weder eene billijke grouds'of. De nering duurt van twaalf 's nachts tót twaalf uur 's middagsna een korten slaap wordt do overige tyd besteed voor het toebereiden der spys. Iu den winter kan zoo'n vrouw van drie tot vierhonderd poitiën soep verkoopen 's zomers is hot wat minder. Wetende, dat er meer dan veertig van die vrouwen zyn, kan men nagaan, hoeveel honger zij, ten minste voor een oogenblik, stillen. Ten slotte heb ik aan mijne vrieudelyke berichtgeefster eene eenigszins on bescheiden vraag gesteld. Ik heb willen weten, hoeveel zy op iedere soep aan eén sou, (twee en een halve cent) verdiende. Na eenig aarzelen, om een geheim harer en barer zusters'*zakon te verraden, kwam het hooge woord er toch uit Op iedere portie behaalde zij eene wiust van ruim twee centi mes, d. i. meer dan veertig percent. Prijs en hoeda nigheid in aacmerkiug nemende, schijnt dit ongeloo- felijk. En dat in het dure ParysZoudeu alle volksgaarkeukens het zoover brengen Toon de slager Borremans te Antwerpen Maandag ochtend ontwaakte, had hij een gevoel alsof hy stikken zou eu zag bij een bijl liggen op zijn nachttafeltje. Hij ging naar de kamer waar zijn vrouw met hun vijfjarig dochtertje sliep. De eerste werd met een gil wakker op haar tafeltje lag een slagersmes. Het dochtertje was eerst niet wakker te krijgen. Later moesten zy alle drie braken en bet bleek, dat het geheele gezin was gechloroformeerd door inbrekers, die op bun gemak de woning hadden geplunderd en met een 5U00 fr. zieh uit de voeten hadden gemaakt. Bijl en mes waren natuurlijk klaar gelegd voor bet geval, dat de chloroform onvoldoende mocht zijn. Op een zoelen zomeravond wemelde 't van flaneurs in den tuin van bet Palais Royal te Parijs. De restaurants, allen schitterend verlicht, hadden hun vensters wijd open gezetieder wilde van het heer- lijke weder genieten. In een hoek stond een man van middelbaren leeftijd en dicht bij hem een jong meisje, eeu kind. De man speelde viool, om te trachten, de beurzen der wandelaars te doen open gaan. Zijn spel verried uitputting. Drie jongelui komen «bras deseus bras dessous" aanwandelen eu blijven met eenige aandacht naar den vioolspeler luisteren. nen vergissen t" Met zyn zonderling glimlachje voegde bij er by: «Maar de vergissing zou niet lang duren. Me vrouw Montgomery is zeer lief.... allerliefst.... bui tenshuis! Laatst is Papillonne.... ja Papillonne, van de Figaro..,, op de gedachte gekomen om de ge schiedenis van ons buwolyk te vertellen. Een zeer dicbterlyk verhaaltje «Toch waar?".... kwam Bernière. Montgomery boog e»en. «Ik dank u nogmaals!" Toen de jonge man opnieuw wilde beproeven om zijn onvoorzichtige uitdrukking goed te maken, her haalde de Amerikaan «O laat het maar zooVan haar eersten man gescheiden." «Mevrouw Montgomery «Ja. Hebt gij Papillonne dan niet gelezen Ik ben haar tweedeZij is dol op mij om.... ja, lieve hemelom mijn naam." «Juist! Montgomery!" zeide de Bernière, die den historischen naam luid deed klinken. Montgomery viel hem in de rede «O neen! zoo is het niet!.... In het Fransch zijn er twee ra's inMontgommery En in mijn naam maar éénDat vindt mevrouw Montgomery niet erg pleizierig." «Gij kunt er een bij laten maken.... Een m en een de...." v Wordt vervolgd.) Zich wendende tot een der anderen, zegt een hun ner «die man kan niet meer neem jy de viool op en speel voor hem, dan gaan wij met het bakje rond. Die aangesprokene wisselt eenige woorden raet don vioolsproker en begint dan een prachtige fautaisie voor te dragen. De wandelaars blijven staan, e*» weldra vormt zioh een groote kripg de virtuoos be haalt een groot succes en do twee anderen maken een goodd recette. «Nu, zeide daarop de violist, nu heb ik gespeeld nu moet jij oens zingen ik zul je accompagneeren." De eerste der jongelieden liet zich niet smeeken mot een prachtige tenorstem droeg hij een der fraaiste liederen voor. Kolossaal succeseu de hoed van no. 3 vulde zich weder met muntstukken, en het publiek, dat onafzienbaar was geworden, riep «bis bis eu eenige deftigo toehoorders namen te gelijk de taak over om het geld in ontvangst te nemen, zoodat er verlegenheid begon op te komen bij de drie jongelni. Maar de derde wist raad. Laten wij het trio van «Teil" zingen, zei hij ik zing «Guil- tauiue" en X. (de violist) accompagneert ons. Zoo gezegd, zoo gedaan. Na het andante klom het en thousiasme vun het publiekt en top het geld stroom de toe de jongelui vulden du zakken van den vioolspeler en zijn dochtertje en wenschten hem goede reiswant hij moest naar Straatsburg, waar hem een goede betrekking in de musikale wereld wachtte. Overgelukkig en met tranen in de oogen wilde de man de namen kennen van zyn weldoenersmaar alle drie namen onder het gejuich der menigte do vlucht. Wij willeu zoo discreet niet zyn de oen was de later gevierde tenor Roger, de tweede was Charles Gounod (die een fraaie barytonstem had) en de derde Hermann, de groote violist. Wie de beweldadigde man en zyn dochter waren, zullen we niet zeggen. Alleen dit menig Hagenaar heeft later ovaties aan de zangeres gebracht. {Haagsche Ct.) Onder den naam Ihe world's Columbian Associa tion heeft zich te Chicago een maatschappij gevormd, die zich ten dool stelt, met eeu kapitaal van 6]/9 millioen dollar ter gelegenheid van de tentoonstel ling een toren te bouwen van 1492 voet hoog. De maatschappij, die zich reeds vroeger ouder den naam Columbian ïorver Association heeft gevormd, was niet in staat haar plan te verwezenlijken; de nieuwe maatschappij hoopt echter het reuzenwerk ten uit voer te brengen, en dat nog wel in veel grootere afmetingen. Bovendien moet deze «hemelbestormer" reeds in Mei 1893 klaar zijn. Als plaats is gekozen de oever van het Michiganmeer, in de nabijheid der tentoonstelling. Staal en ijzer zullon de bouwstoffen zijn. Een vlakte van 500 voet in doorsnee zal voor het plaatsen vau het gevaarte noodig zijn, terwijl boveo, op een hoogte vau 1492 voet, het beeld van Colum bus, op een vlakte van 52 voet doorsnede, zal ge plaatst worden. Aan den voet willen de ontwerpers vier hotels oprichten, elk van zeven verdiepingen /iioog, die ie zamen 3000 kamers zullen bevatten. Op de daken dier hotels wil men «Babylonische hangende tuinen" aauleggen. Romdom den toren zal een dubbel spoor worden aangelegd, waar langs men met een electriscben tram tot op een hoogte van 1300 voet zal kunnen komen. De baan zal als een spiraal om den toren loopen met eeu stijging van drie procent. l)e lengte der baan zal zeven engelsche mijlen bedragen, zoodat men een rit van 14 raylen kan doen, ora boven en weer beneden te komen. De maatschappij ziet zoo'n druk bezoek te gomoet, dat alles erop ingericht is dat 100,000 personen op één dag den top van den toren zullen kunnen bezoeken. Hans v. Bülow en de koolzure jonkvrouw. De Berliner Nationalzeitung goeft bericht omtrent een merkwaardige artistieke correspondentie, die Hans v. Bül/W met een zoogenaamde «koolzure jonkvrouw" te Berlijn, d, i. de juffrouw van een kiosk voor het schenken van spuitwater eu het verkoopeu van cou ranten, moet onderhouden. De bedoelde kiosk staat aan de Potsdamerbrug. Op de smalle toonbank liggen gansche bergen couranten. Wellicht draagt de gunstige ligging er toe bij, dat de verkoop van couranten hier levendiger gaat dan op andere plaatsen. Rondom opent zich do muzikale wereld van Berlijn. Overal conservatoria, muziekscholen, juist tegenover de Hooge- sehool voor muziek, vele muziekhandels, instrumenten- makers, de concort-agentschappen, de pensions voor de leerlingen der muziekscholen. Al deze menschen hebben er gedurende den winter het meeste belang bij, te wrten, wat de couranten in de concert-ver slagen omtrent hen, hunne successen en hunne vrien den bevatten. Het eerste grijpen van den kunstenaar is natuurlijk 's morgens naar de critiek. Mejuffrouw Marie is intelligent genoeg, om den kunstenaars dit werk gemakkelijker te makenhoe velen er dan ook 's morgens op de kiosk toeloopen, zij vinden niet alleen de couranten die hen interesseeren reeds uit gezocht, maar ontvangen ook gelijktijdig een mon deling bericht. Volgens de stemming volgt dan de bestelling van grootere of kleinere partijtjes van de genoemde cou ranten. De kunstenaars hebben in de vindingrijke koolzuurdarao behageu gevondener is nauwelijks een onder hen, die niet lange gesprekken met haar aanknoopt on die haar niet uitnoodigt, om zijn con certen te komen bijwonen. Ora 7 uur 's winters pleegt iu de koolzuur-iciosk op de Potsdamerbrug eene plaatsvervangster haar intocht te houden. Dan gaat mejuffrouw Mare naar de Sing-academie, de Phil harmonie of de Opera Van deze unieke onder de dames der spuitwater-kiosken had nu ook Hans von Bülow gehoord. Geen wonder, dat hij nieuws gierig was, haar ook te leeren kennen. Zij schikte zich naar zijn manier vau gesprekken voeren en ten laatste noodigde hij zooals alle kunstenaars haar uit, zijn ooncorten te komen bijwonen. Zij heeft nauwelijks bij een ontbroken, en den 6en April, den laatst.en avond van de Bülow-woek, met de vermaarde Eroïca-rede, die nog in aller herinnering is gebleven, woonde zij omdat de plaatsen verl ocht waren het concert iu de logo der directie bij, waar Von Bülow haar ook aan zijne vrouw voorstelde. Het publiek vergezelde op dien avond Von Bülow eerst naar het hotel, en vervolgens trokken honderdeu naar het station. Bij dezen behomle natuurlijk ook onze kunst-enthousiaste, en hier gebeurde het, dat hij evenals Joseph II eens een meisje bij een dergelijke gelegenheid in de tegenwoordigheid van het ge- hoole volk en van zijne echtgenoote mejuffrouw Marie en hiormee in zekeren zin het gansche volk kuste. Deze kus is een historisch feit, en hieraan en aan de aanleiding hiertoe herinnert een photographie, die Bülow zijne vriendin geschonkeu heeft en welke het opschrift draagt: «De burgeres van Berlijn, me juffrouw Marie Rudolf, Hanschen's beschermvrouw, tot een vriendelijke herinnering aan den 6deu April 1892. Dr. Hans von Bülow, burger van Hamburg." En uit deze keunismaking is thans eene correspondentie voortgesproten, die helaas (volgens den wensch en wil van de geadresseerde) niet zal worden openbaar gemaakt. «Hanschen" schrijft geregeld alle 14 dogen en de juffrouw antwoordt geregeld. «Hooggeëerde mejuffrouw" luidt de aanspraak in het eene geval; «Hooggeëerde heer Doctor", in het andere. Maar hoe weinig men anders ook omtrent den inhoud kan medèdeelen, dit staat vast: buiten berichten aangaande den gezondheidstoestand, bepaalt de inhoud zich uitsluitend tot muzikale zake». Men meent dat de gal, die zich bij Bülow ophoopt, en dan ook weder de bitse opmerkingen en de geestigheden die hij anders niet kan kwijtraken, hier een ontlading vinden, dat deze brieven dus een soort bliksemafleiders of veiligheidskleppen zijn. Gladstone heeft eon manifest aan zijn kiezers ge richt, wiUrin hy o. a. zegt, dat de uitslag der ver- kiezingon hem versterkt iu zijn geloof aan de ge hechtheid der kiezers aan de vrijzinnige beginselen en aan de staatkunde van verzoeüiug voor de drie koninkrijken. Hij verklaart overtuigd te zijn, dat de kiezers steeds die gehechtheid zullen toonen. Eene dépêche uit St. Thomas aan de «Mouvement géographique meldt, dat de Arabieren uit de streek van Opper-Congo te Yam Gruié in opstand zijn ge komen tegen de onafhankelijken Congostaat. Do gemeeuschap met het Tanganika-meer is afgebroken. De lieden die tot het syndicaat van Katanga behoo- ren,1 ziju verjaagd. Aan de Patriote wordt uit St. Thomas geseind Hodister, agent der Engelsch-Belgische Handelsver- eeniging te Kantanga, had onlangs, na het vertrek van Hinck (agent der Belgische anti-slaverny-ver- eeniging) den post van Bonakamba in bezit genomen. Do Arabieren van Nyangivé kwamen in verzet tegen Hodister, die zich moest terugtrekken na twee man verloren te hebben. Het land van Kasongo is we der in de macht der Muzelmannen gevallen en de gemeenschap met het Tanganikameer is aan dien kant verbroken. Tippo Tib eu Stijn zoon Rachidzijn den onafhankeiijken Congostaat getrouw gebleven. De Ind beige meldt Ten gevolge van de circulai res, door LeMarinel in Opper-Congo verspreid, heeft een der afdeelingec van de Belgische Han- delsvereenigingon zich tot den te Brussel gevestigden staatssecretaris voor de binneulandsche aangelegen heden van den Congostaat gewend met een adres, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de beper kingen, door genoemden Staat aan den handel op gelegd. Verder bevat dat adres de verklaring dat zij zich voorbehoudt vergoeding te vragen voor de schade, welke daardoor kan wordeu veroorzankt. Den 31 en Juli a.s. rooeteu de algemeene raden in Frankrijk gedeeltelijk vernieuwd worden. Er zul len in het geheel 1421 verkiezingen plaats vinden, waarvan 992 zetels door de republikeinen 429 door de conservatieven worden ingenomen. Boven dien zijn nog 13 zetels te vervullen, waarvan 11 aan de republikeinen, 2 aan de conservatieven toebe- hooreu. Bovendien zijn voor de arrondissementsraden 1725 verkiezingen noodig waarvan 1306 zetels zijn bezet door republikeinen, 419 door de conservatieven. In twaalf departementen is de meerderheid der algemeene raden conservatief. 'Deze verkiezingen hebben onverwacht in dubbele mate de aandacht der politieke kringen in Frankrijk getrokken. Zooals onze lezers weten, heeft de graaf van Parijs na lang stilzwijgen tot een aautal getrou wen, men weet niet hoeveel, die hem te Folkestone een bezoek brachten, een toespraak ge houden. Deze koninklijke rede was vol pittige po litieke zinspelingen. Vooral merkwaardig zijn daaruit de zinsneden, die men als een direct autwoord aan den paus en de Fransche katholieken, die do wenken van den Heiligen Vader ter harte nomen, kan beschouwen. Toen de on lerhandelingen met den voormaligen eerste-Mioister Staug over de vorming van een nieuw ministerie dreigden te mislukken, zeide koning Oskar van Zweden dezer dagen, dat hij een buiten- getvonen Rijksdag naar Karlstad zou oproepen. De reden daarvan is, dat de Koning volgons de tegenwoordige grondwet niet bet recht heeft de Ka mers te ontbinden. Eerst scheen dat de Koning het met Stang eens zou worden, doch ten slotte is het toch weer geble ken, dat de consulaatsquaestie een te breede kloof vormt dan dat men van weerszijden eikaars band zou kunnen grijpen. Zelfs met den conservatieven heer Stang valt niets aan te vangen en do onder handelingen zijn weder voor onafzienbaren tijd afge sprongen. De Storthing heeft inmiddels eene nieuwe oplossing beproefd. Negen harer leden 3 van de rechter-, 3 van de linkerzijde en 3 gematigden hebben voorgesteld de grondwet in dier voege te herzien, dat de koning het recht zou hebben, de Storthing te ontbinden en nieuwe verkiezingen te doen uit' schrijven. Men wil dus dat de koning oen beroep op het volk zal doen. Misschien komt er dan licht in de duisternis. De verkiezingscampagne voor het Presidentschap in de Vereeuigde Staten is Woensdag begonnen te New-York met een raonstormeeting van 20.000 demo craten. Aan de heeren Clevelaud en Stevenson werd kennis gegeven van hun door do Conventie te Chicago geproclameerde candidatuur als President en vice- Pre8ident der Unie. Het was de eerste maal, dat zulk een kennisgeving in het openbaar geschiedde. De heer Cleveland, de candidatuur aanvaardende, zeide, dat nooit een groote partij, welke recht en gerechtigheid najaagt, meer reden gehad heeft om zich in te spannen dan ditmaal de Democratische partij. Het oog slaande op de eenvoudigen in den lande, zeide hij, zien wij hen als verbruikers gedrukt onder een tariefstelsel, dat op ongerechte en mee- doogenlooze wijze bij het koopen van de benoodigd- heden en gerieflijkbeden des levens hun een bedrag afvergt, nauwelijks te kwijten uit hot loon voor ge- 3tadigen, harden arbeid, terwijl de hun aldus afge perste sommen de vermogens opbouwen en vermeer deren van degenen om wier wille dit onrecht wordt gepleegd. Wij zien den landbouwer luisteren naar voor spiegelingen, waardoor zijn geest vervuld wordt van gedroomde voordeelen, terwijl de slinksche band van hooge bescherming ziju zakkeD plundert. Onzen werk lieden wordt het zoo dikwerf, in wcerwl van zijn bewezen leugenachtigheid, herhaalde veitelsel nog steeds voorgezegd, dat het bestaande beschermend tarief voor hen een zegen is en dat onder zijn wel dadige werking hun loonen moeten stijgenen terwijl zij luisteren, hebben op de plaats zelf, waar de hooge bescherming zetelt, tooneelen plaats, tfelke de op haar gevestigde hoop bespotten en een blijk ziju van de goedertierenheid, welke de werkman ondervindt van degenen, die een ongerechte begunstiging van Regee- ringswoge eigenlieiend en baatziek heeft gemaakt. Met zulk een critiek kunneu de protectionisten 't vooreerst doen. De heer Stevenson zeide, dat bij den komenden verkiezingsstrijd de Democraten een beroep deden, niet op de hartstochten, maar op het nuchter oordeel* des volks, en ook hij verwees naar de droevige gebeurtenissen in een naburigen Staat, als t en nieuw bewijs, dat hooge beschermende rechten geen bescherming opleverden, noch strekten om don toestand te verbeteren van hen, die hun dagelijksch brood met arbeid verdienden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, vestigt de aandacht van belanghebbenden by den binnenscheep vaart, op het met ingang vau 1 September 1892 in

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2