Buftenlandscb Overzicht. rapport van den heer Laing, president van den Brighlpn-spoorweg. Op de aandeel houders-verga dering zeide hij dezer dagen dat in 25 jaren tyds het cijfer der derde klasse op die lijnen gestegeu is van 12.278.882 tot 39.754.111. De vrachten welke zy betaalden, stegen van 310.384 tot 1.050.312, terwijl die der eerste-klasso passagiers van 254 431 tot 217.597, die der tweede-klasse passagiers van 249.827 tot 187.403 slonken. Een der recruten to Slenaken (L.) aldaar aanwezig ter bewaking der stallen, enz. ten gevolge van het heerschen van mond- eu klauwzeer, kreeg Vrydag- namiddag, toeu door onvoorzichtige behandeling van eeu revolver, welke hy van een der rijksambtenaren in handen nam, deze losging, den kogel in zyn hoofd. Na enkele uren de smartelijkste pijnen geleden te hebben, stierf de ongelukkige. Op eene groote hofstede te Ubachsberg, in dezelfde provincie, bewoond door den landbouwer Kerckhoffs is het geheele gezin vergiftigd, ten gevolge van het gebruiken van middageten, dat van des middags tot des avonds in een koperen ketel gestaan had en met kopergroen vermengd was. Twee lijken zijn er tot dusver in dit ongelukkig gezin. In de Economist geeft de heer A. Ledeboer, uit Enschedé, een overzicht van de Nederlandsche ka toennijverheid in de laatste dertig jaren. Hij heeft als lid der commmissie voor de Handelspolitiek een aantal gegevens dienaangaande verzameld voor bet verslag, dat van Regeeringswege verschijnen zal, en, in afwachting dat dit nog eens gebeurt, ze alvast gepubliceerd. Zijn opgaveu betreffen niet alleen Twente *en Gelderlands achterhoek, doch ook de fa brieken in Yenendaal, Hilversum en Leiden; de ka toennijverheid van Noord-Brabant is intusschen bui ten beschouwing gelaten, als van weinig beteekenis. De beer Ledeboor geeft van alle plaatsen in het kort de cijfers der katoennyverheid weer van I86091, hoofdzakelijk het getal spillen in de spinnerijen en dat der weefstoelen in de weveryen. De belangrijkheid der katoennijverheid wordt n 1. naast het aantal arbeiders vooral door deze twee ge gevens bepaald. Uit zijn eindcijfers nu blykt, dat de spinindustrie zich minder krachtig heeft ontwikkeld dan de we verij. In 1861 was het aantal spindels 55,800, in 1871 229,560, in 1881 221,210 en in 1891 264,672. Het cijfer der weefstoelen was 3530 in 1861, 10,939 in 1871, 13,547 in 1881 en 19,397 in 1891. Dat de spin-industrie minder sterk is toegeno men, is evenwel niet zoozeer te wijten aan de minder voordeelige resultaten, dan wel aan het verbranden van verscheiden spinnerijen. In 30 jaren verbran den 14 spinnerijen, terwijl geen enkele weverij door het vuur vernield werd. Valt zulk een braud nu in een tyd, dat de spinnerijen met weinig winst werken, dan worden ze vaak niet weder opgebouwd. Intusschen, reden van bestaan heeft de spinnerij evengoed als de weverijzij behoort er bij, als de eene hand bij de andere. De weverij verkeert in een gezonden toestand. Zij heeft zulk een bloei be reikt, dat het getal weefstoelen spoedig 20 000 zal bedragenen dat zij geen bescherming noodig heeft, is door de geschiedenis van haar opkomst bewozen. „Ik meen, schrijft de heer Ledeboer dan ook, dat, waar zij (de katoennijverheid) een moeilijk tijd perk, zonder den steun der bescherming heeft door leefd, zonder in haren groei belferamerd te worden, zij ook thans geen behoefte aan dien steun heeft. Wat zy thans vooral behoeft is een ruim gebied, waarop zy hare voortbrengselou kan plaatsen. Dat gebied heeft zy in de eerste on voornaamste plaats tot nu toe kunueu vinden in ouze Oost-Iud. bezit tingen. Van de welvaart dier bezittingen hangen haar bestaau en haar bloei bij voortduring in hooge mate af, en ik meen, dat de beste handelspolitiek der Nederlaudache regeering zal z(jn, de bevordering van alles wat strokken kan om deu bloei dier sehoone bezittingeu in de ruimste mate te bevor deren. Aan de bijzonderheden, aangaande do hitte te New- York op Vrydag II. gemeld, kan nog bet volgende worden toegevoegd In de Refon-Club aldaar, in het deftigste gedeelte van de stad gelegen, wees de thermometer 107o in de schaduw. Zelfs in de gedenkwaardige jaren 1847 en 1376 is de sterfte niet zoo groot geweest. In de arme, d. w. z. ia de dichtst bevolkte, wijken was die onder de kindereu ontzettend. De ziektegevallen waren onder alle standen zeer tulrijk, en sedert aoht dagen had men niet geslapen, zoo üeot^was het ook des uachts. De lykschouwers, het hospitaal-personeel het ambulance korps kondeu hun werk niet af. Te Chicago was het lijkenhuis (de morgue) zoo vol, dat er geen lyken meer opgenomen konden wor den. Zondag-avond was het te New-York veel minder warm, maar Zaterdag waren nog 90 personen bezwe ken en was het getal gevalleu van zonnesteek en uitputting buitengewoon groot. Ook de sterfte onder de paardeu hield aan. Evenals veel fabrieken en kantoren bleven dien dag veel winkels gesloten. Men rekende Zondag, dat de dampkring 79 pCt. vocht bevatte, en dat in het geheel te New-York 296 personen aan de hitte bezweken waren. Gedurende de afgeloopen week tot Zondag-middag 12 uren toe bedroeg de geheele sterfte te New-York 1434, het grootste cyfer, dat sedert 20 jaar is voor gekomen. Naar aanleiding van de wijze, waarop de gemeen teraad van Heiloo zich onlangs vau een onderwijzer ontdeed, adviseerde de «Bond van Ned. onderwijzers', die gemeente te boycotten, d. w. z. niet naar vacante plaatsen aldaar te solliteeren. Nood breekt wet, evenwel. Er loopen te veel onderwijzers leeg, die voor hun levensonderhoud behoefte uan een plaats hebben, Heiloo riep onlangs sollicitanten voor drie plaatsen als ouderwijzeres op, en er meldden zich 13 dames aan. Voor het vangen van vlinders, muggen en ander nachtelijk ongedierte bestaat een eenvoudig middel. Men zet een kuip water buiten, laat daarin een plankje drijven on plaatst daarop eeu nachtlichtje. I Neemt men nu de voorzorg, in het water 2 of 3 glazen bessenwijn te gieten, dan zal men over het resultaat verbaasd zijnsomtijds is bet water een vinger dik met insecten bedekt. Des zomers wordt er te Parys altijd wat verzonnen om du vreemdelingen bezig te houden, die alsdan de gewone Parijzenaars aflossen op de boulevards eu iu de Champs Elysécs. Dit jaar is het aantal vreemde lingen minder groot dan gewoonlijk, een gevolg eerst van de dynamietontploflingen en daarna van de over dreven geruchten betreffende de cholera, die altijd erger worden voorgesteld dan zij op de plaats zelve blijken te ziju. Dit jaar heeft men in het Nijverlieidspalois het aardige denkbeeld verwezenlijkt van eene tentoonstelling, die de klecding der vrouw betreft. Ik geloof dat men voornemens is iu 1900 op de wereldtentoonstelling dit plan nog verder uit te werken dau nu geschied is, want dit denkbeeld leent zich lot aantrekkelijke ver- toouingen. Parijs is sedert den tijd der Renaissance het lanil van de modes. Waar kan men dus beter een geheel overzicht geven van do kleeding der laatste eeuwen Natuurlijk ook de vreemde Europeesche en overzeesohe landen komen daarbij te pas in hunne oor spronkelijke locale kleur. Ondor do Juli-monarchio zou een der zoons van Louis Philippe als ree-officier eene reis om de wereld doen, en voor zijn vertrek beloofde ky aau oone der prinsessen, dat hy de kleeding van eene dame uit eenig verafgelegen land zou mede brengen. Toeu Hij van de reis terugkwam, gat de prius aan zijne zuster een snoer koralen, en toen zy daarop vroeg naar de beloofde kleeding, antwoordde de pnns dat het snoer den geheelen dos uitmaakte. Men ziet dus, dat er tusschen dergelyko oorspron kelijke kleedij en eeu toilet van den modernen tyd plaats is voor eeu aantal gezichtspunten. De schilder kunst, de beeldhouwkunst en de gravure hebben sinds de hoogste oudheid de vrouw tot model gekozeu, en men heeft eeue ruime keuze, om van al die beelte nissou eene fraaie verzamcliug bijeeu te brengen. Dat heeft men dan ook gedaan. De bovenzalen van het Nyvurheidspaleis zyn behangen met oude schilderijen en met photograpbieën, alle betreffende de kleeding en in het byzonder den haartooi der vrouw. Men kan het hoofd van de mooie mevrouw Siddon van Gainsborough zien hangen naast het afbeeldsel van mevrouw Swarienhond, die door Rembrandt werd geschilderd, en naast de portretten van Rubbens en vau mevr. Vigée—«-Lebrun. Men heeft nog een stap verder gedaan en aan een aantal kappers te Parijs opgedragen, om vijftig levens- groote borstbeelden in was te maken naar geschied kundige vrouwekoppeu. Het is jammer dat men dit denkbeeld heeft beperkt tot de borstbeelden en niet de geheele menschelijke gestalten heeft trachten weder te geven. Maar het is waar, met zulk eeue onderneming is heel wat geld gemoeid. Ieder borstbeeld in was, onopgemaakt, kost reeds tweehonderd-vijftig of driehonderd franken. Daarna moeten de schouders worden aangekleed met oude stofféu of kanten, en het kapsel moet streng gevolgd worden naar de teekeningen of beelden van het tijdperk, dat men wil wedergeven. Aldus ia ook werkelijk gedaan ten opzichte van vijftig borstbeelden uit den tijd der Romeinscho keizerinuen tot aan deu buidigen dag. Vooral van de modes onder het Directoire en Lodewijk XVI, die thans bijzonder in den smaak vallen, heeft men veel werk gemaakt, en menig oud beeld, dat werkelijk naar echt oud model gemaakt is, zou als hedendaagsche modeplaat kunnen dienen. Wy verzinnen geen nieuwe vormen, wij bostudeereo niet anders dan de geschiedenis, en aangezien die rayn nimmer uitgeput raakt, behoeven de modemaaksters nimmer verlegen te staan, hoe zij hare klanten zullen kleeden. Een van de hoogleerareu der Sorbonne houdt zeer las, de courant, die de lijst opgeeft der ongetrouwde heeren uit de stad, met de beschrijving van hun persoon, hun maatschappelijke betrekkingen, hun zaken, hun dagelijksche gewoonten en dergelijke berichten. En als Sylvia dan aan haar vriendin vroeg: „Wat zoekt gij toch in die couraut?" Dan antwoordde Liliane lachend: „Ik? Een man met een titel als eon Montmorency V De liefde, eeu hartstochtelijke liefde, een stroovuur, dat in rook onderging, de liefde, die zij voor Harrison had gevoeld, deed haar tijdelijk haar voorliefde voor den adel vergeten welke voorliefde vrij algemeen is in de Republiek van koning Katoen maar nadat zij in drift gescheiden, en welstaanshalve weer ge trouwd was, omdat Montgomery rijk was en haar zeer lief scheen te hebben, koerde Liliane haars ODdanks terug tot haar meisjesdroomen en verweet Richard Norton, zoowel als den armen Montgomery, dat zij geen hertog of prins waren! „Maar lieve Sylvia, niettegenstaande dit gebrek van uw man, bebt gij hem lief, niet waar?" „Hoe zou ik hem niet dankbaar zijn voor al wat hij voor mij gedaan heeft!" antwoordde Sylvia.'„Nor ton houdt niet van Parijs en toch is hij er hoen ge 'aan, omdat hij meent, dat slechts doktor Fargeas mij kan genezen van de zenuwkwaal, die mij onder mijnt, een soort van bloedarmoede, eeu hartsaandoe- ning.'ik weet het r.iet recht. Norton heeft drukke zaken te New-York en hij heeft alles verlaten om dit nieuwe leven, dat hij voor mij in Frankrijk zoo schitterend en benijdenswaardig maakt, als hij maar kan. Ik ken geen Deter man, geen trouwer vriend, geen eerlijker hart." Liliane luisterde, terwijl zij Sylvia een weinig spottend aanzag. „Ga maar voort...." zeide zij. „Wat gij daar zegt, is verschrikkelijk. In ééu woord, verschrikkelijk." „Hoe zoo? Zyt gij nog altijd e*en spotziek als vroeger, lieve Liliane?" „Spotziek.... O, volstrekt niot.... Maar arme Syl via, gij prijst uw man op een wijs, die mij doet denken aan de manier waarop ik over den mijne spreek.... l)ie goede Montgomery, hij is heel lief, heel hartelijk, hij geeft aan al mijn grillen toe, hij let op ieder mijner fantasieën, om ze te verwezen lijken.... maar.... maar maar Montgomery, uit de Tweede Avenue, lugemaakte Groenten en Likeuren! O, lieve, geloof mij, al mijn aristocratische gevoe- i lens worden hierdoor gekwetst.... Als men van do i ware, do eenige Montgomery's spreekt, de Mont- gommery's der legende, de Montgommery's der ge schiedenis, dan is bet alsof men mij met een haar borstel wrijft,... het kwetst mij bloedig! Montgo mery te heeten en slechts een valsche Montgomery te zijn, een nagemaakte Montgomery, een Montgomery uit den almanak Botteu, iu piaats vau uit deu alma nak de GothaGij zult mij begrijpen, gij zijt im mers aristocratisch nis elke goede.... repubhkeinsche uit Amerika 1" „Ik begrijp," en Sylvia's stem klonk zacht, langzaam, onderworpen, //dat gy als gij den heer Montgomery lief hebt, gelukkig moet zyn." „Eu ik begrijp dat gij misschien niet zeer gelukkig zijt, omdat Richard Norton.... hoe zeidet gij daareven ook weer?.... omdat er geen eerlijker hart, geen trouwer vriend is, dan hij 1 Och, als men bemint, maakt men niet zooveel praatjes!.... Nog sterker, het hindert niets, als men van een man zegt „01 die ellendeling! Wat een ellendeling, maar ik ben dol op hem 1" Integendeel, die ellendeling wordt dadelijk een engel 1 Zoo sprak ik over Harrison!' „Harrison „Ja, de voorganger van Montgomery 1" „Maar mijn lieve Liliane, als gij zooveel van ilien mijnheer Harrison hield, waarom zijt gij dan van hem gescheiden In Liliane's oogen was iets als het weerlichten van vroegere gramschap. Schouderophalend riep zy „Waarom?. Om een zoer eenvoudige reden, hy bedroog mij 1Een schilderModellen 1 Hij beweerde dat hij mij niet altijd voor model kon ge bruiken. Dat zou zijn schildorijen vervelend eentonig maken! Al zijn vrouwenfiguurtjes leken op elkander. l)e koopers klaagden er over. Het was nadeelig voor zijn talent.... Hy moest eens veranderen. „De nood zakelijkheid.... de liefde tot de kunst...." Ik begreep het niet.... Jaloesi*.... Scènes.... De wet.... Een proces van een jaar.... Redevoeringen Wordt vervolgd.) onderhoudende voordraohten over de kleeding der Romeinen, en vertoont aan zijne hoorders op een levend model, hoe de rijke lieden op het Forum hunne tunica en hunne toga droegen, en hoeveel studie zij maakten van den sierlijken vorm der plooien, zoodat de vuurroode randen een sprekend effect maakten op den witten grond dier kleeding- stukken. Zeer zeker zou een Parijsohe hoogleeraar, zooals ze hier wel zijn, die wereldsohe vormen weet te doen snmengaau met een «pwekkelijkeu betoog trant, bij het sehoone geslacht niet weinig succes hebben, als hij thans in het Nijverheidspalois op deze tentoonstelling oen cursus hield over de kleeding der vrouw en over het verband daarvan mot de zeden en de denkwijze van de verschillende tijdperken. Zou het bijvoorbeeld niet een fraai onderwerp voor een hoogleeraar zijn, om te spreken over die dame uit de achttiende eeuw, die een geheel linieschip in haar kapsel droeg, blijkbanr eqne mode, die meu aan den vrijheidsoorlog der Noord-Amerikanen aan de overzijde van den Oceaan verschuldigd was. Zoo 'heeft ieder tijdperk zich afgespiegeld in de kleeding der vrouw. Het krijgszuchtige eerste keizer rijk huldigde de sobere en kalme lijnen van do Ro- meinscho oudhuid, nadat do achttiende eeuw geofferd had aan eene versiering van heel wat meer speelschen aard. Do negentiende eeuw, die het reizen heeft gepopu lariseerd, hoeft tegelijkertijd de Engelsche zeden en de Engelsche kleeding binuenge'.eid op het vasteland. \N. R. Ct.) Het proces tegen Rudolf Jiiger te Frankfort, het welk Dinsdag aldaar is begonnen, betreft in hoofdzaak het volgende: Jiiger was hoofdkassier bij het bankiershuis Roth schild aldaar eD wordt thans beschuldigd, in die be trekking pen bedrag van 1,700,000 mark te hebben verduisterd. Hij had een vast traktement van 4500 mark, beuevens eenige toelagen, te zamen van ruin» 1500 mark. Nu was hy iu 1879 in relutie getreden met eene onderneming (vestmesterij van pluimgedierte) waarin hij uit eigen middden 10,000 mark had gegeven. Deze zaak, ontrfF directie van Heinrich Hensel, mislukte en werd toen veranderd in oen eieren- handel. Hensel had telkens geld noodig en kwam dan bij Jiiger, die hem zulke voorschotten deed, dat Hensel in het jaar U89 bij hem eene schuld van 102,000 mark had. Deze voorschotten had Jhger heimplijk betaald uit gelden die hij voor zijne eigen familie administreerde. Toen die gelden waren uitge put en Hensel nog al meer noodig bail, nam Jiiger zyue toevlucht tot de kas zijner patroons. Eerst gaf hij geld op cheques, die door een derden persoon op de Gewerbeku88e getrokken en eenige dagen vroeger gedateerd werden. Nadat die cheques een jaar lang geregeld waren gehonoreerd, hield dit op. Jager gaf hem toen geld op assignatie», en zoo was bij het eindo des vorigen jaars de schuld van Hensel tot 410,000 mark gestegen. Tot op dien tijd had Jager het zoo weten aan te leggen, dat bij de inspectie der kas niemand ie*a van de knoeierij bemerkte, zoodat hij na de laatste opoeming der kas nog 90,000 mark aan Hensel kou gevenwiens schuld alzoo tot een half millioen was opgeloopen. In de eerste dagen van Januari echter kreeg hij Jiiger te kwaad en maakte toebereidselen om op de vlucht te gaun, maar wist eerst nog een bedrag van 1,200,000 mark voor zich zelf bijeen te brengen. Ten einde zich uit de voeten te maken dat het niet spoedig werd bemerkt, ging hij op Goeden Vrijdag er van door, omdat de kantoren van het huis Rothschild, wegens de christelijke en isroëlitische Paaschviering, alsdan voor zooveel dagen werden gesloten, dat hij reeds ver over de grenzen kon zijn eer zijne afwezigheid aandacht kon trekken. Die laatste 1,200,000 mark had hij echter niet geheel bestemd ora na eet) veilig beent omen behoor lijk te kunnen leven. Want alvorens op de vlucht te gaau, heeft hij de gelden, die hij voor zijne familie en een paar anderen administreerde, maar voor Hensel had gebruikt, aau deze rechthebbenden uitgekeerd. Voorts heeft hij ten behoeve zijner vrouw een zeker bedrag te huis weggestopt en zoo verder voor het een en ander gezorgd dat hij 550,000 mark voor zich zelf behield. Mot eene beminde, Josephirte Klötz genaamd, «ring hij toen op reis. Gelijk indertijd reeds is gemeld, is het voortvluchtige paar later in Egypte gevangen genomen en naar Duitscblnnd teruggebracht, natuurlijk met inbeslagneming van alle bij hen gevonden waarden. Wegens de gevolgde nasporingen en huiszoekingen, ook bij de familie en een paar anderen, is'het aau do justitie gelukt, van de verduisterde golden zooveel in handen te krijgen, dat het huis Rothschild het groptste gedeelte kan terugbekomeu. De 19 de algemeeno vergadering van den „Volks bond, Vereeniging tegen Drankmisbruik," zou, vol gens het besluit van de vorige algemeeno vergade ring te Groningen plaats hebben, doch zal, wegens het te 'sGravenhage plaats grypende Internationale Congres tegen het misbruik van sterken drank, iu de residentie gehouden worden, en wel op 7 Septem ber e. k., den dag vóór de opening van het Congres. Op do lijst der werkzaamheden, in deu tamelijk lijvige» rondgezonden beschrijvingsbrief opgenomen, komen, behalve de gewone huishoudelijke aangele genheden, verschillende voorstellen van afdeelingen voor, waaraan wij do volgende ontleenen Utrecht o.a. stelt voor zich tot do Regeering te wenden met het verzoek wettelijke bepalingen te maken, waarbij het uitbetalen van werkloonen in lokaliteiten, waar sterke drank wordt verkocht, wordt verboden. De afdeeling acht het oogenblik daarvoor bijzonder geschikt, omdat men in de afdeelingen der Tweede Kamer verklaard heeft, rich algemeen te kunnen vereenigen met een dergelyko bepaling, voorkomende in het door don vorigen Minister van Justitie ingediende door deu tegenwoordige in getrokken wetsontwerp betreffende de vrije be schikking door werklieden over hun verdiend loon. Gronigingen wenscht zoodanige wijziging in de drankwet uit te lokken, dat verboden wordt aan minderjarigen sterken drank te schenken. Voorts korat ook aan de orde het rapport over arbeiderswoningen iu verband met «le middelen om betere arbeiderswoningen te verkrijgen. De daartoe benoemde commissie bestaande uit de heeren L. P. Walburgh Schmidt en inr. J. Krusuman had tot taak 1. om aan de vereenigingen tot het bouwen van urbeiderwoniugen nadere inlichtingen te vragen over de werking iu de praolijk van de bepalingen in hunne reglementen, betreffende het weren van dronkaards en tapperijen in hunne huizon, 2. om aan de voor naamste werkliedenverbonden in! ons land dezelfde vraag te ste'leu en tevens hunne meening te verne men, wat in het algemeen gedaan kan worden tot verbetering der arbeiderswoningen. Ter voldoening aan de opdracht sub. I vermeld, heeft de commissie aan verschillende bouwvereni gingen in ons land eene circulaire met de noodige vragen gericht, en uit de ingekomen antwoorden is het haar duidelijk geworden, dat de toestand werke lijk in de practijk zeer goed mag worden genoemd e» dat, waar, zooals tot nog toe> de bouwvereni gingen op gericht zijn door bolrwmjie mannen met de beste bedoelingeu bezield, op de gedurigo toepassing van bepalingen tot weren van dronkaards en tap perijen mot gerustheid mag worden vertrouwd. Wat betreft de tweede opdracht, heeft de com missie insgelijks eeue circulaire aan werkliedenver- eeuigingen goncht met de vraag, wat er h. i. ge daan kon worden om iu ops vaderland en in het bijzonder in de groote steden de oude, vaak ver waarloosde en bouwvallige woningen der achter buurten door betere te vervangen en wat, indien de weg ware aangewezen, de,Volksbond zou kunnen doen tot bereiking van dit doel. Vooits welke bepalingen voorkoineu in reglemen ten van bouwvereenigingen, de strekking hebbende, om personen, die misbruik maken Aansterken drank, uit de woningen te houden of duai-uit te verwijderen en om tapperyen uit de wouiogën te weren. En welke maatregelen langs practischen weg genomeu zouden kunnen worden, om tot wering van het drankmisbruik in de woningen tfan bouwvereeni gingen te kunnen geraken Het komt der commissie voor, dat het vraagstuk, door haar onder de aandacht der werkliedenvereeni- gen gebracht, van te ingrijpendenaard is, om iets meer dau antwoorden vau zeer algeraeene strekking te ontvangen. Voor zoover uit d^ schaarsche ge gevens is op te maken, vindt het denkbeeld van outeigening ten behoeve van woningbouw en verbe tering bij de arbeiders veel instemming. De Belgische commissie voor de grondwetsherzie ning is, na de benoeming van haaf bureau en het vervullen van eenige formaliteiten, tot October a. s. uiteengegaan. Er is to t dusver bij de regeering van den Congo- staat geen bevestiging ontvangen van de berichten aangaande het gebeurde tusschen Congoleezen en Franschen. Men waoht thans het antwoord af van de Frari9che regeering op hot voorspel, om de zaak aan eene scheidsrechterlijke beslissing te onderwer- De besturen der handelsvennootslhappen hebben besloten den Coogostaat in rechten te vervolgen, wanneer de ingebrachte grieven niet! langs minnelij ken weg worden opgelost. Van welingelichte zijde wordt bevelstigJ, dat Rus land opnieuw stappen heeft gedaan tot het aankuoo- pen van onderhandelingen met Duiltschland betref fende de handelsstaatkunde en dat hier in onder scheiden departementen beraadslaagdwordt ovor de concessiën betreffende in- en uitvoerrechten, welke kondon gegeven en geëischt worden, j De Fransche officieu.se bladen zijn opgetogeu over deu uitslag van de verkiezingen voor de Algemeeno of Departementale Raden, waarbij de republikeinen weer zulke overwinningen hebben behaald, dat de conservatieven dreigen j^riteiten te worden. De Temps wijdt daaraan een opgewonden artikel, onge veer daarop neerkomend, dat dit nu inderdaad alles overtreft wat men tot heden in Frankryk heeft aan schouwd en meu kan aannemen, nat de dynastie- quaestie voorgoed uit de verkiezingen is verdwenen. Nu het parlement eerstduags zal worden heropend begiut het politiek leven te Londen te ontwaken. Gladstone is reeds geruimen tyd weder in de hoofdstad. De heeren Balfour en lord Lothian kwa men Maandag; sir George Trevelyan, de heeren Bannerman, Chamberlain, sir William Harcourt, lord Rosebery zyn onderweg of reeds aangekomen. Zaterdag komt het Lagerhuis weder bijeen en Gladstone heeft in een open brief zijne aanhangers opgeroepen tot bijwoning van de eerste zitting, waarin een voorzitter zal worden benoemd, eu van de zitting vau Maandag voor de troonrede en het adres van antwoord. Vooral op hunne tegenwoordigheid by het debat over het rdres van antwoord wordt door den libera len leider sterk aangedrongen. Lord Wolmer heeft tot de leden ber liberaal-uni onistische partij een gelijksoortig verzoek gericht. De nieuwe zitting zal kort doch ongewooD belang rijk wezen. Met spanning wordt afgewacht, in wolken vorm de oppositie haar motie van wantrouwen zal stellen. Het kan ziju, dat Gladstone, die zich niet graag in den vinger snijdt, zal af wachten of de troon rede hem een geschikte aanleiding zal geven om zijn programma zóó mede te deelen, dat een achter deurtje openstaat aan elk der vier windstreken. Bij de besprekingen van het adres van antwoord zal het warm toegaan. De regeering zal geen moeite doen om de helliDg, waar zij af moet, zeer glad te maken 1 Zij staat niet tegenover een eensgezinde meerderheid eu acht zicb sterk, daar zij iu Engeland nog steeds de meerderheid des volks vertegenwoor digt. Herrfurth's aftreding als minister van binnenlan- sche zaken wordt thans algemeen als zeker geacht en zoowel door de liberale als door de gematigdcon- servatievo bladen betreurd, hoewel zij tevens ziju verzet tegen Miquei's belastinghervormingen af keuren. Herrfurth wilde, naar thans blijkt, niet de geheele grondbelasting en de belasting op gebouw de eigendommen, maar slechts een deel daarvan, aau do gemeeuten laten. De beroemde hoogleeraar Virchow is benoemd tot riictor van de academie te Berlijn. Reeds drie maal is hij vroeger als candidaat voor deze waar digheid gevallen en wel omdat de meerderheid in den Senaat aanstoot nam, aan Virchow's politiek. Wat zal de Keizer daar wel van zeggen? Z. M. heeft, zooals men weet, Virchow bijzijn jubilé het vorige jaar in het oogloopeud gepasseerd, hetzij omdat hij Jood, hetzij omdat hij vrijzinnig is. De President van de Vereenigde Staten, Harrison, heeft de wet goteekend, waarbij de arbeidsdag voor mijnwerkers en andere werklieden in staatsdienst op 8 uren wordt bepaald. Er werd in het Huis van Afgevaardigden te Was hington een commissie benoemd om een onderzoek in to stellen naar de beschuldiging, dat loden van het Huis dronken plachten rond te loopen en dron ken redenaars over gewichtige belangen het woord voorden. Verscheiden getuigen werden reeds door de com missie gehoord. Eenige verklaarden heeren Afge vaardigden beschonken te hebben gezien. Eén lid, van lowa, zeide, dat hij er wel is waar vier te gelijk had opgemerkt, maar over het geheol, beweerde hy, was het Huis van Afgevaardigden het nuchterste lichaam, dat hy ooit was tegengekomen en in de steden van zijn eigen Staat, waar sterkedrank verbo den was, zou men zooveel mannen niet bijeen kun nen zien zonder dat zij veel meer gebruikten dan (le leden van het Huis! MARKTBERICHTEN. Gouda, 4 Augustus 1892. Wederom heersehte een flauwe stemming over de Markt. Van het nieuwe gewas waren enkele partijtjes koolzaad en wintergerst ter markt, die tot onder staande prijzen verkocht zijn. Tarwe Zoeuwsche 8.20 a 8.70. Mindere dito 7.40 a 7.80. Afwijkende 5.25 a 5.75. Polder 6.a 7.50. Rogge Zeeuwsche 6.50 a. ƒ7.Gerst: Nieuwe winter 4 80 a 5.10. Chevalier 5.— a 5.75. Haver: per heet. 3.75 a 4 25, per 100 kilo 7.75 a 8.25. Heunepzaad. Inlaudsch 10.a ƒ10.50. Buiten- landsch f 7.25 a 7.50. Kanariezaad: 7 50 a 8.50. ErwtenBuitenlandsche voererwten per 80 K.G. f 6.30 a 6.50. Koolzaad Nieuw

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2